BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Amerika. China. Belangrijk te ope>reeren, die het gehccle land afloopen. De Boeren zijn als kwikzilver. Zij rolleu uiteen in kleine spatten en komen alleen weer samen in een enkel lichaam, om opnieuw te breken en uiteeu te spatten, als een poging wordt gedaan, om de massa op te lichten. De oorlog, zooals hij er thans bij staat, zal minstens nog 6 maanden duren en nie mand, die van den toestand op de hoogte is, zal er zich over verbazen, als hij later in gewijzigden vorm nog veel langer wordt voortgezet." Generaal Smit Dorrien heeft met twee kleine colonnes den lsten uit Beltast een nachtelijken marsch gedaan te midden van een stortvloed van regen en het lager van de Boeren te Witkop verrast, met het aan breken van den dag maar daar de troepen doorweekt waren en blauwbekten van de koude (were perishing with cold), konden zij geen partij trekken van hun succes..." Nu wordt het bericht verder verbijsterend „De vijand vervolgde daarop onze troepen en viel ze met groote stoutmoedigheid aan, maar leed zwaar!!! Onze verliezen waren gering. Uit Vrijburg wordt gemeld dat de Boeren verleden Woensdag in een Engelsche hoeve op 11 K.M. van Vrijburg zijn binnengedron gen en er 40 brooden in beslag hebben ge nomen maar toen zij hoorden dat de eigenaar, zekere Berringtou, en zijn dochter ziek lagen, zeiden zij »dat zij zijn hoeve niet zouden J verbrandenc, en lieten zij het overige pro viand en zijn schapen onaangeroerd. De maandelijks gepubliceerde lijst van verliezen, geleden door het Engelsche leger in Z.—A., geeft tot einde October op: Offic. Mind. Tot. Gedood 392 2 902 3.204 Aan wonden overl. 89 893 982 Gewond (in leven) 1.031 12.653 13.684 Vermist en gevangen 7 822 829 In gevangensch. overl. 3 90 93 Aan ziekte overl. 155 6.1 IS 6.270 Aan ongevallen overl. 4 145 149 1.591 23 620 25.211 1422 officieren en 44,044 man zijn als inva- liedeu gerepatrieerd. Behalve de zieken en gewonden, welke zich thans in de Britsche hospitalen in Z A. beviuden, bedragen de totale verliezen 46,026 man. Aan het „Met de Wet in den Vrijstaat" in de N. R. Cl., door St. Omong, ontleenen wij 't volgende gedeelte, een stout stuk van den zoon van den op Lombok gesneuvelden generaal van Ham De Boeren uit het oosten waren ongeveer 500 man sterk, zoodat de Wet nu over 4000 man kon beschikken, die echter weer in lagerleggers cn werkelijke strijders moesten ouderscheiden worden. Generaal de Wet begreep dat de Engelschen de vervolging niet te lang zouden uitstellen, en 't was hem daarom veel waard om te welen of de En gelschen reeds toebereidselen maakten om hem den volgenden dag aan te vallen. Toe vallig was ik in zijne tent toen de generaal hieromtrent zijn wil te kennen gaf. Ik bood generaal de Wet aan om een patrouilla van tien mijner manschappen uit te zenden, die in den nacht van den 2den op den 3d en Juli zouden trachten tot in 't vijandelijke kamp door te dringen om te spioenen. Dankbaar nam de generaal mijn voorstel aan. Ik riep vrijwilligers opde meesten boden zich onmiddellijk aan. Ik koos er negen uit, die onder leiding van luitenant J. van Ham dezen gevaarlijken tocht zouden ondernemen. De stoutmoedigheid van van Ham en 't vertrouwen dat hij onder zijne makkers ge noot was mij een waarborg dat Jogan niets onbeproefd zou laten om de uiterst moei lijke opdracht ten uitvoer te brengen. Tegen 11 uur 's avouds, toen de maan nog slechts zacht naschemerde en den omtrek der kopjes flauw verlichtte, toen alles in cn om Lindley in diepe rust verzonken scheen, ging het kleine dappere troepje op pad. Gepraat was er niet veel geworden, elkeen had zich marschvaardig gemaakt, den ban delier en 't geweer goed nagekeken, een stukje harde kliuker werd in de zak gestoken maar ieder der achterblijvende was in span ning over den afloop van dezeu vermetelen tocht. Natuurlijk ging onze burggraaf en kok mee, hij had gebeden en gesmeekt om van de partij te mogen zijn. Met een „Saluut, hou je goed jongens" vertrokken zij, van Ham voorop, als altijd even vroolijk en zonder vrees. Er zat goed ras in Jogan, niet voor niets was hij de zoon van onzen dapperen generaal vau Ham. Na een half uur stapvotts gereden te hebben, hield het troepje halt. Er werd geloot wie de paarden zou oppassen. In verspreide orée gingen de anderen vooruit, vooraan van Ham en de burggraaf, gebruik makende van elke dekking, die 't terrein hun aanbood, nu eens kruipende op handen en voelen, dan weer zich voortschuivende op den buik, geruischloos als Iudiauen. Oogen en ooren werden goed de kost gegeven. Zoo kwam men eerst aan de vijandelijke schansen. Hiervoor hadden de Engelschen eene onge veer twee meter breede ijzerdraadversperriug aanlegd. Ook deze moeilijkheid werd over wonnen, hoewel de handen door 't puntige stekeldraad werden ontveld. En daar op ongeveer 40 passen rechts een donkere ge daante, even uitkomend tegen den schaars verlichten hemel, een schildwacht kalm op zijn ge veer geleund, niets vermoedend, misschien slapend. Hij stond boven op deu aarden wal. De verspierders bleven dicht bij elkaar. Allen waren zoo donker mogelijk gekleed en aangezien de Engelschen den grond zwart gebrand hadden, kom men geen menschelijk lichaam, dat zich schuivende voortbewoog, onderscheiden. Zonder eenig geluid werd de aarden wal beklommen. Nu vertoonde zich opeens een vuur, waaromheen enkele hel rossig verlichte gedaanten, dom melende met 't geweer tusschen de beenen, zekerlijk de kampwacht, en daarachter een weinig verder nog even door 't schijnsel beschenen de eerste rijen teuten. Men was dus in 't vijaudelijk kamp. Op goed geluk werd verder gekropen, meu wist niet tot hoever 't vijandelijk kamp zich uit strekte 't Engelsche kamp scheen alleen ter rechterzijde van den weg te zijn. Men ont moette ten minste niets meer. Eindelijk kwam men aan de rivier, die vlak bij 't dorp stroomt. In de nabijheid van deze een boe renplaats, waar uit een der vensters een licht straalde. Hier sloop men naar toe Daar begint eensklaps de hond te blaffen aanhoudend en luid. Een Engelsch soldaat of officier treedt naar buiten en tracht met een scherpen blik de duisternis te doorboren Niets bespeurende van onze vermetelen vloekte hij tegen den hond en dwong hem door een paar schoppen weder tot stilte Daarop ging hij weder naar binnen. Na een ooger.blik gewacht te hebben sloop Ham vooruit en h«ek door 't raam naar biiwien, en zag daar verschillende officieren gezeten om een tafel met kaarten en pape rassen voor zich. Zij spraken luid, zoodat hij bijna alles verstaan kon. Een oud officier met grijzen stoppelbaard en snor, vermoedelijk de generaal, was bezig te dicteeren en uit hetgeen hij zeide kou van Ham opmaken dat men van plan was den volgenden dag de Boerenstellingen aan te vallen. Nu wist hij geuoeg en gaf order om terug te gaan Nogmaals moest dezelfde afstand afgelegd worden. Eindelijk, na vijf uur afwezigheid kwam de kleine heldenschaar doodvermoeid overal gekneusd, de handen tot bloedens toe geschramd, is ons kamp terug. Zij werden met een warmen handdruk ontvangen. Da delijk werd generaal de Wei van de uitslag der zending op de hoogte gesteld. Nadat van Ham verslag gedaan had van zijn tocht stoud generaal de Wet op, drukte hem ferm de hand en voegde hem toe „Jij is toch maar een vinnige Hollander." Generaal de Wet, nu op de hoogte van de plannen der Engelschen, liet midden in den nacht alle commandanten bij elkaar roepen en hield krijgsraad. Deze duurde ongeveer miar een half uur. De commandanten keerden naar hunne kampen terug en lieten de man schappen wekken. Allerwrge klonken nu bevelen en geroep. De ossen, die vreedzaam onder 't juk trekklaar lagen te slapen, be gonnen bij al die bedrijvigheid te loeien. Daar op eens de trompet, 't signaal voor „opzaal" en dan van mond tot mond gaande 't commando „naar de posities, lcerls." 't Was pas ongeveer 4 uur in den morgen, onze dekens waren hatd gevroren en daarbij was 't bijna geheel donker. En dan in die barre koude zonder een warmen verkwikkenden morgendrank, niets dan een harden klinker om op te kauwen. De meeste Boeren hadden tenten of wagens om in te slapen, wij niet de harde grond vol met kleine bultjes was onze legerstede, de bloote hemel ons dak. Maar onze diensten werden gewaardeerd door een man als generaal de Wet, meer vroegen wij niet. Vrijdag, op den 202en dag, is de Ten toonstelling bezocht door 236.466 personen, hoewel het weder niet uitlokkend was en Zaterdag, toen het zoogeuaamde stuffings- leest werd gegeven in de groote feestzaal voor een vijftienduizendtal genoodigden, kwamen er 237.655 bezoekers, terwijl het Zondag den voorlaatsten Zondag alweer er vol was van menschen, die zich haatslen van de gelegenheid gebruik te maken vóór het te laat zal wezen. Maandag a. s. volgt de definitieve sluiting. President Loubet werd aan het station te Lion door alle autoriteiten ontvangen. Na een toespraak van den burgemeester be gaf de stoet zich naar de Place de la Rcpu- blique, waar het monument voor wijlen pre sident Carnot werd onthuld. Er waren strenge ordemaatregelen genomen. Minister-president Waldeck-Rousseau her dacht in zijn rede de daden van Sadi Car not. Na de ontvangst begaf de president zich naar het dejeuner van de Kamer van Koophandel, langs den gcheelen weg met geestdrift toegejuicht. Bij de receptie in de prefectuur zeide de heer Loubet tot den aartshisschop ,Men moet niet de meening wortel laten schieten dat de regeering een vijandin is van eenige godsdienst, eeredienst of eenig ge loof. Zij eerbiedigt die alle zij doet alles om de Katholieke geestelijkheid te doen eer biedigen en zal dit weten te doen verstaan aan allen, die onderwijs geveu." Sprekende tot de officieren zeide de pre- sideut. „Gij weet dat de regeering en de presi dent der Republiek er altoos naar gestreefd hebben, tik misverstand omtrent hun ge voelens weg te nemen. Ik weet dat wij kunnen rekenen op uw trouw eu toewij ding." Bij het banket in het stadhuis las presi dent Loubet, alvorens op de rede van den burgemeester te antwoorden, een telegram vau den czaar voor, gedateerd Livadia 3 November eu gericht aan president Lou bet. De czaar herinnert aan de belangrijke diensten door Carnot aan Frankrijk bewe zen, en zijn ijverige medewerking aan het groote weik der toenadering van de beide bevriende en verbonden landen met eeu werkelijk vredelievend doel. Ten slotte zegt de czaar, dat hij in gedachten aanwezig is bij de ulechtigheid der onthulling van het monument. Het telegram werd met een langdurig ap plaus begroet. Loubet zegt dat Frankrijk den keizer van Rusland dankbaar is, op dezeu dag derge lijke gevoelens te hebben uitgedrukt. Langdurige toejuichingen. Wat men ten aauzien Van de Parijsche Tentoonstelling ook zeggen moge, men zal achteraf niet kunnen beweren dat deze we reldkennis is uitgegaan als een nachtkaars Zondag (acht dagen voor de definitieve slui ting), zijn er nog bijna zes honderdduizend bezoekers geweest (581.120) waarvan er 543.673 met tickets kwamen, zoo op het hoofdterrein als op de bij-tentoonstelling te Vincennes. Sinds de opening tot Zondag 1.1. is het hoofdterrein bezochr door 45.749.374 pers., «aarvan 35,279,213 betaienden, terwijl er 41.943.124 tickets zijn ingekomen. Op de bijtentoonstelling te Vincennes kwamen 2.421.400 personen, waai van 1.923.476 be taienden, en daar kwamen 2.001.900 tickets binnen. In het geheel zijn dus 37,207.689 personen tegen betaling gekomen er 43 952.024 tikets ingekomen, tenviil het aantal gratis bezoekers 10.963.015 heeft beloopen. Het is wel eigenaardig dat de hoofdadministra— tie iu de maand Augustus voorspelde, dat er op dit oogenblik 44 millioen tickets zou den zijn ingekomen. Op de Duitsche marinebegrooting zullen, naar gemeld wordt. 79,831,422 mk. voor gewone en 120,986,150 mk. voor uitgaven in eens gevraagd worden als buitengewone uitgaven worden gevraagd een millioen voor uitbreiding van de werf te Wilhelms haven, drie milioen voor uitbreiding van de werf te Kiel, beide eerste termijnen verder 400,000 mk. voor de verplaatsing van de havenwerken voor de torpedo-afdeeling van Kiel naar de Wickerbocht, 600,000 mk. voor de inrichting van een torpedo schietplaats aan de Flensburger Föhrde en tot vervan ging van een kunstbatterij te Wilhelmshaven l,3Ö0,0i)0 mk. Viedesco.iferentie! Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 6561 55. terugbetaald - 4801 77 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3191. De Amerikaansche regeering zal voor het jaar 190L voorstellen den aanbouw vau twee- en-dertig oorlogsschepen, metende te zamen 151.600 ton, verdeeld aldus: drie slagsche pen van 15.000 ton elk, twee gepantserde kruisers, ook van 15.000 ton, zes kanon— neerbooten van 2000 ton, zes van 600 en tien van 200 ton, waarbij dan nog komen een vijftal schepen vau kleiner afmeting. De slagschepen zouden geweldiger moeten zijn dan alles wat tot dusver op dit gebied te zien is gegeven en de kanouneerbooten zou den bestemd zijn voor den dienst in de Philippijuen en China. In marinekringen verwacht men geen ernstige oppositie in het congres. Vredesconftre nie Aan I. II. III. IV. V. Het monie was Terwijl uit China de tijding komt, da) de keizer van China 'uog twee vredesonder- handelaars, nl. de onderkoningen Lioenkoe— nyi en Tsangtsjitoeng, heeft benoemd om samen te werken met Li Hoeng Tsjang en prins Tsjing, bevat de te New—York ver schijnende World een bericht, waaruit zou moeten blijken, dat het met de eensgezind heid ouder de mogendheden weer mis is, als onmiddellijk gevolg van de publicatie van de Engelsch—Duitsche overeenkomst in zake China. Er zouden zich n.l. twee groepen gevormd hebben Rusland, Frankrijk eu de Vereenigde Staten tegen de overeenkomst, Engeland, Duitschlaud, Oostenrijk— Honga rije, Italië en Japan er voor. De twistappel zou geworden zijn, het veelbesproken art. 8 der overeenkomst, waarbij de houding van Duitschland en Groot-Brittannië wordt gere geld bij eventueele anuexatie van Chineesch grondgebied door een audere mogendheid. Volgens bericht uit Peking heeft een ge mengde afdeeling der geallieerde troepen macht op den straatweg Itschou—Schant— schouu de keizerlijke graven van Hsiting bezet, nadat d<f voorhoede, uit Fran sr. he troepen bestaande, het graf van een der keizerinnen reeds 28 October bezet had. Het is hierbij niet tot een gevecht geko men en men meent, dat dus de Boksers nog verder westelijk zijn teruggetrokkeu in het gebergte. Men meent, dat het doel der militaire autoriteiten met de bezetting der graven is de Chineesche regeering er van te overtuigen, dat Europa sterk genoeg is, om ich allerwegen een weg te banen. Deze keizerlijke graven bestaan uit 6 mausoleums, waariu 3 keizers en 8 keizerinnen bijgezet zijn tusschen 1735 en 1857. Volgens Chi eesche gebruik mag niemand in de nabij heid der graven vertoeven. Volgens bericht uit Sjanghai is aldaar Dinsdag een kruitmagazijn, bevattende 300 ton kanonkruit, in de lucht gevlogen met het gevolg, dat een 40—tal personeu werden ge dood en een groot aantal anderen werden gewond, terwijl de materieele schade iu de stad aanzienlijk is. De militaire autoriteit geeft voor, dat de bliksem in het magazijn geslagen, doch men meent, dat de her vormers er de hand in hebben. Aan den spoorweg Paotingfoe—Peking wordt ijverig gewerkt onder bedekking van Frausche troe pencontingenten. De telegrafische gemeenschap tusschen Peking en Paotingfoe is tot stand gekomen door Duitsche soldaten. De geallieerde troepen blijven hun pogin gen tot zuivering van het land iu de omge ving van Paotingfoe voortzetten. Af en toe komt het tot kleine schermutselingen. Vrijdag deed het gerucht de ronde, dat een kleine Italiaansche afdeeling door Bok sers was ingesloten onverwijld zijn er af— deelingen uitgezonden. is de geluksaaukondiging van Samuel Heckscher aenr. in Hamburg, welke zich in het huidige notnmer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte cn stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op ziju huidige advertentie acht te geven. WAALWIJK. 7 November 1900. Raadsvergadering. Hedenavond ten 63/4 uur, openbare ver gadering van den raad der gemeente Waal wijk. de orde Ingekomen stukken. Vaststelling begrooting 1901. Plan geldleening. Machtiging verpachting marktgeld. Wijziging begrooting 1900. Concert l'Espérancc. concert j.l. Maandag door de Har- l'Espératice van Waalwijk gegeven zeer druk bezocht. Ouder gewoonte bracht de Harmonie bij een gelegenheid als deze de schoonste nummers van haar rijk repertoire hoogst verdienstelijk ten gehoore. Blijkens dit concert is de studielust der werkende leden van FEspérance nog onver minderd groot, wat voor den kundigen en volijverigen directeur een reden te meer zal zijn om zijne groote muzikale talenten en zijn werkkracht als degelijk musicus onverzwakt te blijven wijden aan den voor uitgang van FEspérance. De goede naam, do roep, die de heeren Solser en Hesse, humoristen reeds was voorgegaan, heeft ongetwijfeld meegewerkt tot een meer dan gewoon druk bezoek, en het talrijk publiek heeft niet opgehouden, den ganschen avond door luide te consta- teeren, dat hunne reputatie ouder alle op zichten dubbel en dwars is verdiend. Alle aanwezigen hebben heerlijk genoten en har telijk gelachen bij wat de genoemde heeren ten beste gaven. Zij zullen een volgenden keer op nieuw van harte welkom zijn. De harmonie verdient een woord van wnardee- riug en van dank voor dit in allen deele zoo goed geslaagd win terconcert. Van den Borgt»'? Limited. Wij ontvingen van Van den Bergh's Limited fabrikanten van yVitello* te Rot terdam een exemplaar van de portretten van de. Koningin er» Z. H. Hertog Hen- 's-Gravenhage, Zang en Vriendschap te Haarlem en Mastreechter Staar te Maastricht om voor Ie bereiden een optreden van dé leden dezer vier koninklijke zangvereenigin. gen te zamen, teneinde aan II M. de Ko- ningiti bij gelegenheid van Haar aanstaand huwelijk eene serenade te brengen. Uit de Residentie. Art. 32 van de Grondwet luidt H. M. drik, benevens de fotographie van het slot te Schwerin, vervaardigd ter drukkerij van bovenstaande firma. Deze goed gelukte eu netjw afgewerkte fotographiën zijn bestemd om gratis te wor den verspreid ouder de verbruikers vau Van den Bergh's ^Vitello.' Waarlijk een aardig idee van die firma eu voor hen, die 't ontvangen een mooie heriuuering. De Koninginnen. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zullen tegen 15 November in de residentie aankomen. Het huwelijk van H. M. de Koningin met Z. II. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin zal einde Januari ot begin van Februari worden voltrokken. Daarna zal het Vorstelijk Echtpaar voor ongeveer 14 dagen naar Het Loo gaan eu dau een be zoek aan Amsterdam brengen. De grootmoeders van koningin Wilhel- inina en van hertog Hendrik's vader waren zustersAnna Paulowna en Helena Pau- lowna, dochters van keizer Paul van Rus land. Grootvoretin Helena Paulowna was gehuwd met erfprins Eriedrich Ludwig van Mecklenburg-Schwerin en werd moeder van den lateren groothertog Paul Friedrich. Deze was dus een volle neef van koning Willem III. Zoo zijn koningin Wilhelmina en hertog Hendrik dus bloedverwanten in den zevenden graad. Mogelijk is ook niet algemeen bekende dat hertog Hendrik vrij na verwant is aan de familie Orleans, door zijn oudtante He lena, een halve zuster vaD groothertog Paul Friedrich, die huwde met den oudsten zoon, van koning Louis Philippe. Naar men uit 's Gravenhage meldt, zullen slechts de naaste familiebe trekkingen van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg bij de huwelijksvoltrekking als gasten in de resi dentie tegenwoordig zijn. Er worden aldaar reeds onderhandelingen gevoerd met de eigenaars en directeuren van de voornaamste hotels, iu verband met het verblijf van vorstelijke personen en depu taties vau vorstenhuizen ter gelegenheid van het huwelijk, in het laatst van Januari of het begin van Februari. Met de Koninginnen zijn Maandagavond op Het Loo aangekomen de Vorst en Vorstin van Bentheim, die eenige dagen de gasten van Hare Majesteiten zullen zijn, Maandagmiddag ruim 12 uur kwamen HH. MM. de Koninginnen en Z. H. Hertog Hendrik uit Lensahn hier aau. Aan het station ontmoetten de Vorstelijke personen de leden van het Mecklenburgsche Herto gelijk, Huis. Nadat het ontbot gebruikt was, reisde het gezelschap even 1 uur verder naar Hamburg. Op initiatief van de Koninklijke zangvereeuiging //Rotte's Mannenkoor'* zijn te 's-Gravenhagesaamgekomen afgevaardigden van die vereeniging, zoomede van de Ko ninklijke zangvereenigingen Cecilia te oudste van des Konings zonen of verdere mannelijke nakomelingen, die de vermoede lijke erfgenaam is van de Kroon, is de» Konings eerste onderdaan, en voert den titel van //Prins van Oranje." Koning staat in beteekenis gelijk met Koningin. Ten overvloede blijkt dit uit art. 18, waarvan de twee eerste alinea's luiden ,Van de erfopvolging, zoowel voor zich zelve als voor hunne nakomelingen, zijn uitgesloten alle kinderen, geboren uit een huwelijk, aangegaan door een Koning of eene Koningin buiten gemeen overleg met de Staten-Generaal, of door een Prins of Prinses van het regeerend Stamhuis buiten de bij de wet verleende toestemming Zoodanig huwelijk aangaande, doet eene Koningin afstand van, en verliest eene Prinses haar r.clit op de Kroon. Daar onze Koningin niet zoodanig hu welijk aangaat, zijn Hare kinderen niet van de erfopvolging uitgesloten en Haar oudste zoon zal dus zijn Prins van Oranje. Eventueel zou de Kroon, overgaande op een dochter, een Prinses van Oranje tot erfge naam hebben. Dit is alles zeer duidelijk. Door Hare Majesteits huwelijk verliest H. M. niet den naam van Haar doorluchtig geslacht. De Koningin van Nederland uit het Huis Oranje Nassau gaat door Haar huwelijk niet belmoren tot het Wendische Huis der dynastie Mecklenburg Schwerin. Zij blijft OranjeHaar zoon is Prins van Oranje. Slechts wanneer het huwelijk kinderloos zou blijven, gaat de Kroon over iu eeu ander Huis, dat niet het Mecklenburgsche is. 't Is dus yenfoncer une porte ouverte', of te wel in duidelijk Hollandsch herrie maken om niks, in ^toastvorm' het tèrètètè et *boem boem' het nieuwe Stamhuis bij voorbaat plechtig den naam toe te wenschen van Oranje-NassauMecklenburg, want dau blijft Oranje Boven een wensch, uit gesproken in het ,Hbl' en die niet zal worden vervuld, omdat voor de toevoeging Mecklenburg geen enkele reden bestaat, daar de Grondwet duidelijk aangeeft, hoe de troonopvolger zal worden getiteld. Laat ons gerust zijn. Er wordt niet geknabbeld aan Oranje-Boven. Geen quaestie van. Wel schijnt er quaestie van des burge meesters heengaan. De geruchten, dat de heer Hariuxma ontslag zal nemen houden aan en men duidt 't hem niet euvel. Dat hij een hooggeplaatst ambtenaar, wien hij verdacht niet te zijn nagekomen 's burge meesters bevelen, in het openbaar afjakkerde,, op zich zelf al een min prijzenswaardig op treden, zou hem kunnen worden vergeven. Driftige menschen zijn wel eens mis en gaan wat ruw te keer, maar een driftig mensch is in den regel een goed mensch, die gaarne zijn fout herstelt wanneer hem blijkt, dat hij wat te vlug en wat te dol van wal is gestoken. Al zijn in een ideaal-burgemees- ter slftcbt waarnemen en drift misplaatst, er zijn goede burgemeesters denkbaar, zon der dat ze deze hoedanigheden misseu. De beteekenis van het geval-Harinxraa culmineert in den brief, in den in koelen bloede aan den heer Van Schermbeek ge schreven brief, waariu tegen het getuigenis van notabelen in, niet alleen de burgemees- terlijke opvatting van de toedracht der zaak wordt gehandhaafd, maar den hoofdcommis saris wordt ten laste gelegd een soort van omkooping, een immoreele bewerking van getuigen, en dat in termen, die zoowel de. persoonlijke waardigheid van den geadres seerde, als de eerlijke vervulling van zijn beteekenisvol ambt, ten zeerste aanranden. Algescheidec van het geding dat tegen den burgemeester is begonnen door den gehoonde, blijve de vraag, of deze briefschrijver kan blijven aan het hoofd eener gemeente. En wanneer de heer Harinxma die vraag be antwoord met het aanbieden van zijn ont slag, dan handelt hij correct. Uitvoer naar eu van België In de maand September werden circa duizend runderen meer uit Nederland naar België vervoerd dan in één der vorige maanden van dit jaar. Het geheel aantal ingevoerde runderen bedroeg 6114, waarvoor aan invoerrechten betaald werd de som van 104,945 francs, zijnde gemiddeld 17 franc per koe. In de eerste 9 maanden van dit jaar be droeg de invoer in België aan runderen 45,160 stuks en werd in het geheel aan invoerrechten betaald 829,887 francs. Bijna al deze diereu kwamen uit Nederland. De overige uit Frankrijk en Argentinië. Uitgevoerd werden in de eerste 9 maan den slechts 81 runderen. Verder werden gedurende de maand September ook hoofdzakelijk uit Nederland naar België gevoerd 13,220 schapen, zijnde 1400 meer dan in da maand Augustus. Ook het aan tal ingevoerde paarden en veulens, waarvan vele uit Nederland kwamen, was in de maand September aanzienlijk en bedroeg 2682 stuks. Daar België alle invoer van vreemde varkens verbiedt evenals Nederland en Frankrijk den invoer van Belgische is er in België van internationalen handel in varkens bijna geen sprake. Gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar werden slechts 31 varkens naar Engeland verzonden.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 2