I Oe Zuid-Afrikaansche oorlog, 'I il| 111 ■V. BUITENLAND. België. China. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Yereenigde Staten. BINNENLAND. I? I 81i jj I v 1 II 1 (li; I 4 i i 1 -'iü 1 i,l I I; II 1 - I i i i i I-, '■i 1 i i i i j i' I - I i, I; &1 t. i i V i ii i 1 I 11 I I heit veel nut. gesticht. (Luid applaus.) De heer D. A. Kakebeen brengt, daar niemand inlichtingen of debat wenscht, zijn hartelijken dank aan den heer De Klerk; ioo niet allen zegt hij, toch de meesten zullen dankbaar zijn. Daar de heer De Klerk zelf 25 jaar werkman is geweest, heeft hij allen een lesje gegeven. We kunnen in ieder geval probeeren hoever we 't brengen kunnen. Wat die kleine interruptie buiten betreft daarvoor zullen we niet terugschrikken, om als weer de gelegenheid zich aanbiedt U over een of ander in te lichten, dit weer te doen. Anderen zijn er om daaraan een einde te maken. Nogmaals breng ik U hartelijk dank en verklaar deze vergadering gesloten. Onder 't eerste gedeelte der lezing werd de Spr. nogal gehinderd door 't optreden van eenigen daarbuiten, die door schreeuwen en «tompen der vergadering 't lastig trachtten te maken, d. i. zeer zeker afkeurenswaardig. De aanwezigheid der politie maakte hieraan een einde. Er zijn maatregelen genomen voor het begin vau den terugkeer der uitgewekenen in de week, die 15 October begint. In deu aanvang zou het langzaam gaan, ongeveer 1000 man per week, maar de gouverneur hoopt, dat dit aantal spoedig verhoogd zal kunnen worden. Echter zullen er drie volle maanden op zijn minst noodig zijn, om alle wachtenden te repatrieeren. Vooral moeten er in dien tijd geen menschen uit Engeland komen, om werk te zoeken in de kolonie er zal een lange tijd noodig zijn voor allen die daar vroeger waren, weer geregeld aan het werk zijn." Miluer's bezwaren tegen een te sne.le repatrieering zullen wel hoofdzakelijk het gevolg zijn van het feit, dat meer en meer blijkt, dat het den Boeren werkelijk ernst is met hun verklaring, dat zij den strijd onver droten zullen voortzetten. Zoo heeft een klein Boerendetachement Dewetsdorp en Wcpener ten zuidoosten van Bloemfontein weder be zet, zoodat generaal Kelly Keuuy, die in de hoofdstad van den Vrijstaat het bevel voert, een troepenmacht heeft moeten afzenden, om de plaatsen te heroveren, en, blijkbaar beducht voor een aanval op Bloemfontein zelf de Hooglandera-brigade onder generaal Hector Macdonald naar deze stad heeft ontboden, ter versterking van het garnizoen. Zoo wordt rondom Komatipoort, aan de Transvaalsch—Portugeesche greBS. telkens weer gevochten en hebben de Boereu in het boschveld ten noorden van de spoorweg Karaatipoort-Pretoria overal depóts van voedingsmiddelen, ammunitie en wapenen bij de hun vriendschappelijk geziutle Kaffers gevestigd, ter voorziening van hun guerrilla - benden. Lord Roberts seint bovendien van Vrij dag jl. uit Pretoria aan het departement van oorlog te Louöcd „Methuen, die gisteren te Rustenburg is aangekomen, maakt melding van twee ge vechten, die hij 25 Sept. heeft gehad met het Boerencomraando van Lemmer. Wij hadden 2 soldaten gedood en 3 officieren gewond. De Boeren verloren 7 dooden en 54 gevangenen. Het aantal gevangeueu Boereu en dat, hetwelk zich overgeeft, neem' dagelijks toe en het totaal moet niet veel lager zijn dan 16.000. Kelly Kenny be richt, dat een detachement vrijwilligers gis teren naar Bulfontein werd gezonden, om een troep Boeren te overrompelen,maar daar dezen talrijker waren dan .men verwachtte, moesten de vrijwilligers terugtrekken na 3 uur vechtens en met 6 gewonden. De Boeren hebben zwaar geleden." Generaal Methuen, de ongeluksvogel van Magersfontein, opereert, dus nu al twee maanden in het westen van Transvaal, zon der dat hij den weg tusschen Mafeking en Pretoria geheel vrij kan houden van Boeren en het gevecht van 25 Sept. roet Lemmer schijnt nog niet van dien aard te zijn ge weest, dat hij de Boeren heeft verstrooid. De uitdrukking van lord Roberts, dat het aantal gevangen Boeren 16.000 is, is dub belzinnig en er op berekend, om de men schen aan de Theems te doen gelooven, dat dit aantal in den laatsten tijd in Engel- sche handen gevallen is. Maar het is zeker dat de berekening van den opperbevelheb ber het aantal gevangenen in den geheelen oorlog betreft. Men verzekert te Londen, dat lord Ro berts als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten het vaderland bewezen en als be looning voor zijne groote overwinningen den titel van graaf zal krijgen, de orde van den Kouseband en een klein geschenk van 2.500.000 pd. st., ongeveer dertig millioen gUl.ffs* ook niet meer dan billijk, dat de mtD, die de roofdaad uitvoerde, een pro centje voor zijn moeite krijgt. bleven, de Boeren bliiven het veld houden en de Engelschen komen feitelijk geen pas verder. Ook in de districten Rustenburg en Kru- gersdorf treden kleine afdeelingen van beide patijeu met afwisselend geluk op. Hart heeft gedurende 33 dagen laatstgenoemd district doorkruist en Broadwoord heeft Rus tenburg bezet, maar een gevecht van eenige beteekenis heeft uergeus plaats gehad, de Boeren hehben dit wijselijk vermeden, zij moeten woekeren met de krachten die zij hebben, en daar de Engelschen toch niet talrijk genoeg zijn om alle plaatsen van te- zettingen tc voorzien blijft het een heen en weer trekken, waar het einde niet van te zien is. Tusschen Pretoria en Johannesburg, welke plaatsen ongeveer 50 K.M. van elkander ver wijderd zijn, is 27 dezer een klein Boeren— kamp genomen, en zijn 9 Boeren gevangen genomen, een feit waaruit duidelijk blijkt hoe weing de Engelschen nog meester zijn op hoofdkwartier van den opperbevelhebber. De eerste van deze maand is bepaald een ongeluksdag voor de Engelsche geweestop de grenzen van Natal viel bij de Jagers drift een groot konvooi in handen der Boe ren en bij het, zoowat 10 K.M ten oosten van Middelburg gelegen station Pan van den Delegoaspoorweg, lieten zij een trein met troepen ontsporen. En hoe langer hoe meer wordt het vei moeden verstrekt, dat een groot gedeelte der Boeren, nadat de Engelschen Komatiepoort bezet hadden in zuidelijke richting zijn teruggetrokken. In het Lijdenburgsche wijken de Boereu steeds noordwaarts uit Krugerspost^en Pel- grimsrust, het eerste ongeveer 20 K.M. ten noorden van Lijdenburg en het laatste even veel ten oosten van Krugerpost gelegeD, ziju door de Engelschen bezet te oordeelen naar de geringe verliezen door beide partijen geleden, schijnt ook hier geen ernstig ge vecht te zijn geleverd. Het veld der krijgsverrichtingen wordt hoe langer hoe grooter, iets wat zeer in het voordeel is van de wijze, waarop de Boeren de worsteling voortzetten. forten aan den oever door dé andere borid- genooten. De troepen hebben de stad niet bezet alleen worden de poorten bewaakt. Prins Albert van Belgté en zijn jonge gemalin hebben Zaterdag hun blijde inkomsie gehouden in Brussel. De feestelijkheid werd door geen enkel incident van eenig belang gestoord. Een heer, die in het gedrang een ageut met zijn wandelstok zou hebben ge slagen, werd gevangengenomen. Overal werd het jonge echtpaar met overweldigende geestdrift begroet. De socialisten hebben op aandringen van burgemeestet De Mot de voor Zondag be raamde betooging ten gunste van het algemeen stemrecht afgezegd. De burgemeester, moet den aanleggers der beweging hebben beloofd, dat hij hun petitie voor algemeen stemrecht aan prins Albert zal aanbieden. Gisteren Zondag is het alles weer uiterst feestelijk verloopen in de Belgische hoofd stad, zonder incidenten van beteekenis, terwijl de Zaterdag in den namiddag verspreide geruchten van een samenzwering die ontdekt zou wezen, formeel zijn tegengesproken wel zijn er zes aanhoudingen uitgevoerd, doch slechts twee daarvan zijn gehandhaafd en dat moeten dan nog grappenmakers zijn I' In zijn telegram van 2 dezer vermeld Roberts, dat in den ochtend van dien dag kolonel De Lisle met de koloniale divisie (waarschijnlijk wordt bedoeld het paarden- comraaudo waarmede hij 24 September Pre toria had verlaten) Elandskup, 8 K.M. ten noord-oosten van Heilbron, omsingelde eu den vijand aan gesneuvelden, gewonden en gevangenen een verlies van 6 man toebracht zonder verliezen zijnerzijds. Daar de vijand omsingeld was, schijnt de geheele Boeren- macht 6 man sterk te zijn geweest en zal de overwinning niet veel moeite hebben gekost of tou die omsingeling er weer eigen lijk' geen geweest zijn en op de beroemd geworden insluiting van de Wet gelijken Bij Lindley heeft eeu ontmoeting plaats gehad van weinig beteekenis eu waai van de uitslag niet wordt vermeld. Het telegram geeft den indruk, dat in deo Vrijat(aal de toestand vrijwel dezelfde is ge- Het schijnt nu met de eensgezindheid en de samenwerking van de mogendheden ten opzichte vun de Chineesche aangelegenheden weder alles botertje tot deu boom de nota van den Franschen minister van buitenland— sche zaken, Delcassé, aanvullende de tweede Duitsche nota, zou het wonder bewerkt heb ben. Alle raogeudheden, op Amerika en Engeland na, moeten reeds in gunstigen zin op Delcassé's voorstellen zijn ingegaan en het heet, dat men er niet aan twijfelt, of het antwoord van de Augelsaksische regee— ringen zal eveneens gunstig luiden. Oin niet achter te blijven, zou ook de regeering te Washington aan haar medewerk sters in de Chineesche quaestie een nota gezonden hebben, zoodat we nu hebben een Russische, een eerste Duitsche, een Fran— sche, een tweede Duitsche en een Araeri— kaansche nota. De laatste zou voorstellen, den keizer van China te bewegen naar Pe king terug te keeren met een kabinet, dat de vreemdelingen gunstig is terwijl hij dan bij ziju aankomst in China's hoofdstad de kei— zerin—weduwe zou moeten ontzetten uit al haar waardigheden. De keizer zou beschermd worden door de internationale troepen. Wij hebben dus een Russische, Duitsche, Fransche, Amerikaansche nota. Wat wil men nog meer Aan de Standard wordt uit Tientsin van Zaterdag gemeld, dat een Duitsche strijdmachi dien dag op enkele kilometers ten zuiden van'Tientsin is teruggeslagen. Zij stiet op 8000 Chineezen, vermoedelijk Bok sers. en was verplicht, op Tientsin terug te trekken. Als men een telegram aan de Peter— boergskia Wedomosti gelooven mag, hebben honderd Kozakken onder kapitein Fadejef in den Charbalin-pas onlangs een volkomen ovei winning behaald over 2500 Chineezen. De Kozakken stegen af en gebruikten hun karabijnen en voerden later een charge te paard uit. Zij maakten zes standaarden, zes kanonnen en den tros buit en verloren slechts twee paarden. Volgens de Russische Inwadid hebben de Russen in den loop van de maanden Juli en Augustus in het geheel 144 kanonnen van verschillende soort, 1200 pond kruit en 26 vaandels op de Chineesche troepen en verder een groot aantal geweren, patronen en vaandels op de Boksers veroverd. Berichten uit Sjanghai maken gewag van groote bedrijvigheid in de Chineesche tuighuizen en kruitroolenser wordt dag eu nacht doorgewerkt en er worden voortdurend troepen en voorraden naar het noordwesten gezonden. Vier duizend soldateu uit Foekién worden over Nanking vervoerd „ora de Keizerin te ontzetten." De regeering moet onderkoning Tsjang gelast hebben, het tuig huis te Nanjaog in allerijl in gereedheid te brengen. B:j de vermeestering van Sjanhaikwam is het tusschen de Russen en Fransohen tot een betreurenswaardig incident gekomen. De Russen hielden dc Franschen voor Boksers en losten een salvo op hen, dat door de Franschen werd beantwoord. Aan beide zijden zij» een 12 tal mauschappen gedood eu een aantal gewond. De Russische Regeeringsbode bericht over de inneming van Sjan-hai kwau Vice admiraal Alexejet meldt van den 3den uit Sjan—hai—kwan dat hij met het aanbreken van den dag ter reede aankwam, waar hij behalve den Russischeu ook den Franschen, Engelschen, Duitscheu. Oostenrijkschen en Japanschen admiraal vond. De Russische transooi tschepen die in deu avond van den 2den' aankwamen, begonnen onverwijld met de landing. Tegen middernacht was de hoofdmacht van de Russen aan wal, en volgens afspraak tusschen de generaals werd de inneming van de lorten onder de mo gendheden verdeeld. Het vijfde fort is door de Rissen allem genomen, het eerste en de Vrijdag zijn er 256.484 bezopkers 212.720. Dat het op de tentoonstelling op den zoraerschen Zondag van den zevenden Oc tober, ruiin vier weken voor de definitieve sluiting, vol zou wezen op het terrein, was wel te verwachten, doch dat rioordezen dag het recordcijfer van alle wereldtentoonstellingen geslageu zou wordeu en dat het record van deze expositie met ongeveer vijftigduizend zou worden geslagen, had men toch niet durven hopen. Er kwamen dan, dank zij het verrukkelijke weder en dank zij ook den lagen prijs der tickets, (20 a 25 centimes in den namiddag, hoewel ze Zaterdag nog veel lager stonden, namelijk op 10 d 15 centimes) niet minder dan 652.182 bezoekers van wie 49,518 voor de dépendance te Vincennes en 70.093 voor het avondfeest. Ongelukken zijn er, ondanks dezen enormeu menschen- klomp, niet voorgekomen een twintigtal kinderen werden als vermist aangemeld en twee of drie zakkenrollers werden bij de uitoefening van hun métier betrapt, doch daarmee uit. Zelfs al te groot gedrang op enkele punten, werd voorkomen door de uitgebreide politiemaatregelen. op de Tentoonstelling gekomen en Zaterdag Het banket, voor het tentoonstellings— persoueel georganiseerd door een commissie, waarin zetelen de heeren Ladignac van de Fransche afdeeling, Janssen* van de Hol— laudsche afdeeling, Lignone van de Italiaan- sche afdeeling en Shaw van de Engelsche afdeeling, zal gepresideerd worden door den minister van handel, Millerand, terwijl tal van hoofdambtenaren en de commissaris generaal Picard zullen aanwezig zijn. Het zal plaats vinden des avonds om halfacht, den achttienden of den twintigsten October en het aantal deelnemers zal zijn twaalf- a vijftienhonderd. Zondagavond om half zeven is vóór het station Carsthor een passagierstrein op een geheel gevulden locaaltrein geloopen. Vau den locaaltrein werden de laatste drie wagens vernield. Vier of vijf personen werden ge dood en 70 of 80 gewond. kozen tot bibliothecaris. Behandeld werden achtereenvolgens de punten De Vondels en aanverwanten familiën, door den heer J. v. d. Hammen en School vergaderingen door den heer Ebels. Beide onderwerpen werden verdienstelijk behandeld. Het laatste vooral, waarvan de inleider vooraf een zevental door hem te verdedigen stellingen aan de leden had voorgelegd, lokte een zeer lange discussie uit. Voor het jaar 1901 werden de volgende onderwerpen gekozen Het schrijfonderwijs. De Bond van Ned. Oud. De Wet op den leerplicht. De waarde van het toekennen van be looningen. De vereenvoudigde spelling. Boud van Post- en telegraafbeambten. Zondag 1.1. waren eenige leden van den bond van Post- en Telegraafbeambten, „af deeling V Bosch" hierheen gekomen, om te trachten het ledental van dien bond uit te breiden en hier eene afdeeling te stichten. En waarlijk zij hebben succes gehad van ïun streven. Tegen den vastgestelde!! tijd was de bovenzaal van den heer Chr. v. d. Werf! goed bezet door post- en telegraafmannen uit Waalwijk en Besoijen, Baardwijk enz., maar zelfs uit Heusden e. a. waren verschil- .ende tegenwoordig. Nadat door den president der afd 's-Bosch J. van Reijsèn, op duidelijke wijze het ontstaan, werking, doel en streven van den Nederlandscheu Bond „de Post' was uit eengezet, bleek bij rondvraag, dat alle te- genwoordigen zich als lid wenschten op te geven en werd eene afdeeling Waalwijk en eene afdeeling Heusden gesticht. Voor de afdeeling Waalwijk werd als voor- oopig president gekozen, de 1ste en de oudste jrievenbesteller alhier, de heer George 't Hooft. Onze beste wenschen aan de afd., moge zij in onderlinge samenwerking veel succes vinden. Onwillige schutters. Twee door den schuttersraad alhitr ver oordeelde. dienstplichtige schutters, hebben zich gisteren aan 't bureau der Maréchaussee aangemeld, ora alhier de hun opgelegde enkele dagen provoost-arrest te ondergaan. Opgepakt. Zaterdagmiddag werd zekere M. alhier, op straat plotseling door een dienaar van lermandad aangehouden. Een deurwaar der en nog twee andere politiemannen ver schenen en rekenden hem iu, om hem voor eenigen tijd in 's Bosch te laten vertoeven, maar buiten bezwaar der schatkist Brand. Zondagmiddag werden de inwoners van 't naburige Besoijen opgeschrikt door het signaal van den brandhoorn. Een hooischelf achter het huis van de Wed. Kuijsten was in brand geraakt. Begrijpelijker wijze ver spreidde dit een enorme hoeveelheid rook, zoodat het een verschrikkelijke brand scheen. Je hooischelf stond vlak bij 't huis, maar door het spoedig en krachtig optreden der brandweer bleef dit behouden. Men ver moedt dat de brand veroorzaakt is door anderen, die in de nabijheid met lucifers ipeelden. Een waarschuwing tot voorzichtigheid dus. In het Nikander—klooster in het district Porchof bij Psköf waren om een kerkelijk feest te vieren vijfduizend pelgrims bijeen. Zij overnachtten in een hotel van het kloos ter, een gebouw van twee verdiepingen, 's Nachts zakte onder het gewicht van de pelgrims de vloer van de bovenste verdieping in en zij vielen erdoorheen op de pelgrims die beneden sliepen. In de ontstekeuis werd geroepen »Brand en ze vlogen allen naar den eenigen uitcang. In het vreeselijk ge drang werden 4 mannen en 36 vrouwen doodgedrukt en 20 menschen gekwetst, waar onder 4 zwaar. De Philippijnsche Junta te Parijs heeft bericht outvangen dat de Amerikaansche soldaten zijn verdreven uit vijf plaatsen van beteekenis en eenig» dorpen op Luzon. Te Laguna werden drie Amerikaansche compag nien op de vlucht gedreven door guerilla— benden. Het Balerdetachemeet, 200 man sterk, gaf zich over. Op bevel van generaal Aguinaldo werden de gevangenen in vrijheid gesteld. Gedurende vier maanden van krijgs operaties op Mindanao verloren de Ameri kanen 268, de Philippijuen 105 man. WAALWIJK, 10 October 1900. Benoeming. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter stanc plaats der gemeente Druten, mr. J. J. J. D. Bink, candidaat-notaris te Waalwijk. önderwijzersvergadering. Gisteren hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk," vergadering op v Musis Sacrum". Ruim een veertigta onderwijzers waren opgekomen, terwijl de heeren Districts- en Arrondissementsschoo - opziener de vergadering met hunne tegen woordigheid vereerden. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Met bijna algemeene stemmen werd de heer A. C. van der Heijden alhier, her Jlir. Jos. dc la Court. van Zooals men weet is in de 3e afdeeling ._n den Diocesanen Katholiekendag te 's Hertogenbosch nogal nadruk gelegd op het verschil tusschen de neutrale Noord- brabantsche Landbouwmaatschappij en den Noordbrabantschen Christelijken Boerenbond. Een gevolg van de gevoerde discussie was aanneming van de volgende conclusie „De 3e afdeeling van den Diocesanen Katholiekendag, overwegende dat om de katholieke actie onder den boerenstand te bevorderen het noodzakelijk is, dat hij deel- neme aan vereenigingen op den grondslag Encycliek Rerum Novarum. Spreekt den wensch uit: dat ten plattelande alom zoodanige veree nigingen, gelijk b. v. de Noordbrabantsche Christelijke Boerenbond worden opgericht en gesteund." Thans vernemen wij dat naar aanleiding dezer conclusie de heer jhr. Jos. de la Court, bij gemotiveerd schrijven zijn ontslag heeft genomen als president der Landbouwmaat schappij. Hij zegt o. a. in zijn ontslagbrief; „Als president van den Katholiekendag moet ik zeker de eerste zijn, om mij aan die con clusie te onderwerpen en ik kan dus niet meer een neutrale vereeniging blijven voor zitten." Dit besluit zal zeker op de bestaande en hier en daar nog al gespannen verhouding tusschen Maatschappij en Bond, niet zonder invloed blijven. Moord te IJmuiden. Zondagavond is te 11 uur te IJmuiden een vreeselijk drama afgespeeld. In de Visse— ringstraat aldaar liepen toen verschillende personen, die uit koffiehuizen of van fami liebezoek kwamen, en ook liep daar de uit zes personen bestaande bemanuiug van de Osteuder vischschuit no. 215. Plotseling, zonder dat er iets gebeurd was dat daartoe aanleiding gaf, trok het zestal hun messeu en begon links eu rechts te steken op de niets kwaads vermoedende voorbijgangers. Een dezer, de vrachtrijder Gernt Heilig, die zijn paard was wezen verzorgen, kreeg eene snede achter in den nek en eene twee de onder den arm, zoodat hij dood neet- viel. E<*n tweede, een stoker van de sleepboot De Rijp, kreeg een steek iu den rug eu hem werd ook eeu stuk van het oor gesneden Een Enkhuizer visscher kreeg een steek in den rug en zoo ging het ook met den IJniuider visscher Kaan. Natuurlijk werd dadelijk door anderen uit het publiek alarm gemaakt en schoten de rijksveldwachters Korter en Wiersma toe, aan wie het gelukte een der Belgen te grijpen, terwijl de anderen het op een loo— pen zetten. De genoemde veldwachters verklaren nog niet te begrijpen dat zij den Belg levend aan den politiepost hebben gekregen, want het woedende publiek wilde hem verscheu ren. Met die overbrenging ging nog al wat tijd verloren, zoodat de andeie Belgen aan boord waren gekomen en gelegenheid hadden ge vonden het zeil te hijschen, om te trachten de haven uit te komen. Maar de brigadier Groen requireerde da delijk een sleepboot, het publiek sprong in vletten en zoo ging het dc Osteuder boot na, die dan ook werkelijk werd ingehaald. De Ostenders zijn toen, zouder gevolg echter, aan het schieten gegaan, zij werden geënterd en met boot en al naar IJmuiden teruggebracht, waar de boot aan den ketting werd gelegd en de woestelingen werden iu arrest gesteld. De dadelijk gewaarschuwde burgemeester was spoedig ter plaatse en begon het verhoor, terwijl de doctoren Bok en Langeveld de gewonden verbonden. De verklaringen der Belgen zijn nog zoo verward, dat niet is uit te maken, wie den moord heeft gepleegd. De rechter-commissaris uit de Haarlemsche rechtbank en een substituut-officier, verge zeld van een subitituut-griffier, zijute IJmuiden aangekomen. Op last van de justitie is het lijk van Gerrit Heilig geneeskundig geschouwd. De vermoedelijke dader heet Eduard van Tornhout, schipper van de schuit O 215. Als mededaders zijn te noemen Cornells Wattreu en de gebroeders Isidor en Louii de Prijker, eveneens van de O. 215. De verslagene laat eene vrouw en zes kinderen na. Hij was eeu werkzaan) en oppassend man. Verschillende getuigen zijn reeds gehoord, doch eeu bekentenis van eeu der verdachten is er nog niet. Gewond zijn J. F. Zwart, te Enkhuizen; D. Zwaan, te Egmond aan Zee J. Meijer eu J. Kaan, te IJmuiden. Brutaul. Te Hoogkerk is eeu brutaal stuk uitge haald. Om halféén 's nachts werd de wed D. Leutscher, rentenierster, wonende tegenover de Suikerfabriek aldaar, wakker door eenig gestommel in het achterhuis. Heengaande ontdekte zij een manspersoou, die door het dak in hare woning was gekomen. Op de vraag der bewoonster, wat hij daar te doen had, sloeg de inbreker haar plotseling het licht uit de hand en wierp de weduwe op den grond. Met beide handen greep hij haar nu bij de keel, met het doel haar te worgen, wat bijna geschied was. Door liet rumoer, dat de aangevallene nog kon maken, werd eeu zuster der weduwe, die een ander deel van het huis bewoonde, wakker, en kwam toe- loopen op de worsteling Nu droop de inbreker af, zijn hoi loge achterlatend. Dit en de krabben, hem door mej. L. op zijn handen toegebracht, waren oorzaak, dat de politie den volgenden morgen reeds den dader arresteerde, 't V een zekere J. v. d. P. werkman aan Suikerfabriek. Ongeluk. Zondagmiddag omstreeks half vier is nabij het Station te Scheveningen van den Hol- landschen stoomtram een heer door eene tram overreden en gedood. Volgens personen die hij het ongeval tegenwoordig waren was de overreden heer reeds eenigen tijd voor het vertrek van de tram aan het station. Bij het in beweging gaan der tram liep hij voor de machine om en wilde hij op liet voorbalcon van het derde rijtuig stappen. Hij viel tusschen de wielen en hoewel de machinist dadelijk met alle macht remde, zoodat de ongelukkige slechts één wiel over het lichaam kreeg, kon dr. de Niet slechts de dood constate, ren. Het lijk is herkend voor dat van een bewoner van de Vaillantlaan te 's-Graven- hage. Kaatsheuvel, 5 October. Heden ontving onze gemeente een officieel bezoek van Z. Ex. den Commissaris der Koningin, baron Van Voorst tot Voorst. Van verschillende huizen, wapperde de nationale driekleur. Omstreeks 3 uur arriveerde Z. Ex op 't raadhuis. Van de audiëntie werd druk gebruik gemaakt, zoodat het reeds vrij laat was, toen ZEx. weder vertrok. 7 October. Heden overleed alhier den ZeerEerw. Heer de Bont, pastoor dezer ge meente. Gedurende de 11 jaren, dat zijn eerwaarde hier als pastoor werkzaam was, hteft hij zich doen kennen als den krachti- gen, energieken priester, die voor niets terugdeinsde, wanneer hij meende ie han delen in 't belang zijner parochianen. Hij ruste in vrede. Baardwijk. Bij besluit van Z Exc. den comissaris der Koningin zijn herbenoemd tot leden van het collegie van zetters in deze gemeente de heeren H. M. van Deurseu en C. Leijtens. Loonopzand. Zondagmiddag trok onze „Sophia's Vereeniging" met volle muziek door de straat ora een uitvoering te ga»n geven bij haar werkend lid L. Weeitemberg

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2