Nummer 36. Zondag 6 Mei 1900. 23e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. De Deserteur ANTOON TIELE Schoenmakersvereeniging Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bekendmaking. FEUILLETON. «sas» Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden t 0.75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U I T G E V E R WAALWIJK. Advertentikn 1*7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Wij laten hier volgen de Statuten en het Huishoudelijk Reglement van de gevestigd te Waalwijk. Erkend bij Koninklijk besluit van 2 Maart 1900, No. 23, Staatsblad No. 64. Nu de Koninklijke bekrachtiging op de statuten is verkregen, nu wordt het tijd de aandacht te vestigen op onze Vereeniging-. Wat de aanleiding gegeven heeft tot oprichting onzer vereeniging zal u ge noegzaam bekend zijn, toch kan hel nuttig zijn dit hier nog eens in 't kort te vermelden. De gedwongen Winkelnering, met al hare nadeelige gevolgen voor de ontwikkeling van ons vak, dat is het hoofdmotief geweest. En nu wij toch eene Vereeniging gingen stichten, traden ook andere be langen op den voorgrond, n. 1. trachten verbetering te krijgen in den toestand èn van den patroon èn van den werkman zoo is ontstaan ons programma, neerge legd in art. 4 der statuten hetwelk luidt Het doel der vereeniging is, door het inwinnen van inlichtngen omtrent bestaande toestanden en het verspreiden van kennis daaromtrent, door het ver- leenen van finantieelen steun, en verder door alle wettelijke middelen mede te werken tot a. Bestrijding van de gedwongen winkelnering. b. Het bevorderen van vakopleiding. c. Verbetering van het lot van den schoenmaker. Dit alles k a n gebeuren mits er een drachtig wordt saamgewerkt en vooral finantieelen steun ons niet wordt ont houden. Stemt gij in met het doel onzer ver eeniging WORDT LID. Wenscht gij onze zaak te steunen WORDT DONATEUR Aanmelding; bij een der bestuursleden is voldoende. Het Bestuur A. H. VAN SCHIJNDEL, Voorz. J. V. D. MEIDENBERG, Vice-voorz. Cl IR. TRIMBACH, Penningmeester. Jan WINGELS. 2de Secr. Patroons. H. MASSUGER. P. MATHIE. Jos van ASSEN. P. ADRIAANSEN. Alpii. de VRIES, lste Secr. Werklieden. STATUTEN, Artikel 1. De Vereeniging draagt den naam, Schoenmakersvereeniging en is gevestigd te Waalwijk. Art. 2. De Vereeniging is aangegaan voor den tijd van negen-en-twintig achter eenvolgemie jaren aanvangende op den dag der oprichting, zijnde 29 November 1899. Art. 3. Het vereenigingsjaar loopt van 1 November tot en met 31 October. Art. 4. Het doel der Vereeniging is, door het inwinnen van inlichtingen om trent bestaande toestanden, en het ver spreiden van kennis daaromtrentdoor het verleenen van finantieelen en mo- reelen steun en verder door alle wette lijke middelen mede te werkten tot, a. bestrijding van de gedwongen win kelnering, b. het bevorderen van vakopleiding-, cverbetering van het lot van den schoenmaker. Art. 5. Er zullen zijn, gewone leden, donateurs en eere-leden. Als gewoon lid kan ieder door het Bestuur worden aangenomen. Over het bedrag der we- kelijksche bijdrage, door de gewone leden verschuldigd, kan op de algemeene vergadering worden beslist. Donateurs worden aangenomen tegen eene jaarlijk- sche bijdrage van minstens 1 Gulden. Eere-leden kunnen worden benoemd, door de algemeene vergadering op voorstel van het Bestuur. Art. 6. Het Bestuur bestaat uit 9 leden een lste Voorz., een 2de Voorz., een Penningmeester, 4 leden, een lste Secr., een 2de Secr. De bestuursleden moeten meerderjarig zijn. Het Bestuur verdeelt onderling de werkzaamheden. De bestuursleden worden gekozen voor den tijd van 3 jaren. Jaarlijks, op de algemeene vergadering, treden 3 bestuurs leden, volgens, door het Bestuur op te maken rooster,af. De aftredende leden zijn dadelijk herkiesbaar. ART. 7. Het lidmaatschap houdt op, a. door opzegging, b. door overlijden, c. door besluit van het Bestuur op grond van herhaalde wanbetaling, d. door ont zetting, bij besluit van eene algemeene vergadering. Art. 8. Ieder jaar, in de maand Oc tober heeft eene algemeene vergadering plaats, waarop alle leden en donateurs toegang hebben, aan de besprekingen kunnen deelnemen, voorstellen ter be handeling kunnen indienen, welke laatste echter, voor den lsten October bij hel Bestuur moeten zijn ingediend alleen de leden hebben het recht van stemmen. Tusschentijdsche algemeene vergaderin gen kunnen door het Bestuur worden be legd, en ook bij schriftelijk verzoek, gc- teekend door minstens een derde van het aantal der gewone leden, met op gave van het te behandelen onderwerp, worden aangevraagd. Het Bestuur is ver plicht die vergadering binnen ééne maand te houden. Art. 9. Alle stemmingen geschieden bij volstrekte meerderheid. Over per sonen wordt schriftelijk, over zaken kan mondeling gestemd worden. Art. 10. Alle zaken, bij deze statuten niet voorzien, worden door het Bestuur beslist en bij huishoudelijk reglement nader geregeld, hetwelk geen bepalingen mag bevatten, strijdende met deze sta tuten. Art. 11. Tot wijziging dezer statuten, en tot ontbinding van de Vereeniging vóór den in art. 2. aangeduiden termijn, kan worden besloten in de algemeene vergadering, waarin de helft der leden tegenwoordig is, en met 2/s der geldig uitgebrachte stemmen. Wijzigingen dei- statuten treden werking, dan nadat daarop de nadere koninklijke goedkeuring is verkregen. Art. 12. De algemeene vergadering, die tot de ontbinding besluit, regelt tevens de wijze, waarop de in kas zijnde gelden, na betaling van alle schulden, met inachtneming van art. 1702 van het Burgerlijk Wetboek, worden besteed zij besluit verder welke bestemming zal worden gegeven aan de overige bezittin- gen der Vereeniging-. l rastgcsteld te Waalwijk in de alge meene vergadering op Dinsdag 12 Dcc. iSpp. Het Bestuur. A. H. VAN SCHIJNDEL. Cl IR. TRIMBACH. J. v. d. MEIDENBERG Cz. PULLES v. GERVEN. Th. DREEZE. P. ADRIAANSEN. Jos. v. ASSEN. H. MASSUGER. Alpii. de VRIES. HUISHOUDELIJK DEGLEMENT. Artikel 1. Een persoon moet, om lid van de Vereeniging te kunnen zijn, deu leeftijd van 16 jaren hebben bereikt. Men meldt zich aan bij een der be stuursleden, die voor kennisgeving aan den Secretaris zorg- draagt. Art. 2. Over de al of niet aan neming van nieuwe leden beslist het Bestuur. Art. 3. De bijdrage der gewone leden bedraagt 5 cents per weekte voldoen aan een door het Bestuur aan te wijzen persoon die, met het ophalen op iederen Maandag wordt belast. Bij vooruitbetaling voor één jaar is verschuldigd f 2.60, voor een halfjaar f 1.30, voor 3 maanden 65 cent. Art. 4. Bij weigering van betaling, neemt het Bestuur die maatregelen, welke noodig geacht kunnen worden, in ver band met art. 7 sub c der grondregelen. Art. 5. Een persoon om een of andere reden opgehouden lid der Ver eeniging te zijn verliest alle aanspraken, de Vereeniging betreffende. Art. 6. De leden van het Bestuur aan vaarden hunne betrekking op den 1 Nov. en treden, zoo hunne zittingsjaren verstreken zijn, op den 31 Oct. af. Art. 7. Het Bestuur komt zoo dikwijls bijeen als het dit noodig acht. Art. 8. Bij tusschentijds bedanken van een der Bestuursleden gaat diens functie tijdelijk op een der andere Be stuursleden over. In de vacature wordt door de algemeene vergadering voorzien. Art. 9. Eerste en tweede Voorzitter. De eerste Voorzitter belegt na overleg met den lsten Secretaris de algemeene en bestuursvergaderingen. Hij leidt deze vergaderingen alle voor de Vereeniging De Echo van het Zuiden. Waalwijksclie en Courant I i\ S C n R IJ V 1 N G. SCHUTTERIJ. De Burgemeester Oer gemeente Waalwijk, roept mits deze op zoodanige Ingezetenen, die op den eersten Januari dezes jnars hun 25sle jaar van ouderdom lijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in 1875, benevens de zoodunigen, die zich van buitenlands binnen deze gemeente gevesiigd heb ben, voor zoo verre zij nog in eene der klassen van de Schutterij vallen, om zich tusschen den löen Mei en den len Juni aanstaande, ter Secre tarie van het Gemeentebestuur le Waal wijk voor de dienst der Schutterij te doen inschrijven zul lende tot het ontvangen van hunne aangifte, te dier plaats dagelijks, gedurende den vooriuiddags van 9 tot 12 ure zitting worden gehouden, de in vallende Zon-en Feestdagen hiervan uitgezonderd. Tot naricht der belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verbliii houdende, en alle vreemdelingen binnen het ltijk woonachtig, welke hun voorneroen om zich aldaar te vestigen, hebben aan den dag ge legd, hetzij door cene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun be staan, voor zoo verre zij in de voorrechten van Nederlanders kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in allen ge valle, door de ingezetenen van den hierboven bc doelden ouderdom, behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende virmeenen mocht, tot de vrijgestelden of nirgeslotenen vun dc schutterlijke dienst te behooren. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf louden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn biunen die gemeente, alwaar een Dienstdoen de Schutterij aanwezig is, en dat. bij nldien, in de verschillende Gemeenten, waar iemand verblijf houdt, of den zetel van zijn vermogen heeft ge vestigd, alleen Dier stdoende-, of alleen Rustende Schutterijen bestaan, dezelve zich moet doen in schrijven in die Gemeente, alwaar hij voor de Dcr- soneele Belasting is aangeslugen moetende de Ambtenaren zich doen inschrijven in die Gemeen te, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun ver blijf te houden. Dat zij, die bevonden zullen worden zich niet vóór den eersten Juni dezes jnars te hebben doen inschrijven, dooi het Plaatselijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim, in eene geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aange maand, om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien en zich alzoo van hunnen juisten ou- 44. Zij vroeger, den verschrikten kunstenmaker van waar hij kwam en waar hij heenging, voor al waar zich de Russen ophielden, en toen hij verklaarde, de verlangde inlichtingen onmogelijk te kunnen geven, dreigden zij hem, kort proces te zullen maken, vooral daar men aan zijne uitspraak hoorde, dat hij geen Pool maar een Duitscher was. Ten slotte verklaarde men hem, dat men in ieder geval zijne paarden noodig had, om het geschut te trekken, dat de insurgenten met zich voerden, en dat uit een hol geboorden eik*en6tara bestond, die met ijzeren hoepels bij eengehouden werd. Dit houten stuk geschut was op een lomp onderstel geplaatst, en slechts met één paard bespannen, dat't gevaarte natuur lijk onmogelijk kon voortslepen. De man, voor wien het verlies zijner paarden met den ondergang van zijn gezin gelijk stond, voor wien dit het verlies zijner eenige bezitting beteekende, hief een vreeselijk geschreeuw aan, waarbij hij door zijn vrouw en kinderen werd ondersteund. Dezen, die zich tot nu toe in den wagen hadden opgehouden, stortten naar buiten en vereenigden hunne smeekingen met die van den beangstigden marionettenspeler. De insur- enten beweerden echter een beslist bevel van unnen aanvoerder te hebben, ofschoon zij naar Poolsch gebruik tegen de vrouw beleefder waren dan tegen den man zij hielden vol, dat zij in ieder geval de paarden moesten medenemen. Alleen verklaarden zij zich bereid den eigenaar naar hunnen chef te geleiden zij zeiden, dat hun leger in weinige minuten te bereiken was. Eene al'deeliog bleef bij den wagen, eene andere be geleidde den wagenvoerder, bij wien zich ook Baruch had aangesloten. Heldere vuren verlichten midden in het woud het leger der insurgenten, wier troep uit twee honderd man bestond. Bij één dezer vuren zat in Poolsche militaire kleederdracht, den hoogen dichtgesnoerden rok, de hooge laarzen en de tot derdoro te verzekeren, ten einde tie inschrijving behoorlijk geschiede, en zij niet komen te verval len in struffen bij de Wet bepaald. Waalwijk, den 29en April 1900. De Burgemeester voornoemd, li. DE VAN DER SCI1UEREN. de knie reikende wijde beenbekleeding, de bloed- roode confouderalka met de reigerveder op liet hoofd, oiu liet middel den krommen sabel en de revolverta8cli gegespt, de aanvoerder, blijkbaar in diep nadenken verzonken. Eeo der insurgenten naderde hem om van het voorgevallene ïapport te muken vóór echter de aanvoerder nog iets had kunnen zeggen, was reeds Baruch met een schrikverwekkenden kreet op hem toegesprongen en had hij de knieën van den Pool omvat. 11a! hal schreeuwde hij, Elize wil dat ge gered zult worden. Kom meê, kom turèl Hij had Walewski dudelijk lijkend en ook deze herinnerde zich onmiddelijk den armen on gelukkige, die hem eens uit zoo groot gna»r had gered. Hij vernam van hem, al was het dan ook op niet zeer begrijpelijke wijze, wat vroeger geschied was, en voor zoover het den lnatsten lijd betrof, gaf de kunstenaar nadere ophelderir g. In het belang van diens eigen zekerheid gul' Walewski bevel den wagen van den marionetten speler zoomede diens familie binnen het kamp te halen, waar zij dan des nachts konden verblijf houden. Den volgenden morgen zouden hem zijne paarden worden teruggegeven en de jonge aanvoerder der insurgenten beloofde voor zijne veiligheid te zullen zorg dragen. Walewski wus slechts weinige uren vóór het verschrikkelijke vonnis aan hem zou voltrokken worden, door een troep der insurgenten, die de garnizoensplaats had overvallen, bevrijd geworden. Dit geschiedde in den nacht, toen op bevel van het geheime comité in Warschau, de sinds maan den voorbereiden opstand in geheel Polen uitbrak. Zooeven nog een vertwijfelde, een den verschrik- kelijksten dood toegewijde gevangene, bevond hij zich een half uur later aan de spits vau een insurgenten leger, zelf bevrijd en nu getuige van den doodsstrijd van denzelfden, in Tiet gevecht gewonden korporaal, die hem in den vorigen nacht een zoo eigenaardig bezoek had gebracht. Dadelijk na zijne bevrijding had hij brieven aan zijne moeder en aan Elize geschreven maai gewichtiger dar. eenige andere plicht scheen hem deze toe: zich thans dadelijk ten dienste van zijn vaderland te stellen. Hij verkreeg het com mando over eene afdeeling, en had sinds reeds vele gevechten tegen de Russen geleverd, die in den eersten tijd gelukkig, maar later toen de vijand belangrijke versterkingen ontvangen had, tengevolge der overmacht steeds ongelukkiger uitvielen. Thans was hij reeds siuds eenige dagen zonder verbinding met de hoofdmacht en was dus zijne vrees niet ongegrond, dat hij ieder oogenblik door een grocter Russisch commando zou kunnen overvallen worden. De ontmoeting met Baruch had hem zeer vei blijd, daar hij gehoopt had van dezeu nadere berichten aangaande Elize te zullen verkrijgen, van wier lotgevallen hem niets bekend was toch verheugde hij er zich ook in, zijnen redder terug te vinden en ten minste om diens wil aan den marionettenspeler een kleinen dienst te kunnen bewijzen. Baruch scheen zijnerzijds een innige genegen heid voor Walewski te hebben opgevat; althans hij week dien nacht niet van zijne zijde, en hief den volgenden morgen een klagelijk en onver draaglijk geschreeuw aan, toen hij weder met zijn patroon moest vertrekken. Baruch blijft bij den vreemdeling Elize bi mint hem Baruch bemint hem ook Baruch blijft bij hem tot Elize komt. Er was geen keus. Walewski moest den onge lukkige wel bij zich houden. Den marionetten speler gaf hij een bewijs, dat hem togen andere afdcelingen der insurgenten zou beveiligen, daar na deed hij hem zijne paaiden teruggeven en hem den naasten weg nuar de in de nabijheid gelegen üostenrijksclie grenzen wijzen. Acht dagen waren sinds deze gebeurtenissen vcrloopen. Moeielijke dagen voor de manschappen van het insurgenteuloger, want men bevond zich dag en nacht in het verschrikkelijkste gevaar. De levensmiddelen begonnen te ontbreken, en waren uit de verwoeste dorpen niet meer te verkrijgen, zoodat zelfs droog brood met sneeuw- water als een zeldzame lekkernij werd be schouwd. In zeketen nacht kwamen uitgezonden spionnen berichten, dat der. volgenden nacht door het mijlen ver uitgespreide bosch een Russisch ara- inunitie-transport zou komen, dat slechts door eene geringe bedekking werd begeleid, daar men in deze streek geene verspreidde iusurgenten- troepen meer duchtte. Walewski besloot daarom ^et transport op te wachten, en legde zich duartoe in een hinderlaag. Helaas, waren dc spionnen blijkbaar verkeerd ingelicht. Weliswaar kwam het transport zelfs onder geringe bedekking, maar het werd op den voet gevolgd door twee regimenten infunterie, en reeds na de eerste schoten moest de troep van Walewski voor de overmacht wijken. Men moest zoo snel mogelijk terugtrekken en alleen de invallende nacht behoedde liet legertje der insurgenten voor eene algeheele vernieti— ging. Maar zelfs den nacht bracht den insurgenten geen rust, doch dwong hen de vlucht voor de Russische overmacht onafgebroken voort te zetten. Zij trokken door het bosch terug, met inspanning vuil alle krachten het verloren terrein verdedigend en zich ultijd weder vereenigend na uit eene vorige positie verdreven te zijn. Onafgebroken knetterde liet geweervuur der opstandelingen, de k'-akende 9alvo's der Russische infunterie beant woordend. Maar 9teeds inoe.-ten de Polen terug wijken. De Russen schenen gezworen te hebben de opstandelingen tot op den luatsten muil te vernietigen, en inderdaad scheen het eind der Polen nabij le zijn, toen men tegen den morgen door de Russen uit het bosch en in liet open veld werd gedreven. Weliswaar sloot zich de rest van het hoopje insurgenten om hun aanvoer der aanéén, mogelijk nog zestig man, maar nu ook waren zij zonder eenige beschutting aan de schoten der Russen blootgesteld, die zich alle moeite gaven het troepje rechts en links te over vleugelen cn zoo geheel in te sluiten. Toen de zon helder aan den hemel slond. ver lichtte zij met hare stralen een vreeselijk wan hopig gevecht. De zestig overgeblevenen, waar van velen gewond waren, en die slechts door woede en haat tegen de Russische onderdrukkers nog staande gehouden werden, hadden eindelijk halt moeten maken, daar zij volkome* omsingeld wuren, en toch waagden zich de Russische solda ten slechts langzaam naderbij, en niet verder dan op schotsafstand, want de kogels der insurgenten troffen immer en met groote zekerheid hun iloel. Toch wa9 gemakkelijk tc voorzien, dat het duppere hoopje ten slotte tot den laatsten man moest vernietigd worden. Zelfs den Russi-chen bevelhebber schenen deze moed en de doodsver achting, waarmede de insurgenten streden, eer- bied in te boezemen. Ilij riep bun toe zich over te geven. Maar dc insurgenten wisten te goed, dat van pardon geen sprake kon zijn. Ook al meende deze ofiieier het misschien goed, dan zou hij nog niet in staat zijn, zijne beloften bij de overgave te houden zij zouden zeker uilen op gehangen worden, indien men hen al niet onder vreeselijker martelingen ter dood bracht. Terwijl de onderhandelingen hierover nog in gang waren, weerklonk plotseling een luid trom petgeschal dat beide partijen oplettend deed toe luisteren. De Russen verwachtten versterking en de insurgenten vermoedden, dat thans hun laat ste uurtje met zekerheid gekomen wus. Uit de stofwolk, die allengs underdo, ontpopten zich echter üostenrijksclie huzaren, wier aanvoerder op de strijdenden toesprong en hun toeriep, dat zij dad>lijk alle vijandelijkheden moesten slaken daar zij zich reeds op Oostenrijk gebied bevon den. Men had van de naaslbijzijnde Oostenrijk- sche grenswacht het schieten gehoord, en dit es- caifron algezonden, 0111 te verhinderen, dat de rlrijd hier op onzijdig gebied werd voortgezet. De Russische ollicier verklaarde, dat hij wel wilde terugtrekken, doch verlangde uitlevering der insurgenten. Werd hem dit geweigerd, dan scheen hij niet weinig lust te hebben, de vijan delijkheden voort te zetten of opnieuw ie begin nen. De Oostenrijksche ritmeester der huzaren wfinschte zich echter op zijn eigen grondgebied niet de wet te doen voorschrijven, weldra vlogen de sabels uit de sclieeden en de Russisshe com mandant was verstandig genoeg lachend excuus le verzoeken en zich zoo spoedig mogelijk in liet woud terug te trekken, waarvuu de zoom juist de grens uitmaakte. Hierna reed de Uostenrijk- sclie ollicier op het troepje insurgenten toe en sommeerde dit zicli over le geven. Wat zal er dan met ons geschieden, vroeg Walewski, die zich als aanvoerder en cdcltuuii voorstelde. Gij hebt niets te vrcczen, luidde het ant woord. Gij wordt slechts ontwapend, en onlang de opstand duurt, gevangen gehouden. Geloof mij, dat dit het beste voor u is. De revolutie moet toch ditmaal tengevolge der oneenigheid uwer lardgenooten ten nadeele van Buien uit vallen en hier bevindt gij 11 in veiligheid en valt niet in de handen der Russen. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1