Blad Zondag 6 Mei 1900. De Zuid-Affikaansche oorlog. VAN ijuitekland. Fï ank ruk. Diiitschland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Tweede De Echo van het Zuiden. Op Zondag 6 dezer, des namiddags om li uur zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Sur les remparts Saintis. De avond Jacobs. Vom Rliein Max-Brucb. NI EU WK UI K. Concert, te geven door de Liedertafel „Oefening baart Kunst", op Maandag 7 Mei 1900, ten huize van den heer C. de Bont te Nieuwkuik. (Zie programma's OPENINGSTOCHT van de Tram BrouwershavenSteenbergen. De opening van deze Iram is een ware zegetocht geweest. De blijdschap van de bevolking uitte zich op allerlei wijs, en het ging steeds crescendo. Tc Zonnemaire was de bevolking samen gekomen aan de halte, waar alles veisierd was met sparregroen en vlaggen. De predi kant. ds Zeeman, sprak een feestrede uit, waarin hij de moeilijkheden schelste, die men vroeger moest oveiwiunen om in een andere landstreek te komen. De tram zal thans aan het eiland brengen opbloei van handel en nijverheid, toeneming van ontwikkeling, ver hooging van levensvreugde. Ieder, die tot het tot stand komen daarvan heeft medege- wcrdt, brengt spreker dank. Een lief doch tertje van een der comitéleden bood den heeren Van der Sleyden, Guicharl en den ingenieur Van der Vegt een bloemtuil aan. De predikant eindigde met den wensch Niet in ons isolement ligge onze kracht, maar juist in wat ons allen samenbrengt. Luide toejuiching volgde. Maar Brouwershaven had van de ontvangst wel het meeste werk gemaakt. Daar waren I in de Oude Haven de scheepjes bevlagd, en van de gevels van al die kloeke huizen wapperde de driekleur. Achter de eerewacht wandelend, ging het trambestuur met zijn gasten, en vervolgens de juichende, joelende, hossende burgers, naar liet zestien eeuwsche raadhuis niet zijn mooien ouden gevel. De officieele Hammannen namen aan de eeretafel plaats, daarnaast zaten de overige heeren. Na eenige oogenblikken treed', het ge meentebestuur binnen en neemt zijn zetels in. De burgemeester, de heer A. YY. van Buuren, is nog lijdende aan een kogelwon.1, als officier in IndiC opgedaan. Op meester- lijk imposante wijze spreekt hij de volgende rede uit Directeur der R. T. M. en u, overige leden van de directie, weest door mij als hoofd dezer gemeente, met de breede 'ij uwer gasten en genoodigden, hartelijk wel kom geheeteu in liet aloude Brouwershaven, dat zich nu als verjongd gevoelt door de heuglijke gebeurtenis, die u hier henen heeft gevoerd en door de aanwezigheid van zulk een schare aanzienlijke personen, onder wie er zijn, wier namen met eerbied in de pro vinciê en in geheel het vaderland worden vernomen. En op dat welkom volgt terstond een woord van diepgevoelden, innigen dank aan u en aan allen, die door hunne energie, hun zedelijken en zakelijken steun, er toe hebben bijgedragen, dat het eindelijk is aangebroken, dat zoo vurig verheide oogen- biik, dat ons opheft uit het isolement, waai in wij zoolang hebben verkeerd, ons aansluit aan het algemeene verkeersnet, waardoor wij ons weder opgenomen gevoelen in de groote ge meenschap van het moederland, waaruit wij zoolang stiefmoederlijk verbannen zijn geweest O, het is ons in deze onvergetelijke stonde, als hoorden wij in het horten en stampen van het stoomros, dat u naar hier heeft ge bracht. het kloppen van een reuzenhart, be stemd om nieuw, kiachiig bloed te stuwen door de ijzeren aderen, die ge hebt gelegd in de schier verdroogde en toch nog zoo willige huid dezer gemeente, als was uwe komst op dezen lentedag ons een voorteeken een gelofte, dat het ook nog weer eenmaal lente zal worden voor deze plaats, na den vertwijfelenden langen winterslaap, waai in zij heeft verzouken gelegen. Maar daarvoor is deze landverbinding alleen niet voldoende want Brouwershaven is vóór alles eene haven en zoolang zij nog ontzield en verlaten ligt onze heerlijke ree. zoolang geen schepen het meer bevaren, het Brouwershavensche gat bet schoonste van ons land, ja wellicht van geheel westelijk Europa, zoolang zal het hier geen lente meer woideu en dat zal zoo blijven totdat eenmaal tot de verbetering van het Hellegat zal worden overgedaan. Maar die verbetering doet zoo lang op zich wach ten, en wij vet mogen zoo weinig daaraan te doen, want Brouwershaven is zoo klein en het ligt zoo ver, zoo heel, zoo heel ver van de residentie verwijderd. O, gij, die bekleed zi t met macht en invloed, in staat en provin cie, vergeeft het mij dan, dat ik van dit wellicht eenige en nog zoo vluchtige oogen- b ik in het bestaan dezer gemeente en van mijn eigen leven gebruik maak om mij tot u te richten met den wensch, de bede, ons behulpzaam te zijn, dat zij eindelijk tot stand koine, die zoolang gewenschte verbetering, want naar waarheid mag ik u getuigen, dat met den stand van dat vaarwater staat en valt de handel en nijverheid van Brouwers haven. Maar mag zij verwezenlijkt w rd n, die rechtmatige wensch, welks vervuil» g "iet alleen ons. maar nagenoeg geheel Zeeland westelijk Brabant, Dordrecht en een belang rijk deel der stoom en scheepvaart teD goede zal komen, dan zal Brouwershaven weder worden de drukke en nijvere havenplaats vaa weleer, en ontegenzeggenlijk zal die meerdere welvaart dan ten goede komen aan de exploitatie der nieuwe tramlijn en daardoor hel hare bijdragen tot den bloei der R. T. M.. die dat zoo ten volle verdient, door het vele nut, door haren grooten ondtr- nemingsgeest in ons vaderland geslicht tot het meerdere welzijn van de energieke direc tie dier maatschappij, en van haar eminenten directeur. Dat zij zoo Een spontaan daverend gejuich volgt op deze woorden. De president—commissaris, bedankt met een eminente rede. Hij betuigt opnieuw zijne groote ingenomenheid over de hartelijke wijze, waarop de eilanden den tram begioe ten. Steeds waimer, zegt hij, w erd de hulde hier is hei toppunt bereikt thans de ont vangst in het eerwaarde raadhuis met deze zoo waardige rede van den burgemeester En, zegt de burgervader o'at Brouwershaven thans stil is, wij genieten ervan de blijde toebereidselen voor een nieuw leven. Allen zijn mei genoegen gekomen, naar deze oude s'.ad, de geboorteplaats van eenmaal Holland's populairsten dichter, van vader Cats. En al klaagt men nu ook hier en daar dat de tram soms zoo scherpe bochten neemt, met Cats zegt spreker.- Die voerman houd ik voo: geleerd, die wel op enge wegen keen". Er. noemt men de stations wat laag, den dichter zegt spr. r.a „Een huis met lage muren is dienstig op het land en kan ook lange duren" Vroeger, zoo besluit de president, brachten de brouwers uit Nederland hun bier hier aan. Moge de train weer leven brengen ii deze brouwerij. Daverende toejuichingen volgden. Jonge dames boden den eerewijn aan, wat een geestdriftig: leven de dames uiilokte. Toen gingen allen naar het marktplein terug, waai e.-n kleurige optocht de bedrijven dezer stad erbeeldde handel, industrie, landbouw, visscherij, garnaleniumakeiij enz. En een hossende menigte bracht hen terug naar dc tram, die hen te half zes io Zierikzee bracht. De correspondent van de Times te Bloem fontein stelt het 2ÓÓ v.-or, alsof de giootr noord waart: chc beweging van Robeits'hoofd macht, in de richting «au Brandfort er. K'ooi stad, reeds begonnen is. De zaak staat miaschien zóó, dat het van de omstan digheden, dat is in de eerste plaats van dc mate van verzet der Boeren, zal afhangen, of de jongste troepenbewegingen weikelijk doorgezet worden De brigade van generaal V'avell is den 30e» April van Karee, die van generaal Bruce Hamilton van Glen opgerukt, de bri gade van Maxwill bewoog zich voorwaaits bij Kranskraal. Onze opmarsch, zegt dc coriespondent, is 's ochtends om half tien begonnen. De Boeren zijn teruggetrokken na een kort gevecht, dat op den linkervleu gel vrij hevig is geweest. Generaal Broad wood heeft op den rechteivleugel getracht, de Boeien den pas af te snijden, maar zij waren hem te vlug af en de Engelschen konden alleen de verlaten vijandelijke stel lingen in bezit nemen. Uit telegrammen van verschillende zijden volgt dat de Engelschen bij 'leze troepen bewegingen niet onbelangrijke vei liezen gele den hebben, de Boeien slechts geringe. Den volgenden dag was het andersom, en eerst toen gelukte het Hamilton en Smirh-Dorrim, de vijandelijke stellingen om te trekken. Of dat voor rle Engelschen een belangrijk voor deel oplevert, gelijk Roberts meent, zal nog bewezen moeten worden. Uit de telegram men kan men nog opmaken dat een vreemd vrijwilligerscorps aan de Boerenzijde opnieuw, evenals bij Elandslaagle, Scholtznek en Bos hot, de aanzienlijkste verliezen geleden heeft, vermoedelijk door te lang dialeu met terug trekken. De Engelschen hebben weer een groot gedeelte der gewonde Boeren (ook wel meercndeels vreemdelingen) gevangen geto men. De verliezen, beiderzijds op 30 Ap i! en 1 Mei geleden, wegen ongeveer tegci elkaar op. Een bericht uit Berg'shoeve, door eei looper naar Mafeteng (in Basoetoland) ge bracht, meldt dat generaal Olivier naar Smhli- field teruggekeerd is, teiwijl een Boerencom mando zich bij Leeuw bevinden moet, i. den omtrek van een Engelsche stelling. Een telegram van Central News uit Bloem fontein geeft de volgende bizonderheden ovei de gevechten op Dinsdag in de buurt van Karee. Dinsdag vond men het noodzakelijk voor den opmarsch van de Engelschen drie kopjes ten oosten van Karee, die de Boeien sleik bezet hielden, te nemen en kreeg de bereden iufanterie van kolonel Henry bevel om op te rukken tegen de liiikei flank van de Boeren. De Boeren richtteu een zwaar cn welgericht kanonvuur op de oprukkende troepen, en onder dekking van huu geschut kwam een groot aantal de vlakte in en viel de Enge schen onversaagd aan. Kolonel Heniy ver— a .derde het front van de colonne eei.igszins, en zijn liukt-i fl nik keerde den aanval van de Boereu met een zwaar geweervuu' opkorten afstand. De Boeren konden het i.iet volhou den tegen dat doodeliike geweervuur en hun rechteifiai k moest wijken. Toen bovendien een batterij kanonnen tegelijkertijd op hun linketflmk bepon te spelen, tokken zij haastig terug. De Boeren kregen kort daarna groote vei stakingen, en hielden de KngeUcher- cenigen tijd tegen Ondeiwijl kwamen dc veertiende brigade, o'.der Maxwell, en de bereden infanterie onder Hamilton aan en nu weiden de Boeren op hun hoofdstellingen teruggedreven, en werden later diie kopjes genomen, zonder verderen tegenstand. Het doel van de beweging werd zoodoende met goed gevolg bereikt. Generaal Tucker voerde de Engelschen aan. De Boeren gebiuikten gedurende het gehecle gevecht zwart kruit en volgden een eenigszins nieuwe takiiek. Z:j vochten in meer georganisecide atdeelingei dan vroeger, en men kon ook 2000 man zien. die in gesloten gelederen in reserve werdei gehouden. Lord Robeits heeft over dit gevecht tot dusver niets gemeld. MAFEKING. Zoowel de Westminster Gazette als de Daily Mail bevatten zwartgallige beschouwingen over de mogelijkheid van het ontzet van Mafeking. De Westminster Gazette berekent dat in het allergunstigste, maar haast ondenk bare geval dat een ontzetiingslegtr uit Warrenton op'ukkende, geen belangt ijken tegenstand ondervindt van de Boeren, hel toch nog drie weken zal duren voordat Mafeking bereikt is. En hoe dapper de be tegelden het ook uitgehouden hebben, het is te verwachten dat hun weerstandsvermogen thans reeds zijn uiierste grens bereikt heeft. Dag in, dag uit, schrijft de Daily Mail, hebbtn wij ons gevleid dal het tuch nog tot ontzei van Mafeking zoo komen, zoo ondenk baar scheen het ons toe, dat Bailor-Powell en zijn dapperen aan hun lol overgelat''n zouden worden. Ecist dachten wij dat de opmarsch van Lord Meihuen de Boereu van Mafeking naar liet zuiden zou trekken. In derdaad trok Croijé terug, maar <1 e macht die hij bij Mafeking achterliet, was voldoende om de insluiting te handhaven. Vervolger s geloofde men dat de inval van Lord Roberts in den V.ijstaat de kans zou keerer, en dal kolonel Plumer de belegerde stad zou kun nen ontzetten. Maar de Boeien bij Mafeking bleven ongeveer even tab ijk zeifs tot:i Bloemfontein bezet werd, en daan a is hun macht zelfs nog versterkt, en zij ware.i in staat Piumer met verlies terug te slaan. De toestand waatii. het Britsche leger vt-r keerde, toen het Bloemfontein bereikte, sloot de mogelijkheid uit, dat Lord Roberts da delijk een poging zou doen om Mafckii g te ontzetten. Had hij een kleine legerafdeelii g daartoe afgezonden, dan zouden de Boeien die onveimijdelijk verslagen of gevangen ge nomen hebben. Roberts moest wach'en tot hij zijn krijgsverricht!ngen in den Vrijstaat kon hervatten, voordat hij aan het ontzet van een zoo verafliggende plaats kon denken. Op zijn beroemden ma-sch naar Kandahar heelt Lord Roberts- bijna 30 KM. per dag a'gelegd, maar hij ontmoette toen geen te genstand. Thans echter moeten de Boeren teruggeslagen en van den spoorweg, die vooi proviand moet zorgen, verdreven worden, en tevens moet hun aandacht elders, in den Vrijstaat of Naial bijvooibeeld, in beslag genomen worden, andeis zullen zij hun true pen ten zuiden van Maf*king aanzienlijk veisterken. Kon de opmarsch uit Kimberky .aar Mafeking dadelijk beginnen, dan zou de kolonne daar omstreeks 24 Mei kunnei aankomen dat is tegrn den uitersten lijd dat het garnizoen, naar men denkt hel nog kan uithouden. Cariington kan er pas zijn op zijn vroegst, in het begin van Juni. De Daily Mail eindigt mei een loost op den moed en de volharding der bezetting, maar zij doet dat klaarblijkelijk omdat zij liever de slotsom niet tieki die voor de hai d ligt chit er haast iets ondenkbaars zou moeten gebeuren om Mafeking niet in han den van de Boeren te laten vallen. hield, te vereenigen en danvna is de op mats-h tegen de stelling van de Boeren hij Brandfort begonnen. Een afdeeling bereden infanterie, opereerde op de linker flank van de Engelschen, Tucker op de rechterflank en Pole-Carew in het Centrum De Boeren waren, volgens Reutcr's corres pondent., „verrast", maar schijnen intus- seh<*n hun tros en geschut veilig mede te hebben genomen. Hei ministeiie van oorlog heel' weer eei lijsi openbaar gemaakt, een overzicht gevende van de verliezen door hei Engelschf legti in Zuid Alrika tot 28 Apiii geleden. Het aantal gesneuvelde, gewonde of vermiste officieien ir, volgens deze lijst, 1116, dat van de gesneuvelde, gewonde of vermiste minde ren 15 752. is streek om de-Wetsdorp zijn paard n, maar gelukkig Lord Roberts is dan eindelijk zijn op inarsch uit Bloemfontein naar hit Noorden begonnen. Hij heeft allen tijd gehad om zijn troepen voor het winterseizoen van warme kleereu te voorzien en de groote verliezen onder de paarden van zijn ruiterij aan te vullen uit de remontes, die hem uit Kaa; stad gezonden waren, cn uit de dieren, die iiij op de hoeven in het oosten van den Vrijstaat, waarvan de eigenaars en hun zoons op commando waren, verbeurd heeft ver klaard. De bekend om schijnt er alle reden om te verwachten dal de groote eigenaars van paarden en vee bijtijds hun levende have in veiligheid heoben gebracht. Dat neemt echter niet weg dat nu ook Rasoeto-land niet zijn voortreffelijke hitten voor den Engelschen openstaat. Het eerste gevolg van den Engelschen opmarsch is geweest dat de Boeren Brand fort, ongeveer 60 K. M. ten Noorden van Bloemfontein aan den spoorweg naar Kroon stad, hebben moeten prijsgeven. De Boeren ondrr de la Rev, die daar stonden, hebben een beslissend* n slag met de Engelsche ovi rmacht vermeden en zijn, na geringen tegenstand, in noordoostelijke richting ij- getrokken. Wij vermoeden dat het terrein er niet gunstig was voor het bieden van een ernstige» tegenstandde hoofdmacht van de Boeren staat misschien nog bij Smaldeel, het vereeniginspunt van den spoorweg van Winburg met de hoofdlijn, en wellicht n-'g noordelijker bij Kroonstad, waar het terrein voor de Boeren voortdurend gunstiger word Dinsdag was de divisie van Pole-Carew, samengesteld uit de garde-brigade en de 18de brigade, uit Bloemfontein vertrokken om zich met de divisie van generaal Tuc ker, die een stelling bij Karee Siding bezet Parijsclic Tentoonstelling. Tot de inrichtingen voor vermaak behoo ren, behalve allerlei concer'en, eenige pano rama's en diorama's; voorts een „mareoraina waar men alle illusies van een goede zee ziekte pardon van een mooie zeereis kan hekomen Wij hebben hiervan reeds eene beschrijving gegeven volledigheidshalve, zij het hier nog eens in 't kort herhaald. Dit gaat zoo tegen entree komt men op het dek van een schip, met masten en zeilen, schoorsteenen en luchtkokers matrozen en officieren, 't Is echter alleen maar een dek waar men de, kajuiten en salons zou ver wachten, bevindt zich een inrichting, welke aan het dek dezelfde bewegingen geeft, welke het in volle zee zou hebben, 't Is at uur- lijk een inrichting, die over heel wat paar dekrnohtcn kan beschikken. Terwijl du be zoekers door dit toestel fiink van bakboord naar stuurboord worden geschommeld, waait er een flinke bries, welke de illusie verhoogt Maar het mooist van alles is, dal tegelij kertijd een reusachtig doek voorbijschuift, waarop de kusten staan afgebeeld, langs welke men onderstellen moet te varen een beweegbaar panorama dus. 't Moet inder daad mooi zijn. Inrichtingen van vermaak, waaraan ook nut verbonden is, zijn de reusachtige kijker, welke de maan zóó dichtbij haalt, dat Jules Verne's bekende reis naar die wereldbol maar een klein uitstapje lijkt, en de hemel globe. Deze reusachtige bol staat niet ver van den Eiffel tore ti. Vreemd steekt de reus achtige kogel uit tusschen de sierlijk ge vormde, rijk geornamenteerde gebouwtjes een planeet gelijk, zoo rechtstreeks uit de lucht neergevallen op de tentoonstelling Het bouwwerk, waardoor die plompe reus gedragen wordt, is even hecht als elcgan', zoodat de samensteller trotsch kan zijn op zijn werk. Keizer Frans Jozef te Berlijn Keizer Erans Jozef kwam Vrijilagochlei.il om tien uur te Berlijn aan en werd door keizer Wilhelm, de prinsen, staatssecretaris von Biilow, het personeel van de Oosten- rijksch-llongaarsche ambassade cn den gene- ralen staf ontvangen. De keizers begroetten elkaar hartelijk met een handdruk en eei. omhelzing en reden door ile praoh ig ver sierde Brandfiiburgsche poort naar het ko ninklijk palcis. Een prachtige voorjaarsdag begunstigde den intocht van keizer Erans Jozef en had zeker honderdduizend menschen op de been ge bracht in de feestelijk met bloemen, tapijten enz versierde straten. De groote eerepoori van de stad op den Pariser Platx zag er indrukwekkend en fraai uit. Twee zuilen met vredesgodinnen flankeerden haar en ho den ongezocht een aardig aaiiknoopingspunt voor de rede, die de eerste-burgemeestei Kirschner daar hield; Kirschuer huldigib keizer Frans Jozef in de eerste- plaats al- handhaver van den vrede en als een, ook het Duitsclie volk dierbaar, vriend van den Duitschen Keizer. De Keizer bedankte met hartelijke woorden voor de buitengewone ontvangst te Berlijn en legde nadruk op zijn onveranderlijke vriendschap ril vredelievend heid. Dit gebeurde op den Pariser Platz Beide Keizers waren in een met vier paarden bespani.cn rijtuig, omgeven dooi garde-kurassiers, door de Brandenburger Poort komen aanrijden en hielden stil voor de eerepoort, omstuwd door een stoet van waardigheidsbekleders, terwijl er een aantal dames in vooi jaarstoilet uit de hooge krin gen op de trihuues zaten, die de kleine ruimte omlijstten. Na de rede van den bur «/eineester gingen drie hupsche jonge dames in lichte toiletjes als eerejuffers van de stad naar het rijtuig van de Keizers, en begon haar woordvoerster, het dochtertje van den burgemeester, na een ruiker aan keizer Erans Jozef ter hand te hebben gesteld, een wcl- komstgedicht van Wildenbruch op te zeggen. Bij de aanspraak van den eerste-burge- meester waren de heide Keizers in het rijtuig blijven zitten, maar toen de drie in 't wit gekleede eerejuffers met kostbare bloemrui kers naderden, slapte keizer Erans Jozef dadelijk ridderlijk uil, en keizer Wilhelm volgde ijlings zijn voorbeeld. Buigend gin gen zij snel de jonge dames tegemoet, en deze waren zoo ontdaan, dat zij diep bloos den en nauwelijks hun lesje op dorsten zeg gen, terwijl al de aanwezigen ineens in ge jubel losbarstten. Na het keizerlijk rijtuig volgde een open galarijtuig met prius Heiurich en den Duit schen kroonprins, welke laatste als hoofd persoon van het feest natuurlijk zeer aandacht trok, te meer on dat men h sinds verscheiden j .ren in Berlijn niet gez had, daar hij in Plön is opgevoed Men v algemeen verbaasd dat de kleine fijne pr nu langer was geworden dan zijn vader oom. Hij heeft een vriendelijk, kalm gezic heeft nog geen snor en lijkt niets op overige Hohenzollerns. De menigte juic hem en de vijf andere prinsen, die in volgende rijtuigen zaten eu alle meegewe waren naar het station, hartelijk toe. Keizerin was met haar dochtertje in het leis gebleven. De Russische ambassadeur, wiens won Unter den Linden is, had hetgeheeleco diplomatique met hun dames uitgeuoodi om hun gelegenheid te geven om uit ramen van de ambassade op hun gen den intocht te zien. Keizer Frans Jozef heeft den Di schen Keizer benoemd tot generaal-vc maarschalk van het Oostenrijksch-Hong; sche leger. Overhel ongeluk in de kolenmijn bij Sc field, in den Amerikaanschen staat U komen telkens erger bijzonderheden aan licht. Het is echter zeer de vraag of zc i oveidieven zijn. De Desert News spr. bijvoorbeeld van 201) lijkeu, die reeds de nirjn opgehaald zouden zijn. Men v zekeit dal 3 of 400 man in de mijn n. en in een aangrenzende (die ook van ramp geleden heefi) afgedaald waren, en het gioots'e deel omgekomen is, daaron een 20 tal knapen. Het inwendige van de mijn is geheel i nield. De mannen die hulp gingen vtileei konden dikwijls niet vooiuit wegens den stikkenden damp. Bijna alle gezinnen het kleine stadje Schofield zijn door dei: genoffel!. Berichten uit New Yoik maken mei: van uitgebreide boschbiunden op veiscl lende plaatsen in Michigan en YViscoi tengevo'ge van de aanhoudende droogte het rooiden van den s aat Michigan zijn dorpen geheel vernield, en het vuur verbr zich nog. Ook in Pennsylvania is verw ting teweeggebracht door boschbranden. WAALWIJK, 5 Mei 1900. Kanton rechter Door de arrondissementsrechtbank te 's B is, ter vervulling der vacature van kant rechter te O.-s, opgemaakt de navolgt alphabetische lijst van aanbeveling. mr. A J. M. H. van Baar rar. M. M. Brouwer Ancher en mr. J. L. N. van IJsselsteyu griffiers de kantongerechten te Venlo, Waalwij 1 .Zal.—Bomtuel. Katholiekendag. Met genoegen vernemen wij dat doo voorioopig Bestuur van den diocesaan tholiekendag, het lidmaatschap van het kend comité is aangeboden aan den Jan van Itiel, vice-president van Geloo Wetenschap, alhier, 't welk door hei aanvaard. A. s. Dinsdag is het te 's Bosch verg ring der comité-leden. O,» die vergadering zul voor den K. liekendng, die ten doel heeft de Katho j actie te ontwikkelen en de Katholieke heid te bevorderen, een reglement wo vastgesteld, het Bestuur worden geki enz. enz. Welke onderwerpen er zullen behai worden en hoe, zullen wij onzen lezers die vergadering, mededeelen. .St. Paulusvcrceniging. Gisteravond ten 8 uur had eene Besti vergadering plaats van de Paulusvereenig 't bestuur werd aldus samengesteld. Jud. Timmermans van Turenhout, Voor Notaris Bink, Cornelis Verwiel, Ondervoor Secretarissen. Penningmeester Commissarissen. Adrian us de Graaff, Peter Böckling, W. v. Liempt, M. v. Loon, Dr. Sweens, Corn. v. d. Heijden, In de bestuursvergadering werden iu volgende besluiten genomen A. s. Zondag G Mei van 12121/2 kunnen de spaarboekjes op het kloostei bracht worden en dan voortaan gerege hetzelfde uur, eiken eersten en derden dag der maand. Ten allen tijde ku de gelden van het spaarboekje vrij te gevraagd worden aan den adviseur, kan elk spaarboekje beginnen met kwartje, wat er meer bijgebracht w wordt er meer bijgeschreven, zoo het gebrachte de som bedrongt van een kw of meer. De bestuursleden hebbtn besloten n eerste aanneming nog de gelegenhei- toetieding te geven voor de Paulmvei ging en zullen opgenomen worden dieg" die zich bij den Ecrw. Adviseur of aai bestuursleden aanmelden, vóór den twe Zondag in Juni, op welke dag besti vergadering zal worden gehouden ei welke vergadering de aanneming vat nieuwe leden officieel zal geschieden. Voortaan zal de aanneming geschiede de drie maanden, zich opgeven b ij Eerw. Adviseur en de bestuursleden, men ten allen tijde. Men verbindt voor een half of een heel jaar. De staf zijn door liet bestuur goedgekeurd, het ophalen der nog te betalen contri zal de penningmeester zorg dragen.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5