Zondag 18 November 1900. Landbouwbrieven over Bemesting, I VAN B' [TEN LA NS). België. Frankrijk Spanje. Duitschland. China. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. ■O besoljen. e- 'h Tweede Blad De Echo van het Zuiden. WAALWIJK. Zondag 18 Nov. zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaakt van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" te Waalwijk worden uitgevoerd de Vliegh. Aubade. Ave* Maria. Die Bet en de. Abt. Diabelli. Op Zondag 18 November 1900, zal de Liedertalel «Oefening baart Kunst* hare eerste Winteruitvoering geven in de zaal van den heer W. Brokken. Aanvang 8 uur precies. XV. Alhoewel de haver geen wintergewas is kan hare behandeling toch gevoegelijk hier volgen. De haver heeft ongeveer 4 a 5 maanden noodig om rijp te worden. In Maart of April gezaaid, is zij gewoonlijk in Augustus rijp De haver gedijt het best bij een matige warmte en een vochtig klimaat. Ons klimaat is dus in 't algemeen voor dit gewas wel geschikt. Wat den bodem betreft, is de haver niet zoo kieskeurig. Be halve op zeer schralen zandgrond teelt men haver op allerlei grondsoorten. Van alle granen slaagt zij het best op pas aangelegde bouwgronden, vooral wanneer die weinig kalk en veel humus bevatten. Gescheurde graslanden, klaver- en luzerne landen, droog gemaakte plassen, ontgonnen bosch-en veen gronden, worden daarom gewoonlijk eerst met haver beteeld. In den laatsten tijd zijn voor den verbouw der haver heel wat proeven gedaan. Wat de variëteiten betreft worden de Probsteier en de Reuzentroshaver als zeer aanbevelens waardig genoemd. De Reuzentroshaver gaf het vorige jaar bij vele proeven de hoogste gemiddelde opbrengst aan stroo en graan Ja, wanneer men de berekening voortzet over de laatste vijf jaren, is de gemiddelde op brengst van deze variëteit aan. Stroo en erraan liooger dan die van alle andere be proefde havervarieteiten. Wanneer het echter alleen het' graan geldt, dan staat de Prob steier boven aan deze staat echter in stroo- opbrengst onder de gewone soorten. Wat de bemesting aangaat, ik geloot niet dat er één graangewas is, dat op dat punt meer verwaarloosd wordt dan de haver. Nutuurlijk regelen zich de opbrengsten naar deze wijze van behandeling en in de meeste gevallen blijven de haveroogsten dan ook 'beneden liet middelmatige. De gronden, welke niet meer in staat zijn andere gewassen voort te brengen, worden dikwijls nog goed ge noeg geacht voor den verbouw van haver. In °de vrucht wisseling komt zij dikwijls achteraan en moet zich vergenoegen met datgene, wat de voorvrucliten in den bodem achterlieten. Ofschoon voor de haver ge woonlijk geen stalmest beschikbaar is, uioet men daarom niet. van meening zijn, dat zij geen mest behoeft. Een der meest bekwame en praktische landbouwkundigen in ons land zegt van de bemesting van haver liet vol gende De haver moet, vooral, wanneer de een of andere klaversoort wordt ingezaaid, ruimschoots met kunstmest worden bemest, vooral op de lichte, min of meer humusrijke gronden. Men gebruikt dan voor liet zaaien per H.A. 6UU Kg. Thomasphosphaat en GOU K«\ Kaïniet. Het Thomasslakkenmeel kan noo- zeer geschikt onmiddellijk voor het zaaien uitgestrooid, evenzoo de hoogprocen- tige Kalizouten (met 600 Kg. Kaïniet kan men 125 Kg. 'Chloorkalium gelijkstellen), die men op zwaardere gronden gebruikt. De beinestiug met Kaïniet moet eenige weken voor liet zaaien worden uitgestrooid. Beter is liet echter èn het Thomasphosphaat èn liet Ivalizout in liet najaar of vroeg in het voorjaar te geven. Voor een stikstof- bemesting is de haver zeer dankbaar. Die stikstof kan men aan haver niet beter geven dan in den vorm van Chilisalpeter. Men moet namelijk met deze bemesting der haver wachten tot het zaad in den bodem en ont kiemd is. Dan geve men per II A. 1 00 Kg. en wanneer de stand van het gewas zulks noodzakelijk maakt, geve men na drie a vier weken de rest, d. w. z. nog 100 Kg. Chilisalpeter per fl.A. Wanneer de haver op een zeer vrucht baren grond gezaaid wordt, zaaie men zoo vroeg mogelijk minder vruchtbare gronden moeten wat later bezaaid worden. Op de eerste kan men daarenbovan du uier zaaien dan op de laatste. De hoeveelheid zaai zaad bedraagt van 2,53 HL. Bij rijen- teelt heeft men slechts 2—2,75 HL. noodig. Wanneer men uit de hand zaait, moet het zaad worden ingeëgd of dun worden onder- geploegd. Om de bovenste aardlagen vochti ger te houden, rolle of sleepe met het land De Indépendar.ce Beige maakt een vei klaring openbaar, die Esterhazy zou hebben afgelegd voor den consul-generaal van Frank rijk te Londen. Esterbazy's getuigenis zou verscheidene dagen hebben geduurd. Hij legde een stuk over tot ondersteuning van zijn zeggen en beschuldigt Du Paty de Clam, Henry, Billot, Boisdeffre, Gonse en Saussier. Hij bevestigde dé'vervalsching van het borderel en de valschheid der expertisen. De brieven van Wilhelm II waren gemaakt. Ten slotte verklaarde hij gehandeld te hebben op bevel. De Indépendance zegt dal dit getuigenis niet is medegedeeld aan de amnestie-com missie, voor welke het bestemd was. De Zui 1 Expres is bij Dax ontspoord. Hij reed op een aarden dam. Tot nu telde men 12 donden en 20 gekwetsten. El et onheil had plaats tijdens het ontbijt. Van de 34 reizigers zaten er 30 aan tafel, van welke er 16 gedood zijn, al de anderen zijn gekwetst. De vier die in den gewonen wagon gebleven waren, zijn ongedeerd. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. De kelner, mede gekwetst, is krankzinnig geworden. Men verzekerd dat zich onder de dooden de Italiaansche gezant bevindt, die aan het Spaansclie Hof de tioonsbestijging van Koning Emanuel ging berichten; en de ge zant van Peru te Madrid met de familie Elster, aan het Pcruaansche gezantschap te Madrid vei bonden. Elet spoorwegongeluk op de Zuid-Ex pres bij Dax is waarschijnlijk er aan te wijten dat de locomotief in den grond liep. De machinist zegt, dat op een gegeven oogenblik, het hem toescheen alsof de grond wegzonk onder het gewicht van de locomo tief? Hij werd met den stoker over de machine in een wei naast den weg geslingerd. De tender, die in de hoogte werd geheven, veisperde den weg aan dtn daaropvolgenden restauratiewagen. Deze sloeg tegen de ten der aan stukken. De overige wagens zijn op de lijn gebleven. Het ongeluk had plaats op hel oogenblik van het dejeuner. Van de 34 reizigers waren er 30 in de restauratie, en daarvan zijn er 16 gedood en alle ande ren gewond. Te Pedreguer zijn tijdens een stierengevecht tribunes ingezakt. Twaalf menschen werden gedood, 2''0 gewond. De Troonrede, waarmede Woensdag de zitting van tien Rijksdag is geopend, herin nert eerst aan dc grooie opgewondenheid ouder alle beschaafde volken tengevolge van de gebeurte.nnissen in Oost-Azië, waar dweep zieke volksmassa's door haat en bijgeloof gedreven en door gewetenlooze raadgevers van het Pekingsche hof misleid, wandaden hebben begaan tegen de vreedzame voor posten van de beschaving en hei christendom. Bij een moedige poging om het dreigende gevaar te bezweren is de gezant von Kette- ler Hoor de hand van een sluipmoordenaar gevallen. De vreemdelingen zagen hun leven bedreigd, maar de jobstijding vereenigöe allen "die anders gescheiden waren. Alle naties die bloot stonden aan ongehoorde aanvallen, sloten zich nauw en eensgezind aaneen tn streden voor haze zonen. Even eens waren de regeeringen iu haar beraad slagingen door den eenparigen wenscli be zield, om zoo spoedig mogelijk ordelijke toestanden te verkrijgen, na de bestraffing van de voornaamste schuldigen, en een herhaling van een dergelijke verstoring van den wereldvrede in de toekomst ie verhin deren. De Keizer zou op het bericht van het uitbreken van troebelen in China gaarne onverwijld de volksvertegenwoordiging om zich heen verzameld hebben, maar, terwijl zonder verioef gehandeld moest yorden was er geen vaste grondslag voor eventueele be sluiten, vooral met het oog op de onzeker heid van den inlichtingendienst, en was het niet mogelijk de noodige kosten te schatten Al werd om deze redenen afgezien van het bijeenroepen van den Rijksdag in een bui tengewone zitting, de regeering vertrouwt toch dal de volksvertegenwoordiging de uit gaven achteraf niet zal afstemmen. De Keizer gedenkt mei weemoed zijn vriend Umberto, die, als koning, als het slachtoffer van een vloekw.aardigen aanslag is gevallen. Verder stelt hij in het licht dat, ten gevolge van de natuurlijke vermeerdering van de inkomsten alsmede vau de iu de vorige zitting vastgestelde belastiugverhooging, voor bijna alle takken van dienst ruimere middelen beschikbaar zijn, met name voor de zorg van de werklieden en de landsver dediging. Het is te verwachten dat het ont werp van een tariefwet in deu loop van den winter bij den Bondsraad wordt ingediend. De Troonrede somt daarna een aantal ophanden zijnde wetsonterpen op. De Troonrede zegt verder dat de betrek kingen van het rijk met alle mogendheden bij vooitduriog goed en vriendschappelijk zijn en begroet ten slotte met vreugde Duitschland's succes op de Parijsche wereld tentoonstelling. Wat Duitschlands keizer lusschen een paar parades en jachtpartijen door, in de troonrede tot opening van de werkzaamheden van den Rijksdag, heeft ten beste gegeven, weet men dus en over de entourage, door Wil helm II met de zorg van den regisseur van een sensatiestuk ineengezet, valt eigenlijk ook niet veel nieuws meer te vertellen zelfs daaraan L men in den loop der jaren gewend geraaktEen enkel woord dus hier over. Terzijde van den troon, in de ridder zaal van het koninklijk slot opgericht, ston den twee pages, terwijl de kroongarde had plaats genomen langs de drie andere wanden met het vaandel in 't midden, tegenover den troon. Aanwezig waren behalve de in dergelijk vertoon belangstellende volksverte genwoordigers (de lui, die er in de eerste plaats bij moesten wezen zou men toch anders meenende te Berlijn juist aanwe zige prinsen en dan de ministers, de staats- secretai issen, de leden van den Bondsraad en de rijkskanselier. Om twaalf uur precies deed de keizer zijn luisterrijk entiée, omgeven door zijo gewoon gevolg, de chefs van zijn particu liere kabinnetten, generaals enz. enz. en gekleed in de uniform van de lijfwacht, met liet lint van de orde van den Zwarten Adelaar, terwijl de slotwacht de honneurs bracht en graaf Ballestrem, als president van den Rijksdag tijdens de vorige sittings periode, conform aan het door de traditie gewaarborgde gebruik, het „hoch' uitbracht. Dan wandelde de keizer naar den troon en van de bovenste trede deed hij voorlezing van de troonrede, hem eerst plechtiglijk ter hand Besteld door den rijkskanselier, terwijl de krooupiins (ter leering en onderrichting) rechts van deu troon een plaatsje had ge kregen. Het heet, dat eindelijk een begin is gemaakt met het aanknoopen der vredes onderhandelingen tusschen de gezanten der mogendheden te Peking en de vertegen woordigers der Chinecsche regeering en wel op de grondslagen, welke wij gisteren hebben medegedeeld. Alleen de Vereenigde Staten houden zich geisoleerd. De regeering te Washington deelt mede, dat haar houding volstrekt niet het gevolg is van een door Ameiika in China te volgen eigen politiek, reden waarom zij haar gezant te Peking de viije hand heeft gelaten, niet de overige gezanten samen te werken tot de spoedige totstandkoming van den vrede. Doch Ame rika vindt het uitzenden van strafexpedities zeer onverstandig, omdat daardoor de rege ling der moeilijkheden onnoodige hinderpalen in den weg woiden gelegd. Amerika deelt niet de meenirg van de meeste Europeesche mogendheden, dal hel eenige middel, om den Cbineezen den omvang van hun mis daden duidelijk te maken is, hen te dooden, Op Jeze gronden heeft Amerika voortdurend geweigerd, deel te nemen aan strafexpedities Te Tientsin houdt men zich sedert eenigen lijd bezig met het antwoord op de volgen de geheimzinnige vraag „Wat is er geworden van de Japansche troepen, die indertijd in China zijn geland Zij hebben het Hemelsche Rijk niet verlaten, dat staat vast en toch zijn zij geheel uit Tientsin eu Peking vei dreven, terwijl men geheel in het onwetende verkeert, omtrent wat zij doen en waar zij zich bevinden. Oostenrijksch-IIongaarsche matrozencompag- nie en 16 Duitsche cavaleristen, zijn in contact gekomen met een Bokserbende, 10 KM. ten westen van Peking, 3 aanvoerders der Bokseis werden doodgeschoten en de oveiigen ge vangengenomen. In weerwil van alle expedities en alle machtvertoon, door generaal-veldmaarschalk graaf von Waldersee ineengezet, om de Chineezen te doen inzien, dat zij eerbied schuldig zijn aan de vreemde zich noemende beschaving en vredebregers. is het door geheel China, behalve op de plaatsen, waar de geallieerden hun tenten hebben opge slagen, onrustiger dan ooit. De Chineesche bladen sporen openlijk tot verzet aan en geven den ambtenaren, wier bestraffing door de verbondenen wordt geëischt, den raad, zich te zelfmoorden, om een onteerenden dood te ontgaan. Te Tientsin, waar de Chineesche bevolking iu den laatsten tijd onrustbarend snel is aangegroeid tot 600,000 zielen, hebben de geallieerden het raadzaam geoordeeld, het garnizoen te versterken, uit vrees voor een opstand, want men veronder stelt, dat ongeveer een derde van die zieltjes Boksers zijn. In de zuidelijke provincie neemt de gisting meer en meer toe en nu heet het tot over maat van ramp, dat prins Toean en de ge neralissimus van de Chineesche troepen, Toengfoehsiang, uit vrees, dat het hof hen aan de geallieerden zal uilleveren, de banier van den opstand hebben geplant in Kansoe, de meest noordwestelijke provincie van hel Hemelsche Rijk, en de Katholieke missies bedreigen. Het bulletin dat Vrijdagmorgen om tien uur over. 's Keizers ziekte uitgegeven is, luidt: De toestand van den Keizer is bevredigend geweest, 's Avonds was de lichaamstempe ratuur 39.1, de pols 72. 's Nachts heeft Z. M. tamelijk goed geslapen. Vanochtend was de temperatuur 38.1, de pols 68. De algemeeue toestand is zeer goed. WAALWIJK, 17 November 1900. Waahvijkselie Stoomschocnenfabriek. Waalwijk mag er trotsch op zijn op 't oogenblik eene model-stoomsclioenenfabriek te bezitten eene, wier inrichting kan wed ijveren, zooniet de kroon spant boven alles wat men op dit gebied in Nederland vindt. De lieer A. H. v. Schijndel, eigenaar der Waal- wijksche Schoenenfabriek, wier handwerk in Nederland en in 't buitenland zoo gunstig bekend stond, heeft meer in o\ereenstem ming met de, tegenwoordige eischen deze om gezet in eene mach. Stoomschoenenfabriek, die terecht dezen naam mag dragen. Alles wat de jongste uitvindingen op 't gebied van machines voor dit vak aanbieden, vindt men hier opgesteld, zoodat hst schoeisel gedurende de vervaardiging alle verschillen de bewerkingen aan de machines in volg orde ondergaat. Voor het fijne schoeisel, •/.ooals dit altijd uit het Buitenland betrok ken werd, vinden we de Original Goodyear Welt machines, geheel compleet, de eerste die in Nederland geplaatst zijn. Verrassend zijn de resultaten die met deze machines verkregen worden, daar toch het schoeisel op dezelfde manier als met de hand ver vaardigd wordt, doch tevens nog het groote voordeel daarbij aanbieden, dat alle schoenen juist gelijk van model eu afwerking zijn. Voor liet goedkoopere schoeisel vindt men liet Mac kay Systeem, zooals op de meeste fa brieken it. Nederland. De Slikkerij vormt ook een mooie afdee- ling in de fabriek, eene lange tafel en spe ciaal Pfaffmachinfcs door stoom gedreven. Dit is werkelijk eene flinke reclame voor den leverancier, onzen stadgenoot, den heer Bern. Hendriks. Ook als eene groote bijzonderheid mogen wij niet voorbijgaan de consolidated Zwik machine met de allernieuwste verbeteringen, waarvan dit de 4de machine is die in Europa geplaatst werd. Ve.ders vinden wij voor de gelieele fabricatie alle machines van de beste systemen, die wanneer ze alle in beweging zijn een verrassenden aanblik aan 't geheel geven. Beschouwen we thans even de fabriek in eenige bijzonderheden. Zij beslaat eene oppervlakte van 600 M2, behalve de 2 verdiepingen op het eene gedeelte. De werkplaats is eene ruime, luchtige, bijna vierkante zaal van circa 400 M2 op pervlakte, en is voorzien van Noorderlicht hetgeen zacht en aangenaam voor de oogen, doch tevens voor eene schoenenfabriek met het oog op het plaatsen der mach. uiterst doelmatig is. Hechts van den hoofdingang vindt men deu trap en eene met stoom gedreven lift om het inwendige verkeer met de bovenzalen gemakkelijk te maken. Eveneens vindt men in dezen hoofdbouw het magazijn voor over— en zoolleder, het kantoor met glazen porte-brisé van de fa briek gescheiden, vanwaar men een ruim overzicht over de geheele werkzaal heeft. Vervolgens de machinekamer, waarin eene stoommachine van 35 p. k. geleverd door' de Heeren Gebrs. Stork Co. Hengelo, der firma tot ware reclame dienend, hierach ter komt het ketelhuis eveneens door de -zelfde firma ingericht. De le verdieping in het hoofdgebouw dient tot magazijn van schoeneu en tevens is hier eene zaal waar het schoeisel wordt ingepakt. De 2de verdieping dient tot bergplaats van leesteu en alles voor de ver pakking noodig is. Voegen wij hier nog bij, dat drijfwerk, transmissies, verwarming enz. door de firma Duyvis Co. te Koog a/d Zaan werd geleverd, die werkelijk een woord van lof voor deze inrichting toekomt en de uitstekende electrische verlichting door de firma Rogier Smagghe te Breda ingericht werd, dan durven wij gerust be togen dat dit werkelijk eene model-schoen- fabriek is, welks fabrikaat zijn weg in de wereld wel zal vinden. Wij kunnen daarom ook niet nalaten den ondernemer onze beste wenschen aan te bieden. Wij twijfelen niet of een zoo energiek optreden moet met succes bekroond worden, en zal tevens leiden tot opheffing der schoenfabrikatie in de Langstraat en tot meerderen bloei van Waalwijk en omstreken. Verder een woord van welverdiende hulde am de heeren H. C. Meulkens, architect alhier en J. de Bont, aannemer te Nieuw- kuik, voor het vlugge en degelijke daarstel- len van zulk een flink en schoon stuk werk. Hunne namen, reeds zoo goed bekend als bouwkundigen, zullen hierdoor zeker nog aanmerkelijk in waarde stijgen. Nationaal geschenk aan H. M. de Koningin Naar wij vernemen bestaat het plan ook in onze gemeente eene plaatselijke commissie te vormen, teneinde gelden in tc zamelen voor een Nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar Huwelijk. Een jeugdige dief. Onze politie heeft een goede vangst gedaan, een jeugdig dief gesuapt. Dezer dagen vertoefde in onze gemeente een 14-jarige vreemd jongmensch. Meer malen reeds was hij in dien tijd gezien met een rijwiel aan de hand, 't welk hij echter niet scheen te kunnen berijdeu. Dit begon de aandacht te trekken onzer politie, die een onderzoek instelde en toen bleek dat het mannetje wat al te ruim in zijn geld zat. Was hij hierheen gekomen, meer dan haveloos gekleed, thans had hij zich hier fijn in 't pak gestoken, een horloge met ketting gekocht en zich tevens de weelde van fijne koekjes, chocolade en cigaretten veroorloofd. Der politie kwam een en ander wel wat raadselachtig voor,en zij w ilde wat meer weten omtrent zijn herkomst. Daarnaar onder vraagd gaf hij een aantal plaatsen op en allerlei namen. De politie wist hem echter te ontmaske ren het bleek te zijn zekere A. B. uit Gemonde, waar hij zich te nadeele van een buurman, uit diens kast eene vrij aanzien lijke som gelds heeft toegeëigend en waar door hij zich de luxe kon permiteeren een reisje naar Waalwijk te maken, daar eens fiets te gaan leeren rijden, fijn te rooken enz. enz Gisteren is hij onder geleide even naar Gemonde geweest, eu daarna aan de justi tie overgeleverd. Natuurverschijnsel. Van verschillende zijden wordt ons mede gedeeld, dat zij die Zondagavond 1.1. om ongeveer 8 uur aan het Drongelsche veer vertoefden, evenals op vele andere plaatsen een prachtig natuurverschijnsel hebben kun nen waarnemer.. Een vuurbal, meevoerende een hel-gelen staart, een vlam die steeds grooter werd, langzaam door 't lichtruim bewegende en plotseling het firmament verlichtende, werd eenige seconden gezienhet geheel ter grootte der maan. Noord-Br. Mij. run Landbouw. Gisteren ten 11 uur, had op de boven zaal van het hotel «Noord-Brabant* te 's-Boseh eene openbare hoofdbestuursverga- plaats van bovengenoemde Mij. naar aan leiding van 't ontslag nemen van Jhr. Jos. de la Court. Na opening en discussie werd besloten ecu commissie van vijf leden te benoemen om bijeen te verzamelen de wijzigingen,Jdie de verschillende afdeelingen in de statuten wenschelijk achten, daaruit voorstellen tot statutenwijziging samen te stellen, die in ontwerp aan de afdeelingen te zenden en te behandelen in een nadere hoofd bestuurs vergadering. Uoofdondcrwijzcrsvcrgaderiog. Op uitnoodiging van den heer arrondis- sements-schoolopziener zullen den 3D Nov. a. s. de hoofden van scholen in het arron dissement Waalwijk in Musis Sac.um eene vergadering houden, om van gedachten te wisselen over de administratieve werkzaam heden, die door de invoering der leerplicht wet worden geëischt. L'it de Hofwereld. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin Moededer met gevolg zijn Woens dagmiddag even twaalf uur per extra-staats- spoortrein in de residentie aangekomen. Op het perron voor de Koninklijke wacht zaal waren ter verwelkoming de waarnemende burgemeester, wethouder dr. Mouton, eu de waarnemende gouverneur der residentie generaal-maj or, commandant der vesting artillerie Van Ermel Scherer, die beiden zoowel door H. M. de Koningin als door Haar Moeder werden aangesproken. Van het station begaven de Vorstinnen zich in open rijtuig naar het Paleis, onder het gejuich en hoerageroep van het publiek, dat iu de Rijnstraat dichter tot den weg dien het koninklijk rijtuig nam, was toe gelaten, dan anders iu de laatste maanden het geval was. Een talrijke menigte wachtte als gewoon lijk de komst van de Vorstinnen voor het Palcis af. Uit het publiek, dat tot zéér dicht voor het Paleis mocht naderen, steeg een hartelijk gejuich op, toen het Koninklijk rijtuig voor het Paleis stilhield. Aan den ingang werden de Koninginnen begroet door baron Clifford. Koningin Wilhelraa en Hare Moeder vertoonden zich nog even voor een der vensters van het Paleis, waarop bij aankomst onmiddellijk de standaard was geheschen. H. M. de Koningin hervatte Donder- dag na het déjeuner den gewonen middag rijtoer door stad en omstreken. Naar wij vernemen wordt Z. H. Hendrik van Mecklenburg véor de helft van de volgende maand te 'a Gravenhage j verwacht, Aan het hof wordt, naar verluidt, j! druk besproken over een tegenvallertje, dat onlangs Koningin Wilhelmina overkwam. Het geluk verloofd te zijn en bemind tn j worden wekte in Haar gevoelens op, die', zeer verklaarbaar zijn bij schepselen, die1 op het punt staan een schoonen droom iu werkelijkheid te zien omgezetZij wilde rondom zich slechts gelukkige menschen zten. En daar Zij zich herinnerde, dat. twee vriedianetjes uit Haar jeugd smoorlijk verliefd schenen op twee officieren, die al-| le hoedanigheden in zich vereenigden om eenmaal volmaakte echtgenooten te worden besloot Zij den knoop door te hakken, de; bezwaren, aan verklaringen verbonden, op; zijde te ruimen en het den jongelieden ge-' makkelijk temaken hun hartewenach vervuld' te zien worden. Zij noodigde Hare vrien dinnen, en de minnaars incluis, ten Harent eu verheugde zich reeds lang te voren in liet aandoenlijke, vroolijke tafereeltje, dat Zij in het leven zou roepen. Toen alle gasten tegenwoordig waren, stond Zij op en stak Zij een met zorg ge kozen speechje af Daar Ik uit uwe handelwijzen tot de gevolgtrekking ben gekomen, dat gij elkaar niet ongenegen zijt, zoo verzoek Ik U' mijnheer Van C. aan mej. De L.... u verloofde, de hand te reiken en u, mijnhe Van M. de hand van mej. Margaretha vai R. in de uwe te willen nemen. Ontvangt allen Mijn zegen. De uitwerking van Hare woorden was verbazend. Tot Hare groote verwonderii was mej. Van R. bezwijmd in de arme i van mijnheer Van C, terwijl mej. De w in snikken uitbarstte en mijnheer Van 1 stom van verbazing, zich woedend in e hoekje terugtrok. Later vernam Hare Majesteit, teleurg sleld door het geringe succes Harer goe i l h>

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1