De Parijsche Tentoonstelling, Dienstbode, kt Café „DE Kostgangers, SUR NIEUSE-RESTAURUNI. DOESHOND, TrekkinglO, 15 Julien 1 Augustus, Notaris BINK A loys Ver bunt, Mevrouw BINK Advertentiën TE HUUR CAFÉ M. Bouts- Diebels. VERMIST Assuradeur. „SINT ORISPIJN" Telegrammen. Handelsberichten. Bekendmaking. 1 of 2 Billart; nabij (1e gelofte kerk van den H. Antonius te Blerik aan de Maas. lp^?°zonder nieten6*^!^ fr. 1.50 Bank „FORT IJ N A" Amsterdam. finaal verkoopen: HII. Schoenfabrikanten en Handelaren! J. VAN DIJK, Met 1 Juli worden gevraagd pluiin aan staart en pooten. opgericht 1889. f 2150. PAUL MEEUWESEN. ia vergaderd, de nog aanhangige ontwerpen worden afgedaan waaronder de leerplichtwet, indien deze in staat van wijzen is. Het plan bestaat om, wanneer de ont werpen op de ou lerlijke macht en de straf rechtpleging van jeugdige personen van de andere Kamer zijn ontvangen, deze wets- voordrachten te stellen in handen eener Commissie van Voorbereiding. De Sjah. Volgens de Temps zullen we hier in Nederland bezoek krijgen van den Sjah van Perzië. Z. M. is nu te Coutrexéville, om, altoos volgens diezelfde courant, genezing te zooken van erfelijke arthritis. Z. M. ver veelt zich een beetje, althans den eersten das, in de Fransche badplaats. Hij heeft zich wat geweren laten kijken, een paar winkels bezocht, en veel belangstelling aan den dag gelegd voor een poedel, naar den trant van een leeuw geschoren. Hierna heeft hij kracht gevonden om.... journalisten te woord te staan, Parijsche verslaggevers, die hem het saluut van de Pers kwamen brengen Zoodra de kuur geëindigd zal zijn, gaat de Sjah naar Petersburg. En via Nederland en België keert hij weer terug naar Fran krijk, om (half Augustus) de Tentoonstelling te bekijken. In September reist hij, door Oostenrijk en Turkije, terug naar zijn rijk. Landgcnooten in China In verband met de onlusten in China kan het voor velen misschien tot gerust stelling trekken dat blijkens mededeeliug van personen met Peking goed bekend, het gebouw der Nederlandsche legatie betrek kelijk veilig is gelegen aan de Rue des légatiens in de aangrenzende Tartaarschc wijk, die van de Chineesche wijk met een sterken muur is afgescheiden, zoodat bij eventueele oproerige bewegingen in laatst genoemde wijk geen dadelijk gevaar voor het legatiepersoneel dreigt. Het Nederlandsche oorlogschip, dat naar China zal worden gezonden, is naar ver nomen wordt, de „Holland". De Holland" is een pantserdekschip in 189G te Amsterdam gebouwd, heeft 28 stuk ken en een stoomvermogen van 10548 Ind. paardekracht. Het schip doet thans dienst in Oost-Indië. Leidsche feesten Maandag was er ontvangst der reünisten Heden (Dinsdag)inorgen reeds vroeg zoo meldt men uit Leiden stroomden met verschillende gelegenheden tallooze vreemdelingen de stad in. De straten kri oelden van kijkers naar de versieringen, welke sedert gistermiddag nog belangrijk vermeerderd zijn. In de vroegte was de lucht erg betrokken, nu en dan zelfs onheilspellend, maar precies 10 uur kwam de zon weer even doorbreken. Na 10 uur is het weder goed gebleven en vertoonden zich slechts enkele zomerwolk jes aan het overigens smettelooze uitspansel. De maskerade vertrok vrij wel op lijd. Zij was niet zoo groot als anders in een klein kwartier was zij voorbij getrokken, en, in verband met het tijdvak van weinig sehitterende costumes ook niet zoo opvallend. Toch maakte het geheel wel indruk. Vooral de groep der hoofdpersonen „Hertog Ael- brecht van Beieren (de heer J. S L. Van Viersen Frantzmann) met zijn Hollandsche en Zeeuwsche ridders en krijgsknechten, was een schilderachtig geheel. In de beide andere groepen graaf Willem van Ooster- want (E. B. F. F. Wittert v. Hoogland) met de Henegouwsche en Fransche ridders en krijgsknechten en hertog Albert II. (G. C. J. Varenkamp,) met de Duitsche edelen en krijgsknechten waren fraai kleurige en ook wel kostbare costumes. Terwijl de stoet aan het wandelen was, werd de hemel weder geheel blauw en een felle zonnebrand verlichtte de typische aca demiestad, wier straten geheel gevuld waren met kijkers uit heel Nederland samen ge stroomd. Luid gejuich begroette de hoofd personen die, mooi in hun rol, het saluut van hun tijd brachten. Aan hen werden hier en daar kransen aangeboden Hertog Aelbrecht kreeg er een groot aantal, als blijk van eerbied van de, om het groote feit natuurlijk, zeer dankbare Leidsche bur gerij. Baldadigheden. Zondagnacht zijn bij verschillende ingeze tenen te Dongen, uit baldadigheid glasruiten ingeworpen. Daders onbekend. Ongeluk. De lOjarige C. S. te Nunen was door zijn broeder boven op een geladen kar met mus terd geplaatst eu had een gaffel in de hand. De kar sloeg om, de knaap geraakte er on der en werd vreeselijk verminkt als lijk daaronder weggehaald. Hij had den hals ge broken en de gaffel in de borst gekregen. Een lijk aangespoeld. Op het zeestrand te Scheveningen, nabij het ververschingskanaal, is het lijk aange spoeld van een heer, die Maandagmorgen zijne woning te 's Gravcnhage had verlaten. Een der polsaderen was doorgesneden. Besoijen, 19 Juni. Heden slaagde Mejuffr. L. J. Unger,-kweekelinge van de R. N. L. te Waalwijk, te 's Bosch voor de vrije- en or deoefeDingen. apelie, 18 Juni. Toen Zaterdagmiddag een tilbury met paard voor een huis alhier stil stond, ging het dier op eens achteruit met het gevolg, dat rijtuig en paard in de haven terecht kwamen. Gelukkig was 't water uiet zeer hoog, zoodat het nog al spoedig gelukte beide onbeschadigd op 't droge te brengen. De Heer K. J. Klerks, onderwijzer aan de openbare school in de Nieuwstraat, is benoemd tot onderwijzer met hoofdacte aan de openbare school te Stolwijk. 19 Juni. Mejuffr. J. M. A. Timmers alhier, kwer-kelinge van de R. N. L. te Waal wijk, slaagde heden te 's Bosch voor de vrije en ordeoefeningen. Bussen, 19 Juni. Bij besluit van Ged. Staten dezer prorir.cie van 7 Juni 1.1. G. no. 93 is goedgekeurd hel kohier van deti hoofdelijken omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1900 ten bedrage van f2467 86. Gemeld kohier bevat 320 aanslagen, waar van de hoogste f115 en de laagste f 1.25 bedraagt. Ilcusden, 17 Juni. Inbraak. In den afge— loopen nacht heeft men zich toegang weten te verschaffen tot den geheel afgesloten tuin van den heer Cornelis Malingré alhier en van daar uit door het verbrijzelen eencr ruit tot het in genoemden tuin staande kantoor van den heer C. J. Malingré daarop aangeland heeft men van daar ter plaatse zijnde kaars en lucifers gebruik gemaakt, de laden der verschillende kasten geïnspecteerd en met een bieekwerktuig een Amerikaansch schrijf bureau opengebroken. Voor zoover men kan nagaau is niets ontvreemd. Sprang. Onze geachte Burgervader is niet meer. Den 16en dezer des voormiddags te vijf uur is hij een langzameu dood in gegaan. Bijtijds heeft hij nog van zijne vrienden en kenissen aan zijne sponde voor eeuwig afscheid genomen. Enkele maanden geleden heeft zijn ge trouwe vrieud en helper, de geachte heer Dorrenboom, den geest geest gegeven, thans is de Edelachtbare heer Van Dijk diens opvolger. Van beiden wenschen we, dat zij rusten in vree. Ruim dertig jaren lang heeft de Edel- Achtbare heer Van Dijk in onze gemeente geregeerd. Gedurende dien tijd zijn door hem op velerlei gebied tal van verbeteringen aangebracht. Hij was als Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur en van den Raad alhier de nestor van onzer gemeente. Hij was de middellaar, de scheidsrechter, zoo noodig, tusschen de verschillende partijen jinuen onze gemeente. Hij gaf zijnen onderdanen het voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Hij eindelijk ging allen voor om bij rampen alle krachten in te spannen, ten einde de ongelukkigen te helpen en te troosten. Eenvoudig en bedaard als hij was, wist hij met zijn edel en fier ka rakter de gemeente te besturen, zooals een echt burgervader behoort te doen. Drie plaatsen zijn in onze gemeente door zijn overlijden opengevallen, de eene als burge meester, de ander als lid van den Raad, een derde als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Wie zullen deze vervullen Dit is thans voor ons nog een geheim, hetwelk na verloop van eenigen tijd zal ontsluierd worden. Mogen de opengevallen bediening°n met dezelfde plichtsbetrachting en nauwgezetheid opnieuw worden waargenomen alsdan ge voelen we ons weer even tevreden als we waren on.ler onzen geachten heer Burge meester Van Dijk. Doch dit neemt niet weg, dat de over ledene nog lang in onze herinnering zal blijven voortleven. Heden den 19en dezer is de Heer Van Dijck begraven. Een tweespan trok de lijkkoets voort naar het kerkhof, gevolgd door familieleden, de gemeente-autoriteiten van Sprang en Vrij hoe ven-Cappel met de Secretarissen dezer gemeenten, het Hoofd der School alhier, de leden van het armbestuur met uog vrienden en kenissen. Op de lijkkist prijkte prachtige kransen, waarmede nu zijn graf is versierd. Honderden raenschen, zoowel van buiten als van binnen dé gemeente, schaarden zich rondom het kerkhof, om nog zijn laat ste kluis te kunnen waarnemen. Hunne gezichten verrieden, welk een bemind en geacht burgervader uit onze ge meente grafwaaats werd gevoerd. De WelEerw. Heer Lindeboom, predikant der Gereformeerde Gemeente, heeft aan de groeve nog enkele woorden gesproken, waar na een woord van dank volgde. „Zalig zij de doode!" Tot heden is in onze gemeente ter eere van den geachten Heer Van Dijck nog geen enkel gedenkteeken of iets anders dergelijks opgericht. Dit heeft ons altijd verwonderd vooral daar we met zoo'n goed burgervader te doen hadden, die de belangen der gemeente behartigde. We verwachten daarom llians nog, dat te zijner eere alhier iets zal worden gedaan, waar uit van genegenheid en liefde jegens Hem kan blijken. Op het Trocadéroplein, dal voor de ko loniale gebouwen is gereserveerd, heeft Nederlandsch-Indië een mooie plaats in de rechtsche laan langs de fonteinen, met het front daarheen, tusschen de Engelsche ko loniën en Aziatisch Rusland en voor de inzending van Transvaal. Eeu tempel, geflankeerd door twee pa viljoens, staat op ongeveer 2500 M3. ter rein, drie fraaie gebouwen, die in de massa van typisch-IIindoesche en Arabische ge bouwen op dit groote plein zeer sterk do- mineeren. Vooral de tempel is bijzonder, llij is een afbeelding van de Chandi-Sari-tempel in Djokjakarta, in natuurlijke grootte gemaakt, naar de afgietsels, die op Java zelf geno men zijn. De Chandi Sari-tempel dateert van het jaar 800 ongeveer, voor de niet overal even gunstig beoordeelde restauratie heeft men gebruik gemaakt van de voorbeelden, die men had in den veel beter bewaarden Boro boudourtempel. In den tentoousiellingsterapel zelf zijn afgietsels van fragmantcn van den Boroboudour geplaatst: vooral heel ii om daarbij de reliefs, die het leven van Budda voorstellen de jonge god ontmoetend een zieke, een grijsaard en een doode de jonge god in de glorie van de wonderen, die hij voor de oogen van zijn volk verrichten overal, in de strakke lijnen der beelden, toch zoo klaar de sereene gezichtexpressie van den bovenaardsch machtige, die over allen gebiedt. En even belangwekkend vooral ook omdat zij met uitzoudering van liet groote godsbeeld, dat in het Leidsche museum staat, in Europa onbekend waren zijn de andere Indische beelden var. Budda en de groote mannen in het Bud- disme. Het schitter-witte gebouw, met zijn enor me beeldenmassa in den gevel, is wel ge lukkig geflankeerd door de beide donkere kleurig-beschilderde paviljons. Het rechtsche is een afbeelding van een doodenhuis op Bali vreemd, omdat het in zijn uiterlijk niemendal sombers heeft. Zijn interieur is ook alweer uit een artistiek oogpunt zeer belangwekkend. Er is een collectie reliefs van den Hindoeschen eeredienst, Hindoe en zijn priester en priesteressen, met hun stuip- achtig-grijzonde gezichten. En verder is het gewijd aan de ethnografie van Indië, wij noteerden er maskers en muziekinstru menten van hout, kleederdrachten uit. alle streken van Java en hier en daar uit den Archipel, dan sarongs en ponjaarden, waarbij een inzending van onze Koningin een groote collectie wajangs, d'attriouten van het beroemde schimmenspel, die de sultan van Soeracartu had ingezonden. Het linksche paviljoen, ook met een druk beschilderden en gebeeldhouwden gevel is een afbeelding van een huis in Padang Er is een verzameling producten en eige naardigheden van Indisch industrieel en economisch leven geborgen, niet al te ge lukkig opgesteld gedrukt katoen, dat men in 't moederland zelf tegenwoordig veel imiteertlandbouwartikelen suiker, koffie, cacao, thee, tabak, rijst, gom; dan tin en kolengeconserveerde vruchten van de maatschappij van verduurzaamde levensmid delen op Java oliesoorten van de Aetherische oliefabriek te Tjitjoeroek (Prëanger). Er hangen spoorwegkaarten en afbeeldingen van fortificatiën. Dan zagen we er beelden van geketende dwangarbeiders, die beter weggelaten waren, want heel vriendelijk voor onze bestuursmanieren doet dat greepje niet In de Engelsche afdeeling zagen we immers ook geen hongersnoodlijders. Heel goed geslaagd is een relief van de westkust van Sumatra en goed gekozen zijn de teekeningen, aquarellen eu photografiën van Indië. Dit paviljoen heeft een afgescheiden voor gedeelte, dat een Indisch tooneel imiteert Men dacht en men hoopte in Parijs dat men er weer zien zou de de Javaansche danseressen, deze „Petites poupées bizarres souples et vives," zooals ik ze heb hooren noemen, die in 1889 een enorm succes hadden, bijna een „clou" wareu. Maar die blijven nu weg. Blooker en Lucas Bols hebben deze tooneelruimte ge huurd en er een soort bar van gemaakt waar Hollandsche meisjes in Friesche kleedij koppen chocolaad eu glaasjes „Skidam" serveeren. Ook dat heeft bijval, men is gauw genoeg getroost om 't verlies van de mooie Javaansche meisjes. En voor ons, Hollanders, is 't wel aardig in deze ultra-cosmopolitische herrie, rustig in eigen omgeving neer te zitten, waar Hol landsche meisjes 't met haar „een koppie sjokkela, asjeblief meneer" 't ons zoo echt- Hollandsch huiselijk maken. WASHINGTON, 19 Juni. De Russische ambassadeur heeft den minister Hay mede gedeeld, dat vierduizend man Russische troepen van Port Arthur naar Takoe zijn gezonden. Nederlandsch-Indië. Er is één roep over onze Indische in zending. Zij is mooi, interessant en karak teristiek. De buitenlandsche bladen de Fransche aan het hoofd schrijven het de raenschen, die haar komen bekijken zeggen hetHet oordeel is eenstemmig gunstig. 't Is wel pleizierig, nu Nederland zich zoo weinig gelanceerd heeft en zoo aller- bescheidens in de afdeelingen is gebleven, dat zijn koloniën althans een inzending hebben van de allereersten rang. te Waalwijk vraagt legen AUGUSTUS wegens huwelijk der tegenwoordige eene bekwame GORINOHEM, 18 Juni. De aanvoer van granen was heden gering, niet gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe f 7, a 7,25, roode dito f 6,40, a 6,60 witte dito f6,50, a 6.75, inl. rogge f 5,90 ii 6, buitenl. dito f5,80 a 5,90, gerst 1 4,80 a 4,90, haver f3,50 5 3,70, duiveboonen (6,75 ii 7.—, blauwe erwten, füa 0,alles per hectoliter. Ie qual. Kalfkoeien f180 200 Kalfvaarzen f120 a 160 Melkkoeien 1130 160 2'/. jarige ossen f140 a 190 Guiste vaurzen f 80 100 Pinken f 60 70 Graskalveren f 25 30 Nuchtere kalv. f 12 a 14 Aangevoerd 50 vette varkens van 17 r 21 ct per half kilo, 577 biggen van f 6,— a 12.— per stuk. Aangevoerd 3 schapen en 53 lammeren scha pen f14 a 15 en lammeren f6 a f 8.per stuk. Eieren f 0.75 a 0 85 per 26 stuks. Boter 55 a 62 ct. per kilo. ROTTERDAM 18 Juni. Binnenlandsche Granen. Tarwe, waarvan lie den ruime aanvoer was, moest lager worden af- egeven. Per heet. werd verkocht van f5.75 tot 6.70, en enkele extra puike partij'jes nog iets daarboven en per 100 kilo van t'7-80 tot f8.15 en uitgezochte qual. van f8.25 tot f8.40. Canada- tarwe als voren f5.75 a f6.10. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 5.25 a 6. Dito mindere f0.tV 0. Gerst. Zeenwscl), Flakk. en Overra. Winter 4.ft f4.75; beste Zomer- f4.k f4.75. Haver. De beste f3.20 a f3.75. Blauwe erwten. De beste 1'7.a f8. Paardenboonen. De beste f0.a 0. Duivenboonen van f 0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch znk- goed f0. 0.Zoraerzaad f0.a 0. Kanariezaad f 6.50 a i 7.50. Bruine boonen de beste f6 50 a f8. Witte boonen de beste fO.— a f0.— ROTTERDAM, 19 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 40 paarden, 0 veulen, 0 ezel, 546 magere en 643 vette runderen, 205 vette, 153 nuchtere en gras kalveren, schapen uf lammeren, 0 varkens 220 biggen, 3 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 34— c., 2e kwal. 28 c., 3de kwal. 20 c. Kalveren le kw. 40 c., 2de kw. 35 c., 3de kw 30 c. Alles per halve kilo. Bericht van den loop der Traanraarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f24.p. ton. y bruinblanke Bergertraan f30. blanke Bergertraan f32.— h Maaslevertraan f Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl. m. 190 L. in gewone fusten van pl. m. 100 L. f 19.p. 100 L Nat. Med. levertr. le soort f p- ton. w (stroogeel 2e u f 40.p. ton. Stoomroedicinale levertr. le f50.— p. ton. Bij afname van 6 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. Inrichtingen welke gevaar, schade of Ilinder kunnen vcrooroorzukcu. Burgemeester en Wethouders der gemeento Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat tor Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage var. A. H. van Schijndel, om ver gunning tot het oprichten eener stoomschoenen fabriek, kadastraal bekend in Sectie B No. 1362 Op Maandag, den 4 Juli 1900, des voormiddags te 11 uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór liet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 20 Juni 1900. Burgemeester eu Wethouders voorn. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE MPT. WILHELMSHAFEN, 19 Juni. De Wil— helmshafener Zeilung meldt, dat het tweede bataljon mariniers bevel ontvangen heeft zich gereed te houden om naar China te vertrekken. PARIJS, 19 Juni. De Temps verneemt uil Sjanghai: Het Chineesche garnizoen van Takoe is in alle richtingen gevlucht, de telegraaflijnen en dorpen op huu weg ver nielende. De aanval der forten op de schepen der mogendheden wordt als een oorlogsver klaring beschouwd. Bij het bombardement der forten zijn 400 Chineezen gedood. LONDEN, 19 Juni. De Admiraliteit nog eenige andere bron heeft eenig bericht ont vangen, dat bij den aanval op de forten van Takoe twee Engelsche oorlogsschepen gezon ken zouden zijn. Het gerucht wordt als ongegrond beschouwd. Tot mijue diepe droefheid over leed hetleu in den ouderdom van 74 jaar mijn geliefde echtgenoot, DE HEER Burgemeester van de Gemeenten Sprang en Vrijhoeven-Cappel. WED. J. II. VAN DIJK- Lagerweij. Sprang, 16 Juni 1900. tegen 1 AUGUSTUS op den besten stand der Marktte Waal wijk met vergunning. Drukke WEEK- en JAARMARKTEN. Brieven onder Letter A. Bureau „ECHO VAN HET ZUIDEN" te Waalwijk. bij gehuwde lieden, zonder kinderen; bil lijke prijs. Brieven letter A bureau dezer courant. inlichtingen aan Beleefd aanbevelend, Sedert de laatste groote Markt, een geknipte, blauw-grijze Inlichtingen te geven of terug te bezor Logement VAN DE LEUR Mandemaker, Waalwijk. Hoofdpr. 'zijn fr. 600,000 150,000 100,000; 60,000 20,000 6000 5000, enz. in het geheel komen in deze drie da gen 650 prijzen ter uitlating; de uitbetaling is door den staat gew. Offic. lijst na de trekking gratis en franco. x/nf) lot kost slechts De toezending geschiedt fr. na ontvangst van Postwissel. TE WAALWIJK, zal ten verzoeke van JAQ. VAN WOEN- SEL 26 JUNI 1900, nam. 7 ure bij de wed. J. Biemans te Loonopzand Eene Bouwhoeve onder Loonopzand groot. 10.33.11 heet. ingezet en gehoogd op Geen heter en pracliscJicr en goedkooper vakblad dan Verschijnt WOENSDAGS met fraai* p!a ten en Knippatronen, geeft gratis Arbeids beurs enz. enz. Prijs f 110 per half jaar. Wordt steeds meer gelezen en geeft groote publiciteit voor uwe artikelen. Agent voor Waalwijk, de hier De Uitgever W. A. EISMA, Leeuwarden.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3