De Zuid-Afrikaansche oorlog. m ""binnenland. BUITENLAND. België. Frankrijk. Engeland. China. ;j'i; 1 - i'l: I V J VI Hl V I! i' i i (ii' i. iii V i I i I i i I i1 i ■i1 I i! i i«1 i;,: i ii i i 'I l l i •I i1 f ii i i11 storm loopt. Maar dan is er vaak liet be zwaar van den passieven tegenstand, even moeilijk te overwinnen en die minder vat op zich geeft omdat hij niet handelend op treedt die van de logge massa, welke men vergeefs in beweging zoekt te brengen, van de onverschilligen, die een beroep op hun medewerking koud laat,van de spot ters, die tegenover geestdrift een glimlach, tegenover de heiligste overtuiging een onge paste scherts plaatsen. Er zijn hooge eigen schappen noodig, om deze bezwaren te boven te komen, en indien het waar is, dat geduld alles overwint, mag er toch nog wel iets bij, als tact, overredingskracht en ernst, om de zegepraal te verzekeren. Maar dat is nu juist de heerlijkheid van den strijd, dien wij allen te voeren hebben tegen de bezwaren des levens. Kloek opge vat, en met beleid volgehouden, staalt die strijd onze krachten en maakt hij ons beter. Hij verhoogt ons gevoel van eigenwaarde hij brengt ons winst zelts bij schijnbaar verlies. Over enkele etmalen, zal het acht maan den geleden zijn, dat de veroveringskrijg, door liet Vereeuigde Koninkrijk tegen de Zuidafrikaansche republieken onder den schijn van verdediging der rechten en vrijheden van zwakken en politiek onterfden onderno men, een aanvang nam, niet door een for— meele oorlogsverklaring of iets dergelijks, doch eenvoudigweg doordien de Brilsche regeering in den persoon van haar diploma- tieken agent te Pretoria den heer Conygham Greene, aan den namiddag van den elfden October nog niet had geantwoord op het door de Boerenrepubliek gestelde ultimatum tot terugtrekking van de aan de grenzen saatu- gebrachie Britsche troepenmacht, op welk ultimatum (dat den negenden den vertegen woordiger voornoemd was ter hand gesteld) bevredigende uitlegging had moeten volgen binnen twee etmalen. Acht maanden liggen er dus bijna achter ons; acht maanden van bloedigen, mensch- onteerenden strijd acht maanden, die ruim schoots voldoende zijn geweest om de voorstanders vau den wereldvrede te over tuigen van de geringe kans op verwezenlijking van hun schoone idealen voor het oogenblik, althans acht maanden van enorme offers aan menschenlevens en acht maanden van enor me geldverspilling en... ettelijke weken, ettelijke dagen misschien nog slechts scheiden ons van een beslissing, waarbij naar den loop der dingen, het geweld, dc overmacht, het onrecht, de definitieve zege zullen beha len over de liefde der Boeren voor hun rechten, hun vrijheden en hun onafhankelijkheid Uit Wolvenhoek (een zestiental kilometer ten zuiden der Vaalrivier, aan den spoorweg Bloemfontein Johannesburg Pretoria) heeft de opperbevelhebber van Engelauds legermacht, Zaterdagmorgen om acht uur aan het departement van oorlog te Londen bericht dat de voorh.'ede van zijn strijdmacht op den verjaardag der koningin (Donderdag dus) de Vaalrivier (die de grensscheiding vormt lus— schen den Vrijstaat en Transvaal) was over getrokken r.abij Parijs (een 35 kilometer ten westen van het station Wolvenhoek aan de Vaal), dat de colonne van lan Hamilton zich bevond te Boschbank (aan de Vaal, zestien kilometer ten noordwesten van Wolvenhoek en dertig kilometer ten noordoosten van Pa rijs); dal Kngelsche patrouilles zich bevonden bij Viljoensdrift (vijftien kilom. ten noorden van Wolvenhoek aan de Vaalrivier) en dat zich geen Boeren meer ten zuiden der Vaal rivier bevonden. Zoo waren dus in den morgen van Zaterdag de Engelsche voorposten verdeeld over Parijs, Boschbank en Viljoensdrift, loopende van het zuidwesten naar het noordoosten en alle drie de punten liggen ten westen vat. den spoorweg. Het nadrukkelijke beweren van lord Roberts dat zich ten zuiden van de Vaal geen enkele Boer meer bevond, moet natuurlijk niet let terlijk worden opgevatde opperbevelhebber heeft er alleeu mee ie kennen willen geven, dat de vijandelijke strijdmacht in haar geheel (die achtereenvolgens de stellingen aan de Modder-, aan de Vet-, aan de Zand-, aan de Valsch en aan de Rhenosterrivier heeff ontruimd zonder het der geweldige numerieke overmacht der Britten al te lastig te maken) zich had teruggetrokken ten noorden der Vaal. Zoowel in het zuidoosten als in het noord oosten van den Oranje-Vrijstaat, bevonden zich, op het oogenblik dat maarschalk Ro berts de menschen aan de oevers der Theems verblijdde, nog altijd strijders der beide re publieken (Vrijstaters zoowel als Trausvalers), terwijl van Vrijdag nog uit Bloemfontein werd bericht dat te Ficksburg (ten noordoosten van Ladybrand aan de grens van Basoetoe- land) nog een commando van tweeduizend ruiters gelegerd was, tal van Boerenpatrouil les het laud afticpen en de Engelsche pa trouilles op de hoeven der zich overgegeven hebbende Vrijstaters, ontvangen werden met geweerschoten, heet het uit Senekal (ten noordwesten van Ficksburg, dus in den rug van generaal Roberts) van gisteren Zondag, dat generaal Rundie die plaats nu eerst bezet heeft met de hulp van artillerie en iufanterie, waarbij aan Engelsche zijde elf man verloren gingen en aan de zijde der Boeren een veldcornet en eenige minderen. Dat is nu wel geen succes van beteekenis aan den kant der Boeren en lord Roberts zal er waarschijnlijk wel niet door worden opgehouden in zijn opmarsch naar Johannes burg en Pretoria, doch er blijkt toch weer uit, dat de Boeren er het bijltje nog niet bij neerleggen Volgens eeu bericht uit Maseru van voor enkele dagen zou Ficksburg door de Boereu ontruimd zijn. Dertig Engelscheu trokken de stad binnen, namen den landdrost gevan gen en haalden de Vrijstaatsche vlag neer. Dit geschiedde op den 22en. Kort daarop keerden een aantal vluchtelingen naar Ficks burg terug in de meening, dat de stad door de Britsche troepen bezet zou zijn. Daar aangekomen zijnde, vernamen zij evenwel dat een Boerencommando in de buurt was, waarop zij snel de vlucht namen. Den 23en vonden een paar kooplui uit Basoetoeiand het plaatsje verlaten en waren de Boeren ook afgetrokken uit dc sterke bergstelling om de stad Men verwachtte dat deze stel ling den 25en door generaal Brabant zou worden bezet. Ondertusschen heeft lord Roberts met de Britsche^ hoofdmacht niet lang getoefd te Wolvenhoek hij heeft de dertig kilometer; welke hem nog van het grondgebied van Transvaal of juister van het eerste station van beteekenis op het grondgebied van de Zuid Afrikaansche Republieken scheidden, met den gebruikelijken spoed en de hem eigen voortvarendheid afgelegd over Taai— bosch (aan de spoorlijn, acht kilometer ten zuiden van de Vaal) en zoo was hij dan in staat kort en bondig uit Veieeniging tc melden aan het departement van oorlog te Londen, dal hij gisteren, Zondagmorgen, met man en muis, met pak en zak, de Vaal was overgetrokken en met een verlies van slechts één gekwetste en drie gewonden zijn leu'en had opgeslagen op den noordelijken oever der grensrivier Bij Vereeniging bevindt zich de hoofdover gaug over dc Vaal en bij Vereeniging is men slechts honderd negen eu-Uvintig kilometer ten zuiden van Pretoria en vijftienhonderd kilometer ten noorden van Kaapstad. O-'er De Vaal ligt aldaar een spoorbrug die in Nederland gebouwd is en die van groote strategische beteekenis werd geoordeeld hoewel de Britten natuurlijk even goed elders (ten oosten en ten westen van Vereeniging) de rivier hadden kunnen passeeren. Bij Vereenigihg (een grensstation) kruissen de spoorwegen zich en nabij de stad liggen groote kolenmijnen, welke door de Trans— vaalsche regecring tijdens den oorlog in wer king zijn gehouden. Uit Taaibosch (acht kilometer ten zuiden der Vaal) is ondertusschen nog naar Londen bericht, dat de Boeren de Vaalrivier hebben verlaten en dat generaal French Zaterdag de rivier is overgetrokken bij Liudequesdrift (een twintigtal kilometer ten oosten der brug) waarbij hij er „bijna" in slaagde de brug te redden, waarvan toch slechts één boog is vernield. Dan zoudeu verder de Boeren aanvoerders Zaterdag aan 't vergaderen zijn geweest om de wenschelijkheid te bespreken van voort zetting van den strijd en de Boeren zouden dien dag stelling hebben genomen bij Klipri- vieistation ten westen van den spoorweg en zoo ongeveer halfweg de grens en Johannes burg, de stad voor welker behoud lal vau Engelsche en niet Engelsche geldmannen b-ven en ter spoedige bereiking waarvan lord Roberts naar het heet speciale instruction heeft gekregen uit Engeland Het is niet waarschijnlijk, dat de Boeren indieD ze werkelijk stand houden tegenover de Britten bij Klip-rivierstation) er in zullen slagen den opmarsch van lord Roberts aan merkelijk te vertragen, doch elke dag verwijl is er één winst voor de verdedigers der stad Johannesburg en tot voorkoming van de be zetting van Heilbron door de Britten, waar door dc Boeren, die in het noorden vau Na tal stand houden tegenover generaal Buller in moeielijkheden zouden kunnen komen door de afsnijding der terugtochtsliuie op Johannesburg en Pretoria. Vertraging, dat is indeidaad het beste, het gunstigste wat dé" Boeren onder de ge geven omstandigheden van hun eventueele optreden tegen de Engelschen in Transvaal, kuiinen verwachten aan definitieve afwe ring van den naar Johannesburg en Pretoria met versnelde dagmarschen oprukkende Brit ten valt niet meer te denken I Houden de Boeren geen stand ten noor den der Vaal op weg naar Johannesburg, dan zou de Brilsche strijdmacht onder lord Ro berts wel reeds voor het eind dezer week de stad der goudmijnen kunuen bereikt heb ben en dan zal spoedig genoeg blijken of, in spijt van den oorspronkelijken tegenstand van president Kruger en generaal Louis Bot ha, zal zijn overgegaau tot de vernieling der begeerenswaarde en vuriglijk door Engeland begeerde mijnen Ten einde de verliezen, die door den ko gel en de ziekte onder de Engelscheu zijn veroorzaakt aan te vullen, worden nog steeds versterkingen uit Engeland naar Z.—Afrika gezonden (11000 man in Juni). Het getal van 200.000 strijders is reeds lang overschre den. Engeland heeft 178,634 officieren en manschappen naar de Kaap getransporteerd. Hier bijgevoegd het aantal geregelde troepen in Zuid—Afrika voor het uitbreken van den oorlog, het Indische contingent, de vrijwil ligers uit de Koloniën, de troepenmachten in Zuid Afrika zelf samengesteld, en het totaal bediaagt ongeveer 230.000 mau. In dit reusachtige cijfer zijn niet begrepen de 5000 man, die voor de organisatie noodig waren. De Daily Mail verneemt uit Lorengo-Mar- ques dat de Boeren besloten hebben hun laatsten strijd in de Gatrandsbergen te strijden, ten noorden van Potchefstroom, waar 3000 kaffers loopgraven aanleggen. Hier zijn alle beschikbare troepen heengezonden. 100 000 kisten met dynamiet liggen te Zuu> fontein nabij Johannesburg gereed om de mijnen en hoofdgebouwen van den Rand in de lucht te laten vliegen. Fransche en Duitschen ingenieurs komen voor den dag met planneu om de Engelsche troepen te dynamieteeren. Een telegram uit Londen aan dc Patiie meldt, dat er vredesonderhandelingen be gonnen zouden zijn. De Amerikaansche regeering zou Transvaal aangeraden hebben zich in haar handen over te geven. De Vereeuigde Staten makeu zich sterk vrijheid voor de personen, waarborg van het behoud hunner goederen en amnestie voor alle oorlgs- daiien als vredesvoorwaarden te verkrijgen. Kruger moet tegen deze voorslagen gekaut zijn, maar Fischer zou hem aaugespoord hebben ze aan te nemen. Roberts seint uit Kliprivier van Maandag Wij zijn vandaag twintig mijlen voorigerukt en zijn thans op achttien mijlen van Johan nesburg. De vijand had verscheidene s'el- lirgen in gereedheid gebracht, waar hij voor neniens was ons weerstand te bieden, maar hij gaf de ecne na de andere prijs op onze nadering. De troepen van French en Ha— mihon zijn blijkbaar met den vijand in ge vecht op ongeveer tien mijlen links van ons, daar van den middag af vuren is gehoord. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing aangenomen de wet op de vrijwilligers. Volgens den correspondent van de Times te Taaibosch bracht de laatste beweging van Roberts, de Boeren, die, vierduizend man sterk, Hamilton opwachtten, geheel in de war. Middelerwijl bezetten kolonel Henry's rijdende infanterie en de ruiterij van Lums den de Viljoensdrifi Zaterdagmiddag. Volgens den correspondent van de Stan dard te Taaibosch ging de laatste trein over de Vaalbrug een uur voordat de Boeren de spanning van de brug in de lucht hadden laten springen. Dertig Boeren die achter waren gebleven, vuurden op de Engelscheu die overtrokken, maar liepen spoedig weg, nagezet door de Engelscheu die met een hoeraatje den Transvaalschen oever van de Vaal bereikten, liet blijkt dat generaal Botha de stellingen aan de Vaal onhoudbaar achtte en zijn zwaar geschut overbracht naar Pretoria. Rundie heeft Zaterdag Senekal bezet. Volgens een bericht aan de Times uit Mafeknig heeff de eersie trein uit Boelawajo den 22en Mafeking bereikt. De Engelschen hebben veel geweren en vee vermeesterd. Twee en dertig opstandelingen zijn in hechtenis genomen, er zijn zeer bezwarende stukken tegen die mannen ge zonden alsmede afschriften van telegrammen waaruit blijkt dat de Boeren zeer nauwkeurig op de hoogte waren van Mahon's en Plumer's bewegingen, maar dat Mahon's omweg naar het westen de Boeren fopte. Uit Lorenqo Marques verneemt de Times dat de Nooische attaché Allum, overtuigd dat de oorlog uit is, naar huis terugkeert, evenals vele vreemdelingen in Tiansvaal. De Duitsche Fransche mailbooten blijken niet in staat al de huiswaarts keerenden op te nemen. De ICaapsche opstandelingen die bij de Boeren in dieust zijn, wensehen ook uit te wijken naar Europa. De leden van het Kaapsche parlement wachten in den omtrek van de grenzen op een gelegenheid om te vertrekken. Klirke, de directeur van de Fransche mijuen keert ook naar huis terug. Klinke en Krusse zijn vervangen door Munnik en commandant Schutte, toen zij weigerden mee te werken tot het vernielen vau de mijnen op den Rand en de verwoesting van Johannesburg. Bij wijze van protest hebben alle Fransche en Duitsche mijnopzichters in het Randdistrict en de uitlanders in den raad van de Rand— mijnen hun ontslag ingediend. De Trans— vaalsche regeering oefent grooten aandmog bij de mogendheden om hun lusscher.komst af te dwingen, teneinde het gevaar van de vernietiging van Johannesburg en de Rand- mijnen af te wenden. DE ORANJE VRIJSTAAT. Lord Roberts heeft dan, naar de berich ten luiden, den Oranje Vrijstaat alvast bij het Britsche rijk ingelijfd, onder den naam van Orange River State, Oranje-rivier-Staat. Den 3en Februari 1848 proclameerde Sir Harrv Smith, toenmaals gouverneur der Kaapkolonie, het gebied tussehen de Oranje- en Vaalrivier tot Engelsch gebied onder den naam Oranjerivier-Souvereiniteit. Voor het zoover kwam trachtten de Boeren hem er van af te houden, zeggende dat zij nu twaalf jaar onafhankelijk in het land hadden ge woond en het blijven wilden. Andries Pre- torius was hun woordvoerder. Sir Harry zei- de, dat de meerderheid der Boeren voor de inlijving was. Pretorius zeide van neen Men kwam overeen, dat Pretorius het land zou doorgaan om de stemming der Boeren op te nemen. Sir Harry zou daarop wachten. Pretorius trok rond en bevond, dat de meer derheid er tegen was, maar voor hij met die boodschap hij den gouverneur terug was, had deze de proclam ffie al uitgevaardigd. Toen Engeland het echter te benauwd kreeg met de Basoeto's, besloot het zich uit de Oranjerivier-Souvereiniteit terug te trek ken, de Boeren aan de genade van de door Engelands toedoen machtig en overmoedig geworden Basoeto's overlatende. De Boeren protesteerden nu en verlangden bescherming van Engeland, maar Sir George Clerk, de Engelsche bijzondere commissaris, beriep zich nu op de Boeren die voor afhankelijkheid waren gebleven de vriendschappelijk ge zinden" heetten deze nu en sloot met hen den 23 Februari 1854 de conventie van Bloemfontein, waarbij aan den in Oran je Vrijstaat herdoopten staat onafhankelijkheid werd gewaarborgd. Eu nu is den 28en Mei 1900 de Oranje Vrijstaat weer verklaard tot een Engelsch wingewest onder den naam van Oranjeri vier-Staat tot hoelang? Volgens berekeningen die berusten op de tot dusver bekende officiëele en niet-offici- ëele cijfers, zou de Kamer tellen 84 kat holieken, 67 liberalen van verschillende rich ting en socialisten en 1 christens-domocraat; de Senaat, voor zoover bekend, 47 katholieken en 29 leden van de oppositie. De verkie zing van de 26 senatoren die door de provinciale raden worden aangewezen, zal de meerderheid van de regeering nog ver- grooten. De volledige officiëele uitslag vau de verkiezingen voor de Kamer, is, dat geko zen zijn 85 katholieken, 1 christen-demo craat, 33 liberalen en radicalen, '13 socia listen. Tot de gekozen of herkozen kamer leden belmoren de Smet de Naeijer, voor zitter van den ministerraad; Paul Janson, Emille Feron, De Bruyn en Begerem, oud ministers; tot de senatoren De Mot, bur gemeester van Brussel; Sam Wiener, advo caat van die stad Béthune, Surmont de Volsbeighe, minister van arbeid De Volder, oud-minister; Vercruysse, commissaris vau België op de tentoonstelling te Parijs. Abbé Oaens, de aanvoerder van de christen-de mocraten, is niet gekozen. Van de se- ïi satsverkiezingen is de uitslag nog niet geheel bekend. De katholieken behaalden dus eene flinke overwinning. Vrijdag is de Tentoonstelling bezocht door 136.920 personen, Zaterdag door 100.327 en Zondag, bij prachtig weer, was het zoo vol, dat sommige doorgangen in de Rue des Nations te nauw bleken. Zondag hebben 2 000 Engelsche werklieden van een fa briek te Manchester op kosten hunner pa troons een bezoek gebracht aan de Tentoon stelling. 's Nachts vertrokken zij via Calais weder naar hun woonplaats. De Tentoonstelling is nu geheel ge reed; alle deelen zijn voor het publiek opengesteld. Zondag bedroeg het aantal bezoekers 406.196, tot dusver het hoogste aantal. In de Kamer interpelleert graaf Boni de Castellane de regeering over de Dreyfus- zaak Generaal de Galli'ffet herinnert aan zijn verklaringen in den Senaat en spreekt zijn leedwezen uit over de aan den gestiaften kapitein Frisch gezonden sympathie-betui gingen. Het leger zegt hij heeft zich een vijftien jaar geleden een avondtu- rier laten opdringen het zal er zich geen anderen laten opdringen. Geraas. Paulin Méry, Millevoye en Castelin worden tot de orde geroepen. De Castellane zegt vervolgens, dat het komplot, gesmeed om den uverrader" in eer te herstellen niet kon slagen dan indien het geheim bleef. Maar de agent Tomps heeft te veel geschreven, Reinach te veel gesproken en nu is de medeplichtigheid van de regeering duidelijk. Waldeck-Rousseau verklaart in antwoord aan de Castellane, dat de regeering de woor den van Reinach niet heeft tegengesproken, omdat zij volkomen in strijd zijn met haar eigen meening Hij handhaaft zijn uitleg ging van de door Tomps geschreven brie ven. De brieven die Tomps hand geschre ven zijn aan anderen geleverd door de trouwbreuk van een officier. Toejuichingen aan de uiterste linkerzijde. De rechterzijde en de nationalisten staan op en dreigen Waldeck met vuisten deze blijft onbewogen op de tribune staan. Deschanel luidt tevergeefs de bel. Generaal de Galliffet verlaat de zaal, toegejuicht door de rech terzijde, terwijl de nationalisten op de wijs van de ^Dampions" Galliffet terugroepen. Dan begint de rechterzijde opnieuw rumoer te maken de groepen der linkerzijde staan op en juichen Waldeck toe. Het tumult houdt aan, Deschanel schorst de vergade ring en laat alle tribunes ontruimen. Nadat de vergadering heropend is, zet Waldeck Rousseau zijn rede voort. Men zegt, dat de Galliffet de zaal slechts verlaten heeft, omdat hij zeer vermoeid was. Het gerucht van zijn ontslagneming wordt als onjuist erkend. Krantz verwijt Waldeck een manoeuvre, om de Dreyfus zaak te heropenen geduld te hebben. Er zijn vijf moties ingediend, waaronder een van Bourgeoisdeze wordt door Wal deck-Rousseau aauvaard. Zij bevat een be tuiging van vertrouwen in de regeering en van de zekerheid welke de Kamer heeft van toewijding van het leger. Het eerste gedeelte dezer motie wordt met 288 tegen 247 stemmen; het tweede gedeelte met al- gemeene stemmen de geheele motie met 293 tegen 246 stemmen aangenomen. Daarna gaat de vergadering uiteen. Gedurende de schorsing hadden de mi nisters Delcassé en Donis een onderhoud de Galliffet aan het ministerie van oorlog. Galliffet heeft aan Waldeck-Roussean een brief gericht, waarin hij president Lou- bet zijn ontslag aanbiedt. De staatscourant zal morgen het besluit bevatten waarbij generaal Andre tot minster van oorlog wordt benoemd. Op het dokhoofd te Southampton is Maandagmiddag een in aanbouw zijnd koel huis ingstort50 werklieden werden onder het puin begraven. Verscheidene lijken en zwaar gewonden zijn reeds uitgegraven, doch velen worden nog vermist. Zondagnacht hebben de opstandelingen het spoorwegstation Loe-han, 46 kilometer van Peking, vernield, en verscheiden Chi- neesche beambten vermoord. Men zegt dal de opstandelingen op Peking aanrukken. Zondagmiddag zijn de Boksers aan het muiten geslagen, nadat zij versterking had den ontvangen De Engelschen en Belgen hebben Fenglai ontruimd, waar de Boksers vandaag verwacht worden. De treinen tussehen Peking en Tientsin loopen niet meer, sedert, van Zondagmiddag twaalf uur. WAALWIJK, 30 Mei 1900. Hond van Ned Lederfabrikanten. Gisterennamiddag ten 1 uur hield de Bond van Ned. Lederfabrikanten onder voorzitterschap van deu Heer J. B Tim mermans van Waalwijk, in de harraoniezaal te Tilburg eene algemeene vergadering. De zaal was goed bezet en een löü-tal leden hadden de presentielijst geteekend. Na een hartelijk woord van inleiding door den president werd overgegaan tot voorlezing en bespreking der Statuten, die met eenige kleine wijzigingen met luid applaus werden aangenomen. Do Bond is gevestigd tc Til burg en de contributie gesteld op f 1 per jaar en bepaald dat 't bestuur zou bestaan uit 13 leden, die daarna moesten worden ge kozen. Op voorstel van den heer Bressers werden de 5 leden van 't voorloopig comité bij acclamatie gekozen nl. de heereu J. B. Timmermans Wz Waalwijk. Lans, Delft. P. van Loon Gz., Waalwijk. M. van Son, Waspik. (De heer Stains bedankte). Verder werden gekozen de heereu 0. Bres sers, Dongen. J. P. Larseu, Amsterdam. Th. Maas, Dongen. C. Ackermans, Tilburg. A. Verster, Gilze. B. Verhagen, Eindhoven. E. Siebergen, Gilze-Rijen. Niesse, Heijt- huizen. v. d. Maaden, Oosterhout. (Uitvoerig verslag in 'l volgend nummer.) Volksweerbaarheid. Zaterdagavond hield de le luitenant Feber uit Breda, op de zaal Musis Sacrum zijne aangekondigde lezing over //Volksweer baarheid". De lezing was vrij goed bezocht. Achter eenvolgens werden door hem de vroegere en tegenwoordige toestanden geschetst, onze weerloosheid en de goede verdedigbaarheid van ons land en volksbestaan behandeld maar dit was alleen te bereiken door een flink in vredestijd geoefend volksleger, waartoe ons de vereeniging //Volksweerbaar heid" de hand reikt. De lezing werd met alle aandacht gevolgd, en was zeer goed, aangenaam, krachtig en opwekkend in elkander gezet, ware toon en voordracht van den spr. eenigszins meer flink eti vurig gewefest, dit zou het effect nog zeer hebben verhoogd. De afdeeling Waalwijk van HVolksweer baarheid" telt op dit oogenblik reeds meer dan lüü leden. (Door bijzondere omstandigheden moesten we ons in dit nummer tot dit kort relaas beperken, a. s. Z iterdag hopen we de lezing wat uitgebreider te geven). IIII. MM de Koninginnen zullen den len Juni een bezoek brengen aan den Groothertog van Saksen. Eerste Kamer. Woensdag is voor de openbare verga dering de Ongevallenwet aan de orde, maar vooraf zal het ontwerp tot wijziging van de personeele belasting (afloopende remissie voor vergunninghouders) in beraadslaging komen. Drankwet. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen het ontwerp tot herziening der drankwet. Het uittreksel uit de Memorie van Toe lichting geven we later. Teruggekomen. De twee kinderen uit de Rembrandtstraat in den Haag die vermist werden, zijn gis terenavond, ongeveer te 9 ure, in de ouder lijke woning teruggekeerd. Ideaal In de gemeente Bloemcndaal zijn geen armen, zoodat de rekening van het burger lijk armbestuur aldaar over 1899 sluit met een uitgaaf van nihil. Brand. Vannacht zijn op de Koningshoeve te Tilburg h t woonhuis en de herberg van K., alsmede drie belendende woningen geheel door brand vernield. Van den inboedel vair K. is niets, van die der anderen slechts een gedeelte gered. Een varken kwam in de vlammen om. Kind verbrand Een zeer ernstig ongeval had gistermid dag te 12 Vs uur ten huize van den schilder Van Dolderen aan den Noord vliet te Maas sluis plaats. Deze zat met zijn gezin aan tafel, toen in hetzelfde vertrek een pot met een mengsel van terpentijn en was, die op het fornuis stond, overkookte en oogenblik- kelijk brand veroorzaakte. Bij de overhaaste vlucht liet men door den schrik een 1 ys- jarig meisje achter. Toen men er aan dacht de kleine te redden, was het reeds overdekt met rrecselijke brandwonden. Geneeskundige hulp mocht helaas niet meer baten. Des nachts om 2 uur is het kind overleden. De vader bekwam ook bij de pogingen tot redding ernstige brandwonden. Het vuur was spoedig door de politie bedwongen. Opstootjes. Aanleiding tot nieuwe opstootjes te Baten burg was de komst van den lieer Romein, den eenigen protestantschen bewoner van het naburige Diedeu. Het volk schold hem een aanhanger der Appelterusche sekte eu ging tot mishandeling over. De inmiddels gewaarschuwde burgemeester maande tot kalmte aan, waarop de volkswoede zich te gen hem keerde. Een paar ruiten van zijne

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2