Nummer 35. Donderdag* 3 Mei 1900. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HUISHOUDELIJK REGLEMENT De Deserteur De Zuid-Afrikaansche ooilog. ANT00N TIELEN, Uitgever Bekendmaking. FEUILLETON. ao?&r*5sas£S2Ss«K£:s-?sa Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zat e r dagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. INSCHRIJVING. Wij laten hier volgen het Huishoudelijk reglement v. d. algeineenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanlen, zooals dat op algeineene vergadering te Waalwijk op 23 April l. 1. is vastgesteld. Uit de statuien, hebben we reeds het voornaamste ul. het doel, in een vorig nummer medegedeeld //Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten." Art. 1. Het bedrag der jaarlijksche con tributie voor gewone en buitengewone leden wordt telken jaren vastgesteld op de alg. vergadering van Juli. Voor de gewone le den bedraagt dit minstens 50 ets en voor de buitengewone ledeu minstens f 1.00. Art. 2. De gewone leden der Vereeniging kunnen zich indeelen in plaatselijke of wel algemeene afdeelingen. Zoodra er op eene plaats minstens 6 ledeu zijn, kan zich daar eene plaatselijke afdeeling en wanneer er minder dan 6 le den zijn, kunnen zij in verbinding meteen of meer andere plaatsen, waar geene plaat selijke aldeeliug bestaat, eene algemeene afdeeling vormen. Deze afdeelingen kiezen zich een eigen bestuur, maken een eigen reglement mits niet in strijd met de statuten en het huis houdelijk reglement van den Bond. Art. 3. Iedere aldeeliug is als onderdeel van den algemeenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten aan dezen door lou ter administratieve bunden, overeenkomstig dit reglement, verbonden. In geen geval is de Bond voor de verbintenis van eenige afdeeling uit welken hoofde ook aansprake lijk. Art. 4 Iedere afdeeling regelt naar ei gen goedvinden haar bestuur en werkkring en de van hare leden te heffen contributie, bij een door de leden vast te stellen regle ment. Art, 5. Voor de uitgaven in hel algemeen belang door de afdeelingen gedaan, mits die. vooraf zijn onderworpen aan en goedge keurd door het hoofdbestuur, hebben deze de bevoegdheid uit de kas der Vereeniging, voor zooverre de gelden het toelaten, eene bijdrage te verzoeken, mits het gevraagde niet meer bedraagt, dan de helft der gedane uitgaven. In geen geval mag aan eene afdeeling binnen hetzelfde vereenigings-jaar meer worden te goed gedaan dan de helft der door hare leden aan jaar-contributie is betaald. Art. 6. Vóór I Augustus van elk jaar zendt ieder afdeelings bestuur aan het Da- gelijksch Bestuur een verslag van den toe stand en de verrichtingen der afdeeling in het laatst verloopen jaar. Art 7. Iedere afdeeling benoemt een barer leden tot lid van het Hoofdbestuur, en een tweede lid als plaatsvervanger. Art. 8. De leden van het Hoofdbestuur hebben zitting voor den tijd van 6 jaren. Elk jaar treedt zoo na mogelijk een zesde hunner af, volgens een in de eerstvolgende vergadering na hunne benoeming bij loting op te maken rooster. Op hetzelfde tijdstip, waarop de ledeu aftreden, treden ook hunne plaatsvervangers af. Art. 9. Vóór 1 Juni van elk jaar moe ten door de afdeelingen de aftredend» leden van het Hoofdbestuur zijn vervangen of herbenoemd en daaran kennis gegeven worden aan den Secretaris van den Bond. Art. '10. De gewone tijd van verkiezen van leden voor het Dagelijksch Bestuur is de Juli-vergadering, terwijl dan de nieuw- benoemden niet 1 Augustus daaropvolgende in functie treden. Art. 11. De oproeping van elke Hoofd- bestuurs- en algemeene Vergadering ge schiedt door den Voorzitter en Secretaris, namens het Dagelijksch Bestuur en minstens 4 dagen te voren. De voornaamste der te behandelen onder werpen worden in den oproepingsbrief in het kort vermeld. Art. 12. Alle leden hebben het recht, onderwerpen, die zij op de Algemeene Ver gadering van Juli wenschen behandeld te zien, op te geven, mits dit geschiedt schrif telijk en behoorlijk onderteekend vóór of op 1 Juli. Zoo mogelijk worden die dau op den oproepingsbrief vermeld. Art. 13. De hoofdverplichtingen van het Dagelijksch Bestuur zijn a. het voorbereiden der werkzaamheden voor de Hootdbestuurs en Algemeene vergaderingen. b. het geven van uitvoering aan de be sluiten van het Hoofdbestuur en van de Algemeene vergadering. c. de geldmiddelen der Vereeniging te beheeren en zooveel mogelijk ten bate van haar te doen strekken. Art. 14. Eigendomsbewijzen, belangrij ke schriftelijke overeenkomsten en gelds waardige papieren worden belegd op de Rijks postspaarbank. Art. 15. Bizondere machtiging van het loofdbestuur wordt vereischt a. tot vervreemden of bezwaren van eigendommen der Vereeniging. b. tot het aangaan van geldleeningen, c. tot het voeren van rechtsgedingen. (I. tot het bepalen der bijdragen van de afdeelingen, zie art. 5 hnish. regl. Art. 16. Alle van de Vereeniging uit gaande stukken worden door deu Voorzitter en den Secretaris geteekend. Art. 17. De Secretaris leidt de geheele idministratieve tak der Vereeniging; hij houdt nanteekening van het verhandelde in de vergaderingen, ontvangt en zorgt voor de ingekomen stukken, is belast met de briefwisseling en ontvangt zijne instructie van het Hoofdbestuur. Art. 18. De Penningmeester is belast met de ontvangsten en uitgaven, volgens de voorschriften van het Dagelijksch Bestuur. Hij zorgt dat de boeken in behoorlijken vorm en nauwkeurig worden bijgehouden. Art. 19. Het huishoudelijk Reglement zal herzien worden telkenmale als de meer derheid van het Dagelijks Bestuur, van het Hoofdbestuur of minstens twintig gewone eden het noodig oordeelen en dan op eene algemeene vergadering van gewone leden volgens de bepalingen vermeld in art. 25 der Statuten. Art 20. Zoolang er nog geen tien af deelingen gevormd zijn dus ook nog geen Hoofdbestuur bestaat, worden de werkzaam heden en verplichtingen van het Hoofdbe stuur door het Dagelijksch Bestuur waar genomen. Aldus vastgesteld en goedgekeurd in de Algemeene Vergadering van gewone le den gehouden te Waalwijk 23 April 1900 Waalwiiksclif m ('tirial Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. LIJST van de brieven en briefkaarten, aan het Postkantoor te Waalwijk en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, gedurende de maand April 1900, welke we gens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. J. Pompeis, Dtn Bosch, C. Was, Breda. te voorzien en zich alzoo van hunnen juisten ou derdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiede, en zij niet komen te verval len in straffen bij de Wet bepaald. Waalwijk, den 29en April 1900. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHDEREN. SCHUTTERIJ. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, roept mits deze op zoodanige Ingezetenen, die op den eersten Januari dezes iaars hun 23»te jaar van ouderdom lijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in 1875, benevens de zoodanigen, die zich van buitenlands binnen deze gemeente gevestigd heb ben voor zoo verre zij nog in eene der Klassen van de Schutterij vallen, oil zich tusichen den 15en Mei en den len Juni aanstaande, ter Secre tarie van hat Gemeentebestuur te Waal wijk voor de dienst der Schutterij te doen inschrijven zul lende tot het ontvangen van hunne aangifte, te dier plaats dagelijks, gedurende den voormiddags van 9 tot 12 ure zitting worden gehouden, de in vallende Zon-en Feestdagen hiervan uitgezonderd. Tot naricht der belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen binnen het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen, hebben aan den dag ge legd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun be staan, voor zoo verre zij in de voorrechten van Nederlander* kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in allen ge valle, door de ingezetenen van den hierboven be doelden ouderdom, behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende vermeenen mocht, tot de vrijgestelden of uirgeslotenen van dc schutterlijke dienst te behooren. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar een Dienstdoen de Schutterij aanwezig is, en dat, bij aldien, in de verschillende Gemeenten, waar iemand verblijt houdt, of den zetel van zijn vermogen heeft ge vestigd, alleen Dienstdoende-, of alleen Rustende Schutterijen bestaan, dezelve zich moet doen in schrijven in die Gemeente, alwaar hij voor de l cr- soneele Belasting is aangeslagen moetende de Ambtenaren zich doen inschrijven in die Gemeen te, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun ver blijf te houden. - Dat zij, die bevonden zullen worden zich met vóór den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijven, door liet Plaatselijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven, en ter aake van hun verzuim, in eene geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aange maand, om zich tijdig van een geboorte-extract DER VEREENIGING 43. Hii werd door zijn zoogenaamden vriend, den korporaal, met vreeselijke scheldwoorden ont vangen, daar deze zijn dienst slechts steunend k°Zoodïanamelijk de vlucht van den gevangene Irt was en men deze aan gebrek aan waak- aaainheid zijnerzijds toeschreef,/had hij knoetsla. Jïï gekregen, waardoor hij zich thans nauwelijks staande khondsvot" dus begroette hij Walewski. Ta het niet schandelijk, dat ge een ouden kame raadin zulke ongelegenheid brengt? Schaamt gij n niet niet eens aan mijne weddenschap te denken' maar mijn armen rug pijn te laten Hiden door als een gek het venster uit te sluipen \v«t 'heeft uw vlucht u nu gebaat? Daar hebt Wat heeft het nul Ik stel geen vertrouwen meer in u, zult mij niet voor den tweeden keer be- ge dlïe8'korporaal riep eenige kozakken toe bij hem tf.m.n en nu werd Walewski niet slechts als e voren'met kettingen aan het eleenen blok in het midden zijner gevangenis bevestigd, maar ook zoodanig met touwen gebonden, dat hij als een pak koopmansgoederen zonder eenige bewe ging te kunnen maken, op den kouden vloer der gevangenis geTen, bad Walewski den weg naf? de gevangenis afgelegd, zonder tegenspraak 5 ae beschimpingen van zijn gevangenbe waarder geduld, die wel eenig recht had boos op waaraer gc (jeze tlJDe onoplettendheid had gebruik gemaakt om te 0IThanC8htwas aan de vlucht niet meer te denken, «Ont hii lag zonder beweging in zijne boeien, onwillekeurig moest bij lachen, toen hij hoorde, Toe onder "i" venster blijkbaar een geheel 5 5 k.rnJnt werd opgesteld om iedere poging f61 o^lucht7ng te verijdelen. Nadat hij een tXd fane in de duisternis had doorgebracht, werd da deur zijner cel nogmaals geopend en verscheen er een officier, die hem mededeelde, dat de executie den volgenden morgen zou voltrokken woiden, en tengevolge zijner poging tot ont- vluchtiug zijn straf van tweehonderd knoetslagen tot tweehonderd vijftig was verhoogd. Walewski antwoordde niets op deze mededeeling en de officier verliet de gevangenis. De verhoo ging der straf deed Walewski niet verschrikken. Reeds honderd knoetslagen waren zoo. goed als een zeketen dood. Hoe kon het hem dus belang inboezemen of men op zijn lijk honderd of wel honderd vijftig knoetslagen zou geren. Meer dan zijn eigen lol, ging hem thans dat der arme vrouw ter harte, die hem uit medelijden, uil vaderlandsliefde, in haar huis had opgenomen en zichzel*e daardoor een zwaar ongeluk had be rokkend. Walewski deed zich de scherpste ver wijten en besloot, zich den \olgenden morgen nog vóór de executie tot den commandant der gevangenis te wenden, en dezen mede te deelen, dat de vrouw onschuldig was. Hij gaf zich alle moeite een sprookje te ver zinnen waardoor de onschuld der vrouw zoo snel mogelijk kon aangetoond worden. Llij besloot ten slotte den commandant te vertellen, dat hij zonder haar roedeweien in het huis der vrouw was gedrongen en de verblijfplaats had opgezocht, waarin men hem gevonden had. Het stelde hem eenigeruiate gerust, indien hij bedacht, dat li ij door dit vertellinkje het lot der arme vrouw misschien eenigszins zou kunnen verzachten. Langzaam, verschrikkelijk langzaam gingen de uren voorbij. Menigmaal verviel Walewski in eene halve sluimering of liever verdooving. De behoefte naar slaap, was, daar hij den geheelen dag had uitgerust, niet zeer dringend uieer. De verschrikkelijke gedachte aan den volgenden morgen hield hem wakker, al deed hem ook soms een zekere bewusteloosheid tijd en plaats vergeten. Naar Walewski's berekening moest middernacht reeds lang voorbij zijn. Hoe langzaam sleepen zich de minuten voort, die men in doffe ver twijfeling doorbrengt, en met boe grooter snel heid schakelen zich de gedachten aaneen, die zich alle om het verschrikkelijke draaien, van wat onmiddellijk te wachten staat. Hoe zich de geheime diepten van het menschelijk hart openen, en de beken van het gevoel zich uitstorten juist in zulke uren.... Een gillende schreeuw, die van buiten af door drong deed Walewski scherp toeluisteren. Dit geschreeuw herhaalde zich, gillend, vreeselijk! Een schot Een tweede schot 1 Roepen en schreeuwen der Russische wachten door elkander. Loopen in de gangen, in nabijheid der gevangenis Herhaalde schoten. Poolsche commando s Droomde de ongelukkige, of waakte hij XX. Het was in de lente van het jaar 1863. Poolsche opstand had haar hoogtepunt bereikt De opstand tegen de Russische onderdrukkers was in helle vlammen uitgebarsten, en was ook aan de Pruisische en Oos'.enrijksche grenzen merk baar. In het zuiden van Russitch-Polen, slechts weinige mijlen van dc Oostenrijksche grenzen verwijderd, trok een eigenaurdige, met twee paarden bespannen wageu door de straten, die door bosschen en weiden door verbrande dorpen en langs verwoeste huizen naar liet binnenland trok. Deze wagen was buitengewoon lang met roode en blauwe strepen beschilderd en had aan iedere zijde drie venstertjes, waardoor hij met de zich aan de achterzijde bevindende deur veel overeenkomst had roet een klein huis, dat men op wielen geplaatste had. Werkelijk was deze wagen tevens een woon huis en wel voor een rondreizend kunstenmakers gezin. De man zot voor op den bok en dreef de magere paarden met de zweep en met allerlei toeroepen tot grootere snelheid aan, wat echter weinig hielp daar de hobbelige weg door be vroren plaatsen, sneeuwhoopen en andere oneffen heden bijna onbegaanbaar was. In het binnenste van den wagen hurkte in een hoek eene vrouw, die op een kleine kachel een maaltijd toebereidde, terwijl de kinderen van den eigenaar, die marionetten speler was, met een anderen in den wagen gezeten man speelden en zich op die wijze den tijd verdreven. Den beiden knapen, waarvan de een zes en de andere acht schenen Ie zijn, verveelde het blijkbaar nooit naar de zonderlinge bewegingen van dezen man te kijken, die met opmerkelijk» volharding telkens zijne vingers telde. Het was indeidaad onzen vriend Baruch, dien wij hier in den kunstenmakerswagen terugvinden. Zijne lotgevallen zijn spoedig verteld, ioen hy Lord Roberts, of de censor, of het minis terie van oorlog te Londen, meet ons het nieuws wei r met theelepeltjes af. Wij mogeu d. ar althans dit uit opmaken-, dat er geen wijziging ten nadeele van de Boeren gekomen s in den toestand sedert Vrijdag of Zaterdag: de dagen, waarop de telegrammen der oor logscorrespondenten, die wij in de bladen vinden, afgezonden werden. Toen was de toestand in korte woorden zoo: de Boeren hadden zich behalve en kele verspreide afdeelingen bij Smithfield en op andere plaatsen in het zuiden ten noordoosten van Thabanchu, in de richting Ladybrand, en ten noorden van eerst genoemde plaats, bij Hoeknek, teruggetrokken; de Engelschen hadden de vervolging van hun vijanden gestaakt. Is er sedert werkelijk niets belangrijks gebeurd, dan schijnt de veldtocht in den Vrijstaat daarmede weer een nieuwe phase ingegaan te zijn. De Engelsche bericht- geveis verwachtten dat op den len Mei het front van Robert's troepenmacht, zich zou uitstrekken van Karee Siding lot Ladybrand, over Kranskraal, Springfield, het pompstation bij Sannah's Post, Trabanchu, Leeuwrivier en Ladybrand. In verband 'met de repressieve maatregelen vooral door Pole Carew genomen tegen de Vrijs'aters ten oosten van Bloem fontein, duchtte men geen ernstige moeilijk heden meer ten zuiden van die lijn. De coirespondent van de Times te Bloem fontein geelt nog een overzicht van de krijgs verrichtingen der afgeloopen week, dat wij om de duidelijkheid overnemen „De krijgsverrichtingen die ten doel hadden, den rechterflank onzer verbindingslijn in den Viijsiaat te zuiveren en middellijk Wepener ie ontzetten, zijn geslaagd, maar de Boeren zijn, hoofdzakelijk door het krijgsbeleid van generaal Louis Botha, den slagboom verme den waarmede wij hen wilden opsluiten. „De vijand, omstreeks 4000 man sterk met zes kanoauen, hield Zondag (22 April) een stelling bezet die het land om Dewetsdorp belieerschte. Generaal Rundie en generaal Chermside bezetten een bijna gelijkvormigen heuvelrug aan de andere zijde van het dal. Daar de Boeren verschansingen opgeworpen hadden, hoopte men dat generaal Rundie de Boeren bezig zou houden totdal de twee le- gerafdeelingen die, evenwijdig aan elkaar, uit Bloemfontein oprukten die van genei aal French over de driften der Modderrivier in den rug van de stelling der Boeren, en die van generaal Hamilton in de richting van Thabanchu hun den terugweg hadden afgesneden. De Boeren hadden een commando onder Lemmer afgezonden om hun rechter flank te bewaken. Daarmede raakte generaal Pole Carew Zondag en Maandag in gevecht. de De de schuit van Balmnch verliet, liep hij al9 het ware doelloos door het land rond, alleen met een donker vermoeden, dat hij wel ergens Elize zou terugvinden. Hij kwum door s'eden en dorpen, leefde van wat hij met bedelen opdeed, werd meer dan eens gevangen genomen doch telkens weder vrijgelaten, als men inzag, dut men niet een ongelukkigen krankzinnige te doen had. Eindelijk was hij bij toeval in handen van den marionettenspeler gevallen, die hem opnam en hem uitstekend scheen te knnnen gebruiken. Om namen lijk de bevolking der streken, waar door hij met zijn beweegbaar poppentheater trok, op zijne kunsten opmerkzaam te maken, had hij de gewoonte een Tuiksche muts op le zetten en aan de hoeken der straten schellerende fanfares te blazen en dan het publiek tot bezoek uit te noodigen. Om echter de lieve jeugd nog nog een bijzonder genoegen te bereiden, liei hij zieli gewoonlijk door een grotesk uitgedosten helper begeleiden en een zooilanigen vond hij in Baruch, die reeds door zijn vreemd figuur, dat door het bonte kostuum nog verhoogd werd, van zelf de aandacht trok, hij engageerde hem dus, met andere woord«n hij liet hem eenvoudig niet wéér vertrekken. Inderdaad had li ij zich in de geschiktheid van Burueh voor het door hem beoogde doel niet vergi9t; bovendien kon men den ongelukkige, indkn hij slechts vriendelijk behandeld werd, schier voor alles te gebruiken. Zoo had Baruch reeds maanden lang met zijn nieuwen beschermer door Polen rondgetrokken, in zijne ledige uren zijne vingers tellend en aan Elize denkend. Hij had minder zorg dan zijn patroon, die zieli daar builen op den bok niet zeer op zijn gemak bevond. De man wist dat iu dit gedeelte van het land de revolutie was uitgebroken en het dus allerwegc zoowel door insurgenten (opstandelingen) als Russen bezet was. De Russen toch waren bij het uitbreken der revolutie, iu weerwil hunner overmacht, zoo goed als overal verslagen en uit Polen verdreven. Later echter waren zij met aanzienlijke verster kingen teruggekeerd, om het land opnieuw te veroveren wuartegen echter de vertwijfelende Polen, den hardnekkigsten tegenstand boden. Geen van beide tegenstanders kende het woord .paidon', het w as een s»rijd die door duurzaam heid en haat werd gekenmerkt, en waarbij niet alleen de volken, maar ook de enkele personen elkander met hunnen huat vervolgden. Daarom was ook de eigenaar van den Icunstenniakerswagen niet zeer op zijn gemak, hoe licht kon hij ver dacht worden, en door beide partijen kon de man voor een spion van de tegenpartij worden gehouden. Het was hem onmogelijk geweest, inlichtingen omtrent den weg ot de stelling der beide vijandelijke partijen in te winnen, wijl men in de verwoeste en verbrunde dorpen sleehls lijken van dieren had gevonden. De bewoneis waren naar de steden gevlucht, en de mannen, gedeeltelijk ook dc vrouwen hadden zich naar de insurgentenlegers begeven en zich daar met seizen en dorschvlegels gewa pend bij de Poolsche legioenen, tot verdediging van het vaderland aangestoten. De avond brak aan en daar er geen dorp in de nabijheid was besloot de eigenaar van den wagen in den open lucht te kampeeren. Door hun verblijf in een wagen waren de menschen althans tegen de nachtkoude beschut, en de paarden waren gewoon weken lang in de open lucht te overnachten. Wegens den lieersclienden scherpen wind echter besloot hij het boscli dat voor hein lag, op te zoeken, daar vooral de puurden hier betere beschutting vonden. In het bosch boog men van den weg af, en werd op eene open plek hult gemaakt. De paarden werden uitgespannen en zoo aan deu wagen gebonden, dat zij tegen den wind beschut stonden; men wierp hun kmige voeder voor en voorts hielden de vrouw en Baruch zieli met liet gereedmaken van het sobere avondeten bezig. Plotseling deden de paaiden een zucht maai angstig gesnuil hooren en weinige minuten latei- was de wagen door een gewapende afdeeling omringd. Het waren Poolsche insurgenten, wier eenig gemeenschappelijk kenteckeii, uit een vier hoekige, met bont bezette, roode muls bestond. Voorts waren zij met geweren van allerlei soort en kaliber, met soldatriigeweren, jachlbuksen. hartsvangers, sabels, maur ook met zeisen en andere voorwerpen gewapend. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1