Oe Zuid-Afrikaansche oorlog. Landbouwbneven over Bemesting, BUITENLAND. Duitschland. BINNENLAND. Frankrijk. I'i s s igwjw SS*®* 'J *3 s •I :i; I' I I :l I J •i I, II de Boeren dringen aan op verdediging van Pretoria waarin echter de Pretorianen zelf weinig lust hebben. Vermoedelijk zullen de vreemdelingen belast worden men de verdediging van de forten, terwijl de hoofd macht van de Boeren terug zou trekken naar Uit Washington komt 't volgende bericht Hay heeft aan de gedelegeerden der Boeren medegedeeld, dat Mac Kinley in de tegen- Lijdenburg werwaaits de regecrrug zich klaar maakt haar zetel mitsgaders het staatsarchief over te brengen. De Nederlandsche Zuid Afrikaansche Spoorwegmaatschappij hoopt tusschen Pretoria en Ressenogarcia veel spoor weg materiaal op. Een besluit van de re geering voert voor de biljetten van de Na tionale Bank een gedwongen koers in. De bankiers gelooven dat dit beteekeut dat er meer papieren geld zal worden uitgegeven. De regeering zet gevangenen het land uit. woordige omstandigheden zich genoodzaakt ziel, in de politiek van onpartijdige onzijdig heid tusschen Engeland en de Republieken te volharden. Wanneer dus de krijgskansen niet ten hunnen gunste keeren, zal den Boeren niets resten dan zich rechtstreeks te wenden tot de regeering van het Vereenigde Koninkrijk met de besliste zekerheid, dat noch de Oude, noch de Nieuwe Wereld, zich voor hen in de bres zal stellen, ter bedinging van men- schelijke voorwaarden. Herhaaldelijk reeds is betoogd, dat de regeering te Pretoria door den zuren appel had heengebeten, dat de president namens Volksraad cn kabinet, min of meer direct te Londen had doen aanhouden om den vrede, doch telkens weer bleek de bericht gever in quaestie zich te hebben laten be dotten of wel zijn fantasie al le krachtig te hebben laten werken met miskenning van de eigenschappeu van het stoere Boerenras, waarvan Paul Kruger het type is! Men zou kunnen beweren zonder vrees voor tegenspraak, dat op het oogenblik de begripsen ideeönverwarring ten aanzien var. de plannen der Boeren voor de allernaaste toekomst, haar hoogtepunt heeft bereikt. Zaterdag werd uit Pretoria bericht hel vol geilde President Kruger heeft deu buiten- laudscheu consuls medegedeeld, dat Johan nesburg verdedigd zal worden de president verklaart dat zijn regeering zich niet verant woordelijk kan stellen voor letsel aan per sonen of schade aan eigendommen. En uit Lorerco Marques werd aan de Herald van Zaterdag geseind, dat de lrans vaalsche regecring dien dag besloot aan lord Roberts een telegram te zenden, vragende de staking der vijamlelijkheden en den waar borg dat het leven en de eigendommen der kolonialen die met de Boeren hebbeu gc vochten, zullen worden gespaardwordt aan deze voorwaarden niet voldaan, dan zullen de mijnen worden vernield en zal Johannesburg verwoest worden. Van andere zijden wordt even beslist be richt, dat de president, Schalk Burger en de andere leden van den Uitvoerenden Riad, beslist gekant zijD tegen de vernieling der mijnen, ondanks een heftigen drang van de zijde des volks, terwijl de president verklaard heef», dat de Boeren zouden strijden tot hun laatsten patroon, doch dat een aantal regec ringsbeambten gekant zijn tegen verdediging van Pe'.roria, de wenschelijkheid betoogende van onverwijlde overbrenging der hoofdstad naar Lijdenburg. Van Viijdag wist de Daily Mad uit Kroon stad te berichten, dal president Kruger voor nemens was zich over te geven zoodra lord Roberts' legermacht de Vaalrivier zou hebben overschreden, om aldus de eigendommen der burgers te redden en heden is het de Daily Exp-ess die bel >ogt op goede gronden, dat gedurende het laatste etmaal aan departement van buitenlandsche zaken te Londen is ont vangen een telegram van Kruger aan lord Salisbury, waarin vredesvoorstellen worden gedaan, (dit is reeds gelogenstraft). Plet een is al even onbetrouwbaar om niet te zeggen onwaarschijnlijk, als het andere, den onafgebroken wassenden voorspoed der Biitten ten spijt 1 Verder omtrent den loop van den krijg nog enkele losse berichten. Roberts seint, dat Mahon bericht heeft, den 15en van deze maand zich met Plu- mer te hebben vereenigd te Jammasibi. Den I3en hadden de Boeren, hem, Mahon aan gevallen. Hij had toen vijf dooden en vier entwintig gekwetsten. De Boerenverliezen waren erger. Baden-Powell bericht van den I3en Een macht van 250 Boeren onder Eloff viel Mafeking aan, kwam in het kamp, doch werd verdeeld en ten deele omsingeld of trok zich buiten het gevecht terug, dat den gehee- leu dag voortduurde. Bij het vallen van den nacht gaf eeu gedeelte der Boeren zich over. Zij die staande gebleven waren, werden door het hevige vuur teruggedreven. De Boeren lieten tien dooden, negentien gekwetsten en houderdacht gevangenen achter, onder Eloft en negen officieren. Er waren zeventien Fianschen en vele Duitschers bij de gevangenen. De Engelschen hadden zes dooden en elf gekwetsten. Een telegram van Roberts uit Kroonstad zegt Buller bericht dat ziju voortrukken eenige dagen vertraagd zal worden door ver nieling van den spoorweg. Rundie bericht de bezetting van Ladybrand. Hunter rukt langs den spoorweg voort met teerkost voor het garnizoen te Mafekinger wordt een hospitaaltrein ingericht voor het overbrengen van de zieken eu gekwetsten naar Kimber ley. Methuen heeft de hoofdstad verlaten om met deze strijdmacht samen te werken. Baden-Powell is bevorderd tot generaal- majoor. In het telegram van Milner aar. Chamberlain, dat de ontzetting van Mafe king meldde, wordt hieraan toegevoegd, dat de kolonne die de ontzetting bewerkstelligde, uit de gemengde strijdmachten onder Mahon bestond en ongeveer 2300 man sterk was. Niet tevreden met het ontzet van Mafe king beginnen de bladeu hier het bericht te dat het Engelsche ontzettiugs- De stemming" te Londen bij 't onzet van Mafeking. Men gaf Vrijdagavond in .Covent Garden te Londen „Lohengrin". Lohengrin zou eindelijk zijn liefde verklaren aan zijn lieftal lige Elsa. De huwelijksplechtigheid was voltrokken, de edelen en hun vrouwen waren heengegaan, de dag ging ten einde en de Zwanenridder was alleen met zijn gade. Een zaal, propvol met de élite van de Engelsche Society wachtte in religieuze stilte het liefdes duet, toen men plotseling buiten een dof gelijkend op het geklots zegd, dat in de eerste plaats de aard van deu poter, dus de variëteit over liet min of meer groote zetineelgehalte zal beslissen Met andere woorden voor de fabriek ver bouwt men andere aardappelen dan voor het vee of voor de markt. Doch ook de bemesting van het aardappelland oefent in vloed uit op hel zetineelgehalte en het is dus heel niet onverschillig, hoe het land voor den pootaardappel in gereedheid ge bracht wordt. De landbouwers, die aardappels voor de fabriek verbouwen, hebben te letten op twee voorname zaken veel kilogrammen tnet veel z tmeel. Niet altijd gaan deze twee omstan digheden samen. Vaak krijgt men groote aardappels met veel water en betrekkt-Ujk weinig zetmeel, terwijl daarentegen kleinere aardappelen vaak betrekkelijk zeer veel zet meel bevatten Over het geheel genomen zijn de zandaurdappelen het rijkst aan zet meel, rijker dan die, welke, ouder overigens gelijke omstandigheden, op klei- en veen gronden, ja ook op zavelgronden gewonnen worden. Vooral voor fabrieksaardappels kan ik een bemesting met Chloor-Kalium in het voorjaar niet aanraden, daar het zetineelgehalte door gebruik "van dfe overig in zoovele u.ieieinrm t oncr73merhan(1 I gevallen zoo uitstekende meststof, zou dalen. Alleen zou ik misschien voor veenachtige gronden een uitzondering kunnen maken. Toch heeft het aardappelland in de eerste werden de geluiden duidelijker en verdoof— den de stemmen der zangers op het tooneel. De prins van Wales gaf zijn adjudant een teeken en deze verdween uit de koninklijke loge. Alle hoofden keerden zich naar den ingangieder verwachtte dezelfde tijding. Plotseling stormde een man naar binnen mei de copie van een telegram in de hand en schreeuwende, dat Mafeking ontzet was. In een seconde was de geherle zaal overeind en het scherm gezakt. De kreet „Leve Baden Powell" weerklonk in den grooten schouwburg en alle aanwezigen hieven het „God save the Queen" aan hertoginnen, markiezinnen eu eenvoudige millionnairs— vrouwen zongen uit volle borst, zwaaiend met zakdoeken, programma's en duizenden vlaggetjes, die uit den grond schenen geko men? Sommigen zeiden wel dat de tijding nog niet bevestigd was door het departement van oorlog en dat de prins van Wales er nog niet officieel van in kennis was gesteld, maar het Reuter telegram kwam uit Pretoria er kon dus geen twijfel bestaan aan zijn echt heid en een uur na de ontvangst er van weende geheel Londen vau vreugde. De aristocratische toeschouwers in Covent Gal den, aangetast door de algemeene koorts, wachtten de breuk tusschen Lohengrin en zijn jeugdige gezellin niet af, maar gingen om plaats Kali nöodig, daar dit behoorlijk en op den goeden tijd gegeven, het zetmeelge- halte doet stijgen. Daarom geve men in het najaar Kaïniet of Carnalliet. Men kan bij genoegzame aanwezigheid van Phosphorus en Stikstof tot 800 kilogrammen per Hectare geven en door dit gebruik nog altijd voordeel hebben. Eeu overgroote hoe veelheid Chilisalpeter kan ik evenmin aan bevelen als Chloor—Kalium in 't voorjaar. Door bijvoorbeeld, 400 kilogrammen en meer per Hectare te. geven, worden de planten te geil, groeien zij te veel op het blad, wordt de hoedanigheid van de knol minder en daalt het zetmeelgehalte. Doch 200 Kg Chilisalpeter kan met gerustheid gebruikt worden. Deze Chilisalpeter kan men even voor of anders kort na het poten uitzaaien. Nog beter is het de helft voor en de andere helft na het pooten te gebruiken. Natuurlijk kan men bij den verbouw van deze aard appels ook verschen stalmest gebruiken, wat ik bij den eetaardappel geheel afgeraden heb Uit Parijs wordt dd. 21 Mei aan het Hdbl. geseind Do opening van de Nederlandsch Indische afdeeling op de tentoonstelling weid door prachtig weder begunstigd. Reed* gisteren, den eersten mooien dag, overtrof liet aantal bezoekers het maximum der entrees op een dag van de tentoonstelling in 1889. Heden was de toeloc*p natuurlijk minder groot, maar niettemin aanzienlijk. In liet Neder landsch Indische paviljoen ontving baron Michiels van Verduynen, de commissatis- generaal der Nederlandsche afdeeling, ter zijde gestaan door het bureau der centrale commissie en vele leden van de bijzondere koloniale commissie, de genoodigden met zijn welbekende wellevendheid. Vele hoog waardigheidsbekleders der tentoonstelling, eenige leden van het corps diplomatique en commissarissen-generaal der vreemde landen, waaronder graaf Tornieli, de Italiaansdie gezant, baron D'Auethau, de Belgische ge zant en andere Parijsche notabeleu uit de wereld van letteren en kunst, vertegenwoor digers der Pransche en buitenlandsche pers en bovenal tal van dames in elegante zomer- toiletten hadder aan de uitnoodiging gevolg gegeven De Nederlandsche kolonie en ons gezantschap waren voltallig opgekomen. Allen waren ten z»erste ingenomen met de schoonheden der beeldhouwwerken en bouwwerken, die waren ten toon gesteld, met den voornamen smaak en het hoog wetenschappelijk en artistiek belang der Nederlandsche koloniale afdeeling. De korte „Notice" van de tentoonstelling werd zeer op prijs gesteld. De commissarissen wezen de meest be langwekkende stukken aan en gaven er een toelichting bij Vervolgens werden beide rijk voorziene buffetten in het zuiderpavil joen druk aangesproken. Onder de schaduw der fraaie boomen, die deze tentoonstelling het karakter van een tuin verleenden, ver zamelden zich de liefhebbers der nationale Hollandsche dranken, vooral advokaat. Een achter heesters verborgen orkest voerde gedurende de ontvangst muzieknummers uit, de plechtigheid, die van 4 tot 6 uur duurde is volkomen geslaagd en wordt door de Pransche pers over het geheel zeer geprezen. heen, om deel te nemen aan de betoogingen Het gebruik van dien stalmest ontslaat ons in de stralen, die door een enorme menigte echter op vele zandgronden in t geheel niet overstroomd waren. van de verplichting om ook Chilisalpeter te In een oogopslag was Londen een oceaan gebruiken. Bij het gebruik van Chilisalpeter, van vlaggen geworden met twee tegengestel moe^ met het oog op de munimumivet en de stioomingen, want, zelfs bij zulke gele genheden eerbiedigt men le Londen het Keep to your right (Rechts houden 1), dat zoozeer het verkeer in de reusachtige wereld stad vergemakkelijkt, Te tnidden van deze twee menscheustroomen reden in stap prach tige equipages, huurrijtuigen, waarbovenop dames en décolleté eu heeren in tok zaten (allen vooizieu van vlaggetjes, die tegeu 5 het feit, dat juist de zandgronden, waarop deze aardappels meest verbouwd worden, urm aan phosphorus zijn, dat van phosphorus niet vergeten worden. Men geve b. v. in den herfst of winter 40C tot 000 Kg. Thomasslakkenmeel per hectare. Tot slot van deze brief wil ik, om het groote nut van een volledige bemesting, dat is een be en 6 shillings per stuk verkocht werden), mestjng met stikstof, kali en phosphorus aan vrachtkarren en groentenwagens, die^ hun toonen. u den uitslag mededeelen van waren gingen brengen naar de markt te Covent Garden. Deze groeutenkooplieden, die van 20 K. M. uit den omtrek komen, hebben de gewoonte languit op het voorste gedeelte van hun karren te slapen, terwijl hun paarden hen zonder ongeval naar de markt brengen. En Vrijdagavond waren er velen hunner die niet van hun gewoonte af weken en zoo zag men het zeldzame schouw spel, dat deze uitgeputte stakkers lagen te snorken, terwijl de paarden langzaam den menschenstroom volgden. Te middernacht bereikte de dollemans— boel het hoogtepuntmannen en vrouwen omhelsden elkaarjongedames voerden op straat dansen ui', die de censuur in norma le omstandigheden niet zou hebben geduld. Alleen de arme politieagenten hadden te lijden. Zij werden door lieve dametjes om het middel gepakt en genoodzaakt mede te dansen. Soldaten eu matrozen werden op— er wie I getild en op de schouders rondgedragen, verder [n de Empire Alhambra- en Tivoli— schouwburgen, overal, herhaalden zich de zelfde tooneelen. De clubs, de restaurants, de herbergen, alles zat propvol. Dit delirium, dat om balftieu begon, heeft zonder ophouden den geheelen nacht geduurd en zal waarschijnlijk nog eenige dagen duren. De café's en restaurants sloten op den ge wonen tijd, halfeen, en dus heeft de menigte zouder drank, haar betoogingen voortgezet. Zaterdagmorgen te 4 uur zag men nog vele dames uit de hoogste standen door de straten hollen onder het geroep van „Leve Baden P.owell!" Zaterdag leek een groote feestdag. Troe pen menschen met vlaggen en cocardes doorliepen de straten, waardoor het rijtuig- verkeer in de City spoedig gestremd was Er werd met confetti geworpen, op trompetjes en andere kinderinstrumentjes geblazen en men zag jongelieden loopen met paraplu's in de kleuren van de Union Jack. Dat-duurde zoo den geheelen dag. te toonen, u een vergelijkende proef, die onlangs geno men is, door een landbouwer in het Noor den van ons land. - 2K •5 C} n -c s S "c« S3 o to •3-= «v. o P- O oo co t— o rs O» so O to s 03 la X> O. _o 03 Pa CS 'S cS NS <3 es tu O O to os K O O O! cs o «O O co to E 03 t- -O O 03 03 3 03 to O 03 m O 03 03 +3» O «3 r-4 - 3 5: rn 03 verspreiden dat het Engelsche omzetuugs— r\ De staking van 't trampersoneel te Ber lijn, waarvan we in ons vorig nummer mel ding maakten, heeft tot bloedige daden aanleiding gegeven. Zaterdagavond kwam het tot botsing tus schen politie en 't volk en twee personen werden ernstig, 63 minder gewond, 103 ge arresteerd. Ook agenten werden gewond. Thans is alles rustig en hebben de sta kers na overleg met patroons, 't werk her vat. WAALWIJK, 23 Mei 1900. Viering van 't 50 jarig bestaan der con ferentie van deu H. Johannes Baptist te Waalwijk De feestelijkheden ter herdenking dezer heugelijke gebeurtenis zijn Donderdag 1 1 begonnen met een tridiuin voor de honoraire en werkende leden der vereeniging in de kapel der Eerw. Zusters, onder leiding van den ZeerEersv. Pater Broekman S. J dat door de meeste leden werd mede gemaakt en Zondagavond werd gesloten. Maandag 21 Mei was de eigenlijke feest dag die met veel luister werd gevierd. De opening geschiedde door eene solemneele H. Mis, waaronder door den ZeerEerw. pater Broekman een liefdadigheidspreek werd- «wct'kj ^als gedrukt zoo correct gevolgd door eer. collecte met 1 Blijft Vaders steeds der weezen, Zoo lang ge leeft op aard, Een hulpe ook der weeuwe, Die U haar nood verklaart. Dan jubelt g'eens hierboven Bij God en uw patroon, En zult ge daar ontvangen Een eeuwigdurend loon. Dat wenschen wij U allen, Van harte welgemeend, O, mogen wij daar samen Als hier eens zijn vereend. Daarna werden zij onthaald op krente- brood en chocolade, als ook de oude man nen en vrouwen en dc Eerw. zusters werden in staat gesteld den dag vreugdvol door te brengen. Oin 5 uur vereenigden zich de werkende laden met eenige genoodigden aan een ge- zelligen disch in het hotel Verwiel, na afloop waarvan de Liedertafel „Oefening en Ver maak" eene serenade bracht. Moge de vereeniging, die zooveel goeds kan stichten en reeds gedaan heeft gedurende haar 5U-jarig bestaan, steeds in bloei toe nemen, en steeds meer en meer onbekende hulp verleenen aan den arme van Waalwijk. Moge zij eenmaal haar 1U0 jarig bestaan vieren Lóerlooiersvergaderiug. Blijkens achterstaande advertentie, worden de ledeu van den Nederlandschen Leer- looiersbond uitgenoodigd ter vergadering op Dinsdag 29 Mei a. s. in een der zalen der N. K. Harmonie te Tilburg, tot definitieve vaststelling der Bondsstatuten. Lezing. Zooals wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, zal a. s. Zaterdag des avonds ten 8 uur precies, een lezing gehouden worden over „Volksweerbaarheid" en wel door den WelEdel. gestr. heer W. I. H, Feber, le luitenant der inf. te Breda. Voor een ieder toegankelijk. Aunbestediug. Door den architect, de heer H. C. Meul- kens alhier, is aanbesteed het bouwen van vier woonhuizen. Ingeschreven werd door de heeren: G. Van Duiten, f 5570, G. Van Dijk, f 5565, W. Aarts, f 6218, G. Van Dommelen te Baardwijk, f 5000, P. Van Huiten, f 4849, de overigen allen al hier gegund. Goed werk. In de „Maasbode" wijdt de heer Jac. van Gils, een beschouwing aan de bladen van het album „der Wereldhulde* aangeboden aan Z. H. Leo XIII. Er waren er 400, alle volgens opgegeven formaat op ver schillende wijze en kleuren en zwart be werkt. Hij zegt verder Het zou niet mogelijk zijn deze alle afzon derlijk te bespreken, en tevens ook niet voe gen de minder schoone ontwerpen nader te eritiseeren. Alle immers, die tot deze hulde en bijdroegen en vormen zonder uitzonde ling eeü koor in het hooglied, dat Z. H. uit alle oorden der wereld in dit jaar wordt toegezongen. Een ander geval is het echter, ter wille der kunst en der ontwerpers, eenige der bes^ te stukken nader op te sommen en even vluchtig door te bladeren. Dan beschouwt hij nader enkele stukken afzonderlijk, en met genoegen zien wij ook aangehaald het titelblad der Vincentius-ver- eeniging alhier en wel met de volgende woorden „Van Pulles te Waalwijk een penteeken- troepenmacht men heeft. Daarentegenover staat een tele gram van Laffan uit Malopo, van den 17en, waarin gemeld wordt dat de Boeren na de opheffing van het beleg oostwaarts aftrokken, toen het Engelsche leger uit het zuiden erin geslaagd was door hun orasingelslijn heen te breken. Volgei s de Daily Express werd het ontzettingsleger V. blieksaardappels spreken, gemeen bekend verondersteld worden, dat dat geheel uit uitgelezen I de aardappels in de fabrieken verwerkt wor- ruiters bestond, aangevoerd door luitenant— jen> hetzij tot bereiding van spiritus, hetzij kolonel Mahon. f tot het maken van aardappelsiroop, aardap- De correspondent vau de Times te Lou- e|meej (8ago) of eindelijk tot het maken reuco Matques seint dat er onder de 1 rans-1 zetmeel voor katoenfabrieken, papierfa- valers zelf groote verdeeldheid schijnt te De tentoonstelling is Zaterdag door 126.257 personen bezocht. President Loubet bracht i l +i dien da" een bezoek aan de hondeutentoon- Zooals de lezer, van de» brieven weten, der Tllüericën. offici. zal ik heden over de bemesting van je fa- isfcnu eindelijk belicht ontvangen, dat de czaar naar Parijs zal komen de datum 18 echter nog niet vastgesteld. Alleen weet men, dat' de czarina haar gemaal niet zal vergezellen. De Tentoonstelling is Zondag bezocht door 366.994 personen. Het avondfeest slaagde uitstekend. Gistermiddag te 3 uur hdrnrSvadtor:rdaU^idPdea.ns gX^etud"; hkfiT/van "den «rdappel te doen. Het I heeft de plechtige opening plaaft gehad ran laudsche bondgenooten van is duidelijk, ik heb het reeds vroeger ge- de Nederlaudsch-Indische afdeeling. gehouden, gevolgd door een open schaal. In eene plechtige algemeene vergadering werd daarna verslag uitgebracht over de afgeloopen 50 jaarbehalve de ledeu der vereeniging waren ook hierbij tegenwoordig twee afgevaardigden van den Hoofdraad van den H. Vincentius, gevestigd te 's Hage nl. de Hoogwelgeb. heer Jhr J. de la Court te 's Bosch, de Weled. heer van Waesberge te Tilburg. Van 123 werd receptie gehouden in een der zalen van het klooster door de werkende leden met hunne dames, waarbij verschillende ingezetenen luiune opwachting kwauien maken. De harmoniën St. Crispijn en l'Espérance brachten onderwijl luisterrijke ovaties. De armen hadden natuurlijk reeis des morgens eene flinke extra bedeeling ont vangen. Door de schoolkinderen werden verschillende toespraken gehouden en volgende feestlied gezongen Weest welkom in ons midden Op dezen blijden stond Wij groeten U vol vreugde, Met harte en met mond Weest welkom duizend malen In dezen kinderkring, Die U, o, edTe Heeren, Zoo gaarne hier ontving. Geluk, o, edTe Heeren, Op dit uw Jubelfeest! Zoo zingen wij thans gaarne Met opgeroiraden geest Geluk met al het goede, Door U alhier gesticht, Door U, met zooveel liefde, Aan d'armen steeds verricht. O, werkt nog tal van jaren Op Waalwijks grondgebied, Tot steun der arme lieden, Wat God zoo gaarne ziet. Wel een bewijs welk een goed stufy werk door onzen Waalwijkschen kunstenaar opnieuw is geleverd. Nieuwe Straat. Uit Waalwijk schrijft men aan 't „D. v N." 't volgende: Reeds meermalen is de behoefte gebleken aan geschikte bouwttrreinen in onze gemeen te. Vooral in de kom is hieraan totaal ge brek. Om hierin te voorzien worden pogin gen aangewend tot oprichting eener bouw maatschappij, die zich ten doel zou stellen het aanleggen eener straat van uit de Groote Straat recht op het station. Hiervoor moetet eenige perceelen worden aangekocht en bereids met een paar betreffende eigenaar: geconfereerd die het plan zeer genegen zijn Het is zeer waarschijnlijk dat de zaak bin nenkort zijn beslag zal krijgen. Nederlandsche Pelgrimage ter Wcreldhulde, Omtrent het verblijf te Rome van den bedevaart en de audiëntie bij den Paut zendt men ons 't volgend verslag De Nederlandsche Pelgrimage ter Wereld- hulde was den 12 Mei in de Eeuwige Siac aangekomen, en had zich gedurende dage verlustigd in de schoone en indrukwekkend: naiuur-tafeteelen van Zwitserland en genotd van het gezicht op de blauwe meren vau ven Italié. In bonte rij waren de wouderen der groo» ltaliaausche steden, de marmeren dom va: Milaan, de heerlijkheid van Florence, aa: hen voorbijgegaan. Nu zag men daar in volle schoonheid dit St. Pieter liggen, rondom in de heuvelet waarin zich duizenden en nogmaals duizende pelgrims uit alle oorden der wereld verdrot gen, om hulde te brengen aan Christus dt Verlosser en Zijn Stedehouder, onzen groo'.t Paus-Koning. Hem te groeten, Hem de hu de van Nederland te bieden, was het do van den tocht, de kroon van het werk, waa aan een 42-tal der trouwste zonen van Ne derland hunne krachten gewijd hadden.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2