ft Jalousieên Jos. Wanten TE KOOP EEN LOGKAR - en Buismoeders/// PRINZEN's 8ALL0M1MIIE, ,N00RD-BRABAND", ABONNEERT OP De Echo van het Zuiden, Een keizerlijke Kerstmis, Advertentiën. Het beste adres Gerard ran Dijk Waalwijk. Een beste Tilbury en een Aireslede mei eenig tuig, Petten en Barrets Volteekend maalscliapp# kapitaal driehondefd duizend gulden, Gedeponeeid bij deNederlandsche Bank Een half Millioen Golden ■k JOS. WANTEN. Voor Verstand en Hart Handelsberichten. Mengelwerk. j>ï et Burgerlijke Ltand. Ingezonden stukken. WAALWIJK. Zoekt gij Uw voordeel? Koopt dan alleen Wed. N. van Well- Dumoulin. uitgever: ANTOON TIELENte Waalwijk, is bij aan de Haven Kleermaker, nabij de Markt MAGAZIJN van gemaakte wegens «pruiming. SPECIALE INRICHTING VOOR MAATWERK, welke door mij NET, VLUG en GOEDKOOP wordt afgeleverd. Steeds voorradig alle soorten Zijden- Vilten en fantase naar keuze. Beleefd aanbevelend, Wat is Ballon -Margarine? Neemt proef en gij blijft nabestellen Maatschappij van Verzekering op het Leven. Gevestigd te WAALWIJK. Opgericht 8 Maart 1843 Verzekert bij overlijden en bij leven op vooraf bepaalden tijd tegen jaar- ijksche, halljaar!., driïinaandel., maand- en weekpremiën. WERKELIJKE WAARDE. Waahyijksche en Langstraatsche Courant, Best, onzer gemeente, alsmede' de Conf. v/h H. Sacr. des altaars \vaarv.<n de over ledene lid was, volgden de lijkbaar. Onze prachtige kerk was ter dezer gele— genheid geheel in rouw. De aanbrenger daarvan, dhr. Braam alsmede onzen ijverigen koster, komt hiervoor een woord van lof toe. r Vertrouwt toch niet op menschenkrachten, Ziet wat hun ijdle waan vermocht Hoeveel toch is hij waardig te achten Wiens leven is een ademtocht Jonckbloet (IsaK) Zegt het den biave, dat 't hem wèl zal gaan. [Genieten. Zal hij de vrucht der deugd op 's levens [paén. Doch wee den booze want vergelding Gewordt hem van zijn zijn gruweldaên. IJ. Van al wat men lief heeft moet men eens scheiden zelfs van zijn eigen lichaam van 1 God alleeu scheiden wij nooit. Roland Yssu. Dewijl er zooveel verborgen en door de natuur zelf omsluierd i;., zooveel in de na tuur, wat geen inenschtlijk verstand kan bevatten en waaraan toch niemaud waagt te twijfelen, zal men evenmin mogen twijfelen aan datgene, wat hoog boven geheel dc na tuur staat, wat de Leeraar der volken den meuschen kwam verkouden. Leo XIII, Paus. Wie Christus dient, haudelt volstrekt niet slaafs, maar hij handelt het meest overeen komstig de rede. Want aldus dient hij niet den mensch, maar zijn Schepper en aller God, aan Wie hij krachtens de natuurwet onderworpen is. Hij onderwerpt zich niet aan het oordeel van een menschelijke leer aar, maar aan de eeuwige overgankelijke waarheid. En de waarheid zal vrijheid geven. Want de waarheid leert, dat men zich niet aan zaken, maar de zaken aan zich moet onderwerpen, niet de rede aan de begeerlijkheden, maar de begeerlijkheden aan ie rede. Leo XIII, Paus Het feminisme is het bewerken, dat de vrruw volkomen hare zending kan volbrengen, geheel als vrouw tot geluk der haren :n der maatschappij, geen gelijk ma ten aan den man, integendeel de handen !,n een slaan oin de vrouw hare eigene chooue roeping te doen vervullen tot heil 'au vaderland, huisgezin en van het mensch- dom. Abbé Naudet. L" ILL'IÜJ bekend te maken, zoodat er in heel ons land geen gewest meer is, waar niemand den steun daarvan bereidwillig op zich genomen heeft hoeveel last die bereidwilligheid voor som migen cok meebracht, wijl zij voor een gtooten kring alleen staan. Dank vooral aan de Katholitke pers, die niet het minste bijdroeg tot den bloei onzer vereenigiug, zoowel door het plaatsen van advertenties als door het opnemen van ingezonden stuk ken. Zonder twijfel is het niet voor htt „Liefdewerk" van belang ontbloot, de aan dacht van Nêerland's Katholieken te vesti gen op twee feiten, en wel vooreerst, dat de zuivere opbrengst voor 190U niet miudei is dan 3u00 gulden, d. w. z. driemaal zoo veel als elk der twee eerste jaren, zocdat de totale opbrengst der vier jaren dc som van 7000 gulden overschrijdt. Wel een bewijs, dat het verzamelen en opsturen van postzegels en andere onbeduidende zaken geen vruchteloos werk uitmaken. Denkt echter niet het minst, Katholieken, aan de vetwoestingen, welke in de laatsie maanden de missieposten in China te verduren hadden. Bijzonderheden te vermelden, achten wij hier overbodig, omdat zij voldoende bekend zijn uit couranten en verslagen. Alleen zij aan gestipt, wat wij dezer dagen van 011 veidachte zijde vernomen hebben, dat ui. die vervol ging aan ééne congregatie erne schade ver oorzaakte die met vele millioeneu niet te dekken is. Moge dit een spoorslag zijn voor allen om met nog meer ijver ons „Liefdewerk" te steunen door het verzamelen van gebruikte postzegels", capsules of lood van flesschen, z.g. zilverpapier, oude of geschonden munten, bidprentjes Liebigplaatjes z.g. Ansichtkaarten enz. Aldus weike een ieder mee aan de verspreiding van ons H. Geloof en bevor- dere het verheven werk ouzer Nederlandsche Missionarissen. Namens het bestuur, H. VAESSEN. P. NEIJS. Roermond, Dec. 1900. Onderstaande adiessen zijn bereid inlich tingen te verstrekkeu en bijdragen in ont vangst te nemen Besoijen. Mejuffr. Henrica Kipping. 's-Hertogenbosch. WelEd. Heer J. Mulder Herzet, Hinihamerstraai. Spijskokerij, Hooge Nieuw- sti aal WelEd. Heer Joh. Cleerdin, Korte Ketkstv. A 96. r i )e n n 1 WAALWIJK, 21 Dec. /1900 Beesten veel aanvoer en handel tamelijk vlug Kalfbeesten 1' 140 t'195. Dito vaarzen f 125 f '165. Jonge varkens aangevoerd 25 stuks, vei - ocht van f4.75 a f 9.75. Ter botermarkt algeslagen en verkocht 2185 kg. an fl.1 1.16 per kg. Eieren 5 a 7 cent per stuk. In den huideohandel heerscht een gema— gde gang van zaken en naar evenredigheid et stille saisoen heeft men niet te klagen, n de piijzen kotnt weinig vetaudering en oewel men in den regel ziet, dal op 't laatst an 't jaar, als dc vooriaad zooals thans min f meer beduidend is, belangrijke teruggang alt waar te nemen is dit nu het geval niet. locht echter bij den aanvoer der nieuwe lichting, die weldra gaat beginnen, de oorraad oude huiden nog zoo groot zijn ls thans dau kan eene daliog in voorjarigc oorten niet uitblijven. In leder is het stil ooals gewoonlijk in dit saisoen, men ver •acht ook met het oog op militaire aan— estedingen binnenkort meer leven in deze andel. Voor licht zoolledcr is de markt iet vlug. Naar prima zwaar wordt gevraagd oor oumiddelijke behoefte. In schors en alle andere looimiddelen is e markt zéér stil. DUSSEN, 13 Dec. Boterprijs per K.G. van f 0.90 a f 1.08. Middel- rarkt t 1.00, Aanvoer 134 K. G. Eieren f 1.45 e 26 stuks. <M*aaar~r~iTr~r rTsaaa^eaaaeaagaaaBiar WAALWIJK. rEBORENWilhelmina Maria d. v. Wijnand de Vries en Hendrik» van Herpt. •VERLEDEN: Giellielmina Rodenberg, 36jaren echtgen. v. Johannes Gerardus Korthout. BESOMEN. Aangifte van 15 Nov. 21 Dec. E BOREN Josephus Adrianus en Johanna Maria 1. en d. vau Florus Paulus van Eekert en Elisabeth de Koek. Antonia Adriana d. van Antonie Quirijns en Maria Ver schuren.Antonia Adriana d. v. Cornelis Blom «n Helena Maria Prie6t. Johannes z. v. Dirk van Vuuren eu Johanna Kuijs- ten. Petronella d. v. Johannes Dekkers en Elisabeth Clara van de Leur. 'VERLEDEN: Johanna Antonetta vau Nuncn oud 4 m. Helena Johanna van ltooij oud 38 j. echtgenoote van Christiaan van den Anker. Gijsberdina Maria Verstijnen oud 2 j. Levenloos kind van Thialeman van der Ven en Ardina Johanna Brok. IUVV.-AANGIFTE: Franciscus Passieren Elisa beth Catharina van Osch. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Katholieken van Nederland. Het bestuur der vereenigiug „Liefdewerk >t ondersteuning van Nederlandsche Missio- arissen" wendt zich bij het einde des jaars tngs den gewonen weg tot al de begun— tigers der vereenigiug, om hen te bedauken oor den bereidwilligeu steun. Dank aan alieo, die hunne bijdragen hetzij nmiddellijk, hetzij middellijk aan ons adres erzonden dank aan allen, die er op uit— aren het „Liefdewerk" in wijder kring Naar het Fransch. VAN FRANgOIS-COPPEÉ. Het is op den Kerstavond van 1811, en van tien uren af arbeidt Napoleon alleeu in zijn kabinet in het paleis derTuilerieën. Het ruime vertrek is schier geheel donker. Hier en daar glimmen in de schaduw eenige vergulde stippen, de lijst vuu een onzicht baar schilderij, de twee leeuwenkoppen, die de armen van een fauteuil sieren, een zware gordijnknop. Onder haar metalen kappen verlichten de waskaarsen der twee luchters alleen de tafel, volgeladen met atlassen en lijvige registers, gebonden in een groen marokijn en gestempeld met de N en de kroon. Reeds twee uren is de nieesler aau het werk en buigt hij zijn machtig voorhoofd, waarlangs een zviarte haarlok hangt eu dat zwaar is van gedachten, zwaar als de we reld, van welker verovering hij droomt, over de aardrijkskundige kaarten en de staten van de stellingen zijner legers. De opengeslagen atlas vertoont de kaart van Azië, en de hand van den Keizpr zenuwachtig, vrouwelijk, bevallig zoekt langzaam met wijsvinger daarginds, door Perzièn heen, een weg naar Hindostan. Ja, IndiëOver land? Waarom niet! Wijl zijn vloot overwonnen en vernield is, rest den veroveraar nog slechts deze weg, om, ouder de palmen der fabelachtige wouden, gevolgd door zijn arenden, waarvan het goud schittert tusschen de flikkering der stalen bajonetten, Engeland in zijn hart-zelf te gaan treffen, d. w. z. in zijn koloniaal Rijk, in zijn schat. Hij bezit reeds de grootte van Cesar eu van Charlemagnehij begeert ook die van Alexander. Hij geeft zich aan dien droom over zonder verbazing. Het Oosten (Egypte) kent hij reeds, hij liet er een oustertelijke legende achter de Nijl zag hem eens, den mageren generaal met lange, ravenzwarte haren, op een drorameduris gezeten. Aan de boorden van den Ganges zul voor den zwaarlijvigen Keizer in grijzen overjas de olifant van Porus noodig wezen. Hij weet, hoe hij de volkeren meesleept en ze fan- tiseert. Hij zal daarginds eommandeeren over soldaten met bronzen gelaat, het hoofd gedekt met wit-mousselinen tulbandhij zul in zijn generalen staf Radja's zien: van hoofd tot de voeten flonkerend van edel gesteenten, en hij zal over zijn lotsbestem ming de monsterachtige afgoden ondervra gen, welke hun tien armen verheffen boven hun diamanten mijter, wijl eertijds, in Egypte, de granieten sfinx met het af geplat gelaat, waarvóór hij, met zijn beide handen leunend op zijn kromzwaard stond te droomen, hem haar geheim niet heeft ontsluierd. Keizer van EuropaSultan van Azië ziedaar de twee eenige titels, welke men in zijn praalgraf zal griffen. Eén hinderpaal is erhet ontzaglijke Rusland. Maar nu hij de onzekere vriend schap van Alexander liet op hechten grond slag heeft kunnen vestigen, zal hij hém overwinnen. Eu de kleine hand van den Keizer bladert gretig in de dikke, groene boeken, de lijsten, die hem precies, op een man af, zeggen, hoe sterk het enorme leger is, dat zich bereids naar de Njemen voort beweegt. Ja, hij zal den autocraat van het Noorden overwinnen en hem, den Tsaar, als vazal, gevolgd door zijn horden van woeste ruiters, (kozakken) medesleepen ter verovering van het Oosten. Keizer van Europa Sultan van Azië De laak is niet te zwaar voor zijn begeerte, noch voor zijn genie. Eu wanneer hij zijn wondervol Rijk zal hebben gesticht, zal dat geen gevaar loopen eenmaal te worden ge deeld door zijn generaals, evenals dat van den Macedoniër (Alexander). Sedert den 2 (Jen Maart heeft de Keizer een zoon, oen erfgenaam van zijn glorie en z'jn macht om de lippen des Keizers speelt een zalige glimlach bij de gedachte aan het kind, dut zoo dicht bij hem slaapt in het stille paleis. Maar plotseling heft hij het hoofd op met een beweging van verwondering van waar dut zonderling en vreemd geluid, dat door dringt tot in zijn goed gesloten kabinet, waarvan de dikke gordijnen zijn neergelaten r Het schijnt hem toe, dat de groole gouden bijen, geborduurd op de zijde van het be hangsel, allen aan brommen zijn. De Keizer luistert aandachtiger, en nu onderscheidt hij in het geluid metalen trillingen O, ja,.. Kerstdag.... De Middernachtmis. Het zijn inderdaad de klokken van alle kerken van Parijs, die de geboorte van den Heiland inluiden, die klokken, welke Bonaparte vroeger heeft teruggebracht, in de torens, toen hij, als vredestichtend Con sul, in Frankrijk zoovele vijandige broeders met elkander verzoende. Hoe dikwijls hebben ze niet geluid te zijner eer, voor de roemrijke Te Deum's En hoe hebben ze eens te meer uit alle macht gebeierd, eenige maanden geleden, op den geboortedag van den Koning van Rome, op dien gedenkwaardigen dag dat de Hemel, aan den held een zoon gevend, de wettigheid van zijn werk scheen te erkennen en hein de duurzaamheid ervan scheen te beloven. Dezen avond luiden ze even blijde, even triomfantelijk als voor Austerlitz en voor Agrara, in den kouden, helderen nacht voor den kleinen Jezus, geboren op het stroo van een stal reeds zooveel eeuwen her, ter wijl er geheimzinnige stemmen in de ruimte van het met sterrenbezaaid firmament zin gen //Glorie zij God in den Hooge en vrede op aarde!' De Keizer luistert, naar de klanken van Kerstmis. Hij peinst, hij denkt aan zijn obscure, wilde kindsheid... aan de Midder nachtmis, opgedragen door zijn oom den aartspriester in de kathedraal van Ajaccio, aan den terugkeer der talrijke familie in de in de schamele woning, getuige van zoo veel met fierheid geleden armoede, aan de schoonheid der matrone, zijne moeder, ge zeten aan het hoofd van den eenvondigen Kerstdisch, waarvan kastanjes het voor naamste gerecht uitmakten. Zijn eigen zoon, de zoon van den overwinnenden Keizer en van de Aartshertogin van Oostenrijk, zal die ellende niet. kennen, hij zal de meester der wereld zijn Buiten, in den kouden nacht, luiden de. klokken voor Kerstmis. De snorbaard met de berenmuts op, die aan de poort der Tuilerieën met groote stappen voor zijn schilderhuis op en neer loopt, om zijn voeten te verwarmen, her innert zich misschien op dat oogenblik een gebed of een lied, dat hij eenmaal in zijn dorp van buiten leerde op de knieën van zijn moeder, en glimlacht teeder onder zijn ruwen knevel bij de gedachten aan het kindeke Jezus in Zijne kiibbe. De Keizer zelf hoort niet den vromen roep der klok ken hij denkt slechts aan zijn zoon, en eenkkps voelt hij zich aangegrepen door een vurig verlangen om zijn kind te zien. Hij staat op en klapt in de handen. Terstond wordt een in het zijden behangsel verborgen deur geopend loustan verschijnt. Op een teeken van den meester neemt hij een der luchters, en de Keizer, door den trouwen Mameluk voorgelicht in de verlaten gangen, loopt regelrecht naar het vertrek van dat kleinen Koning, gaat er binnen, beteekeat de plotseling ontwakende voedster eu andere aanwezige vrouweu heen te gaan, en posteert zich voor de wieg van den jonggeborene. De koning van Rome ligt in een diepen slaap. Tegen het sneeuw «vit van het fijne linnen en van de kanten, waarover het grootkoerd van het Legijen van Eer zich slingert, teekent liet gezichtje met gesloten oogjes sich af, half in htt oorkussen weg- gezonker, en een der klei.ie, poezele hand jes rust op de zijden dekenjover.dat blanke, die reinheid, die onschuld loopt het breele scharlakenioode moirée-lint als een bloeistreep, als een bloedstroom, welken de Keize gaat vergieten, in de hoop, dat dit nog zro kleine kopje eenmaal de zwaarste der kromn zal dragen, en dat die kleine hand, nu teer en lief als atn bloem, later een gansihen bundel scepters grijpe. Napoleoi beschouwt zijn zoon. Hij droomt en nocit wellicht heeft de menschelijke hoogmoed ien hart zaliger gestreeld hij droomt dit de groot-dignitarissen van zijn Hof, zijn viortreffelijkste generaals, zijn met goudbedekte ministers eu senatoren voor die wieg buigen met een huivering en eer bied, en dat de jacobijnsche renegaten zeiven, de oude koningsmoorders, die thans de keizerlijke livrei dragen, nauwelijs zouden durven streven naar de gunst om dat kin derhandje te kussen. De Keizer droomt.... en in het verward gedruisch der klokken, die luiden voor de Mis van middernacht meent hij den afge meten stap te liooren der troepen en het rollen der legerwagens daarginds, op de bevroren wegen van Duitschland en Polen Bedwelmd door vaderlijke eerzucht denkt hij meer dan ooit aan de Grande Armee en aan de verovering van Rusland en Indië, en zweert hij in stilte, alle tronen der oude wereld te zullen nalaten aan zijn erfgenaam. Hij heeft hem reeds Rome voor „speelgoed' gegeven, en de jonggeborene zal weldra nog andere „heilige steden' van hein krijgen Emir van Mekka Radja van Benares ziedaar titels den koning van Rome waar dig Ach, waarom hebben de moeders van Frankrijk niet nog meer zonen aan haar Land geschonken waarom heeft hij, de qnverwinnelijkc veldheer, niet een millioen, niet twee millioen soldaten 'f Het gansche heelal, den wereldbol zou hij leggen in deze kleine hand. Hij droomt, doof voor de heilige stem der klokken; zonde.- een enkele gedachte aan Hem, die in de Hemelen regeert en voor Wien de grootste wereldrijken niet meer dan mierennesten zijn. Hij droomt, zonder in de toekomst zijn ontzaglijk leger te zien begraven in de sneeuwvelden der Berezina, zonder de laatste tropee van zijn arenden te zien weggemaaid door het En- gelsche schroot op liet slagveld van Water loo, zonder te midden van den Oceaan de rots te zien, waar kern de folteringen van Prometheus wachten, zonder ook in het park van Schonbrunf, onder een herfstlucht, dien bleeken, droeven jonkman te zien, met een oostenrijksche decoratie op zijn witte uniform, die hoest, pijnlijk hoest, de doode bladeren onder zijn voet vertredend. En terwijl dc Keizer voortdroomt over zijn monsterachtige hersenschim, zich de regeering van zijn zoon en van de opvol gers van zijn zoon iver het gansche heelal vóór den geest toovirt, zich eindelijk voor stelt zelf te zijn geworden in het grijze verleden, in de schtinering der legende een mythe, een nieuwe Hars, een triomfantelijk Zonnegod te midden van den dierenriem zijner twaalf maarshalkeq, beieren de klokken steeds vnolijk, zegevierend als uitgelaten van vrtugde ter eere van het arme Kindeke, Dat te Bethlehem werd ge- horen en negentien teuwen geleden waarlijk de wereld overwonnui heeft, niet met bloed en veldslagen, mair met het woord van vrede en liefde, en die heerschen zal over alle zielen in alle etuwen der eeuwen. W -- voor JllllSiM, van af f 2.50 (le vierkante Meter. Zeer solied en net afgewerkt. Qualiteit en soliditeit in aanmerking ge nomen beneden iedere concurrentie. Te bevragen aan 't bureau van dit blad. Ballon-Margarine is een nieuw product, dat onder een wettig gedeponeerd merk door ons in den handel wordt gebracht. Ballon-Margarine is een voedingsmiddel be stemd om de fijne Natuurboter te ver vangen. Ballon-Margarine bruint en schuimt als boter. Ballon-Margarine vervangt de Boter bij het bakken en braden van vleesch, visch, etc. Ballon-Margarine op den boterham heeft den smaak en den geur van fijne Room boter. Ballon-Margarine is gezond, voedzaam en goed verteerbaar. Verpakking in vaatjes en kistjes. HUISMOEDERS VRAAGT OVERAL Verkrijgbaar te WAALWIJK bij U Goedgekturil bij Koninklijk esluit van 15 Juli 1895 No. 41. Op alle plaatsen in Noord-Brabant door Agenten vertegenwoordigd s het meest gelezen blad in de Langstraat, eene der meest handeldrijvende en nijvere streken van hel geheele land. De Echo van hel Zuiden bevat hoofdartikelenoverzichten van de voornaamste gebeurtenissen in het linnen- en buitenland, en meer speciaal al wat in de gemeente Waalwijk, in de Lapgtraat en omstreken meldenswaardig voorvalt, vooral ook op 't Ge bied van handel, nijverheid en gemeentezaken; verder marktberichten, huiden "en lederberichten en bij litstek boeiende feuilletons. Voor allen, die met de inwoners der Langstraatsche gemeenten zaken wenschcn te doen, of op eene of anlere wijze met hen in relatie staan of wenschcn te komen, biedt de Echo van het Zliden een uitstekende gelegenheid aan tot adverteren.

Echo van het Zuiden | 1900 | | pagina 6