Zondag 25 November 1900. Belicht aan onze Abonné's PRESIDENT KRIJGER IN EUROPA, De Zuid-Afrikaansche oorlog, VAN De valsche Baron. Het Nieuwe Modeblad Belangrijke Premie, Inschrijvïngsbiljet. Het Nieuwe Modeblad FEUILLETON. BLNNENLAND. UITVOERINGEN. BELANGRIJKE VERLOTING, TWINTIG NAAIMACHINES. VIJF DAMESRIJWIELEN. HONDERD fraai Geilluslrecdc Boekwerken. een-en-twintigste hoofdstuk. TAMERLAN'S HOOGE SCHOOL. Trekkingslijsten der Woer- JKC-jSr* densche Loterij liggen aan ona bureau ter inzage en zijn a 10 cent aldaar verkrijgbaar. DE ONTPLOFFING. Tweede Blad De Echo rui het Zuiden. BESOIJEN. Uitvoering door het mannenkoor //Vooruit gang zij ons doel* van Waalwijk en Be- soijen, in de zaal van den heer Denis van der Zaken te Besoijen, op Maandag 2(5 November a. s. 's avonds l1/** uur. (Zie programma's.) LOONOPZAND. Concert te geven door de Liedertafel Vlijt en Volharding*, in de zaal van den heer E. van Hoorn, Loonopzand, op Zondag 25 November des avonds ten 6 uur. (Zie programma's) Hs ondeigeteekenden hebben de eer hierbij mede te deelen, dat zij besloten hebben als premie aan hunne Courant te verbin den. Zij zijn met opoffering van vele kos ten in staat aan de geabonneerden hunner Courant, deze waarvan onze abonné's als proeve r.og een exemplaar ter kennismaking hebben ont vangen, tegen de geringe tegemoetko ming van slechts 55 cents per drie maan den aan te bieden. Een prijs buitengeiooon gering in verhouding tot dien, welke door andere Modebladen wordt gevorderd. Dit blad zal tweemaal per maand ver schijnen en telkens een omvang van 8 groot folio pagina's hebben, bezaaid met een schat van keurige afbeeldingen van toiletten en patronen, zoo geschikt voor de prak tische huisvrouw als voor wie meerdere eischen stellen. Na drie maanden bezit men aldus een plaatwerk hetwelk een schat van modellen bevat van onmiskenbare waarde, ter grootte van niet minder dan 104 pagina's. De inhoud wordt door zeer bevoegde hand bewerkt eu door een uitgebreide da mes-redactie te samen gesteld. Eenige voorwaarde voor de geregelde toezending van h.6t ni6UW8 modeblad, is de betaling van een bedrag van slechts 55 cents per drie maanden (franco per post 75 Ct.) Het blad zal telkens vergezeld gaan van een groot patronen blad, zoodat de leze res in staat is met behulp daarvan, zelf het model harer keuze te verwerkelijken. De Uitgevers twijfelen niet of alle leze ressen van hunne Courant zullen bereid gevonden worden, gebruik te maken van deze eenige gelegenheid, om zich tegen een geringe prijs den eigendom te verzeke ren van een Modeblad, dat voorzeker zal blijken haar tot veel nut en genoegen te verstrekken. Zij vestigen nog de aandacht op de welke, bij genoegzame deelname, op nader aan te kondigen tijdstip, onder de geabon neerden van HET NIEUWE MODEBLAD zal worden gehouden en waarvoor zullen worden beschikbaar gesteld: Onderstaand intéckenbiljet gelieve men in te vullen en ten spoedigste te zenden aan DE UITGEVERS De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs van 55 ets. per drie maanden (franco per post 75 Cts.) WOONPLAATS NAAM ,.En zal God mij redden, als ik doe, wat gij ▼erlangt „Zeer zeker!" „En gij, Alice?" „Ik Ik wil een engel worden." „Gij wilt alzoo sterven „Ja, maar ween niet; zijt daarom niet treurig I Ik weet het. Ik gevoel het; ik hoop alleen nog van God, dat Hij mijne moeder nog eens laat zien, voor ik sterf.' „Gelooft gij dan, dat gij haar zoudt weder- vinden, als het u gelukte, van hier te ont vluchten „God zal mij helpen.' „En als gij uwe moeder hebt wedergevonden, zult gij dan ook aan de mijne zeggen, waar ik ben P* „Ja, zij heet mevrouw Blanca, ik zal ze wel vinden.' Een ruwe vuistslag op de wane van het kind, maakte aan de samenspraak der kleinen een Ci° Luiaard I" schreeuwde Paumelle, want zij was het, die de kleine Alice deze onverdiende tuchti ging deed ondergaan, „wacht, ik zal je leeren, met dezen koorddanser te kletsen, terwijl de gasten op een droogje zitten. Scheer je weg naar den kelder 1' Alice 9tond op, om de waardin te gehoorza men. In de deur van de gelagkamer wendde zij zich nog eenmaal, zonder dat Paumelle het bemerkte, naar Henri om en legde om hem te beduiden, dat hij zwijgen zou, haren wijsvinger op den mond. Blanca's zoon knikte, om haar te beduiden, dat hij het begrepen had. Tegen verwachting liet hem Paumelle ongemoeid. Terwijl de kin deren zich wederkeerig moed en troost inspraken. woordig. Na een oponthoud van 10 minuten ver volgde de trein zijn weg. De reis van den president was een ware zegetochtaan alle stations werden bloemen aangeboden en redevoeringen gehouden en werd hij door duizenden en duizenden geestdriftig toegejuicht. Hedenmorgen ten 11 ure arriveerde hij te Parijs. Vertrek uit Marseille. President Kruger is Vrijdagochtend met den sneltrein van 9.20 vertrokken, verge zeld van de heeren dr. Leyds, Pierson, Wea sels, Eloff, Fischer, prof. dr. Van Hamel, Rarabaud, Pauliat en tlr. lleymans, bene vens mevrouw Eloff en haar kind. Bij zijn vertrek zeide Kruger aan het portier van zijn waggon staande de volgende woorden Burgers, Marseillanen en Franschen Ik bedank het Fransche volk voor het warm onthaal bij mijne aankomst. Ik reken er op deze sympathiën, dit enthousiasme weer te oudervinden in alle steden, die ik ga doortrekken en ik hoop dat deze betuigingen zullen gevolgd worden door daden, die ons zullen blijven steunen en op het eind onze zaak zullen dienen. Toejuichingen volgden op deze woorden, welke de president groetend beantwoordt. De president en de leden van het Onaf hankelijkheids-Comité namen afscheid van Kruger. die den nacht te Dyon zal door brengen. Op den boulevard merkte men op een groot aanplakbiljet, waarop te lezen Ver giffenis voor Europa De trein waarin Kruger en zijn gevolg zich bevonden, stoomde om 11 uur het sta tion Avignon binnen. Trompetters en tamboers van de société des enfant du Contal sloegen de generaals marseh, waarop luidruchtige toejuichingen volgden. Een korf met bloemen met linten in de Fransche en Boeren kleuren werd den Pre sident in 't station aangeboden. De eerste adjunct van den maire hield een toespraak. Kruger antwoordde, zicht baar vermoeid en groette met de hand, staande, voor het portier. De leden van den gemeenteraad en de algemeene raden, benevens de prefectuur eu de leden der gerechtshoven waren tegen zaten de beide bandieten in de aangrenzende kamer in een zacht gesprek. Daar zij zich we derkeerig wantrouwden, zocht de een bij den ander een gevoelige snaar aan te roeren. „Ik denk, dat wij tegen elkaar open kunnen spreken," sprak Ferson na een wijl „ik haat u en gij vreest mij. Gedurende de vijf onverdraag lijke jaren, dat ik bij uwe troep was, hebt gij niets nagelaten dezen haat aan te wakkeren. Voor het geld, dat gij voor mij, aan dien zoogenaara- den Nicolaas, wiens naam ik tot op dit uur nog niet heb kunnen ontdekken, uitbetaalde, hebt gij u aan mij schadeloos gesteld, en geloof niet, dat ik het vergeten zal, hoe gij mij behandeld hebt. Mijn geheel lichaam is heden nog vol lid- teekens en de wonde, die gij mij aan het hootd hebt toegebracht, heeft mij bijna het leven ge kost. Die wonde was ook de oorzaak dat ik u verliet.' „Nu ja," zeide de koorddanser, „ik wil met ontkennen dat ik met mijne leerlingen een weinig hardhandig omga, het bedrijf brengt dit nu eenmaal zoo met zich mede. Intusschen wan neer ik er eens toe zou overgaan, de geheimen van uw leven te openbaren, dan zou er nog heel wat anders te voorschijn komen als bij mij. Hoevele namen verschuilen zich niet achter den naam van Ferson. In een oogenblik kunt gij uw gelaat geheel onkenbaar maken. Ik echter ben en blijf Taraerlan, een onbehouwen en lastige kerel. Pruiken passen mij niet, en in een gala-costuum zou ik mij slecht op mijn gemak gevoelen. Wees verstandigde jongen, dien gij mij hebt toevertrouwd, veroorzaakt mij vele moeite en zal uiettemin, zoo vrees ik, nooit iets tamelijks leveren. Enkel wanneer gij mij dubbel zooveel geeft, wil ik het nog eens met hem be- Pr°Geloóft gij, dat het bij mij geld regent?' „Als gii niet meer geven wilt, dan breng hem ergens anders onder dak. De jongen geeft boven dien aan mijne andere kweekelingen een slecht voorbeeld, hij schreit als een oud wijf, houdt zijn mond, is trotsch eu wederspannig, ik kan hem wel tuchtigen maar heb echter geene macht over hem. Er steekt iets in hem, dat ik nooit zal kunnen overheerschenGeest en hart zijn bij zijne moeder gebleven." „Gelooft gij soms, dat de knaap voor de slagen, die gij hem toedeelt, nog dankbaar moest Men kan moeilijk het verslag van den eersten dag, die President Kruger op Euro- peescheu bodem doorgebracht heeft, zonder ontroering lezen. Het uitstel van zijn aankomst, hoe onaangenaam het wachten Woensdag voor de toegestroomde menigte en vooral voor de regelingscommissie ge weest moge zijn, is ten slotte de plechtig heid ten goede gekomen. Woensdag zou het weer storend hebben gewerkt, Donderdag was het een prachtige dag. Het blijkt nu, wat al vrij zeker was te voren, dat alleen zware storm de Gelder land zoo lang opgehouden had. Het was wel jammer, dat de commandant van het oorlogsschip geen gevolg kon geven om den hoogen reiziger, dien hij had mogen overbrengen, voor het van boord gaan alle mogelijke eer te bewijzen. Het zwaarste moest het zwaarste wegen, en het was inder daad zaak, de bevolking van Marseille niet nog een paar uur te laten wachten Even wel, het is ons al genoeg, dat het plan voor de plechtigheid bestond, en naar men hieronder kan lezen, is het vertrek van boord toch niet zonder ceremonieel geschied. Wij hadden de bemanning van de Gelder land gaarne gegund, dat zij aan wal iets meer had mogen zien van de hulde, die daar president Kruger gebracht werd, en zelf mogen vernemen, hoe de Franschen en die bemanning en vooral Hare Majesteit de Koningin, hoog schatten om de zending, die de Gelderland volbracht had, het was misschien verstandig het schip en de op varenden voor den kans van gevaarlijke be toogingen te vrijwaren. Op de Gelderland. De bizondere correspondent van de Petit Bleu te Marseille heeft vergunning gekre gen om met de Transvaalsche ministers en de heeren van de Zuid-Airikaansche depu tatie naar boord van de Gelderland te gnan. Wij werden, zegt hij, om tien uur in de kajuit vau de Gelderland ontvangen, een vertrek van 8 bij 6 meters, waarvan de muren versierd waren met Hollandsche gravures en schilderijen en waar de com mandant van de Gelderland ons champagne aanbood om op het welzijn te drinken van Transvaal en president Kruger. Deze laatste zat peinzend en ontroerd voor zich te kijken, ondanks alles echter meester van zichzelf. Nadat de eerste welkomstgroeten gewisseld waren, kwam een sloep langszij om presi dent Kruger aan wal te brengen. Aan boord weerklonken de roffel van de tam boers en de fluitjes van de pijpers, terwijl de matrozen in het want den ouden Presi dent toejuichten. De mariniers presenteer den op de brug het geweer. Daarna steeg president Kruger na een laatsten groet aan de Gelderland en zijn bemanning in de sloep, die gecommandeerd werd door den havencommandant en omstuwd door een zwerm van bootjes, vol menschen, die //Leve Kruger! Leven de Boeren!* riepen. Kort daarna legde de boot aan aan den steiger van de douane en begon aan wal de ont vangst.* De Gelderland heeft koers gezet naar Algiers, voor de afgebroken reis naar Oost- Indië. Reuter seint uit Parijs: II. M. Koningin Wilhelinina van Neder land heeft Vrijdag het volgende telegram aan Kruger gestuurd Den Haag, 23 November. Aan den heer Paul Kruger, president van Zuid-Afrikaansche Republiek. -Het is mij aangenaam geweest, aan Uwe Excellentie den kruiser Gelderland aan te bieden, en ik ben gelukkig te vernemen, dat gij Uwe reis in goede gezondheid hebt volbracht. WILHELM IN A. Terwijl de Boeren in Frankrijk Donder dag openlijk zijn gehuldigd worden in hun president, heeft lord Roberts, de opper bevelhebber der Engelsche troepen in Zuid- Afrika, wat troost aan zijn landgenooten trachten te bieden door het zenden van een uitvoerig telegram over de jongste gebeurte nissen op het oorlogSterrein. Dat telegram, Dinsdag uit Johannesburg verzonden, luidt in zijn geheel „Iiunter seint, dat hij van den comman dant van Thabanchu bericht heeft ontvangen, dat gisteren een commando van De Wets— dorp naar Wepener optrok, doch in den avond terugkeerde. De sterkte van het commando is blijkbaar ongeveer 8<)0. De Boeren hebben in den omtrek 9 inboorlingen doodgeschoten, die verdacht werden ons inlichtingen te hebben verschaft. Berichten door inboorlingen bevestigen, dat een Engelsche soldaat, die deel uit maakte van een patrouille en gisteren werd vermist, door een in khaki gekleeden Boer is gedood. De soldaat en de Boer spraken met elkaar, in de meening dat zij vrienden waren, doch de Boer ontdekte het eerst zijo vergissing. Wynne bericht uit Standerton. dat gis teren een observatiepost van Watervalbrug uit werd aangevallen. Een huzaar werd gewond. Hij meldt nog, dat kolonel Bewick Copley met zijn mobiele colonne is terug gekeerd, nadat hij het land ten westen van Standerton en Vrederood lusschen Vaal Kliprivier heeft gezuiverd. Groote hoeveel heden schapen en levensmiddelen werden buit gemaakt. Kolonel White bericht uit Aasvogelkop dat hij op den I9den 200 Boeren verdreef uit hun sterke stellingende Boeren trokken terug in de richting van Petrusbetg. Een colonne, gaande van Vrede naar Harrismith zuiverde den omtrek 22 Boeren werden gedood in de laatste gevechten. Generaal Hunter deelt mede, dat een poliiieafdeeling van Stay Dam, bestaande uit 11 man, den I6den aangevallen werd en en na een prachtige verdediging zich overgaf, waarbij zij drie dooden verloor. De gevan gene werden naderhand losgelaten. Het hoofdkamp bestaande uit 100 konsta bels werd tegelijkertijd aangevallen door de Boeren die een hevig vuur onderhielden. Op den eisch tot overgave werd geen acht geslagen. De Boeren trokken terug, de En— gelschen hadden 2 dooden. Inlanders berichten, dat 6 Boeren gedood 10 gewond werden. Generaal Lyttleton deelt mede dat een voorpost ten Z. W. van Balmoral den 19den veirast werd. De Engelsche verliezen, welke tot nu bekend zijn gemaakt, zijn 6 dooden, 5 ge wonden, terwijl één officier en 30 man ge vangen werden genomen. De post werd sedert weer bezet, waarbij 4 Boeren gevangen genomen werden men vond 5 zwaar gewonde Boeren. WAALWIJK, 24 November 1900. De tram. Naar wij vernemen, kan binnenkort eene nieuwe concessie-aanvrage aan den gemeen teraad van de Mij. „De Hollandsche Buurt spoorwegen» voor den tramaanleg door de Groote Straat wordeu tegemoet gezien. St. Puulusvereenigiiig. Naar men ons mededeelt zal Woensdag 28 November a.s. 's avonds 81/o uur de nieuwe zaal der St. Paulusvereeniging voor de leden worden geopend, waarbij zeer zeker allen zullen tegenwoordig zijn. Omtrent den tijd, waarop de zaal voor de leden zal geopend zijn, lezen we in 't huishoudelijk reglement Op Zaterdag en Maandagavond van iedere week van 7 10 uur op Zon-en Feestdagen, alsook bij publieke feestelijkheden des voorni. van na de Keikelijke diensten tot U/2 uur, eu nam. vanaf 6 uur11 uur. Ecu gedenkdag. Dinsdag 11. herdacht de WelEd. heer J. Spijkerman, hoofd der school, zijn ge boortedag. Zijne leerlingen konden dien dag niet ongemerkt laten voorbijgaan. Als blijk hunner hoogachting en erkentelijkheid schonken zij hem een fraaien degelijken barometer, 's Avond werden ter zijner eere door zijne oudere leerlingen velschillende aardige voordrachten gehouden, als: »Driekske de Scharenslijper,* »Een moeilijk rechtsge ding,* »'t Muzikale Klaverblad,* enz. enz. 't Was ee« recht gezellige avond. Zeker een aanmoediging te meer voor den heer Spijkerman om zijne schoone, maar moeilijke taak steeds met denzelfden ijver en dezelfde nauwgezetheid te blijven vet— vullen. llmvelijk van II. Al. de Koningin. De reden, dat de dag der voltrekking vau het huwelijk van H. M. de Koningin nog niet officieel is vastgesteld kunnen worden officieus blijft nog altijd genoemd Don derdag 31 Januari, met verblijf der vorstelijke genoodigden van Maandag te voren to1 Viijdag d. a v, is hierin gelegen, dat zoolang de wet waarbij de door de grond wet voorgeschreven goedkeuring op he huwelijk wordt gevraagd, uog niet door de Staten-Geueraal is goedgekeurd, van eene vaste datumbepaling uitteraard nog geei sprake kan zijn. Bedoelde wet is in voorbereiding. China. De Z.Eerw. heer Henri Raymakers, overstt van het missiehuis Sparrendaal te Vugh schrijft aan het Centrum „Zijne Excellentie de minister van Buiten- landsche Zaken zond mij officieel berich omtrent den dood van onzen roemrijker landgenoot mgr. Hamer. „Begeleid door een schrijven vol belang stelling van Zijne Excelleutie luidde he; bericht uit Peking van 25 Sept. „lo West Mongolië werd bisschop Hame 1 op wreedaardige wijze ter dood gebracht Nadat men hem handen en voeten hat afgehakt, begoot men hem met olie, om hen' daarna levend te verbranden." (w.g.) W. J. OUDENDIJK. „De heer Oudendijk is consulair ambte naar aan Hr. Ms. gezantschap te Peking. Rijkspostspaarbank. Tal van omstandigheden hebben er alleng toe geleid, om in den vorm der boekje: door bovengenoemde instelling uitgegeven eenige aanvulling en wijziging aan te bren- gen. De voornaamste aanvulling die reeds va 1 Maart 1837 dagteekent, bestaat in de toe- voeging, aan dat gedeelte, hetwelk ter ver melding der inlagen, terugbetalingen, bene vens saldo's te goed bestemd is, van de inhoud der, ook afzonderlijk gratis verkrijg bare, uitvoerige broehurr, tot titel dragende 1 „Rijkspostspaarbank- Belangrijkste voor- „schriften, betrekkelijk hareu dienst," terwi de meest gewichtige der wijzigingen (di, eerst onlangs werden aangebracht) den om slag der boekjes betreffen, op welks achter- j zijde (waarnaar op de inlegvelleu, onderaar verwezen wordt) men o.a. thans het navol-1 gende, raeereudeels met rood gedrukte, ka vinden „A. Het is van groot gewicht, dat: li| „men zich telkens nauwkeurig vergewiss „van de juistheid der gedane inschrijving „2e. wanneer, betrekkelijk eene som, vb „25.— en daarboven, niet binnen 14 dage „een bewijs van inschrijving is ODtvange „van den Directeur der Rijkspostspaarbai: „(te Arasterdam), men onverwijld bij hei „reclameere. „B. Het it ten strengste verboden, d 1 zijn?' „Kort en goed ik wensch hem niet langer bij mij te behouden.' „Aha wilt ge daar heen Gij wilt mij het mes op de keel zetten „Ik wil u enkel bewijzen, dat ik om uwe honderd francs uiets geef." Een oogenblik dacht Ferson na. „Ba." zeide hij daarop, op zoo'n zachten toon, dat Tamer- lan hem onmogelijk verstaan kon, „de nalaten schap van den rijken nabob uit de Elyseesche velden kan deze onkosten ook nog wel dragen.' Hij haalde toen eene portemonnaie uit zijn zak, nam twee bankbiljetten er uit en legde deze voor zich op de tafel. „Ik wil u bewijzen dat ik in zaken niet krib- belig ben', zeide hii thans luid; „mijne vrijge vigheid is alleen de schuld, dat ik een arme duivel ben en blijven zal.' Tamerlan stak het geld bij zich, stond op en wilde de kamer verlaten, toen Ferson hein bij den arm greep en met eene bewogen klinkende stem zeide „Nog een woord, Tamerlan I Is mijne moeder, die zich zeer over mijn verdwijnen heeft afge tobd, en mijn vader, die mij aan u verkocht, heeft, nog in leven Een schaterlach was het antwoord van den bandiet. „Die is goed,' zeide hij, terwijl hij nog altijd schudde van het lachen, „heeft u soms toevallig de liefde over het familieleven aange grepen ,üf zij mij aangegrepen heeft of niet, moet u onverschillig zijn; leeft mijn vader en mijne moeder nog „Ja/ zeide Tamerlan. „Ik zou ze gaarne kennen,' ging Ferson zacht voort. De koorddanser lachte opnieuw. Ferson stampte toornig met den voer. op den grond. „Ik ben wel een ellendige schoft, dewijl ik het ongeluk gehad heb, in uwe handen te vallen," zeide hij, „maar desniettemin verbied ik u, n over mijne gevoelens vroolijk te maken wanneer gij ze niet begrijpen kunt, houdt dan ten minste je leelijke muil. Ik heb er dikwijls naar verlangd, mijne moeder weder te zien, die misschien met liefde aan mij dacht. Zij heeft mij ook niet aan u versjaggeld mijn vader deed het in beschonken toestand.... Spreek, Tamerlan, het is de eerste maal dat ik u om iets verzoek, weet gij, wat er van mijn vader en moeder ge worden is?' „Ik weet het", antwoordde Taraerlan, „maar was is het verder „Ik zou ze gaarne zien." „Prachtig! Uitstekend!' antwoordde Tamerlan, die ten derde male in een onstuimig gelach uit brak. „Waarachtig, ik wenschte dat ik op dit oogenblik een tooneelspeler in een melodrama was en geeu eenvoudig acrobaat, die zoons van deftige lieden op 't tapijt laat komen zonder het te willen, habt gij op 't oogenblik een heerlijk bedrijf afgespeeld.» „Nog eens, laat den 9pot ter zijde of..... Gij zijt arm, en gierig, Tamerlan, verkoopt uw ge- heim.' „Welaan dan,' zeide Tamerlan „ik wil u be wijzen, dat ik geen haat toedraag, omdat gij mij toenmaals, toen ik uwe hersenpan met den ijzeren stang misschien wel een weinig te gevoelig kit telde, mij zoo onbeleefd verliet. Ik wil u ook den messteek, die gij mij bij deze gelegenheid in de zijde toebracht, vergeven; geef mij de hand, en zoowaar als wij beiden een paar door trapte schurken zijn, zult gij morgen uw prach- tigen vader wederzien ik verzeker u, gij zijt beiden elkander waardig?' „Waarl Hocl' vroeg Ferson haast buiten adem. „Laat het thans genoeg zijnvreugde des harten mag niet overmatig genoten worden; morgen, hoort ge, morgen zult gij uw vader zien Ferson reikte Tnraerlan de hand. „Deze belofte is mij genoeg," zeide hij. Hij 8choof.toen de grendel van de deur, opende die en stapte in de gelagkamer. Tamerlan echter bleef nog eenige oogenblikkeu in het vertrek en fluisterde zacht in zichzelve: „Met deze uitkomst mag ik tevreden zijn,' en en vuist naar de deur uitstekend, ging hij voort „Gij hebt u op mij gewroken en u van mij los gerukt, morgen zal ik het terugbetalen 1' Eenige oogenblikken later verliet hij met Honri de herberg „de roode duivel'. TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ferson bestelde, nadat hij eene plaats in gelagkamer veroverd had, eene flesch wijn, wel! hem de waardin gebracht werd. Hij scheen n< iemand wachtende te zijn, want van tijd t tijd keek hij zijne horloge en wierp ongeduld^ blikken naar de deur. Toen hij ongeveer e> uur gewacht had, stond hij ontstemd op. b taalde zijne rekening aan de waardin, sprak iu haar fluisterend eenige woorden en verliet li drankhol. Het was zoo ongeveer elf uur in den avoi geworden, toeu Ferson zijne woning betrad, wel hij in de Driebroederstraat gehuurd had I had met Nicolaus afgesproken, dat hij, nadat zaak in orde was, bij hem zou komen, om duizend francs te ontrungen als belooning vo den dienst die hij liera bewees. Thans had hij spijt dat hij niet voorzichtig wus geweest. Nicolaas wa9 een dronkaard hoe licht konde het gebeuren dat hij in abm malen toestand zichzelve en ook hem verried. Hem verraden, dat mocht niet. Wat zou dan van het doel komen, dat hij zich voor oog had gesteld; eenmaal rijk te zijn en zich in g not te kunnen baden Neen 1 en nogmaals neen j Als Nicolaas uit den weg was geruimd, hud uiet alleen de duizend francs uit te betalen, mi hij was ook ontslagen van een lastige getuig als eens iets van de zaak, die tegeu Lodew Tadeu op touw was gezet, uitlekte. Deze en andere duistere gedachten doorkru ten sijn hoojy. Hoe moest hij het aaalegg om uit dezeu neteligen toestand te gerak Eensklaps helderde zijn gelaat op, hij sch« tot een besluit gekomen te zijn zijn gang wi haastiger. Toen bij de Driebroedemtraat 1 reikte, sloeg het juist half twaalfhij kwi spoedig aan het door hem gehuurde huis, opei de deur'steeg de trap op eu trad de voorkan binnen. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5