BUITENLAND. Frankrijk. China. Engeland. Griekenland. Vereenigde Staten. BINNENLAND. 276.903 276,942 285,574 281,075 552,070 592,331 468,057 106,928 123,457 169,737 169,310 147,520 77,902 142,699 De Diocesane Katholiekendag. tioep Boeren en joeg hen geheel uiteen. Hij vermeesterde een 15-ponder, die door de 14de veldbatterij te Colenso was verloren, 26 wagens, eeuige karren, 8.000 ruuderen, 4.000 schapen, eenige geweren en ongeveer 20.000 rekjes ammunitie voor klein geweer. Ook nam hij 28 Boeren gevangen, onder wie 8 man van de staatsartillerie en 3 op standelingen uit Kaapkolonie. Generaal Hild yard bezette 19 dezer Vrijheid. De Boeren, onder Chrisiiaau Botha, hadden een ste:ke stelling bezet, die door de bereden infanterie van generaal Gough en van Bethune werd omgetrokken. Er wordt bericht, dat onze verliezen zeer gering zijn. Generaal Clery meldt, dat een patrouille van dc bei eden iufantcrie van Thorneycroft vanmorgen bij Vaal Station een troep Boeren heeft over rompeld, van wie gezegd wordt, dat zij ver kenners van Theron zijn. Een van hen werd gedood, één gewond en één gevangengenomen Ook werd een zak dynamiet buitgemaakt De gevangene is een Hollandsche Amerikaan. Hij bevestigt den dood van Theron en zegt, dat zijn troep op weg was naar Lijdenburg." Heden is verschenen een manifest van den minister—president lord Salisbury, waarin hij verklaart, dat de keizerlijke macht over de beide Zuid-Afrikaansche republieken, waarvan men zoo onvoorzichtiglijk had af gezien, hersteld moet worden op duurzame grondslagen, terwijl het grondgebied in quae stie later onder Engelsch koloniaal systeem zal worden gesteld. Lord Salisbury verkaart verder, dat de regeering en het Parlemeut van Engeland ten spoedigste moeten voorzien in het ouvolkomene van hel militaire systeem. Ten slotte betoogt de premier, dat Engeland ten aanzien van de Chineesche aangelegen heden, zal handelen in overeenstemming met de overige mogendheden. De Daily Telegraph verneemt uit Louren- 90—Marques dat 700 Boeren, waarbij 14 officieren, onder geleide van 300 Porlugeesche soldaten naar Louren^o-Marques overgebracht zijn. Zij werden door nog 800 Boereu en huurlingen der Boeren gevolgd. Allen zijn te Lourengo Marques gevangen gezet. De Portugeezeu verlangen dat de Boerenregee— ring zal zorgen voor deze vijftienhonderd man, die de wapens hebben neergelegd toen zij het Portngeescbe grondgebied betraden na hun kanonnen en schietvoorraad vernield te hebben. De Boeren die zich op de grens aan de Portugeezeu overgegeven hebben, zijn in het geheel drieduizend iu getal. Zij ziju hierheen gezonden eu onder bewaking gesteld. Zij zijn haveloos en mager cn blij dat het vech ten gedaan is. Volgens een telegram van Roberts uit Pretoria van heden heeft Pole Carew van ochtend in de vroegte Komatipoort bezet en een groot aantal spoorwagens en locomotie ven buitgemaakt. parade te hebben afgenomen, naar Takoe is doorgestoomd. De Times verneemt uit Peking: Tenge volge van het toenemen van de Boksers in den omtrek van Peking zijn tochten om te fourageeren zonder gewapend geleide verbo den. De Engelsche troepenmacht te Peking is zoo verzwakt, dat er slechts 400 man voet volk en vijftig ruiters beschikbaar zijn voor het ontzet van de Engelschen op de heuvelen zoodat het plan van ontzet uitgesteld is. De bijzouderheden over de slachting van Engel sche, Fransche en Amerikaansche zendelinge in de provincie Sjausi, waarbij zoowel de mannen als vrouwen eu kinderen omkwamen verruilen geheel China met afgrijzen. Het gansche zendingswezen tusschen Peking en de Gele Rivier is weggevaagd. Het blijkt dat Joe—hsidu den 9en Juli 43 zendelingen verraderlijk in het Jaraen te Tai—joeéu—foe binnenlokte, voorgevende dat hij hun een geleide naar de kust wilde bezorgen. Nau welijks waren zij binnen of zij werden allen klein gehakt. Hun hoofden werden aan de vier poorten der stad ten toon gesteld. Van het Oostenrijksche eskader in Oost— Azie is hot volgende bericht ontvangen. De luitenant ter zee Schneterschitz is met een detachement uit Tientsin en de vlaggenwacht van Takoe, te zamen 1 officier, 3 zcecade:— ten en 45 man, met de Duitsche en de Rus sische tioepcn betrokken geweest bij de ver meestering van het zuidelijk fort van Peitsang De Duitsche eu de Oosteurijksche vlag wer- deu gelijktijdig geheschen boven de hoofd poort. Later vermeesterde-a de Russen kanonnen en een mijninstallatie. Aan Oos tenrijksche zijde werd een cadet gedood en twee anderen gewond terwijl 13 minderen gewond werden. Hoewel er Zaterdag van eiken bezoeker op de Tentoonstelling nA tien uur in den morgen tot de sluiting vier tickets werden gevraagd, kwamen er toch, behalve de bur gemeesters eu andere autoriteiten, die vrij entrée hadden, nog 190.586 bezoekers met tickets of wel 293.473 in het geheel en Vrijdag 341. 123, terwijl het Zondag bij prachtig herfstweer eu heerlijkeu zonneschijn weer enorm geanimeerd was van den vroe gen morgen af een der mooiste dagen vau de geheele Tentoonstelling. Er kwamen 536 600 bezoekers. Het voorstel van graaf Von Bülow, den minister van buitenlandsche zaken vanDuitsch- land, strekkende tot het eischen van dc uit levering en de bestraffing van de hoofdleiders der vreemde vijandige agitatie, voor eu aleer tot de behandeling der eigenlijke vredes voorwaarden wordt overgegaan, schijut de goedkeuring te zullen erlangen van bijna alle mogendheden. Rusland moet in beginsel in Duitschland's voorstel hebben toegestemd alleen is men te St. Petersburg bevreesd, dat door de vele moeilijkheden, welke van Chineesche zijde tegen het voorstel zullen worden ingebracht, een spoedige oplossing der quaestie aanmer kelijk zal worden vertraagd. En Rusland's vrees schijnt niet ongegrond, want reeds heet het, dat de keizer en de keizerin—weduwe van China beslist weigeren, prins Toean en de overige boksersvrieuden uil 's keizers oi.— middelijke omgeving uit te leveren, of zelfs het voorstel tol hun bestraffing in overweging te nemen. Te Berlijn twijfelt men er voorts niet aan of het antwoord van Engeland zal gunstig luiden; de uitingen der leidende Londensche bladen doen niets anders verwachten. Het antwoord van Frankrijk op het Duit sche voorstel zou reeds onderweg zijn en dat antwoord zou eveneens in hoofdzaak gunstig voor het voorstel luiden. Oostenrijk Hongarije en Italië hebben reeds in gunstige» zin geantwoord. Resten dus Japan en de Vereenigde Sta ten. Van Japan is neg niets vernomen, maar de regeering te Washington, naar het schijnt gedrongen door den huidigen binnenlandscheu politieken toestand in Amerika, die geheel beheerscht wordt door de aanstaande presi dentsverkiezingen en voor president Mac Kiuley en zijn ministers niet raadzaam maakt, hun imperialistische neigingen den vrijen loop te laten teo voordeele van den democratische» caudidaat Bryan, acht het wenschelijk, zoo spoedig mogelijk uit het Chineesche gehar rewar te geraken. In overeenstemming met dien weusch heeft de Amerikaansche regee ring op Duitschland's voorstel geantwoord, dat het er niet op kan ingaan eu het vol gende als haar toekomstige gedragslijn met betrekking tot China gepubliceerd 1. Alle Amerikaansche troepen zullen Peking ontruimen-, met uitzondering van 1 regiment iufanterie, 1 eskadron cavalerie en 1 batterij artillerie 2. Gedurende het verblijf van den Ame- rikaanschen gezant te Peking zullen de troe pen te zijner beschikking blijven en hem vergezellen naar alle plaatsen, waarheen hij zich begeeft 3. De onderhandelingen over den vrede zullen onmiddelijk worden aangeknoopt. Li Hoeng Tsjang eu prins Tsjing worden erkend als gemachtigden der Chineesche regeering; 4. Alle marinesoldaten zullen naar hun schepen terugkeeren en de troepen zullen naar de Philippijnen worden gezonden. Amerika gaat dus een geïsoleerde houding innemen in de regeling der Chiueesche quaes tie en de Amerikaansche troepen zullen in den vervolge niet deelnemen aan eveutueele verdere operatien der internationale troepen onder generaal veldmaarschalk graaf Von Waldersee, die Zaterdag, oa te Shanghai de Burgcmccstcrsbnoket. Zaterdag is het fameuze burgemeesters banket te Parijs gehouden. Reeds om 10 uur in den morgeu zag men de burgemeesters de Place de la Concorde opkomen de een met een buis aan, de andere in blouse, die in rok, gene in gekleede jas; veleD met hooge hoeden op. De Basken droegen de baret, dc Bretons den grooten villen hoed; er was een Normandier bij met een pet op en er liepen er uit Algerie tusschen in Ara bische klcederdracht. Een talrijke menigte, die hen opwachtte, juichte hen onafgebroken toe en de politie en de bereden gardes hadden de grootste moeite den doortocht afgezet te houden. Dank zij een aanvullingsploeg van 100 werklieden en de medewerking va-, soldaten, was den laatsteu nacht in de eetzalen alles gereed gekomen. Even over twaalven arriveerde president Loubet, vergezeld van den minister president Waldeck Rousseau, en eveu later dc overige leden der regeering. De 20.000 burgemeesters begonnen geestdriftig een geducht gejuich »Leve de Republiek! Leve Loubet De president nam plaats midden op de verhevenheid, die in de hoofdzaal van alle tafels af zichtbaar was. Op de plaats van iedere» gast lag het menu, waarop de Re publiek" symbolistisch was voorgesteld. De gerechten werden vlug opgediend en opgegeten. Om halftwee was het banket afgeloopen. Toen stond president Loubet op en dankte de burgemeesters voor hun tegenwoordigheid, die hij zei te beschouwen als de verzekering van hun medewerking tot het werk van kalmeering en vooruitgang. l)e Republiek heeft altijd over haar vijanden gezegevierd. Haar beginselen zijn de roem en de eer van Frankrijk. Zegt eindigde hij dat wij niet met eerzucht gedongeu hebben naar den post, dien wij bekleeden, maar dat wij tot het einde, zonder aarzeling of zwakheid, het mandaat zullen vervullen, waarvan de uit voering ons gemakkelijker is geworden door medewerkers als gij zijt. Zegt, zegt vooral, dat wij geen haat of wrok koesteren tegeu wien ook en dat onze dierbaarste hoop is alle Franscheu broederlijk vereenigd te zieu iu eenzelfde liefde tot het vaderland en de Republiek. Te i uur verliet Loubet de eetzaal tus schen de rijeu burgemeesters door, die hem steeds geestdriftiger toejuichten. Hij begaf zich naar het Elysée, om de burgeraeesiera te ontvangen, die het banket niet hadden bijgewoond. Tijdens het banket had een incident plaats, dat echter niet storend werkte. Bij het begin van het banket ging de prefect van Algiers naar den burgemeester van Algiers Max Regis en verzocht hem, overeenkomstig den wensch, dien de regeering had te ken nen gegeven, naast hem te komen zitten in zijn kwaliteit van burgemeester van de voor naamste stad van Algerie. Régis weigerde. Tegen hot einde van den maaltijd nam Régis het woord, om een rederoering te houden, die hij had gereedgemaakt. Terwijl hij de verzekering gat van de republikeinsche trouw van zijn vrienden, begon men aan de naburige tafels onmiddellijk te protesteeren en de stem van den spreker werd door ge schreeuw onhoorbaar. Men wierp hem zelfs een flesch naar het hoofd. Op het tumult kwamen politieagenten toesnellen en ver zochten Régis, de zaal te verlaten. Van alle kanten schreeuwde men Leve Loubet Leve de Republiek terwijl Régis protesteerde Eindelijk stond hij op en ging heen. Behalve de gasten aan de naastbijzijnde tafels had niemand de manifestatie van den antisemiet bemerkt. Nadat de burgemeesters waren heengegaan begon in de zalen een culinarisch feest voor andere gasten. Koks, politieagenteu, keil— ners gingen nu aan de tafels zitten en aten en dronken op, wat over was. Politieagenten bedienden. Er beerschte overvloed in alles Nu wareu er ook dames, keukenprinsessen eu spoelsters, met orchideeën op het corsage. Een burgemeester, een goed mannetje met grijze haren, die zich verlaat had, gaf in het heengaan allen de haud onder hartelijk bra vogeroep. De burgemeesters vergezelden na het banket president Loubet r.aar het Elysée, hem ouderweg aldoor maar toejubclend. Men liet hem binnen het paleis, waar zij de tuinen overstroomden. Om 4 uur begon het défilé voor den president en zijn ministershet duurde tot 7 uur. Het overige deel der gasten was naar de Tentoonstelling gegaan, waar in de Salie des Fêtes een galavoorstelling voor hen was ge organiseerd. Onder bulderend gejuich zakte eindelijk het gordijn na een toepasselijke toespraak van P. Mounet van de Comédie- Ftancaise. En 's avonds nog brachten de bu-gemee— sters Parijs in rep en roer. Overal zag men ze op de boulevards en dc terrassen der koffiehuizen. Zij waren te kennen aan hun witte dassen en velen hadden hun sjerp om- gehouden. Heel Parijs juichte hen toe Geroep van „Vive m'sieu lc maire brak los, als zij voorbijkwamen en zij groetten en kuikten, opgetogen over de hartelijke ova ties. Op het terras van een café zaten een dozijn burgemeesters uit Pas-de-Calais. Een waaide een wandelstok, versierd mei zijn sjerp. Zij verzochten een dame bij hen aan tafel te komen zitten. Een omhelsde haar, ua haar zijn sjerp te hebben omgedaan. Een camelot moest zingen en de politie had werk, om de nieuwsgierigen, die al maar lachten en juichten, te doen doorloopen. Alles is natuurlijk in actie in Groot-Brit taunie met het oog op de naderende parle mentsverkiezing en het spreekt wel als van zelf, dat de politiek ten aanzien van Zuid— Afrika, in al de redevoeringe eu kiesmani- festen een groole, een overwegenden rol speelt. Zoo is in den avond van Zaterdag de heer Chamberlain, de minister van kolo nien, de eigenlijke bewerker van den on rechtvaardigen krijg in Zuid—Afrika aau het woord geweest te Birmingham. Hij begon zijn betoog met de verklaring, dat het eenige motief van de Parlemcutsontbindiug was het verlangen van de regeering om precies te weten te komen, wat de Engelsche natie in haar meerderheid wenschte ten aanzien van Zuid—Afrika, voordat de zaken onherroepelijk zouden geregeld zijn. Listiglijk verklaarde oe, dat hij deel had uitgemaakt van he1, gouvernement, dat Transvaal heeft terugge geven aan de Boeren, van welk doel hij te laat de keerzijde heeft ingezien, toen hij na melijk tot de ervaring kwam, hoe onbetrouw baar en ongeloofwaardig de Boeren waren. Nu denkt de brave man daar natuurlijk heel anders overen de ontbinding van het Par lement is noodig geworden, omdat tijdens den ganschen oorlog de regeering is tegen gewerkt en gehinderd door vijanden van hut, land in Engeland zelf, die het met alle lau den heel wel kon vinden, behalve mei het hunne. Nu staan we aan het eind van den krijg dus betoogde Chamberlain en wat er nog geschiedt, behoort tot den guerilla, die met ijver gevoerd wordt door deze mannen, bijna zou ik zeggen deze verraders, doch ik zal liever zeggen misleiders! Natuurlijk is Kru— ger van alles de schuld en is Jameson zoo onschuldig als een pasgeborene, ja, zelfs is de slechte regeering van Transvaal aanspra kelijk te stellen voor den rooftocht vau den docter, welke evenwel in zijn gevolgen schro melijk overdreven is voorgesteld, (hoogstens kan men spreken van een dwaling terwijl iu geen der Engelsche telegrammen een enkel provoceerend woord voorkomt! Liedertafel Oefening en Vermaak. Zondagmmorgen gaf de Liedertafel alhier een groote matineé Uitgeroerd werd, be halve Hymne an die Musik //Lachner, de Kroningscantate" Neerlands Heil, woorden van onzen ZeerEerw. Herder Jud. Sprangers, muziek van R. Hol. Ren talrijk publiek, waaronder de elite van Waalwijk woonde deze uitvoering bij. Het schoone werk werd uitmuntend ten gehoore gebracht. De heer Snijders verrast te het publiek op een solo uit de Schöpfung* van Havdn. De vice-president der vereeniging de heer H. Zeegers hield een toespraak waarin hij de vele en groote verdiensten der werkende leden L. Ilurkraans en P. Snijders herdacht en beiden namens de Liedertafel het lid maatschap van verdiensten en een diploma aanbood. Kon. marécüuussée. De heer J. v. Schaik, maréchaussee alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar Bladel. Voor hem is in de plaats gekomen de heer P. Peters uit Bladel. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede is verworpen een amendement van den heer Schaper om tegenover de verwerping in de Eerste Ka mer van de Ongevallenwet als eerste maat regel in het belang der arbeiders te stellen de bereidverklaring tot behandeling der nieuwe Ongevallenwet, in de hoop, dat de Eerste Kamer. De minister van financiën bevestigde aan de heer Kolkman en Vermeulen de ver klaring vroeger door de regeering afgelegd, dat na de leerplichtwet eene wijziging dei- schoolwet zal volgen, in verband met hoogere subsidieering der bijzondere scholen. Het adres van antwoord werd goedgekeurd met 58 tegen 1 stein, die van den heer Schaper. Heden de regeling der werkzaamheden. Prins George van Griekenland, commissa ris—generaal van Kreta, wordt reeds Vrijdag a. s. te Capodimonte verwacht, waar hij de gast zal zijn van Victor Emnuuuel. Hij zal een rondreis door Europa maken. Prins George van Griekenland werd op het oogeublik dat hij te Athene in zijn rij tuig zou stappen, lastig gevallen door een officier, die de teugels in hauden nam, doch oumiddelijk in hechtenis werd genomen, voor - dat hij' iets kon uitrichten. Een revolver werd iu zijn bezit gevonden. Men meent, met een krankzinnige te doen te hebben. De Ramp te Texas. 12000 Doodeu. Volgens een officieel rapport over den 8 Sept. bedraagt het cijfer op de kust een wervelstorm van der dooden te Galveston 12000. en WAALWIJK, 26 September 1900. Kaudsvergaderiug. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, op Donderdag 27 Sep tember a. s. des namiddags, ten 6s/4 uur. I. Ingekomen stukken. II. Adres van Smit Co. om aankoop van land voor de waterleiding, III. Adres van het R -K. Kerkbestuur om vermindering van gasprijs voor gasthuis en kerkplein. IV. Nieuw besluit tot heffing van haven en kaaigeld. V. Aangaan eener tijdelijke geldleening groot f 3000 ter voorziening in kasgeld. VI. Aanbieding der gemeenterekening over 1899. VII. Bezwaarschriften Hoofdelijken Om slag. Bevolkiug. In bijvoegsel tot de Stct (no. 224) zijn opgenomen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte voorloopigc uit komsten der op 31 December 1899 ge houden achtste algemeene volkstelling, met betrekking tot de gemeenten, de provinciën en bet- rijk. Daaruit blijkt, dat op genoemd tijdstip de bevolking van ons land bestond uit 2,520,157 mannen en 2,580,274 vrou wen; totaal 5,108,431 zielen, verdeeld over de provincies als volgt Mannen. Vrouwen. 500.026 169,865 127,577 170,526 164.027 151,513 70,640 139,252 Totaal 553,145 566,549 1,144,401 968,083 216,298 251,034 340,263 333,337 299,033 148,542 281,951 Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Uvenjsel Groningen Drenthe Limburg Bovendien verklaarden 130 maunen en 28 vrouwen werkelijke woonplaats te heb ben binnen bet rijk, zonder dat evenwel de gemeente waarin zij woonden ia kunnen worden opgespoord. Twist. Tusschen eenige kermisreizigers die met hun wagen te Veulo waren, is Dinsdagavond zulk een twist ontstaan, dat een hunner, eeu jongen van 18 jaar zijn meisje en baat- moeder met eeu mos zoodanig beeft ge stoken, dat b.-ide bewusteloos neer zijn gevallen. De toestand van het meisje is hopeloos. De dader is gearresteerd. Det puDtserschip „Gelderland". Het pantserschip Gelderland zou onmid delijk de reis naar Lourenso Marques ver volgen zoodra de commandant zich in het bezit gesteld had van de noodige zeekaarteu, wegens de veranderde bestemming van bet schip, welke kaarten uit den aard der zaak niet aan boord voorhanden waren en waar van men zich vermoedelijk te Aden kon voorzien. Revue vissscbersvloot. Te Tolen is een algemeene vergadering gehouden van de visschers-vereeniging in Zeeland. Besloten werd aan H. M. de koningin te verzoeken een jevue te willen houden over de Zeeuwsche Visschersvloot, op en door H. M. te bepalen datum in de eerste helft van de maand Juni, en wel op een gedeelte van de Ierseksehe bank, gelegen tusschen Bergen-op-Zoom en Ierseke, wijl dit vaar water daarvoor bet meest geschikt wordt geacht. Getracht zal worden zooveel moge- gelijk vaartuigen bij elkaar te krijgen en de regeling van een en ander aan het hoofdbestuur der Visscherij-Vereeniging over te laten. Naar sehatting kunnen ongeveer 800 h 900 vaartuigen aan de revue deel nemen. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Maan- dag Bij een nachtelijken aanval op het bivouak te Dwamboe kroeng zijn kapitein A. J. P. Kesseler en 1 mindere gesneuveld en 2 minderen gewond. Bij het rondgaan met een patrouille in Djeumpa is kapitein Wijer in het been gewond. Ramp te Puiembung Volgens ontvangen telegrafisch bericht heeft dato 19 September een ernstig onge luk plaats gehad op de petroleumterreinen van het Moesi-IIir (Paleinbang) syndicaat In de in aanboring zijnde bron No. 9 heeft tengevolge van ontzettendeu aandrang van gas en olie een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij onder meer 13 werklieden het leven lieten. Baardwijk. Zaterdagmogen werd alhier be. graven de oudsie der inwoners onzer ge- meente, Huberdiua Pullens, eene ongehuwd rentenierster, die den respectabelen leeftijd van 90 jaien bereikte. Geboren den 2 Mei 1810, en gedoopt door den toenmaligen pastoor dezer parochie Johannes van Handel, was zij de laatste der' ingezetenen dezer gemeente, wier namen nes voorkwamen in de oude kerkelijke doopre gisters, die, zooals men weet, bij besluit van den Franschen keize-, bij de invoering der register van den Burgeriijken Stand, op 1 Januari 1811, door de geesteFjkheid aan dc gemeentelijke autoriteiten werdeu overge dragen. De begrafenis, waaraan door al de leden der Congregatie vau O. L. V. waarvan de overledene eerelid en weldoenster was, be nevens een breede schare va» familieleden en kennissen, werd deelgenomen, was zeer plechtig, terwijl de Zangersafdeeliug der Coq. gregatie, bij de lijkbaar een paar harer prachtigste liederen tot afscheid zong. De oudste inwoner is thans Thcodorm van Iersel, die 87 jaren teltverder Gode- fridus Leijtens 86 jaar, Ds. van Buuren 85 jaar, Wed. C. van Herpt 85 jaar. Behalve dezen telt ouze gemeente nog personen bo ven de 80 jaren. Zondag a. s. zal de Liederiafel een avondcoucert geven, waarbij voor het eerst zal optreden de onderafdeeling „Uitspanning door inspanning." Deze afdeeling staat onder eene zeer goede leiding en beschikt over fliuke krachten, zoodat den honoraiien leden een genotvolle avond wacht. Sprang, 25 Sept. Uitslag hei stemming voor een lid van den Raad. Uitgebracht 158 stemmen, waarvan geldig 157 en van onwaarde 1. A. v. d. Hoeven verkreeg 67 en M. Vos Dzo. 90 stemmen. Gekozen alzoo de Heer: M. Vos Dzn. Zondagnamiddag hield de Eerw. Heer Lindeboom, predikant alhier, in het Kerk gebouw der Gerei. Gemeente zijne afscheids rede. Zijn Eerw. had voor tekst genomen Ro meinen 15 vtrs 5 eu 6. Een zeer groote schare woonde deze laatste predikatie bij. Met leedwezen zullen zeker velen hem zien verirekken. Moge het hem in zijne nieuwe standplaats Bolnes naar wensch gaan. Met genoegen kunnen wij melden, dat de Eerw. heer D. J. Visser te Geestereu het beroep naar Sprang heeft aangenomen. Omstreeks Kerstmis zal deze waarschijnlijk zijne bediening aanvaarden. Tot brandmeester zijn door het ge meentebestuur alhier benoemd de heerea L. A. Rijkeu en D. C. van Tilborgh. Dlissen, 25 SepL Met geuorgen kunnen we melden, dat de 80 jarige heer A. r. I die zooals we voor eeuige» tijd meldden, door een fietsiijder werd aangereden, zoodat de heupkom ontwrichtte, -nu tegen alle verwach ting in zooverre is hersteld, dat hij met een stok zich weder kleine uitstapjes kan veroor loven. Druiien, 23 Sept. Heden vergaderde de afdeeling „Langstraat" van den algemeeueo Ncderlandschen Molenaarsboud, ten huize van den heer L. Manders, molenaar en logementhouder alhier. De voorzitter bracht een schrijven ter tafel van den heer A. Langeveld, molenaar te Den Burg op het eiland Texel, die voor eenige dagen naar ouze gemeente gekomen was, om kennis te maken met den nieuwen kunststeen, welke op den molen van den heer Manders in werking is, en om inlich tingen te verkrijgen over de wijze vau aan maak dezer steenen. Naar aanleiding van dit schiijven maakte de heer Manders de opmerking, dat de bij zondere wijze van bilhamers, een geheim van genoemden heer, alleen tot voordeel strekken mag van ledeu van den boud. Vervolgens deelde de president mede, dat zeven nieuwe leden tot de afdeeling waren toegetreden, wel een bewijs voor den bij zondere» bloei dezer jeugdige vereeniging. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van twee afgevaardigden voor de a. s. alge meene vergadering te Utrecht. Gekozen werden de heeren De Roos uit Vlijmen en VV. Teurlings uit Loon op Zand. Ten slotte werd besloten tot het doen eener vakreis op a. s. Zondag 80 Sept. Al gemeen goedgekeurd werd hel plan van den heer Manders, om 's morgens zoo vroeg mogelijk, per rijtuig van Waalwijk te ver trekken naar Oisterwijk, aldaar eene samen komst te hebben met de molenaars uit den omtrek dier plaats, vcrvolgeus naar Bred» te rijden, om ook daar de molenaars uit den omtrek te ontmoeten en ten slotte van Breda per tram naar Prinsenhage te gaan ter bezichtiging van den hoogsten molen uit Noord Brabant. De conclusiën, die in de verschillende afdeelingen van den a. s. Zondag te s' Boseh te houden Diocesanen Katholiekendag zullen worden voorgesteld, luiden als volgt le Afdeeling. (Vergaderplaats: St. Vincentiusgebouw Nieuwstraat.) Onderwerp -. de Charitas naar den geest der St. Vincentiusvereeniging. le spreker, de heer A. L. J. Van Waes- berghe te Tilburg. Conclusie De eerste afdeeling van den diocesanen Katholiekendag is van oordeel, dat het nuttig is allerwege waar het mogelijk is, St. Vincentius-vereenigingen op te rich ten en spreekt de wenschelijkheid uit, dat meer katholieken, ook uit de hoogere stan den, zich bij deze vereeniging aansluiten.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2