u\ W fe tt! t'ii i'i s v; r K V,1 1 l m China. BUITENLAND. Frankrijk BINNENLAND, li Ih'i I'!, i r li; ij1 jl, 1 i:'"l .'I .1 1 M 107,693 123,907 171,060 170,354 149,518 78,527 145,554 109,636 127,790 171,155 164,238 152,463 71,024 141,257 217,329 251,097 242,215 331,592 301,981 149,551 286,811 i l li. f i" r l\ I1 'i I'll' 11 ;i ,l Mil' I'1' IJs i i .i r i ■I.1 i •i I i II: F/A' 11 i I-' 1 i 'i 1 1 'I ii A ,'fi van 1 officier en 84 man oveile.len, en ISO officieren en 3966 man bevrijd of „ontkomen Te zamen 1401 officieren en 19,753 minderen. Andere vei liezen aan ziekte overleden als ongeschikt voor verderen dienst naar huis teruggezonden, enz. 1053 officieren en 24,208 minderen. Ongerekend de personen, die nog gewond of ziek in de hospitalen in Zuid-Afrika liggen, heefi het Britsche leger tot 7 Juli de volgende verliezen geleden 1438 officieren en *29,255 minderen, te zamen 30,693. Volgens telegrammen, door de Daily Mail en de Daily Express uit Sjanghai ontvangen is te Peking het einde der vreemdelingen gekomen legen het aanbreken van den dag op den eersten Juli. De verdedigers,die sedert verscheiden dagen geen eten meer hadden, deden den vorigen avond een wanhopigen uitval en dreven den vijand over zekeren afstand terug. Toen begonnen de Chineezen uit zwaar geschut te vuren, dwongen de vreemdelingen lot den terug'ocht en maakten een bres in den muur om de legatie. Verscheiden pogingen werden 'snach's gedaan om de gebouwen ie bestor men, ze weiden echter afgeslagen. Maar kort voor het aanbreken van den dag was de schietvoorraad der veidedigers uitgeput, en Toeng-foe-siang kwam met aanzienlijke ver sterkingen uit dapperen uit Kan-soe« be staande. Toen werd de beslissende aanval gedaan. De Express voegt er bij dat de ver dedigers eerst hun vrouwen en kinderen hadden doodgeschoten. Het Journal verneemt uit Tsji-foe van gisteren dat de kanonnen der oorlogsschepen in de haven gericht zijn op de stad, aange zien van den wal dringende waarschuwingen waren gekomen, dal een uitbarsting gevreesd werd. Al de vreemdelingen wérden opge roepen om de wacht te betrekken zij vol deden ijverig aan deze oproeping, Schild wachten zijn uilgezet om de inboorlingen in het oog te houden. Op de schepen stond de bemarning gereed om op het eerste sein het vuur te openen, maar het bleek niet noodig te zijn. De commandant van het Duitsche eskader meldt uit Takoe van 12 dezer: De Russen houden hel oos'elijk arsenaal te Tientsin, op den linkeroever van de Pei-ho, bezet. De troepen der andere natiën staan op den rechteroever van de rivier de Duitschers iu het universiteitsgebouw binnen de Duitsche nederzetting. De voornaamste taak der Duit schers is, den oever der rivier en het ver keer langs de rivier vrij te houden. De gemeenschap met 'lakoe is niet verstoord; dagelijks komen kanonnen te Tientsin aan. De Express verneemt uit Sjanghai dal de Engelsche ambtenaren een langdurig ondci houd hebben gehad met Sjeng, die de slach ting te Peking niet langer loochent, maar daarenboven verzekert, dat zijn eigen leven gevaar loopt. De argwaan der Europeanen tegen Sjeng is echter versterkt door de ont dekking dat hij al zijn goederen tegen schade tengevolge van de onlusten heeft verzekerd. De Engelsche ambtenaren waarschuwden Sjeng dat zij hem persoonlijk aansprakelijk stelden voor dc schade bij ongeregeldheden te Sjanghai aangericht. Sjeng zeide nog dat Toean en andere "hooggeplaatste reactionaire Chineezen de overige regeeriugspersonen, die de vreemdelingen goed gezind waren en onderhandelingen met de buitcnlandsche mo wensjao sneuvelde, maar Tsjing zou gewond door zijne getrouwen weggedragen zijn. Tot zoover de belegerde Europeanen niet alleen alle aanvallen afgeslagen maar herhaaldelijk welgeslaagde uitvallen gedaan hebben, daar bij de Chineezen geweldige vei liezen toe brengende. De toestand veranderde echter niet. Daarna kwam generaal Toengfoesiang uit Tientsin met zijn leger. Zijn geschutvuur schoot een bres in den wal van het Engel sche gezantschap.' De Chineezen stroomden door de bres binnen, zoodra het gebleken waS) dat de Europeanen geen munitie meer hadde"- 'r'ei) ÊeVtCht van man tegen man vond "u P'aals 111 de bouwvallen, waarin een kleine schare Europeanen zich nog verschanst hadder, maar de overgeblevenen werden spoedig overmand- Volgens sommige berich ten werden a"e mannen en vrouwen over de kling gejaagd volgens anderen hadden de mannen hun vrouwen en kroost vooraf gedood. De hoop is niet groot dat iemand ontsnapt is. Hel paar vreemdelingen, die naar het heette, door de stadspoorten ont kwamen, werden gepakt en gedood. De le Juli zou dus de dag geweest zijn De Tentoonstelling werd Zondag dooi 340.117 personen bezocht. Vrijdag werd de Tentoonstelling bezocht door 209 607, Zaterdag door 355 307 pe.so- nen. Een 48-jarige man, Lallemand genaamd, heelt Zaterdagavond te Goult-Lnmieres in tegenwoordigheid van 500 personen den bur gemeester, rijn vrouw, zijn dochter en ten vriendin van deze laatste v rmoord en vier personen verwond. Daarna bract j zelf 14 messteken toe, tengevolge waarvan hij overleed. Men sehnjft de misdaad toe aan krankzinnigheid tengevolge van politieke overspan ning. - Zaterdagavond ruim 10 uur, na afloop van het vuurwerk, dat bi; gelegenheid van den nationale,, feestdag ontstoken werd op het terras der Tuilericen, is op de la Concorde te Parijs zuik een hevig gedrang waarop ëen der bloedigste en"schandelijkste I ontstaan, dat ruim 100 personen, meest vrou- toonselen die de geschiedenis boekstaaft, te I wen en kinderen, flauw vielen en in Peking is afgespeeld. Wel zijn ook deze berichten uit Sjanghai nog niet definitief, ze komen evenals de vorige uit Chineesche bron, maar wij zien wel in dat de Chineesche overheid er belang bij zou hebben, de bar- baarsche daad te verheimelijken, niet, waar on, zij een valsch bericht van den moord geven zou. Wij mogen dus nu wel aar.nemen üat de gruwel gepleegd is, en men kan slechts de hoop uitspreken dat het einde, ten het eenmaal kwam, voor de Europeanen met al te wreed is geweest. Ook dat zal men niet spoedig met zeker heid weten: wellicht k-ijgt men nimmer de onbetwijfelbare bijzonderheden over de slachting der vreemdelingen te Peking, maai zoo zc al bekend worden, dan kan dat toch nog vele maanden duren. Of er nog vreem delingen ontsnapt zijn? Het is zeer twijfel achtig. Het telegram van den correspondent van de Daily Mail te Sjanghai met de bijzonder heden over de vermeestering van de lega ties te Peking luidt in hoofdzaak als volgt: Na den 25slen Juni namen de Boksers en keizerliike soldaten gaandeweg toe en hoop ten zich op rondom hel gebouw van de En gelsche legatie zij kampeerden op straat en op de plaatsen waar de reeds verwoeste gebouwen hadden gestaan. Het kleine hoopje verdedigers deed dagelijks uitvallen en bracht de Chineezen in de straten zware verliezen toe. De aanvallen werden dikwijls 's nachts ondernomen. Zoo groot waren de moed en de energie van de kleine troepen macht, dat zij de Chineezen langzamerhand dwong uit de oumiddelijke nabijheid van de Engelsche legatie weg te trekken. Deze ne derlagen hadden een ontmoedigende uit werking, en onder de troepen van prins Tsjing, die mei de belegerden samenwerkten vertoonden zich openlijk teekenen van mis noegen en een aantal soldaten liepen over naar de Boksers. Ten slotte besloot prins Toean een vooraf beraamden nachtelijken aanval te onderne men. Nadat volop amnunitie voor zijn zware kanonnen ontboden was, hielden de Chineesche aanvoerders een samensprekiog en werden zij het eens over een plan tot flauw vielen en in nabu rige huizen moesten worden verzorgd. Er vielen echter geen dooden. De nationale feestdag is te Parijs met groote feestelijkheden, in vroolijkc stemming en zonder ernstige incidenten afgeloopen. De legerrevue te Longchamps, welke een schitterend schouwspel opleverde, werd in een gloeiende hitte gehouden en zoowel on der de troepen als onder het talrijke publiek kwamen gevallen van zonnesteek voor. Pre sident Loabrt, de minister van oorlog, gene raal André, en de minister-president Waldeck Rousseau werden toegejuicht met de kreten »Leve Loubet Leve de Republiek en tal rijke kreten van »Leve het Leger", werden met geestdrift geuit. Een heer uit Roubaix werd om zijn „A bas Loubet" gearresteerd. Na de wapenschouwing kwam het op sommige plaatsen tot kleine botsingen, waar bij enkele klappen vielen, doch de uitstekende poliiienuatiegi len voorkwamen ernstige con flicten. 's Avonds werd op 150 plaatsen in de stad gedanstalle buizen waren gepavoiseerd en geïllumineerd. Na de revue heeft president Loubet den minister van oorlog een brief gezonden, waar in hij zijn tevredenheid betuigt over de houding der troepen. Te Breda is de bliksem geslagen in het telefoonkantoor waardoor een b^giu van brand ontstond en het geheel zoo beschadigd is, dat het telefonisch verkeer gedurende een paar dagen gestremd zal zijn. Te Haastrecht trof Maandagavond de bliksem een hooiberg van de wed. Markus aan den IJseldijk, waardoor in een minimum van tijd alles in de asch is gelegd. Maandagmiddag te 5 uur sloeg de bliksem in de hoeven van de landbouwers Kuipers en Mosters te Helmond weldra lagen beiden hoeven met huizen en stallen in de asch. Niets is gered kunnen worden, alles is ver zekerd. Do bevolking van Nederland Ten vervolge op de opgaven omtrent den loop der bevolking des rijks in 1399, voor zooveel de provinciën betreft, die in vorige unminers van de fStct." zijn opgenomen, geeft dit blad thans liet bevolkingscijfer van ied°re provincie en van het rijk, op 1 Ja nuari 1900. Deze cijfers zijn genomen uit de gewone opgaven der provinciale bureau's voor statistiek en staan in geen verband met de uitkomsten der op 31 December 1900 gehouden volkstelling. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord-Brabant 279,382 Gelderland 287,525 Zuid-Holland 553,91 1 Noord-Holland 47 7,504 278,769 558,151 280,747 568,272 591,843 1,1-45,754 505,708 983,212 Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg Het rijk gendheden voorstelden, overstemden. Toean's I den aanval. In drie sterke kolommen, met zweeit dat zij niet zal rusten voordat talrijke reserves, werd den 6den Juli (Chi- partij de laatste vreemdeling in China vermoord is of verdreven en al het vervreemde groudge bied heroverd is. Toeau's bevel om de lc— gatieu te Peking te vernielen moet aldus gesteld zijn geweest: „Elk spoor van de vreemdelingen in China behoort uitgeroeid te worden China zij een gesloten boek voor de westerlingen." De consuls te Sjanghai zijn thans van oordeel dat de beweging tegen de vreemde lingen indeidaad gericht is op de uitvoering var, Toean's program. Zij geven daarom den raad, de verdragshavens ten spoedigste te verlaten, want nergens zijn de vreemdelingen veilig en geen Chineesch ambtenaar is ver trouwbaar. De vieemdelingen, uit Wer.-lsjou gevlucht, zijn le Sjanghai aai, land moeten gaan, om dat ook Ning-po onveilig was. De Roomsche hoofdkerk aldaar is afgebrand, de zende lingen en de geestelijke zusters zijn op gru welijke wijze vermoord. De Britsche consul te Wen-tsjou trachtte de Boksers bang te maken door te dreigen met ontbieding van de kanonneerboot Pigmy, maar het antwoord der ambtenaren was dat zij op de Pigmy zouden schieten en alle vreemdelingen doo den. Toen besloot de consul, al de vreem delingen weg te zenden. De provinciën Tsje-kiang, Hoe—peh en Hoe nat, zijn geheel in opstand. In geen enkele provincie is het meer rustig, behalve in de westelijke. Voor zoover bekend zijnde Italiaansche bisschop te Wen-tsjou met een paar zendelingen vermoord en verminkt. Minstens 20.000 inlandsche christenen stier ven den martelaarsdood. De Chineezen te Sjang-hai kwan maken zich gereed, zich le verzetten tegen de landing der Japanners, en de buitenlaudsche oorlogsschepen zullen zoo noodig de forten te Sjang-hai-kwan bom— bardeeren. Ofschoon de Engelsche secretaris van hei Chineesche gezantschap te Londen blijft zeggen, dat zij niet gelooft aan de slachting neesche lijdt ekening het vuur op de Engelsche legatie niet kannonnen geopend. Twee uren lang werden de muren van het gebouw met kogels en granaten bestookt en er ontstonden groo'.e bressen in. Daarna werd bevel gegeven tot een algemetnen op mar ch, et, de Chineesche infanterie naderde de bressen onder het afvuren van salvo's. Het vuur van de verdedigers was echter zoo goedgericht en aanhoudend dat horden Chineesche soldaten en Boksersin wilde ver warring vluchten met achterlating van doo den en gewonden. Zij veteenigden zich niet voor zij buiten schot waren gekomen. Prins Toean deed toen een wanhopig beroep op hen en vuurde het, opnieuw aan. Het ge schutvuur werd hervat, en een tweede aan val beproefd, maar voor de aanvallers hun plan konden volvoeren, stuiten zij op prins Tsjing en generaal Wang-weng-sja met hun troepen, die de vreemdelingen te hulp kwa men. Er volgde een verwoede botsing. Vele soldaten van Tsjing liepen ongelukkigerwijs naar Toean over. Prins Tsjing viel. Men vermoedt dat hij door getrouwe aanhangers is weggedragen, want zijn lijk is niet gevon den. Wang-weng sja voerde, niettegenstaade zijn hoogen leeftijd, zijn soldaten zelf dapper aan. liij sneuvelde en zijn soldaten werden overvleugeld en uiteengedreven. Den geheelen nacht werden herhaalde aanvallen op de legaties met zware verlie zen afgeslagen. Tegen vijf uur 's ochtends hadden de ver bondenen feitelijk dc belegeraars verslagen, die weifelden en gaandeweg aftrokken. Toen kwam echter generaal Toeng foeh-siang uil de buurt van Tientsin aan met een groot getal „dapperen" uit Kansoe. De muren van de legaties lagen reeds in puin tengevolge van het kanonvuur. Vele van de verbon denen waren op hun post gesneuveld, en de o ver blij venden namen de wijk in de verniel- _.oc, de gebouwen die zij haastig trachtteu ta te Peking, er bijvoegend dat het gezantschap versterken. De Chineesche kanonnen werden niets kan doen en zelis zijn leedwezen be tuigende dat het zoolang geen instiuctiün heeft gekregen, betwijfelt schier niemand de slachting. De bladen behelzen lange lijsten met namen van de slachtoffers. Som - inige bevatten wraakkreten. De Daily Express vet klaart: de geallieerden behooren minstens Peking te sloopen. Dit blad en de Daily- Mail geven bizonderheden van de ramp, weinig afwijkende van het bekende. De Mail herhaalt, dat Tsjing's troepen en die van generaal NVangwensjao beproefden de gezant schappen te redden, waarbij zij een vinnig straatgevecht leverden tegen Toean's troepen, :n en toen liepen Tuing's nu op hen gericht. Tegen zonsopgang raakte de krijgsvoorraad van de verbondenen op, en toen de Chinee zen tegen zeven uur oprukten was alle schiet voorraad uitgeput, De Chineezen s'ormjen toen aan op het kleine troepje Europeanen die heldhaftig den dood tegemoet gingen. Het was een gevecht vau man tegen man. De Chineezen leden weer zware verliezen, maar als er een viel, namen tal van anderen zijn plaats in, en de Europeanen werden lot den laatsten man meedoogenloos neergesa beld. WAALWIJK, 18 Juli 1900. Hevige Vechtpartij. Hebben we ons vorig nummer verschil lende staaltjes van snij- en vechtpartijen en baldadigheden aangehaald van de eerste dagen der kermis, waarbij het aan de waak zaamheid der politie te danken is geweest, dat niets ergers is gebeurd, daar velen met booze plannen en flinke messen gewapend, ter kermis kwamen, het verder verloop in dit opzicht was werkelijk goed te noemen. Tot slot moest echter nog een drama worden afgespeeld. Toen eenige jongelieden uit Sprang des nachts van de Waalwijksche kermis huis waarts keerden, misschien in wat te vroolijke stemming, schijnt twist te zijn ontstaan die zoo hóóg liep, dat zekere H. de Gebr. Ch., (allen uit Sprang) met een mes te lijf vloog en beiden deerlijk mishandelde, verschillende wonden bedekten hun lichaam. Hevig bloe dend werden zij bij den schoenfabrikant v d. M. binnengedragen. Een der beiden was levensgevaarlijk gekwetst. Onderwijl was de politie ter plaatse verschenen en verleende Dr. van Gils de eerste genees kundige behandeling. De dader, onmiddellijk bekend, werd door de politie iu zijn huis gearresteerd, en naar Waalwijk gebracht, vanwaar hij gisteren naar 's Bosch is getransporteerd. Oplichterij Door middel vau een valschen brief, on derteekend met den naam van een zijner klanten uit Zalt-Bommel is de heer T. v. T. schoenfabrikant alhier, opgelicht voor 2 paar bottines. De dader is bekend op 't oogenblik zit hij wegens diefstal van schoenfournituren in de gevangenis te Tiel. Vrijdag 1. 1. is door de Justitie uit 's-Bosch, onderzoek ingesteld ten huize van de Wed. v. O. te Capelle, in verband met de aanhouding van haar zoon C. v. O. die oplichting pleegde te Arnhem. On weder. Maandag tegen den avond ontlastte zich boven onze gemeente een vreeselijk onwe— der. Gelukkig zijn alhier geen ongelukken te betreuren, maar wel op verschillende plaatsen in den omtrek. In Drunen sloeg het hemelvuur in eene schuur die totaal afbrandde. Uit Herpt wordt dd. 17 Juli geschreven Gisteravond tijdens het hevig onweder, sloeg de bliksem in een landbouwerswooing, bewoond door A. De Hart. Spoedig stond het gebouw in lichte laaie. De bewoners konden zich redden. Een gedeelte van den huisraad, alsmede een kalf en een paar varkens werden met moeite gered door spoe dig toegesnelde personen. Te Dussen is Maandagavond tijdens een verschrikkelijk zwaar onweder de bliksem geslagen in het huis van den landbouwer W. Colijn. Een belendend huis met schuur van diens broeder T. Coliju, brandde even eens tot den grond af. Te Sliedrecht sloeg de bliksem in een bouwschuur. Een groote hoeveelheid hooi verbrandde en het woonhuis brandde mede uit. Het gelukte de brandweer echter de 2,544,935 2,594,630 5,139,565 Nedcrlundsch Zeewezen. De tentoonstelling van het Nederlandsch Zeewezen te 's-Giavenhage werd Maandag- namiddag door de ilooge Beschermvrouwe, H. M. de Koningin, geopend. Ook H. M. de Koningin-Moeder toonde door Haar tegenwoordigheid sympathie met het doel dezer tentoonstelling. De inwijding droeg een eenvoudig karak ter. De genoodigden kwamen bijeen in de inet siergroen getooide eetzaal, waar het openingswoord gesproken werd. Hare Majesteiten werden begroet door de voltallige tentoonstellingscommissie, wier voorzitter, de heer D. E. Scheurleer, eenige woorden van welkom tot Haar sprak. Jonge juffrouw De Dompierre de Chaufepié bood een ruiker aau de Koningin en jongejuffrouw Scheurleer ten aan de Koningin-Moeder aan. Nadut Hare Majesteiten door den voor zitter van het bestuur der tentoonstelling waren ontvangen, sprak prof Blok, uit Leiden, in den rooden salon van het Paleis een korte redevoering uit ten einde de Hooge gasten nader bekend te maken met doel en omvang der tentoonstelling. Hij gaf een beschouwing van ons zeewezen iu ver band met de tentoonstelling, sprak over onze zeehelden en zeevaarders, de grond leggers voor de heerschappij der Compagnieën, en herinnerde aan hetgeen de Oranjevorsten deden voor het zeewezen Een woord van hoop voor de toekomst onder de regeering van Koningin Wilhelmina vormde de slotzin. Na professor Blok's openingstoespraak nam II. M. de Koningin het woord om in de eersle plaats alle heeren, die tot het welslagen dezer tentoonstelling hebben mede gewerkt, Haren dauk, oprechten dank te betuigen en succes op hun «treven te wenschen. Ook Hare Majesteit hoopte, dat deze tentoonstelling zal medewerken tot vestiging van de herinnering aan ons roem rijk voorgeslacht en ook voor de toekomst moge strekken, die herinnering duurzaam te bewaren. Ilare Majesteit verklaarde daarna de ten toonstelling geopend. Het Wilhelmus werd nu door de marine- muziek aangeheven, dat daarna vierstemmig werd gezongen door jonge matrozen. De Koningin droeg een crème costuum, wit capothoedje met zalmkleurige bloemen en aigrette. Dc Koningin-Moeder was in lila zijden toilette. Naar China. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen zijn Hr. Ms. pantserdekschip Piet Hein en pantserdekschip Koningin Wilhel mina der Nederlanden respectievelijk 14 en 15 dezer naar de Chineesche wateren ver trokken, die met de Holland, de Nederland- sche divisie ouder kapitein Lamie, zullen uitmaken. Is Jat noodig Vrijdagochtend te 7 uren is te Breda de infanterie uitgerukt. Zij keerde terug ten half vijf 's namiddag. Er bleven 49 man achter, die niet verder konden, en waren neergovallen langs den weg. Vijfman werden naar het hospitaal vervoerd. Op liet excer- citieterrein, toen de manschappen in 't gelid stonden en wachtten op het commando, dat hen van een afbeulende dagtaak zou ver lossen, vielen er nog een tiental mannen neer. Ze konden het die laatste minuten zelfs niet meer uithouden. Dat zijn de ruwe feiten. En de vraag dringt zich op, of dergelijke afmattende inarschen op een suikheeten dag met een vracht op het lijf van 24 kilogrammen, nu juist noodig zijn tot 't aanleeren van den dienst. Wij zijn zoo vrij het te betwijfelen. (D. v. Nbr.) Reclame. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Als reclame voor de badplaats geeft het van de maagstreek het bijschrift „goedkoop, gezond en rustig herstellingsoord*. Sommige briefkaarten geven een Ansicht van het kerkhof met boven genoemd bijschrift Moord tc Rotterdam. Jacob Veldhuizen, een 24jarig schippers knecht kreeg Zaterdagavond twist met eene vrouw, met het gevolg dat de schippers knecht naar het politiebureau gebracht werd. De man, hoewel opgewonden, was niet zoo dronken dat men hem met reden in bewa ring kon houden en zoo werd hij Jcor». daarna weder heengezonden, doch de politie behield voorloopig zijn mes met de mede- deeling dat hij dit terug kon krijgen, na tuurlijk ter voorkoming van erger. Na weder op vrije voeten te zijn gelaten, belandde hij tegen tweeën in een soort ver- verschings'.tuis in de Zandstraat tegenover de Trouwsteeg, staande op de straat werden hier voor dit huis eenige daar gekochte ge bakken aardappelen gegeten. Onderwijl kwamen er twee Duitschers aangeloopen, die ook iets gebruikten. Toen vroeg Velthuizen aan die Duitschers, //ben julie moffen.", en op de vraag der vreem delingen wat dit beteekenen moest, zeide hij „wel ik ben ook een mof„Verder ge beurde hier niets, doch toen de Duitschers vertrokken, volgde Velthuizen hen de Zandstraat in. Een der Duitschers moet zich toen omgekeerd hebben en, zooals eene vrouw beweert, zou hij Velthuizen, na een korte woordenwisseleling, een stomp op zijn oog hebben gegeven. Deze, die na het verlaten van den politiepost op de Coolvest terstond een nieuw mes was gaan koopen, zooals hij zegt om zijn brood te kunnen snijden, trok dit mes en stak het dezen Duitscher ter hoogte een geweldig eind in het lichaam. Bijna oniniddelijk zakte de verwonde in een en verloor het bewustzijn. Hij werd terstond naar het Ziekenhuis gebracht, waar hij Zondagmorgen om 7 uur overleed. De politie van den post de Coolvest stelde dadelijk een onderzoek naar den da der in, doch hij was verdwenen. Men kwam evenwel op de gedachte dat uit mo gelijk dezelfde man kon zijn, die in den vooravond aan den post geweest was en wiens mes men nog had. Naar hem werd nu een onderzoek ingesteld in de logemen ten in de buurt, met het gevolg, dat men hem omstreeks 3 uur Zondagnacht aan een tafel vond zitten in een logement. Hij ontkent den moord gepleegd te heb ben, doelt wordt door verschillende getui gen als de dader herkend. Het mes waarmede de moord gepleegd werd, is in beslag genomen, en Jacob Velthuizen, die te Ede woonachtig is, is naar de straf gevangenis overgebracht. De vermoorde Duitscher is Friedrich Wilhelm Schöueln, oud 30 jaar wonende te Hemsdorf, scheepsklok, op het stoom schip Federa van de Neptunlijn, liggende in de Spoorhaven alhier. Zijn lijk is ten dienst der justitie in beslag genomen. Het ongeluk te Den Helder. Het Hbld. deelt nog de volgende bijzon derheden omtrent het ongeluk mede Op de zandplaat Onrust waren twee on- gesprongen granaten gevonden. Zij werden naar den Helderschen zeedijk vervoerd, en daar zouden ze worden vernield. Een der projectielen wisten de vinders, vletterlieden, met een moker zoodanig te behandelen, dat er een spleet in kwam. 't Werk wilde echter niet vlug genoeg vlotten, waarom naar andere middelen werd omgezien om het doel te bereiken. Tegen de waarschu wingen van een onderofficier van den torpe- dodienst, die zich onder de omstanders bevond, in, nam een vletterman een der projectie len en wierp dit met kracht op het andere, om beide granaten op die manier te ver brijzelen. Een geweldige slag volgde en de gevolgen van de roekelooze daad waren verschrikkelijk. Van heinde en ver kwam men aanloopen en vond daar, op de plaats des onheils, als slachtoffers de meesten van hen, die zich in de onmiadelijke nabijheid hadden bevonden, toen de granaten ontplof ten. De aanblik was afschuwelijk. Met afgerukte ledematen lagen daar tal van jonge mannen, enkelen zieltogende, de meesten ernstig verminkt. Handen en armen en beenen, door de kracht van de ontplof- fingsstof afgerukt, werden op grooten afstand teruggevonden. Een kind kwam met vijf vingers aandragen, door hem van den grond opgeraapt. Geen wonder dat bij zulk een tooneel bejaarde menschen schreiden als kinderen. Dadelijk waren velen gereed te helpen waar te helpen viel. De infirmerie en het bureau van den geneeskundigen dienst der landmacht waren in de oniniddelijke nabij heid en dus was er terstond medische hulp en hospitaalpersoneel bij de hand. Achter eenvolgens werden de verminkte lichamen voorzichtig opgenomen en in de infermerie binnengedragen, waar de aanwezige militaire en inmiddels ontboden burger-artsen direct de ongelukkigen voorloopig behandelden. Reeds voor of weinige oogenblikken na hunne komst in het hospitaal gaven drie der zwaargewonden den geest, 'l Waren de flinke, oppassende mannen Jan Koningstein, gehuwd en vader van 11 kindereu, Jan Runnenburg, gehuwd, vader van 4 kinderen en Dirk Been, 25 jaar oud en ongehuwd. Hunne namen zullen niet onbekend zijn aan hen, die wel eens lazen van de reddingen aan de Heldersche kust. Menig schipbreu keling werd door deze mannen, wier element de zee was en die thans door het moordend lood om het leven moesten komen, aan de

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2