Zondag 16 December 1900. De Zuid-Afrikaansche oorlog, VAN llusland. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschlaad. UITVOERINGEN. Tweede Blad Be Echo van het Zuiden. WAALWIJK. Zondag 16 Dcc. zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waal wijk en Besoijen, op de zaal Musts, Sactum Waalwijk worden uitgevoerd Op H Kerkhof. -'e Vliegh. Ossean. Bescheidt. Omhoog Iieinze. De zitting van het Eugelsche Lagerhuis van Woensdagavond is voornamelijk merk waardig geweest door de verklaringen, welke de minister van oorlog Biodrick er heeft afgelegd naar aanleiding van de redevoe ring van den liberalen afgevaardigde Retd Bryce. die o. a. zeide, dat de Britsche regeering den Boeren iets aannetnelijkers njoest aanbieden, dan een onvoorwaardelijke overgave. De heer Brodrick antwoordde oaarop, dat de regeering oprecht beëindiging van den oorlog wenscht en dat zij schikkingen zou aanbieden in den geest van de proclamatie van maarschalk Roberts, welke schikkingen den Boeren vertrouwen zouden inboezemen, mits zij niet worden uitgelegd als een bewijs van zwakheid van de zijde van Engeland. Deze verklaring is vooral van belang, als men ze in verband brengt met de jongste verzoenende redevoeringen van den minister van koloniën Chamberlain, waarin de dapper heid van Transvalers en Vrijstaters erkend en verklaard werd dat Engeland in goede verstandhouding wenscht te leven en dat Afrikaauders zouden benoemd worden to; hooge ambten, onder Engelsche bestuur. Chamberlain had dus, toen hij deze vei- klaringen aflegde, blijkbaar reeds afgedaan met den hooghartigeu eisch vau onvoor waardelijke overgaaf. Sir William Iiacourt viel de regeering heftig aan over haar verklaring in Juli dat de ooi log uit was. Evenzoo over haar plan om met 6000 man politie ten koste van f 18,000,000 de twee republieken in rust te houden. Sir William meende dat minstens 20 000 man noodig zouden zijn. Met toe juichingen begroette de oppositie de be rekening van dezen spreker dat van de 270.000 man, die in 't geheel in Zuid-Afrika in 't veld waren gebracht, er slechts ongeveer 11,000 gezond en wel naar Engeland of de koloniën waren teruggezonden, nl. 7500 man schappen naar Engeland en 3000 naar de ko onien, met de officieren zoowat 11,000. Sedert Juli zijn echter 13.000 man uitge zonden, terwijl volgens de eigen opgave der regeering er slechts '210,000 nu in Zuid— Afrika aanwezig zijn. En Harcourt concen- treederde daarop zijn nieuwsgierigheid in de pijnlijke vraag Wat zijn onze vooruitzichten thans in Zuid—Alrika, met een leger van 210,000 man? Wat hebben wij bereikt rnet het' offer van 11,000 man die gesneuveld zijn of aan hun wonden overleden, 12,000 in de Afrikaansche hospitalen en 13.000 die enkel als gewond vermeld staan Wat hebben wij voor die 70.000 gestorven of buiten gevecht gestelde strijders? Geen wonder dat verschilleude volgende spr. na deze cijfers en den „pessimistischen toon" van den minister van oorlog de Zuid- Afrikaanschekwesties abes behalve rooskleurig inzagen. Zou dit ook met Chamerlaiu's ontluikende zachtmoedigheid in nauw ver- band kunnen staan Duidelijk blijkt nu ook uit het antwoord van Brodrick, dat geheel geborduurd is op Chamberlain's verklaringen, dat Groot-Brit— lanie begint te wankelen dat de lauge duur van den oorlog het vermoeit en dat het ongerust wordt over de mogelijkheid van een algemeenen opstand in de Kaapkolonie. Het is voor de Boeren zaak, nog eenigen tijd vol te houden, om de Britsche belasting betalers tot nadenken te breugen door de vermagering van hun portemonnaie. Mis schien leidt door de zakken der Enge'sche belastingschuldigen wel den weg naar ar bitrage, die geen keizer van Duitschlaud, geen czaar van Rusland durft betreden. Maandag „Een post bereden iifaoterie nabij Bai berton werd vroeg in dui morgen van Vrij dag 11. aangevallen dDor een sterke troep Boeren, die partij trolken van den dikken mist. De Boeren werdoi eerst teruggeslagen. De Engelschen hadden dooden, 5 gewonden en 13 vermisten." Ook bij Heidelberg aan den spoorweg van Johannesburg natr Natal, hebben de Boeren zich doeu gdden, verleden week Zaterdag. Zij hielden ten trein met reraon tepaarden aan, nadat zij de rails haddeu weggenomeu en zich verscholen hadden achter hoopen steenen langs den spoorweg. Toen de trein stopte wegens de vernieling van het spoor, openden de Boeren een hevig vuur op de locomotief. De machinist werd op drie plaatsen ge wond en een kogel tiof den stoker in een voet. De Boeren vermeesterden daarop den trein, maakten haasti? de wagens open en haalden er ruim 130 Daarden uit, vóór een Engelsche hulpcolonDt op het terrein ver scheen. Daarmede haddeu de Boeren blijk baar het beoogde doelbereikt, want zij deden geen enkele poging, cm den trein tegen de naderende Eogelschei te verdedigen, doch trokken af. met hun buit. Oierwiuniugei der Hoeren. Het gevleugeld wcord van Scipia„Ex Africa semper aliquidyiovi" (uit Africa is altijd iets nieuws te vachten) kwam ons in de gedachte, toen om heden de telegram men over de geveclten in Magaliesbergen bereikten. Terwijl alle aandacht van de mogelijke gebeurtenissen in Transvaal voor een5 oogenblik was afgeleid gedeeltelijk- het is waar, door gorek aan berichten en alles met spaniing Kuox' wanhopige jacht op de Wet valgde, komt plotseling voor onze buren aai de overzijde van het Kanaal als een nieuwe donderslag de tijding van deze nederlaag, we meenen tegenslag, op enkele uren afstaids van de plaats, die Sir Alfred Milner totresidentie moet dienen. Maar voor ons bewoiers van het vasteland van Oost tot West, vaar raillioeuen harten vol sympathie kloppet voor de on versaagden der beide republiek®, wijst dc schittering van de overwiunin» door de la Rey en Beyers behaald, pbtseling weer op een lichtende toekomst in den stikdonkere» nacht van 't heden En welk een benij denswaardig tafelgeprek was den ouden president beschoren, toen hij gisteren aan den koninklijken disili was genoodigd. Doch we vergeten dat we over de groote gebeurtenis op het oorlogsterrein zouden schrijven: Zie hier eerst de telegrammen Een telegram, dat de opperbevelhebber van het Engelsche leger in de Boeren republieken, lord Kitchener aau het depar tement van oorlog te Londen heeft gezondeu over de vordering van de jacht op generaal De Wet in het zuiden van den Vrijstaat, doet vermoeden, dat De Wet er in slagen zal, zijn vervolgers te ontkomen. Het blijkt nl., dat De Wet, die opgesloten heette tusschen de hooggezwollen en goedbewaakte Oranje- en Caledonrivieren, het gebergte op de grens van Basoetaland en de vier colonnes, waarover generaal Knox het bevel voert, de Caledon toch maar is overgetrokken en zich nu bevindt tusschen Helvetia en Reddersburg, d. w. z. ten noorden van de Caledou, onge veer halfweg de Oranjerivier en Bloemfou— tein. Het terrein is in die streek zeer berg achtig en het zal De Wet waarschijnlijk weinig moeite kosten, een weg te vinden raar °Ladybrand, dat in handen van de Boeren is. Uit Bloemfontein seinde Kitchener v: a Kitchener seinde londerdagnacht uit Pre toria Clements weid vandaag te Nooitge— dacht in de Magalies bergen bij het aanbreken van den dag aangevallen door de commando s van de la Rey en Beyers, ter sterkte van 2500 man. De eerstt aanval werd afgeslagen, maar de Boeren shagden erin een bergtop te bezetten, waar vier compagnie» van de Northumberland Finiliprs in stelling lagen, en konden zoodoende het kamp van Cle ments bestrijken. Clements trok terug uaar Hexpoort en nam stelling in het midden van een dal tusscheo de bergen. Er is zeer ernstig gevochten. En kolonel en drie kapiteins zijn onder de gesneuvelden. Van Pretoria zijn versterkingen vertrokken. Broad- wood's brigade wis aan den noordelijke» kant van de Magiliesbergen, 11 K.M. ten westen van Dlements. De Boeren hebben verder vergeefsche aanvallen gedaan op Lichtenburg, Bethlehem, Vrede en Vrijheid. Generaal Lemmer is bij Lichtenburg ge sneuveld. Het is niet de eerste maal dat in de Magaliesbergen is gevochten tusschen Brit en Boer. Want behalve de gevechten, waarvan deze vermaarde bergketen in 1881 vóór cn tijdens het beleg van Pretoria reeds getuige was, werd op 11 Juli van dit jaar bij Selikatsuek en Derdepoort in de Ma galiesbergen door de la ltey aan de Engel sche troepen zulk eeu nederlaag toegebracht, waarbij een groot aantal gevangenen werden genomen en geschut buitgemaakt, dat in die dagen de ambulances, die van het slag.'eld het hoofdkwartier kwamen binnen rijden, niet wisten waar ze alle slachtoffers onder dak moesten brengen. Het is meer dan waarschijnlijk dat Pretoria eergisteren en gisteren opuieuw van zulk een jammer volle processie is getuigen geweest. We hebben herhaaldelijk onze twijfel te kennen gegeven aan de waarheid van Ro bert's berichten dat de Magaliesbergen waren schoongeveegd, dat alle paden,nekken en passen toegankelijk werden gemaakt voor de Boeren en de verbinding met het westen veilig. De ontgoocheling is volkomen ge weest voor de Engelschen. Zelfs al had Roberts het dubbele aantaal troepen alleen voor dezen hopeloozen arbeid beschikbaar gehad, dan zou het hem niet zijn gelukt. De machtige bergketen, die ten oosten van Pretoria een aanvang neemt, ongeveer op de plaats, die vermaard is geworden door diamantvoildsteii, Rietfontein, buigt zich noordelijk langs de Transvaalsche residentie ïoen, wordt even onderbroken door de ro mantisch in den burgmuur gebroken Won derboompoort, den ouden wagenweg naar iet noorden, om dan het westen in Das poort een tweeden uitweg naar de noorde lijken districten en tevens naar het Rusten burgsche te geven. Bij Wolhuterskop ror.dt de bijna overal gt*l ijk matig hooge keten zich zuidwaarts, om bij Hexpoort het meest zuidelijke punt te bereiken. Dan buigen de Magaliesbergen, wier tabaksteelt vooral in deze streken tot de bekendheid van het product hebben bijgedragen, zich weder noordwaarts oui bij het dorp Rustenburg weer ongeveer den breedtegraad van Pre toria te bereiken. In het meest zuidelijke punt nu van deze bocht ligt Hexpoort, zooals we reeds zeiden, en zuidelijk daarvan op de scheiding van de Magaliesbergen en de Witwaterraudsche hoogvlakte ligt Riet fontein, waar de la Rey de vorige week het groote Engelsche convooi van zijn overtollige bagage ontslastte en tevens de vrijgekomen Engelsche trekdieren wel onder zijn hoede zal hebben genomen. Het blijkt hieruit tevens duidelijk dat de la Rey zich binnen een tamelijk beperkten kring ge durende den geheelen tijd, die sedert dien aanval en het gevecht van gisteren verloopen is, heeft opgehouden en dat Engelschen hem daar niet hebben kunnen of durven straffen voor zijn vermetel optreden. Het sneuvelen van een kolonel en drie kapiteins wijst inmiddels op een ernstige ramp aan Engelsche zijde en moge de eerste officieele verliezen lijst ook al de sporen dragen van groote bezorgheid bij het W ar Office om niet te overdrijven, dan zullen de nooilige aanvullingslijsten langzamerhand de beteekenis van deze nieuwe „disaster" wel in 't juiste licht stellen. Wat bovendien nog de beteekenis van het jongste gevecht verhoogt is het feit, dat het blijkbaar een der resultaten is van een weloverlegd veld tochtsplan. Louis Botha toch spreekt reeds in zijn proclamatie van 6 October van een sterk com in an do, waarmede generaal de la Rey ^en doel van het plan de campagne zal uitvoeren en waarbij eeu op de been ge bracht commando onder bevel van den ass.- generaal Beyers van uit Warmbad en Nijl- stroom zal samenwerken. De resultaten van die samenwerking liggen lieden voor ons in den vorm van een Engelsche nederlaag. Ze staan voor de Boereu zelf in de ge daante van een viertal gevangen genomen compagnieën van de Northumberland Fuse liers, het bij hun laudgenootcn onder den naam van „Figting Fifth" bekende regi ment, dat langzamerhand intusschen alle aanspraak kan doen gelden op den titel „Captured Fifth/ Het vechtende 5de toch verloor eenige honderden gevangenen bij Stormberg op lü December; weer eenige honderderden bij Reddersburg op 5 April en nu eindelijk op 13 December bij Hex poort waarschijnlijk weer een 500-tal, zoo dat de Boeren ongetwijfeld vele oude be kenden de hand kunnen drukken. Behal ve deze Northumberland Fuseliers, zijn een aantal andere Engelsche troepen gevangen gemaakt volgens de telegrammen. Dit be- teekent, zooals van zelf spreekt, tegelijk een rijken oopt geweren, araunitie, schoenen, promnd en misschien als ver rassing nog wel een paar kanonnen mei ammunitie, wat paarden en zadels ook. We zullen echter verder niet vooruitloopen op de bizonderheJen die de Engelsche autori teiten ons zullen gelieveu te zenden. De toestand te Komati poort is ernsiig Een strijdmacht van 1500 Boeren in de buuit zal vermoedelijk een overrompeling waget van Komatie poort. De Engelsche cavalerc is naar Sabie rertrokken. Alle troepen heb ben last gekregen zich gereed te houden. Men verwacht elk oogenblik een gevecht. mannen de vlaggen naar Berlijn brengen en daar zal dan, aan het Lehrier-station een plechtige ontvangst plaats vinden. Bij den jongslen zwaren storm op de KaspLche zee is het stoomschip „Vera" verloren gegaan met de gansche lading, waaronder heel wat particulier eigendom van Perzie's Shall, ter waarde van honderddui zenden, o. a achttien equipages te Parijs gekocht en cadeanx, door hem op zijn reis door Europa ontvangen. De statistiel, die wel een schoone zaak is, doch lang nitt immer vermaak schenkt aaD de menschen, die er (vaak huns ondanks!) mee van dom hebben, heeft nu volkomen zekerheid gebachl aangaande de Wereldten toonstelling vm 1900 te Parijs: definitie/en officieel is m vastgesteld dal deze we-eld- kermi» bezocht is door 33.026.977 betahnden en 8.653.690 niet beialenden, waarbl dan nog komen d: 449.634 entrees op deugra— tisdag (den zevenden November), zjodat men komt ot eeu totaal—generaal van 48.130.301 ertrees. Van die 39.0S.977 betalende beoekers, kwamen er 34 74.685 met één tickit en de overige onderschideu- lijk met twee vier of vijf tickets, zodat er feitelijk 47.0'6.339 tickets gebruikt iju of een kleine schttien raillioen minder iau er waren uitgegiveu (65 inillioen). De zoo jui>t te Wilhelmshaven aangkomen Chinahelden, zeshonderdzestig bij elkar, zijn door de stal Wilhelmshaveu geiracterd op eeu „Festconmers», waarbij de offleiren et de plaatselike autoriteiten uiet ouJraken Admiraal Ihomsen hield ecu gestdriftij betoog ter huldiging van de wakkeieitrijder; van Takoe,Tientsin en Peking enmeend; wel te kunu'D zeggen, dat de Duitshe ma rine nu degelijke in rang is van bt lege, wat directelik te danken is aau hesysteeo van den kezer. Ten slotte werd ledege- deeld, dat <e keizer deze fraaie ocasie, on weer eens en veriooning in 't opnbaar e orgauiseerer niet ongebruikt heet will® latenZodag a. s. moeten all* gezouce WAALWIJK, 15 December 1900. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op Dinsdag 18 Decern ber nam. ten 68/i uur. Aan de orde I Ingekomen stukken. II Benoeming van a. een lid van het armbestuur. b. een lid van het gasthuisbestuur. c. een havenmeester. St. Paulusvcreeniglng. De St. Paulusvereeniging alhier in April van dit jaar pas opgericht, mag zich in voortdurenden bloei en groei verheugen Heeft zij thans reeds eene aangename, flinke zaal, ook het ledental breidt zich met reuzenschreden uit. Woensdagavond 1.1. was gelegenheid ge geven, om zich op de zaal als lid te komen aanmelden. Naar men ons mededeelt traden 140 nieuwe leden toe, zoodat het aantal op 't oogenblik de 300 overschrijdt. Murktgeld 1901. Bij de hedenmorgen ten 11 uur door B. en W. van Waalwijk gehouden verpach ting van het marktgeld over 1901, is pachter geworden A. van Drunen alhier voor f 875. Huwelijk van II. AI. de Koningin. Van bevoegde zijde vernemen wij thans, dat de kerkelijke inzegening van het hu welijk van II. M de Koningin zal plaats hebben in de Groote of St Jacobskerk in den Haag. Bij gelegenheid van het huwelijk van Koningin Wilhelmina zal, volgens de Duit- sche bladen, een Duitsch eskader ons land bezoeken. Het zal bestaan uit de linie schepen le klasse Kaiser Friedrich III en Kaiser Wilhehn II, den grooten kruiser Freiju, de linieschepen 3e klasse Baden, Saksen en Würteinburg en het aviso Jagd. Aan het hoofd van het eskader zullen de broeder des keizers prins Heinrich en de schout-bij-uacht Fischel staan. Hertog Hendrik. Men schrijft uit Schwerin aan het Hblad.: Hertog Hendrik is Maandag van het kleine zomerpaleis „Griiuhause" naar het paleis van zijne moeder, groothertogin Marie, in de stad verhuisd. Dinsdag had daar een diner plaats, waartoe hooge staatsbe ambten en militairen uitgenoodigd waren. Aan het feestmaal was eveneens aangezeten de Nederlandsche kapitein der artillerie, grooten staf, de adjudant van II. M. de Koningin, kapitein J. W. P. van Hoog straten, aan Z. II. Hertog Heudrik toege voegd. Woensdagmiddag werd op het groote exercitie-terrein in tegenwoordigheid van den Hertog en kapitein van Hoogstraten parade gehouden door de eerste compagnie v.. het grenadiers-regiment, waarbij ook de hier resideerende generale staf tegen woordig was. Hedeu 13 dezer vertrekt het bedienden- personeel van den Hertog naar Nederland. Atjeh. De p correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gis teren Toekoe Meureudoe heeft zich onvoorwaar delijk overgegeveu. vereenigd gaan in dien strijd voor waarnt.... Tegen 12 uur reed de president naar he hotel Des Indes terug. Te halt vier was hij weer op zijn posi in het Gebouw voor de middag-receptie Hit elegant ingericht receptiezaaltje had al meer en meer den aanblik van eeu bloe mentuin aangenomen, want de frissche schat uit Flora's hof vermeerderde van oogenblik tot oogenblik in kransen, corbeilles enz., e* vormde groepen van kleur en leven in de hoeken van het salon. Met gezang en een regen van bloemen werd de waardige grijsaard wederom begroet. De president trad het salon binnen tus schen de rijen der dames vai: de leden van het Z.-A. Comi'é en van de Commissie vau receptie, die, mtt de eere-presidente. mevr, de baronesse van Haiinxma thoe Sloolen aan het hoofd, den president mei hare te genwoordigheid verrasten. De dames werden aan Oom Paul door hunne echtgenooten voorgesteld. Spoedig daarop begon het défilé opnieuw. In de schier eindelooze lij weiden opgemerkt verschillende leden der beide Kamers, van de hooge Staatscolleges, de ma*ine, de ge neraals van het leger, de commissaris der Koningin, vele leden van den gemeenteraad. Een der dames overhandigde den presi dent eeu bouquet, als aandenken aan 's pre sidents loemrijk geslacht. Ook kwam een Amerikaansche dame haren groet brengen. Te 5 ure was, dank zij de goede regeling van de leden der receptie-commissie, dt audiëntie afgeloopen. Tegen het laatste trac eene dame op den president toe. Engelsche van geboorte, was zij gemachtigc namens een datnes-comilé le Hastings Kru- ger een warmen groet te brengen en hem dt verzekering te geven van hare diepe sym pathie voor den president en zijn land. me de bede tot God, dat ziju ongeschokt Gods vertrouwen heerlijk moge beloond worden De generaal Egter v. Wissenkerke, oud ste lid der commissie van ontvangst vertolkt vervolgens aan Kruger het karak'c deze begroeting waarop deze met een hartelij woord dankte. In de laatste dagen ontvangt presidei Kruger vooral uit Duitschland een zeer grot aantal telegrammen met sympathie-beiuigin gen. O. heeft hij gisterenavond een tclegrar bekomen van drieduizend burgers en burgt ressen der vrije en Hanses ad Hamburg, hei de overwinning toewenschend. William Stead is in Den Haag om vo< de vredespartij, wier leider hij is te otidej zoeken wat cr ii verband met het Haagse! arbitrageverdrag le doen is in 't belang vj de Boerenzaak. Vrijdagmiddag heeft hij ei bezoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaken, den heer De Beaufo aan diens departement, terwijl hij des avoro een onderhoud had met minister Pierson. Zijn doel is levens president Krug aan te sporen, zijn strijd tegen het Engelse! onrecht vol te houden. De heer S'.ead i president Kruger aaniaden zijn pelgrimsloc niet tot Europa te beperken, maar in el hoofdstad van Europa zoowel als van Am rika zijn goed recht te bepleiten. Waar zoo zeide de heer Stead regeeringen niet overgaan willen lot arbiira of bemiddeling, is het eenige wat wij do moeten en dit zal ongetwijfeld succ hebben de volken zeiven te bewegen c op hunne regeeringen invloed te oefent Waar overwegingen van diplomatieke» aa de regeeringen belemmeren tusschen bei te komen, moet het volk zelf dat doen, m< de stem van de gehccle beschaafde wen het Engeland in dc ooren schreeuwen aan dezen onrechivaardigen en misdadig oorlog een eind moet komen. Bij de receptie, Donderdagmorgen door president Kruger in het „Gebouw voor kun sten en wetenschappeu" te 's Hage, was dit versierd met de vlaggen der Afrikaansche republieken en van Nederland. De president was vergezeld van het Bóe ren-driemanschap, Eloff, Van Boeschoteu en Van Bredcll. Langs de zitplaats van den President trokken de deputaties van allerlei instellingen en vereenigingen voorbij, som mige harer „Oom Paul" met een woord van sympathie toespiekende. Ook eenige oudstrijders van 1830 namen aau het défilé deel. Verder maakten hunne opwachting de senaten der universiteiten, de voorzitter van den Haagschen Journalistenkring, die wees op de eensgezindheid onder de Nederland sche pers in haar protest tegen den onrecht vaardigeu, opgedrongen oorlog. Tegen half twaalf uur was de audiëntie afgeloopen. President Kruger reikte alle voorzitters der corporatie» de hand, maar sprak niemand toe. Vele adressen werden aangeboden, terwijl den president het eere- lidraaatschap van enkele vereenigingen en instellingen werd verleend. Toen de depu taties vertrokken waren richtte de president een woord van diepgevoclden dank tot den heer Ittermann, verzoekende dien dank ook aan de overige heeren te willen overbren gen, voor de hem op deze aangename wijze bereide hulde. Het was den president, zeide hij, eeu balsem in 't hart, te zien hoe geheel de wereld opkomt voor de rechtvaar digheid en allen, hoe gescheiden overigens, Zoo zijn nog te 's-Gravenhage aangekoni ïu het Hotel des Indes de heeren Meijerba- Caserta en baron Von Khainach (niet Rayna< die bij hun aankomst in Europa verklai hebben met eene zending te zijn belast president Sieyn bij president Kruger, hunne hoedanigheid respectievelijk van ad dant vau genoemd staatshoofd en officier het Vrijstaatsche leger. De heeren, die geen Hollandsch sprei weigerden heden voorloopig eenige roe deelingen te doen omtrent het doel van h' ue komst. Geen hunner is echter nog di president Kruger ontvangen. Wel vernemeu wij, dat zij een brief heb! overhandigd aau het hoofd der Zuid-Al kaansche deputatie, den heer Fischer. De Petersburgsche correspondent van Vad. schrijft van 24 Nov. (7 Dec.). >Olschoon ik er niet volkomen zeker ben, is mij toch uit een bron, die het we kan, uit de onmiddellijke omgeving van c Metropoliet, verzekerd, dat president Kru door den czaar zal worden ontvangen. M schien zal het zijn op aandrang van hoogste geestelijkheid, die steeds pro-B is geweest, misschien ook door den invlc o. m. van grootvoist Wladimir, die door huwelijk de toekomstige zwager van konin Wilhelmina is." H.M. de Koningiu heeft Vrijdagavond paleize aan tafel vereenigd den heer Krug president der Zuid—Afrikaansche Ropubl en dr. Leyds. Sprung. Ds. Lutterveld te Kesteren hi het beroep als predikant bij de Ned. He gemeente alhier aangenomen. Naar men ons mededeelt, zal de vierde Karakter Humorist, de heer Lm uil Breda, den 18 en een Soirée komen ge in 't Sprangsche Koffiehuis bij den heer A Pel. Voorzeker een goed idee van den h Pel, die door een overgroot bezoek, 2 zeker ruimschoots zal worden beloond. Brongelen. De commissie voor het 11. onaal geschenk aan H. M. de Koningin deze gemeente bestaat uit de H. H M Boll, eere- voorz. J. Oerlemans voorz Millenaar Nz. J. de Haan, D. Vos. J. Bi hout J. H. Boll, A. Timmermans, leden de Moor, Hoofdonderwijzer Secretaris en van Honk Gemeente Veldwachter Pennit meester.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 5