Nummer 44. Zondag 3 Juni 1900. 23e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Vergadering Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zat erdagavo n d. Abonnementsprijs per 3 maanden 1 0.75. Eranco per post door liet geheele rijt t 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U IT 8 li V li R WAALWIJK. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertentiës bij abonnement worden speciale, zper voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Uithoofde van den a, s Maandag invallenden Feestdag, zal dit Blad Woensdag iets later dan gewoonlijk verschijnen. STAAT van brieven, geudresseerd aan onbe kenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Mei. H. Kroesc Breda. van den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten, gehouden te Tilburg op Dinsdag 29 Mei 1900. Zooals wij reeds iu 't kort hebben me degedeeld in ons blad van Woensdag 30 dezer, had Dinsdag te Tilburg eene bijeen komst plaats van Leerlooiers en Lederfabri kanten, met het doel om de Statuten door het voorloopig Uitvoerend Comité als Com missie van redactie opgemaakt, vast te stel len en het kiezen van een bestuur. De vergadering werd door p. m. 160 le den en belangstellenden bijgewoond, en ken merkte zich door eene ongekende eensge zindheid en geanimeerde stemming. Uit alle oorden des Lauds waren vakgenooten opge komen. Ten ruim een ure n. m. werd de Verga dering in de groote zaal der Sociëteit der N. K. Harmonie onder presidium van den heer J. B. Timmermans Wz. te Waalwijk geopend met een welkomstgroet, waarna hij sprak als volgt M. H. 't Is voor Uwe commissie waar lijk een heugelijk feit, dat de leden zoo trouw zijn opgekomen ontvaDgt daarvoor onzen hartelijken dank. 't Is U bekend dat in de vergadering van 11 Januari 1.1. welker hoofddoel was om middelen te beramen om de leerprijzen in evenredigheid te brengen met de hooge huidenmarkt, ons geacht lid, de heer Lans uit Delft, voorstelde een bond van Ned. Lederfabrikanteu op te richten. De heer Lans zeide terecht, dat we succes van de vergadering hadden, maar een boud oprich ten die de algemeeue belangen zou bevor deren, zou dit nog aanmerkelijk verhoogen. Ge weet met welk een enthousiasme dit voorstel werd begroet. M. H. 4a/i maand zijn voorbijgegaan sinds U iets van ons hebt gehoord, wij heb ben echter niet stil gezeten 't uitvoerend comité heeft de commissie van 22 leden, die 28 December 1899 is saamgesteld, 7 Mei 1.1. bijeen geroepen om 't succes van de heeren zelf te vernemen, hun gevoelen te hooren over de uitwerking der vergade ring van 11 Januari. Dit was over 't algemeen zeer bevredi gend, als gevolg van de beweging door ons op touw gezet. Ieder weet dit natuurlijk 't best voor zichzelf, maar wij zijn tot de over tuiging gekomen, dat het succes van ons streven niet is uitgebleven. Op 7 Mei werden de statuten door onze commissie van redactie samengesteld, dopr alle 22 leden goedgekeurd in eene verg. te 's Bos#h. En nu M. H. is de dag, het uur aangebro ken, waarop wij deze concept-statuten aan Uwe goedkeuring onderwerpen. Ik verzoek den heer Lans dezelve voor te lezen om ze dan daarna artikelsgewijze te behandelen.* De heer C. Bressers, Dongen „Ik vraag hier even 't woord M. H. om 't comité en de commissie mijnen dank te brengen voor hun degelijk werk't is om te voldoen aan den plicht van erkentelijkheid. Ook namens de Vereeniging der Dongensche Lederin dustrie, daar 't comité zoo vriendelijk was, de amendementen die genoemde vereeniging op de statuten had, reeds van te voren over te nemen Dat is niet alleen een bewijs dat bekwame, sympathieke mannen in het comité zitting hebben, maar ook mannen met bekwaam overleg ik breng 't comité daarvoor nogmaals dank." Do voorzitter: Wij nemen gaarne acie Mijnheer Bressers van uwe goede meening en vooral van de toelichting en goede wen ken ons door uwe vereeniging gegeven.' Wij zullen de statuten geven zooals die thans in zijn geheel zijn aangenomen Art. I. Er is opgericht eene Vereeniging genaamd „Bond van Nederlandsche Leder fabrikanten.' Art. IL. Het doel van den Bond is a. de bevordering en ontwikkeling der Nederlandsche Leder-Industrie b. de behartiging van de belangen der Nederlandsche Lederfabrikanten, ook ten aanzien der tariefwetgeving. e het bestrijden van misstanden in den Lederhandel. d. het bevorderen van oprichten van plaat selijke- en districtsafdeelingeu. Dit doel tracht hij te bereiken door a. het behggen van vergaderingen; b. het voordragen der belangen bij Re- geerings- of andere colleges of personen c alle andere gepaste tevens wettige mid delen, die aan het doel der Vereeniging be vorderlijk kunnen zijn. Art. III. De Bond is aangegaan voor 29 jaren gerekend van af den dag der oprich ting, zijnde 11 Januari 1900. Hij is ge vestigd te Tilburg. Art. IV. De Bond bestaat uit gewone leden, donateurs en eere-leden. a. gewone leden kunnen alleen zijn Le derfabrikanteu in Nederland gevestigd. Zij, die als gewoon lid wenschen toe te treden, geven daarvan schriftelijk keunis aan het Bestuur, dat over de toelating beslist b. Donateurs zijn zij, die jaarlijks f2.50 of meer, bijdragen in de kas van den Bond. Zij kunnen tevens gewoHe leden zijn. c. Eerc leden zijn zij, die daartoe benoem.1 zijn in eene Algemeeue Vergadering met s/* der stemmen. Het lidmaatschap eiudigt door bedanken en door het niet-betalen der contributie. Art. V. De gewone leden kiezen uit hun midden een Bestuur, dat uit dertien leden bestaat. Jaarlijks treden twee of drie Bestuursle den af volgens een door het Bestuur op te maken rooster. De aftredende Bestuursleden zijn terstond herkiesbaar. Art. VI. Gewone leden kunnen zich in- deelen in plaatselijke-,en districtsafdeelingen. De verhouding van de afdeelingen tot den Bond worden bij huishoudelijk reglement geregeld. Art. VII. Het Bestuur verdeelt onderling de functiën van Voorzitter, Vice-Voorzitter, Penningmeester en Secretaris. Art. VIII. Jaarlijks in April belegt het Bestuur een# Algemeene Vergadering en roept daartoe de gewone leden, donateurs en eere-ledeu minstens één week te voren op. lil deze vergadeiing wordt rekening en verantwoording gedaan door den Penning meester, in de vacatures in het Bestuur voorzien en behandeld heigeen door het Bestuur ter tafel zal worden gebracht De gewone leden hebben het recht voor stellen in te dienen deze voorstellen be^- hoeven om een punt van behandeling te kunnen uitmaken, den steun van twee leden. Overigens roept het Bestuur de Alge meeue Vergadering bijeen zoo dikwijls het zulks noodig acht en op schriftelijke aan vraag van 12 gewone leden met opgaaf van redenen. Donateurs hebben geen stemrecht. Art. IX. Alle benoemingen van personen geschieden bij afzonderlijke schriftelijke stem ming bij volstrekte meerderheid der uitge brachte geldige stemmen. Omtrent de gel digheid der stemmen beslist het Bestuur. Wordt bij de eerste stemming de vol strekte meerderheid niet verkregen, dan heeft eene tweede vrije stemming plaats. Is de vereischte meerderheid dan nog niet be haald, dan wordt tot eene derde stemming overgegaan, waarbij alleen in aanmerking komen de twee personen, welke bij de tweede stemming de meeste stemmen op zich vereenigd hebben. Wanneer alsdan de stemmen staken be slist het lot. Art. X. Over zaken wordt mondeling ge stemd. Bij staking van stemmen wordt een voor stel geacht verworpen te zijn. Art. XI. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Art. XII. De contributie voor de gewone leden is f L per jaar, te betalen tegen kwi tantie van den Penningmeester. Het incasso komt voor rekening der leden. Zij, die in den loop des jaars lid worden, betalen de volle contributie over dut iaar. Art. XIII. Ieder lid ontvangt een exem plaar dezer Statuten tegen kostenden prijs. Art. XIV. Voorstellen tot wijziging dei- Statuten ot tot ontbinding van den Bond véér den afloop der 29 jaren genoemd in Art. 3, kunnen alleen behandeld worden iu eene daartoe opzettelijk belegde Algemeen# Vergadering. De inhoud dier voorstellen wordt bij de oproeping aan de leden mede gedeeld. De vereischte meerderheid om aan genomen te zijn is voor die voorstellen s/4 der uitgebrachte geldige stemmen. Wijzi gingen iu deze Statuten treden niet in wer king alvorens daarop de Koninklijke goed keuring is verkregen. Aldus vastgesteld in de Algemeeue Ver gadering te Tilburg, d°. 23 Mei 1900. Than# willen we meer in 't bijzonder de op- en aanmerkingen bespreken, die bij de discussie over deze statuten werden gemaakt. Bij Art. II is, ingevolge een vriendelijke, wenk der vereeniging der Dongensche Le derindustrie-vereeniging toegevoegd „ook ten aanzien der tariefwetgeving De vereeniging geeft daarbij de volgende t lelichting De toevoeging der woorden achter b „ook ten aanzien der tarief-wetgeving" achten wij hoogst gewenscht. Dit kan ook gerust gezegd, zonder daarbij de fair-trade vlag te laten wapperen maar de quaestie in 't gehetl niet in de statuten aanwijzen, ook niet in den zachtsten vorm, willen wij niet. Wij wensehen reeds bij onze organisatie ons goed recht in vergelijking met andere industrieën aan te toonen, een recht dat trouwens door het ontwerp Pierson impliciet is erkend. De enkele omschrijving in de concept-statuttn door de woorden „het voor dragen der belangen bij de Regeering* kan ons om de belangrijkheid der zaak niet vol komen bevredigen. De omschrijving der middelen om tot het doel te komen, durven wij iets ruimer voor stellen. Waarom wij plaatselijke en districts-af- deelingen nuttig achten, lichten wij hieron der bij art. VII toe. Dringend noodig achten wij hel sub. 2 voorgestelde „dpor met gepaste middele Heeren Lederverbruikers er toe te brengen om wel te onderzoeken voluumgewicht en qualiteit van hetgeen zij benoodigen. Ook op deze wijze moeten wij den stryd aanbinden tegen bet in ons land ingevoerde verzwaard lederwij spreken niet uitdruk kelijk van valsch verzwaard, wij zeggen een voudig verzwaard, omdat leder dikwijls veel zwuardtr weegt dan noodig is, zonder ech ter onbetwistbaar valsch verzwaard te zijn. Do grootste concurentie wordt ons aange daan door het buitemlandsch leder, dat zoo als U allen bekend is verzwaard met ounoo- dige, overbodige, overvloedige looistoffen, c^ie het leder in qualiteit meestal slechter ma ken, omdat die te overvloedige looistoffen in vele gevallen gefixeerd worden door middelen, die aan een goede qualiteit van het .leder afbreuk doen. Dat verhoogd voluum gewicht is dus op- der dubbel opzicht nadeelig voor den ver bruiker. Dit duidelijk, naar waarheid, maar luide en aanhoudend bekend te maken, moet naar onze bescheiden mcening een onzer voor naamste daden zijn, en mag daarom zeker in onze statuten vermeld worden. Zeker't zal eene moeilijke taak zijn, en die, wordt zij eenigzins krachtig aangepakt, niet onbe langrijke uitgaven zal vorderen, maar het kan het middel zijn om aan te toonen, dat ons vaderlaudsch bedrijf in zijn innerlijk wezen nog kerngezond is. Art. III. De Voorzitter „Wij zouden gaarne het gevoelen der vergadering vernemen, waar men 't best acht, dat de Bond gevestigd is. De heer Bressers „Namens de Dongen sche Leder industrie-ver. stel ik voor Tilburg te nemen, dit is 't gemakkelijkst door een ie der te bereiken. Met algemeene stemmen aangenomen. Art IV. De heer J. van Riel uit Waalwijk 't Is mijns inziens niet noodig, dat 'i bestuur over de aanvrage beslist; als iemand leder fabrikant is en hij geeft zich aan, diende hij per sé lid te zijn. De Voorzitter: „Het bestuur dient toch oenige inacht in deze te hebben, en het zal natuurlijk niet licht iemand weigeren. De heer van Riel„Het zal 't doel van den bond bevorderen, hoe meer leden, hoe beter. Daar de heer van Riel geen stemming verlangd, wordt art. IV aangenomen, nadat door den heer Polak uit Tilburg nog op eene vermeende onduidelijkheid in de redac tie omtrent de donateurs was gewezen. Na repliek van den Voorzitter bleek deze niet te bestaan. Art. V. De heer Maas, Dongen„Zou 't niet wenschelijk zijn 't bestuur nit te breiden, bv. tot 11 of 13. Voor eene Vereeniging, waarvan de leden over 't geheele land ver spreid zijn is 7 bestuursleden niet veel. De Voorzitter: „Wij zullen uw voorstel gaarne overnemen.' De heer Van den Heuvel, Loonopzand „Er is sprake van 't oprichten van onder- afdeelingendan zou ik wenschen dat de president van een plaatselijke afd. per sé lid van 't bestuur was, dan had iedere afd. zijn afgevaardigde, dat was beter." De Voorzitter; „Dat gaat niet op, we zouden dan in conflict komen met Hare Majesteit, de leden van den bond moeten 't bestuur kiezen. Zooals U dat wenscht kan 't niet De heer Van Sou, Waspik: „Mag ik den lieer v. d. Heuvel even opmerken dat zulks hier in Noord-Brabant, waar veel looiers zijn, gemakkelijk gaat, maar iu Hol land en Limburg hoe moet dat De lieer v. d. Heuvel„Een plaatselijke afd. kon bv. bestaan uit 10 leden en dan konden anderen zich daarbij aansluiten.' De Voorzitter: „Dat is niet om le doen, de bond moet 't bestuur kiezen.' Daarna wordt besloten dat het bestuur zal bestaan uit 13 leden en art. V aange nomen. Art. VI is een nieuw artikel, ook op advies der Dongensche Lederindustrie-ver. in de concept statuten ingelaseht. De heer BressersNu 't comité zoo goed geweest is dit artikel over te nemen, ben ik zoo vrij, opdat 't be«er zal worden begrepen, de volgende toelichting te geven.: De toevoeging van dit artikel achten wij mede nuttig. Plaatselijke afdeelingen zijn naar onze bescheiden meeuir.g voor een krachtig be staan van den Bond onmisbaar. Dikwijls toch worden in bijeenkomsten in engeren kring, de gezondste opmerkingen gemaakt en zeer practische idééën aangege ven, die op algemeene vergaderingen ach terwege zouden blijven. Op algemeene vergaderingen kan dan ook alles niet woiden voorbereid laat plaatse lijke afdeelingen onze belangen mede over wegen, en meeningen vormen, voorstelleu doen die dan langs het Bestuur ook nog ter gezette overweging aan andere afdeelin gen kunnen gezonden worden, om dan tyj het Bestuur beoordeeld terug ie komen, en aangevuld met zijn advies, aan de alge meene vergadering te worden voorgelegd. Verder kunnen plaatselijke afdeelingen op aanzoek van het Bestuur dit behulpzaam zijn in onderzoekingen naar misstanden, ver keerde praktijken, enz. Plaatselijke afdeelingen (waaronder ook zoogenaamde districtsafdeelingen bedoeld) mogen echter nooit aan de kas van den Bond raken, zij moeten hun eigen finantiën bezorgen. Zij moeten ook erkend worden door het Bestuur en erkend blijven vandaar de gevorderde overlegging van een jaarverslag. Hoe meer echter plaatselijke afdeelingen met het Bondsbestuur in aanraking zijn, zoo beter naar onze meeningdaarom zou het bijwonen der bestuurs-vergaderingen door een afgevaardigde wenschelijk zijn, indien geen der leden bestuurslid is. Ik hoop dat deze toelichting anderen, o. a. defi heer van den Heuvel zal kunnen bevredigenals dan later de verhouding van zoo'n afdeeling tot den Bond, bij huis houdelijk reglement wordt geregeld. De VoorzitterB.v. zou men kunnen bepalen, dat de afdeelingen altijd toegang hebben tot 't bestuur. Art. VII, VIII, IX, X en XI worden zonder eenige beraadslaging aangenomen. Art. XII contributie. De Voorzitter „Nu omtrent de contri butie, hierover zullen we het evenals over het overige heel goed eens worden. In de vorige vergadering is gesproken over f0.5ü. Ik moet u rechtuit zeggen in 't bestuur zijn stemmen op gegaan, of we dio niet wat hoo- ger zouden kunnen krijgen; fl is dunkt ons niet te veel. De heer van den Heuvel „Ik wou dat wel gaarne in stemming hebben, anders ben ik bang dat we veel leden zullen verliezen en daar is mij veel meer aan gelegen dan aan die f U.50. De Voorzitter„Daar er nog al eenige heeren hiermede schijnen in te stemmen, zullen we het in omvraag brengen.' De heer v. d. Heuvel „Ik geloof wel dat 't grootste gedeelte voor f 1 is, maar van verschillende zijden wenscht men f 0.5U ,t is toch veel beter 150 leden van f0.5ü dan 100 van f 1. Als 't bestuur geld noodig heeft, zal ieder zijn offertje wel willen bren gen. De heer Larsen Amsterdam: „Art. I der statuten zegt er is opgericht een Bond van Ned. Lederfabrikanten; en zullen we nu die bond in de war sturen voor f 0.50. We zijn hier niet voor ons pleizier, maar om onze belangen te behartigen, den toestand te ver beteren. Wat moet dat voor een bond worden, met welke financiën? als men de contributie stelt op f 0.50; die kan niets uitzetten, neen 't gaat niet op een bond te vormen en slechts f 0.50 contributie per jaar te heffen*. De Voorzitter: „Naar aanleiding nog te meer van 't gesprokene van den heer Larsen zou ik willen voorstellen f 1 contributie te heffen, maar we zullen het in omvraag brengen*. Met 92 tegen 56 stemmen wordt f 1 con tributie aangenomen. Art. XIII. Dc heer Verster, Loonopza nd vindt dat als de contributie f 1 is, de statuten wel gratis konden verstrekt, waarop de Voorzitter zegt dat 't voor ieder hoogstens fO.lü zal bedragen, dat men het daarop niet moet zien. Daarna worden de statuten in hun geheel aangenomen. De Voorzitter: „Ik feliciteer de leden van harte met den bond, ik hoop dat we geen teleurstelling zullen ondervinden en alles zal ten goede komen aan de leden. (Bravo's) Ikt voorloopig comité stelt u voor de kon. goedkeuring op onze statuten te vragen. (Aangenomen.) Nu moet worden overgegaan tot de keuze van een bestuur. De heer Bressers: „M. H. Oin den bloei van den bond te bevorderen, om een actief bestuur dat zulk een goeden grondslag heeft gelegd, te bezitten, zou ik den leden willen foorstellen, de 5 heeren, die zoo goed de concept-statuten hebben ontworpen dat zij met eene kleine wijziging direct zijn aange nomen, die zich zooveel moeite daarvoor ge troost hebben, bij acclamatie tot oestuurs- leflen te benoemen. Dit is niet alleen een daad van erkentelijkheid, maar we weten dat dit geheel den bond zal ten goede komen. (Applaus.) Na eene korte beraadslaging van het co mité onderling, zegt de Voorzitter: „lk be hoef u niet. te zeggen M. H. hoe gevoelig on» dit blijk van vertrouwen is. (t Is daarbij i It' ll Waalwyksche en Laigstraatscke Courant, i'

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1