Verloving onzer Koningin. De Zuid-Affikaansche oorlog. BERICHT. BUITENLAND. China. Frankrijk. belangrijk Duitschland. BINNENLANpi__ !i,l j I a j I 1 I I I i' i - t l', I I 1 1 i 11-, it1 1 i 1 iii! 1 'f 1 I I 1 .11 I I I I ,11 1 ii I I. I 1 ,1 1 i-< I A 1 1 i lull waartoe alleen 't Fransche volk in staat is, op te bouwen. We hopen dan ons Nederland met zijn opkomend industrie, wat degelijke te ont moeten. (R- ^T-) Gisteren ten ongeveer 6 uur ontvingen wij uit den Haag 't volgende telegram Zijne Hoogheid Ileiurich van Mecklen- burg-Schwerin wordt hedenavond op T Loo verwacht. Begrijpelijkerwijze waren hierdoor onze verwachtingen hoog gespannen en ten on geveer 8Va uur bereikte ons de heugelijke tijding, die wij in dat late uur nog direct per bulletin hebben bekend gemaakt, wel wetende met welk een vreugde deze tijding zou worden ontvangen. Het telegram luidde „Buitengewone Staatscourant van heden „bevat eene proclamatie der Koningin, „mededeelende hare verloving met Hertog „Hendrik van Meckleuburg Schwerin Het Nederlandsche volk zal met groote belangstelling en oprechte vreugde van de vorenstaande koninklijke mededeeling kennis nemen. Na al de zware beproevingen, die de laatste jaren over Nederland en Oranje gebracht hebben, kon er na de kroning geen blijder tijding tot ons kernen. Van het oogenblik af, dat Koningin A\ il* helmina de regeering had aanvaard, was het een levendige wensch van Haar Volk, dat door een gelukkig huwelijk van Hare Majesteit de Dynastie mocht bevestigd worden. Deze wensch staat thans vervuld te worden. Met volle recht mocht de Koningin de verwachting uitspreken, dat Hare trouwe onderdanen deelen in Haar geluk en dat van Haar Huis. Zooals wij Nederlanders steeds meeleven met al wat ons geliefd Vorstenhuis wedervaart, zoo ver blijden wij ons ook van harte in de groote gebeurtenis, die voor Nederland en Oranje een gelukkig verschiet opent. De Prins, met wien Hare Majesteit zich heeft verloofd, is in afkomst en aanzien het doorluchtig Huis van Oranje waardig. Hij moge persoonlijk ons vreemd zijn, zooals uit de straks te vermelden bijzonderheden omtrent zijne afstamming blijkt, is hij voor Nederland niet geheel een vreemde, maar san ons Vorstenhuis in zekere mate verwant. Eene bijzonderheid, die aan het Neder landsche volk een reden te meer geelt om zich in de keuze der Koningin te verblijden. Hertog Heinrich Wladirair Albreclit Ernst, geboren te Schwerin op 19 April 1876, is da jongste zoon yit het derde huwelijk van j... Ti'i.ioflriMi Fran?, IT ziiue heer Pierson, was gisteren tegen de aankomst van H. M. dc Koningin naar het Loo ont boden en ontving aldaar mededeeling van het voornemen van Hr. Ms. verloving met opdracht door middel van de Staatscourant den volke mededeeling te doen van eene Koninklijke proclamatie, zoodra daartoe het oogenblik gekomen zou zijn. De minister- premier stelde heden zijn ambtgenooten in eene buitengewone vergadering van den ministerraad, gehouden voér den aanvang der Kamerzitting, met het gewichtige nieuws in kennis. Nadat de aanstaande Gemaal van H.M. op het Loo was aangekomen verscheen een buitengewone Staatscourant met de procla matie die de blijde boodschap bevatte. Aan de buitenlandsche Vorstenhuizen is van de gebeurtenis kennis gegeven door tusschen- komst van onzen minister van buitenland sche zaken. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwe- rin is gisterenavond, per gewonen trein om 6 u. 19, met een gevolg van twee personen te Apeldoorn aangekomen. Z.Hontvangen door graaf Dumonceau, adj. gen. van H.M. de Koningin, en door jhr. van Tets, kamer heer van H.M. de Koning-Moeder, reod in een rijtuig, bespannen la Daumout met voorrijder, naar liet paleis. V "i. 1 'i 1 1 I' den groothertog Friedrich Franz IIzijne moeder is de groothertogin-weduwe Maria, geboren Prinses von Schwarzburg Rudolstadt. Door zijne grootmoeder, dc moeder zijns vaders, Prinses Alexandrine van Pruisen, is de Hertog aan het Pruisische koningshuis verwant, en door eene andere Prinses Alexan drine van Pruisen, met wie de broeder zijns vaders gehuwd was, is hij vermaagschapt aan ons Vorstenhuis, want deze Prinses Alexandrine was eene dochter van onze Prinses Marianne (gehuwd geweest met Prins Albrecht van Pruisen). Het Mecklenburgsche Huis behoort tot de oudste Vorstenhuizen van Duitschland. Pribislaw, de stamvader van het nog regeerend hertogelijk Huis, regeerde reeds in de 12de eeuw over de Mecklenburgsche landen. In 1348 verhief keizer Karei IV der. toen regeerenden vorst dezer landen tot Hertog, en kort daarop werden de Hertogen van Mecklenburg als volgerechtigde rijksvorsten erkend. Groothertog Friedrich de vader van Hertog Hendrik, heeft zich in den Fransch-Duitschen oorlog onderscheiden. Nadat hij reeds in 1866 als Pruisisch generaal aan den oorlog tegen Oostenrijk had deelgenomen, was hij in 1870 belast met het bevel over de troepen, die den mond der Elbe moesten bewaken. Later kreeg hij het bevel over het 13de armeekorps, dat de vesting Toul belegerde, welke vesting hij op 24 September van genoemd jaar binnentrok, nadat hij weinige dagen te voren tot generaal-gouverncur van Reims was benoemd. Later stond hij aan het hoofd der leger-afdeeling, die de om Parijs gelegerde troepen moesten dekken. Prins Hendrik zelf is nog in den aanvang zijner militaire loopbaan: hij is luitenant van de jagers der Pruisische garde (te Potsdam in garnizoen), en wordt h la suite gevoerd van het regiment fuseliers te Mecklenburg. Mecklenburg-Schwerin neemt den 7den rang in onder de 25 staten die met het Rijksland het Duitschc rijk vormen. De voorzitter van den Ministerraud, de De markt is slap op 't gebied van nieuws berichten van de oorlogsterreinen. Redvet s Huilers, die ongeluksvogel van de Tugela en Spionkop e. m. a. vertrekt naar Engeland. Naar aanleiding hiervan is er een dagorde uitgevaardigd, meedeelende dat hij het be vel over het Natalsche leger heeft neerglegd. Roberts betuigt hem voortszijn dank voor zijn groote diensten en de bekwaamheid waarmee hij de bewegingen heeft geleid zoolang hij onmiddellijk "onder en Roberts* bevel heeft gediend. Juist den laatsten tijd heeft hij zich heel bedaard moeten houden en kon daarom niet zoo heel veel flaters maken anders zou hij zeker niet in gebreke zijn gebleven zulks te doen. Hij heeft heel aardige ondervin dingen opgedaan ontmoetingen gehad met de Boeren Er doen zich nog steeds feiten voor die er op wijzen dat de rooskleurige verwach tingen van maarschalk Roberts de werke lijkheid nog lang niet nabij zijn. In de eerste plaats is hij door de gebeurtenissen der laatste dagen gedwongen gewoiden, zijn reis naar Pieter Maritzburg, waar hij gene raal Bulier wil ontmoeten, een week uit te stellen in de tweede plaats zullen vóór 20 dezer weder twee transportschepen met 2705 man aau boord van Souihempton naar Zuid- Afrika vertrekken en in de derde plaats heeft lord Roberts zich genoodzaakt gezien, aan zijn regeering, op een vraag, om zoo mogelijk de 16 000 man van het Indische contingent naar Britsche-Indie terug te zen den, omdat men daar troebelen vreest en de achtergebleven Sepoyers-regimenten niet ver trouwd worden, te antwoorden, dat hij hoopt, dat de Indische soldaten in den loop van November uit Afrika zou kunnen laten ver trekken, doch dat hij er niet voor kau in staan. En ten vierde keert hij zelf niet terug voor Januari. De Boeren willen hen nog niet kwijt zijn 1 Een en ander spreekt duidelijk voor den tegenwoordiyen toestand en toch laat het Engelsche volk zich nog maar altijd bedotten door particuliere telegrammen uit Lourcrgo Marquez, die komen uit den koker van den beruchten Mouypeuny c. s. Zoo wordt nu weer van Vrijdag van daar gemeld, dat ge neraal Boiha zich heeft overgegeven dal geueraal Delarey is omsingeld en gevangen genomen en dat generaal De Wet met groote moeite aan een omsingeling heeft weten te ontsnappen. Geen bagatel I troepenmacht naar Paotingfoe ten doel heeft, de Boksers te tuchtigen en dc exploi tatie der spoorwegen te waarborgen, terwijl zij 40 dagen zou moeten duren. Het decreet vau China's keizc, waarin de namen van de te straffeu schuldigen aan de jongs'e troebelen en de aard dier straf fen worden van bespreking uitgemaakt op een samenkomst van de diplomatieke ver- tegeuwoo'digers der mogendheden. Men was het er over eens, dat de namen van twee van de hoofdschuldigen van de lijst zijn weggelaten en dat de aaugegeveu sfraffen niet zwaar genoeg zijn. Bovendien werd be toogd, da», het voor de controle, of de straffen wel werden uitgevoerd, noodzakelijk zou zijn, dat de straffen voltrokken werden in tegenwoordigheid van gedelegeerden der verschillende regeeringen. Tusschen de mogendheden schijnt intus- schen hoe langer hoe meer eensgezind heid te gaan komen. Nu weer heet het, dat een voorstel van Rusland om eventueele ge schillen, betreffende de China op te leggen schadeloosstelling, te onderwerpen aan de uitspraak van het te 's Gravenhage zetelend Internationale Hof van Arbitrage, onver deelde goedkeuring heeft gevonden bij de Veieeuigde Staten en Frankrijk en dat men meent te weten, dat ook Oostenriik Honga rije, Ita'ie en Japan jeger.s dit voorstel beslbt gunstig gestemd zijn. Uit telegram aan de Post en andere bla den uit Hongkoug, Kanton en Sjanghai, blijkt, dat de rustverstoringen te Kwan- toeDg, Kwangsi en Szechoean veel ernstiger worden. Zij ziju evenwel niet tegen de vreemdelingeu gericht, doch tegen de dy nastie en gaan samen met een agitatie tot hervormingen. In het Yangtsedal dreigen zij over te gaan iu een groote beweging tegen de Mantsjoedynastie, welke zich eerst zou bepalen tot het zuidelijk deel van China, om zich daarna uit te breiden over het ge- heele rijk. Het heet, dat de expeditie der geallieerde De tentoonstelling, die heusch niet verlengd wordt (het wordt opnieuw formeel verzekerd, ter weerlegging van hardnekkige praatjes dat er nog twee weken zullen worden aan toe gevoegd) werd Vrijdag bezocht door 256991 personen en Zaterdag (bij minder mooi weer) door 207.185 personen, die dooreengenornrn 30 a 35 centimes voor de tickets betaalden. E11 Zondag, hoewel hel weer erg onrast en lang niet "warm was, stroomde het alweer bezoekers, nl. 466,246. Ondertusschen meent de administratie, dat het bij den lagen koers der tickets best wat duurder kan op de bijzondere dagen en ter gelegenheid van feesten. Zoo betaalden de lui Vrijdag in plaats van vier, vijf tickets per persoon, terwijl het bij de nog te geven feesten in gelijke male prijzig zal wezen. Uit een opgave ten aanzien van het bezoek aan de Tentoonstelling blijkt, dal tusschen den vijftienden April tot den vijftienden September, de Tentoonstelling bezocht is door 31.805 691 personen. In de volgende ver houding voor elke twee weken le veertien dagen 1359.273, 2e 1. 516.062, 3e 2.730.404 4e 3.486 387, 5e 3.391.401, 6e 3,749.042,7e 2.809 832, 8e 3.768.883, 9e 3 959.891 en 10e 4 514 526. Zooals men ziet is er steeds stijging ge weest, behalre voor de vijfde en de zevende tweeweeksche periode, toen het te Parijs zoo uiterst warm was. Onze kloeke daad, het aanbieden van een oorlogsschip aan president Kiuger heeft de bewondering voor het kleine Nederland gewekt in alle landen van Europa. Iu Frank rijk wel het meest. Daar schrijft nu Robert d'Arlon in de Patric: Een moedig klein volk. De kleioe volkeren zijn dikwijls ridderlijker dan de groote, en dat ze aan dezen lessen geven van zielegrootheid en van moed, is niet zeldzaam. Men heeft dat gezien, meer dan eens in de historie, en nu, nu ziet men het weder, ter eere vau Holland, en Holland's jonge Koningin Wie weet niet, welk een pressie er is uit geoefend op het Nederlandsche Gouverne ment door de Engelsehe regeering, om zich nog ter elider ure van president Kruger meester te maken, wien een HolUudsch oorlogsschip nu zal verroeren naar Europa Maar Nedetland is Portugal niet! Zooals Portugal, heeft ook Nederland his- torieboeken die spreken van glorie en roem, maar, Nedeiland heeft voor die historie eerbied, en het is er trotsch op! Op den dag dat een volk, het zij groot of klein, toegeeft en bukt voor de eischen van een sterkere, op dien dag is dat volk ver loren, verloren al* door een onheistelbare nederlaag. Het zedelijk overwicht is weg, en zijn stem wordt niet meer gehoord. Daar is in Europa geen volk, edeler dan het kleine volk van Nederland. Om te komen tot wat het is, heeft het rekening moeten houden met de natuur eti met de menschen. Zelf, niet eigen hand, heeft het zichzelf ge vormd en geschapen, het heeft zijn land „ontwoekerd aan de baren" en het heeft de zee doen terugwijken, door kracht en energie En nooit is het voor k-iacht of macht uit den weg gegaan; voor Lodewijk den Zes tienden was een man als Duquesne noodig, om met Tromp en de Ruijter eenigszius rekening te kunnen houden. En dan nog was die zeeoorlog lang en moeielijk. Eu reeds lang te voren telden de Hollan ders hunne helden onder de kloeke ontdek kingsreizigers, die uitgingen, als om de wereld te veroveren. Admiraal Jurien de la Gia— vióre heeft hunne geschiedenis geschreven, de geschiedenis van die Watergeuzen, die zoolang gestreden hebben tegen de Spaansche heerschappij. En nü, rijk nog door hun uitgestrekte koloniale bezittingen, door hun handel, door hun nijverheid, terwijl ze niets verloren hebben van hun eeuwenouwde energie, nü nog geven ze aan Europa het voorbeeld hoe te handelen, terwijl alle anderen laf zich afwenden. Holland kan zijn verleden niet loochenen. En wat moet ik zeggen van die jouge Koningin, van Wilhelmina, in wier gracieuze verschijning al de historische deugden van geheel een volk schijnen vereenigd? Wat les geven zij niet, zij en haar volk, aan dat gevoellooze Europa, dat zich verge noegt met niets te doen. er. dat, om een der grootste schandelijkheden van heel een historie te brandmerken, slechts woorden kan vinden, en niets dan woorden! En als nu de oude president Kruger niet valt in de handen der Engelschen, dan dankt hij di' aan dat kleine volk, en aau deze kleine koningin, die hem outvangen zal, hem ge bannen en overwonnen, met al de eer, die een Staatshoofd toekomt. Dan, hoe treurig de tijden mogen zijn, dit is een troostend gezicht: de zwakke, onaan tastbaar voor de vleierijen, voor de bedrei gingen zelfs van den sterke; de zwakke die eeuwenlang gestreden heeft om zijn onaf hankelijkheid, en die nu, na het juk te hebben afgeworpen, aan de wereld keer op keer het meest zeldzame voorbeeld geeft van ziele grootheid, een eigenschap die het moderne Engeland zoo vreemd is! En het zal een heerlijke dag zijn, wanneer de jonge Koningin Wilhelmina de hand zal reiken aan dcu ouden president Kruger, beroofd, gebannen aaulandende op het gast vrije land van Nederland, ontvangen met eerbied en bewondering! schieten, omdat de stumper? het door hen verschuldigde bedrag niet konden voldoen. Zelfs vertelt de Afrika reiziger Hans Wagner (dal zijn lastige lui vooi koloniseei ende rijken) dat de gouverneur voornoemd in het geheel 2000 menschen leeft laten afmaken ten be hoeve van de kelastingpenningen tot verhef fing van het Duilsche Rijk! is de geloksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg, welke zich in bet huidige nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. De zegeningen der beschaving zijn door den gouverneur van Duitsch-Oostafrika, óók al op eenigszins zonderlinge wijze verspreid in het aan hem onderhoorige gebied, Deze autoriteit, generaal Von Liebert, heeft bij een belastinginning niet minder dan veertig menschen in een dorp laten neer— Onze abonné's in Waalwijk, baardwijk en Besoijen, ontvangen bij dit niuniner dc Dienst regeling van 1 October 1900. Onzen abonné's buiten deze gemeenten wordt ze op uanvrage gratis toegezonden. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 18 October a. s. WAALWIJK. 17 October 1900. Benoemingen. Bij besluit van den Commissaris der Ko ningin in onze provincie zijn alhier herbo- noeiiid tot leden van 't college van zetters, de heeren Jac. Gragtmans en F. A. Baijens. Met genoegen kunnen we melden, dat de heer W. Brok alhier is aangesteld tot Agent te Kaatsheuvel van de levensver^ kering-maatschappij „Noord-Brabant". Het ga hem wel in zijne nieuwe betrekking. De oudste inwoner onzer gemeente. A. s. Zaterdag zal de oudste inwoner onzer gemeente, Th. de Peffer zijn 91sten verjaardag vieren. Voorwaar eene bijzon dere gebeurtenis. Iedereen kent hem, den krassen ouden inau, den eenigen oud-strijder in onze gemeente, den drager der citadel- inedaille. Men ziet hem nog dikwijls op straat, de borst met zijn medaille gesierd. In het volle genot van eene goede ge zondheid en in 't geheel niet gebrekkig, leeft hij nog genoeglijk te midden zijner familie. Wij feliciteeren den jubilaris van harte en eveneens zijne tamilie op dezen heuge lijk en dag. Voorbereidend militair onderricht. Maandag 15 Oct. 1.1. is alhier een aan vang gemaakt met het voorbereidend mili tair-onderricht. Het wordt gegeven op Musis Sacrum' en gevolgd door een flink aantal jongelieden uit Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Eeu schoon doel. Dezer dagen bracht ik een bezoek aan de R. C. Militairen-Vereeniging te Geer- truidenberg. Ik moet zeggen, 't is een prachtig, doelmatig gebouw luchtig, ruim, frisch en toch zoo echt Noordbrabantsch gezellig. Bovendien, er wordt een heerlijk potje gerstenat geschonken, men vindt er ver scheidene couranten en tijdschriften, twee biljarts, een piano, een orgeltje en een groot, zéér groot boekenrek, maar met een beetje, een heel klein beetje boeken er jn, En wat ik uu even zeggen wou Ik vind dit jammer, erg jammer, vooral omdat zooals ik hoorde de „jongens» zoo graag lezen. Welnu, Noordbrabautsche katholieken ziet uw boekenkast eens goed nawel licht vindt g'er wat iu, dat voor onze sol daten geschikt is en dat ge gaarne afstaat voor dit schoon doel Op het adres kunt ge zetten„Aan de R. C. Militaireu- Vereeniging te Geertruidenberg", maar vergeet in 's Hemelsnaam niet het boekwerk te frankeereu 1 'k Hoop nu maar dat het boeken mag regenen. JAN VAN BRABANT. Onze Missionarissen iu China. Als aanvulling op het door ons medege deelde schrijven van dr. Schaepman aan den Eerw. heer Ray makers, overste te Vucht, verneemt het Centrum nog uit zeer ver trouwbare bron het volgende Dc missionarissen vroegen te Kïachta geld bij een Chincesch-Russische bank, wier agent seinde naar het hoofdbureau te St. Peters burg. Hier vroeg men een waarborg van Nederland en België. Onze minister van buitenlandsche zaken had daarvoor geen post op de begrooting en zocht derhalve elders den nood'gen waarborg te verkrijgen. Op diens verzoek seinde dr. Schaepman naar Vucht. Wijl pater Raymakers afwezig was, bleef zijn antwoord langer uit dan men verwachtte. Daarna stelde ook mgr. de aartsbisschop van Utrecht zich borg. Woens dagavond dan seinde onze regeering naar St. Petersburg. Vorstelijke gift. II. M. de Koningin heeft f 1000 geschon ken tot leniging van de ramp, die de ge meenten Eersel, Oerle, Vessem, Oost-, West en Middelbeers, Luijkgestel, Bergeyk en Duizel op 30 Juni jl. door hagelslag heeft getroffen. Koningin Wilhelmina en de Ongevallenwet. De Haagsche Kroniekschrijver van de „N. Gr. Ct i meent het volgende uit zeer vertrouwbare bron te mogen mededeelen De aandrang op de Staten-Generaul in de Troonrede uitgeoefend om de ongeval lenwet spoedig tot stand te brengen, werd op den uitdrukkelijken wensch der Koningin in dat staatsstuk opgenomen. Onze koningin, die de arbeidersbeweging hier te lande met ernst en belangstelling volgt en die in hooge mate is ingenomen met de plannen der regeering mei opzicht tot dc verbetering van het lot der minder bevoorrechte klassen, heeft in het bijzonder de ongevallenwet met groote voorliefde be groet cn bij de Staten-Genrraal ingezonden de verwerping door de Eerste Kamer was Haar een wezenlijke teleurstelling en aan de oplossing van 't conflict, dat daardoor ont stond, is het door H. M. geopenbaarde verlangen niet vreemd gebleven de Konin gin zelf nam op zich om de Kamers van haar wensch te doen blijken otn deze regeling toch te doen tot stand komen. Dat was de aanleiding tot het veel besproken woord van „pressie" iu de Troonrede. En toen de Tweede Kamer verleden week besloot Woensdag met de behandeling der wet een aanvang te maken, outving H. M. daarvan telegrafisch van wege het kabinet mededee ling op het Loo. Dat de Eerste Kamer, bij een zoo stellig geuit verlangen onzer Vorstin, weigeren zou aan 't werk der sociale bevrediging mede te werken, kan ik niet aannemen. President Kruger op De Gelderluud. Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland heeft order bekomen zoo spoedig mogelijk, roet president Kruger aan boord, Lorenco Mar ques te verlaten, d. w. z. nadat het schip aldaar een groote hoeveelheid steenkolen heeft geladen. In verband met vroegere geruchten om trent de voorziening in de behoefte aan kolen, kan worden medegedeeld dat voor (le verdere reis voldoende hoeveelheden brandstof zijn gereserveerd, zoodat de kolen quaestie door vooraf genomen maatregelen gewaarborgd is. Maandagavond kwam dr. Leyds uit Ham burg, waarheen hij laatstelijk vertrokken was, te 's Graveuhage terug en is toen met de Boerendeputatie nader in overleg getreden omtrent het tegemoet reizen van president Kruger in Europa. On weder. Te Zevenbergen sloeg het onweer in even buiten de Kom op de hoeve van H. De bliksem kwam binnen langs den schoorsteen en werd opgevolgd door een donderslag, die op de ontploffing van een kruitmagazijn geleek. Van buiten sloeg het weerlicht de schoorsteen af en een groote hoeveelheid pannen van het dak. Binnen beproefde hij ziju krachten op koper en ijzer, op de mu ren die scheurden, op de glazen stolp der pendule voor den schoorsteen, die verbrij zeld word en op andere huismeubelen. Hij richtte in een oogenblik tijds eene schade aan van f 800. Buiten verwaahting heeft de bliksem geen brand gesticht, alleen aan het behangsel werd vuur ontdekt, dat gemakkelijk kon worden uitgedoofd. Wild-overvloed in Noord Brabant. Meermalen werd er geklaagd, zoo schrijft men aan het „Hdb." in deze provincie, in de omstreken van Tilburg, Hil varen beek en Loonopzand over het ontzaglijk nadeel, aan den landbouw toegebracht door den over vloed van wild, hazen en konijnen. Dat deze klachten niet overdreven waren, blijkt wel uit het feit, dat ons verleden week medegedeeld werd, dat de heeren Verheijen van Loon-op-Zand, behalve een ontelbare massa konijnen, negen en twintig hazen op één dag geschoten hebben. Zeker is het een rust voer de. landbouwers van ean deel dezer lastige vijanden bevrijd te zijn, dee te meer nadat zij lijdelijk maanden lang hebben moeten aanzien, hoe hunne gewas sen vernield werden. Zeer natuurlijk en te begrijpen is het, dat onder deze omstandigheden, niettegen staande het strenge toezicht van rijksveld wachters en opzichters nog al eens een haas of konijn gestrikt en gestroopt wordt. De noodzakelijkheid brengt dibwijls eerlijke landbouwers daartoe, en drijft hen naar het clandestiene stroopersbedrijf, dat zoo demo- raliseerend op de meesten werkt. Lagere kolenprijzen. Volgens de Messager een Brusselscli blad kort een belangrijke kolenmijnen iu de Borinage wegens gebrek nan afzet de pro ductie 20 pCt. in. Het genoemde blad houdt een algemeene prijsverlaging der steenkolen met 6 7 francs voor waar schijnlijk, daar de meeste gieterijen auders voornemens zijn, met 1 Januari geheel te sluiten. De gouden tijd voor de inijnsyndicaten schijnt dus al voorbij. Want 6 h 7 francs daling beteekentongeveer terugkeer tot den toestand voor de opzetting van de prij zen. Als dat waar is Dc nieuwe guldens. Thans zijn de nieuwe guldens gereed, tenminste spoedig zullen zij in circulatie komen. Ze dragen het jaartal 1898 en verfoonen aan de voorzijde het borstbeeld der Koningin, naar links gewend, het haar opgenomen en samengevat in eenen wrong, de diadeem is in de voorharen gestoken. Het omschrift luidt Wilhelmina Koningin

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2