I I De Zuid-Affikaansche oorlog. BUITENLAND^ Fraukrijk. Italië. BINNENLAND. China. Duitschland. Engeland. :i jj i PRRMIEMARKT te Waalwijk op Donderdag 20 September a s. m Het is Mij aangenaam, bij het begin van dit zittingjaar, u bijeen te zien tot her vatting uwer werkzaamheden. Zij zullen ook ditmaal belangrijk zijn, want vele ge wichtige wetsontwerpen zijn aanhangig. Tot deze behoort de voorgedragen Onge vallenwet, die in talrijke en dringende be- hoefteu moet voorzien. Ik doe een beroep op uwe medewerking om haar bin nen korten tijd tot stand te kunnen brengen. i I i L I 1 \v I I I L i I' 'i i i i i I: I" i :l i1'! "I I I 1/ II- I bsroovers en moordenaars onzer broederen. Of doet men dat in onze regeeringskringcn wèl Is het dynamietickip uit het begin van den oorlog reeds vergeten Is het waar, dat Nederlandsch-Indië de paarden heeft geleverd, waarop de Engelsche ruiters onze stamverwanten en landgenooten zoo hittiglijk verjagen Mochten evenwel deze vermoe den» alleen in het brein van wantrouwende lieden zijn ontstaan, en mocht onze regee ring en ons parlement kloeker en onver- raagder dan tot dusver opkomen ^voor 't goede recht* dan zou zeker elk eerlijk Ilollandsch hart zich verblijden. ffMaar Engeland zou toornen.* Laat het toorueu. „Het zal onze koloniën wegnemen Dat doet het toch als zijne begeerte is op gewekt, en hoe laffer wij ons gedragen, hoe. meer wij dat wegnemen voorbereiden. Onze belangen worden geschaad. Onder danen onzer Koningin geschiedt onrecht. Leden onzer ambulance worden gevangen naar Ceylon gevoerd. En wij hooren van geen protest. Wij zwijgen als kinderen, die bang zijn voor een bullebak. Doch zoo ons ministerie en de Kamer? in hunne lievigheid jegens Engeland blijven volharden, blijft er nog een weg open voor ons volk. Van ons land ga er een bewe ging uit, snel en krachtig, tot vorming van een internationaal verbond tegen Engeland, buiten de regeering om. De elementen zijn reeds aanwezig. De Eransche en Duit- sche comités gaan reeds dien weg op. Doch men bepale zich niet tot adressen, die door de diplomaten met een lachje terzijde wor den gelegd. Aanhoudende agitatie tegen Engelschen invloed, boycotten van Engel- schen handel en industrie, hel bijeenbrengen van gelden, het verschaffen van levensmid delen en ammunitie, het zenden van vrij willigers, en dit alles tot Engeland „pad geeft*, dit alleen kan Transvaal baten. De wetten der verschillende landen schijnen dit niet te verbiedeu of een doode letter te zijn. Waar de wet der liefde verbiedt lijdelijk toe te zien, dat broeders gemoord worden, en ridderplicht eischt dat men den weer- looze bescherme en den zwakke bijsta, moe ten overwegingen van lagereu aard zwijgen. De kampplaatsen in Zuid-Afrika hebben getoond, dat de Hollandsche moed nog on verbasterd leeft, ook in de harten van vre delievende mannen, niet gewoon om de wa penen te hanteeren, dat het vuur der geest drift en de gloed der toewijding in de zie len onzer landgenooten daar ginds nog niet is gebluscht. Eu zouden bij ons volk hier, op den klassieken bodtm der vrijheid, de gevoelens die hen bezielden geheel zijn gestorven Neen, nogmaals neen Niet aan dat volk, maar aan zijne leiders de schuld dat er niets geschiedt. oosten van Transvaal door de Britten on vermoeid voortgezet. De Eogelsche opper bevelhebber, lord Roberts, seint daarvan in zijn jongste telegiam aan het depatleraent va-.) oorlog te Loudeo het volgende uit Machadodorp van Viijdag 1.1. »Geucraal French bezette gisteren Barberton met zijn cavalerie, die hij door de bergen bracht. Hij ontmoette geriugen tegenstand, maar de Boeren werden volkomen verrast. 23 officieren en 59 minderen, die krijgsge vangen waren, werden beyrijd. 43 Locomo tieven en cenig rollend materiaal werden buit gemaakt. De locomotieven zuilen ons uit groote moeilijkheden helpen, daar wij ons hebben moeten behelpen met een beperkt aantal zeer gebrekkige machines. French bericht, dat er te Barberton voldoende levensmiddelen voor minstens drie weken voor zijn mannen en voor ongeveer een week voor zijn paarden zijn. Ruim 100 Boeren werden krijgsgevangenen gemaakt. Vele Mausergeweren, veel ammunitie en 50 wagens werden in dc stad gevonden. Er zijn groote hoeveelheden rundcreu en schapen in de streek. Dit is goed nieuws, want in dit opzicht zijn wij in den balsten tijd niet goed af geweest. French onderschepte groote convooicn, waaruit blijkt, dat Barberton ge bruikt werd als een opslagplaats voor de levensmiddelen van de Boerensti ijdtnachl ten zuiden en ten zuidoosten var de stad. liet grootste gedeelte van de troepen van French bevindt zich nog ruim 56 K.M. achter zijn cavalerie, daar het wordt teruggehouden door groote moeilijkheden, welke worden onder vonden, bij het brengen van dc wagens over den pas, die toegang geeft lot het dal, waai in Barberton ligt." En Reuter seint, dat dc Boeren te Nel- spruit onderling kibbelen en zich schuldig maken aan plunderen en brandstichten zij verklaren, dal Kruger hen in den steek ge laten en het goud medegenomen heeft, terwijl hij hun niets dan papiere.. geld achterliet. Dc geruchten houden aan, dat de burgers voornemens zijn, zich over te geven Dc correspondenten der bladen te Lourengo- Marques spreken van de volkomeu ontwrich ting van het verzet der Boeren. L)e Times verneemt uit Kaapstad dat president Kruger een proclamatie tegen die van Lord Roberts uitgevaaidigd heeft; hij zegt daarin dat de Boeren onoverwinnelijk zijn en dat de mo gendheden dc onafhankelijkheid der Boeren republieken erkend hebben. De Argus meldt dat mevrouw Kruger met veel andere ge zinnen van Boeren te Lourcrgo Marques aangekomen is, maar Steyn en Reitz zijn in Transvaal achtergebleven. Aan de Times wordt uit Godwonrivier gemeld dat Steyn naar Swaziland gaa'. Pole-Carew rukt naar Nelspruit op, waar, volgens al de Engelsche berichten, een paniek hcerscht onder de Boeren. dat Li scheep ging, de Engelsche admiraal Seymour tegen zijn vertrek protesteerde en dat Li daarop zijn reis heeft uitgesteld. Een telegram uit Peking meldt, dat de gezanten en de bevelhebbers der internatio nale contingenten aldaar in een beraadslaging tot de conclusie zijn gekomen, dat zij geen volmacht hebben, met prins Tsjing te onder handelingen zijn afgebroken. Men maakt daaruit de gevolgtrekking, dat liet lot van Chir.a beslist zal worden door een interna tionale commissie in de vreemde hoofdstad Prins Tsjing moet daarentegen verklaard 'nebben, dat de keizer verlangend is, naar Peking terug te kecren, dat hij daartoe reeds toebereidselen maakt en dat hij zich mei het hof in ecu dorpje bevindt op slechts 96 K.M. afstand van Peking. De tentoonstelling is Donderdag bezocht door 284.302 personen en men heeft nu een optelling gemaakt van de bezoekers der vorige maandeu, met dit resultaat Van den vijftienden April tot den eersten Mei 1.879.871; voor Mei 4.679.847 bezoekers; voor Juni 7.207 018 bezoekers voor Juli met zijn warme dagen 0.946.95 bezoekers; voor Augustus niet zijn vacanties in biuntn cu buitenland 7. 931.035 bezoeke-s en voor September neet men 't natuurlijk nog niet, doch eergisteren. Donderdag, had men toch reeds 4 380.902 bezoekers genoteerd, zoodat deze maand waarschijnlijk het record zal slaan. Tot toen waren er in het geheel 33,075.624 bezoekers geweest evenveel als in 1889 tijdeus den ganschen duur, zoo dat alles, wat et na dien komt, netto winst is we peslgevallen behooren er 4 tot één gezin In het geheel zijn er 22 gevallen en 1 ver dacht geval. 115 nienschen staau onder oezicht. De hertog der Abruzen is gistermorgen bij zijn aankomst te Rome ontvangen door de ministers, tal van militaire en civiele auto riteiten en een aantal vereenigingen. De menigte buiten het station juichte den hertog geestdriftig toe en deze begaf zich naar het Pantheon, waar hij een krans nederlegde op het graf van koning Humbert. De geruchten, dat de hertog der Abruzzen in het huwelijk zou treden met dc prinses van Asturiö acht men voldoende weerlegd door de plaiiucn van den hertog, om onver wijld opnieuw naar de Noordpool te reizen, waarvan hij reeds kennis heeft gegeveu aan den koning zijn neef. WAALWIJK. 19 September 1900. IMHBI1 De Engelsche natie loont zich in haar ware pedaante: wreeder nog dan een reus, die, na een vlieg gevangen te hebben, het machtelooze dier de pooten en de vleugels één voor één uittrekt met ten spottende grijns om de bloeddorstige lippen. De En gelschen, niet voldaan over dc onlrooving aan een klein, dapper volk, van wat het het dierbaarst kent: zijn onafhankelijkheid; niet tevreden met de willekeurige vertrapping van de meest primitieve beginselen van recht en racnschelijkheid de Engelschen bespotten en belecdigen den ouden, 74 jarigen presi dent Kruger, die voor de overmachtige Brit- sche drommen de wijk heeft moeten nemen op vreemd gebied, naar Lourenfo Marques, met al het vuil en de kwaadaardigheid van een wraakzuchtige, dien een elf maanden lange weerstand heeft geprikkeld tot het meest oninenschelijke in deü mensch. De Engel schen vertoonen zich nu eerst, tegenover Paul Kruger, in hun ware gedaante O, zij zoudeu hem zoo graag naar de Theems wil len sleepen en hem als den overwonneling laten rondrijden tot spot van het gepeupel hem in een kooi laten zien en in het gelaat spuwen door de bende ploertige jingo's Als zij maar durfden En de Britsche natie vertoont haar waren aard in haar pers. Op enkele uitzonderingen na, besmeuren de Lor.densche bladen den ouden presideut met hun smerigste vuil. Zoo bevat bijv. de Pall. Mall. Gazelle het vol gend, misselijk entrefilet. „Volgens een onzer correspondenten heeft Krager het presidentschap der Zuid Afrikaan- sche Republiek nedergelegd en is hij nu niets meer dan een lid van den Uitvoerenden Raad met zes maanden verlof. Hij zou gaarne willen, dat mevrouw Kruger zich bij hem voegde, en heeft met dat doel een tele gram aan haar gezonden naar Pretoiia inaar de goede ziel is te ziek, om te reizen, zegt zij, en Oom Paul zal „eu gaigon moeten heengaan. Dit is volgens de verklaring van niet wei nig gehuwde mannen, geen onaangename manier van reizen, als de Vroolijke Stad je doel is eu Parijs, dat Paradijs van presi denten in partibus, zal den ouden heer zeker aantrekken. De Rue des Nations afslente— ren, of een bock slurpen op den Boulevard is beter wetk, dan van «telling tot stelling te vluchten met de cavalerie van French op je hielen. Parijs, verwachten wij, zal Kru— ger's aanstaande hoofdstad zijn en een kapitale hoofdstad is het, daar geven wij hem ons woord op. Ballingschap heeft zijn aan gename zijde (voor hen, die bijtijds hun gel delijke voorzorgen genomen hebben) en een bewonderende menigte kan mogelijk Oom Paul nog eens rien, terwijl hij een „cavalier seul" danst in de Moulin Rouge." Kau het iufaoier De Boeien hebben de brug bij Kaapniui- den vernield. De Portugeesche spooiweg- ambtenaren nemen geen goederen aan die venicr moeten dan de grens. De Boeren hebben de spoorbiug in de Krokodilpoort vernield en driehonderd open goederenwagens verbrand. Het garnizoen van het Schweizerrenke, ten noordwesten van Bloemhof, is sedert veertien dagen omsingeld door de Boeren. Het heeft zich sterk verschanst en is vol doende voorzien van levensmiddelen. Uit Vrijburg gaat er een onlzetiingslegertje heen. Ten aanzien van dc Chineesche quaestie weinig belaugrijk nieuws. Oueeuigheid steeds wat thans moet gebeuren. Den een wil dit, den ander dat. Nu is van Duitschland weder het volgen de: Aan de Times wordt uit Sjanghai van Donderdag 11. gemeld, dat baron Muir.ni von Schwarzenstein de Duitsche gezant voor China, in het interview met Tsjeug vei klaarde, dat Duiischland zich er op had voorbereid, de bezetting van Peking onafgebroken te doen voortduren, totdat er een bevredigeude regeling zou zijn getroffen. Li Hoeng Tsjang telegrafeerde in verband hiermede aan Joeng- loe, dat hij uiterste pogingen moest aanwen den, om den keizer en de keizerin-weduwe over te halen tot teiugkeer naar Peking. Dan worden in Peking nog steeds door, stukken der vroegere regeering, gevonden zeer cornpromiteerend voor die luitjes o. a 't volgende Het edict van 26 Juni, door de bondge- noo cn te Peking gevonden, en waarin prijzen worden uitgeloofd voor de vreemdelingen die gevangen genomen zouden worden, zegt ook dat de zendingsposten te Peking vet woest zijn; zoodat de vrecmdelingeu daar nu geen schuilplaats over hebben de opperbevelheb ber bedreigt allen met den dood die de vreemdelingen herbergen. Deze proclamatie is op 's Keizers last overal te Peking aange plakt. En nog eenige vechtnieuwtjes 1500 Duitschers waaronder een veldbalterij trokken gisteren onder generaal Von Hoep! uer in zuidelijke richting. De plaats van be stemming wotdt stilgehouden, maar men zegt (lat hei doel der expeditie is, zich meester te maken van Siangh Siang aan den spoor weg naar Pao ting foe, waar meu veronder stelt da: een aantal Boksers zich ophouden. Generaal Liuewitch maakte bekend, dat hij bevel ontving ecu deel der Russische strijdmacht uit Peking terug te trekken. Is Li Hoeng Tsjang ingevolge de hem door zijn keizer gegeven opdracht als vrc— desonderhandelaar naar Peking vertrokken, of bevindt de slimme Chinees te Sjanghai Ziedaar een vraag, die tengevolge van de vele tegenstrijdige berichten uict met ja of ueeu is te beantwoorden. Berichten uit Sjanghai eu Washington melden, dat hij Vrijdag 1.1. aan boord van het Engelsche passagiersschip »Anping< is vertrokken met bestemming naar Takoe, nadat hij een be zoek had gebracht aan den nieuwen Duitschen I gerant, vrijheer Von Mumm. De Londeusc! Nog steeds wordeu de operatien in het j bladen beweren echter, dal op het oogenblik, - Het bezoek aan de Tentoonstelling blijft op gelijke hoogte: Vrijdag waren er weer 316.489 bezoekers (des avonds van zes tot tien betaalt men dan met vier tickets zijn entrée) en Zaterdag waren er 237.763, lei wijl hel fraaie weder Zondag weder dui zendtallen in den vroegen voormiddag reeds naar liet enorme terrein heeft getrokken. Het aantal naar Parijs komende bui gemecsters der Republiek op uLnoodiging van dc regeering, zal bedragen 20.777, die de uitnoodiging althans hebben aangenomen, terwijl in het geheel aan het banket zullen aanzitten 22.170 personen. liet liurgemecslersbauket. Tot dusver hebben ruim 20.UU0 Fransche burgemeesters de uitnoodiging aangenomen van den presi dent en de regeering der Fransche Republiek, tot deelueniing aan het te Parijs te houden banket. De heereu zullen zich daar geducht te goed kunnen doen, te oordeclen naar liet overvloedige menu, dat niets minder bevat dan de volgende gerechten. Hors d'oeuvre variés Oiives, concombre, saucisson, beurre Dames de saumon glacées Parisicnne Filet de boeuf en belle vue Paires de canetons de Rouen Poulardes de Bresse róiies Ballottines de faisans Saint Hubert Salade Polei Glacés succès Condes Dessert Petits-fours glacés et gdteaux Corbeilles de fruits de saison Péches, figues, raisins, poires, ponmie?, physalis Vins Treignac en carafe Saint Emiliou en carafe Haul-Sauternes Margaux Champagne frappé Café—Liqueurs—Fine-champagne De tentoonstelling is Zondag bij prach lig weder bezocht door niet minder dan 504.585 personen die hun tickets hadden te betaleu met 30 35 centimes, terwijl de vervoermiddelen (als daar ziju rijtuigen, trams omnibussen, booteu en spoor) lang niet kou den voldoen aan de behoefte. Het diner door den gemeenteraad aan te bieden, is afge'ast. Het was oorspronkelijk het plan geweest van president Loubei, om al den deelnemers aan het burgemeestersbauket der regeering de hand te drukken in een défilé, waartoe hij zich zou plaatsen vóór de Oranjerie. Dat zou heel mooi gestaan hebben, doch een rekenmeester is in den arm genomen en die is, in verband met de enorme deelneming, tot de conclusie gekomen, dat Loubet voor deze vertooning vijf-en-eeu-half uur zou noo- dig hebben, tegen 3600 drukken per uur, zoodat hij, om bijtijds gereed te zijn voor den aanvang van het feestmaal (des morgens om halftwaalf) zou moeten beginnen in de:i vroegen morgen om zes uur. Het zal dus maar niet gebeuren. Examen. Met genoegen kunnen wc meiledeelen dat voor het tweede gedeelte van het notarieel examen slaagde de heer A. J. J. van Liempt thans te Nijmegen woonachtig. De heer van Liempt genoot zijn opleiding bij de heereu Mr. J. J. J. D. Bink en R. C. A. van Cranenburgh alhier. Cursus voor de üoofdacfe. Na nauwelijks eeu jaar re hebben bestaan, is de cursus voor de hoofdacte, die hier des Zaterdags gegeven werd, dooi zekere om standigheden moeien worden opgeheven. Alutiuéc Liedertafel. A. s. Zondag zal de Liedertafel haren honorairen leden een buiteugewoon matinee musicale aanbieden. Uitgevoerd zal worden de Kroningscantate, woorden van onzen Eerw. Herder, muziek van R. Hol en opge dragen aan Oefening en Vermaak. Gaarne had de vereeniging dit groote en schoone toonwerk uitgevoerd op den verjaardag van li. M. onze geëerbiedigde Koningin, doch door omstandigheden moest de uitvoering tot 23 Sept. a. s. versteld worden. Ongeluk. Gisteravond had een droevig ongeluk plaats. Jan Vissers, hier bij allen bekend en wo nende op den Zomerdijk, reed, toen het reeds donker was, per ets huiswaarts. Hij ontmoette een troep koeien, waarvoor hij uitweek. Door de duisternis eenigzius mis leid, meende hij ze allen reeds te zijn ge passeerd en wilde gewoon zijn weg vervol gen, toen hij tegen een der beesten aanreed, met liet treurig gevolg, dal hij viel en wel zoodanig, dat een der horens der koe in zijn oog drong, dat hij dan ook waarschijn lijk zal moeten missen. Op nog verschil lende plaatsen van zijn gelaat werd hij ge wond. Men kan zich de verschrikkelijke van den man voorstellen. Dr. Sweens verleende de eerste geneeskundige pijnen alhier hulp. Kcgchvedsti'ijd te Tilburg. Op het concours der kegelclub „Strijd lust" te Tilburg werd Maandagmorgen de katnpioenprijs geworpen door den heer II. de Bondt aldaar met 53 punten in 6 ballen. De heer Gér. Zuurhout alhier, behaalde den 3en prijs, een prachtige luxe-tafeltje, ter waarde van f 25. Paardenfokkerij. Van de 27 Hollandsche merriën der Nederlaudsche inzending op de internationale paarden tentoonstelling te Parijs waren er 15 te koop. Hiervan zijn 0. in. verkocht te Bergenopzoom 1 span vossen, beide in N.-Brab&nt ge fokt, de eeue was aangekocht van Gebr. Hol, de andere vau den heer P. L. rloa- eoop te Hcusden. Dit span werd het eigendom van den heer Jurgens te Os. De paarden kosten f 2700 't span. met de buitenlandsche mogendheden geene verandering. De binnenlandsohe onlusten van er gei: aard, die in China zijn uitgebïi hebben echter in het verkeer met dat stremming veroorzaakt. De ter Vr, conferentie gesloten verdragen zijn door bijna al de mogendheden bekrach Ik hoop, dat het eerlang hier te ven Internationaal Bureau van het Hof Arbitrage aan zijne bestemming zal vo door bevorderlijk te zijn aan het niet genoeg te schatten belang der vrecd oplossing van geschillen tusschen de Twee betreurenswaardige gebeurteni; de oorlog in Zuid-Afrika en de onluste China, maakten het wenschelijk, dal zeemacht zich in de aangrenzende wat* vertoonde, ten einde aan landgenooten danige hulp of bescherming te verlei als noodig zou blijken. Dank zij de ruimere opbrengst van schillende middelen is de fiuancieele stand gunstig te noemen. Versterking inkomsten blijft echter onmisbaar tot del van nieuwe uitgaven allereerst in verl met de Wet op den Leerplicht. Gunstig is evenzeer de toestand dc dische middelen. Het is Mij mogelij verschillende voorstellen te doen, waard' naar Ik vertrouw, de zedelijke en stoffe ontwikkeling van Indië krachtig zal wo jevorderd. Onder het waakzaam oog van de zetting en het eskader verbetert de toeslt in noordelijk Sumatra geleidelijk, al bijwijlen de kracht onzer wapenen nog doen gevoelen. Van degewichtige wetten, die in staat, voorbereiding zijn, zullen die op het arbe contract, tot betere voorziening omtrent armwezen en tot Stoats-exploRatie steenkolenmijnen in Limburg u weldra reiken. Moge uwe beraadslagingen, mijne heer vruchtbaar zijn en uwe ijver en toewijdi onder Gods zegen, veel goeds doen, stand komen voor het Vaderland en zl Koloniën. Jk verklaar de gewone zitting der ten-Generaal te zijn geopend. De Koningin in een geheel creme sal tien kleed met witgevederde hoedje breede lint van den Ned. Leeuw over borst, H. M. Moeder in lila fluweelen stuum gedeeltelijk overtrokken met kleed van witte kant aan Haar zijde ga, de, schreed in al de majesteit van jeugd vriendelijkheid, links en rechts naar hoogmogende gezelschap neigende, naan Troon. Met Haar klankrijke en welluidende sti las H. M. de openingsrede van liet pap en in de zinsnede de twee betrenrenswaj rdige gebeurtenissen, de oorlog in Zuid-i rika en in China vermeldende, nam hl stem een ietwat weemoedigen klank aan Meo beefi alhier met belangstelling kennisgenomen van het feit, dat bij de ver mcestering van de zuidelijke forten van Takoe door den Duitschen aanvoerder persoonlijk om een Fiansche vlag weid gezonden ten einde die nevens de vlag der andere mo gendheden te laten wapperen. Toen prins Albert van Saksen gisteravond van Pillnitz naar de manoeuvres in Wolkau terugkeerde, gingen de paardeu van ziju rijtuig op hol. Hij werd eruit geslingerd cn stierf tien minuten later. (Prins Albert Karei Anton Lodewijk Wil lem Victor, geboren 25 Februari 1875 als zoon van prins George, broeder van deu regeerenden koning Albert, was kapitein bij het 1ste regiment Saksische Uhlanen jen het zesde kind uit het huwelijk van prins George met Marianne, iufaute van Portugal.) GLASGOW, 17 September. Van de 5 nieu- Na bekomen ministeriëele machtiging heeft de Provinciale Commissie voor de paarden fokkerij besloten over te gaan tot den aan koop van een zestal 21/,-jarige merriën, ten einde die daarna publiek te verkoopen, onder verplichting, dat zij als fokmerriën in de provincie zullen moeten verblijven Het ligt in de bedoeling zoowel exemplaren van Belgisch als van Oldenburgsch ras aan te koopen. Troonrede. In de Kamer het gebruikelijke schouw spel een rumoerige menigte, totdat de stem van den ceremoniemeester aankondigt: „H M. de Koningin*. Plotselinge stilte, en neigend treedt de Vorstinne met Haar Moeder en gevolg naar den troon, waar zij onmiddellijk aanvangt met de voorlezing der Trtonrede Mijne Tleeten I11 de vriendschappelijke betrekkingen Paul Kruger. Het Nederlaudsche volk heeft zeker voldoening kennis genomen van het beric. dat de regeering president Kruger een 0 logsschip heeft aangeboden om hem n Europa te brengen. In dit aanbod ligt erkenning van president Kruger als het hoo van een nog niet opgeheven staat, eD doet goed dat zoo onbewimpeld erkend zien. Voor onze vloot is liet een eer, een barer schepen den waardigen leider v bet Transvaalsche volk op zijn gewichti, zending naar Europa zal mogen overbret gen. Wij hebben ons afgevraagd welk sch bedoeld kon zijn, dat binnen vijf of zes gen nadat het aanbod zon zijn aangenome te Louren^o Marques kon wezen. Wij dac ten aan de Zeeland, welk schip, naar li vroeger heette, de Friesland in de Delagoi baai zou gaan aflossen. Waarom aan di plan geen gevolg is gegeven, weten wij nie Naar wij hooren, is de Zeeland, nadat hl schip einde Mei uit West-Indië is teruggi keerd, in den Helder gebleven en ligt dai in reparatie. Wij vernemen nu echter nader uit de Haag „Hr. Ms. pantserdekschip Gi lderland onlangs van Nederland naar Oost Indi vertrokken, onder bevel van den kapiteii ter zee baron Sweerts de Landas Wij borg! is aangewezen om eventueel den presides der Z -A.-Republiek te Lourei.po-Marquf aan boord te nemen en naar Nederlan, over te brengen. Telegrafische bevelen zi; tot dat einde gezonden naar de plaatsen» waar deze bodem thans verwacht kau wor den, 11I. Periin of Aden.* De Gelderland is een pantserdekschip typt kruiser, gebouwd op Fcyenoord (nabij Rot terdam) en in Maart U. van de werf ver trokken. Het is een schip met 4030 toa waterverplaatsing. De maximum vaart 20 mijl in het uur, maar dat zou bet schip slechts een dag of vier kunnen volhouden, Deu afstand van Aden naar Loureneo Mar ques zou de Gelderland, snel stoomende met een gemiddelde vaart van 14 mijl, in eea dag of acht afleggen. Perim ligt dan ongeveer een dag verder. Mar.r besluit de gezagvoerder zijn kolen te sparen, zoodat hij op zijn voorraad ook de terugreis van L011 renyo Marques kan ondernemen en hier geen kolen hoeft in te nemen, dan zal de Gel derland nog wat langer over de reis doen. Den 11 en was het schip te Port-Saidhet zou te Perim aanleggen. Daar kan het vandaag of morgen zijn. Bij de berekening, dat de Gelderland in vijf of zes dagen, na dat het aanbod aangenomen zal zijn, te Loureneo Marques kan wezen, zijn blijk baar een paar dagen voor het antwoord van

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2