Woensdag 11 Juli 1900. De Zuid-Afiikaansche ooilog. VAN China. BINNENLAND. per Tweede Blad De lok van het Zuiden. Wat de mogendheden nu zullen doen, is niet twijfelachtig. Zij staan voor de gevolgen der wereldpolitiekvóur zij het wisten of wilden, zien zij zich gestort in een oorlog log met een onmetelijk rijk, waarvan zij het terrein niet kennen, de macht niet vermogen te schatteu. Een oorlog ook, zonder oorlogs verklaring begonnen, zonder vast omlijnd doel; een oorlog van twee reuzenmachten, die reuzenoffers verslinden zal een oorlog van velen tegen één, die het voorspel worden kan van een verwoestenden krijg van a'len tegen allen. Een geweldige macht zal weldra voor la- koe liggen. Duitschlaud maakt de geheele eerste divisie van zijn eerste oorlogseskader gereed, Italië stuurt zeven schepen met lan dingstroepen. Engeland, Rusland, l'rankrijk, Oosteniijk en Amerika brengen insgelijks een duchtige zee- en landmacht bijeen. Groote massa's Chineezen rukten intusschen al naar Tientsin op, dat zoo pas hun werd ontnomen. De verbonden troepen hebben bijna alle dorpen tusschen Takoe en Tient sin verbraud, om den vijand alle dekking te ontnemen. De Engelsche luitenant Keyes heelt 18 mijl ten noorden van Takoe een door de Chineezen verlaten fort doen sprin gen, dat de rivier bestreek, zoodat de troe pen bij hun marsch daardoor niet meer zul len kunnen worden gehinderd. 1 ot heden zijn 52 J officieren en 13.500 man aan land gezet, benevens 53 stukken veldgeschut en 35 mitrailleuses. De opstand breidt zich ook onrustbarend uit in audere streken. In het zuiden bij Shanghai, bij Kanton, maken de Chineesche autoriteiten, onder den neus der Europeanen, allerlei voorbereidingen die niets goeds voor spellen. Forten worden bemand, torpedo's in de rivier gelegd. De provincie Shan-Thung, het schiereiland, waarop de Duitsche nederzetting Kioutschau is gelegen, moet al in vollen staat van op roer zijn. De Boksers hebben er, naar Engelsche berichten, de Duitsche kolenmijnen te Ito tsjanfoe verwoest, en de zendelingswonirgeti verbrand. Een mogendheid zou wel gaarne de zaak wat slepende houden, of willen sussen, n Engeland, dat in Zuid-Afrika met al znn troepenmacht vastzit, en Indië niet van nog meer soldaten ontlasten durft, maar het moet en zal mee, wil het niet lijdelijk toezien, hoe de andere mogendheden haar slag slaan. Terwijl de fictie, dat de mogendheden met China niet in oorlog zijn, doch slechts pogen, den opstand, die er woedt, te dempen, heeft de Chineesche regeering openlijk ge loond, met de Boksers en andere genoot schappen gemeene zaak te willen maken tegen de vreemdelingen. Een keizerlijk edict, te Peking uitgevaar digd en onmiddellijk geseind naar alle gou verneurs, geeft last, de Boksers en ar.dere patriotten te werven, voor het leger, om den strijd tegen de vreemdelingen te voereu. Is dit een oorlogsverklaring? een open lijke afkondiging van den staat van oorlog De Duitsche keizer meent van ja, en hij maakt in twee redevoeringen, die hij te Wilhelmshaven gehouden heeft, telkens mei ding van den oorlog, die gevoerd wordt", en spreekt van het voorschrijven van den vrede aan de Chineezen." schijnen weinig invloed te hebben op de bevolking. Toch hebben, zooals de No west i meldt, de Russische theehandelaars in de buurt van Kalgan het nadzaam geacht zich in het gebergte terug te trekken. De bevolking daar is ook in bijzondere gisting tengevolge van een hongersnood in het vorige jaar, en de Boksers hebben onder deze bevolking gewillige elementen gevonden. De streek van Kalgan, waar zeer veel Russische thee handelaars wonen, is zeer afgelegen en ui-eist moeilijk voor Russische troepen te bereiken, zoodat hulp aan deze Russische onderdanen wel niet mogelijk zal zijn. Nu gebleken is hoe het bericht in de wereld is gekomen dat de vreenvle legaties te Peking den 3den of 4den Juli nog veilig waren, ziet men weer wat de geruststellende berichten uit den koker van Chineesche regeeringsambtenaren waard zijn. Het bericht was den 3den Juli met een looper teTsji- nan-foe aangebracht, en deze had, naar men berekende, vijf dagen noodig gehad om van Peking uit die plaats te bereiken de tijding die hij bracht, had dus betrekking op den toestand in Peking op deu 23sten Juni of daaromtrent. Intusschen heeft in het begin van de maand het gerucht geloopen dat in den nacht van den 30sten Juni of in den ochtend van den lsten Juli de legaties die nog gespaard waren gebleven, gezwicht waren voor de overmacht en dat toen een alge— meene slachting aangericht was. Wellicht hebben de Chineesche ambtenaren opzettelijk geknoeid met de dagteekening van de dépê che, om Europa te v'.eien met de ijdele hoop dat het ergste nog niet geschied was. Zij zouden dan het spelletje herhaald hebben van onlangs, toen zij, nadat het gerucht van den moord op den Duitschen gezant de kust had bereikt, dadelijk dépêches vertoonden blijkens welke de gezanten veilig waren en geven De Als men nu maar niet (op grond van vc— rige medcdeelingen) moest aannemen dat de voorraad ammunitie en levensmiddelen der nietChineezen in de Chineesche hoofdstad uiterst klein was als, volgens een bericht uit Washington, de Boksers naar juist niet voornemens waren de uithongeringsmethode in toepassing ten brengen en als als de kans op ontzet binuen een korte periode, maar met zoo ongeveer geheel ware buitengeslo ten Ongelukkig hebben de gezamenlijke con suls, die nu van Shanghai uit eenpariglijk aan hun mogendheden berichten, dat zelfs Woensdag der vorige week de gezantschappen nog behouden waren, tevens de vrees uit gesproken, dat de ingesloteuen gebrek aan voedsel zouden hebben. In een brief van den Britschen gezant Sir Claude Mac Donald aan den consul te Tient sin wordt de moord op v. Kelteler en de verwonding van diens tolk, Cordes, bevestigd, maar of de bijzonderheden ooit bekend zul leu worden hangt wellicht daarvau af, of de el_nri een of andere vreemdeling die in staat is, de regeering voor hun bescherming "isiond dienaangaande inlichting te geven, uit Peking De waarheid blijft aat wij, na oen noodkreet Indien men bedenkt, dat onder de gege ven omstandigheden reeds een niet nadere bevestiging van de alarmeereode berichten uit Peking, de hoop moet doen herleven, dat het %r iu het Uiterste Oosten voor de mogendheden niet zoo bitter ernstig bij staat als de laatste mededeelingen der vorige week wel de leu vreezen, kan men wel zoo ongeveer zelf de berekening maken aan gaande de beteekenis van een bepaald be moedigend nieuwtje en meer nog van een reeks dergelijke nieuwtjes. „Zoolang er leven is, is er hoop" zegt een oud spreekwoord, speciaal dienstig ten gebruike van hen, die in angst en zorg zit ten om het leven van een huisgenoot of een familielid, doch ten aanzien van China kan het heeten„zoolang er geen formeele bevestiging is ontvangen van al de narig heid, waarvan de telegraaflijn in de laatste dagen en weken de overbrengster is ge weest, kan men voortleven in de verwachting dal er misschien toch nog overdrijving in het spel is geweest, dat de berichten van Chi neesche zijde, naar Oostcrsche manier, zijn aangedikt. Aan hel depaitement van buiteulandsche zaken te Londen is Zaterdag ontvangen een telegram van den consul van Engeland te Shanghai hetwelk een boodschapper, die den derden Juli (dus Dindag 1.1.) te Tsinafoe uit Peking aankwam, vertelde, dat bij zijn vertrek uit Peking twee legation nog stand hielden op dat de Boksers en de getegelde Chineesche troepen bitter ontmoedigd waren, terwijl er meer dan twee duizend soldaten gedood zouden zijn alsmede vele leiders der Boksers. Neemt men nu hierbij in aanmerking, dat, volgens deneelfden zegsman, de legatien het nog lang zouden kunnen uithouden en dat de Boksers de legatiën niet meer durfden naderen omdat de vreemdelingen hun be koring zouden hebben gebroken, dan zou men kunnen herademen, te eer omdat van verschillende andere zijden het heuglijke nieuws eveueens wordt gebracht. van de legaties in het laatst van de vorige maand, geen betrouwbare berichten meer hebben omtrent den toestand van de Euro peanen in de hoofdstad, dat het twijfelachtig blijft of de Europeesche strijdmacht zich zelfs te Tientsin zal kunnen handhaven en dat er weinig uitzicht bestaat, dat de troepen van de mogendheden nog bijtijds Peking zullen bereiken. Een lichtpunt zonder eenig voorbehoud is, of voorzichtiger: zou bij algeheele en on voorwaardelijke bevestiging kunnen wezen het gerucht, dat er in hel Hemelsche Rijk een tegenopstawd is uitgebroken prins Ching (opper—kamerheer van professie en lid van het Tsoeng liYamen), een dusgenaamd voor uitstrevend man, zou aan het hoofd van een der soldaten tegen de opstandelingen zij opgetreden. Dit zou inderdaad het beste, het meest wenschelijke zijn voor de in de legatiën vertoevendcn, eu in ronde woorden bericht eden, de spoorweg naar Engelsche admiraal Bruce van Takoe uit telegraaflijneni zijn ver J dalum yan Zaterdag, dat er reder bestaat tot de hoop, dat prins Ching met een legermacht in Pekiug zelf de ambassade gebouwen beschermt tegen prins Toean en diens strijdmacht met inbegrip van de Bok sers Indien dit inderdaad het geval is, zou er alle recht en reden bestaan tot hoop op gunstiger, op heugerlijke berichten, dan da gen lang uit China de beschaafde wereld bereikt hebben. De telegrammen over Peking luiden weer minder hoopvol. Zaterdag deelde de Brit— *che consul—generaal te Sjanghai aan den correspondent van de Daily Express mede, dat hij niet langer twijfelt aan een algemeene slachting te Peking en niet gelooft aan het Chineesche bericht, dat sommige leden van de gezantschappen in het keizerlijk palcis schuilden. De consul generaal seinde welis waar naderhand het bericht van Zateidag over, dat twee gezantschappen den 3en de zer nog stonden, dat de Chineesche troepen ontmoedigd waren en 2000 man verloren hadden enz., maar thans blijkt volgens ge noemden correspondent dat de Chineesche brenger van het nieuws pas den 3en Tsji- nan foe bereikte, na Peking den 28en Juni verlaten te hebben. En de algemeene slach ting zou daar den 30en gebeurd zijn. Het nieuws uit Tientsin luidt ook zeer ernstig. De geallieerden zouden tot ontruiming van de stad besloten hebben. De Morning Post vei neemt uit Tsjifoe Tientsin is wel haast overstelpt door de Chineesche keizer- ontsnapt. De kans dat dit laatste geschiedt, is niet groot, in elk geval acht men het gros der te Peking opgesloten Europeanen nu wel alge meen verloren. Ook de prijs van lOOOtaëls, (een taël is ong. ƒ1,80) uitgeloofd voor iede- ren Europeaan die nog levend uit Peking gebracht wordt, zal nu wel niet veel meer kunnen bewerken. Te Londen is, naar het heel uit gezagheb bende bron, het bericht ontvangen dat alle prinsen van het keizerlijk huis zich bij de Boksers aangesloten hebben. Is dat werkelijk het geval, dan zouden de verbonden regee ringen de euveldaden der Chineesche over heid op de geheele Mantsjoe-paitij moeten wreken. Een gerucht uit Sjanghai zegt dat te Pe king, behalve de vreemdelingen. 5000 inlaud- sche christenen door de regeeringstroepen afgemaakt zijn. Zuidelijk Mantsjoerije is in opstand. De kolenmijn bij Moekden, Nioe-tsjwang en de nield Telegrammen van Port-Arthur gaan over Tsji foe. De Fransche consul Francois en alle 1'ran- schen in Jun-nan, hebben Laokai bereikt, de eerste stad aan de overzijde van de Chinee sche giens. Generaal Stessel verkende den 14den met een sotnja (100 kozakken) en twee maxims het terrein ten noorden van A oostelijke ar senaal. Na een werst afgelegd te hebben, werd hij door heftig vuur ontvangen daarop ondernam hij een verkenning met vier com pagnieën, die, nadat ze over den spoorweg waren gerukt, hel heele terrein, dat door den vijand bezet was, konden overzien en op de wallen twee stukkeu geschut ontdekteu. Men zond om de landingstroepen der vreemde mogendheden. De tweede batterij eu een stuk der Engelschen openden het vuur. Van de wallen begon een aanhoudend vuur der tegenstanders. De aanval werd in drie co lonnes or.deruomen en om half vier in den namiddag was 't arsenaal veroverd. Gedood werden zes minderen, verwond een geneesheer en 45 minderen en 2 paarden. Het heele detachement behalve de landingscompagnie nam deel aan de operatie. Den 15 (I8en) Juni keerde een afdeeling landingstroepen die onder commando vau kapitein Isjagin behoord had tot de colonne van admiraal Seymour, bestaande uit 2100 man, waaronder 312 Russen, naar Takoe terug. De afdeeling was den 26sten Mei (8 Juni) langs deu spoor weg van Tientsin uitgerukt en tot het station Longfong gekomen, onderweg het spoor met wa-t die zal hij wel noodig hebben. Boeren roeren zich geducht, alsof zij eten, dat de Chineezen hun prachtig in de kaart spelen. De Daily Mail verneemt uit Lorengo- Alarques dat daar teekenen van vernieuwde bedrijvigheid onder de Boeren waargenomen worden. De Boeren hebben afdoelingen met geschut langs den Delagoa-spoorweg ge plaatst, tusschen Kaapmuiden en Koraati- poort, om de Engelschen tc beletten, de gemeenschap weder te verstoren. De En gelschen staan op 60 mijl ten zuiden van Koraatiepoort. Tc Nooitgedacbt hebben de Üngelsche krijgsgevangenen verscheiden ver- geetsche pogingen gedaan om te ontsnappen De correspondent van de Times te Louren^o Marques herhaalt het bericht, dat hij van Boerenzijde ontvangen zegt te hebben, dat de Boeren Wakkerstroom weer hebben be zet. De landdrost van Wakkerstroom zou naar Machadodorp gebracht zijn, om daar terecht to staan wegens landverraad, hij moet schuld hebben aan de overgaaf van 't dorp. De Standard verneemt uit Durban, dat volgens de Boeren, Utrecht weer door de Transvalers bezet is. Uit Pretoria wordt aan de Standard gemeld dat de Boeren zich ïandhaven tegenover Pole-Carew, die zich ten noordoosten van Pretoria verschanst heeft en versterkt wordt door French. Tusschen dc Boeren en de Engelschen hebben voort durend schermutselingen plaats. Volgens een bericht van de Daily News uit Mafeking vertoont een groote troep Boeren zich weer iu den omtrek van de stadde Britsche voorposten zijn versterkt en men wacht een aanval af. Dat is in 't kort de geheele hernieuwde beweging der Boeren. Een verslaggever van het Hdbl. heeft te van dr. van Leersum het een en ander rijs de Neder- vernomen over het werk van landsch-Russische ambulance. Een gedeelte onder dr. van Leersum, is bij Colesberg ge weest en daarna in het noorden van den Vrijstaat. Een deel der ambulance, dat bij Veertien stroomen heeft gestaan, is tijdens het bom bardement door de Engelsche artillerie van de overzijde der Vaal beschoten. De ainbu lance lag in de richting van het spoorweg station, waar een telegraafkantoor der Boe ren was en een 50tal meters daarvoor. De Engelschen schoten op het station, maar van tijd tot tijd hoorden de leden der om bulance een bom fluiten in hun nabijheid die somtijds in het hospitaal viel en daar nogal wat verwarring bracht. Overigens had het bombardement niet veel uitwerking Vele bommen ontploften niet. Het grootste aantal slachtoffers drie dooden en twee gekwetsten werd gemaakt door een niet gesprongen bom, dien eenige Boeren met hamer en beitel wilden stukslaan, zoodat 't projectiel ontplofte. Ondanks dit afschrik wekkend voorbeeld zag dr. Aan Leeisum een oogenblik later weer enkele Boeren met zulk gevaarlijk werk bezig. Met dr. Van Leersum zijn slechts enkele Russische leden van de ambulance uit Zuid- Atrika teruggekeerd. Bij zijn vertrek was nog een deel der ambulance bij Veertien- slroomen en stond een deel aan de Zand- rivier. Een derde partij zou bij Kroonstad gevangen genomen, echter is het lot van dit gedeelte niet met zekerheid bekend. eigen krachten herstellend, onder voortdu— I tr0Cpei1) opdagend van overal, rende aanvallen der Boksers. Deu 2den (I5en) nnl7ifl seint uit Sjanghai: te Tientsin Juni namen de Russen aan het gevecht deel. Den 5den (18) Juni voerden de Chineesche geregelde troepen den eersten aanval uit, waarbij de cavalerie door de Russen er. Duitschers teruggeslagen werd. Een massa wapeneu en vaandels werden buitgemaakt, waarop besloot Seymour terug te trekken naar den oever, daar bet spoor vernield was Den 10 (23) Juni werd het arsenaal bij Si-Tsjoe, dat gevuld was met geweren en allerlei wapenen, genomen en werden daar verschansingen aangelegd. De Chineesche troepen voerden twee aanvallen wit, werden echter teruggeslagen. Den 13 (26) Juni werd Seymour door een bataljon van het 12e re giment onder luitenant Sjirinski bevrijd. De afdeeling van Seymour heeft de volgende verliezen geleden 1 Duitsche en 1 Ameri- kaansche officier en 54 minderen gedood, 24 officieren eD 228 minderen gewond. De Russen verloren 10 minderen aan dooden en 4 officieren en 22 matrozen aan gewon den. De werkzaamheden aan den Mantsjoenj— schen spoorweg schijnen werkelijk ongestoord te worden voortgezet, waaruit men de gevolg trekking mag maken dat zich het oproer aan deze zijde van den Chineeschen muur niet zoo zeer verbreid heeft. De bevolking van dit deel van het Chineesche rijk van Mon golië en Mantsjoerije heeft ook sinds oude tijdeu verkeer gehad met de Russen. Wel werd de spoorweg iu den laatsten tijd meer dan vroeger door de rooversbenden der Choenchoezen aangevallen, maar die aanvallen werden zonder groote inspanning afgeslagen. De Boksers hebben hurine proclamaties wel ook in het noordeu verspreid, maar zij Dalziel seint uit Sjanghai hebben de Chineezen weder een paar bat terijen Krupp-kanonnen opgebracht, waarmee zij de geallieerden beschieten. De Japansche kapiteiu van de artillerie Ota is gesneuveld De geallieerden hebben vele Chineesche studenten van de krijgsschool te Tientsin gearresteerd, onder beschuldiging van met den vijand te heulen. De Daily Express verneemt uit Sjanghai De Fransche, Duitsche en Russische admi raals moeten samen besloten hebben dat een groote landing van Japansche troepen in China ongewenscht is. De Russisch admiraal verklaarde zich ernstig tegen Japan's plan. De Russische consul-generaal te Sjanghai heeft aan den correspondent de Daily Express gezegd, dat de Russische regeering niet gelooft aan Japan's goede gezindheid. Als Japan een aanzienlijk leger naar China zendt is het met de bedoeling de orde te- herstellen, maar eerder gericht tegen Rus land. Japan zoekt wraak voor Port Arthur en Korea. De Russische regeering ducht gekonkel tusschen Engeland eu Japan. De Daily Telegraph verneemt ui' Sjanghai Toen luitenant Scholier met Chineesche troepen onder Duitsche officieren te Tsington de orde poogde te herstellen, liepen zij over naar den vijand. Bulier is Zaterdagmorgen te Pretoria aan gekomen. Zeker om Lord Roberts goeden raad te WAALWIJK. 10 Juli 1900. Waalwijksche Kermis Onze kermis is in volle] gang. Jammer dat het weder niet wat medewerkt, om evenals andere jaren massa's volk te lokken en de menscben wat op te vroolijken. Het bezoek was dan ook tot dusver, niet bijzonder groot die aangename gezellige drukte van gewoonlijk lieerschte er niet op liet kermis terrein, maar bet kan nog beter worden laten we dus hopen, dat bet weder zich ten beste keere, wat voor een ieder zulk een groot voordeel oplevert. De matinée's Zondagmorgen, van de har- moniën St. Crispijn en l'Espérance werden goed bezocht, alsmede het volksconcert des namiddags door eerstgenoemd gezelschap gegeven in den tuin van deu heer J. 1' ransen. Zooals we reeds hierboven zeiden, was des avonds de drukte op het kermisterrein niet zoo groot als immer. De matinée der Liedertafel op Maandag j.l. mag over 't geheel genomen, goed ge slaagd heeten. Was gedurende de eerste afdeeling van het programma het publiek niet zoo talrijk opgekomen als gewoonlijk, in de tweede afdeeling was de ruime zaal goed bezet. De lieer W. v. Sou uit 's Bosch, die deze uitvoering met zijn hooggevierde medewerking vereerde, zong een viertal liederen, waarin de schoone eigenschappen zijner stem, en zijn degelijk muzikale ontwikkeling ten volle uitblonken, zoodat hij telkens enthousiatisch geapplaudiseerd werd. De Liedertafel voerde een viertal koren uit, waarvan ons: „Wie zijt Gij* Van Heinze het best kon bevallen. De tweede afdeeling werd geheel inge nomen door de operette „Incognito" v. H. Kipper, welke uitgevoerd werd door de Onderafdeelingdcr VereenigingT.A.V.E.N.U. De ijverige artisten verdienen een bijzonder woord van lof voor de flinke wijze, waarop zij deze schoone, doch moeilijk* operette hebben opgevoerd. Mogen wij nog eens meermalen in de gelegenheid gesteld zijn, de reprise van dit werk te hooren. Een woord van lof mag ook niet ont houden woorden aan den heer Mes om zijn Iegelijk accompagnement van soli en operette, alsmede en vooral aan den Directeur, den heer Frans de Gort ie voor de leiding van het geheel. Het aangekondigde concert van de Kon. Doelen „Recht door Zee", in den tuin van den heer II Appels, van den Staf van 't 2e Regiment infanterie te 's Bosch, moest am nier genoeg, oinrr de van het slechte weder, tot later worden uitgesteld. Hedenmorgen gaf de harmonie St. Cris pijn haar gewoon Matinee, met medewerking ïarer tooneelvereeniging. Dit van ouds gerenoinmerde concert was goed bezocht. Vanmiddag concert in den tuin van den heer J. Fransen door de kapel der dd. Schut terij te VBosch. Moge het weder nu eens wat medewerken, dat we in de gelegenheid worden gesteld dit muzikale genot te smaken, iedereen die 't programma heeft gelezen, moet er heen. Ten 9 uur van avond groot soiree amu sante van de Sociëteit „Gezellig Verkeer" te geven door Abraham de Winter en de violist Antoine. De naam van deze beiden zegt ons genoeg. Iedereen zal zich derwaarts begeven om den gevierden „Bram* in zijn onovertroffen voordrachten nogmaals te hooren. Woensdag eu volgende dagen de Bah die men onder rubriek uitvoeringen, en advertenties kan vinden. Nu 't kermisterrein zelve de stoomcarous sel maakt zeer goede zaken, 't is er 's avouch propvol, de hippodrome echter niet in de zelfde mate. Een van de grootste aantrek' helijkheden is zeker de Biograaf van A Flasschentrager, werkelijk zoo schoon, dal we ieder beslist kunnen aanraden er eer kijkje te gaan nemen. „De Transvaalsclu oorlog" een der hoofdnummers, de slag bij Spioenkop, et. etc., stellen u alles zot duidelijk voor of het werkelijkheid was en ontlokken aan 't publiek menige geest driftige kreten voor de Boerenniemanc verzuime deze inrichting te bezoeken. De wafel- en poffertjeskram van den hee A. Bongers, dc zoo bekende, nette zindelijki inrichting, maakt evenals alle café's ei restaurants, goede zaken. Zondag hebben nogal verschillend) baldadigheden en schermutselingen plaat gehad, en meer en minder ernstig gevolg De hoofdzaak was„misbruik van sterker drank" waarvan men langs de straten, velt duidelijke bewijzen, zien kon. Puulusrerceiifing te Baardwijk. Wie eenigszins zijn verstand laat werke en zijn hart, zijn verstand oin de pijnlijk maatschappelijke nooden in te zien en zij hart om met teedere liefde die voor onz medeinenschen zooveel mogelijk te verzachte ja weg le nemen, voelt zich dieper e dieper overtuigd, dat er ouverpoosd mot gestreden worden tegen het misbruik va sterken drank, stemt meer en meer met d woorden van den beminde Bisschop in w houden niet op, alvorens ook dat misbrui onder ons is ontgroeid. Ook Baardwijks vroede mannen hebbe in de steeds zich uitbreidende geledere post gevat. En Iiud eerste optreden spreel luide van vasten moed en hoogen ernst. Met bun Zeereerw. Pastoor eu Weleerv Kapelaan Ferd. Fransen waren zij bij Ad Mulders vergaderd. De kern der gemeente was er aanwezij of, die noodzakelijk verhinderd waren, dede hun leedwezen betuigen en beloofden hum volle adhaesie zoo o a. de edelnchti Burgemeester. Eene goede veertig der aanwezigen zi; na een vaderlijk eu beleekenisvol wooi des ZE. Pastoor onmiddellijk als lid toeg treden. Dezen kozen uit hun midden hc volgend bestuur Adrianus Pullens, Adriam van Heesheen, H. M. Brcüer, II. va Deursen, Henri Pullens, G. van Beijnen t A. de Kort. Als in onze Langstraat mannen, die ee christelijk offer weten te brengen voor c broeders, zich zoo aaneensluiten schondr aan schouder in den strijd voor het goec wat een ougekende bloei kau dat bewerker Want de ondervinding leert, waar men zie op één gebied aan den arbeid zet, dai begint men stilletjes aan op alle gebied i werken liet geld dat men van drank ove houdt wil men besparen, men wil zorge voor zich en ouden dag, men wil dus fondse voor zieken ouden van dagen door zie van drank te onthouden heeft men w. overal de ondervinding leert ook mei kracht eu moed om te werken, meer energi om iets nieuws aan te pakken, meer ha om zijn vak op zijn Middeleeuwsch hoe op te heffen En daarom is het dat wij dit heilzaa: sfieven zoo moeten toejuichen, tot bloei, t een verheffing van onze Langstraat op maa schappelijk en godsdienstig gebied wille wij werken eu blijven werken, gelukkig i ons werk vinden wij overal meer en uiet steun, wat ons aaumoedigt. Daarom, Baardwijk's Paulusvereeuigin onzen besten groet en gelukwensch bij uw geboorte. Ontwikkel u met forschheid e degelijkheid, de heilzame gevolgen van g meente en Langstraat zullen niet uitblijvei Bond van Iidustrieelen. Naar ons wo.dt medegedeeld, zal op hi einde dezer of begin der volgende maan door de Noordbrandsche leden van deu Alj Ned. Bond van Iudustriëelen en Handels lieden eene Vergadering worden gehoude tot oprichting van eeüe provinciale afdeelinj Als plaats van bijeenkomst wordt genoera

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5