II V? IIf De Zuid-Afrikaansche oorlog, V- k BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. 1 1 Mil i;! s I I 1 I ,i i'i .i V I I I i 1 i i i i i •'I ,1 i i 1 c 1 i: I J 1 1 i v I 11 I I 1 i JE?' i 1 !l 1 I i 1 BM C I» i 'I ,i ,U t I a i 1 Ji' 1! i 1 i (lie de opstandelingen nu binnen zijn ge drongen, vormt een vierkant, dat alleen aan zijn noordwestelijken hoek eenigzins afge stompt is. Zij is omringd door een gewel digen muur, die 23920 M. lang, 13 M. hoog en van boven 11 M. dik is. Bovendenegen poorten van de stad en de vier hoeken ver heften zich torens van meer dan 30 M. hoog. De Chineezenstad grenst aan de zuidzijde van de Tartarcnstad, is iets breeder dan de laatste, maar minder langhare muren en torens zijn ook veel lager dan die van de Tartarenstad. Het middelpunt van deze laatste wordt gevormd door de keizerlijke stad die met hare paleizen, tempels, huizen en winkels ongeveer het vijfde gedeelte beslaat in haar midden is de eigenlijke residentie van den Keizer, de Roode of A erbödeu Stad, die op haar beuit weer door grachten en wallen omringd is; de meeste van haie pa leizen en tuinen zijn nog uit den tijd van de Mongolendynastie. De vreemde gezantschapsgebouwen liggen bijna alle in het zuidoostelijke gedeelte van de Tartarenstad. in de onmiddelijke nabij heid van de Chineezenstad. Verder vindt men in de Tartarenstad den klokkentoren, het beroemde observatorium met bronzen instrumenten uit de 13de en 17de eeuw, de Examenhal met cellen voor 12,000 menschen, den grooten Lama-tempel, den tempel van Confucius, tien zuilvormige granietblokken met inschriften van 1200 v. Chr., de Hal van de Klassieken, met den op 200 steenen tafelen gegriffelden tekst vau de negeu klas sieke boeken, den tempel van de Goede Hcerschers, den tempel van de Wiite Pago de, den tempel Loeng-foe-se, waar acht maal in de maand druk bezochte markten voor curiositeiten enz. gehouden worden, en^een aantal christelijke kerken, zendingshuizen, hospitalen en liefdadige instellingen. Peking is niet voor den vreemden handel geopend. De vreemdelingen, die er verblijf houden, zijn leden van de gezantschappen en van het hoofdkantoor der douane of van de verschillende zendingshuizen tot voor korten tijd was hun aantal niet meer dan 200. In den laatsten iijd waren echter de wachten van de gezantschappen versterkt, zoodat er op het oogeublik wellicht eenige honderden meer zijn. Sedert wij bovenstaande over de crisis in China schreven, zijn twee belangrijke gebeur tenissen bekend geworden. In de eerste plaats hebben de landingsdivisies van de vreemde oorlogsschepen voor Takoe, onge veer zestig in getal, de Chineesche forten bezet, na een artillerie-duel. De Chineesche troepen aan den wal hadden een dreigende houding aangenomen en er waren torpedo's in de Baai gelegd om den toegang te verde digen de vereenigde vlootvoogden zonden toen een ultimatum, waarin zij van den Chi- netschen bevelhebber eischten, zijn troepen terug te trekken. Hij antwoordde daarop met een kanonschot uit de forten, dat de vreemde oorlogsschepen beantwoordden. Of schoon de Chineezen niet lang verzei boden, voor zij zich overgaven, schijnen de veree nigde eskaders toch eenige verliezen geleden te hebben. Nu Takoe in hun macht is hek- ben de mogeudhedeu den sleutel van Tient - sin en Peking in handen. De bedreigde Europeanen te Tientsin zullen nog wel bij tijds uit hun benarde positie verlost worden, maar voor de vreemde troepen Peking be reikten, zal het meeste kwaad daar al ge schied zijn. Want de hulpexpeditie voor Peking die onder bevel vau den Engelschen admiraal Seymour stond, is uit Lang-fang te Tientsin terug moeten keeren. Zij was in haren rug afgesneden en kreeg gebrek aan leeftocht en water. En naar het noorden versperde een oveitalrijke krijgsmacht van Chineesche soldaten en Boksers haren weg. Van de Duitsche colonne die op eigen gele genheid naar Peking gerukt is, is nog aliijd geen bericht ontvangen, 't Is de vraag of zij meer succes zal hebben dan de 2000 man die onder bevel van Seymour stonden. Vol gens een telegram van den correspondent van de Times te Sjanghai zou er den 14-den ook een afzonderlijke Russische colonne van 1700 man van Tientsin zijn vertrokken maar dit bericht hebben we tot dusver nergens bevestigd gezien. Aan de Daily Express wordt van gisteren uit Sjanghai geseind Peking wordt bewaakt door 100.000 man keizerlijke troepen. De poorten zijn gesloten en ziju zwaar verdedigd met nieuwerwetsch geschut. De Daily Express te Sjanghai vermeld' dat de gouverneurs van de zuidelijke provinciën uit Peking dringend bevel ontvingen om mee te werken tot de verdediging van Peking door daarheen alle beschikbare troepen ie zenden. Nu is de tijd gekomen, luidde het keizerlijk bevel, om China voor altoos te zuiveren van de kwade elementen die zoolang het rijk hebben bedreigd. Het verluidt ook dat de Chineesche troepen rondom Peking door dagelijkschen toevoer aangroeien en nu 70,000 man tellen, ongerekend het leger van de Boksers. Viouwen en kinderen uit Tient sin vluchten naar Sjanghai. Een hedenmiddag te Berlijn ontvangen te legram van den Duitschen consul te Tsji-foe meldtIn den afgeloopen nacht heeft de Japansche torpedoboot van de Takoe de volgende berichten aangebracht. Dc Chineezen hebben in de Ta—koe rivier torpedo's gelegd en troepen bijeen getrokken van Sjan-Haikwan. De bnitenlandsche vloolvoogdeu zijn bijeen gekomen op het Russische admiraalschip, en hebben tot de bevelhebbers der Ta—koe forten het volgende ultimatum gericht Gij hebt uwe troepen terug te trekkeu, tot uiter lijk den 17en Juni 's namiddags. De forten hebben daarop om één uur 's nachts het vuur geopend. Het werd beantwoord door de Duitsche, Russische, Engelsche, Fransche en Japansche schepen. Het duurde zeven uren. Naar het heet, zijn twee Engelsche schepen tusschen de forten in de rivier gezonken. Tusschen Takoe en Tientsin is de gemeen schap per telegraaf en per spoor gestoord, en te water is zij, op zijn minst in gevaar gebracht. De Daily Express verneemt uit Sjanghai Het personeel der gezantschappen te Peking zijn feitelijk gevangenen. Slechts de vreemde troepen verhinderen de Chineesche keizerlijke troepen hen aan te vallen, maar de gezanten kunnen niet verkeeren met de vreemde tioe pen 'e Lang-fang of aan zee. Maandag hebben zij het tsoeug li jamen een u'timatum gezonden, eiscbende de poorten te openen anders zou het met geweld gebeuren. Dit ultimatum bleef evenals een tweede onbe antwoord. Naar het heet zijn 1500 man Russische troepen buiten Peking gekomen. Tot dusver zijn er 7000 man Russische troepen en slechts 1200 Engelsche geland. Een verwoedde volksmenigte terroriseert Pe king en eischte verwoesting van de gezant schappen en den dood van de gezanten. De telegraaflijn over Kiachta werkt weder, maar weigert alle telegrammen naar Engeland. De gecombineerde vloten hebben de forten op den noordelijken Takoe oever gisteren (den 17en) bezet, na een kort gevecht. Door het bombardement sprong een Chineesch magazijn in de lucht. Het Engelsche oor logsschip Algerina heelt schade beloopen twee officieren eu 4 manschappen zijn gewond. Na den gemeenschappelijken aanval der vreemde oorlogsschepen zijn de Takoe forten genomen. Bij de bestorming sneuvelden van het Duitsche oorlogsschip litis 3 man, terwijl 7 gewond werden. Ieder zal zeker met groote ingenomen heid hebben gelezen, dat de pantserkruiser „Holland" uit Indie naar China zal worden gezonden en blijkbaar niet alleen tot vlag vertoon, maar met ernstige bedoelingen. Er zal een landingsdivisie meegaan, die dus in vereeniging met de troepen der andere mo gendheden zal moeten trachten, de Euro peanen in Peking te beveiligen als het niet reeds te laat is. Tevens echter zal menigeen in zijn baard hebben gebromd, dat „Holland weer met de nachtschuit komt." „Reeds" den 28en Mei beschouwden de gezanten iu een bijeenkomst van het „corps diplomatique" den toestand ais „hoogst ernstig." Als alles meeloopt, zal dc „Holland" na een leis van ongeveer 12 dagen, dus in de eerste week van Juli, vóór Takoe kunnen aankomen. Vijf weken nadat de gezanten den toestand hoogst ernstig noemden! Wat meer voorzienigheid en wa'. meer spoed zou allicht eenigeu van onze landgenooten nog in staat hebben gesteld om zich te ber gen en zou in ieder geval een beteren indruk hebben gemaakt. Intusschen moet zeker als „verzachtende omstandigheid" in aanmerking genomen worden, dat klaarblijkelijk ook de andere mogendheden zijn verrast. De gebeurtenissen hebben elkander bijzonder snel opgevolgd. Hbl. De correspondent van de Daily Express te Sjanghai stelt de beschieting van de Euro— peesche vloten door de Chineezen als een volledige verrassing voor. Tienduizend man Russische landingstroepen werkten samen met de verbonden vloten. Zondagochtend, toen de gealiüerden, ua een gevecht van vele uren de Chineesche forten bestormden en ettelijke honderden Chineezen aan de bajonet moes ten rijgen, voordat de rest naar het noorden vluchtte. Het vuur van de Chineezen deed de Russische kanonneerboot Mandzjoer in de lucht springen. De Japansche admiraal heeft bevel gegeven een even groote troepenmacht aan wal te zetten als de Russische. Men veest voor een botsing tusschen Rusland en Japan. Seymour's vernederende terugtocht naar Tientsin Zondag van zijn poging om Peking te ontzetten, wekt algeraeene ontsteltenis. Men gelooft dat tweedracht onder zijn troe penmacht de ware reden van zijn terugtocht is, en men|vreest thans het ergste voor de Europeanen iu Peking. Aan de telegrammen in de Engelsche bla den ontleenen we nog de volgende bijzon derheden over de vermeestering van de for ten bij Takoe: De aanval van de forten op de schepen begon onverwachts, naar men zegt ingevolge een persoonlijk edict, dat de Keizerin op raad van Kang-ji had uitgevaar digd. De vreemde vloot was spoedig klaar voor het gevecht en beantwoordde het vuur snel en krachtig. De nauwkeurigheid en uit werking van hun vuur verrastte de Chinee sche kanonniers die verwacht hadden de schepen, door granaten of in het water ge plaatste mijnen, spoedig te zullen vernielen. Daarna werden twee duizend man aan land gezet, die zich na een korten strijd een toe gang baanden en de stelling bezetten. De aanvallende strijdmacht bestond uit man schappen van de Engelsche, Amcrikaansche Italiaansche, Duitsche, Japansche, Russische, Fransche en Oostenrijksche schepen. Er moeten in het geheel 400 Chineezen gesneuveld zijn. De Chineezen vielen bij hun aftocht in de armen vau de Russische land macht. Volgens een telegram uit Tsjifoe, waren de verliezen van de geallieerden de volgende Engelschen, een doode en vier gewonden Duitschers, drie dooden en zeven gewonden Russen, zestien dooden en vijf eu veertig gewondenFranschen, een doode en eeD gewonde. De Russen en Japaneezen zetten eeu groote strijdmacht aan land. Diamantheuvel met de Sussex, Derby en City Imperial Volunteers, gesteund op zijn linkervleugel, door de garde-brigade onder Inigo Jones. Het was prachtig om te zien hoe onze man nen over het moeilijk terrein en onder een hevig vuur vooruit gingen. De verliezen waren. kan ik dankbaar zeggen, minder dan hon derd een zeer klein getal, de natuurlijke steikte van de stelling, die veroverd moest worden, in aanmerking genomen. Toen wij den Diamantheuvel veroverd hadden, voelden de Boeren zich feitelijk omsingeld, en haas'ig trokken zij zich terug. Zij werden gisteren (den 13en) door eenige van onze hereden korpsen achtervolgd. (Volgt eenige lof aan de troepen en het bericht van Hamilton's kwetsuur.) De eenige verliezen als nog ge rapporteerd zijn (13 gewonden in de garde- brigade) en in French ruiterij-brigade een man gesneuveld en zes gewond." In het telegram van de Daily Express uit Machadodorp staat, dat de Boeren den llen twee dooden en tien gewonden gekregen hebben. Het miuisterie van oorlog maakt de lijst van de bij de Rhenosterrivier geleden ver liezen bekend. Er zijn 16 man gesneuveld en 100 gewond. Volgens een bericht uit Boelawajo aan de Times is de eerste trein naar Kaapstad den lóen vertrokken. Het spoorwegbestuur heeft beloofd spoedig een passagierstrein te laten loopen. Dan kan de uittocht beginnen. Naar de Daily Express uit Louretnpo Mar ques verneemt, heeft Roberts aan Botha een boodschap gezonden, waarin hij den moed van de Boeren prijst en voorstelt een eer volle wapening, die veel bloedvergieten zou voorkomen. Botha stelde toen een wapeu stilstand van zes dagen voor om het voorstel te overwegen. Roberts wilde slechts vijf dagen toestaan, wat Botha weigerde te aan vaarden. Botha en de la Rey trekken lang zaam terug naar Middelburg. De Boeren concentreeren zich op Balmoral, zij hebben wapenen en schietvoorraad in overvloed en ook duizend ossen De Transvaalsche re— geering exploiteert de goudmijnen van Bar beiton. Zij heeft den 15 een gedwongen koers voor bankbriefjes uitgevaardigd. Van een geval, dat met een woord al gemeld is, geeft Lord Roberts het vol gende verslag „Pretoria, 15 Juni, 8 25 vm. Onze troepen aan de Zaudrivier werden den 14en s ochtends vroeg aangevallen door 800 Boeren met drie kanonnen. Toen generaal Knox te Kroonstad van hun bewegingen kennis kreeg, trok hij aanstonds met een kleinen troep van alle wapenen uit en verdreef ze, Zij lieten drie dooden, een gewonde en drie gevangenen achter. Onze verliezen majoor Seymour, van de pioniers, en twee man gesneuveld een officier en acht man gewond." De Boeren zouden bij dit gevecht vier dooden en een gewonde achtergelaten hebben, een zonderlinge verhouding. Hebben zij op hun vlucht, die zoo snel moet geweest zijn. dat drie ongewonde burgers gevahgen werden genomen, de andere gewonden kunnen mee nemen Of zijn er onder die vier dooden die spoedig aan hun wonden bezwekeu zijn, door de Engelschen uit hun lijden geholpen Dit is, gelijk men weet, geen onderstelling in de lucht. Majoor Seymour is, naar wij lezen, een zoon van admiraal Seymour, die de mislukte expeditie naar Peking heeft aangevoerd. Roberts seinde dan den 15en uit Pretoria (hij dateert van den 14en toen was zeker de telegrafische gemeenschap nog vei broken) „Zuoals ik gisteren (den 13eu) van onze voorposten, op 24 KM. ten oosten van Pre toria, seinde, ontruimde de Boeren hun stel ling gedurende den nacht van den 12en. Zij hadden zooveel aandacht geschonken aan het versterken van hun vleugels, dat hun centrum zwak bezet was (in het eerste telegram stond er, dat het centrum feitelijk ontastbaar was«, vandaar dat Roberts op de vleuge's liet werken), en zoodra dit op den 12en bleek gelastte ik Jau Hamilton aan le vallen (Jan Hamilton viel iu het eerste telegram op den rechtervleugel aan). Hij trok op tegen den bezoekers Zaterdag Vrijdag bedroeg het aantal der Tentoonstelling 216,278 19L 757. Als officieele vertegenwoordiger van Duitsch land zal de minister van binnenlandsche za ken Posadowsky een bezoek brengen aan de Tentoonstelling. Kouiug Oscar van Zweden heeft Zaterdag in het Elysée afscheid genomen van presi dent Loubet. De president beuoemde kroonprins Karei van Zweden tot grootkruis in het Legioen van Eer. Het aantal bezoekers der tentoonstel ling bedroeg Zondag 384,341. De vorstelij ke personen beginnen nu te komen. Den 28sten dezer arriveert de khedive van Egypte uit Londen te Parijs en blijft er een week. Dan volgt iu het begin Juli een officieel be zoek van den kouiug van Portugal en daarna komen de kroonprins eu de kroonprinses van Italië. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lord George Hamilton, minister van Indie, ge zegd, dat er op het oogenblik iu de hon gersnood—streken 5,S00,000 menschen onder stand krijgen. Hoevelen er gestorven wareu tengevolge van den hongersnood kon hij niet zeggen. Aan de pest waren er sedeit het begin in 1896 tot April 1900 358,000 menschen bezweken. Op het oogenblik is in Bombay de sterfte lager dan zij in de laatste drie jaar geweest is. Op een vraag van W. Redmond of de re- geeriug geen bizondere maatregelen zou ne men om geld te krijgen tot leniging van den nood, antwoordde de minister out kennend, waarop Redmoud uitriep Gij geeft zestig millioen pond uit voor den oorlog en gij laat in Indie het volk van honger omko men. BATHURST, Gambia, 16 Juni. De om- gaande commissarissen Sitwell en Silva en zes politiekonstabels zijn bij Sankandi op den zuidelijken oever der Gambia docr Maudin- go's gedood. Prinses Radziwill heeft voor een waar de van 10,000 pond sterling aan juweeleu verloren. Zij werden haas ontstolen in een hotel te Londen, terwijl zij lunchte met een bekend Engelsch staatsman. De dieven zijn spoorloos verdweuen. Onder de juweelen die prinses Radziwill te Londen zijn ontstolen, is' een kostbaar naarlsnoer dat alleen 60,000 gulden waard is. De kleinoodifin waren weggesloten in de garderobe in ee:i kistje, en de deur van de gaide—robe was gesloten, maar in de kamer deur was de sleutel van buiten blijven steken. Juist toen de lunch was opgediend, kwam de kamenier van de princes de eetkamer bin nenloopen met de mededeeling dat alles verdwenen was. De princes had zich een paar dagen geleden laten fotografeeren met de gestolene juweelen misschien heeft die fotografie den dief wel belust gemaakt op den kostbaren buit. De knapste speuragenien van Scotland Yard zijn al zeven dagen aan het zoeken, tot nogtoe zonder gevolg. De feestvierende marine op de Rijn. De „Lokal Arizeigei" weet te vermelden, dat de toestand tusschen Zwitserland en Duitschland voor tenige weken zeer ge spannen is geweest. Het doel van de Duitsche torpedobooten, die eenige weken geleden den Rijn zijn opgevaren, was dan ook niet een bezoek aan Straatsburg, maar aan Bazel te brengen. Zij moesten aan den linker—Rijnoever, aan de zijde van Groot- Bazel, bij de spoorwegbiug, het anker ui werpen, daar zij zoodoende de Zwitsersche spoorwegen konden beheerschen. In Bern wist men echter van dit plannetje, en over Bazel land werden twee regimenten Glet- scher—cavalerie verdeeld. Gelukkig was er te weinig water in den Rijn en de torpedo's konden niet opvaren Een botsing werd vermeden en de beman ning van de slanke oorlogs-bodems heeft toen maar met bewonderenswaardige dap perheid alle dejeuners, diners en soupers, bals en toespraken, die stroomopwaarts gege ven weiden, ook stroomafwaarts verslagen. Aan den lagen waterstand hebben de torpedo's geen schuld, want 't is een geraeene verdacht making, dat de jonge marine officieren na de feesten zulk een nadorst hadden, dat zij den Rijn hebben leeggedronken. Zaterdag had te Ltibeck de feestelijke opening van hel Elbe-Trave-kanaal plaats en hield de keizer, in antwoord op de redevoe ring van den burgemeester, een toespraak, waarin hij zeide vast te hopen op een ge lukkige ontwikkeling van Lübeck door het kanaal. Het vervult mij met vreugde, zefde de vorst, dat Duitschland nu uitzicht heeft eenmaal een Duitsche vloot te krijgen. (Levendige bravo's.) Duitschland moet zijn handelsvlag tot in de verste verte der wereld kunnen beschermen door zijn kanonnen. (Hernieuwde bravo's). De keizer eindigde aldus »Moge het ons vergund zijn door de uit breiding der vloot den vrede naar buiten mede te kunnen bewaren en mogen wij door den aanleg onzer kanalen erin slagen naai binnen de vergemakkelijking van het verkeer te verkrijgen, die wij noodig hebben. De zegen op onze waterwegen zal nooit uiiblij- veu." (Siormachtige Hoch's). De keizer vertrok na afloop der plechtig heid naar Helgoland. Van overheidswege is bekend gemaakt, dat het binnen een maand mogelijk zal zijn per spoor de reis van St.—Petersburg naar Port Arthur te maken in 24 dagen. WAALWIJK, 20 Juni 1900. Wanhvijksche kermis. Met de a. s. kermis, beginnende Zondag 8 Juli a. s. zal het ook wederom niet aan vermakelijkheden en inrichtingen tot uitspan ning ontbreken. Wij noemen alleen de voornaamste Een stoomcaroussel van Schenoff. Een hippodrome van Xaflaire. Een open caroussel van Janvier. Een Wafelkraam van Bongaerts. Een Turksche schommel van Flaschentrüger Een Biograaf van FIaschentr£tger. Een Fotografietent van Wolft". Verder zooals altijd een menigte koek galanterie- en oliebollenkramen, enz. Men ziet, er zal gelegenheid genoeg be staan om zich te amuseeren. Concert. Het concert door de harmonie l'Espé- rance verleden Zondag gegeven in den tuin vau den heer Constans van Dongen te Be— soijen werd zeer druk bezocht. Hoewel het telkens dreigde te regenen, hield zich het weder goed, en alle aanwezigen hebben ze ker een gezelligen middag gepasseerd onder 't genot der heerlijke muziek en het aange naame zitje io dezen zoo heerlijk begroeiden tuin. Dc Koninginnen te Utrecht. Over het bezoek der Koninginnen aan Utrecht deelt het U. D. nog het volgende mede Het diner, dat de Staten van ons gewest verzocht hebben aan H.H. M.M. de Ko- ginnen te mogen aanbieden bij het gelegen heid van het eerste verblijf in de provincie na de inhuldiging van Koningin Wilhelmina, zal plaats hebben Dinsdag den Sen Juli, den dag der opening van de zomervergade ring der Staten. Voor het diner wordt de groote concertzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in gereedheid gebrachtals ontvangkamer zal de verga derzaal der Staten dienen. H.H. M.M. zullen des namiddags in de stad aankomen. Van wege de Staten zullen het provin ciaal gouvernementsgebouw, het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en de Maliebaan, waarlangs H.H. M.M. de ge meente weder zullen verlaten, des avonds geïllumineerd worden. Omdat het bezoek niet het karakter draagt van een bezoek aan de gemeente, heeft H M. de Koningin den wenscli te kennen gegeven, dat door de ingezetenen niet zal worden geïllumi neerd Conferentie voor Internationaal Privaatrecht. Maandagnamiddag te 5 uren heeft de conferentie in de Trèveszaal hare slotverga dering gehouden. De gedelegeerden van alle vertegenwoordigde staten hebben het eindprotocol onderteekend, waarin vier ont werpverdragen zijn opgenomen, die ter goed keuring aan de regeeringen zullen worden aangeboden, en waarin verder de wensch is uitgesproken dat een vierde conferentie worde bijeengeroepen ter vaststelling van verdragen omtrent de onderwerpen, waar omtrent na eene voorloopige gedachtenwis- seling, de ontwerpen iu deze conferentie zijn voorbereid, namelijk hel huwelijksgoederen recht, de curateele en het faillissement. Nadat het eindprotocol onderteekend was, heeft de voorzitter, mr. T. M. C. Asser, in eene toespraak zijne denkbeelden omtrent de voortzetting van het werk uiteengezet, en o. a. de wcnsehelijkheid betoogd dat alle vertegenwoordigde staten het door Nederland, België, Frankrijk en Rusland gegeven voor beeld mogen volgen en dus bijzondere staatscommissiën benoemen tot voorbereiding van den arbeid der conferentiën. Deze commissies zouden dan met elkander recht streeks in verbinding kunnen treden. De voorzitter betuigde ten slotte den dank der conferentie aan het secretariaat, dat zich met bijzonderen ijver van zijne moeilijke taak heeft gekweten. Hierna heeft de gezant van Portugal, graaf de Sélir, gedelegeerde van die mogendheid ter conferentie, aan de Nederlandsche re geering en aan allen die tot de ontvangst der vertegenwoordigers van de vreemde staten hadden medegewerkt, dank betuigd voor de genoten gastvrijheid, en rervolgens op warme wijze hulde gebracht aan den voorzitter der conferentie, voor de uitmun tende leiding der werkzaamheden. De minister van justitie, mr. Cort van der Linden, nam hierna het woord eu deed het groote gewicht der verkregen resultaten uitkomen, daarbij den wensch voegende dat ook in de toekomst die resultaten mogen bijdragen tot handhaving van het recht tusschen de natiën. Hierna werd de conferentie voor interna tionaal privaatrecht gesloten. Algemeen bestaat de indruk dat binnen niet al te langen tijd haar arbeid in den vorm van verdragen tusschen bijna alle staten van het vasteland van Europa aan de thans nog bestaande onzekerheid ten aanzien van vele onderdeelen van het internationaal familierecht een einde zal maken. Vergunningen. Zooals men weet, heeft de regeering een wijziging der drankwet voorgesteld en zullen op l Mei 1901 een groot aantal vergun ningen werden opgeheven. Bij de wet van 1 881 werd het maximum aantal vergunningen vastgesteld: maar nu, na bijna twintig jaren blijken er nog heel wat meer vergunningen te bestaan dan wettelijk geoorloofd is. Het volgend staatje, waarvoor iedere provincie het geoorloofd maximum en 't bestaand aan tal vergunningen is aangegeven, zal zulks duidelijk maken. Maximum Bestaand N.-Brabant 2143 4057 Gelderland 1906 2785 Z-Holland 3020 4102 N.-Holland 2536 3633 Zeeland 794 1150 Utrecht 710 1089 Friesland 1205 1760 Overijsel 1143 1526 Groningen 1047 2012 Drente 549 773 Limburg 1034 1423 Het Rijk 16087 24308 Uit dit lijstje ziet men, dat de verhou ding der bestaande vergunningen tot het westelijk maximum voor het geheele Rijk is ongeveer als s/3. eenige provinciën is de verhouding echter veel ongunstiger in Brabant en Groningen is zij als V9daaren tegen in andere vooral in Zuid-Holland, Zeeland en Overijsel iets gunstiger dan het gemiddelde. Er zullen dus in het geheel nog ongeveer 8200 gelegenheden vervallennaar ver houding de meeste in Brabant en Groningen, waar aan bijna de helft geen vergunning meer zal mogen verleend worden en dus aan schadeloosstellingen heel wat zal zijn uit te keeren. In sommige gemeenten is het verschil nog grooter. In Brabant bijv. zijn thans in Bergen-op-Zoom 111 vergunningen en mogen er over een jaar slechts 46 zijn; voor Breda zijn de cijfers 111 eu 65, voor Tilburg 251 en 101, voor 's Hertogenbosch 223 en 78. In de stad Groningen vinden wij 469 en 133, in Appingedam 54 en 17 enz. De Staten—Generaal. Omtrent de aanstaande werkzaamheden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal kan het volgende worden medegedeeld Woensdag stelt de Commissie van Rap porteurs de afdeelingsverslagen vast over de boterwet en het ontwerp betreffende het waterstaatsbestuur. Een week na het uiteengaan van de Tweede Kamer zal de Eerste worden bij eengeroepen vermoedelijk dus tegen Maan dag 9 Juli. In de daarop volgende dagen dier week zullen, nadat de Kamer in de afdeelingen

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2