Nummer 92. Zondag 25 November. 23e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. T ANTOON TIELEN, Levensverzekering. Uitgever: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bekendmaking. De Echo van het Zuiden «ii Eiiinplraiitsrlir Courant, wm Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 8 maanden f 0.75. .Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningebonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advertenties 1 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8maal tér plaatsing opgegeven, worden timaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders vnn Waalwijk, maken bekend, dat door J. li. van Dun, wonende le Breda, vergunning is gevraagd tot verkoop ran sterken drunk in liet klein in een huisstuaude alhier in wijk B. nummer 156. Waalwijk, 20 November 1900. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCllUEREN. De Secretaris, F. W. VAN HE MPT. Zitting run den Militiernud. Bargeracester en Wethouders der gemeente Waalwijk. Gelet op de wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72) de wet van 4 April 1892 (Staatsblad No. 56) en op de aan schrijving van den Heer Militie-Commissaris van i'en 12 dezer, brengen ter kennis van de Lote- lingen dezer gemeente van de lichting van 1901 dat de zitting van den Militieraad, voor deze Kneente zal gehouden worden te Tilburg op nderdag den 27 December aanstaande, des roorraiddags ten 10 ure, op het Stadhuis aldaar dat alsdan voor den militieraad moeten ver schijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebleken, of die de gevorderde lengte missen. Waalwijk, den 17 November 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Inrichtingen welke gevuar, schilde of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Weihouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter (Jemeen te-Secretarie ter inzage liggen, de stukken bedoeld bij art. 5 der hinderwet, betreffende het voornemen tot het plaatsen en in werking bren gen van een gasmotor van 41/» paardenkrachten in de gemeente gasfabriek alhier, kadastraal be kend sectie B no 1477. Op Dinsdag, den 4en December 1900, des voor middags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren hiertegen in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zij, die bezwaren hebben, ter zake vermeld, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovenge melde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter deze ingekomen schrif turen. Waalwijk den 20 November 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In ons 11e opstel spraken wij over de afkoopwaarde eener polis, hierop neerko mende, dat elke Maatschappij van Levens verzekering zich verplicht otn nadat de polis eenige jaren, meestal 3, bestaan heeft, deze desverlangd terug te nemen tegen teruggaaf van een gedeelte der betaalde premiën. Er is meer betaald dan voor het geloopen risico gevorderd werd en dat te veel betaalde wordt gedeeltelijk gerestitueerd. 't Is intusschen duidelijk, dat eene polis van Levensverzekering niet alleen waarde vertegenwoordigt tegenover de verzekerende Maatschappij maar dat zij ook eene vol strekte waarde heeft. Dit zagen wij reeds vroeger en begrijpt zelfs de eenvoudigste man, die in geval van nood in zijn polis begrafenisfonds nog dikwijls een redmiddel waardeert. Eene behoorlijk geëndosseerde polis maakt den nieuwen bezitter tot eigenaar en dus tot rechthebbende op de verzekerde som bij overlijden. Men gaat zelfs wel eens zoover, dat men geld ter leen vraagt en daartegen ten «aarborg biedt eene polis van Levensver zekering, die nog gesloten moet worden. Laat ons eens zien wat er in die richting met een polis te doen is, dewijl in deze beschouwing stellig eene bijdrage gelegen is ter beoordeeling tier innerlijke waarde eener polis en van wat als afkoopwaarde gegeven wordt. Nemen wij daartoe het geval, dat iemand, die f 1ÜUÜ noodig heeft ie dien einde eene polis sluit van f löÜU betaalbaar bij zijn overlijden en zulks om voor die polis bij een kapitalist dadelijk f 10U0 te ontvangen, die deze dan bij overlijden des verzekerden van de Maatschappij terug ontvangt. Hij beloolt geregelde betaling van rente en premie en acht daarmede de zaak vol komen in orde. Als die belotte nagekomen wordt man keert er trouwens niets aan, maar op zulke belofte geeft geen voorzichtig financier 1 1000 deze vraagt waarborg voor de richtige betaling van rente en premie en heeft hij die, dan is de geldbelegging soliede. Het springt intusschen al dadelijk in het oog, dat het makkelijker zal zijn een so- lieden borg te krijgen voor rente en pre miebetaling dan voor f 1000 geleend zon der polis. Met elk volgend jaar toch krijgt de polis meer waarde en vermindert voor den borg bet risico terwijl hij geene' vrees be hoeft te koesteren, dut hij bij o/erlijden in de bres behoeft te springen. Hiermede zijn wij genaderd aan ons ei genlijk betoog te geven in een volgend opstel. CORN. OOMENS. Wat een teleurstelling Woensdag 11. in het geestdriftig gestemde Marseille, toen in den loop van den dag meer en meer bleek, dat de kans op de aankomst van president Kruger verkeken was. Er ontstond gemor, men werd geïrriteerd, het kwam bijna tot vechten tusschen twee hooggeplaatste Boe- renambtenaren, maar dat alles was vergeten, toen de „Gelderland" Donderdagmorgen te halftien ongeveer de haven van Marseille binnenliep. Was het Woensdag regenachlig en slecht weder, thans was het helder en de plech tigheden waren dezelfde als die voor den vorigen dag waren vastgesteld. Zoodra de „Gelderland" was gesignaleerd, komen de autoriteiten van gisteren weer hunne plaatsen innemen en de menigte groeit steeds aan, de vereenigingen met hunne banieren stellen zich op tegenover de aanlegplaats. Om 9.10 komt de Gelderland de haven binnen. Het eerste schot van het salvo van 21 valt, schot voor schot wordt beant woord door de batterijen bij den vuurtoren. De leden van de comité's scharen zich aan de trappen van de aanlegplaats. Achter hen komen de leden van Kamer, departe mentale en gemeenteraden en voorname genoodigden te staan. Een groot aantal booten steekt van wal en vaart in de haven op en neer. Veel kleurig waaien hun vlaggen uit. De me nigte aan het roepen Leve Kruger Leve de Boeren Aan boord van de Gelderland maakt men toebereidselen voor het van boord en aan wal brengen van den president. Nu ziet men eeDe sloep van de Gelderland naar land komen. Daariu zit prof. van Hamel, de tolk van president Kruger. Hij stapt aan wal en zegt aan Thourel „ik kom u uit naam van dr. Leijds zeggen, dat de gezagvoerder van de Gelderland, die dadelijk na de landing van president Kruger weer zee moet kiezen, van plan is den president der Z.-A.-Republiek een plechtig afscheid te bereiden. De plechtig heid zal ten minste twee uur duren. Pre sident Kruger kan dus niet voor twaalf uur aan wal komen. Na zijn mede-comitéleden te hebben ge raadpleegd, verzocht Tourel prof. Van Ha mel er bij den president op aan te dringen, dat hij dadelijk aan wal komt. Het geldt hier zegt Thourel belangen die zwaarder wegen. De president zal wel het welnemen van de officieren en equipage van de Gelderland willen oppofferen aan die van de bevolking voor van Marseille. Na de teleurstelling, die zij gisteren ondervonden heeft, zou zij nooit het opgegeven motief als een ernstige reden opvatten om de landing van den president, waarop zij on geduldig wacht, te vertragen. De gedelegeerden van het comité, de heeren Violle en Roels, die de opdracht hebben, er bij den President op aan te dringen dat hij onverwijld aan wal zal komen gaan dadelijk met prof. Van Hamel in de sloep van de Gelderland. De sloep wordt met snelle riemslagen naar de Gelderland geroeid. Aan den wal wacht men met on geduld. Tulussohen stoomt de Gelderlanc. tot aan de uiteinde van de havenhoofden dus tot op 800 meters. De President, die erkent dat het vertoog van de gedelegeerden der commissie gegrond is, belooft binnen een half uur aan wal te gaan hij verlangt slechts dat men hem den tijd laat, afscheid te nemen van de officieren van den kruiser Tien minuten later verschijnt de sloep, met de Nederlandsche marinevlag het is de sloep met den President. Aan alle zijden barsten de toejuichingen los. Om elf uur is de president aangekomen Hij werd prachtig aan wal geroeid in de groote sloep van de Gelderland. Hij ziet er flink uit, ernstig maar niet gedrukt. l'e sloep legt aan, en het gejuich ver dubbelt in kracht, als Kruger's gestalte zichtbaar wordt, Leve de Boeren, Leve Krugerroept men. Het volk is vol geest drift. De President wordt vergezeld door dr. Leyds en de gezanten. Leyds stapt het eerst aan wal, en reikt den President de hand, die met lichteren tred dan men van iemand van zijn leeftijd zou verwachten, den voet zet op Franschen bodem. Het is vijf minuten voor elven. Kruger wordt uitgenoodigd, in een hem gereedstaanden stoel te gaan zitten, maar hij weigert. De President draagt een donkergrijze overjaszijn hooge gestalte is niet gebogen, hij houdt zijn hoed, die tot op de helft van de hoogte bedekt is met een dikken rouwband, in de linkerhand, inaar zeer dicht bij het hoofd. Kruger's voorkomen wekt groote sympathie. De portretten die hier sedert eenige weken al gemeen bekend zijn geworden, geven slechts een onvolkomen indruk van zijn persoon. Thourel, de voorzitter van het Marseil- laansche comité voor de onafhankelijkheid der Boeren, spreekt een welkomstrede uit. Na Thourel voert Pauliat. het woord. Mijnheer de President, zegt hij, ik ben diep bewogen nu ik voor u sta, die met het volk der Boeren de hoogste en edelste deugden belichaamt, welke het menschdom sieren den ontembaren drang naar vrijheid en on afhankelijkheid, en de onoverwinnelijke vol harding om alles te doorstaan, het smarte lijkste lijden, den dood zelfs, liever dan zich te buigen onder het juk van den vreemdeling. Mijn opdracht is, zegt Pau liat, u welkom te heeten, niet alleen uit naam van al de Franschen die zich bij ons comité aangesloten hebben, maar tevens namens al de comité's, met hetzelfde doel gevormd in de Vereenigde Staten, in Rus land, Duitschland, Nederland, Zwitserland, België, en ik zou zelfs, zonder vrees voor logenstraffing, u welkom mogen heeten namens Engeland, want al wie daar te lande kennis bezit en ontwikkeling, al wat verdient mee te tellen in de maatschappij, alle eer- ijke, rechtschapen, ernstige menschen zijn diep terneergeslagen zij vragen zich droevig af door welke duivelsche kuiperijen hun vaderland, dat tot dusver vereerd was als de kampioen van recht ea billijkheid, mee gesleept is kunnen worden in dezen woesten oorlog die Zuid-Afrika met bloed bevlekt. De geheele wereld aanschouwt met veront waardiging al het kwaad dat u berokkend wordt, en juicht uw heldhaftigen tegenstand toe, maar er is een grens die (Engeland reeds) ongerust geworden, niet in staat is te overschrijden. Wij blijven dan ook, loezeer de schijn tegen u moge zijn, hard nekkig hopen dat de twee republieken ten slotte zullen zegevieren. Al zouden de re geeringen, weerhouden door overmaat van voorzichtigheid of zelfzuchtige bijgedachten, ook niets doen oin een einde te maken aan het bloedvergieten, naar onze overtuiging zou er zelfs dan nog geen reden tot wan hoop zijn. De loop der zaak is u blijkbaar gunstig. De Kaapkolonie, welker krachtigste levendigste takken Transvaal en Oranje- Vrijstaat zijn, heeft haar oorsprong in Hol land, dat tot fier devies heeft„Ik zal handhaven," en in Frankrijk. De onuit puttelijke geestkracht van de Boeren heeft getoond in welke mate de ziel van die twee stammen nog in hen woont. Gij zult volharden, u blijven verzetten, denkende aan de groote republiek der Vereenigde Staten, die in de vorige eeuw ook voor de onafhankelijkheid vocht, en zoo aan de on vergankelijke Gerechtigheid den tijd geven om tusschenbeide te komen, en zij zal u niet in den steek laten. Ik eindig met de kreten die gij in geheel Frankrijk zult hoo- ren, overal waar gij langs komtLeve de President! Leven de Boeren Leve deZuil- Afrikaansche Republiek De treffende woorden in deze beide toe spraken worden door toejuichingen begroet. Nu neemt President Kruger het woord. Met een bewogen, en voor een grijsaard opmerkelijk doordringende stem zegt hij, in het Nederlandsch Ik zeg hartelijk dank aan den voorzitter van het comité van Marseille en aan den voorzitter van het centrale comité voor de onafhankelijkheid der Boeren, voor hun goede wenschen en hun welkomstwoord. Ik dank dit volk dat in zoo groote menigte saamgekomen is om mij te begroeten. Al draag ik rouw over de ongelukken die mijn land getroffen hebben, en al kom ik niet om feesten, toch aanvaard ik van ganscher harte uwe toejuichingen, want ik weet dat ze u worden iugegeven door de ontroering die onze beproevingen bij u opwekken, en door uw sympathie voor onze zaak, die de zaak is van de vrijheid. Ik ben werkelijk trotsch en gelukkig zoo gaat de President voort dat ik een Fransche haven heb uitgekozen om aan wal te gaan, en dat ik den voet mag zetten op een vrijen grond, en door u als een vrij man ontvangen word. Mijn eerste plicht is uwe regeering te danken voor al de betuigingen van sympathie en achting die zij ons nog onlangs, te midden van onze beproevingen, heeft willen schenken. Ik geloof dat Engeland, als liet goed ingelicht geweest was, nooit dezen oorlog gevoerd zou hebben. Sedert den tocht vau Jameson, die zich van de beide republieken had willen meester maken, zonder een schot te lossen, heb ik onophoudelijk gevraagd om een scheidsrechterlijke beslissing, maar tot dusver is die mij altijd geweigerd. De oorlog, dien men tegen ons voert in de beide republieken, heeft de uiterste grenzen van barbaarschheid bereikt. Ik heb in mijn leven dikwijls strijd moeten voeren tegen de wilde volksstammen van Afrika, maar de barbaren die wij nu te bestrijden hebben zijn heel wat erger. Zij ontzien zich niet Kaffers tegen ons te wapenen. Zij ver branden onze hoeven die wij met zooveel moeite hebben opgebouwd, zij verjagen de vrouwen en kinderen, wier mannen en vaders gesneuveld of gevangen zijn, laten ze zonder bescherming, zonder dak, en vaak zonder brood. Maar wat men ons ook moge aan doen, nooit zullen wij het opgeven. Wij zullen strijden tot het einde toe. Ons groot en onwankelbaar vertrouwen is op den Eeuwige, onzen God. Onze zaak is rechtvaardig, en al mocht de gerechtigheid der menschen te kort schieten God, die de Meester is der volkeren, er. aan wien alléén de toekomst behoort, zal ons niet verlaten. Ik kan u verzekeren dat de Transvaal en de Orauje Vrijstaat hun onafhankelijk- teid niet zullen verliezen voordat de twee Boeren-volkeren met hun vrouwen en kin deren uitgeroeid zullen zijn. Het volk juicht de rede van president Kruger toe, welke door den Grouingschen ïoogleeraar van Hamel met luider stem vertaald wordt. Prof. van Hamel wordt dikwijls in de rede gevallen door de toe juichingen. Bravo's vol geestdrift begroeten de laatste volzinnen der rede van de Pre sident. Mevrouw Eloff, die roet haar man naast haar grootvader staat, weende. Bij het verlaten van de omheinde ruimte ontstaat een hevig gedrang, en Kruger heelt groote moeite om zijn rijtuig te be reiken. Als de menigte den President in het oog krijgt, die zijn hoed in de hand houdt en op zijn stok steunt, verdubbelen de kreten Leve Krugeren op zijr. forsch gelaat staan verrassing en dankbaarheid te lezen. De stoet zet h in deze volgorde in beweging Eerst de Lyre maritieme en de vereeni- ging van oud-militairen. In het eerste rijtuig President Kruger, met Thourel en en Pauliat en dr. Leyds. In het tweede rijtuig Fischer, Violle (secretaris van het Marseillaansche comité) Rambaud (onder voorzitter van het Parijsche comité), Pierson, consul te Parijs. In het derde rijtuig Wes- sels, Caron (gemeenteraadslid van Parijs), Bertin (ondervoorzitter van het Marseillaan sche comité), Hermans. In het vierde rijtuig de heer en mevrouw Eloff en de heer Spanjaard. De leden van de comité's volgen in andere rijtuigen. Tal van ruikers en kransen worden den President aangeboden. De banierdragers der vereenigingen nemen plaats naast het rijtuig van den Presidenthet Transvaal- sche volkslied wordt gespeeld. Het volk juicht in de grootste opgewondenheid. Ge durende den geheelen tocht door de stad klinken onafgebroken kreten Leve Kruger Leven de Boeren Zoo trekt de stoet langs den boulevard des Dames, de rue de la République, de qai de la Fraterternitc, de Cannebière en de rue de la Noailles. Overal bedekt een ontzaglijke menigte de straten en de trottoirs. De rijtuigen kunnen er met moeite doorheen komen. Hoewel de afstand slechts kort is, duurt het een uur. Plet is een prachtig gezicht. De balkons en vensters zien zwart van de menschen, allerwegen ziet men vlaggen. De geest drift neemt nog voortdurend toe. Het verkeer is gestoord, de trams worden over rompeld mannen en vrouwen staan op de vensterbanken. Het eenige geval van rustverstoring bij de aankomst van den President gebeurde met eenige Engelschen, die hun hoed niet afnamen. De Franschen sloegen ze toen af. Voor het Hotel du Louvre stonden de zelfde Engelschen, die nu door de Franschen uitgefloten werden. Van het eerste balkon af namen de Engelschen een uitdagende houding aan. Zij wierpen geld op straat, om te kennen te geven dat zij de Franschen als bedelaars beschouwden. Het volk werd boos en bedreigde het Hotelde politie liet het sluiten, en de eigenaar van het hotel zetten de Engelschen er uit. Het Hotel du Louvre is een der grootste hotel waar veel Engelschen logeeren. De President reed, door de opgewonden menigte omstuwd, naar zijn hotel, en daar moest hij zich op het balkon vertoonen. Hij bedankte het volk voor de hartelijke on(- vangst, en trok zich daarna in zijn kamers terug met de gezanten en de heeren uit Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De recep tiën beginnen om kwart over tweeën, waar aan door vele burgemeesters, prefecten, of ficieren enz. enz. werd deelgenomen. Des avonds was 't groot banket, dat niet door Kruger werd bijgewoond. Dr. Leyds zeide dat de President hem de opdracht gegeven had, het volgende te zeg- g n De President was moe, droeg rouw en nam niet aau feesten deel. Anders had hij gaarne eenige oogenblikken inet de gas ten doorgebracht. Hij zou nooit het har telijke onthaal van de stad Marseille ver geten die ontvangst overtrof al wat de President had kunnen verwachten van de stad die aan Frankrijk zijn prachtig volks lied gegeven heeft, de Marseillaise, het lied van ieder volk dat men zijn onafhankelijk heid wil outnemen. De President had ge wild, dat het gejuich gehoord had kunnen worden door alle Boeren die in de bergen gekampeerd zijnzij zouden u van ganscher harte bedankennu dankte de President uit hun naam. Hij wenschte de stad Mar seille alle voorspoed toe en geluk aan baar kinderen. .Vis ik had kunnen komen, had de President gezegd, zou ik mijn dank over heel Frankrijk uitgestrekt hebben, en mijn glas hebben opgenomen ter eere van deu

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 1