li!!:; m f; ■ft K; I'; f;: fr ■A D| 1 1 v §F ii^ i! BUITENLAND. Frankrijk. Bel Duitschland. Engeland. Italië. Belangrijk BINNENLAND. i. SI I.v \r\ /5 J I I ft l| I .'A: V! V1" i:;.i 'I! gie. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 3 Mei a. s 'I I 11 11 I- in id i- 'i i V il- .1' I i!r i i l 1 '|l 1 i I I' I l> ft' ii i.i i V '.11 i 1 i ,i Vl !"1 1 I I',. I I I Louis Botha kwam Maandag te Dewetsdorp aan, en gaf dadelijk aan een commando onder Fourie last om de cavalerie onder French, die tusschen Polc-Carew's infanterie heengetrokken was, op te houden oumidde- lijk daarop begon de Boerengeneraal een strategischer! terugtocht met zijn geheele strijdmacht op Leeuwrivier en Ladybrand, deze beweging dekkende door een bombar dement van generaal Rundle's stellingen. Generaal French viel toen aan, en verdreef Fourie's macht Dinsdag van Roodekopop dienzelfden dag begon Botha in ernst zijn aftocht. Dieutengevolge was French, die dien avond nog op 15 K. M. afstand was, slechts in slaat het gevecht met de achterhoede van de Boeren den volgenden dag te openen, toen zij in de bergen verdwenen. Generaal Hamilton, die met een brigade bereden infanterie oprukte, bezette Maandag bijna zonder tegenstand het pompstation, en dreef Woensdag bij Thabanchu de Boeren terug die den aftocht dekken. Naar 't schijnt is generaal Botha ons juist 24 uren voor geweest. Generaal Chermside blijft te Dewetsdorp. Generaal Tucker's divisie en bereden infan terie heeft de afgeloopcn week het noorder— front bezet gehouden van Karee tot Krauc— kraal cn nu 011 dan hadden er schermutse lingen plaats met de Boerenpatrouilles bij Brandfort. Over het gevecht bij Thabanchu op Woens dag, waarvan hier sprake i.c, deelen de correspondenten van de Daily Telegraph en Daily Mail nadere bijzonderheden mee. Die van eerstgenoemd blad spreekt zonder meer van het verjagen der Boeren maar uit hei verhaal van den correspondent der Daily Mail blijkt dat het gevecht bij Ejester nek, zooals hij het noemt, vrij ernstig geweest is. De Biitsche artillerie beschoot den geheclen dag de heuvels waarop de Boeren hun ka nonnen geplaatst hadden. Nadat de cavalerie een omtrekkende beweging gemaakt had, naderde de infanterie het front van üe Boelenstelling tot op 2000 meter, en nu werd het gevecht algemeen. De Canadeezen, die de kopjes wilden bestormen, werden met een hevig vuur ontvangen en moesten bescherming zoeken in ecu donga kort daarop trokken de Boeren terug. Te Bloemfontein zouden oflicieele statis tieken zijn ontvangen van het hooge Boeren- cornmissar iaat en daaruit zou klaar en duidelijk blijken dat de Boerenstrijdmacht in December 1.1. bedroeg 54 800 man boven en behalve een 5000 tal helpers uit Engelsche koloniën, stamverwanten, die doo>- de Engel sche reieering ge.rouwelijk „rebellen" worden gebeeten. Het totaal der Boerenstrijdmacht was ongeveer drie maanden later (in Maan du.1) gedaald tol 26 500 man, welk verschil voor „slechts" 6500 man kan worden toege schreven aan door de Engelschen gevangen gemaakten, en voor 8000 man aan gedooden en gewonden, terwijl men dan nog staat voor een inkrimping niet verdere 14000 man wier lotgevallen onbekend zijn gebleven, of althans gebleven zouden zijn, ware men niet op hel lumineuse denkbeeld gekomen, dat deze 14000 nran eenvoudig naar huis zijn gegaan Dat moet den slechten patriotten, den niet door het imperialisme besmetten te Londen, dan toch wel een hart onder den riem zijn het geweldige Engelsche leger zou op het moment te strijden hebben legen een twintig a vijf en twintig duizend man en dal onbe duidende hoopje zou niet eens beschikken over levensmiddelen en schietvoorraad Jammer evenwel, dat er nog altijd met land en" volk vertrouwden zijn, die het wenschelijk achten zoo af en toe eens te wijzen op de te vei wachten moeielijkheden, zelfs al loopt het generaal Roberts dan ook weer eens wal mee bij zijn opmarsch naar Pretoria Zoo deelt de correspondent van de Pali Mall Gazette te Pietoria de volger.de bijzon derheden mede over de toebereidselen die daar getroffen worden met het oog op een langdurig beleg »Het lijdt geen twijfel, of de vermeestering van de verdedigingswerken van Pretoria zal voor de Engelschen een zeer moeilijke laak zijn. De forten zijn op de meest wetenschap pelijke wijze gebouwd en de toegangen tot de stad zijn geducht verdedigd. Er zijn mijnen gelegd op goede plaatsen het grove geschut is in een stelling geplaatst, die de gehtele vallei van de renbaan bestrijkt. Met een aantal electrische lichtwerpers kan men den geheelen omtrek, verscheidene mijlen in het rond, verkennen. De voorraden van levens middelen en krijgsvoorraad zijn ontzaglijk een magazijn alleen bevat 50,000 zakken mais, en de groo'e importeurs hebben gewel dige reserve-voorraden voor rekening van de regeering. Wat de waterkwestie betreft, men behoeft slechts enkele steken met de spade in den grond te doen, om het te vinden. De Parijsohe tentoonstelling. üe correspondent der „N. R. Ct." schrijft De Tentoonstelling wird Zondag j.l. be zocht door 230.160 personen. liet gisterennamiddag voorgevallen onge luk, hoewel buiten bet terrein der wereld tentoonstelling gebeurd, zal bet eerste oogen- blik vooral in de provincie en buiten Frankrijk een grooten indruk hebben gemaakt Staat het in verband met den weinig gevorderden staat der tentoonstelling in het algemeen Heelt de bezoeker kans op een herhaling van deze of dergelijke ongelukken Is het bruggedek te zwaar geweest voor de kolom men waarop het rustte Is liet cement niet goed droog geweest of was de over spanning te groot. Deze loopbrug was nog niet beproefd en zou waarschijnlijk de proef niet hebben doorstaan. Het publiek kan dus uit dit ongeluk niet de gevolgtrekking makeu dat andere opengestelde bruggen gevaarlijk zou den zijn. Maar het moet ook zekerheid hebben det hetgeen men boven zijn hoofden bezig is op te bouwen, zoolang die zeker heid niet bestaat, de doorgang wordt afge sloten gehouden. Dit is in ieder geval verzuimd. Er valt veel te genieten, ik geloof dat ook te laten uitkomen in mijn correspon denties, maar gereed is de wereldtentoon stelling nog niet voor de helft, nu zelfs nog niet, veertien dagen 11a de opening. Laten wij dan maar weer zien naar wat er mooi is. Zaterdagavond kom ik het Tro- cadéro over waar men juist bezig was de electrische verlichting te beproeven van de Nederlandsch-Indische afdeeling. Ik ben verrast blijven stilstaan. Ik loop hoog met dit geheel weg, maar z66 mooi had ik het nog niet gezien. Een rij gloeilichtjes langs de daken der Sumatra huizen en daartusschen de tempelbouw in zijne volle lichte blank heid uitschijnende, als gestreeld door het zachte glanzen der maan. Het was op dat stille Trocadéro, met hier en daar een en kelen bezoeker die de groote verlatenheid nog sterker deed uitkomen, als een tafereel uit een sprookje. Nog meer wil men dien tempel laten spreken op de avonden van algemeene verlichting. Of juist het rayste- rieuse dat Zaterdagavond behouden was niet een grooter bekoring zou hebben Maar het is waar, dan zal de stemming ontbreken van eergisterenavond, en misschien met het oog op de duizenden wandelaars der latere avonden, kan de tempelbouw niet te sterk naar voren springen. Dan zal alles in licht stralen, en moet Nederlandsch-lndië, de clou van de koloniale afdeeling, althans naar het uitwendige, (en ook voor het inwendige heb ik goede verwachtingen) zich niet in de schaduw laten zetten. Een andere groote voldoening heb ik van ochtend gevoeld bij mijn bezoek aandeNe- derlandsche afdeeling van sehoone kunsten in het Groote Paleis, dat morgen officieel zal worden ingewijd. Dc bouwkundige tee- keningen en ontwerpen stonden tegen den wand, ongeveer zooals zij opgehangen zou den worden. De etsen en gravures waren nog lijst tegen lijst tegen elkander aange schoven de behanger die voor de beklee ding der wanden zou hebben gezorgd, had natuurlijk op zich laten wachten. Maar d<- beide schilderijen-zalen waren vrijwel gereed en hierbinnen een blik slaande werd ik ge troffen door de machtige eenheid dezer ver zameling. Een werkelijk nationale kunst, met een sterk sprekende eigen opvatting, zich uitende ondanks alle persoonlijke ver schillen in kleur, in stemming, ja in tech niek. Er hangen hier meesterstukken, er hangen matige schilderijen. Maar het is één groot geheel, waarvan ieder bezoeker de bekoring moet ondergaan. Eén schilderij is er dat er totaal uitvalt en dat is het doek van Kaemmener, en Kaeminener, dat zullen ook zijn bewonderaars erkennen, heeft juist niets dat den Hollander in hein speuren doet. Hij is een schilder met Franschen chic, die verparijscht is. Benieuwd ben ik naar hetgeen morgen in dit Paleis gereed zal zijn. Er waren zalen waar nog niets te zien was dan een paar kisten en een paar wachters. Geen Salon aan den vooravond van het bezoek van den president der republiek heb ik zoo weinig voltooid gezien. De Daily Mail verreemt uit Cape Coast Castle dat de onlusten in Asjanti zich uit breiden naar het westen. De handel staat stil, de mijnen zijn verlaten, het voedsel is schaarsch, werklui zijn niet te krijgen. Uir Koemassi is geen nieuws sinds deu 12ei April, waaruit men afleidt dat de hoofdstad nog belegerd wordt. Voorzoover het programma voor het bezoek van den keizer van Oostenrijk en voor he- feest ter ecre van de meerderjarigheid van den Duitscheu kroonprins nu vastgesteld is, zal keizer Frans Josef Vrijdag des voormid dags aankomen en, naast keizer Wilhelm gezeten, zijn intocht doen door de Branden burger Poort en langs Onder de Linden naar het paleis rijden. Bij de versierde Poon zullen de beide Keizers ontvangen worden door de stedelijke autoriteiten. Des avonds taptoe. Zaterdag zullen de twee Keizers zich naar het eenige mijlen buiten Berlijn gelegen groote schielterrein der artillerie bij Jüterbog begeven. Zondagochtend om elf uur een korte godsdienstoefening in de slot kapel, waaraan alle vorstelijke gasten en dr getuigen enz. zullen deelnemen. Daarna heeft de plechtige meerderjarig verklaring van den kroonprins plaats, die dan den eed op het vaandel zal afleggen. Na deze plech tigheid in de slotkapel de gebruikelijke gc— lukwenschcour in de Witte Zaal. Het heet, dat de kroonprins na de feesten een bezoek zal brengen aan Rome, Londen. Weer.en en andere hoofdsteden. De bladen melden dezer dagen dat eer. geëmployeerde vau een handelshuis dc vluch' had genomen met fr. 103.000. De politit kwam erachter dat de man met zijn liefje op weg was naat Griekenland, over Brindisi. Een ambtenaar van de rijkspolitie vertrok onmiddellijk en kwam vier uur vóór de vluchtelingen te Brindisi aan. Daar nam hij ze gevangen, en men vond bij den ontrou wen bediende fr. 82,000 en een depositiebe- wijs voor fr. 18,000 te Milaan. De paus, wiens gezondheidstoestand lit— stekend is, heeft Zondag in de basiliek var. de St. Pieterskerk pelgrims vau verschillendi nationaliteit ontvangen. 40.000 personen juichteu in de kerk den paus geestdriftig toe. Prof. Max Scholier heeft de kiem van den kanker ontdekt. Het schijnt een dierlijk organistisch wezen te zijn, eirond goud-of bruiukleurig, drie of viermaal grooter dan een bloed bolletje hij is met de ontwikke ling ervan bezig voor het serum. i is de geluksaankondi^ing van Samuel Heckscüer senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen een zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn hui dige advertentie acht te geven. WAALWIJK, 2 Mei 1900. Benoemingen. Z. D. H. Monseigneur van de Ven heeft herbenoemd tot Kerkmeesters alhier de hce- ren Jacq. van Riel en A. C. Zijlmans. Z. D. II. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot pastoor te II. Maria-Polder den Weleerw. heer W. van Doren, en tot- kapelaan te Baardwijk den Eerw. lieer F. J. C. Fransscn, priester van het Seminarie. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd, met ingang van 15 Mei 1900: a. tot ambtenaar van liet openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arron dissement 's Hertogenbosch, voor liet kanton 's Hertogeubosch, ter standplaats 's Hertogen bosch, mr. W. M. van L anscho t, thans ambtenaar van het openbaar ministe rie bij de kantongerechten in het arrondis sement 's Hertogeubosch, voor de kantons Oss, Heusden, Waalwijk en Oitschot, Ier standplaats 's Hertogen bosch b. tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arron dissement 's Hertogeubosch, voor de kantons Oss, Heusden, Waalwijk en Oirschot, ter standplaats 's Hertogenbosch, mr I. G. J Toutenhoofd, thans kantonrechter-plaatsver- vanger, advocaat en procureur te Leiden. Dienst regeling 1 Mei 1900. In den dienst op de lijn 's-Bosch-Lage- Zwaluwe zijn door de gisteren ingetreden nieuwe dienstregeling, de volgende wijzi gingen gekomen Trein 110. 320, die vroeger uit 's-Boscli vertrok 5.35, te Waalwijk arriveerde 6.01 en te Zwaluwe 7.03, vertrekt thans uit 's-Bosch 6.38, arriveert te Waalwijk 7 04 en te Zwaluwe 8.00. Locaaltrein no. 722, vroeger 9.50 uit 's-Bosch, te Waalwijk 10.22, en Zwaluwe 11.33 thans 9 45 uit 's Bosch te Waal wijk 10.17, Zwaiuwe 11.28. Trein 110. 322 vroeger 1.35 uit 's Bosch, te Waalwijk 1.59, Zwaluwe 2.49; thans uit 's-Bosch 1.34, Waalwijk 1-58, Zwa luwe 2.49. Locaaltrein no. 721, die vroeger vertrok 6.11 uit Lage-Zwaluwe, te Waalwijk aan kwam 7.16 en Ie 's-Bosch 7.4-8thans uit Zwaluwe 6.04, le Waalwijk en 's-Bosch evenals vroeger. Locaaltrein no. 723, vroeger uit Zwaluwe 12.53, te Waalwijk 2.01 en te 's Bosch 2.36, thans uit Zwaluwe 12.50, Waal wijk 1.59 en te 's-Bosch 2.34. De nieuwe dienstregeling ontvangen onze a'oonnés zoo spoedig mogelijk. Puulusvereenigiiig. Gisteravond ten half negen, had in de zaal #Musis Sacrum" eene algemeene ver gadering plaats van de St. Paulusvereeni- ging alhier, thans reeds 156 leden tellende. De meeste leden ongeveer 120 waren op gekomen en eveneens talrijke belangstel lenden. De Eerw. heer Kuijpers, adviseur der vereeniging opent de vergadering, roept al len welkom en wijst erop, dat heden avond wordt overgegaan tot een der ge wichtigste zaken voor Paulusvereeniging alhier, waarvan grootendeels den bloei der vereeniging afhangt., nl. het kiezen van 't bestuur. Daarna wordt door de le den de contributie betaald en den namen der leden boven 23 jaar voorgelezen, uit wie liet bestuur moet worden gekozen. De Eerw. heer pastoor intusschen in de verga dering verschenen, wordt op voorstel van den adviseur met luide bravo's tot eere voorzitter der vereeniging gekozen, waarvoor ZEerw. de vergadering hartelijk dank zegde. Daarna is 't bestuur samengesteld uit de volgende heeren M. van Loon-Eras. Timmermans van Turenhout. Notaris Bink. P. Böckling. C. v. d. Heijden. P. Sweens. Adr. de Graaft-Van Bladel. C. Verwiel-Van Mierop. F. W. van Liempt. De Eerw. adviseur wensebt beu geluk en hoopt dat zij met liefde de taak op zich zullen nemen, tot bloei der vereenigii g en welzijn van Waalwijk. Vrijdagavond Bestuursvergadering opdat a. s. Zondag reeds met de spaarboekjes in de school b'j dc Eerw. Zusters kan begonnen worden. Volksweerbaarheid. Morgen, Donderdagavond ten half negen, zhI door de afdeeling Waalwijk van de Volksweerbaarheid, in de zaal vMusis Sa crum" alhier eene algemeene vergadering worden gehouden. Deze vergadering is voor een ieder toegankelijk en 't lijdt geen twij fel ot talrijke nieuwe leden zullen zich morgenavond nog opgeven In ieder geval kan men deze vergadering komen bijwonen. Vooral de leden worden in 't belang dei- zaak dringend uitgenoodigd trouw op te komen. I.oonsverkoogiiig en bond. Volgens achterstaande advertentie hebben de Timmerlieden, Metselaars en Schilders (Bazen) van Waalwijk, Baardwijk en Be- soijen in eene daartoe gehouden bijeenkomst eenparig besloten, hun loonstandaard (die der patroons zelf) te stellen op 18 cent per uur. Dit besluit zal 14 Mei n. s. in werking treden. Ook zal er een bond gesticht worden van bovengenoemde vakmannen reeds is een voorloopig bestuur gekozen en belast met samenstellen van concept statuten etc. Een 50-tal hebben zich reeds als lid op gegeven. Boschbrand. Zondag woedde een kolosale bosch- en heidebrand onder de gemeente Loonopzand in de goederen toebehoorende aan verschil lende eigenaars. Men vermoedt, dat het onheil is te wijten, zoo niet aan kwaad willigheid dan aan onvoorzichtigheid van peisonen, die des Zondags i:i de vroegte de bosschen afloopen om vogeleieren te zoeken. De schade is aanzienlijk. De politie doet onderzoek. L'it de hofwereld Maandagmorgen 8.23 vertrokken Hare Majesteiten naar Aroisen. Aan het station werd den Vorstinnen uit geleide gedaan door den lieer mr. S. A. Veningh Meinesz, burgemeester, wien de Vorstinnen hartelijk de hand drukten, H. M. de Koningin hem verzoekend der burgeiij dank te betuigen voor de ondubbelzinnige blijken van gehechtheid aan Haar, H. D. Moeder en het Koninklijk Huis gegeven, tijdens Haar bezoek aan de hoofdstad. Mede waren aan hel station aanwezig de heeieri baron Röell, Nierstrasz en Van Hasselt. Onder de luide juichkreten van een tal rijk publiek zette zich de trein in beweging, terwijl H. M. de Koningin minzaam ten af scheid wuifde. H. M. de Koningin schonk f2000 aan de algemeene armen van Amsterdam. H. M. de Koningin zal bij de plechtig heid der meerderjarigheidsverklaring van Z K. H. den kroonprins van Duitschland zich. doen vertegenwoordigen, behab-e door den luit.-generaal Kool, door Hr. Ms adjudant kapitein graaf Schimmelpenninck, terwijl de eerste luit. Loudon, ordonnans-officier van H. M. de Koningin, aan den generaal Kool wordt toegevoegd. De Koninginnen in het buitenland. Schwarzburg, waar onze Koninginnen eenigen tijd zullen verblijven, is een dorp met omstreeks 700 inwoners, mooi gelegen in het verrukkelijke dal van de Schwarza, een zijtak van de Saaie. Het dal door kruist het zuidelijke gedeelte van het Thuringerwald van het zuidwesten naar het noordoosten. Schwarzburg is met zijn om geving het glanspunt van oostelijk Thurin- gen. Het dorp en het kasteel (80 meter boven het dorp) liggen in een boschrijke streek die door den Trispstein beheerscht wordt. Heeft men deze. rots, ongeveer 500 meter boven den zeespiegel en 200 meter boven de Schwarza gelegen, beklommen, dan ziet men het riviertje door het dal kronkelen, om een soort van voorgebergte heen, het Tanningshaupt, dat als een klein rotseiland uit de weide oprijst, gekroond door het. kasteel. De bergen die dit fraaie kleine keteldal omringen, zijn bedekt met hoog opgaand geboomte van verschillende soorten, zoodat het donkere naaldhout door vroolij- ker tinten wordt afgewisseld. Het kasteel zelf is in den kazernenstijl van de vorige eeuw gebouwd, en dus alleen merkwaardig om zijn prachtige ligging, ook bet inwendige munt niet uit door vorste lijke pracht. In de kapel vindt men de, nu niet meer gebruikte, begraafplaats der vorsten van Schwarzburg-Rudolstadt. In het slot zijn de gaugen met herten geweien versierder zijn een paar zalen met merkwaardighedeno. a. een kamer met wapenrustingen en ouder- wetsche vuurwapenen, en een keizerzr-al, die hoewel gerestaureerd, met deu toren nog overgebleven is van het zeer oude kasteel dat in 1726 grootendeels afbrandde. Een zeer mooi park met herten en een jachtslot, de Fasanerie, belmoren bij bet kasteel. Van Schwarzburg zijn, behalve den tocht door het heerlijke dal, veel uitstapjes te maken naar den Trippstein, de Hiiuen- kuppe, den prachtige» Eberstein, enz. Blankenburg ligt op korten afstand ten noorden. Ilmenau ten westen vau Schwarz burg. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Mei, 2 uur 's namiddags. Het Transvaaiseiic driemanschap. De Transvaalsche gezanten hebben een bezoek gebracht aan Rotterdam cn Amster dam. Het zou ons te ver voeren, die enthou- siatische ontvangsten in deze steden te be schrijven. Wij willen wel een breeder ver, slag geven van de indrukwekkende ovatft Zaterdagavond het buitengewone Boeren-ge, zantschap in Den Haag gebracht. Ongeveej 9000 personen hadden tusschen halftien er halfelf voor het Hotel des Indes post gevat Voor den eigenlijken aanvang van de "sere nade, gebracht op initiatief van den heet Ittmnnn, en uitgevoerd door een 150-zan- gers, raeerendeils van Christelijke zangver-, eenigingen, onder begeleiding van bet "har- moniecorps van Christelijke jongelingsvcree- ingingen, was een eerste krachtig en spontaan hoera gewijd aan de vlaggen der beide re publieken, ter weerszijden van den hotel-in. gang aangebracht. Eenige oogen blik ken daar na, toen zangers en muziekcorps voor het hotel waren opgesteld, omringd door dragers van fakkellicht, barstte een luid en aan lion, dend gejubel los, dat een aangeheven fanfare overstemd". De deputatie betrad het balco» op de eerste verdieping. In het midden de interessante verschijning van den heer Fi scher, geflankeerd door de reuzengestalten der heeren Wcssels en Wolmarans en ach- ter hen, de heer Hendrik Muller, hoofdver- tegen woord ïger van den Vrijstaat, de «c. Cretans der deputatie, de lieer de Bruij„ en de heer Bolman, secretaris van dr Le.vds die zelf door uitstedigheid verhinderd "vsa! tegenwoordig te zijn. Naast de deputatie een aantal dames c-n lueren, mevrouw Fi- scher onder anderen cn de wethouder jlu. Gevaerts van Siinonshaven. Aan het jubelen kwam geen einde. Hoera voor de Boeren' Leve Transvaal! Leve de Vrijstaat! en krei ten van-sympathie daverden door het lucht- ruim en namen in kracht toe, naarmate de deputatie duidelijk zichtbaar werd voor de menigte in den gloed van bengaalsch licht rechts in de kleuren der Zuid-Afrikaansché Republiek, links in die van den Oranje- Vrijstaat, terwijl vnn den nok van het hotel het. rood, wit, blauw van Nederland kleurde. Met hoeden en handen wuivende, beant woordde liet driemanschap deze enthousiaste verwelkoming. Dan werd door verschillende sprekers 't woord gevoerd, en hulde gebracht aau d dappere Transvaalsche Boeren. Uit volle borst werden de Transvaalsche, Oranje-rijstaatsche en Nederlandsche volks- liederen gezongen, terwijl met honderden zakdoeken werd gewuifd en tallooze hoeden de hoogte ingingen. Nogmaals zag de depu- tatie zich genoodzaakt een heele poos op liet balcon te komen, terugwuivende nu zelf met zakdoeken. De vertegenwoordigers van het heldenvolk bleken zich later op de bovenzaal zeer trofïen en geroerd te gevoelen door zoo grootsche en zoo waardige betooging. M oensdag verlaat liet driemanschap de residentie voor goed. IJet zal zich dan naar Rotterdam begeven, waar liet Donderdag te gen den avond aan boord van do Maasdam naar Amerika zal vertrekken. De heeren Leyds en Muller zullen het buitengewoon gezantschap niet vergezellen. Verdronken. Zondagavond, na afloop van het volkscon cert te Dordrecht, gingen een vijftal jongens van 18 A 20 jarigen leeftijd, op de rivier zeilen. Toen ze bij Zomerlust le Zwijndrecht wilde keeren, sloeg een rukwind in het zeil, waardoor de kleine boot omsloeg. Drie der jongens wisten zich vast te houden aan de boot, en werden vrij spoedig door eenige schipper* gered. De beide anderen, de 18- jarige K. R uit Dordrecht, en de 20-jarige J. de B.. uit Zwijndrecht, verdronken. Huo lijken zijn nog niet opgevischt. Werkstaking. In den toestand der werkstaking van let terzetters te Amsterdam, is nog geen veran dering gekomen. Uitgevers, directeuren en hoofdredacteuren van alle plaatselijke bladen kwamen Maandagmorgen 7 uur bijeen, en besloten om hedenavond één „stakingscou- anl", met een oplaag van 200 000 exempla ren, bij de firma Iloldert te doen drukken. Op een vergadering der werkstakende zetters is besloten niet in te gaan op een bemiddelingsvoorstel der patroons om on middellijk voor 7 dagen het werk te hervat ten en inmiddels te trachten tot een ver gelijk te komen. Capclle, 30 April. Een treffend ongeval had hier hedenavond plaats. W. v. D., dienstbode bij de familie V. alhier, werd omtrent half 7 vermist. Waar men ook zocht, nergens vond men haar. Twee burer, die toevallig langs den vijver kwamen, welke zich achter het huis van de familie V. bevindt, Z3gen eenen klomp drij vende, en vermoedden toen, dat er een ou- geluk moest zijn gebeurd. Door deze twee persoueu werd de ongelukkige dienstbode als lijk opgehaald. Bij het spoelen vau waschgoed is zij vermoedelijk te water ge raakt. De geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. De toestand te beschrijven der ouders, alhier woonachtig, die zich zoo plotseling van eene oppassende dochter beroofd zagen, is onmogelijk. Kuutslieuvel, 25 April. Bij deurwaarders exploot is door den gemeentegeneesheer geprotesteerd tegen het hem gegeven ontslag met 1 Juni. Zijn contract met de gemeente is eerst l Januari 1901 verstreken en tot dien tijd wenscht hij tegen honorarium in dienst der gemeente te blijven. Nieuwkuik. A. s. Donderdag hopen wij wederom getuigen te zullen zijn van het op treden der tooneelclub „Ons Genoegen". Wij twijfelen niet, of deze vereenigit)g, welke getoond heeft de kunst te verstaan, iederee i te voldoen, zal ons opnieuw eenige gezellige avonduurtjes doen slijten. Het Hink opgestelde programma moet wel iedereen doen beslui—

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2