Zondag 29 April 1900. LandbouwbfievsnoverBemesting' De Zuid-Afiikaansche oorlog De Deserteur VAN FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschlaiid. Amerika. in. Tweede Blad cho van het Zuiden. Onder de verschillende landbouwgewassen bekleedt de aardappel een zeer voorname plaats, daar hij in alle streken in meer of minder groote hoeveelheden verbouwd wordt, li ij kan tegenwoordig vrij wel een onmis baar voedsel genoemd worden. Wanneer men plotseling met zijn teelt ophield, zou dat vooral voor de minder gegoeden een zeer ongeweuschte werkstaking zijn. Moge de aardappel in verschillende streken al niet het voornaamste voortbrengsel van den bo dem zijn, hij blijft dan toch overal een ge was, dat bij een goede behandeling een zeer loon en den oogst kan opleveren en waarvan de teelt zeker niet mag verwaarloosd wor den. liet is daarom, dat ik deze reeks wil beginnen met het een en ander mede te doelen over de bemesting van het aard appelland. Het is zeker waar, dat de hoe danigheid van den oogst niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats afhankelijk is van den aard der bemesting, doch, dat de keuze van het pootgoed de poters in ver band met deu aard en de hoedanigheid van den grond vooral de waarde van den oogst bepaalt. Ik wil echter in dezen brief alleen over de bemesting van den aardappel spre ken. Die bemesting dan is afhankelijk van het doel, dat men met de teelt beoogt en van den aard van den grond, waarop de aardappels verbouwd worden. In 't algemeen kan uien zeggen, dat de aardappel voor drieërlei doeleinden verbouwd wordt. In de eerste plaats dient de aardappel als voedsel voor den ineuschten tweede dient hij als veevoeder en ten derde dient hij als grondstof voor de fabricatie van aardappel meel en andere zetmëelstoffen. Laat ons eerst de bemesting bespreken van het land, waarop aardappels verbouwd worden, die zullen dienen als voedsel voor den raensch. Wij kunnen gerust aannemen, dat wij bij eetaardappels in de eerste plaats te zorgen hebben voor een goeden smaalc der aardap pels. liet zelmeelgekvaMc, behoeven wij niet opzettelijk te verhoogen. Een vermeerdering van ««^stoffen is gewenscht. Met het oog op den lekkeren smaak is een sterke bemesting met verschen stalmest af te keuren. De aardappels worden te groot en te waterig. De aardappel is een humus- plant. Zij heeft dus in humus omgezetten stalmest noodig en het is daarom beter de voorafgaande vrucht, de voorvrucht, met stalmest te bemesten. In 't algemeen kan men zeggen, dat alle knol- en wortelgewassen zeer veel Kali uit den bodem halen. Ook de aardappels. Meer dan G0°/o van de aardappelasch bestaat uit Kalizouten. Waar veel aardappels verbouwd worden, waarvan niets aan den bodem te rugkomt (dus, ir, 't geval, dat wij bespreken) wordt alzoo de bodem aanmerkelijk armer aan Kali. Een bemesting met Kali, onmid dellijk vóór de poting, alzoo in 't voorjaar, is niet gewenscht, omdat de Kali dan de ontwikkeling van de plant tegenhoudt, de aardappels blijven geheel het aanzien houden van onrijp te zijn en krijgen een zeepsmaak. Daaruit volgt dus, dat op Kaliarme gronden, op zand- en veenbodems, de Kali gegeven moet worden hetzij aan de voorvrucht, hetzij in 't najaar. Men kan b. v. 600 K. G. Kaïniet (of Sylvinict of Carnalliet of een ander Kalizout van Stassfiirt) gebruiken of, daar Kalimagnesia veel meer proeenten Kali commando's (die zoo spoedig en i ii o ofin \z n k oli.mrmpcia zoo verbijsterend doortastend voor een maand 'I' T A.aJ°LK± w "a„gneS,a of daaromtrent, weder in actie rijn ge-reden opperbevelhebber lord Roberts, gedateerd Bloemfontein den vijf en twintigsten April, zal het wezen, waarin hij aan 't departement van oorlog in Pall Mall te Londen, kennis geeft van de terugtrekking der Boeren ter sterkte van zoo ongeveer vier vijfduizend man uit de naaste omgeving van Wepener wat de hoofdleider der Britsche armee durft heeten een vlucht in noordelijke rich ting langs den weg naar Ladybrand, terwijl hij toch heel wel weet, dat niet de vecht— kwaliteiten, de onverschrokkenheid van zijn legerbenden, de Boeren hebben bewogen de iDsluitiDg van kolonel Dalgsly bij Wepener na eeu duur van bijna drie volle weken op te heffen, doch alleen hun groot aantal, hun numerieke overmacht, welke, bij handhaving van de belegering der Britsche bezetting, de veiligheid der Boeren ten zuiden en ten oosten van de hoofdstad van Oranje-Vrijstaat in gevaar zou hebben gebracht en de kansen der Engelschen op insluiting der Boeren— aanwenden, alles berekend per hectare. De aardappel is zdd Kaliroovend, dat men geen jaren op denzelfden grond, hetzij dan al met eenige tusschen ge wassen aardappels kan verbouwen, zonder een rijke en ruim- schootsche Kalibemesting te houden, maar dan met inachtneming van wat ik boven zei Daarenboven wordt door Kali mest voor een behoorlijk zetmeelgehalte van d enaard- appel gezorgd, wat ook voor eetaardappels noodig is. Wanneer men verder smakelijke eetaard appels wenscht te verbouwen, en ook in verband met een stikstof bemesting, waarover aanstonds, is een behoorlijke bemesting met het een of ander phosphaat volstrekt noodig. De phosphorus in verbinding met Chilisal- peter vehoogt daarenboven ook de opbrengst, rn t algemeen zou ik voor aardappels in de eerste plaats Tkomasphosphaat of Tho masslakken meel durven aanraden, omdat dit beter dan een ander phosphaat in den herfst kan gegeven worden. Op vruchtbaren grond is een overvloedige na de dusgenaamde pacificatie van 't zuidelijk deel der republiek) werkelijk met den dag zou hebben doen stijgen In het belang der Boeren is reeds her haaldelijk door de deskundigen, die op de hand der wakkere strijders voor vrijheid en onafhankelijkheid zijn, de wensch uitgespro ken, dat de Boerepstellingeu bij Wepener nu maar spoedig ontruimd mochten worden, daar met een eventueels capitulatie van 't garni zoen, toch niet zoo heel veel zou gewonnen zijn en het gevaar van afsnijding door een overweldigende Britsche strijdmacht, in noor- oostelijke richting heel groot was. Zelfs zijn er geweest die betoogd hebben, dat de Boeren zich ten aanzien van de handhaving der insluiting in quacstie, eer hebben laten leiden door een zekere wraak zucht tegenover de divisie vai den kolonel, welke in hoofdzaak bestaat uit koloniale troepen (op welke contingenten de Boeren al heel erg gebeten zijn) dan door strategisch overleg en berekening. Feitelijk heeft lord Roberts met de uitzen ding van de eene legerdivisie na de andere uit het hoofdkwartier (alleen de zesde divisie bemesting met Ghilisalpeter voor aardappels en de brigade der zevende divisie, is door ongewenscht. De plant zou te geil groeieu. L Om de productie te verhoogen en vooral daar, waar, zooals tegenwoordig veel ge schiedt, de aardappels geen stalmest krijgen is het echter noodig deze kunstmeststof niet geheel te onthouden. Door een gepaste Stikstofheraesting wordt ook het protéïne- of eiwitgehalte van den aardappel verhoogd. In Duitschlaud geeft men zelfs op gronden, die niet arm aan stikstof zijn 400600 Kg. Chilisalpeter. Doch, voor eetaardappels durf ik bij 400 Kg. phosphaten van I 6-^20 200 Kg. Chilisalpeter aan te bevelen, even als de straks genoemde Kalizouten per II.A berekend. De bespreking van de bemesting van het aardappelland, waarop fabrieks- en voeder aar lappels moeten groeien, stel ik tot een volgenden brief uit. moeielijkheden en bezwaren zich echter reeds c'e4en kennen teen zq nauwelijks het hoofd kwartier Bloemfontein achter den rug hadden reden waarom het alles uiterst langzaam in zijn werk ging Er zal weer gejuicht en gejubeld worden aan de oevers der Theems er zal weer uitbundige vreugde zijn aan gene zijde van Het Kanaal er zal weer gesproken en ge schreven worden over den geleidelijken voor uitgang van de Britsche troepenmacht op weg naar de hoofdstad van Transvaal en er zal weer wel in den breede uitgeweid worden over de ontmoediging en den inkeer der Boeren op korten termijn, onder den gewel digen, verpletterenden indruk van het aanzien en van de macht van Gioot-Brittannie, dat zijn legerhorden steeds vermeerdert en aan vult tot knechting en verpletlering vau ette lijke duizendtallen vrije en onafhankelijke mannen, wier bezit aan edele metalen, wier rijkdom aan mijnen, de begeerte heeft opge wekt van lieden van het slag en van de positie van een Chamberlain en een Cecil Rhodes Wat wel de oorzaak, de aanleiding zal wezen voor de opleving der overwinnings— koorts te Londen Het laatste telegram van den Britschen 42. Eindelijk begonnen zijne krachten hem te be geven. Zijne ziekte, de ontberingen waaraan hij had blootgestaan, het verschrikkelijk verblijf in de gevangenis, en niet het minst het zielelijden, dat hij had doorstaan, hadden zijn lichaam van de besie krachten beroofd. Srecbts met de kracht der vertwijfeling was het hem mogelijk geweest zijne lichaamskrachten te verdubbelen, zelfs te vcrdiievuldigen. Te sterker echter trad thans de reactie in. YValewski, die nog altijd, ofschoon voortdurend langzaam, zijn weg vervolgde, voelde zijne knieën knikken, voelde zijn loopen wanke len worden; zijne oogen verduisterden, kortom, hij bemerkte, dat hij ophouden moest indien hij niet ineenzakken wilde. Hijgend bleef hij een oogenblik staan en tracht te h l beven van zijn lichaam te beheerechen. Vermoeienis en koude grepen hem zoo aan, dat- hij zich nauwelijks kon staande houden. Langer staan blijven was dus onmogelijk, temeer daar de koude zoo snijdend was dat in weinigeoogen- bliklten het bloed van den vluchteling geheel moest verstijven. Hij wankelde dus verder tot hij in de verte hondengeblaf vernam, en nu eene bewoonde plaats hoopte te naderen. Zou hij het wagen hier om onderkomen te verzoeken? Hij bevond zich hier in Polenen was zelf een vervolgde, ongelukkige Pool; misschien kwam hij aan het huis van een patriot, een land genoot. die zich over hem ontfermde, maar even goed kon hij aan het huis van een kolonist komen, die daar door de regeering was heen ge zonden, of ook van een landgenoot, die vreesde ter verantwoording te zullen geroepen worden, als hij een vluchteling in zijn huis opnam. Daar het intusschen nog niet geluel dag was hoopte Walewski onbemerkt een hoeve, of een bewoonde plaats te kunnen bereiken. Op het hondengeblaf afgaande naderde hij eindelijk een hoeve, die aller n in het vrije veld scheen te staan. Zij bood den zelfden aanblik als de meeste Poolsche hoe- hem te Bloemfontein gehouden) de gedwon gen pauze van ettelijke weken in de hoofd stad van den Vrijstaat afgebroken binnen een tijdsverloop van e.ikele etmalen is er een strijdmacht van ongeveer veertigduizend man aan Britsche zijde in actie gebracht onder aanvoering van de beste geneiaals en onder de hoofdleiding van generaal French voor wat het zuidoostelijk deel der republiek aan gaat, terwijl de Boeren tegenover die gewei dige strijdmacht met haar honderd en vijftig kanonnen niet meer kon overstellen dan een acht a negenduizend man met vijf en twintig a dertig stukken. Wel heeft een correspondent, die zich bij generaal Brabant's ontzettingsmacht bevond, welke over Rouxville naar Wepener is opge trokken met outzagwekkend beleid en enorm overleg (zoodat er gansche dageu zijn ver— loopen zonder dat men van de wakkere schare iets vernam en zonder dat dus de kansen op verlossing voor de ingeslotenen le Wepener stegen 1) wel heeft eene dergelij ke berichtgever naar Londen bericht, dat de Boeren zóó talrijk waren dat zij nk' minder dan twee dageu hebben noodig gehad om met man en paard, met pak en zak, de Caledou-rivier over te komen bij Bastaards Drilt, doch dat is een nieuwe taktiek der Britten hoe talrijker men de Boereu stelt, des te minder beschamend is het wanneer de Britten uiet volkomen hun doel bereiken eu des te minder hoog kan den Engelschen aanvoerders een eventueele tegenslag worden aangewreven voila tout 1 Men heeft achtereenvolgens kennis kunnen nemen van al de niet immer door klaarheid en duidelijkheid uitmuntende telegrafische mededeelingen van lord Roberts en van de particuliere berichtgevers aau het Engelsche front en men heeft kunnen ervaren, dat de verwachtingen voor de Daaste toekomst vele en velerlei waren niet de verlossing van kolonel Dalgety was het hoofddoel, doch de insluiting, afsnijding en vernietiging van der Boeren legermacht in het zuidoosten van Oranje-Vrijstaat en conform aan dezen toeleg zond lord Roberts zijn keurbenden uit onder mannen van beproefde kwaliteiten, welker Woensdag eindelijk is de opperbevelhebber in staat geweest de menschen aan de Theems- oevers te verr?ss?n met een collectie, zooal niet uiterst verblijdende, dan toch niet ter neerslaande berichten! Het begon met de keunisgeving aan het departement van oorlog dat de Wetsdorp (een twee-en-veertig kilometer west-noord westelijk van Wepener gelegen) bezet was door generaal Chermside zonder eenig verzet te ondervinden waaruit men mocht aflet- den, dat die occupatie het directe en vrij wel voor de hand liggende gevolg was van het vrijwillige vertrek der Boeren in noord oostelijke richting naar Thabanchu of Lady brand (waar sterke bezettingen door de Boeren gehandhaafd zijn tot dekking van den terug tocht der commando's uit het zuidoosten, op het hoofdkwartier te Kroonstad) Dan was het weer stil van officieele zijde, tot er daar plotseling weder eens een lang ademig telegrafisch bericht van lord Roberts werd openbaar gemaakt, gedateerd Bloemfon tein tien minuten vóór twaall, Woensdag 25 Apiil en luideude aldus: „De divisie van generaal Pole—Carew bereikte gisteravond Roodekop zonder ver liezen. Haar opmarsch werd gedekt door cavalerie en rijdende artillerie, die den vijand met zware verliezen terugdreef. De bereden troepen waien hedenmorgen bezig de Modderrivier bij Valsbank over te trekken, overeenkomstig mijne instructiöu aan French, om zich dwars op des vijands terugtochtslinie te plaatsen, maar de Boeren, blijkbaar ongerust door het verschijnen van French, ontruimden gedurende den nacht hun steike stelling bij Dewetsdorp. Dit dorp is nu hedenmorgen door generaal Chermside bezet. Hamilton's bereden infanterie dreef den vijand van alle kopjes in de buurt van de waterwerken zonder verliezen. De Hooglan- dersbrigade maicheerde gisteren 38 kilometer om Hamilton te steunen. Nu Dewetsdorp door ons is bezet, is het niet waarschijnlijk, dat wij nog veel moeite zullen hebbeo rondom Wepener." Bij de beoordeeling van dit officieele stuk moet wel in aanmerking en in overweging worden genomen, dat de divisie Chermside- Pole Carew Rundie (staande onder het opperbevel van generaal French) geen ander doel had dan door haar verpletterende getalsterkte, die van Bloemfontein nog steeds werd aangevuld, de Boeren uit het Zuidoos telijke deel van den Viijstaat voor zoover ze zich dan bedenkelijk dicht bij de hoofd stad bevonden, te verdrijven en zoo moge lijk te vernietigen, meer nog dan Wepener te ontzetten, terwijl men er eigenlijk op rekeude aan Engelsche zijde door eene zoodanige verplettering der Boeren een tweeledig doel te bereiken Thanbanchu en Ladybrand te bezetten en de Boeren te dwingen Wepener er aan te geven In elk geval viel met den besten wil uit het telegram van den opperbevelhebber niet af teleid en, dat den Boeren het doorhem vurig gewenschte kwaad was wedervaren, ondanks de klaarblijkelijk rooskleurige stemming van den generaal verstrooid konden de kleine commando's zijn, doch geenszins vernietigd eu dat maakt voor de Boeren bij hun enorme mobiliteit niets uit, terwijl ze bovendien toch niet in massa operecren in een geregeld gevecht Het slotstuk van den dag van Woensdag is waardiglijk gevormd door de kennisgeving van lord Roberts, dat de Boeren in den nacht van Dinsdag op Woensdag terugtrek kend waren van Wepener zooals reeds hier voor is gereleveerd. Sinds is gemeld door particuliere bericht gevers, dat generaal Rundie langs heliogra— fischeu weg gemeld heeft de aanwezigheid van een 7000 Boeren in zijn nabijheid en dat de Boeren uit het district Wepener optrok ken langs den weg naar Ladybrand zonder achtervolgd te worden wat feitelijk een loochening is van het beweren des opperbe- velhebbeis aangaande de „vlucht c van den vijand, terwijl verder de totale verliezen van kolonel Dalgety worden gesteld op 33 dooden en .32 gewonden, als nieuw bewijs voor het weinig afdoende van een bombardement. Uit De Wetsdorp worrit nog van gisterei gemeld, dat de Boeren hun stellingen aldaa ontruimden in den nacht van Dinsdag en da generaal Fier.ch hun verbindingen afsneec in noordelijke richting, zoodat de Boeren n; een gevecht bij Roodekop, waarbij zij zwan verliezen leden, terugtrokken in noordooste lijke richting, achtervolgd door de artillerie Uit de telegrammen blijkt, dat de Boerei nerg.ns ernstig weerstand bieden en overa hun stellingen ontruimen. Dit deel van he Vnjstaatsch gebied is dan ook uiet bijzondt gunstig voor de taktiek der Boeren en he zou dwaasheid zijn. stand te houden en d kans le loopen, afgesneden te worden vai hun basis. Vandaar dus dat De Wetsdorp de Bloem font ei nsche waterwerken en Wepe ner's omgeving ontruimd zijn. Het plan van Roberts schijnt gewees te zijn, de derde en elfde divisie als een wi te drijven tusschen de Boerencommando's ei I rench van het Noorden en Brabant van he Zuiden hen te doen insluiten. Door ee tijdige ontruiming van De Wetsdorp is d: plan mislukt. Het juiste aautal manschappen, dat gene raal De Wet ouder zijn beveleu heeft, is nie bekend, alleen weten wii, dat lord Roberts om deze commando's te verdrijven, in hc veld heeft gebracht niet minder dan e! brigades infanterie, de koloniale divisie, d bereden infanterie divisie en twee brigade cavalerie. Zoolang de Boeren Thabanchu en La dj brand bezet houden (vermoedelijk is door d aanvoerders heel wat rekening gehoude met de taktiek en den toeleg van genera Roberts tot afsnijding van deu terugtochtsliji is er voor de commando's die Wepein ingesloten en De Wetsdorp bezet hebbe gehouden, geen gevaar de Engelschen zij dan een moreele nederlaag rijker geworde eu de guerilla wordt door de Boeren herv; op een ander gedeelte van het Vujsiaalsct grondgebied, en ter voorkoming van dr fameuzen opmarsch van den oppcrberelhel ber naar Pretoria ven, en zag er zeer treurig en verlaten uit. Een lage heining, omgaf huis, schuur en stal en twee groote honden' die achter deze heining heen en weêr sprongen en woedend blaften, schenen de eenige bewoners der hoeve te zijn. Eindelijk kwam een viouw in den rooden rok der boerinnen met een rooden hoofddoek en een dik blauw jak naar buiten en riep luide: '«Vie is daar De verschijning dezer vrouw stelde Walewski in zekere mate gerust, want hij hoopte bij haar althans eer medelijden te vinden dan bij een man. Hij naderde de heining en riep haar in het Poolscli toe: Een arme verdwaalde verzoekt voor een uurtje opname ir. uw huis. Zijt ge alleen vroeg de vrouw terug. ik beu alleen I antwoordde Walewski. Ik sterf, als ge mij niet helpt. Kom nader, sprak nu de vrouw als ik het verhinderen kan, zal niemar.d sterven, voorat geen Pool. Kom nader, en neem voor lief, wat ik u voorzetten kan Zij geleidde den half verstijfde en uitgeputte over haar drempel in eene eenvoudige boerenhut, die alleen met een houten tafel en houter. bar.ken gemeubileerd was en waarin het eenige voorwerp van sieraad uit een groote, bont geschilderde k»st bestond, waarin zich tal van heilige beelden bevonden, onder welke lichten en lampen brand den ter eere der betreffende heiligen. De vrouw plaatste den vermoeiden man dicht bij den haard en zette hem een aarden schotel met zure meel- soep voor, een Poolsch volksgerecht #zur« genoemd eene weliswaar niet zeer smakelijke maar bui tengewone voedzame en verwarmende spijs. De vrouw bekeek, terwijl hij at, deu vluchteling deelnemend en zeide nadat haar gast zich ver kwikt had: Vanwaar komt gij in deze klee ding en bij zulk een koude? Zijt ge misschien op de vlucht voor de Russen? Walewski verschrikte eerst, daar deze vrouw zoo op eenmaal zijn geheim doorzag, maar hij kon niet gelooven, dat deze vrouw, die hij voor een landgenoote hield, hem zou verraden, hij antwoordde dus: Ja, ik ben op de vlucht voor de Russen, en ware het mij niet gelukt voor eenige uren mijn gevangenis te verlaten, dan moest ik in dit oogenblik onder den knoet sterven. Dus zijt ge een vervolgde patriot nep de boerenvrouw en zij vloog op Walewski toe, om hem hare beide handen te reiken. Wees hartelijk welkom I Ik ben maar eene arme vrouw, mijn man versmacht in de gevan genis en mijne knechts hebben mij uit vrees voor de Russen verlatenik leef hier alleen in de eenzaamheid, en heb dezen winter mijne hoeve geheel alleen in stand gehouden, maar wees wel kom, en beschik over alles, wat ik heb. Blijf hier'bij mij, zoolang gij wilt, ik zal u een on derkomen geven, ik zal u beschermen, zelfs met mijn leven, als het zijn moet. Misschien dat er iemand is, die ook zoo handelt met mijn onge- lukkigf.n man. Mijn vader is in den laatster, opstand tegen de Russen gevallen, zoo ook al mijne broeders. Ik haat de Russen, zooals iedere goede christen den duivel haat, en al waart gij zelfs geen patriot, al waart gij zelfs geen land genoot van mij, dan zou ik u nog beschermen en verdedigen, opdat die honden h niet weder in hunne macht zouden krijgen. Maar gij hebt rust noodig; ga maar mede, ik zal u een plaats aanwijzen, waar ge uw verstijlde ledematen kunt verwarmen en toch in veiligheid rusten 'UZij voerde Walewski door den stal, waarin slechts eenige magere koeien stonden en eeD ladder op naar den hooizolder, dien zij overliep om in den hoek eenige planken ter zijde te schuiven die een hoek van den gevel beperkten, welke eveneens dicht met hooi gevuld wu-\ Kruip daar maar in, er. slaap zoolang ge wilt zelf al zouden de Russen u hier op mijne hoeve zoeken dan zouden ze u nog niet vinden, want achter deze planken zoekt men r.iets meer, daar men denkt, dat den hooizolder hier geëin digd is. Rust hier maar uit, in mijn huiszijt ge veilig. Vertrouw op mij als op eene moeder Zij verwijderde zich, nadat zij Walewski bei de handen toegestoken had, en deze gevoelde zich zóó veilig, dat hij zich zonder verder opont houd in het hooi verborg, ten einde van de vermoeienissen der laatste uren uit te rusten. Hij gevoelde dat hij bij deze vrouw werkelijk even veilig was, als bij eene moeder. Hij kende deze gloeiende vaderlandsliefde, die niet alleen de edelen en rijken, maar ook de armste vrouw in Polen bezielde, indien het gold een vervolg de tegen de Russen te verdedigen. Weldra verviel hij in eene weldadige sluime ring, echter niet zonder God voor zijne uitredding te hebben gedankt en ook aan zijne moeder en Elize had gedacht, Walewski's slaap was diep cn zonder drooraen, toen hij eindelijk ontwaakte, moest re'ds de avond ingevallen zijn, want liet licht, dat hij vroeger in de kleine nrimte bemerkt had, toen hij zich tot slapen nederlegde, was ver dwenen. Hij werd gewekt door het geluid van stemmen en hoorde op den hooizolder twee menschen met luide stem in de Russische taal met elkander spreken. Steek daar nog eens met de banjonet door dat hooi daar in dien. hoek, zeide de ëéne stem. Als hij zich verstopt heeft, dan moet hij hier zijn. Hij is niet hier 1 antwoordde de andere stem, ik heb reeds alles doorzocht en doorgesto ken hoe zou hij ook hierheen gekomen zijn? lk vertrouw die vrouw beneden niet. Zij scheen verschrikt, toen onze patrouille hier kwam. Wat is daar achter die planken? vervolgde deze stern. De zolder schijnt daar geëindigd te zÜn- i De duivel mag die Polen vertrouwen sprak weder de eerste stem trek uw sabel en breek die planken eens wat los. Ze hebben overal zulke bergplaatsen, en als zich ook al de vluch teling er niet in bevindt dan vinden we mogelijk wel het geld der boerin of hare worsten en ham men, zij zijn gewoon alle9 voor ons te verbergen, dat Poolsche vee, ofschoon wij de meesters van liet land zijn. In het volgende oogenblik werden de plankon, waarachter Walewski lag op zijde gerukt en nog voor hij tijd had zich weder in het hooi te. verbergen, kondigde hem het triumfgeschreeuw der Russische soldaten aan, dat hij ontdekt was. Hij zag in, dat hier iedere tegenstand vruchteloos was. en kroop uit zijn bergplaats naar voren. De beide Russische soldaten brachten hem naar be neden op de hoeve, waar hij ongeveer twintig paarden en de overige achttien grenskozakken verzameld vond, die tot zijne vervolging hierheen waren gekomen en het huis hadden doorzocht. Zijne verschijning werd met jubelgeschreeuw begroet, waarover Walewski (e meer schrikte, toen hij ook de vrouw, die hem zoo vriendelijk had opgenomen, geboeid tusschen twee soldaten zag staan. Het was hem eene verschrikkelijke gedachte, Het Duitsche paviljoen op de Tentoon stelling zal 15 Mei a. s. geopend wordei Woensdag bracht de Duitsche rijkskanselic vorst Hohenlohc, een bezoek aan de Ten toonstelling. Het gerucht van de aanstaanc kouist vau keizer Wilhelm is tot dusver ni bevestigd en ook weet men nog niets m zekerheid omtrent de plauneti van cza; Nicolaas van Rusland, die, naar beweei wordt, te Parijs zal komen onmiddelijk i zijn bezoek aan Oostenrijk in Juli. Het rijvvielrijden is op het tentoonstelling terrein verboden. Te Munchen doet onder alle standen ee adres van gelukweDsch de ronde, dat au dr. Leyds zal gezonden worden op zijn vee tigsten veijaardag. In de om zijn wapensmeden beroenx Thüringsche stad Solingen hebben Duitse! veteranen uit den kreits en de stad Solinge die meegevochten hebben in 1864, 1866 1870, een prachtige eeresabel laten niaki voor piesident Kruger, met het opschrif „Furchtlos, tapfer, treu und gut Bis zu letzten Tropfen Blut." De begrotingscommissie uit den Rijksd heeft met 20 tegen 9 stemmen het voors van het centrum aangenomen, waarbij i gevraagde linie—schepen ten volle word. toegestaan, de vermeerdering van de vlo voor den dienst in vreemde wateren gt schrapt en de vermeerdering van het ms teriaal der reserve besnoeid wordt. De opperbevelhebber van de Amerikaan sche troepen op de Filipijnen, seint,J d tusschen 15 en 17 April gevechten zijn g leverd, waarin 333 opstandelingen zijn g. dood. De Amerikanen hadden 2 dooden i 4 gewouden. Aan het Amerikaansqhe gezantschap Konstantiuopel is medegedeeld^ dat de su tan een irade heeft uitgevaardigd, waar dat hij nu ook deze arme vrouw mede in z ongeluk had betrokken, want hij wist met zek beid, dat de Russen haar de hulp, die zij d vluchteling had verleend, zwaar zouden do ontgelden. Polen werd door Rusland geheel als een vi overdc provincie behandeld, en nu door de vangenneraing van den ontvluchte de raedepli" tigheid der vrouw bewezen was, kon niets mi baten. De beide korporaals, die het dctachero» aanvoerden, gaven zelfs bevel tot plundering hoeve. Alle kisten en kasten werden opengeb ken. de zijden spek en het vleesch uit d schoorsteen gehaald, de koeien uit den s gedreven en als buit verklaard, daarna ging n een der bevelhebbers het huis binnen, waarin nog iets scheen te verrichten te hebben, tot zijnen manschappen beval op te stijgen en gevangenen, zoowel de arme vrouw als ook V lewski, tusschen twee paarden vast te bind Zonder er rekening mede te houden, dat arme gevangenen met de paarden gelijken tl moesten houden, zette zich het detachement t een luid halloli direct in draf. Toen na eenij tijd echter, toch met het oog op de gevaneen die inmiddels waren gesleept geworden, de 1 zakken genoodzuakt werden in stap verder rijden, wendde de gevangen vrouw zich om zag toen hare hoeve in vlammen opgaan, boog het hoofd, zonder dat echter een kla over hare lippen kwam. Zij scheen zich trotf gevoelen, den Russischen onderdrukkers h harteleed te toonen. Zonder twijfel vermoet ook zij wel, dat de brand met opzet door t achtergebleven korporaal was aangestoken wist zij, dat deze vernietiging barer have i de geringste straf was, en zij zeker naar Sibe zou gezonden worden. Het was reeds nacht, toen Walewski weder gevaugene werd teruggebracht in dezelfde gar roensplaats, die bij nauwelijks twaalf uren te vu: als vluchteling verlaten hod. Opnieuw had noodlot hem ontwapend. De vlucht, die eerst i goed scheen gelakt, had hem niets gebaat, zij I hem alleen liet treurige bewustzijn gegeven.dat ook de ongelukkige vrouw, die zich door z ongeluk tot medelijden liet bewegen, mede het verderf had gestort. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5