Nummer 34. Zondag 29 April^lOOO. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ANTOON TIELEN, VERGADERING Uitgever: Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1NDTJS1R1ËELEN. Bekendmaking. Keclame. 11infill hnrnni iimi in mi Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f0.9ü. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den WAALWIJK. Advkrticntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden '2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1899. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De learner van koophandel en fabrieken voornoemd. tot oprichting van een Paulusbond in Musis Sacrum te Waalwijk, op 26 April 1900. De zaal was zeer (lruk bezet, naar schat- tiug een 400 man. Een groot aantal moest zich met een plaatsje op het balkon tevre den stellen. Aanwezig waren o. a. de Zeer- Eerw. heeren Pastoor en Kapelaans. De ZEerw. heer Pastoor opende de ver gadering en hield ongeveer de volgende rede Mijnheeren „of liever en beter gezegd, volgens den geest en de personen tot wie ik spreek, mijne vrienden." Laten wij be ginnen even als de Duitschers„Geloof zij Jezus Christus tot in eeuwigheid amen." en nu het doet mij recht genoegen en het is mij een innige voldoening, dat zoo'n groote menigte komt luisteren naar een herderlijk woord, over een op te richten Paulusver— eeniging. Misschien zijn er eenige nieuws gierigen zeker het getal is groot. Zal het aantal deelnemers ook zoo groot zijn De toekomst zal beslissen. Weest dan welkom. Jn het huis Gods hebt gij den ZEeerw. Pater hooren spreken over het misbruik van sterken drank. Wat in onzen tempel ge sproken is, is ook in dien van Baardwijk en Besoijen gezegd. Wij hadden onder elkander de vraag gesteld, zou het niet zeer nuttig zijn eene Paulusvereeniging op te richten, die in andere plaatsen de schoonste vruchten voortbrengt. Wij besloten ja. En de Bisschop zegende ons besluit. Mijne broeders, ik wil u in eene flauwe schets herhalen wat de Zeereerw. Pater ge sproken heeft. Alle schrijvers, doktoren, zielzorgers, va ders en moeders verklaren, dat uit den drank doorgaans niets dan kwaad geboren wordt. Er is een geesel des volks b. v. oorlog. Dien oorlog doen de menschen zich zei ven niet aan. Er zijn kruizen, die dikwijls komen van anderen, dikwijls van God zelf. Maar dc pijnlijkste geesel, het grootste kruis doet de mensch zich zeiven vrijwillig aan, als hij misbruik maakt van sterken drank. Dan gaat hij geboeid in de ketenen van den wreeden drankduivel. De drank is de oorzaak van onnoemelijk veel kwaad op aller lei gebied. Op huishoudelijk gebied. Is de man matig hij kan op zijn hoogst een sukkelaar zijn, maar spaarzaam, eerlijk, waakzaam vader is hij en de kinderen beminnen hem, zij zouden hem op de handen dragenis een getrouwde man matig, hij is de koning van het land, goudeu stralen van vreugde en blijdschap schitteren om zijn vaderkroon. Al heeft zoo iemand geen voorspoed gehad, al was hij nimmer een groot man, ziet, hij komt te sterven en de gausche familie zit weenend om zijn lijkbaar en zegt wat hadden wij toch een brave vader, wat was vader toch goed en zij kunnen dien vader maar niet vergeten. Waarom geschiedt dat Omdat hij matig was. En van een dronkaard, die herberg op herberg bezoekt die dikwijls langs de straten waggelt en zwaar beladen thuis komt, neen, om hem schitteren geen stralen van heilige vreugde, bij hem heerscht er geen geluk. 't Is kermis, 't is vastenavond. Angstig zit moeder en kinderen te wachten, misschien met den paternoster in de hand, vurig biddend, dat vader toch maar geen ongeluk overkomen zij. Dan ten langen laatste strompelt hij met eer.e verwensching in huis, nog helpen zij hem met zoetheid op de legerstede en weldra slaapt hij, terwijl moe der en kinderen uit droefheid niet kunnen slapen, maar weenen. Op maatschappelijk gebied. Wanneer heeft de politie het drukst wanneer hoort men van twist, tweedracht, krakeelen, vechten, moord Is het niet met kermis, vastenavond, allerlei feesten, wan neer veel gedronken worden Op politiek gebied. Als de leden van den raad gekozen wor den, dan kan 't er spannen, dan kan de strijd zelfs nog hevig zijn als men nog nuch ter is. Maar wanneer die schoorsteen van Schiedam begint te rooken ja dan wordt er kwaad gesproken, gelasterd, dan worden wonden opengereten, die geheeld waren, dan worden oude koeien uit den sloot gehaald, dan wordt er haat geboren tusschen fami lieleden, buren, dan weg met de vriend schap en vanwaar dat lasteren Op gezondheidsgebied. Dat de drank htt lichaam ondermijnt, verklaren alle doktoren. Ik zal een gelijkenis aanhalen. Een huis heeft lang gestaan, de verf zat er goed op, 't bleef lang een goed huis. Nu echter is hier en daar een mankement eu de timmerman wordt geroepen, er moet gelapt worden. De timmerman echter zegtvriend, het kozijn kan niet verstukt worden, het hout is vermolmd, de spijkers houden niet meer, gij zult eeu heel nieuw noodig hebben. Zoo is het ook met den dronkaard. Zijn lichaam is geheel verwoest. Hier kan geen dokter lappen of spijkeren. En een heel nieuw lichaam geven, zoover hebben het de geneesheeren niet gebracht. Zoo iemand heeft zich zeiven verwoest en daarenboven plant die verwoesting voort op zijn kroost. Het kind komt als 't ware met twee erf- zonden ter wereld Eene van den eersten vader Adam, eene van zijn eigen vader. Waar zou ik eindigen, als ik al die ramp zalige gevolgen wilde nagaan Een dronk aard spaart niets, verwoest zich zei ven, zijn huiselijk geluk, zijne ziel, zijne kinderen, ga de statistieken van wonden en vechteu en moorden eens na, bijna altoos de drank de oorzaak. Dat grootste ongeluk der maatschappij moet dus wel bestreden worden, er diende iets gedaan te worden tegen misbruik van sterken drank. Het zal wel gaan met de drinkebroers als met de armen. Zoolang de wereld bestaat zullen er armen zijn. Zoolang de schoor- steenen van Schiedam nog rooken, zoolang zullen er drinkebroers zijn. Maar er moet iets gedaan worden. En wat Men moet zich vereenigen. Heden krijgt men weer de wijsheid der voorvaderen en men vereenigt zich in alles. Men handelt zoo in de geest van den Paus Ziet eens, hoe socialen en liberalen zich altijd vereenigen om de Kerk te vervolgen, spiegelen wij ons aan hen, de kinderen der duisternis enz. vereenigt u, dan zijt gij machtig en sterk. Dan handelt gij in den geest van den Bisschop wij rustten niet voor het drankmisbruik is weggenomen. Dan handelen wij naar ons gezond verstand, wij moeten steun zoeken bij elkander. Einde lijk ik spreek hier tot broeders, die Christus erkennen als Koning Christus wil dat wij één zijn. In het laatste avondmaal bad Christus ten dringenste tot drie, vier maal toe, den Vader vragend dat de zijnen toch één zouden zijn. Een van hart en ziel. Zoo verstonden het de eerste Christenen. Alles verkochten zij. Zij brachten het hunne bij de apostelen. Zij rijken waren één met de armen. Dan ook, gij rijken en armen, gij oversten en onderdanen weest één, ver eenigt u in den strijd tegen het misbruik. Als gij u vereenigt, dan handelt gij in den geest van Bisschop, Paus, Christus en ook naar het voorbeeld van uw eigen voor ouders. Weet het wel, wij zijn kinderen van heiligen, filiï sanctorum sum^is Owat waren uwe vooronders braaf, geloovig, godsdienstig, energiek, wat hielden zij het kruis van Christus in de wereld hoog en dat vooral in huis, op straat, op schoenmakerij, op looierij, overal Hier haalde de spreker een oud document voor den dag van het jaar 1843, en las voor uit de statuten eener vereeniging, die de voornaamste ingezetenen van Waalwijk toen onder elkander aangingen. Merkwaar dig was de inhoud, die de Zeereerw. rede naar voorlas. Het verbond werd aangegaan onder looiers, schoenmakers en andere am bachtsbazen. „Het doelisuitroeiing van Gods lasteringen, verwenschingen, onzuivere ge sprekken en daarenboven verbanning der dronkenschap. Art. 1. „Ieder lid verplicht zich geene „godslasteringen of verwenschingen uit te „spreken geene onkuische gesprekken te „voeren geenen overdaad in drank te „begaan zelfs 's namiddags of 's avonds „geenen jenever of sterke dranken te zullen „gebruiken. Art. 2. „Ieder lid verplicht zich zooveel „mogelijk te zorgen lo. dat er op den win- „kel ot werkplaats geene godslasteringen, „verwenschingen of onkuische gesprekken „gevoerd worden - van zulks door hun „gezag te beletten de wederspanningen „voor cenige dagen en na herhaalde ver- „maningen voor altijd het wtrk te ontzeggen „(ten minste tot zoolang zij volkomen teu „goede veranderd zijn)te zorgen 2o. dat „er op dc winkels of werkplaatsen door hun- „ne knechts geen misbruik vau jenever of „sterke dranken gemaakt worde en dat de „knechts geen geld bijeen leggen, om zicli „onderling op jenever te trakteeren (vooral „'s namiddags of 's avonds). De bazen zullen „hunne meesterknechts opleggen op deze 2 „punten van art. 2 zeer nauwkeurig te wa „ken, terwijl zij zeiven een wakend oog „over hunne meesterknechts zullen houden. Art. 8. „Ook buiten den winkel en „werkplaats, ook buiten de dagen, dat de „knechts in werkelijken dienst zijn, zullen „de Bazen hen niet geheel uit het oog ver biezen. Ieder lid verplicht zich het werk „aan de knechts te onttrekken (voor eenige „dagen of altijd) die op Zon- of Feestdagen „zich herhaalde keeren als godslasteraars, of „als vuilsprekers, of als dronkaards vertoo- „nen, of als rustverstoorders zich voordoen „met 's avonds langs de straat te zingen of „eenige baldadigheden te bedrijven. Dit weinige uit een belangwekkend stuk uit den jare 1843 vau de beste Waalwijk- sche ingezetenen maakte natuurlijk diepen indruk. Gij ziet, zegt de Pastoor, er is niets nieuws onder de zon. Wij willen doen, wat onze vaders deden. Dit zijn statuten door vaders ondertee- :end, wier zonen hier aanwezig zijn. Wat eene eer voor ons, zulke voorvade ren te hebben Wat waren het mannen, die durfden, die de banier des kruises hoog hielden, die hunne beginselen kenden en iefkadden en daar naar handelden ook. Wat wij beginnen is eene navolging van onze voorouders. En broeders, nu ik spreek over uwe voor ouders, en dit bewijsstuk hier in de hand draag, nu voel ik iets loodzwaar op het hart drukken eu dat moet er at. Paulus heeft gezegd, spreek tijdig of on tijdig. Petrus predikte op de markt en in den tempel. Christus leerde en vermaande overal. Ik ben uw medeburger, uw vriend, naar ik hoop, uw broeder, doch ook uw herder. Eens sta ik als zoodanig met u voor het oordeel Gods, of ik naar Christus wet u geleid heb. De spreker raakte toen even de Kermis dagen aan en vroeg of de voorouders zou den willen, durven doen, wat heden ten da ge. gebeurt Is acht dagen niet genoeg weest navolgers van uwe voor vaderen, filii sanctorum sumus, wij zijn kin deren der heiligen, laten wij het erfdeel on zer vaderen handhaven. Nu, basta De Bisschop heeft de Paulusvereeniging aanbevolen en de leiding toevertrouwd aan de wijsheid en liet beleid van mijn Kape laan Kuypers, deze zal de vereeniging leid den en de spaarbank besturen. Er valt nu misschien wel wat op te werpen tegen de vereeniging. Men zegt b.v. "lo. Ik maak nooit misbruik. Enkele keeren in de week eeu cognacje. Ik heb het niet noodig, dat ik lid word. Zeker, dat is waarheid, zegt spreker, maar doe het niet voor u zelf, doe het voor een ander. Ver eenigen moet gij u. Vereeniging maakt uw broeder sterk. 2o. Die Paulusvereeniging zal zoo wei nig helpen. De omstandigheden zijn er niet naar. 't Zal wel niet uithalen, Dezulken zullen wel geen lid worden. Toch er moet eeu begin gemaakt. Die zegt 't zal toch niet gaan, bewerkt nooit iets in de wereld. Zij, die zeggen Dat uioet Die komen er Clnistus zond 12 arme visschers, zonder geld, zonder soldaten, zonder politie, zonder iets, om de wereld te bckeeren. Dat gaat niet, kan men zeggen. En toch is het ge gaan. Petrus toog met dat doel naar Rome, al léén, te voet, zouder een stuk brood, om te eten. Men had tot Petrus kunnen zeggen Petrus, keer terug, ga maar niet naar Ro me, het zal toch niet uithalen, en nu nu gaat heel de wereld heen om te bidden op zijn graf, en een onzer Waalwijksehe priesters gaat bidden op dat graf voor u Als Ozanan uittrok in Parijs, om duizen den armen eu zieken te helpen, had men kunnen zeggen Ach, begin er niet mede, 't zal niet uithalen, cr zijn er zooveel. Eu nu, over heel de wereld hebben de Vincen- tiusmannen de naam van lietde ontplooit, en dit jaar schittert hier in onze plaats de Yinccntiusvlag met gouden wimpel. Alles in de kerk was in zijn oorsprong klein, als een mosterdzaadje. Dat mosterd zaadje is echter een reusachtige eik ge worden en duizenden en inillioenen wonen in de schaduw zijner takken eu eten de vruchten, die hij voortbrengt. Dan niet gezegd het zal toch niet gaan vrienden het zal wel gaan Vooral gij jongelui, weest mannen van St. Paulus, wat is er schooner, dan een jonge man te zien in volle flinke gezondheid, vroolijkheid. Dit goeds nog volgt er uit. Er komt praat onder het volk er is hier eene Paulusvereeniging, en dan deukt men, wat die leden kunnen zouden wij dat ook niet kunnen Dit goeds nog. Gij kunt nog met meer reden zuinig zijn. Nu zegt men soms: bah! wat ismen daar gierig, ge krijgt er nog geen borrel doch gij kunt op uwe beurt zeggen ik ben lid van Paulusvereeniging. Maar mannen, gij moet goed weten wat gij doet, alvorens toe te treden. Wat ik u gezegd heb, als vriend, herder die met hart en ziel u genegen is, verspreidt dat in den meest breeden kring. Moge onder Gods milden lentezegen, on der de bescherming van onzen patroon den II. Johannes den Dooper, die een apostel was voor matigheid, boete en versterving, onder de bescherming van den II. Paulus, de vereeniging bloeie tot Gods eer tot wel zijn van ons allen. Aan toejuiching geen gebrek na zulk vriendelijk, herdelijk en toch zoo kernvol woord, dat hem zijn herderlijk hart zoo welsprekend ingaf. De Zeereerw. Pastoor leende het woord toe aan den WeiEerw. Heer Kapelaan Kuipers. Aangesteld door Z. 1). II. zeide dc Wel- eerw. Heer Kuipers, treed ik op als advi seur der vereeniging. Ik zeg u bij voorbaat mijnen allerharte- lijksten dank voor uwe trouwe opkomst. De tijd is vervlogen, ik moet kort zijn. Daarom zal ik hedenavond alleen het regle ment verklaren, dat Z. D. H. heeft goed gekeurd en aanbevolen. Is dit geschied, dan kunnen degenen, die lid wenschen te worden zich aanmelden. Hierna werden de Statuten, die handelen over de drankbestrijding en de spaarboekjes, duidelijk uiteengezet. Toen kon men zich opgeven. 124 mannen van alle standen lieten zich opschrijven, de meesten jongelui van 19 of 20 jaar. De drukbezochte vergadering werd gesloten met een afscheidswoord van den Weleerw. adviseur. Deze feliciteerde de leden, zegt hen, dat zij goed moeten beseffen, wat zij gedaan hebben, dat zij trouw en eerlijk moeten zijn aan hun gegeven woord en roept hen op tegen Dinsdagavond om halt negen, ten einde het Bestuur (9 leden) te kiezen. Ook wijst hij er hen op, dat zij crustig nagaan, wie te Waalwijk als goede Bestuursleden zul len optreden. Dat Gods zegen over het begonnen werk ruste. Waalwijk's mannen zien het ont zaggelijk belang van het nieuwe werk allen in. Zijn zij al geen lid, zij steunen allen, ja allen zonder eene uitzondering zijn van goeden wil; dit zal tot hoogen bloei zijn van Waalwijk. Voort I Zijne Dankbaarheid kent geene grenzen. Wij hebben onder de oogen eene lange correspondentie, van den Heer Jacob Twye wonende te Arnemuiden provincie Zeeland, en ziehier in korte trekken den inhoud. Sedert langen tijd ik was lijdende dag en nacht aan maagpijn, vermoeidheid in de ledematen, slechte spijsvertecring en slape loosheid, wat ik ook aanwendde niets mocht haten, doch naJt gebruik van eenige doosjes der Pink Pillen van Dr. Williams, ben ik radicaal genezen en knn ze een ieder aan bevelen. Ik kan D mijne dankbaarheid niet ge noeg te kennen geven voor Uw heilzaam middel, tot vreugde mijner vrouw en kin deren ben ik thans in staal mijn dage lijksch werk te ver richten en in de behoeften van mijn huisgezin te voor zien. De Pink Pillen zijn de onovertref- felijke spierverster- kers, zij hergeven kracht aan de zwak ken en zijn voor niemand nadeelig Volgens portret. zelfs niet voor de delicaatste personen. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, eene ieder geve dus wel acht dat er in 't fransch op net omhulsel staat: „Pilules Pink pour personnes pales du Dr. Williams//, 't Om hulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Men hoede zich De Echo van WaalwVksehe en Langstraatselie Courant, HONDENBELASTING. De Burgemeester van Waalwijk herinnert be langhebbenden aan hunne verplichting om in d e TWEEDE HELFT VAN APRIL ten kantore van den Gemeente Ontvanger aangiite te doen en hot verschuldigde te betalen betreffende de belasiing op de honden voor hat dienstjaar 1900. Belanghebbenden worden tevens gewaarschuwd JUISTE aangifte te doen van het AANTAL hon den en van DE KLASSE waarin hunne honden dienen te worden opgenomen. Waalwijk, 20 April 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Da Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bckoud, dat ter Secretarie alhier dagelijksch, van 9 tot 12 uur voormiddags, gelegenheid nes taal voor aanvragen ter bekoming van jacht en vischakten, zoomede tot kostelooze vergunningen om te visschen. Waalwijk, 24 April 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, maken bekend, dat bij hun College is ingekomen een adres van J. C. Coppens, aldaar, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein in een winkelhuis staande te Waalwijk in de Sta tionsstraat, wijk C. no. 17. Waalwijk, 24 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornd., K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1