BINNENLAND. Handelsberichten. buurt zwaar versterkt zijn uit Waterberg. Een Kafferhoofd zegt dat 5000 Boeren door de Zoutpansdrift de Magaliesbergen zijn af gekomen. De Magaliesbergeu bieden op zichzelf zeer groote voordeelen aan dt Boe ren en hun bezit weegt voor hen tegen dui zend man op. Het bericht van den terugtocht der Boe ren onder de la Rey en Steenkamp van Nauwpoort en Raudfontein, na de aanvallen van Babington op eerstgenoemde en van Gordon op laatstgemelde plaats, vereischt een kleine toelichting. Misschien zal het dan niet zoo dadelijk rour een Britsche overwin ning worden aangezien. Zooals men weet, liggen de la Rey's stellingen in de Malagies- bergen, waarvau Clements hem nimmer heeft kunnen verdrijven. Nu heeft het treffen 8 K.M. ten zuiden der Malagiesbergen plaats gehad en wel in de Witwatersraud kopjes en heuvelreeksen. We hebben reed* na den slag van Nooitgedacht uiteengezet, hoe de Witwatersraud serie evenwijdig loopt met de Magaliesberg keten. De zaak is nu, zonder de drukte die Kitchener er bij maakt om de aandacht wat af te leiden van het zware échec van Lindley, eenvoudig deze, dat een deel van de la Rey's troepen, ten getale van slechts 800 man, van uit hun stellingen in de Malagiesbergeu een aanval op den Wit watersraud hebben gedaan, vermoedelijk met allesbehalve onschuldige bedoelingen tegen de mijnen. Babington beschikte over 1500 manhoeveel Gordon er had wordt niet vermeld. Voor deze overmacht zijn de Boe ren ten slotte teruggetrokken in hun stellin gen. Daar zit de kneep. Er kan dus hoog stens van een mislukten strooptocht midden in het door de Eugelschen bezette gebied sprake zijn. Van de ernstige nederlaag der Engelschen bij Lindley, waar minstens, d. w. z. voor zoover tot nu toe bekend, één derde van hun strijdmacht in de pan is gehakt, zijn nog weinig aanvullingsbetichten gekomen. Maar de spanning, waarmede Kitchener op lijding van Kuox wacht, wordt door het publiek hartelijk gedeeld. Alle nieuws van Lindley is door gewonden aangebracht, en deze hebbeu reeds de wetenschap verschaft dat een afdeeling van de «lijfwacht" van den opperbevelhebber erg is toegetakeld, Daar de Boeren gezegd worden over een groote overmacht beschikt te hebben, ia het te vreezen dat Knox er ook niet al te best is afgekomen. WAALWIJK., 9 Januari 1901. Eervol ontslag. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan P. van Dortmond Gz., als burgemeester der gem. Loonopzand. Kou Maréchaussee. Naar wij vernemen hebben de maréchaus sees P. Peters alhier en G. de Koning uit Raatnsdonkveer onderling van standplaats verwisseld. St. Paulusvereeniging. Ter aanvulling van 't bericht in ons vorig nummer omtrent de voor de leden der St. Paulusvereeniging ophanden zijnde feestavonden, kunnen we thans nog mede- deelen, dat die zullen gehouden worden Woensdag 30 en Donderdag 31 Januari a. s. Woensdag voor de leden die voor December, en Donderdag voor hen die in December zijn aangenomen. Het zullen waarlijk zeer gezellige avonden worden voor de ledenhiertoe zal zeker niet weinig bijdragen dat het bestuur der St. Paulusvereeniging, den hier zoo alge meen bekenden en gevierden Bram de W in ter heeft geëngageerd, om die avonden met zijne zoo gewilde voordrachten te willen opluisterenhij heeft dit dan ook reeds aangenomen. Dus dat belooft iets. Het IJs. Tengevolge van den strengen vorst is de stoombootdienst op Botterdam en Amsterdam gestaakt. Ook de Maasmond en het af wateringskanaal zijn vol drtjfijs, wat net overzetten zeer bemoeilijkt. Voor de liefhebbers van schaatsen rijden, en onze gemeente telt er velen, is de vorst der laatste dagen, een weldaad geweest, waarnaar zij zoolang reeds verlang den. Jammer, dat zoo weinig goede ge legenheid bestaat of men moet er een heel eind voor loopen. Zondag reeds begon de pret, toen werd de baan te Labbegat druk bezocht, het ijs was prachtig, maar het weder ruw koud. Maandag en Dinsdag ging het beter; toen ook werd de baan van° 't vorig jaar, het oude Maasje bezocht, en reed men heerlijk over den gladden spiegel, met volle teugen de frissche lucht inademende en genietende van die gezonde sport. Ook hier was reeds het ijs de oorzaak van een ongeval. Zekere A. T. had gis terenmiddag het ongeluk, toen hij over den spoorsloot gleed, te vallen en zijn arm te breken, die spoedig verbonden werd. Men schrijft uit Drongelen Door de strenge vorst der laatste dagen heeft de stoompout alhier den dienst ge staakt. De overtocht voor voetgangers ge schiedt nu per schietschouw, terwijl voer tuigen nu de reis over Heusden moeten maken. Zoodra echter 'tijs ,zit" komt de stoompout weer in vaart, waarvoor dan ge regeld een vaargeul wordt opengehouden voor voetgangers wordt dan een pa< 't ijs gemaakt. Voor 'teen en ander is vermeerdering van personeel noodig, waardoor velen deze gemeente nog een aardig stuivertj verdienen, 't welk in dit barre jaargetijde seker wel te pas zal komen. t Be Groothertog v. Sakscn-Weimar. Zaterdagavond kwart na zes is de groot hertog kalm ontslapen. De groothertog sliep kalm in, nadat reeds in den namiddag de ademtocht steeds zwakker was geworden en zonder dat hij weder tot bewustzijn was gekomen. In de sterfkamer waren aanwezig de erfgroother- tog, hertog en hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg, twee prinsen van Reuss, de staatsminister Rothe, de adjudant-generaal Palezieux, de beide doctoren, de eerwaarde zuster-overst.e van het Sophia-huis, de hof predikers Spinner en Dilthey en de naaste bedienden. Het lijk aal in de garnizoens kerk ter bezichtiging worden gesteld. De stad hulde zich direct in rouw. Van alle kerktorens luidden de klokken. Karl Alexander, sedert 1853 groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, was den 24sten Juni 1818 te Weimar geboren als de eeuige zoon van groothertog Karl Friedrich en grootvorstin Maria Paulowtia. Hij volgde, nadat hij in 1834 en 1835 Italië bereisd had, de colleges aan de hoogescholen te Jena en Leipzig tot 1837, en bezocht daarna Oostenrijk, Schotland, Engeland en Neder land. Verscheidene jaren was hij als offi cier in dienst bij het regiment kurassiers te Breslau, en in 1841 ging hij naar Pe tersburg, om het met hem verwante Rus sische hof te bezoeken, welk bezoek hij later dikwijls herhaalde. Den 8sten October 1842 huwde hij met prinses Sophie Louise, de dochter van onzen Koning Willem II. Bij gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag in 1888 benoemde de Keizer hem tot Pruisisch geueraal met den rang van veld maarschalk. Karl Alexander bleef de tradities van het hof te Weimar getrouw, door naar zijn vermogen kunsten en wetenschappen te bevorderen. Bij zijn herhaalde bezoeken aan ons land stelde hij zich ook in betrek king met Nederlandsche kunstenaars. Uit zijn huwelijk zijn drie kindereu geboren: Karl August, geboren 31 Juli 1844 (gehuwd 26 Aug. 1873 met Pauline, prinses van Saksen-Weimar-Eiseuach), overl. 20 Nov. 1894, wiens oudste zoon erfgroothertog Wilhelm Ernst sedert 1895 luitenant is bij het 1 e garde-regiment te voetMarie, geb. 20 Jan. 1849, sedert 6 Februari 1876 geh. met prins Heinrich VII van Reuss Elisabeth, geb. 28 Februari 1854, gehuwd sedert 6 Nov. 1886 met Johann Albrecht van Mecklenburg. De betrekkingen van bloedverwantschap met het huis van Oranje heeft de overleden groothertog ook na den dood van zijn ge malin, irouw onderhouden. De groothertog Karei had nog twee dpchters, van welke de oudste, prinses Marie, gehuwd is met prins Hendrik VII van Reuss-SchleizkÖstritz, de jongste, prinses Elisabeth, met hertog Johan Albert van Mecklenburg, die thans regent is van dit groothertogdom en de halve broeder is van Prins Hendrik, den aanstaanden Gemaal van Koningin Wilhelmina. De begrafenis van groothertog Karl Ale xander zal Vrijdagmiddag zijn. Volgens een bericht uit Berlijn, zal Kei zer Wilhelm tegenwoordig zijn bij de be grafenis van zijn oudoom. De hofrouw, die met ingang van Maan dag is uitgeschreven, wordt aangenomen voor den tijd van 25 dagen, waarvan 3 da gen zware, 8 dagen halve en 14 dagen lichte rouw. H. M. de Koningin heeft aan den luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis opgedragen 1. M. te vertegenwoordigen bij de begra fenis van den groothertog. Aan Hr. Ms. afgevaardigde is toegevoegd de ritmeester jhr. Van Tets, adjudant in gewonen dienst van II. M. De deputatie zal Donderdag naar Weitnar vertrekken, alwaar Vrijdag de uitvaart plaats heeft. Hare Majesteit de Koningin-Moeder doet zich bij de begrafenis van den groothertog van Saksen vertegenwoordigen door den intendant van H. Dr. Huis Jhr. de Ranitz. Huwelijk van H. M. De aangifte van het huwelijk van H. M. de Koningin met hertog Hendrik zal zeer eenvoudig geschieden. H. M. en de hertog behoeven alleen de noodige stukken ge- teekend aan den minister van justitie ter land te stellen, die dan voor het deponee- ren ten stadhuize zal hebben zorg te dragen. Van de vorstelijke familie van Wied, welke thans in het zuiden van Italië ver toeft, worden bij het huwelijk van II. M. de Koningin in de residentie verwacht de erfprins en erfprinses, zoomede prinses Louise. Mecklenburg's Vlag en Wapen. In het atelier van de Amsterdamsche Vlaggen fabriek op de Keizersgracht, is de Mecklmburgsche standaard te zien, welke reeds bij verschillende gelegenheden op Het Loo is geheschen en door Hertog Hendrik voor eenigen tijd is afgestaan, opdat voortaan hier te lande geen verschil van meening meer behoeve te bestaan om trent de kleuren der Meclkenburgsche vlag. Het exemplaar is geheel uit één stuk ge weven. De kleuren zijn blauw, geel, rood. Het blauw is dat van de Hollar.dsche driekleur, dus niet lichtblauw, zooals som mige heraldici meenen. De witte midden- baan komt alleen voor in de Mecklenburg- sche marinevlag en vindt, daar de marine in dezen Duitschen staat geheel is afgeschaft, geen toepassing meer. Mecklenburg en Schwerin hebben beide deze blauw- geel-roode vlag. de .van De persoonlijke vlag van Hertog Hen drik is blauw met een gouden griffioen. Het wapen van Meeklenburg-Schwerin, op den in bruikleen afgestanen standaard voorkomende, en dat ook het familiewapen van den Hertog is blijkt in alle o derdee- len overeen te komen uiet het wapen, dat door den heer M. G. Wildeman te 's Gra- venhage in zijn onlangs verschenen brochure is aangegeven. Het fond van het wapen is eens gedeeld en tweemaal doorsnedenin het hartschild bevindt zich het wapen van het graafschap Schwerin, Rostock, Ratzeburg, Stargard en Wenden. Het wapen is in vlag geweven over de drie banen. Iets over hoffelijkheid. Onder dezen titel lezen we in een Dag tot Dag" in 't 11 bid. o. a. de vol gende regels over de woorden, die de heer Troelstra in de Tweede Kamer meende te moeten gebruiken bij de behandeling der wetten, met betrekking tot het a s. huwe lijk van H. M. de Koningin /yWelk een rauwe hartelijkheid, om als het huwelijk der jonge Bruid besproken wordt te schimpen op dat groote Duitsche volk, waartoe zoowel haar moeder en haar bruidegom als haar eigen voorvaderen be- hooren. In vele opzichten verschillen wij Nederlanders door historie en aard van den Duitschen nabuur. Maar geen dommer daad is denkbaar, dan die om ons te ver- hoovaardigen op een vrijheid die niet wij, maar onze voorvaders wonnen - in plaats van uitsluitend acht te slaan op die mach tige hoedanigheden, waardoor het Duitsche Men heeft toen een tjalk gezien, die zeer van de stormvlagen te lijden had. Nadat de beambten der Zuiderzee-poli'ie uii Edam liet vaartuig van schipper Groene- veld, uit Purmerend, behouden te Edam hadden binnengebracht (die ook in gevaar verkeerde), is later nog een poging gedaan om de andere tjalk te bereiken. Door nood weer en gemis aan stoomvermogen moesten de beambten onverrichter zake terugkeeren. Thans spoelen allerlei voorwerpen aan bij den Zeevangsdiik, o. a. een kist waarin de jas van een militair, ecu watervat, enz. Waarschijnlijk is een ramp gebeurd. Nader schrijft men Het is thans gebleken dat in de scheeps kist geborgen was de jas van een korporaal der infanterie, gemerkt 3995blijkens het zakboekje, daarbij gevoegd, behoorende die vermoedelijk aan D. Zuidhof, le reg. int., 1 comp, 3e bat. Daar nog vele andere voorwerpen aange dreven zijn, wordt het vermoeden bijua zeker dat een tjalk in de laatste sto.men, niet ver van het eiland Marken, is vergaan. Vermist. Het vermiste meisje, Naatje Krijnen, uit Amsterdam, is nog steeds niet terecht. On danks alle nasporingeu de politie heeft o. a. in het IJ doen dreggen en het haven bootje der politie heeft dit vaarwater óók afgezocht, is er nog niets omtrent haar ontdekt. De ouders zijn ontroostbaar. De vreese— lijke spanning, waarin zij om'rent het lot van hun kind verkeeren, is voor hen niet om uit te houden. Wisten ze maar ót ze werkelijk dood was, de zekerheid hiervan zou nog niet zoo smartelijk zijn, als de onzekerheid die hieromtrent thans nog bestaat volk - dat nu leeft - prikkelend en op- Naatje was een braaf, vroolijk meisje, dat op wekkend ons tot voorbeeld kan zijn. En even weerzinwekkend is de ongema nierde vrijpostigheid om de jonge Koningin te vragen ffhaar jeugdigen Nimrod" smaak voor beter vermaken in te boezemen. Afgescheiden van den ploeriigen vorm, is de raadgeving zelve ongemanierd en on gepast. Er zijn zeker edeler vermaken dan het jagen maar even zeker ook ontelbare die veel onedeler zijn. Men kan een voortref- telijk staatsman, een groot kunstenaar, een machtige veldoverste zijn, en toch bijzon der veel van jagen houden. Indien een nederig journalist een woordje van verweer mag doen hooren, dan zou ik zeggen, dat ik mijn dagelijkschen plicht er niet slechter om vervul, omdat ik er van houd soms een konijn te schieten. Ik vind het jacht maken op effect en op gekroonde hoofden, waaraan de patriot 'ïroelstra zich bezondigt, veel erger wan- jacht op wild in duin en de heide. dan de langs en daad bosch Atjch. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 5 dezei gedag- teekende telegram van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië ffDoor geweldige overstrooming bijna ge- heele Pidiëvallei (ter Noordkust van Atjeh) geteisterd. Bivaks ondergeloopeu. Veel vivres en uitrustingsstukken verloren. Men- sclien en wapens gered. Houten bruggen weggeslagen. Veel vee verdronken en veld gewassen vernield. Vijfhonderd meter van den spoordijk tusschen Sigli en Padang Tidji weggeslagen. Rijstgebrek wordt niet gevreesd. Verkiezing. Wanneer het Centrum goed is ingelicht, zijn de leden van de Tweede Kamer, de heeren F. Til. J. II. Dobbelman (afgevaar digde voor Nijmegen) eD mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg (afgevaardigde voor Eist), voornemens bij de a. s. algemeene verkiezingen geen nieuw mandaat te aan vaarden. Nieuwe telegraafkabels Terwijl de Indische mail het bericht brengt van een Duitsch Nederlandsche overeenkomst, ten doel hebbende Oost—Indië langs uiet Engelsche telegraaflijnen met Europa te verbinden, wordt ook in Frankrijk ditzelfde doel nagestreefd. De Fransche regeering heeft een wetsvoorstel in gereedheid gebracht tot uitbreiding van het Fransche kabelnet dat voorstel is betrekkelijk beperkt, en den laatsten avond, dien 21) thuis doorbracht nog zoo lief met haar kleine zusj? gespeeld had. Er bestond tusschen haar en den matroos, die over één jaar uit Indie weer keert, een zeer innige verstandhouding en zij schreven elkander trouw. Beiden waren ijverig aan het sparen om zoo gauw mogelijk te huwen als hij uit Indie terug kwam. Er is reden aan te nemen dat Prenger haar op denbewusten Zondag heeft nageloopen toen zij naar de woning harer ouders in de Van Heemskerckstraat ging. Verschillende personen herkennen in hem den man, die tusschen 7 en 10 uur des avonds in die buurt zoekende heeft rondgezworven. Twist. Men deelt aan de Geld. mee, dat Maan dagmiddag te Osch tusschen twee personen een twist'moet plaats gehad hebben, waarbij de een den ander met een stuk hout een slag op 't hoofd heeft toegebracht. Een spijker, die aan 't eind van het hout zat, moet daarbij tot de hersens zijn doorge drongen, waardoor de verwonding waarschijn- ijk doodelijk is. Het slachtoffer werd naar zijne woning vervoerd en aldaar verbonden. Zijn toestand was zoo zorg wekker d, dat de laatste Sacramenten op dat oogenbük niet meer kouden worden toegediend. De dader werd al spoedig door den wachtmeester der marechaussee in boeien geslagen. Verbrand T11 een gehucht onder Ossendrecht is het kind van den arbeider V., tijdens de af wezigheid der moeder, in de wieg, d:e te dicht bij den kachel geplaatst was, ver brand. Moordaanslag. Zaterdagavond om kwart over negenen heeft de Belgische zeeloods A. J. Maldeg- hern, wonende in de Nieuwstraat te Vlis- singen, in een opwelling van drift, omdat zijne kinderen al gedurende een aantal dagen niet tegen hem spraken en nu ook weder thuis waren gekomen zonder tegen hem te spreken, met een revolver op zijne 24-jarige dochter geschoten en haar levens gevaarlijk aan den hals verwond. Maldeghem werd door den waarnemenden commissaris van rijkspolitie, den heer J. C. Fanoij, onmiddellijk gearresteerd. De re volver, die hij in zijn broekzak had, bleek nog twee scherpe patronen te bevatten deze werd natuurlijk in beslag genomen. De dader, die bij het plegen van deze ver schrikkelijke daad, vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerden staat overigens als een oppassend huisvader en daarom hebben een 40-tal Kamerleden het als een goedaardig man bekend eu zijn ge- initiatief genomen tot uitbreiding van het zju js n0gal talrijk, naar wij vernemen heeft gedane regeeringsvoorstel. Onder de lijnen hij twaalf kinderen. Zondag werd hij per die zij iu de eerste plaats wenschen. behoort j r-j1 n bewaring Het meisje werd Zaterdagavond op advies van den arts Vermaas onmiddellijk naar het gemeenteziekenhuis, na alvorens zijn be- n. behoort rjjtujg door rijksveldwachters naar het huis behalve de zeelijn, die langs de Chineesche bewaring te Middelburg overgebracht, kust van Saigon tot Port Arthur zal loopen een lijn Saigon-Pontianak-Batavia, lang 1291 mijlen. De kosten van die lijn worden ge raamd op eeu kleine 5 millioen gulden. Een tweede kabelnet na de voltooiing van het eerste te leggen, omvat o. a. de lijn Réuni- on—Batavia, terwijl la Réunion reeds direct met Madagascar verbonden is. Zoodoende zou bij eventueel goeden afloop van den Zuidafrikaanschen oorlog door een betrekke lijk kleinen kabel, die Lourengo Marquez met Madagascar zou verbinden, de Zuid Afrik. Republiek ook een niet-Engelsche telegraaf verbinding verkrijgen. Uit alles blijkt, dat de les van den Zuid afrikaanschen oorlog niet is verloren gegaan, en dat Engeland onder de schadeposten van het Chamberlain bewiud zal mogen rekenen de vernietiging van zijn kabelmonopolie, dat alleen geduld kon worden zoolang het zuiver commercieel bleef. Mocht het voorstel der 40 leden eenig succes hebben, dan zal on getwijfeld de Nederlandsche Regeering evenals bij de Duitsche combinatie ook bij deze de lijn Batavia—Pontianak—Saigon voor een Nederlandsche onderneming reserveeren. Hbl. in Schip vergaan Het staat te vreezen, dat in de Zuiderzee (op den Oudejaarsdag) een schip is vergaan, en dat de bemanning niet gtred werd. diend, overgebracht. De kogel is nog niet verwijderd kunnen worden. De toestand is zeer zorgelijk. Baardwijk, 8 Jan. De tooneelvereeniging „Baardwijk's Vriendenkring" gaf gister-avond haar aangekondigde voorstelling. Een talrijk publiek vulde de zaal van den heer A. Mulders eu zeer voldaan keerde het huis waarts. Hoewel uit nog jeugdige krachten bestaande speelden de leden hurne rollen goed af 't spel liep vlot eu was zeer natuurlijk. De rolverdeeling was uitstekend, wat vooral in de beide eerste nommers uitkwam. Blijft de vereeDiging zich oefenen, zooals ze nu gedaan heetf, dan wacht ons nog menig genotvollen avond.. Ten huize van den heer J. De Kort werd gister-avond eeue vergadering der St. Paulusvereeniging gehouden, waarin mede- deeling werd gedaan, da! Maaudag 14 dagen door den ZEw. heer Pastoor den leden een feestavond wordt [gegeven en dat tot lokaal der vereeniging wordt ingericht de herberg van J. Krol, thans nog bewoond door G. Dekkers. Sprang Naar men ons meldt zal hoogst waarschijnlijk a. s. Maandag of Dinsdag in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente alhier 1 ptreden de heer Snijman van Trans vaal. Gelijk oveial elders, zal ook hier zeker eene zeer talrijke scliare naar den spreker komen luisteren. De collecte voor het Huldeblijk aan H. M Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van hoogst derzelver huwelijk, heeft in deze gemeente opgelracht 67, 30. Cupcli?, 7 Jan. Woensdag a. s. zal het bestuur van de IJsclub alhier ijs en weder dienende, een wedstrijd doen houden van jongens van 14 tot en met 17 jaar, uitsluitend in het schoonrijden, van jongens van 12 en 13 jaar in het hardrijden en van jongens van 9 tot en met 11 jaar, eveneens in het hardrijden. De wedstrijd zal omtrent 1 uur aauvangen. Bussen, 8 Jan. Voor de talrijk opgekomen leden gaf de fanfare „Wilhelmina" alhier gisteravond haar aangekondigd concert. Met veel succes werd het keurige program afge werkt. Oogstte de directeur met zijn korps voor de muzieknummers veel bijval, vooral voor het accuraat en met gevoel gespeelde „Talon Rouge" van Schweinsberg, met niet minder applaus werden de dilettanten be groet. En de heer Verhoeven met ziju „Heer Lucien van 't Kanto r", en de heer van Iersel met „Een mensch zonder Geld" en de heeren van Iersel en Weterings met het prachtig gezongen duet „Twee geniale Jongens" vielen zeer in den smaak van 't publiek, ge'.uige het telkens luide applaudis- sement. Voor onze komiek Berm, die op trad met „Onderling Kunstgenot" was de verwachting hoog gespannen, doch hij hand haafde niet alleen zijn ouden roem, maar deed dien nog toenemen. In een woord „Wilhelmina" heeft bij deze eerste uitvoering iu de nieuwe eeuw eeu succesvollen avond gehad, die nog veel voor de toekomst doet verwachten. Dat de burgerij van Dussen dit op prijs weet te stellen heeft zij bij de intrede van 't nieuwe jaar financieel bewezen. Daarom leve Wilhelmina Door den strengen vorst is de verbin ding met de Langstraat voor voer- en rij tuigen geheel verbrokende posttijd is 's morgens twee uren verlaat en na den middag drie uren vervroegd. Een vervelenden toe stand voor onze geisoleerde streek. Was er maar tramverbinding met Heusden Kaamsdonksveer, 8 Januari. Bij gunstig weder zal a. s. Donderdag alhier eene wed strijd op schaatsen gehouden worden om flinke prijzen, welke Daar wij vernemen zulleu bestaan uit spek en steenkolen. Van een wagen der Zuider Stoomtram weg Maatschappij brak Maandag avond op de Dougebrug eene veer, zoodat de tram tot werkeloosheid werd gedoemd en de rei zigers moesten uitstappen. Door het zeer cordaat optreden van den conducteur der tram, de heer Huijsmans, werd het werk in korten lijd zooveel mogelijk verholp* u, zoodat langzaam doorgereden kon worden naar het eindpunt alhier, waar de averij ge heel hersteld werd, en de dienst, dank zij het optreden van genoemden beambte, er niet onder leed. In eeu gehouden vergadering der on derling Lotcrijvereeniging in het cafe van W. J. Simonis zijn tot bestuursleden gekozen, de heeren J. van Vugt Az. Voorzitter J. Scaps, Penningmeester, J. v. Vugt Hz. 1ste Secretaris en H. v. Alphen Commissaris. Het bedriegclijke ijs heeft reeds eeuige onaangenaamheden uitgedeeld. Aangelokt door de prachtige ijsbanen, welke men in onze plaats vindt, kwamen reeds Zaterdag vele vreemdelingeu daarop het edele schaat- seniijden beoefenen. De hr. Scholtens uit Geertruidenberg had het ongeluk een arm te brekeu, terwijl onderscheiden personen hunne liefhebberij met een nat pak moesieu betalen wat in dit gure jaargetijde waarlijk geen buitenkansje is. Door den aanhoudenden vorst is hetijs nu echter sterk, wat echter uiet overbodig is, daar het geene zeldzaamheid is, op een mooien dag, zooals heden, eeu duizeudtal rijders en rijdcresseu op ouze banen te zien. Kaatsheuvel, 3 Jan. Heden vierde alhier de heer G, Van Woerkum zijn 25—jarig jubilée als hoofd der O. L. school van ver schillende huizen wapperde de nationale driekleur. Talrijke blijken van belangstelling van zijne superieuren, van collega's, van oud—leerlingen, van vrienden eu kennissen mocht de jubilaris gedurende den dag om vangen. Verschillende prachtige cadeaux werden hem aangeboden als een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid en waardeering van eene 25—jarige getrouwe plichtsbetrach ting. Des avonds brachten beide harmonieeu en de liedertafel den feestling eene serenade waarop zij mild onthaald werden. Het moge onze gemeente gegeven zijn nog lang den Heer Van Woerkum als hoofd der school te bezitten tot heil der jeugd en tot vreugde der ouders. GORINCHEM, 7 Januari. De aanvoer van granen was heden gering, inet gewonen handel. Men besteedde voor Ri8tarwe f 7,10 a 7,25 roode dito f 6,80, a 6,90 witte dito 16,80 4 7.— inl. rogge f5,75 a 5,85 buitenl. dito f 6,60 a 5,75, gerst t 4,70 a 4,80, haver f3,50 4 3,70, duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten, f0— a 0,— alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 17 runneren, 2 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 11 biggen. le qual. Kalfkoeien f200 4 210 Kalfvaarzen f140 a 160 1140 4 150 f140 4 170 f 80 a 90 f 50 a 60 f 40 4 iO f 12 a 14 vette varkens van 20 4 21 ct biggen van 1 6,a 11.per Melkkoeien 2V, jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 2 per half kilo, 11 etuk.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2