<n Drukwerk! ANSICHTSEARTEN Advertentiën. Rant te Waalwijk Middelkoop te Capelle. Vooi Waalwijk en Omstreken Wegens sterfgeval Rijwielzaal en Horlogemakerij, Antoon Tieten BRANDEWIJN BR/ •uimmim Prachtige nieuwe ANTOON TIELEN, WAALWIJK. Onderwijs. Telegrammen. Ingezonden stukken. Handelsberichten. publiek verkoopen 2 nette kostgangers, actieve Personen gevraagd, INVENTARIS, gebruikte Rijwielen Wed. Adr. Rergmans. van Waalwijk, 21 a 22 gulden per maand. wordt ter overname aangeboden een geheelen en goed onderhouden en onderdeelen. W aal wij ksche Snel persdrukkerij. SLDE FRRNSCHE KROON met gezichten van de Groote Straat, Openbare School, Hotel Ver- wiel, van Gend en Loos, Hotel de Twee Kolommen enz. enz, Verkrijgbaar bij Wederverkoopers genieten rabat. Moordaanslagen. Bij gelegenheid van een turnersfeest te Qoch, heeft Zondagmiddag zekere Til. uit Groesbeek bij een vechtpartij een Duirscher met een mes levensgevaarlijk gewond. 'Je Goch wist Th, aan de politie tc ontkomen, doch hedenmorgen is hij doorde inarechaus- see te Groesbeek gearresteerd. Naar het gerucht loopt is de gewonde 1 reeds overleden. Zekere F. uit Woensel had Dinsdagmid dag in de herberg van zekeren 1). te Kind- hoven vijftien cent vertering gemaakt en weigerde te betalen. 1). loste daarop drie schoten op F., waarvan er twee in den rug en een in de zijde troffen. Ge gewonde is in levensgevaarlijken toestand in het bin nengasthuis te Woensel opgenomen, de dader j9 gearresteerd. Men meldt uit Amsterdam Hedenochtend omstreeks half vier - 't be gon te dagen werd de brigadier van po litie eerste klasse Van Straalen door een agent van politie gewaarschuwd, dat zich op de Brouwersgracht bij den Singel den ganschen nacht een paar verdachte personen hadden opgehouden Van Straalen lette op en wel- I dra trok het zijn aandacht, dat de deur van perceel 3 der Brouwersgracht aanstond, welk huis onbewoond doch voor pakhuis en kan- toortokalen van verschillende firma's inge i richt is. Dat die deur niet gesloten was, kwam hem al dadelijk verdacht voor, en even wachtende op de komst van een paar agenten, die volgens het controle-register hier moesten verschijnen, trok Van Straalen I de deur dicht, toen hij in de verte een der verwachte pölitie-dienaren zag—«ankomen. I Onmiddelijk echter werd de deur van de binnenzijde weder geopend en loste een per soon een pistool a bout portant op Van Straalen, die daardoor in de kin getroffen werd en een groote bloedende wond be- kwam. Onder het tumult, dat hierdoor ontstond, vluchtten twee personen het verlaten huis uit, inmiddels nog een paar schoten lossen de, door de Ilomolensteeg. In de Lange- straat, tusschen Brouwersgracht en Blauw burgwal, werd eeu der boeven door de hem achtervolgende en te hulp gesnelde agenten gepakt en naar het bureau aan de Oudebrug gebracht, waar de waarnemende commissaris van politie, de heer Gaman, spoedig ver- i. scheen en den booswicht in verhoor nam. Een porder verscheen weldra mede aldaar, die een revolver aanbracht, welke hij op de plek der arrestatie had gevonden. De revol ver was nog met drie patronen geladen. De van den moordaanslag verdachte per- I soon is een welbekende bij de politie en logé van Lammetje Zondag. Van Straalen begaf zich vervolgens naar het Binnengast- i huis, waar de kogel uit de wond verwijderd i werd, die niet levensgevaarlijk bleek. Aanval op den koepel van Bluricutn De oppassende en eerst kortelings gehuwde kastelein van den koepel van Blaricum, de heer heer J. A. Dalloyaudf, had reeds meer- i malen des Zondagsavonds aan rondzwervende woestelingen geweigerd te tappen. Doch Zoodagavond hebben zij zich bij die weigering niet neergelegd. Eerst hadden een j vijf- of zestal jonge mannen, ;/die een borrel op hadden, maar niet dronken waren'', eenige wielrijders aangehouden en hun rijwielen be schadigd. Dezen vluchten in den koepel van Blaricum, gevolgd door de Huizers. De waard van den koepel weigerde den menschen te tappen, wat reeds direct tot ongeregeld heden aanleiding gaf. Eenige ruiten werden stuk geslagen. Het krachtig optreden van den met een stuk hout gewapenden kastelein, had tengevolge, dat de kerels toen aftrokken. Eenigen tijd later kwam een drietal met messen gewapend echter terug en begon een een formeelen aanval op den koepel. De deur werd ingetrapt en de kellner nam toen overhaast de vlucht, beducht voor de messen der Huizers. De kastelein was ondertusschen zijn revolver gaan halen „om zichzelf te verdedigen en door een schot de aanvallers bang te makkeu." Toen hij, beneden gekomen, de Huizers de gang zag binnendringen, loste hij in zijn verwarring een schot en de belhamel, Dirk Bakker Kz., stortte, doodelijk in het hoofd getroffen neder. Een uur later was hij dood. Op raad van eenige dames (logés) die in doodelijken angst in de één verdieping hoo ger gelegen gelagkamer waren, nam de kas telein met zijn jonge vrouw over de heide vlucht, weldra door de daines gevolgd. De kerels hadden zich eerst met hun kameraad beziggehouden, doch sloegen, toen zij het terrein vrij zagen, aan het plunderen. Alles tot de piano toe werd kort en klein geslagen, doch toen 67 militairen uit Naardcn op het terrein kwamen, trokken de menschen snel af. Twee der belhamels, Peter Baas uit Hui zen en zijn neef Bartje Baar uit Blaricum, werden echter 's nachts nog in hun huis ge arresteerd. Algemeen gevoelt men medelijden met den jongen kastelein voor den koepel van Bla ricum, die zijn broodwinning voorloopig en waarschijnlijk voor goed kwijt is, en wiens meubels vernield zijn. Hij heeft zich te Laren in handen der politie gesteld en is in hechtenis genomen. De verslagene Bakker stond zeer ongunstig bekend, hij was als marinier wegens wangedrag ontslagen en was pas kort geleden uit de gevangeuis op vrije voeten gesteld. Als 't komt, komt 't goed van den ^c" j Een landbouwer te Hoogerheide, wiens huwelijk sedert 9 jaar kinderloos was, is zaj thans verrast met de geboorte van een drie ling twee dochters en een zoon 1 Vrijüoeveu-Cappel. Donderdag 1.1. is onze nieuwe Burgemeester de WelAchtb. heer baron van Heekeren van Waliön in eene plechtige gemecnleraads veigadering geinstal leerd. l)c feestelijke intocht zal plaats hebben, in de laatste hélu van September. Druilen. Uit salaris van den brievenbe steller J. C. Vei hagen alhier, is dezer dagen met 25 verhoogd. Onze hartelijke geluk— wenscli aan den ijvervollen ambtenaar. Ibissen, 21 Aug. In zijne j 1. gehouden vergadering heeft de gemeenteraad gekozen voor het college van zetters alhier als le candidaten de heeren J. Schoenmakers en B van Baaien, als 2e candidaten de heeien G. Verhoeven Gz. en G.Verbeek Gz. Kaatsheuvel. Naar wij vernemen is de to Stand van den ZeerEerw. pastoor dezer Parochie zooveel slechter geworden, dat ZKrw. de laatste H Sacramenten zijn toege diend. Prijsuitdeeling, De prijsuitdeeling aan liet klein s-minarie te St. Michiels-Gestel was naar gewoonte druk bezocht en niet zonder reden. Als men dc fijne opvoering der stukken daar gezien en de muziek daar gehoord heeft, dan gaat men voldaan heen. Tegenwoordig was ook de bisschop Mgr v. d. Ven. De prijsuitdeeling werd geopend met de uitvoering van een fragment uit «de Kerk" (woorden van H. Mosraans en muziek van J. Haagh Alhoewel de zeereerw. Prof. v. Besouw voor eene juiste, volmaakte uitvoe- zorgd'-, v»a> Zuorw. dit jaar zoo ge- lukkkig niet ract zijne solisten DeLutijn- sche rede werd met kracht en klem gehouden door student Spielings uit Boxtel, deze rede was zeer actueel. Hij schetste, hoe bij 't overgaan dezer eeuw, velen dedonkere wolken zagen opkruien, die onheil voorspeld en vrees en siddering in veler gemoederen te weeg brachtmaar wij, zoo ging hij voort, vreezen niet, wij vertrouwen. En met recht. Iloe was het in 't begin der vorige eeuw? Pius VI stierf in ballingschap, Rome was in woe lingen en strijd gewikkeld, men zeide de Kerk vliedt het purperen leven uit, nu staat daar L'o XIII ofschoon bedwongen binnen de muren van 't Vuticaan, toch gehoord door vorsten en koningen en kei zers. In deze eeuw werd gespot met de Kerk, baar leven was uit, zij was goed voor dun ouden niet voor den modernen tijd, de wetenschap zou alle godsdienst vervangen nooit zag men de gelederen der Kerk zoo gevorderd, nooit zoo innig vereenigd om den Stoel van Petrus en zijne bisschoppen. Men trachtte van de Kerk onderwijs, liefdadigheidsinstellingen, kloosterorders te ontnemen nooit werd er zoozeer geijverd voor godsdienstig onderwijs, nooit zoovele inrichtingen voor zieken, krankzinnigen, idioten enz. gesticht, nooit zoo getobd en gezwoegd voor de ware wetenschap, nooit verrezen zoovele nieuwe congregatie's, die zich uitbreiden en over heel de wereld heil- brengen. Terwijl rondom de Kerk alles zich ontbindt, alle. gezag waggelt, alles in puin stort en de socialisten voor een tijd den scepter zwaaien ziet men op de stem van Leo XIII, met wien de wereld heeft rekening houden, vereenigingen opleven en telkens zich vermenigvuldigen en een ijzeren kracht uitmaken tegen de geweldige po gingen dier bandelooze troepen. Ilij sluit zijne warme Latijnsche rede, zoo fijn gestileerd, met een gebed tot den Redemptor, dat deze door zijp. II. Evangelie, dat rechtvaardigheid leert en liefde, weer uitkomst mag geven en den goeden strijd mag zegenen, dien wij onder Leo XIII voeren. Daarna werd het ,Onze Vader" opgevoerd. Een oorspronkelijk stuk van Francois Cop- pée, in krachtige Hollandsche verzen over gezet door den onvermoeiden Prof. den ZeerEerw. Heer A. Mutsaers. Het stuk speelde in Belleville, voorstad van Parijs, tijdens de Fransche Commune 1871. Door de communards was dc kape laan dier voorstad vermoord. De vader was haast waanzinnig van verdriet, woedend op de communards, hij kon hen dien moord niet vergeven, en hij zon op wraak, die hem zou verlustigen. De Pastoor komt om hem te troosten. Hij wil van geen troostende waarheden van den christelijken godsdienst hooren, toch maken de harde waarheden op zijn wraak lust ig hart indruk. Op aanraden van den Pastoor tracht hij tc bidden. Doch blijft steken in liet //Onze Vader" bij de woorden uvergeef ons onze schulden, gelijk wij" enz. Middelerwijl is de opstand nog niet gedempt, men hoort schoten en een der communards, komt bij den vader binnengevlucht hij wordt achter volgd en vraagt bij hem een schuilplaats. De vader valt in woede uit tegen den Communard. Deze zegt, dat hij nu de laf heid der Christenen ziet, die woorden van vergeving enz. op de lippen hebben, doch wier daden niet zijn naar de woorden. In- tusschen komt de politie bij deu vader huis zoeking doen. Wat zal de vader met den vluchteling aanvangen, hem uitleveren Hij aarzelt, doch zijn christen hart verwiut, hij geeft den toog Van zijn zoon aan den Communard en deze vluchtte vermomd weg. De vader knielt nu neer en bidt het //Onze vader" verder//vergeef ons onze schul den gelijk wij vergeven onze schuldenaren." Vooral vader en pastoor speelden hun rol heel natuurlijk en vol gevoel. Het blijspel was „de opgedrongen lakei." Evenals bij den Biergalop van v. Paesschen was de uitvoering zeer goed geslaagd. Wat klonk die hip hip hip! hoerah blij in den mond der sludenten, die weer eens frank eu vrij konden uitvliegen voor een grote zomermaand. Onder de prijzen, die werden uitgedeeld had Waalwijk haar eervol deel. Aan de studenten onze gelukwe .sell Zij weten Waalwijk's goeden naam daar ongeschonden te houden en nog roemvoller tc maken. LONDEN, 21 Augustus, liet departe ment van oorlog maakt een verliezenlijst openbaar waaruit blijkt dat de regeerings- telegrammen uil, Zuid-Afrika nog onbetrouw baarder zijn dan men al wist. Immers uit die lijst blijkt dat de Boeren op 25 Juli bij Klerksdorp 52 Engelsche cavaleristen gevangen genomen hebben, die mcerendeels behoorden tot liet korps vau Kimberley. De verliezenlijst maakt ook thans voor 't eerst gewag van 3 Engelsche gewonden en 13 vermisten in een gevecht bij Rietfontein op den 16 en 17en. Volgens den correspondent van de Daily Express te Lourenyo Marques melden be richten van de Boeren dat deze twee voor- raadtreinen en 29 voorraadwagens hebben buitgemaakt tusschen Klerksdorp en Potehef- stroom en 54-0 Engelschen gevangen hebben genomen tusschen Pretoria en Rustenburg. Het heet ook dat de Boeren Bloemhof ne./.jen bezet. De Wet zou °en vliegende kolonne hebben gezonden naar den Vrijstaat, en die zou den spoorweg ten noorden van Kroonstad hebben opgebroken. J)e correspondent van de Daily Telegraph te Middelburg seint dat de Boeren bij bun aftocht naar Belfast alles vernielden, zelfs gebouwen. Kruger is te NHspruit. Kleine korpsen Boeren tergen Buller's troepen lus- schen Carolina en Wonderfontein Volgens den correspondent van de Titnes te Shanghai wisselt Li dagelijks telegram men met Petersburg. De Russische vlag alleen wappert boven Njoe-tsjwang, waar de Russische consul tot burgerlijk commis saris is benoemd, terwijl de Russische banken de tolgelden innen. Bijgevolg is het niet verwonderlijk als men vernoemt dat Rusland over Mantsjoerije afzonderlijk met China wil onderhandelen. Volgens den correspon dent van de Daily Mail te Jokohama wan trouwt Japan de Russische plannen in China evenzeer als de Duitsche. De Japanscbe regeering zegt in een officieuse kennisgeving aan de pers, dat zij van China geen bui tensporige schadevergoeding zal eischen en zich verzetten zal tegen iedere poging van de Europeesche mogendheden om Chiua te verbrokkelen. De maatregelen die Japan zou nemen, waaronder een leening van 20 millioen pond, zouden ten doel hebben, de plannen vau Rusland en Duitscbland om zich op kosten van China te vergrooten, tegen te gaan. Een Japanscb oorlogsschip is naar Sjanghai vertrokken om troepen aan wal te zetten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Redactie van de Echo van hel Zuiden. De geëeide Voorzitter van bet Concours te Zeist Jr. Mr. v. d. Poll geeft mij uw uummer van 19 Augustus ter lezing, waarin een gedeelte van dat Concours besproken wordt op eene wijze, welke de Jury niet onbeantwoord mag laten. Drie punten vorderen bestrijding. Het eerste is de vriendelijke aantijging aan het adres van den Heer M. J. 11 Kcssels, de ondernemende en talentvolle man, die Tilburg met eene fabriek heeft verrijkt, waarop ieder Noord Brabander, neen, ge heel Nederland trotsch mag zijn. Geen enkel Jurylid zal die vriendelijke aantijging on derschrijven, ma ir wel dat er meesterlijke dilettanten zijn gelijk de Heer Kessels en ook dilettantische meesters. Ten 2de heeft de Heer K. nimmer zitting willen nemen als Jurylid, wanneer het eene afdeeling gold, waarin eene Tilbnrgsche vereeniging mededong. De machtige invloed van den Heer K. is de Jury op zoo'n wijze voorgekomen, dat ik meen in naam van alle mijne Collega's te spreken, wanneer ik het beneden ons acht op die hatelijke insinuatie te antwoor den. Als derde punt moet ik hier, (hoewel 't me pijnlijk aandoet voor de betrokkene ver eenigingen,) het feit vermelden dat vijf Juryleden er zich tegen verklaarden om de Koninginne-médaille aan Orpheus van Til burg toe te kennen, welke vijf stemmen echter niet op '1 Espérance van Waalwijk waren uitgebracht. Ware dit laatste wel het geval geweest, dan had laatstgenoemde Vereeniging voorzeker aanspraak kunnen maken op den 2deu prijs, eene medaille hiervoor door Jr. A. vau de Poll beschik baar gesteld. Door plaatsing dezer weinige regefen verplicht de Redactie zeer Uw dw. dn. RICHARD HOL, Voorzitter der Jury. Den Haag, 21 Aug. 19Ü0. GORINOHEM, 20 Augustus. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Meu besteelde voor: Ristarwo f 7,u 7,25, roodedito f 6.75, a 6,85 wille dito f6,75, A 7,inl. rogge 15,75 a 6, buitenl. dito 1'5,75 a 5,85, gerst 4,50 a 4,60, haver i'3,60 A 3,75. duivebooneu 1 6,75 u 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. üp de veemarkt waren heden aangevoerd 170 runderen, 7 nuchtere kalveren, 22 vette varkens en 615 biggen. Ie qnal. Kullkneim f180 A 200 Kal fvaarzen f 140 a 160 Melkkoeien 113') A 150 27* jarige ossen f 130 A 150 Guiste vaarzen f 80ea 9o Pinken f 50 o 60 Graska!veren f 25 a 35 Nuchtere kniv. f 9 11 Aangevoerd £2 veile varkens van 17 a 20 cl per half kilo, 615 biggen van 14,all.per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren; scha pen fa en lammeren f0 A f 0.per stuk. Kieren f 1.k 1.10 per 26 stuks. Boter 70 A 73 et. per 7» kilo. ROTTERDAM, 20 Augustus. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwschc en Overmaassche De beste f5.a 5.75. Dito mindere fO.—n 0. Gerst. Zeeuwsch, Flnkk. cn Ovcrm. Witcrn f7.A f7.75; beste Zomer- f7.25 A f8.00. 11 a ver. Dc beste f3.a f3.50. Blauwe erwten. De beste f6.a f8.50. Paardenboonen. De beste f0.a 0. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed f0.— a 0.Zomerzaad t'10 50 a 11.75. Kanariczaad f6.50 a 17-50. Bruine boonen de beste f0.a fl). Witte boonen de'beste f0.a f0. ROTTERDAM, 21 Augustus. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 44 paaiden, 0 veulen, 1 ezel, 921 magere en 560 vette runderen, 407 vette, 36 nuchtere en gras kalveren, 0 schnpen of lammeren, 0 varkens, 191 biggen, 0 bokken of geilen. De hestfde prijzen liepen als volgt li. 2; kwal. 22 c. Runderen le kvv. 33— c, 2e kwal. 28 c., 3de Kalveren le kw. 38 c., 2de kw. 34 c., 3de kw. 30 c. Alles per halve kilo. Baricht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGEND1JK Jzn. Vloardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f 23.p. ton. bruinblanke Bergertraan f28.— u t blanke Bergerlraan f30. Maaslevertraan f r Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl. m. 190 L. in gewone fusten van pl. in. 100 L. f00.— p. 100 L. Nat. Med. levertr. le soort f p. ton. c u r (stroogeel 2e f 35.— p. ton. Stooaimedieinale levertr. le f45.p. ton. Bij afname van 0 en 12 tonnen geniet men aan zienlijk rabat. Voorspoedig bevallen van een welge schapen DOCHTER. G. L. WAG EM A KERS— Koolkn. Besoijen, 16 Augustus 1900. TTarteliik dank aan allen die hunne be- ^^"langstelling bij ons huwelijk getoond hebben. M. J. DE ROOX. J. S C. DE ROON—Vos. Wijk, 15 Augustus 1900. DE NOTARISSEN en zullen voor de Erven JAN CRAA1JO, te Sprang, bij inzet op Vrijdag 31 Augus tus 1900, bij toeslag op Vrijdag 7 September daarna, telkens des avonds 7 uur, ten koffiehuize van den heer A. A PEL te Sprang, KOOP 1. Bouwland in de Nieuvvstraat onder Sprang, kad. sectie B, no 1295, groot 1.61.50 H.A. KOOP 2. Hooiland in de Driessen onder Sprang, sectie A, no 120, groot 1.09.70 H.A. KOOP 3. Hooiland in de Driessen onder Sprang, sectie A, nos 338 en 339, groot 1.21.60 H.A. KOOP 4. Hooiland onder Besoijen, over de oude straat, sectie A, no 264, groot 1.14.30 H.A. KOOP 5. Hooiland onder Cepelle, in de Slobben, sectie D, nos 279 en 281, groot 0.31 20 Alles te aanvaarden einde seizoen 1900. Betaling der koopsommen 19 October 1900. Worden GEVRAAGD met September Brieven te adresseeren of inlichtingen te bekomen aan het bureau van dit blad, onder letter A. wo. den die werkzaam willen zijn voor Brand verzekering op Amsterdamsche Beurspolis. Brieven met referentiën aan J. J. AR- KESTEYN ZOON, Uitgevers te 'slier- togenbosoh, onder motto Cl'Zekerillg. CCö/sBoscfl VER W ERSTB:.3E2 rCEILL; PRIJSCOURANT MET HANDLEIDING icratisenfr: op aanvraac voor het uitoefenen ecner benevens eenige Waalwijk, Aug. 1900. Ondergeteekende neemt de vrijheid te herinneren, dat alle soort Net Drukwerk op goed stevig papier door hem voort durend geleverd wordt aau P R IJ Z E N, zeker niet hooger dan die, waarvoor van elders komende concurrenten het aanbieden. Alvorens drukwerk te bestellen, vrage men eerst prijsopgaaf bij de firma Werkende met de nieuwste Materialen Lettersoorten. •<4W- -«4» *K~ *>y -^iz>. ya <|a mp>. «»v .<p\. .«p» -«py X|fc -*tv. JMtliJ cc/il indict] voorzien vat] het ConlrSIcmerk vut] MRRTEVtLT ZOON-LEIDEN. AMM0 1760. h?

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 3