Nummer 8. Zondag 27 Januari 1901. 24e Jaargang be- s Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. Landbouwbfieven ovei Bemesting, AUTO ON TIELEN, Koningin Victoria. Dit nummer bestaat uit twee bladen. WAALWIJK. De Echo van het Zuiden aiiffstraatsclie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e n t 8 p r ij s ppr 8 maanden 1' 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtentikn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. HHWHI In ons vorig nummer deelden we een en ander mede omtrent de ziekte van Koningin Victoria, thans iets uit hare lange levens baan Prinses Victoria Alexandrina was de dochter van den hertog van Kent, den broeder van koning Willem IV. „Ik wil goed zijn" sprak zij in haar kinderlijken eenvoud, toen men haar op haar 12den verjaardag mededeelde, dat zij wellicht eens geroepen zou worden, den troon Yan Engeland le beklimmen, omdat haar vader dood was en haar oom, de ko ning, geen kinderen had. Koningin Victoria heelt haar in onschuldig kinderlijke blijd schap geuite belofte haar geheele leven door vervuld jegens haar volk. Prinses Victoria werd met teedere zorg opgevoed door haar moeder, een Coburgsche prinses, en genoot onder leiding van den hertog van Northumberland haar opleiding van de beste leerkrachten van het Konin krijk. In bescheiden omstandigheden gingen haar kinderjaren voorbij, gedurende welke zij zoowel physiek als intellectueel zich in zeer gunstige, richting ontwikkelde. Moeder en dochter bewoonden het Kensington-Paleis waarin de prinses geboren was en daar was het ook, dat zij, opgegroeid tot een slank, groot meisje, zich op 18-jarigen leeftijd voor het eerst als koningin begroet zag. Het was op den 20»ten Juni 1837, 's nachts om 8 unr, dat koning Willem IV te Windsor overleed. De aartsbisschop van Canterbury en de Lord Chamberlain, die de laatste oogenblikken van 's kouings leven aan diens sterfbed hadden doorgebracht, ver trokken onmiddellijk naar Londen en von den daar 's morgens om 5 uur in Kensing ton-Palace alles nog in diepe rust. blechts met moeite konden zij er de bedienden toe overhalen, de nu koningin geworden prin ses te wekken, die hen eindelijk ontving, nadat zij slechts een sjaal over haar nacht gewaad geworpen en een paar pantoffels aan de voeten getrokken bad, terwijl heur haren los om haar schouders golfden. Zoo ontving Victoria de eerste hulde als koningin van het machtigste rijk op aarde Bij de eerste woorden der toespraak „Your Majesty* rolden haar de tranen over de wangen, doch met waardigheid en zelf bewustzijn bood zij haar rechterhand tot de handkus. Deze liefelijke bescheidenheid, gepaard met de waardigheid eener koningin, kenmerkten spoedig het geheele optreden van „the most gracious queen*; zij ver overde, weldra de harten harer onderdanen, de harten der geheele wereld. Zulk een jonkvrouwe als koningin te huldigen wij, Nederlanders weten het uit korte ervaring als een koningin die in Engeland heerscht, zonder te regeeren, moest wel groote aan trekkelijkheid hebben. 28 Juni 1837 vond de officieele kroning in Westminster Abbey met groote pracht en praal plaatsmet een vervelend cere monieel, zooals het met niet noemenswaar dige wijzigingen sedert 979 gebruikelijk was geweest bij alle Engelsche kronings plechtigheden. De eerstvolgende, groote, openbare cere monie, welke de jonge koningin moest ver vullen, was de opening van het Parlement in eigen persoon. De grootste zorg van Engeland's staats lieden was nu, een waardigen gemaal voor de koningin te zoeken een prins, die der koningin beviel en wiens persoonlijkheid, karakter en familiebetrekkingen hem ge schikt maakten voor de tamelijk moeielijke positie, waarin hij geplaatst zou worden. Door het verstand van de ministers en door het hart van Victoria werd eindelijk prins Albert van Saksen-Coburg-Gotha ge kozen. Dat was een gelukkige keuze. Als raar. was hij het hoofd der familie, maar toch moest de prins-gemaal zich schikken in de positie van den eersten on derdaan zijner vrouw. Als man was hij de natuurlijke leider en raadgever van zijn vrouw, maar toch was prins Albert genood zaakt, in alle politieke zaken, de raadgeving over te laten aan de ministers. Wat hij deed en sprak had slechts een persoonlijke waarde en volstrekt geen officieele of po litieke. Hij liep voortdurend gevaar, zich belachelijk te maken maar hij werd nuttig. Zoolang prins Albert leefde, heeft het nooit den schijn gehad, alsof hij koning van Engeland was en toch is er nooit iets op het gebied der binnen- of buitenlandsche politiek gebeurd, zonder zijn raad, zonder zijn toestemming. De leiders van de beide groote partijen, de Whigs en de Tories wis ten, dat hij hart had voor zijn nieuwe vaderland en dat hij door zijn kennis, zijn opvoeding en zijn verstand het recht had, tot het welzijn van dat vaderland mee te werken. Heel het volk van Groot-Brittannië en Ierland treurde dan ook in werkelijkheid met de koningin inee, toen de prins-gemaal laar in 1861 door den dood werd ontrukt. Sedert ziju dood heeft koningin Victoria nooit weer een echt feest bijgewoond steeds droeg zij het een harer zoons, en voord den prins van Wales op, haar te vertegenwoordigen en zelfs op feestdagen in haar eigen familie heeft ze nooit het weduwen-rouwkleed afgelegd. Van de negen kinderen, die ze haar ge maal schonk, zijn er drie, de groothertogin van Hessen, de hertog van Albany en her tog Alfred van Saksen-Coburg-Gotha ge storven haar zes nog levende kinderen hebben haar 32 kleinkindereu en 26 ach terkleinkinderen geschonken, daarbij nog niet meegerekend de kinderen van den markies van Lome en van de hertogin van Fife. Van haar kinderen zijn of waren vroeger gekroonde hoofden keizerin Fried rich van Duitschland, door wie koningin Victoria de grootmoeder van keizer Wilhelm II en overgrootmoeder van ziju kinderen werd de erfgroot hertogin van Saxen-Meiningen en de kroonprinses van Griekenland noem den koningin Victoria grootmoeder. Haar dochter Alice droeg de kroon als groother togin van Hessen en dier dochter Alice werd de gemalin van czaar Nicolaas II. Maria, de dochter van wijlen hertog Alfred van Saksen-Coburg, werd weer kroonprinses van Rumenië. Door den prins van Wales en diens dochter prinses Maud, was konin gin Victoria aan het Deensche koningshuis verbonden, in één woord, in bijna alle regeerende geslachten in Europa, zijn af stammelingen van koningin Victoria te vinden. Drie zeldzame jubileumfeesten heeft ko ningin Victoria gevierd 22 Juni 1887 ontving ze de hulde van haar onderdanen in alle vijf werelddeelen, naar aanleiding van haar 50-jarig regee- ringsjubileum en tien jaar daarna vereenig— den zich de vorsten van, alle landen der wereld, om haar zestigjarig regeeringsjubi- leurn, het „Diamond Jubilee", te vieren. 24 Mei 1899 vierden zij en haar onder danen haar SOsten verjaardag. Over de laatste levensjaren van Koningin Victoria heeft een droeve sluier gehangen door de Zuid-Afrikaansche kwestie en den daaruit voortgesproten oorlog, die bij haar verscheiden nog in al zijn bitterheid woedt en een dreigend gevaar voor haar machtig rijk blijft. We hebben hier boven vooral den nadruk gelegd op de vrij passieve rol die Koningin Victoria in het dagelijksch regeeringsbeleid van het Britsehe rijk heeft gespeeld, tenminste in de laatste decaden, om middelijk onze overtuiging uit te spreken dat slechts haar ministers, gesteund door een parlementaire meerderheid en een grootendeels misleid volk, de verantwoorde lijkheid voor dien oorlog dragen Ja, men zegt dat de Koningin zich persoonlijk tegen den rampzaligen strijd heeft gekant, en zij meer dan een harer onderdanen omtrent de waarheid in dezen is misleid en onkundig gehouden. Ook hier is waarschijnlijk slechts in naam, maar niet op last of naar den wensch der koningin gehandeld. De geschiedenis van koningin Victoria's bijna 64 jarige regeering vult een der merk waardigste perioden in de wereldhistorie, zuowel op geestelijk als op politiek en stoffelijk gebied. Niet het minst in en door Engeland heeft het menschdom reusachtige vorderingen op den weg van den vooruit gang gemaakt. Kunsten en wetenschappen, handel en nijverheid hebben in het Britsehe rijk een vlucht genomen, wier wedergade men te vergeefs zal zoeken. Maar de Engelsche buitenlandsche politiek met haar imperialistisch streven, gesteund door zekere bedenkelijke economische en maatschappelijke verschijnselen, vertoont tevens de eigenschap pen van een min of meer ontaardend karakter 't welk misschien de kiemen van achter uitgang en ontbinding bevat. Zeker is, dat op de schouders van haar opvolger een taak rust, wier vervulling hem tienmaal zwaarder zal vullen dan der overleden Ko ningin, die zich in de eenparige liefde en bewondering van haar onderdanen, met uitzondering misschien der Ieren, mocht verheugen. In Koningin Victoria waren voor het Britsehe volk groote herinneringen, groote tradities belichaamdbij haar dood /iet het terug op een periode, waarin de Union Jack, het embleem van Britschen nationalen trots, naur de verste hoeken der aarde is gedragen in naam van de door een reeks van geslachten gevierde konink lijke vrouw die, wat ook haar juiste aandeel in Engeland's historie van de negentiende eeuw moge zijn geweest, in elk geval voor ieder Engelschman de personificatie was van alle huiselijke en maatschappelijke deugden, waarop het Britsehe volk zich beroemt. En in meer dan een opzicht sympathiseert het buitenland in de oprechte droefheid, die haar miljoenen en miljoenen onderdanen in vijf werelddeelen bij den dood van Koningin Victoria koesteren. Groot-Brittannië en Ierland worden dus sedert 22 Januari 1901 geregeerd doorko ning Edward VII, vroeger prins van Wa les, hertog van Cornwall, hertog van Rothe say, graaf van Chester, graaf van Cariick en van Dublin, baron van Renfrew enz. enz. De nieuwe koning draagt de namen Albert Edward, is 59 jaar oud (hij werd 9 Nov. 184-1 te Londen in Buckingham Paleis geboren) en is op éen na het oudste kind van koningin Victoriahet oudste is de weduwe van keizer Frederik van Duitsch land, die in 1840 geboren werd. Men vertelt, dat koning Edward zeer gezien is in de aristocratische kringen, terwijl de Engelsche bourgeoisie hem min of meer wantrouwt. Vroeger was hij meer populair dan tegenwoordig, doch zijn genot zucht, zijn speelzucht en zijn afkeer van ernstige bezigheden hebben zijn reputatie veel kwaad gedaan. Op 4-jarigen leeftijd ontving de tegen woordige heerscher over het Vereenigd Ko- ninkrik den titel van prins van Wales en graaf Van Chester. Lady Lyttelton, de zus ter van Gladstone, was tot zijn zesde jaar ziju opvoedster, Daarna kwam hij onder leiding van Henry Binch. Op 8-jarigen leeftijd (80 Oct. 1849) ver scheen de prins voor het eerst in het open baar met zijn oudste zuster, 't Was bij gelegenheid van de opening van de Kolen- beurs te Londen. Heel Londen was op de been, om den bloudharigen kleinen kroon prins en zijn zuster te begroeten. Het gebeurde kort daarna, dat de kleine prir.s, toen hij eens meeging naar een ten toonstelling, tegen het uitdrukkelijk verbot tentoongestelde voorwerpen aanraakte. Als een strenge moeder gaf koningin Victoria hem daarvoor in het publiek een flinken oorveeg. Deze oorveeg had destijds onge hoord succesde strengheid der jonge moeder beviel den Engelschcn uitnemend en het tooneeltje werd herhaalde malen in beeld gebracht. De prins ontving, onder opperleiding van zijn vader, prins Albert, onderwijs kan pri vaatleraren en studeeide later te Edinburg, Oxford en Cambridge. In de jaren 1860— 1862 maakte hij een reis door Noord-Ame- rika en het Oosten en 3 jaren later door Oost-Indië. Sedert 1863 is koning Edward VII ge luwd met prinses Alexandra, een dochter van Koning Christiaan IX van Denemarken. Als prinses van Wales was zij zeer P°PU" lair in alle lagen der bevolking. Uit dit huwelijk zijn geboren twee zoons: Albert Victor, geb. 1 Jan. 1863, die als hertog van Clarence bekend is en in 1893 overleed en met de prinses Von Teek verloofd was; Georg, geb. 3 Juni 1865, hertog van York graaf vau Inverness en baron van Killarnev, de tegenwoordige troonopvolger, gehuwd met de verloofde zijns broeders, prinses Von Teek. De hertog van lork heeft 3 kin deren. Koning Edward heeft 3 dochters Louise, geb. 20 Febr. 1863 en sedert 1889 gehuwd met den hertog van FifeVictoria, geb. 6 Juli 1868, ongehuwd Maud, geb. 26 Nov. 1869 en gehuwd met prins Karei van Denemarken. In 1860 pleegde een krankzinnige matroos op het leven van den toenmaligen prins van Wales te New-York een aanslag; 4 April 1900 schoot aan het Gare du Nord te Brussel de jonge Sipido met een onscha delijk pistooltje zonder ernstige resultaten op den toekomstigeu heerscher. in 1868 viel hij bij een jachtpartij te Compiègne van zijn paard en bekwam ernstige kneuzingen, en in 1871 werd hij ernstig aangetast door tyfus, wat toen in Groot-Brittannië heel wat zorg baarde. Zijn sterk gestel stelde hem in staat de ziekte te overleven. Hoewel hij nu bijna 60 jaar oud is, bezit de nieuwe koning van Engeland nog zijn volle kracht. Als in zijn jeugd heeft hij levendige belangstelling bewaard voor sport van allerlei aard. Hij is dol op wedrennen, woont grang boxmatches bij, is zelf een verdienstelijk schutter. Bovendien heet het, dat hij jingo in hart en nieren is en daaruit verklaart men zijn antiphatie tegen den czaar van Rusland, maar vooral tegen den teizer van Duitschland, dien hij eenvoudig niet kan uitstaan. serres van Osborne House liggen op het bed. In het paleis en het omringende park heerscht voortdurend sombere stilte. Dezer dagen wordt het lijk naar M ind- sor overgebrachtwaarschijnlijk zal de begrafenis een militair karakter dragen. Woensdag defileerden de bedienden en de pachters langzaam voor de doode koningin, Te Osborne is intusschen alles in diepen rouw. De kustbewaker „Australia", die te Cowes ligt, loste gisteren op het middaguur 81 kanonschoten, iedere minuut één, welk aantal verband houdt met het aantal jaren, die koningin Victoria geleefd heeft. In het kamp te Aldershot werd op hetzelfde uur een gelijk salvo gelost, evenals door de oorlogsschepen op de reede van Ports mouth. Overal hangen vlaggen halfstok en de officieren van zee- en landmacht hebben bevel gekregen een rouwband om den rechterarm te drageu. Te Londen is het stil en doodsch, zelfs in zaken, op de beurs en op de markten. De gerechtshoven en de scholen zijn ge- sloten. Het heet, dat koningin Victoria reeds verleden week Zaterdag zich ten volle be wust was van haar wanhopigen toestand. Zondag geraakte zij geheel buiten kennis. Men trachtte de levensgeesten door toevoer van zuurstof en het ingeven van champagne en brandewijn op te wekken. Maandag morgen moet zij bij haar volle bewustzijn afscheid genomen hebben van haar familie. Eerst richtte zij eenige veelzeggende woorden tot den prins van Wales, daarna volgden de overige leden van het koninklijk Huis en het laatst keizer Wilhelm van Duitschland, dien zij eveneens toesprak. Van toen af begaf haar de spraak. Het laatste woord, dat zij uitsprak was „good bye" (goeden dag). Dan viel zij in een diepen slaap, waaruit zij niet meer ont— waak De deuren van Osborne House werden gesloten: aan alle toegangen werden po litieagenten geposteerd niemand mocht meer passeeren. Het stoffelijk overschot van komngin Victoria ligt nog op hetzelfde bed, in de zelfde kamer, waarin zij is overleden. De wacht wordt gevormd door zes renzig groo te politieagenten, die onbeweeglijk blijven in de doodenstilte. Soldaten staan geschaard op de traptwee officieren houden de wacht voor de deur der kamer. In de sterfkamer branden kaarsen. Ee nige zeldzaam prachtige bloemen uit de wier gelaat kalm en rustig staat als van een marmeren beeld. De armen zijn ge kruist, een rijk maar eenvoudig gouden kruis rust op de borst, het hoofd is naar rechts gebogen, het bed is met oloemen omringd. Twee Indische bediendeu en een hofdame bevinden zich onafgebroken in de sterfkamer. Ook de officieren der koninklijke jach ten en de paleisbediendeu van liet konink lijk domein bezochten in den namiddag de kamer, waar het stoffelijk overschot ligt. Keizer Wilhelm van Duitschland, die voorloopig nog te Osborne blijft, heelt te Londen twee prachtige kransen besteld, versierd met breede linten, waarop zijn initialen en die zijner gemalin prijken, llij zal ze zelf op de lijkkist nederleggen. Behalve de kroonprins van Duitschland zullen bij de begrafenis van koningin Vic toria tegenwoordig zijn de koningen van Italië, van België en van Griekenland, de kroonprins van Denemarken, prins Arnulf van Beieren en de erfhertog van Saksen- Meiningeh. Heden werd in de kapel van Osoorne House een lijkdienst gecelebreerd voor de leden der koninklijke familie en het be- diendenpersoneel. XX. Na de voederbiet, wil ik ook over een meer krachtig voedergewas spreken, name lijk over de boon en. Als akkergewas komen vooral de Paarden- en Duivenboonen in aanmerking. Zij hebben zeer veil tijd noodig om te groeien en worden daarom ook zoo vroeg mogelijk gezaaid. Wanneer de nachtvorsten niet al te streng zijn, doen deze aan de boonen geen schade. Veel droogte is nadeelig voor den groeihet beste komen zij voort op zware klei- of leemgronden, ofschoon zij ook op humus- rijke vruchtbare grondsoorten best groeien. De meeste boonen worden in ons land ver houwt op de zee- en rivierkleigronden; daai verbouwt men zooveel boonen, dat wij jaar lijks heel wat van deze vrucht kunnen uitvoeren. De boonen volgen meestal na graangewassen door hare krachtige wortel ontwikkeling maken zij den stijven bodem weder losser, waartoe ook de bescliaduwinn van den grond door de vele bladeren mede werkt. Op sommige plaatsen zag ik boonen staar tusschen suikerbieten een cultuur, die wanneer de bieten op gewicht gezaaid zijn zeker zeer voordeelig kan zijn, doch die ii de bieteucontraeten vaak verboden wordt. Het zaaien van boonen levert het meest, voordeel op, wanneer de grond meermalei behakt wordt, hetgeen door het zaaien oj rijen gemakkelijk wordt gemaakt. De be werking van het behakken en tevens vai het één keer aanaarden der rijen moet voo het bloeien afgeloopen zijn, daar anders he gewas te veel lijdt. Niet zelden wordt de grond voor boonei bemest, vooral wanneer na den laatste stalmest reeds vruchten geoogst zijn en me na de boonen weder granen wil verbouwer Op kleigronden geven sommige landbou wers er de voorkeur aan, den mest reeds i deu herfst op het land te brengen. Kunst mest voldoet bij boonen zeer goed, voort f Thomasphosphaat en Kalimeststof. Want neer de grond arm ann stikstof is, moi uien ook een weinig Chilisalpeter gevei Dat de kunstmeststoffen den oogst van bod nen zfeêr doet stijgen, bewijst b.v. een prod gedaan door den heer Harms te Neuendeicj in Holstein in het vorige jaar, die do. toediening van Thomasphosphaat, Kaïniet Chilisalpeter zijn oogst anderhalf maal z< groot zag dan bij bemesting met Peru-Guan

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1