Houtver hooping Notaris BINK Dames Laarzen Drukwerk! A n toon Tieten Cofiespondenten Eerste Klasse der Nederlandsche Bank, Slaapkamer' AmeublementenBed denMatrassenDekens IJzeren LedikantenWiegen enz A. C. VAN DER 1EÜLSN Wegens vergevorderd seizoen van alle voorradige P E L TER IJ EN met 15 pCt. korting bij FLINKE BIJYERDIENST ABONNEERT U OP De Echo van het Zuiden Advertentiën. DE ROESTELBERG Veeteelt Land- en Tuinbouw HEEREN BOTTINES W TIMMERMANS ZONEN te Waalwijk,' ANTOON TIELEN, Waalwijk. E, FLINKE BIJVERDIENSTE, Ingezonden stukken. Handelsberichten. verkoopen: 3e Groote Verloting, J. VERSPOELD, Kassiers en Commissionairs in Effecten. Pensmarkt B 32 en 33 's Bosch. LAURENS SNAPHAAN, 5 uitgever: ANTOON TIELEN, te Waalwijk, op het Landgoed te Waalwijk, zal op Maandag 4 Februari 1901, 60 koopen 4, 5 en 6 jarig Eiken Schaarhout beneden de bergen en 50 koopen masten Hopstaken, Boomstaken en Frambozcnstaken en brandhout beneden en op de bergen. te WATERGRAAFSMEER. franco AMSTERDAM. St. Anthoniebreestraat 40. AMSTERDAM. Waalwijksche Snelpersdrukkerij Werkende met de nieuwste Materialen Lettersoorten. Waalwijk- Waalwijksche en Langstraatsche Courant, begrafeniskosten was geen cent beschikbaar. De overledene was echter in een z g. be grafenisfonds. Nauwelijks was het bedrag, waarvoor 's mans leven verzekerd was, in handen der familieleden, of dezen organi seerden een feestavond, waar het beestach tig toeging. De „treurende" weduwe, een vrouw van 62 jaar, heeft zich bij die ge legenheid zoodanig bedronken, dat zij het met den dood bekoopen moest. Denzelfden dag waarop de man liegraveii was overleed zij' 's avonds tengevolge van drankmis bruik. Ongeluk. liet driejarig dochtertje van den winke lier F. v. B. in de Gasthuisstraat te Tilburg, dat in een onbewaakt oogenblik uit een kan heete koffie dronk, is Maandag aan de gevolgen overleden. Moord. Te Seruliu in Slavonic zat een individu, Rajko Marie, in voorloopige hechtenis. Zijn zaak, hij had een vierdubbelen moord ge pleegd, zou eerdaags voorkomen. Hij is echter de galg, zoolang het duurt, nog ontloopen en uit zijn kerker ontkomen, na den cipier, diens vrouw en kinderen, op wreedaardige wijze te hebben omgebracht. Het spoor van den schurk is nog met teruggevonden. Baardwijk, 22 Jan. Gisteravond was het feest voor de leden der Sc. Paulusvereeniging alhier, die zich hun gang naar 't lokaal van den Heer L. van Cromvoirt niet beklaagd hebben. Immers, de Heer Lucien, de met roem bekende karakter-humorist was uitge- uoodigd eeoige zijner zeer aardige scènes te komen voordragen. Van begin lot eiude van den avoud was 't een en al pret, want wat Lucien voordraagt is mooi. t Kan zijn, dat sommigen 't nog beter kunnen, maar ze liggen toch maar niet voor 't oprapen. Alles gaat bij hem even natuurlijk en ongedwon gen en we kunneu waarlijk niet zeggen, wat hij 't mooiste afwerkte. Zijn slot „Dat heb ben wij was meesterlijk. Tot afwisseling gaf de Heer Louis d'Helft eenige zeer mooie nummers voor piano. Het applaus na de voordracht der verschillende nummers was ruim verdiend en zeker weuschen alle be zoekers van gisteravond spoedig de beide artisteu weer te mogen hooren. Dussen, 22 Jan. Gisteravond voor het eerst is de postkar weer op haren gewonen tijd aangekomen. Van nu af zullen de be stellingen weer geregeld plaats hebben. Het Bestuur der fanfare „Wilhelmina" heeft besloten deel tc nemen aan de groot- sche hüldebetooging der harmonie- ca fan fare-gezelschappen op 4 Febr. a.s. in Den Haag. Gedurende de laatste dagen van den winter hebben vele werklui een aardig duitje gesnapt met het vangen van aal. Vele troepjes trokken met bijl en rischtuig er op uit en kwamen göed beladen terug. Bij deze gelegenheid is een aal vau 88 c.M. lengte gevangen. A la jeune siècle. Een dienstmeid had het dezer dagen zoo op haar meesteres gemunt, dat zij, op haar gezeten, deze een flink pak slaag toediende. De knecht, hel rumoer hooreude, kwam toegeloopen en waarschuwde den baas. Inmiddels wist dc meid door een schuifraam te ontvluchten. Raamsdonk, 22 Januari. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1900 uit 2785 mauuen en 2782 vrouwen, totaal 5567 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 119 mannen en 142 vrouwen, door vestiging met 75 mannen en 108 vrouwen, saroeu 444 zieleu. Zij verminderde door overlijden met 65 mannen en 66 vrouwen, door vertreje met 84 mannen en 121 vrouwen samen 339 'zielen zoodat op l Januari 1901 de bevolking bestond uit 2827 mannen en 2845 vrouwen, totaal 5672 zielen. Er werden 37 huwelijken gesloten. Teekenend is het dat Raamsdouksveer daarin (de vermeerdering) het leeuwenaandeel heeft.. Immers, de bevolking is vermeerderd met 105 zieleu. Volgens verslag van den Z. Eerw. Heer Pastoor aldaar bedroeg de ver meerdering der katholieke bevolking te Raamsdonksveer, met 67 zielen. Nemeu wij het verraeerderingscijfer der Protestanten op 20 zielen (wat zeker niet te hoog is) dan blijft voor Raamsdonk slechts eene vermeer dering van 15 zielen waar te nemen. Zondagmorgen vond men in de z.g. Werfkampen onder Raamsdonksveer, langs den weg liggeud een zekere C. v. L. bijge naamd „Buil". Sedert geruiroen lijd waren zijn geestvermogens abnormaal. Zaterdag had hij zijn tehuis alhier verlaten en is toen door eenige straatbengels verschrikkelijk ge plaagd. Na eerst Raamsdonksveer bezocht té hebben, kwam hij in de Werfkampen, waar hij waarschijnlijk niet den weg meer wist. Toen men hem vond leefde hij nog. Dadelijk werd hij naar Broekmans gedragen, waar hij kort na dien overleed. Er was reeds beslist dat hij deze week in het gast huis te Raamsdonksveer zou worden opge nomen. Raamsdonksveer, 22 Januari. Aan den Maasmond alhier had een voorval plaats dat zeer treurige gevolgen had. Iemand zag op het ijs eene waterhen zitten, welke zoodra hij ernaar greep, een eind verder op het ijs vloog. Een machinist van een der booten van den Waterstaat wilde nu probeeren het diertje te vangen toen ook hij het wilde grijpen, vloog het nogmaals weg, waarop de machinist den terugweg aanvaardde. Daarvoor moest hij de planken waarover hij geloopen had, 'verschuiven. Toen hij daarvoor op het ijs ging staau, zakte dit onder zijn voeten weg. Juist wist hij de rand van het ijs te grijpen, wat tot ziju geluk niet verder afbrak, anders vare hij zeker verdronken, daar hij ongeveer midden in de rivier wrs, en het volk dat op den wal stond hem niet kon helpen. Door den zuivdconsu'eut, den Heer Lijst, zal. naar wij met genorgen vernemen op Donderdag 24 dezer, 's avonds 6 uur eene voordracht worden gehouden over de middelen ter verkrijging veel en goed zuivel. Gisteren namiddag had alhier eene vio'w, bij het spoelen van waschgoed in de haven, het ongeluk voorover daarin te vallen. Aan eenige wakkere schippers gelukte het, n.x veel moeite, haar op het droge te brengen. Tot heden heeft zij haar spraakvermogen nog niet teruggekregen. Wij hopen het beste. Morgen zal, naar wij vernemen, de stoombootdienst van hier naar Rotterdam weer hervat worden, en a.s Vrijdag uiterlijk die naar Amsterdam. Reeds heden deed eene der booten eenen verkenningstocht naar Dordrecht, waar. naar men meende, het ijs nog eenigen tegenstand zou bieden. Gisterenmorgen had een wegwerker der Staatsspoorwegen van het naburige Made, alhier het ongeluk bij werkzaamheden aan de lijn ziju been te breken. Dadelijk werd hij naar het gasthuis alhier vervoerd, waar door dr. Gutteling de eerste geneeskundige hulp verleend werd. Aan het keizersveer onder deze gemeente, heeft den over ocht met de stoompont weer geregeld plaats, zeer ten geiieve d.r bewo ners van het Overland. Heden is aan den overweg der S. S. eeu tweede wegwijzer vanwege de Algem. Nederl. Wielr. Bond geplaatst. Zulks is zeer in het belang van het toerisme. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) VOLKSBIBLIOTHEEK. Een woord aan den Heer R. C. A. VAN CRANENBURGH. „De Echo vun het Zuiden'' zou haren naam, dat zij een weerklank is van wat er in deze streken omgaat, weinig verdienen, indien Uw artikel van Zondag j.l. geeu schrijven uitlokte vau dezen of genen lezer. Want ik keil verschillende personen, die aanmerking moeten maken op den inhoud van uw stuk. Ik doel daarbij niet op de taal- en stijlfouten, die het ontsieren, die toch komen zoowel in kleine als groote bladen dagelijks voor en mogen niet te breed uitgemeten worden, wijl het maar zeer weinigen gegeven is hunne gedachten in eenen onberispelijken vorm te gieten. Neen, er is eene ernstiger grief, die ik tegen het artikel heb, en wel deze! Gij pronkt met eene geleende veer, en zoo iets kan niet door den beugel. Of hebt Gij niet het geheele stuk door den mond vol van volksontwikkeling, waar mijn in ziens de term „zoet houden" had moeten gebruikt worden Volksoutwikkeling, heer lijk ideaal, dat tal van ernstige mannen en vrouwen, vooral ook in Nederland, dagelijks nastreven met alle kracht, die in hen is Laat ons eens nagaan, wat wij onder ont wikkeling hebben te verstaan, en ik twijfel er niet aan, of na lezing van dit mijn ge schrijf zal erkend worden, dat Gij dat schoone woord niet hadt mogen bezigen. Daar liggen voor ons een eikel, een beu kei en een hennepzaadje. In dien eikel, dien beukei, dat hennepzaadje zijn de trot- sche eik, de schoone beuk, de nuttige hen nepplant besloten, gewikkeld. Zonder dien wel niet onbevalligen, maar toch nie- tigen eikel, dien kleinen beukei, dat onbe duidende hennepzaadje ontstaan eik, noch beuk, noch hennepplant. Die drie kleine dingetjes worden in geschikten grond gebracht, er heeft een gestadige toevoer van lucht plaats, er komt op zijn tijd vocht en warmte, en door samenwerking van die alle ontwikkelen zich de eik, de beuk, de hennepplant. En terwijl voor deze laatste eenige maanden ter vorming noodig zijn, behoeven de twee eerstgenoein- den jaren voor hun ontstaan, zoodat er ook t ij d noodig is om het wonder van den groei te verkrijgen. Ziedaar nu de letter lijke, de stoffelijke beteekenis van 't woord „ontwikkeling." Mij dunkt, het springt in 't oog, dat tal van geheel onderscheiden factoren moeten samenwerken om ontwikke ling te voorschijn te roepen. Daar ligt een pasgeboren kindje in de wieg. In dat hulpbehoevend schepseltje, dat gaan noch staan kan, ligt een De Wet besloten, die de gansche wereld verbaast door zijne reuzentochten, een Las Cades, die de gevoelende menschheid aan zich verplicht, een Johan de Witt, een Willem de Zwijger, die de patriottische harten der Nederlanders van trots doen zwellen, een Galileï die de wetenschappelijke wereld ver rukt, enz. Zonder dat nietige schepseltje, dat nog niet veel meer kan dan schreeuwen, wordt geen scherpzinnig uitvinder, geen weldoend priester, geen nuttig werkman gevormd. Dat teere wicht wordt gekoesterd, gevoed, gekleed, opgepast, dag en nacht bewaakt, zorgen zonder tal worden er aan besteed, hoofdzakelijk door de moeder. Ook de vader wijdt het zijne zorgen, en later treden de onderwijzer en de godsdienst leeraar op en door samenwerking van die allen en nog anderen ontwikkelt zich de mensch. Ook hier is ter vorming tijd, veel tijd noodig, voor 't wonder van den groei der genoemde en der andere reuzen. Ziedaar nu de overdrachtelijke, de figuur lijke beteekenis van 't woord „ontwikkeling* Mij dunkt, het is zoo klaar als een heldere, zonnige dag, dat ook hier tal van personen en zaken moeten samenwerken om ontwik keling te verkrijgen. Na deze uiteenzetting kom ik tot de Volksbibliotheek. Evenals in de ontwikkeling van den eik en andere natuurvoorwerpen en in die van den mensch onderscheiden zaken moeten samenwerken ten goede, zoo ook moeten in eene volksbibliotheek onderscheiden boeken voorhanden zijn om het door U genoemde doel der volksontwikkeling te treffen. Gij echter zijt eenzijdig in de keus uwer boeken Gij verlangt alleen leesstof, waarmee de lezers worden gehouden in eene bepaalde richting. Gij stelt te voren vast, dat de weg waarop Gij gaat, de eenig goede is, kortom, het komt mij voor, dat Gij juist bang zijt voor ontwikkeling. Wat behoort het einddoel te zijn van de volksontwikkeling Er moeten zelfstandig denkende wezens gevormd worden, die op bepaalde gronden beslissen, of zij geloovigeu dan wel ongeloovigen zijn, die, tot welken stand ook behoorende, te fatsoenlijk zijn om af te geven (letterlijk en figuurlijk) op lieden van andere gezindheid dan zij zeiven. Hoe wilt Gij nu tot zulk een ideaal naderen, waar Gij alles, wat van sociali- stischen kant komt, brandmerkt als uit den booze Gij weet, ik ben geen socialist, maar wilt Gij volksontwikkeling, dan zijt Gij verplicht het voor en tegen van elke zaak, dus ook die van 't socialisme, het volk voor te houden of te laten voorhouden, dan moogt Gij bij 't wijzen naar 't socia lisme niet roepen Een wolf, een wolf Een spook, eeu spook Eveu goed als de verzachtende, verede lende invloed der religie behoort gewaardeerd te worden ook door ongeloovigen, even goed zijt Gij gehouden de nuttige, neen dringend noodige stuwkracht te erkennen, die van het door U zoo gevreesde socialisme uitgaat. Geen helderziend, beschaafd man miskent op 't oogenblik den zegen, door mannen als Marx, Bebel, enz. onder het lijdende en strijdende volk gebracht, geen politieke partij bestaat er meer ot zij, voortgestuwd door de idee van 't socialisme, houdt rekening met de behoeften en wenschen van de werkende klassen. En hiermede, geachte heer van Cranen- burgh hob ik 't mijne gezegd. Gij deedt een beroep op de bewoners van Waalwijk c.a. Omdat ik onder hen behoor, die onder c.a. vallen, was ik zoo vrij 't bovenstaande te schrijven. Ondertusschen Met alle achting, BRUNO DE NOO. VGrevelduin-Capelle, 22 Januari 1901. Heden overleed tot onze diepe droefheid voorzien van de H.H. Sacramenten ons ir.uig geliefd, eenig zoontje, ADRÏANÜS JACOBUS, in den ouderdom van ruim 11 jaren. A. L. DE VRIES. H. DE VRIES-Klerx. Waalwijk, 23 Jan, 1901. GORIHCHEM, 21 Januari. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe t 7.10 u 7,25 roode dito f 6.40, a 6,50 witte dito 16,75 k 7.inl. rogge i 5,50 a 5,75 buiten!, dito f5,40 a 5,70, gerst l 4,70 a 4,80, haver (3,50 a 3,75, duiveboonen (6,75 a 7.blauwe erwten, f0a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 27 runderen, 6 nuchtere kalveren, 3 vette varkens en 6 biggen. Ie qual. Kalfkoeien (180 k 200 Kalfvaurzen f150 a 170 Melkkoeien 1140 160 2ys jarige ossen f160 k 170 Guiste vaarzen f 90 a 100 Pinken f 50 60 Graskalveren f 40 A cO Nuchtere kalv. f 12 a 14 Aangevoerd 3 vette varkens van 21 a 22 ct. per half kilo, 6 biggen van 1 6,a 10.per stuk. Aangeuoerd 0 schapeD en lammeren; scha pen a en lammeren f0 a f 0.Der stuk. Eieren 1.20 a 1.30 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per '/j kilo. ROTTERDAM, 22 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 33 paarden, 0 veulen, 1 ezel, 633 magere en 688 vette runderen, 222 vette, 122 nuchtere en —gras kalveren, scha4^ of lammeren, varkens 31 biggen, 4 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 32 c., 2e kwal. 20 c., 3de kwal. c. Kalveren le kw. 45 c., 2de kw. 38 c.J 3de kw c. Alles per halve kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK J'zn. Vlaardingen. Heden noteer ik Paike bruine Berger looiertraan f 23.p. ton. v bruinblanke Bergertraan f28. blanke Bergertraan f 30.— i, Maaslevertraan fr u Natuurlijke Medicinale Levertraan (Stioogeel) f 34. Stoommedicinalo Levertraan f 50. Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum lusten van pl. m. 190 L. in gewone fusten van pl. m. 100 L. f00.-p. 100 L Heden overleed zacht en kalm» voorzien van de H. H. Sacramenten, onze geliefde Broeder en Zwager, de Heer LOUIS VROOMANS to Nijmegen, in den ouderdom van 71 jaar. Mevrouw L. C. J. TIMMERMANS- Vroomans, J. Bernard TIMMERMANS Wz. Waalwijk, 16 Januari 1901. ONDER LOONOPZAND. des voorm. 10 uur precies nabij de Iloeve bewoond door JOH. YPELAAR in het openbaar VEREENIGING VOOR van Vee, landbouwmachinerien, rijtuigen, fietsen, luxe artikelen enz TREKKING 31 Januari a. s. Prijs per lot f 0.50 11 loten t 5. De ondergeteekende verlangt prijs opgave van EN Ondergeteekende neemt de vrijheid U herinneren, dat alle soort Net Drukwerk op goed stevig papier door hem voort durend geleverd wordt aan F R IJ Z E N, zeker niet hooger dun die, waarvoor van elders komende concurrenten het aanbieden. Alvorens drukwerk te bestellen, vrage men eerst prijsopgaaf bij de firina Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, en voor de Verwisselingskas der Nederlandsche Bank van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Buitenlandsche Wissels, Coupons, Bankpapier en vreemde Muntspeciën, worden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden op 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd en berekend. Specialitei VAN Zie de Prijslijst en de Voorwaarden, Verkrijgbaar bij P. S. Op Zon- en Feestdagen zijn de Magazijnen GESLOTEN. OPRUIM! Voor nette personen, in de omliggende plaatsen van Waalwijk, zooals Baardwijk, Besoijen, Drunen, Kaatsheuvel, Waspik, Loonopzand, enz. enz., vooral voor hen, cJie loopend werk hebben, b.v. voor eene Levensverzekering M. i. d. bestaat gelegen- heidtot liet maken van in een algemeen benoodigd artikel. Uitsluitend brieven onder letter D, bureau van dit blad. het meest gelezen blad in de Langstraat, eene der meest handeldrijvende en de vere streken van het geheele land.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 3