Zondag 20 Mei 1900. De Zuid-Affikaansche oorlog, VAN BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Rusland. Zweden. Amerika. China. BtNNENLAND. Gemengd Nieuws. Tweede Blad De Echo vu bet Zeiden. Het drama op het westelijk deel van het tooneel der krijgsoperatiên in Zuid Afrika, waar de kleine stad Mafeking ligt, heeft thans zijn hoogtepunt bereikt. Met spanning zien niet alleen de betrokkenen in Groot-Brittan- uiê, maar ook de belangstellenden over de geheele aarde naar de plaats, waar sedert 12 October des vorigen jaars een dappere, kleine bezetting onder bevel van kolonel Ba den Powell, met succes het hoofd biedt aan de aanvallen der Boeren en aan de verschrik kingen van den honger. Want het door de Londensche Daily Mail gelanceerde bericht, dat gisteren allerwegen zooveel sensatie maak te is gebleken onwaar te zijn, zooals men thans reeds gerust kan voorspellen Mafeking blijkt niet gecapituleerd te hebben Wel is er Zaterdag hevig gevochten rondom de stad, doch via Lourengo Marquez is van de zijde der Boeren een telegram ontvangen, dat bij die gelegenheid de republikeinen met zware verliezen teruggeworpen waren. Dat slinkt wel wat eerlijker en waarschijnlijker dan het sensatie nieuwtje van de Daily Mail, dat nog verleelijkt wordt door de Engelsche pers verzonnen en met groot lawaai rondgetrom- pette verklaring, dat de door den correspon dent van de Daily Mail te Lourengo Marquez overgeseinde bulletins, welke te Pretoria zou den zijn gepubliceerd, wel degelijk echt zijn en dat president Kruger de valsche tijding, aangaande de capitulatie van Mafeking, op zettelijk heeft doen openbaar maken, om het verlies van Kroonstad eenigszins voor de burgers te verzoeten en hun aldus wat moed in te blazen voor de toekomst. In ieder geval is de toestand in de be legerde stad zoodanig dat als niet spoedig ontzet komt opdagen, de honger zal doen, wat de kanonnen der Boeren tot dusver niet vermochten kolonel Baden Powell en zijn dapperen dwingen tot overgave. De honger regeert hevig, dat merkt men uit alle tele grammen en berichten, aangaande de bele gerde veste. Lady Sarah Wilson, de vrou welijke oorlogscorrespondent, die na tal van avonturen beleefd te hebben, nu mede in Mafeking is opgesloten, meldt in een dépê che, gedateerd 3 Mei, dat het menu dien dag bestond uit paardenworst voor ontbijt, muilezelworst voor de koffie en sprinkhanen voor het middagmaal. Overigens was alles goed. De postmeester te Mafeking seinde om streeks denzelfden tijd „Ik maak het goed maar ik heb ergen honger", wat geen won der is, als men dagelijks de door lady Wil son opgenoemde délicatessen moet verduwen, waar.-chijnlijk in microscopische porties nog wel. Een derde dépêche zegtHet garnizoen is vol vertrouwen, maar zeer dorstig en zeer hongerig. Roberts seint dat generaal Hunter Woens dag Christiania, ten westen van Veertien— stroomen aan de Vaal, bezet heeft. Dit is dan de eerste plaats op Transvaalsch gebied, waar de Union Jack is geheschen. De Boe ren hebben in dit vlakke terrein geen tegen stand geboden en zijn naar Klerksdorp terug getrokken, waar volgens een bericht, dat ge neraal De Wet (vermoedelijk de Transvaal- sche en niet de Vrijstaatsche generaal van dien naam) heen is om een strijdmacht te organiseereu tegen de troepen van Hunter. Vau Christiania loopt over Bloemhof de groo- te weg naar Potchefstroom, de eigenlijke hoofdstad van de Zuid—Afrikaansche Repu bliek. Ongeveer evenwijdig met Hunter is onderwijl generaal Methuen aan het oprukken ten zuiden van de Vaal, in de richting van Hoopstad. Het veldtochtsplan van de En— gelschcn wordt nu langzamerhand duidelijk. Terwijl Hunter, bij wie zich waarschijnlijk later Lord Methuen zal aansluiten, de rech terflank van de Boeren ten noorden van de Vaal zal bedreigen, trekt Roberts met zijn hoofdmacht tegen het centrum van hun stel lingen op en zal Bulier vermoedelijk door een omtrekkende beweging over Utrecht en Wakkerstroom de Boeren in hun linkerflauk trachten te vallen. Van Newcastle bedraagt de afstand naar Utrecht ongeveer 60 K.M. hemelsbreedte. Het oosten van den Vrijstaat zullen Rundie en Brabant voor hun rekeniug nemen. Het is te begrijpen dat de Boeren nu de algemeene opmarsch van de Engelschen is begonnen hun stellingen in Natal gaan prijsgeven. Misschien houden zij de stelling van Langsnek nog een tijd bezet, maar als Bulier die in oostelijke richting omtrekt, zul len zij ook die wel verlaten en al hun be schikbare krachten samentrekken langs den Rand. Van de vliegende colonne, die tot ontzet van Mafeking door generaal Hunter te Kim berley was georganiseerd, is nog geen stellig bericht gekomen. De censuur onderdrukt zorgvuldig alle berichten over hare bewegin gen. Zelfs den naam van den aanvoerder is, zoover wij ons herinneren, nog niet ge noemd. Het eenige wat vast schijnt te staan is dat de yoomanry en bereden infan terie, waaruit zij is s?men gesteld, geen tros meevoert om niet in haar beweging belem merd te worden. Maar dan blijft het een open vraag hoe Mafeking van proviand moet voorzien worden. Misschien rekent men er op, als het dorp eenmaal ontzet is, genoeg vee van de Kaffers te kunnen overnemen. Het weder is de Tentoonstelling te Parijs in zooverre gunstig, dat het droog en helder is, maar het is er met den noordenwind zeer koud. Het aantal bezoekers blijft constant, zoodat er alle reden tot tevredenheid is om trent het succes. De prijs van de toegangs biljetten is echter dalend men kan die op de boulevards koopen voor 55 centimes. De politie is ijverig in touw om een in dividu op te sporen, dat gewerkt heeft nabij de plek, waar de brand in het waterpaleis outstond en sedert is verdwenen. Het is iemand, die bekend stond als anarchist. De afdeeliug voor uurwerken is gisteren geopend er zijn historische stukken van groote waarde onder de inzendingen. De koning van Zweden en Noorwegen heeft zijn bezoek aangekondigd en hij wordt in het begin van Juni verwachtomtrent den juisten datum kon men aan de ambassade nog geen inlichtingen geven. Weder doet het gerucht de ronde, dat de Duitsche keizer of anders prins Heinrich met een eskader Ildvre zal aandoen maar aan de ministeriêu verklaart men, dat de Fran— sche regcering rog niet gepolst is, of een dergelijk bezoek aangenaam zou zijn. De commissie voor de begrooting uit den Duitschen Rijksdag heeft hare beraadslagin gen over de voorstellen der regeering tot dekking van de hooge uitgaven, die een uit breidiug van de vloot mede zal brengen, beëindigd en men kwam overeen, dat aan den Rijksdag voo gesteld zal orden, 54 mil- lioen mark te vinden door een verhooging van de zegel-belasting en vau de douanen- tarieven mocht het blijken, dat een hooger bedrag vereischt wordt, dan zal dit gevonden moeten worden door directe belastingen hoog- erop te voeren. Volgens een bericht uit Akkra wasKoc- massie den 8en Mei nog niet gevallen, of schoon het belegerd wordt door dertigduizend Asjantijnen. Dezen bestormden den 6en Mei de plaats maar werden na een strijd van twaalf uur afgeslagen. Als er eerlang geen hulp opdaag', wil het garnizoen een opgang doen om zich er doorheen te slaan naar de kust, maar de Asjantijnen bewaken alle toegangswegen naar Koemassi, terwijl het hulpkorps van Haussa nog altijd op Cape Coast Castle is, niet in staat om op te ruk ken, daar zij geen dragers kunnen krijgen. De Russische gezant te Seoel heeft op het einde van Maart met de Koreaansche regee- riug twee overeenkomsten gesloten. De eene staat aan Rusland met uitsluiting van andereu een kolenhaven buiten Masampko af, waar- vau een gemengde commissie de grenzen zal regelen. De tweede overeenkomst bindt Rusland geen afstand van land te beproeven op het vasteland of de eilanden in de buurt van Masampho, en Korea om daar geen land af te staan aan een andere mogendheid. Deze overeenkomsten bezorgen Rusland de prach tigste haven van Korea en belet Japan, een soortgelijke concessie te verkrijgen. Deze bepalingen gelijken op die Pawlof indertijd betreflende Port Arthur wist te verkrijgen. Een verschrikkelijke gebeurtenis heeft plaats gehad aan boord van tie Pi ins Karei, een der stoombooten die op het Malar meer varen. Uit Köping wordt daarover gemeld De Prins Karei vertrok gisteren (Woensdag avond om acht uur uit Arboga naar Siock holm, en was tegen middernacht de Q.iiolsond gepasseerd, toen een der passagiers, na een aantal medereizigers iu verschillende ver trekken opgesloten te hebben, naar het dek ging met een revolver in elke hand, en al svie hij tegenkwam neerschoot. Later ge bruikte hij ook een dolk en een mes. De kapitein kreeg een dolkstoot in den rug, ecu vrouw een steek in de borst, de stuurman een revolverschot in den schouder. Van vier mannen die in den rooksalon kaart zaten te spelen, werd er een door een schot in het hoofd gedood omdat hij, toen de moor denaar hem gelastte, stil te blijven zitten, onwillekeurig een beweging maakte Toen de stoomboot te Köping aankwam, sprong de moordenaar in een bootje en roei de weg. De stuurman bracht de Prins Karei naar Stockholm, waar de politie dadelijk aan boord ging, en de lichtgewonden in verhoor nam, terwijl vier zwaar gewonden naar het hospitaal gebracht werden. Volgens gerucht zouden 12 menschtn door den woesteling gewond, en zes reeds overleden zijn. Te Eskilsfuna is gisterenavond een man in hechtenis genomen, wiens uiterlijk over eenkwam met dat van den moordenaar. Bij zijn arrestatie trachtte de man, die opgaf Philip Nordlund te heeten, op de agenten te schieten, maar hij werd ontwapend men vond twee revolvers en 57 patronen in zijn bezit. Hij moet bekend hebben, de dader te zijn van den moord aan boord van de Prins Karei, en den kapitein van 800 kronen beroofd te hebben. De Senaat van de Vereenigde Staten nam gisteren een voorstel tot uitbreiding van de Amerikaansche vloot aan en wel tot aan schaffing van 5 onderzeesche torpedo booteu, waarvoor ruim 400.000 werd gevraagd. De Times verneemt uit Peking De be weging tegen de vreemdelingen neemt on rustbarend toe, aangemoedigd door de regee ring te Peking. Tussche.. Peking en Paotingoe is er een ernstig oproer geweest, gericht tegen de Christenen. Veel eigendommen werden er verwoest en 73 Chineesche Christenen, waaronder vrouwen en kinderen vermoord. Verscheiden werden er levend verbrand. WAALWIJK, 19 Mei 1900. Examen. Bij het Woensdag te 's Bosch gehouden onderwijzersexamen, slaagde o. ra. Mejuffrouw A. M. C. J. Zijlmans. Beroepen. Beroepen te Sprang de heer B. van der Wal, cand. te Utrecht. Volksweerbaarheid. Naar men ons meldt, zal Zaterdag 26 Mei op ffMusis Sacrum*' een Spreker op treden, uitgenoodigd door de Vereeniging //Volksweerbaarheid", met het doel, het stre ven en het nut der Vereeniging nader aan te duiden. H. AI. de Koningin te Schwurzbnrg. Zooals men weet bevindt onze Koningin zich met Haar Moeder en gevolg sedert 8 Mei in Schwarzburg, waar zij in fHotel zum weiszen Hirsch" logeeren. Over de levenswijze der Vorstinnen meldt een correspondent van de Berl. Lokal An- zeiger Niettegenstaande het weer nog koud is, is de Koningin toch voor vele voorjaarsrei zigers een aantrekkingskracht om naar het kleine boschparadijs te komen. Het groot ste deel van den dag brengt Zij met Hare Moeder in Hare kamers door. Bij gunstig weder gaat Ze 's morgens, alleen met Haar Moeder en een kamerdienaar, wandelen van 10 tot half 2. De Koningin schildert gaarne en goed. Zoo maakte Zij een schil derij van het Schwarzadal met het schoon gelegen Schwarzburger slot, en het por tret van een oude boerin, die onder roe rende dankbetuigingen het Koninklijk loon voor den korten tijd van poseeren aannam. Kort geleden bracht de vorst van Schwarz burg met zijn adjudant der Koningin een bezoek. Ook wordt de Moeder van den vorst uit Rudolstadt verwacht, 's Morgens houdt de Koningin zich bezig met regee- ringszaken. Om kwart voor 2 wordt ge luncht, om 7 uur gedineerd, 's Middags als het goed weer is, wordt geregeld in een eenvoudig huurrijtuig uitgereden en dan gaat altijd de schilderkist mee. De Koningin ziet er goed uit. Bedevaart naar Rome, Jongstleden Woensdag morgen is de Nederlandsche bedevaart, onder leiding van Mgr. Menten, door Z. II. den Paus in au diëntie ontvangen. De audiëntie had een schitterend verloop. Z. H. de Paus hield tot de pelgrims een toespraak, waarin hij herinnerde aan de Ilaf.gsche Vredes-Confereutie, of bracht hul de aan den internuntius Mgr. Tarnassi, en 1 het vurig geloof prees der Nederlandsche Katholieken. Alle pelgrims werden vervolgens aan Z. II. voorgesteld door Mgr. Taniassi en Mgr. Menten. De Paus zegende het Nederland sche Episcopaat, de Geestelijkheid, de aan wezige pelgrims en hun families. Mgr. Men ten werd tot huisprelaat van Z. II. den Paus benoemd. Het album dat uit naam der Ne derlandsche Katholieken werd aangeboden, werd door Z. H. vriendelijk aanvaard en de Paus drukte er Zijn hooge bewondering over uit. Aanranding. Door de marechaussees te Maastricht is zwaar geboeid aldaar gevankelijk binnenge bracht zekere Willem E., oud 16 jaren. Dit veelbelovend jongmensch had een dame uit Amsterdam, die tot herstel van gezondheid te Meersen vertoefde en hem op een wan deling naar den weg had gevraagd, een verkeerd pad aangewezen. Vervolgens w»s hij haar nagegaan en, in een bosch geko men, had hij haar van achteren aangegre pen, op den grond geworpen en van al haar geld beroofd. Hij heeft zijn misdaad bekend. Baardwijk, 18 Mei. Hedenmorgen werd onze gemeente vereerd met eer. bezoek van Z. E. den Heer Commissaris der Koningin. Onder klokgelui en 't vroolijk wapperen der vlag arriveerde hij om half tien, verwelkomd door Burgemeester en wethouders. Terwijl door den Heer Klaassen een onderzoek werd ingesteld naar de gemeenteadministratie verleende Z E. audiëntie, waarna een bezoek werd gebracht aan de openbare school. Ten 12 ure verliet Z. E. onze gemeente en be gaf zich naar Besoijen en Capelle. Cupellc, 18 Mei. Heden middag bezocht Zijne Exellentie de Commissaris der Konin gin onze gemeente. Uit eenige woningen wapperde de vlag toen Z. E. ten kwart voor 4 arriveerde. Ten kwart over 4 weid au diëntie verleend. Omtrent 6 uur verliet Z. E. onze gemeente. Donderdag a. s. zal de Zangvereeni— ging alhier des namiddags eene utivoering geven in het schoolgebouw in de Nieuwstraat alhier. Loonsch Hoekje (Kaatsheuvel). Woensdag j.l. vierden M. Larosse en zijne Echtgenoote alhier hun gouden bruiloft. Qp verzoek der Jubilarissen was geen eereboog voor de woning geplaatst. Desmorgens woonden de feestvierenden omgeven door een grooten stoet van kiuderen, kleinkinderen en andere familieleden de H. Mis te Kaatsheuvel bij. In den namiddag brachten de beide daar; gevestigde harmonieën hun een serenade^ Talrijke blijken van belangstelling mochten de echtelieden in den loop van den dag ontvangen. Moge het hun gegund zijn nog een lange reeks van jaren gelukkig aan el kanders zijde te leven. Boor zijn eigeu vader ter dood gefilterd. Zooals wij in ons vorig nummer reeds kort berichten, werd in Weenen de couran— tenrondbrenger, tevens knecht bij eehen mechanicus, Ott, gevangen genomen, omdat hij zijn eigen zoontje door mishandelingen had gedood en daarna het lijk iu stukken gehakt en verbrand had. Wij lezen over deze afschuwelijke daad nog het volgende „De courant-expediteur Johann Menzl deed bij de politie te Weenen aangifte, dat de vijfjarige Joseph, aoontje van Joseph 0:t, sedert eeni ge dagen verdwenen was; bet vermissen van dit kind was raadselachtig en onverklaarbaar. Ott en zijn vrouw Caroline werden in verhoor genomen en de mechanicus verklaarde eerst, hij had het kind in een kinderhospitaal ge bracht. Daarna, scherp in verhoor genomen, bekende hij, dat de knaap den 3en dezer aan diphtheritus gestorven was, zonder dat hij vooraf een dokter ter behandeling van het kind geraadpleegd had. Ott bekende voorts, het lijk van den knaap in stukken gesneden en in het keukenfornuis verbrand te hebben. Vrouw Ott beweerde dat zij daarvan geen kennis had gehad en haar man haar slechts had verteld, den knaap in een hospitaal te hebben gebracht. Ott is 30 ja ren oud, zijn vrouw Caroline 25 jaren. Zij hadden vier kinderen waarvan het oudste, Leopoldine, thans zeven jaren, Magdaleua vier jaren telt en Joseph den leeftijd ran vijf jaren bereikt had. De vijfjarige Joseph werd gruwelijk mis handeld. De buren hooiden herhaaldelijk hel snikken en weenen van deu knaap, meer malen ook was hij verwond. Wanneer de buren menschen naar de oorzaken dier ver wondingen vroegen, dan waren deze er spoe dig bij met de verklaringde knaap was ge-

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5