De Zuid-Affikaansche ooflog, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschlaad. Zwitserland. Belangrijk BINNENLAND. V II. III. IV. V. VI. i I -i' i i ir" Waarlijk, ds overgang is te plotseling ge komen -- eerst is het terrein van den strijd tusschen Britten en Boereu, door de laatste maanden achtereen beperkt gehouden tot het noorden van kaapkolonie, ten zuiden van den Vrijstaat tot het noordelijk gedeelte van de Engelsche kolonie Natal en tot het Bntsche grondgebied ten westen van den Vrijstaat en van Transvaal (Kimberley en Mafeking) en het was niet voor half Februari (dus vier volle maanden na het begin van den heil- loozen krijg, die door de leidende mannen in het Vereenigde Koninkrijk werd beschouwd als een militaire wandeling voor een strijd macht van ettelijke duizendtallen) dat generaal French met zijn uiterst mobiele corps den bodem van den Vrijstraat betrad bij zijn geforceerden opmaisch naar Kimberley. Dan is gekomen het ontzet van de diamant stad na een uitsluiting der Boeren gedurende vele maanden de overgave van generaal Cronjé bij Paardebergde opbreking van liet beleg van Ladysmith, dat eveneens verschei dene maanden geduurd had en welks opnef- fing den Britten telkens weer mislukte en bij enorme verliezen en de binnentrekking van generaal Roberts, den opperbevelhebber van Britsche leger in Zuid Afrika, in Bloem- fonteiu Na die actie van een maand, afgesloten door de bezetting van Bloemfontein op den dertienden Maart, waarbij de opperbevelheb ber in naiviteit tegelijk het gansche zuidelijke deel van den Vrijstaat annexeerde als En gelscli grondgebied en als gepacificeerd ver klaarde) is er gevolgd een periode van rust, van gedwongen werkeloosheid, van voorbe reiding der campagne op groote schaal en. van enorrr.e doortastendheid, van grooten durf van d« zijde der Boeren, welk doen hun heel wat voordeelen heeft gebracht en de bewondering heeft gewekt van leek en van deskundige Eerst de aauvulling van des opperbevel hebbers tekorten aan menschen en dieren de vergoeding voor de zware verliezen, bij den opmarsch naar Bloemfontein, door het vernietigende klimaat, geleden, stelde lord Roberts voor enkele weken in staat zich weder eens wat te doen gelden hij zond van Bloemfontein enorme strijdmachten uil om de Boeren ten zuiden en ten oosten van de hoofdstad waar hij zijn hoofdkwartier had opgeslagen, te verdrijven en hem en passant te vernietigen, te verpletteren door eeu gc weldige superioriteit in aantal Deze toeleg is zoo ongeveer volkomen misluktwel is kolonel Dalgety uit Wepener bevrijd doordien de Boeren geen strijd kon den aanbinden met de overmacht der En— gelschen, die van alle zijden aanrukten en onafgebroken toenamen in aantal, doch het hoofddoel (insluiting van een aanzienlijk deel der Boeren) slaagde nietde Boeren gingen telkens weer tusschen de mazen van het met zooveel zorg uitgeworpen net door en nau welijks hadden de Biitten victorie gekraaid en meenden zij dat er vooreerst^ niets te duchten was, of Boerencommando s werden weder gesignaleerd op ettelijke kilometers afstands van de verbindingslijnen en 10 de onmiddelijke nabijheid van de hoofdstad van Oranje-Vrijstaat, zoodat van voren af aan moest worden begonnen. Op de helft de vorige week nu, heeft' Roberts het ernst doen worden, terwpï aanzienlijke deel van zijn strijdmacht in telijke richting van Bloemfontein uit,' Boereucommando's bezig hield, deed hij een mobiele stiijdmacht van groote getalsterkie oprukken direct in noordelijke richting op Brandfort aan en reeds hebben we melding moeten maken van de bezetting van deze plaats door de Britten en van de voortzet ting van den door de Boeren niet bemoeie lijkten opmarsch, tot enkele kilometers ten zuiden der Vetrivier! Sinds is de beweging der Eogelschen in noordelijke richting van dien aard geweest, dat we er op kunnen rekenen den oorlog binnen enkele etmalen verplaatst te zien naar de onmiddellijke omgeving van Kroonstad: gisteren was men reeds gekomen tol Smal deel (een tiental kilometers ten noorden van de Vetrivier, twee en veertig kilometer ten noorden van Brandfort cn ruim honderd ki lometer dus ten noorden van Bloemfontein) waardoor de afstand die Bloemfontein van Kroonstad scheidt, voor de helft zoo onge veer is afgelegd in vier dagen tijd. En nu Zal generaal Roberts nu in noordoostelijke richting oprukken naar Senekal en Bethlehem om Kroonstad, waar de Boeren zich ver schanst hebben en waar de zetel der regec- ring van den Oranje-Vrijstaat gevestigd is na de bezetting van Bloemfontein door de Britten, te laten liggen ten einde te trachten te Bethlehem een samensmelting te verkrijgen tusschen zijn legermacht en die van generaal Redvers Buller, welke rog maar altijd in Nalal ten prooi is aan ziekten en narigheden, terwijl de Boeren in de toegangspassen naar Transvaal en Oranje Vrijstaat niet meer dan ettelijke honderdtallen heeten te tellen, wat evenwel door de eigenaardige vorming dier toegangswegen ruimschoots voldoende kan worden geoordeeld om een tiental sterkere strijdmacht der Britten tegen te houden en hun aanmerkelijke verliezen toe te brengen tevens Een telegram van Reuter uit Vetrivier, het spoorwegstation aan de Vetrivier gisteren afgezonden, brengt het nieuws, dat Hamilton Zaterdag Winburg bezet heeft. Dat bericht behoeft "stellig bevestiging, want in het tele gram van Lord Roberts over dat gevecht aan de Vetrivier van Zaterdag wordt van die bezet ting in het geheel niet gewaagd. Dit telegram meldde, dat Roberts voor den nacht zijn bivak opsloeg op een klein uur afstands ten zuiden*van de rivier en dat de Boereu nog in grooten getale aan de overzijde stonden. Reuter's telegram, den volgenden dag ver zonden, vult dat bericht aan met de mede- deeling, dat de Boereu in den nacht gevlucht waren. Om dit en dergelijke benchteu van de laatste dagen naar waarde te schatten, roogoo wij wel herhalen wat de heer Fischer op het laatst van zijn verblijf hier te laude eens in een gesprek zeide, toen hij een soortgelijk bericht gelezen had. Nu komt een tijd, zeide hij, van een heele reeks van zulke overwin ningen van de Engelschen en zulk vluchten van de Boeren. Dat is voor het Engelsche volk aangenaam om te lezen, niaar 200 moeten wij het juist hebben. Een besnssen- den slag moeten wij aldoor vermijden zoo lang dc Engelschen de overmacht hebben en het terrein ons niet gunstig is. Dit gevecht aau de Vetrivier en dat, waar in ten noorden van Kimberley generaal Bar ton gewikkeld is geweest, zien er bij kalme nalezing nog zoo kwaad voor de Boeren niet uit. De correspondent van Central News te Bloemfontein geeft de volgende beschrijving van de bezetting van Brandfort De Engelsche opmarsch begon Donderdag ochtend om zes uur. Hutton s bereden in fanterie en de elfde divisie, met de garde brigade, stonden op de lir.kei flank, en 1 uc- ker's divisie met dc brigades bereden infan terie van Maxwell Jones eu Hamilton op de rechterflank. Twee bataljons garde soldaten voerden de eerste aanvalleude beweging uit. Generaal Tucker gaf hun last om van zijn rechterflank op te rukken en een hoeve en enkele kopjes ongeveer 5 KM. van Karee Siding te bezet ten. Zij ondervonden geen tegenstand en sloegen er hun bivak op. Terwijl de divisie van Pole-Carew in het midden oprukte, be dreigden zij de flank van de Boeren en dezen moesten haastig voor de ontzaglijke troepen macht met haar uitgestrekt front terugtrekken, om niet omsingeld te worden. Generaal Pole-Carew liet zijn geheele be reden infanterie de Boeren nazetten, maar zij waren de Engelschen te vlug af. De bereden infanterie rukte 's middags om twee uur Brandfort binnen. Toen zij de dorpstraat doorreed, nam zij commandant Horals gevangen, die inderhaast de tele graaftoestellen had willen meenemen ot ver nielen. Bij de terugtrekkende Boeren hadden zich ongeveer 1300 man aangesloten die tegeno ver de Engelschen bij Taba'nchu hadden gestaan. Ook waren er vijf militaire attachés bij. Tucker's divisie, die aan de rechterflank opereerde, ondervond meer tegenstand dan Pole-Carew. Zij kwam in aanraking met on geveer 4000 Boeren met zes veldstukken en twee pom-poms, die zich hadden opgesteld op een reeks kleine kopjes op eenige mijlen ten zuidwesten van Brandfort. De Boeren— kanonnen begonnen dadelijk te vuren en dreven Waxell's brigade terug. Ten slotte moesten de Boeren het echter afleggen tegen de kanonnen van de Engelschen en trokken zij ook aan dien kant af. De brug bij Winburg is door de Boeren vernield. (leze i Van de Maandag gehouden gemeenteraads verkiezingen te Parijs (80 zetels) is de uit komst van 50 bekend voor 30 zetels moet heistemd worden. Herkozen 6 republikeinen, voor het eerst gekozen 1; herkozen 10 radi calen en 16 socialisten, gekozen 8 nieuwe r.tionalisten en 8 conservatieven herkozen; aoude' «Mié,. Te Algiers is de geheele anti—joodsche lijst gekozen. Te Mustapha eveneens. De antisemieten zijn geslagen te St, Engène, lllidat en Böne, alwaar de republikeiusche lijst gekozen is. Te Oran zijn al de autise mieten herkozen. Zondag is de Tentoonstelling bezocht door 203 254 personen. Gisteren was het bezoek veel geringer, eensdeels door het slechte weer, anderdeels doordat de wegen op het terrein door de hevige regens van Zondag herschapen waren in een modderpoel. Tegen den middag werd overal zand gestrooid, doch om halfeen brak een hevig onweder los, vergezeld van overvloedige» regen, zoo dat de bezoekers weder de vlucht moesten nemen. Gistermiddag is het Zweedsche paviljoen geopend, 12 dezer wordt het Belgische pa leis ingewijd. Minister Millerand heeft bepaald, dat na 12 Mei a. s. geen werk meer mag worden verrichtalle stellingen enz. moeten vóó a. s. Zondag weg ziju en eventueelc onvol tooide werken zullen worden weggeruimd lied gezongen was hield de hofprediker Ry- ander een rede en daarna legde de kroon prins den eed af met opgeheven rechterhand, terwijl d: liukeihand rustte op het vaanrie'. van het eerste gardelutaillon. Keizer Wil— hem kuste alsnu zijn oudsten zoon op de wangen en reikte hem de hand, die de krooupins kuste. Dan werden in de Witte Zaal door den keizer, de keizerin en den kroonprins de felicitaties in ontvangst geno men. Maandagavond was er galavoorstelling in het Kon. Opernhaus. Keizer Wilhelm en keizer Franz Joseph woonden haar bij. Dc Duitsclie Kroonprins. De correspondent der N. R. Ct. schrijft De eeiste indruk dien de menschen van den jeugdigen kroonprins kregen, was dat hij zoo lang was geworden, langer dan zijn oom, die op zijn beurt langer is dan de Kei zer. Hij heeft meer het figuur van zijn moe der. Wij hebben dus het vooruitzicht weer eens een monarch te krijgen die een hoofd grooter is dan de meeste menscheu, evenais ziju rijzige grootvader en overgrootvader, die de lengte hadden van een fliuken gardist. De prins is nu nog smalletjes, heeft geen snor en ziet er bescheiden en nog wat kin derlijk uit. Hij heeft een eenvoudig, vrien delijk jongensgezicht, met mooie ernstige oo gen. Van een jongen die pas achttien jaar is geworden, die streng en grondig is opgevoed en angstvalüger voor alle bandelooze uitspat tingen is behoed dan het eenvoudigste bur— germauskiod, valt niet veel te zeggen. Het is voorloopig nog een blad wit papier. Het is een goed gebruik dat de prinsen uit het huis van Hotienzollern, vooral degene die de troon wacht, een bijzonder zoigvuldige op voeding krijgen en van hun prilste jeugd meer op de stang gereden worden dan de meeste kiuderen. Wat ik u vertellen zal, berust op inlichtingen van kundige en goed opmerkende personen. Men vertelde mij dan dat de kroonprins ernstig van aaid, plichtmatig en leergierig is het laatste in hoogere mate dan zijn broers Hij is vrieudelijk tegen zijn broers en zusje en niet trotsch jegens zijn omgeving, ofschoon een zeker gevoel van waardigheid en voor de beteekenis van zijn positie zich nu al gevormd heeft. Hij houdt veel van de na tuur eu van lichaamsoefeningen, en daardoor zijn slank lichaam doorendoor gezocd en veel sterker dan het er uitziet. Van zijn moeder heeft hij muzikaal gevoel geCrfd en hij speelt viool. Tot aijn elfde jaar genoot het pnnsje m hoofdzaak een niet militaire opvoeding onder leiding van den tegenwoordigen hof- en gar nizoensprediker Kessler. De militare hoofd gouverneur van hem en zijn broers was ge neraal von Deines. Op zijn elfden verjaar— werd hij, gelijk elke Pruisische prins, luitenant in liet eerste regiment van de lijf wacht te voet te Potsdam. Daarmee was hij in zekeren zin aan de kindcijaren ontrukt aan de menscheu voorgeste'd in zijn waardigheid van prins. Hij had het tijdstip en het levenstijdperk bereikt dat bij andere jongens, in niet-regeerende huizen, wordt in geleid door de eerste lange broek. De laatste jaren bracht hij door in Piön, daar met zijn broers voorbereid te wor den voor de universiteit. In overleg met de onderwijzers besloot de Keizer, zijn zoons vooToopig uit het leven in de hoofdstad te verwijderen naar het kleine stadje in Holslein. Te Plön werd kolonel von Lyocker, thans bevelhebber van het derde regiment van de lijfwacht te Berlijn tot gouverneur aangesteld, en de kroonprins en zijn broers kwamen bij hem aan huis, eenvoudig als andere jonge- lui. De kroonprins krijgt nu een eigen hofhou ding te Potsdam, waar hij voor hij naar de universiteit gaat, in zijn regiment een jaar moet dienen gelijk alle ontwikkelde Duitschers. woont dicht bij de kazerne in een oud [Raadsvergadering. Hij de gislerenavond, onder voorzitter schap van den Burgemeester, gehouden raadsvergadering, waren alle leden tegen - woordig en was aan de orde 1. Ingekomen sl ukken. Benoeming eeuer commissie van on derzoek van het kohier Hoofdei. Omslag. Verordening op de waag. Verbinding tramlijn 's-Bosch— W aal wijk, en TilburgWaalwijk. Verbetering der haven. Reclame Hoofdelijken Omslag. Behandeld werden de ingekomen stukken, waarbij o. a. een schrijven van Ged. Staten om hut tractament van den Gem. Ontv. vast te brengen op f 660. Het voorstel van 't Dag. Best. om Ged. sta ten voor te stellen f 700 woidt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Wordt met 't zelfde aantal stemmen aangenomen, het in de vorig° vergadering aangehouden voorstel van 't Dag. Bestuur om de 20 M. gratis gasbuis, bij den nieuwen aanleg aan parti culieren te laten vervallen. Gekozen tot leden der commissie van onder zoek, deheerenQuirijns, Mombers en limmer- mansu van Turenhout. Vastgesteld werd eene door B. en W. opgemaakte verordening op de waag. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, om de tram alsnog zijne verbinding door de straat te laten nemen, werd na een pleidooi ten voordeele door den voorzitter en ten nadeele dezer verbinding door den heer Jud. Timmermans Wz. be sloten met S tegen 3 stemmen deze con cessie te weigeren. Voor de heeren Gragtmans, Jud. Tim mermans van Turenhout en Vari Schijndel. Tegen de heeren Jud. Timmermans Wz. Mombers, Mulders, Baijens, Quirijns, Van Tilburg, Van Dooren, en Hoffmans. Punten V en "VI worden daarna behan deld in eene vergadering met gesloten deu ren. (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer). Uitvoering. Bij gunstig weder zal de harmonie St. om Naar dc Daily Mail uit Akkra verneemt wordt er in den omtrek van Koemassi aan houdend gevochten. De Engelsche troepen ziju feitelijk beperkt tot het fort. De kleine afdeeling Haussa-hulptroepen die uit Lago oprukt, had op weg naar Koemassi een ernstigen strijd door te staan. Alle officie ren werden gewond, alsook 130 Haussa's en de Engelschen moesten deze meevoeren, wat hun voorwaartsrukken evenzeer belemmerde als de negerhorden die onophoudelijk zoowel de voor— als de achterhoede aanvielen. Veel negers schoten met geweren van uieuwmodel Tengevolge vau de overmacht van de negers sluiten vele stammen zich bij de zooge naamde opstandeliugen aan. De feesten van de meerderjarigverklaring van kroonprins Wilhelm zijn feitelijk Maan dag, den dag van de eedsaflegging, begon nen. In de slotkapel werd 's morgens een plechtige dienst gehouden, waarbij, behalve de vorsten en de vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden, tal van groot— waardigheidbekleeders tegenwoordig waren. De leden van het corps diplomatique met vorst Hohenlohe, den rijkskanselier aan het hoofd, stonden voor het altaar. De keizer van Oostenrijk opende met de keizerin van Duitschland den vorstelijken stoet, gevolgd door keizer Wilhelm, den groothertorg van Baden, den kroonprins en diens broeders, euz. Nadat een geestelijk Hij huis uit de vorige eeuw, dat in 't geheel niet weelderig is ingericht. Trouwens in 't algemeen wordt er zeker gewicht aan ge hecht, bij de prinsen het gevoel voor eenvoud te bewaren. De Polsdammers zijn met den prins ingenomen, omdat hij er als luitenant vau de lijfwacht niets inziet, eens met de paatdetram te gaan en met den een of anderen militair bij zich op het voorste balkon te stappen en met den koetsier te praten. Zulke dingen maken prinsen spoedig populair, zij herinneren aan liefhebberijen van dergelijken aard die wijlen keizer Frede- rik had ook deze had een groot deel van zijn groote populariteit en zijn naam van minzaamheid aan zulke kleinigheden te dan ken. Zaterdag heeft een landbouwer in de Zwitsersche gemeente Waleren, kanton L* zern, in een vlaag van krankzinnigheid zijn vrouw, zijn moeder, zijn schoonzuster en zijn vierjarig zoontje met een revolver doodge schoten. Daarop is hij gevlucht eu in de Sence gesprongen. is de geluksaankondiging van Samuel Ileckscücr senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen een zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn hui dige advertentie acht te geven. WAALWIJK, 9 Mei 1900. Benoeming. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant is benoemd tot lid van de Commissie van aanslag voor de bedrijfsbe lasting in den kring Heusden, de beer M. van Son, Waspik. Crispijn a. s. Zondag een Concert geven in den tuin van den heer J. Fransen alhier. Wij twijfelen niet of deze uitvoering zal veel volk trekken, daar wij bij ondervinding weten boe dergelijke zomercoucerten hier in den smaak vallen. Loonsverhooging. Zondag J. 1. bad bij den hoer van Krechten alhier eene vergadering plaats van Timmer lui, metselaars en verversgezellen. Besloten werd aan de bazen het verzoek te richten het loon te brengen op 15 cent per uur. A. s. Zondag zullen de gezellen opnieuw vergaderen. Een goed vooruitzicht. 't Is een lust om te zien hoe schoon de vruchtboomen in het Land van Altena bloeien. De pereboomen staan wit van al de bloesem en ook de appelboomen, waar van enkele soorten reeds met geopende knoppen prijken, geven de beste verwach ting Voor liefhebbers van fruit aauvanke- lijk een goed vooruitzicht. Kieswet. Het onderzoek van het wetsontwerp tot herziening der Kieswet is door den Raad van State beëindigd, zoodat de indiening aan de Staten-Generaal te verwachten is. Limb. Christclijken Boerenbond. In de Dinsdag te Roermond gehouden vergadering van afgevaardigden der afdee- ingen van den Limburgscben Christelijken Boerenbond is het voorstel van het bestuur, om over te gaan tot samensmelting van dien Bond met de Limburgsbhe Landbouw maat schappij, aangenomen met 156 van de 198 uitgebrachte stemmen. Onderwijzers examen. Op de Dinsdag gehouden Onderwijzers examen te 's-Bosch zijn geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de heeren Th. M. M. H. de Bij, van Loon-op-zandM. van Krimpen, van Dussen; A. Pijnenburg en A. J. Schollen, beiden van Tilburg. De proefvaart van de Potsdam. Men meldt uit Hamburg van Zondag aan de N. R. Ct. Des morgens 8 uur begaven zich de gasten der N. A. S. M. en der bouwmee sters, de heeren Blohm Voss, ten getale van 124, waaronder 30 Rotterdammers, van Hamburg, aan boord ran eene daartoe ge huurde stoomboot naar Brunshausen, waar de Potsdam onder stoom lag. Opdat men zich een denkbeeld kunne vormen van de grootte van dien bodem, worden hier eenige cijfers genoemdLengte over alles in Engelsche voeten 565 172 meter lengte tusschen de loodlijnen in Eng. voeten 550 166 meter; breedte in Eng. voeten 62 19 meter; holte inEng. voe ten 46 14 meter, laadvermogen 12,50; ton; totale inhoud der ruimen 15,500 tou; passagiers eerste klasse 300 tweede klasse 250 derde klasse in vaste hutten 2000 derde klasse in wegneembare hutten 1000. Bemanning dek-dienst, aantal koppen 42, idem machinedienst 68, idem civiele dienst 76, totaal 186; aantal sloepen 20, idem stoomketels (dubbele) 4, idem stoomketels (enkele) 3, totaal aantal vuren 33 kolen- verbruik per etmaal 160,000 kilogrammen; aantal hulpwerktuigen 40 paardenkrachten (indicateur) 8000; middellijn van den schoo, n in Eng. voeten 17 5.2 me ter, hoogte van de schoorsteen in Eng. voe ten 102 31 meter; brandbluschmiddelen: brandkranen 50, handpompen 2, stoompom pen 5, extincteurs 10, reddinggordelds 2000. De tocht ging met een snelheid van pl. m. 15 knoopen, langs Helgoland en vandaar terug naar Cuxhaven. In den loop van den morgen werd een uitstekende lunch opgedischt. Vooral de eetzaal en de rookzaal maken een prachtigen indruk. Alleen de luxe kajuiten zijn een weinig bout van kleur. Alle overlading met goed en spiegels, die soms bij de overigen prachtig ingerichte steamers der Hamburg-Amerika-liju storend werkt, is bij de Potsdam achterwege gebleven. Alles wat noodig en nuttig is en maar eenigszins kan dienen om de hoogste eischen van comfort te bevredigen, is op de Post dam aanwezig, alle onnoodigc ballast aan ornamenten is vermeden, het geheel is hoogst smaakvol. De meubileeriug is Hollandsch werk van een Hollandschen fabrikant. De heeren Blohm en Voss verklaardeu dat de bouw van de Postdam het grootste werk is, dat ooit voor een buitenlandsche handelsreederij in Duitschland is uitgevoerd. De monopolie door Engeland steeds gehand haafd waar het gold den aanbouw van niet- Duil9che transatlantische steamers is met de Potsdam voor het eerst gebroken. De proefvaart slaagde uitstekend, men voelde nauwelijks de beweging van de kolos, ondanks de snelle vaart. Brand. Dinsdagnacht brak te Oirschot een hevige brand uit in de stoelenfabriek van de firma Meyer Cheurlink. De geheele fabriek, als mede een groote voorraad stoelen, werden door het vuur vernield. Vermist. Te Maastricht worden sedert Vrijdag twee knaapjes, van 6 jaren vermist. Zij hadden te 4 uren 's namiddags de school verlaten, en sedert heeft men geen spoor meer van hem ontdekt. Mgr. Everts. Volgens berichten uit Limburg wordt de toestand van Mgr. dr. Everts, lid der Twee de Kamer voor Roermond, steeds ongunsti ger, zoodat de hoop op behoud allengs be gint te verflauwen. Later wordt weer eenige beterschap ge meld. Voortvluchtig. Men meldt uit Culemborg Sedert Donderdagavond is M., klerk der posterijen en telegrafie, alhier, voortvluchtig. Naar men verneemt, moet hij een aan zienlijk bedrag tekort in de kas hebben. Dc zaak is reeds in handen van de justitie. Heidebrand. Men meldt uit 's Hertogenbosch Zondag is brand ontstaan op de aan het rijk toebehoorende en tot exercitieterrein dienende heide onder Vucht. Met behulp van een honderdtal militairen van de ver schillende wapens alhier in garnizoen, werd onder toezicht van de militaire autoriteiten, het vuur gedoofd. De brand, waarschijnlijk ontstaan door het zoogenaamd //vuurtje sto ken*, door jongens, had zich reeds over eene groote uitgestrektheid verspreid. De hevige boschbrand die Zondag in de omstreken van Oosterhout woedde werd door, brandweer en schutterij bedwongen. De oor zaak was zeer waarschijnlijk het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar of lu cifer. Veel jong en schoon hout is verloren gegaan. Een groot deel der schade wordt door assurantie gedekt. Outvreemd. Uit Amsterdam meldt men Zaterdagavond zijn uit het magazijn van een rijwielhersteller aau den Haarlemmerdijk drie rijwielen ontvreemd. In verband met dien diefstal is een persoon gearresteerd, die reeds Zaterdag was aangehouden, maar toen weder moest worden vrijgelaten, omdat er geen voldoende grond voor verzekerde be waring werd gevonden. Het rijwiel, dat de man bereed, is thans door den bestolene als een der zijne herkend. Zelfmoord. Zaterdag in den laten avond verwekte te Leiden een korporaal der infanterie in licht beschonken toestand ongeregeldheden op den openbaren weg. De politieagenten, die hem naar de kazerne wilden geleiden, oudervou- den daarbij verzet, zoodat eene strafvervol ging tegen den korporaal niet zoude uit blijven. Na den volgenden dag ontnuchterd te zijn, heeft hij zich met een geweerschol van het leven beroofd, vermoedelijk uit angsl voor straf. Ongeluk. Een droevig ongeluk had in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats. De rem mer A. uit Apeldoorn wilde van een ran geerenden trein afspringen, maar kwam on der den trein en werd totaal verpletterd. De ongelukkige was 22 jaar oud, onge huwd, en nog slechts drie weken in dienst der maatschappij. Een Iegant. Wijlen jbr. mr. P. J. Bosch van Dra- kestein, in leven commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aau de gemeente 's Hertogenbosch f 10.000 gelegateerd ondet den last om daarvoor een fontein te bouwen Het legaat werd aanvaard, doch de last blee

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2