Zondag? 27 Januari 1901. VAN feuilleton. Be valsche Baron. a BUNNEN l'A ND. Burgerlijke i tand Handc-lsberiehtei Tweede Blad uit Haarlem aan voorzijde Door brieken WAALWIJK, 26 Januari 1901. Kamer van Koophandel. 1. kamer van Koophandel en Fa- is het volgende adres verzonden Waalwijk, 22 Januari 1901. Aan den Heer Directeur Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht. Bij het steeds toenemende goederenvervoer aan het station van den Staatsspoorweg te Waalwijk is de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar van meening, dat zij zich met recht tot U kan wenden met het ver zoek om voor de verzending van goederen eene'algemeen verlang le verbetering te ver- kr\Vijn'nemen dus met bescheidenheid de vrijheid U voor te stellen om tot het op richten eener goederenwaag aan voor noemd station over te gaan. zooals die reeds in werking zijn o.a. te 's Hertogenbosch en te Tilburg, en waardoor mer. in de gelegen heid wordt gesteld, tot het wegen van ge laden wagens. Wii dringen met gepaste vnimoedigheid bij U met des te meer kracht aan op de invoering van een dergelijk weegtoestel omdat men ons verzekert, dat de bestaande inrichtingen den grootsten bijval on ervinden, en der nijverheid en den handel tot groot aemak en voordcel strekken. En waar nu de Kamer verzekerd is van de jaarlijks grooter wordende productie onzer industrie en tevens van de steeds toenemen de concurrentie van andere middelen van vervoer wendt zij zich in naam van zoovele belanghebbenden dezer handellievende plaats en omstreken tot U met verzoek, om aan het station Waalwijk, als midden-hootdsta- tion der lijn 's Hertogenbosch-Lage-Zwaluwe, eene goederenwaag, als door ons bo venbedoeld in werking te willen stellen. Wij vi.-ien ons met de hoop, dat dit ver zoek door U in gunstige overweging moge genomen worden, overtuigd als wij zt]n, dat daardoor der nijverheid en den handel, onzer bedrijvige streek, waarmede de belangen der Spoorweg Maatschappij voorzeker ook samen gaan, zeer zullen worden gebaat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. B. C. D. E. F. G. geroepen tot het bijwonen der vergadering te houden op Maandag 28 Januari a.s. des namiddags ten 2 ure precies, in het hotel Noord-Brabant, Groote Markt te s Herto genbosch. Op cleze vergadering zal o m. in behandeling genomen worden A. Het vaststellen en het voorbereiden der werkzaamheden voor de Congres vergadering in Juli 1901. Het samenstellen der afdeeiingeu. Bespreking omtrent een bondsorgaan. Zoo mogelijk het benoemen van een Dagehjksch Bestuur. De benoeming van een Secretaris-Pen ningmeester en het vaststellen van het daaraan verbonden salaris. Voorstel iot het uitschrijven van eene ot meer prijsvragen. Het al of niet houden van voordtach ten op de coogresveigadering enz. enz P.S. Deze vergadering is openbaar, dus toegankelijk voor alle leden. Havenwerken Dat er veel liefhebbers zijn voor de op Donderdag a. s. aan te besteden havenwer ken alhier, blijkt hieruit dat bij de Donder dag 11. gehouden aanwijzing een 50 tal aan nemers waren opgekomen. Bede voor Transvaal. Als een bewijs dat de „Bede voor Trans vaal" van den heer v. d. Heijden alhier, in den smaak schijnt te vallen moge dienen, dat de eerste oplage, binnen de veertien dager iceds geheel is uitverkocht. Begrafenis. Gisterenmorgen werd alhier, onder veel elneming begraven het elijarig zoontje van den heer A. de Vries. Hti werd graf waarts gedragen door de leerlingen dei- klasse, waarin hij vioeger zat, begeleid door het hoofd der school en twee ouderwijzers. Huwelijk der Koningin. Het officieele programma de feestelijkheden en plechtigheden bij het huwelijk der Koningin met Hertog Hen drik is thans door den oppeiceremouierneester en den chef van het Militaire Huis der Ko ningin uitgegeven. Ter inleiding van de feesten op 2 Febru— aii van gemeentewege illuminatie, weke het Hooge Bruidspaar te 9 uur in oogeu schouw neemt. Maandag 3.30. Huldebetoogingen der Ne dcrlandsche dilettanten-Harmonie- en Fanfare- aan de voorzijde Koninklijk vau Algcmccne Nedcrlandschc Bond van Schoen fabrikanten. Aangezien van geen voldoend aantal af— deelingen de nameu hunner vertegenwoordi gers als leden van het Hoofdbestuur zijn ingekomen, worden, volgens art. 18 der in middels koninklijk goedgekeurde Statuten, a' de leden van het voorlcopige Comité op- veieemgiugen palcis. 4 Uur ontvangst der depu.atiöu uil Haag en Zuid-Holland, tot aanbieding van ge schenken of hulde adressen en de deputatie uit Amsterdam, tol aanbieding van den Gouden Koels. Koningin—Moeder zal daar bij tegenwoordig zijn. Avonds 8 uur serenade aangeboden door Ce ilia, Rottqrd. Mannenkoor, Zang- en Vriendschap Paleis. 9.15. Aankomst van Hooge Vorstelijke Gasten. Officieele ontvangst aan Staatsspoor- stalion. Families-couper voor in Koninklijk i aiets verblijvende Hooge Vorstelijke Gasten. Dinsdag, 5 Februaii lU/2 Ontvangst der bij het Nederlandsche Hof geaccrediteerde Gezanten ter overhan diging der brieven van gtlukwensching. 12 uur. Ontvangst der niet-Vorstelijke gasten en militaire deputatièo. 1.30. Aubade van de zangverenigingen op het Achterplein van het Paleis. 6.30. Gala diner. 9 uur. Concert in den Koninklijken Schouwburg, aangeboden aan het Hooge Bruidspaar door de feestcommissie. Woensdag 6 Febr., 1.30. Huldebelooging van de verenigingen met hare banieren, het Hooge Bruidspaar aangeboden. (Voorzijde van het paleis). 9 uur soirée ten Paleize. Op Donderdag 7 Februari verenigen zich ten 11 n. 25 v.m. de Wit e Zaal van het Koninklijk Paleis de Minister van Justitie, fungeerende als ambtenaar van den burgerlijken stand bijge staan door den gemeente-sec-etans van 'b Gravenhage. Als getuigen zullen fun- gceren de voorzitter der Eeistc Kamer; de voorzitter der Tweede Kamer luitenant— genei aal Verspijck baron Van Hardenbroek, ooperkamerheerluitenant generaal Dumon- cèau jhr. Schorer, vice-president van den Raad van State. Te 11 30 wordt het huwelijk voltrokken. Na de voltrekking van het burgerlijk hu welijk begeeft het Bruidspaar zich naar de kerk met een stoet, waarin de Vorstelijke gasten en het Bruidspaar, vergezeld var. H. M. de Koningin-Moeder den chef vau het Militair Huis en een eere-escorte. Hel Bruidspaar zal bij de kerkdeur worden be groet door een commissie van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage cu door een commissie uit den kerkeraad. Tijdens het binnenkomen der Hooge Vor stelijke personeu in de kerk zal het orgel worden bespeeld en het koor zal zingen. Zoodra het Btuidspaar rie voor Hen be stemde zetels heeft ingenomeu, neemt de plechtige dienst, geleid door den hotkapelaan dr. Van de Flier, een aanvang. Terstond na de huwelijksinzegening zal het Koninklijk saluut van lül kanonschoten aanvangen. Na afloop van den kerkdienst zal net Vorstelijk Echtpaar, gevolgd door de hooge familieleden, onder koorzang en orgelspel, naar het Paleis zich terugbegevcn. Te 4 uur vertrek van het Echtpaar uit geleid door een eerewacht en huzaren-es corte naar het S'.aatsspooi station. Op 7 Februari wordt aan het Koninklijk Paleis en hel kerkgebouw een eerewacht van het regiment grenadiers en jagers en schutterij met vaandel en muziek opgesteld Vrijdagochtend 11 uur kwam mr. De Vries, referendaris van het Departement van Justitie ten stadhuize te 's Gravenhage aangifte doen van 't voorgeuomen huwelijk- van H.M. de Koningin. Op den bok van 't rijtuig zat een witgedaste bode van 't Departement. De heer De Viies bood den heer De Wijs, wethouder en ambtenaar van den burgerhj ken stand, een eigenhandig door den Hertog en de Koningin or.dertec-kende aangifte aan, gedateerd Schwerin 18 Januari 1901 en s Gravenhage 21 Januari 1901, waarin Heinrich Wladimir Affirecht Ernst Hertog van Mecklenburg, oud 24 jaar en Wilhel- miua Helena Pauline Maria, Koningin der Nederlanden, oud 20 jaar, ingevolge artikel 105 van het Burgerlijk Wetboek Hun voor-- uemeu te kennen geven, met elkander een hliweiijk aan te gaan. Van «le aan gil te deed de heer De Vries onmiddellijk na afloop ten Paleize namens den Minister van Justitie medcdeeling aan de Koningin, terwijl onmiddellijk na de verlichting ten stadhuize aldaar en van den toren, en weldra van de openbare gebouwen en vele particuliere huizen de vlag werd uitgestoken. Besoijen. Het aantaal inwoners dezer ge meente bedroeg 31 December 1899 809 mannen 793 vrouwen, 1602 zielen. Door gebooite vermeerderde zij in 1900 met 81 mannen en 33 vrouwen, 64, door vestiging met 53 mannen en 47 vrouwen, 100, te samen 164 zielen. De bevolking verminderde door overlijden met 22 mannen en 14 mannen, 36, door vertrek met 61 mannen en 60 vrouwen, 121, te samen 157 zielen. Zij bedroeg dus einde 1900, 810 mannen <»n 799 vrouwen, 1609 zielen. Dus eene vermeerdering van 7 zielen. Sprang. De Liedertafel «Voo: uitgang zij ons doel" te Besoijen gaf Dinsdag j.l. bij den heer A. Pel alhier eene uitvoering. Een zeer tab ijk auditor urn was opgekomen. De verschillende nummers van het programma werden, behoudens een klein ongelukje in het begin zeer goed ten gehoote gebracht en legden getuigenis af zoowel van de ijverige studie der zangers als van de degelijke bekwaamheid van den directeur, den heer A Princen. Bijzondere vermelding verdienen „Overal" van Schellekens „Biergalop* van v. Paescheu. Een woord van lof mag mede niet onthouden worden aan den solist Brog— mans en den komiek N. v. d. Hammen. Wij toepen de vereeniging van harte een spoedig tot weerziens toe. Kuamsdonk 25 Jan. Toen eenige dagen geleden, onze veldwachter drs avonds sur veilleerde zag hij een zekere B. die bezig was eenen straatlantaarn te vernielen. Deze zal wel vreemd hebben opgekeken, toen hij plotseling bij zijn broek gegrepen werd, hij was n. 1 in de paal geklommen. Natuurlijk is tegen dit peisoomje proces—verbaal opge maakt. Dezer dagen vertoefden hier eenige paardenkooplieden, (naar men ons mede deelde waien het Italianen,) die een twintig, tal beste paarden bij onze landbouwers kochten, tegen flinke prijzen. Iedereen klaagde echter dat een veel te hooge provisie aan de makelaars moest worden uitgekeerd. Kuamsdonksveer, 25 Januari. Heden had alhier aan het Kruispad een ongeval plaats, dat dank zij de gladheid der rails, betrek kelijk goed is afgeoopen. Juist toen tie tram komende van Oosterhout op de hoogte der Marechaussee kazerne kwam het van Dr. Gutteling aangereden. Het paard kwam juist om de machine terecht, en geraakte met den linkerachterpoot lus— achen de drijfstangen. Dc koetster en Dr Gulteling kwamen met de schrik rij, terwijl paard en lijtuig beschadigd werden. Door den visscher P. v. d. Pluijm is gisteren in de spoor haven, alhier, ruim 2200 pond visch gevangen. Zooiets helpt. Gisteren avond hield de Heer Lijn, Zuivelconsulent voor Noord—Brabant in de zaal van C. T. Kommer» alhier, eene lezing over de middelen ter verkrijging van veel en goed zuivel. ZEd. toonde achtereenvolgens aan, dat de voornaamste dezer, middelen zijn een ruime stal met licht, liqhtige en goede temperatuur ep drqog strooisel, opdat alle bacteriën geweerd worden. Voods zorge men voor een zuivre uië', leine em— meis en handen, het wegmeiken der eerste straal het goed uitmelken een teemst en behoorlijke afkorting der melk. Nog werd nagegaan welke meeste melk geven. Ook moch goeden stier. A. s. Dinsdag zal door ht kerkbestuur des n. m. ten ure wore besteedhet verbouwen der Paste bijkomende werken. Brongeleii Door het Bestuur der Herv. Kerk is benoemd tot kustei Baks aldaar. Als klokluidei, opwn orgeltrapper was ueuoemd, Teuuis vi ternout die wegens le lage bezoldig u>ct heeft aangeuomcu. Het ijs is aan hel veer alhier opgeruimd, de sioompont vaait weer g< dus alies is weer in orde en de ver lusschen Langstraat eu Land vau A geheel hersteld. Bussen, 25 Jan. Hel door de kt overheid uitgeschreven jubilc zal ^n rochie van O. L. V. Gebooile alhier dagavond 23 Jan. plechtig geopend dag d a.v. gosloten worden. Aan d Paters Capucijneii uit Tilbuig is de opgedragen. De vele kerkbezoeken, mede de parochianeu leeds druk be verwekken een eigenaardige drukte. Woensdagmiddag had alhier hotel vHcessels" eert monstering jarige paarden plaats. Slechts een waren opgekomen, waarvan' er twee vei kocht. Door denzelldeu kooper, tuwer, weiden dietizelfden morgen i burige A'mkeik negen stuks aangekc te Gorcum te leveren en naar men z- Duitschland bestemd. Kaatsheuvel, 22 Jan. Maandag j.l. I het gezelschap „De Vriendenkring, zijn 50 jarig bestaan. De harmonie, nia," die ook dien dag haar jaar feestdag hield, biacht bij hare muzik deling door dc gemeente, „Dc Vriend- eene serenade, welke attentie zeer v waardeeid. Iu de Neimaaud zal di nog eens feestelijk herdacht worden. Dinsdagavond j.l. waren in de van den heer Jan Reijnen alhier eei landbouwers bijeen gekomen met h middelen te beramen tot oprichlit onderlinge vceverzeketing. Staande de vergadering werd eene sie gekozen, die den volgenden noodige inlichtingen zal weten te ver. De tweede vergadering zal gehoudc den a.s. Woensdagavond en wel in okaal. WiS rijtuig WAALWIJK. GEBOREN: Willem, z. v. M. Hooge VV. v. Rijswijk. Antonius Ilerma P. C. Mattie en A. P. v. <1. Ossen OVERLEDEN: Johanne8 Nijssen, oud f v. Anna Springintveld. Adria bus de Vries, oud 11 j. z. v. Vries en H. Klerx. Ilendrikus oud '28 dagen, z. v. H. J. v. K v. Disseldorp. Pieter Leon Vries, wedr. van J. Maathuis en Fransen, echtgenoot van P. v. d. HUW .-AANGIFTEAdrianus Hendri ciscus Valk, 36 j. en Johanna 1 lioof, 26 jaren. WAALWIJK, 25 Jan Bij redelijken aanvoer in hoornv handel tamelijk vlug eu de prijzen ho prima melkvee. Kalfbeesten f 145 h i" 230. Dito vaarzen f 120 a f 175. Jonge varkens aangevoerd 30 st kocht van f4.75 a f 9.75. 'LES-ÉN-TWINTIGSTE HOOFDSTU K. DE SPIRITISTEN. Op het hooren van die stem, op deze plaatsen op dit oogenblik, deinsde de ellendige terug. Iiii /---e zijn tegenstander aan, als had hij een geest voor' zich; want deze was het; Studen meende dat Lodewijk Tnden, want deze was het, reeds lang niet meer onder de levenden bestond. Van dit oogenblik van verbijstering maakte Lodewijk Tadèn gebruik de deur op slot te doeD en een teelten te geven aan twee gerechtsdie naars, die in de vestibule geposteerd waren, zich van hem meester te maken. Voor dus Joh an Studen geheel tot bezinning gekomen was hadden hem de politiebeambten geboeid, ihans overzag hij -zijn geheelen toestand. Hij gevoelde zich verloren. Eu gedwee liet hij zich door de dne personen leiden. Deze brachten hem naar eene kamer, l.odewijk Taden ging naar de zaal, waar de séance gegeven werd terug, maar deze was geheel in opschudding; alle aanwezigen hadden op het hooren van het geweld, dat Ju lian Studen aan de deur maakte en die hij open liep, hunne zitplaatsen verlaten, eenigen waren reeds in den gang, maar hadden een tegenoverge stelde richting ingeslagen en waren naar het achtergedeelte van het huis verdwaald. Zij waren niet weinig verwonderd hier politieagenten aan le treft'e--- Lucien Ramoussot had namelijk alle uitgangen laten bezetten. Op 't, oogenblik echter dat Lodewijk Taden de zaal betrad waren de secretarissen nog druk a»n 't schrijven voor het opmaken van proces verbaal. Toen Lucien, Lodewijk Taden zag, liep hij op hem toe 'greep hem bij de hand en sprak: «Ba ron van Haudra thans begint het uur van ver- gelding te slaan Waar bevindt zich thans de ellendeling?' „In dc werkkamer van den graaf van Mon tague en bewaakt door twee agenten.» „Zendt dadelijk een ander agent uit om een riituie 'e halen en laat hem naar de prefectuur van politie brengen. Laat de geheele politiemacht, die hier vertegenwoordigd is hem vergezellen, want. de ellendeling is tot alles in stoat." „Hij za' «let veel tegenstand bieden, want zij hebben heu. stevig geboeid." „Dei te beter, want hij was in staat de hand aan zich /elven te slaan en dan was voor mij alles verloren. De smet die op mijnen dierbaren vader kleelt zo» blijven bestaan.» Zijt claaruiiiirent gerust, want ook ik gevoel dat ik hem >">g noodig heb, die ellendeling achiint reeds jaren op 't bezit der millioenen van ,uii,i oom gespeculeerd te hebben. Eerst het verdwijnen mijner zuster, dat mijne moeder van verdriet ten grave deed dalen, toen de poging tot moord op mij, toen het verdwijnen van den kleinen Henri, daarna de moord op Morinier. Ik weet niet, rouar het is mij alsof ik mij te dierbare zuster van hem moet terugvorderen. „Zeg aan den piefect va« politie dat hij den gevangene in zijne cel nauwkeurig laat bewaken en dat ik mij over een uur bij hem zal vervoegen, want dat ik gaarne bij zijr eerste verhoor zou tegenwoordig zijn. V\ ij moeien hier eerst onze zaken in orde brengeu en den boef opbergen. Adieu tot straks.' Lodewijk Taden, of liever de ware baron var. Haudra verliet de zaal begaf zich naar de kamer, waar zich de gevangene bevond, gelastte een politie agent een rijtuig te halen en toen dit was voorgereden, werd Johan Studen, geleid door ITUO 'VVIMV- f fi C de rechterlijke macht per rijtuig naar de prefec tuur van politie gevoerd. Daar aangekomen werd hij i" eene cel gebracht en bewaakt, door de vier personen, die hem gebracht hadden, totdat Lucien Ramoussot zou zijn gekomen om hem voor den prefect van politie te voeren, en het eerste verhoor te doen ondergaan. Johan Stilden had inmiddels geheel zijne be daardheid terugbekomen. Hij dacht over zijn toestand na en scheen geheel op zijn gemak, als scheen hij zeker van de overwinning. Toen na verloop van drie kwartier Lucien Ramoussot op de prefectuur verscheen, en den gevangene werd aangezegd voor den prefect te verschijnen, was hij geheel kalm en scheen als uit de hoogte op de gerechtsdienaars die hem voorbrachten, neer le zien. De prefect zat in zijn ambtszetel en Lucien Ramoussot stond roet den rug naar de deur ge keerd, toen Emil van Ilaudra werd binnengeleid. Op het hooren van voetstappen keerde de ge heime politie-ageut zich ora, zijne oogen schenen den valschen baron te willen doorboren, deze doorstond onbeschaamd dien blik. 'Ioen dc ge rechtsdienaars hem tot voor de tafel hadfli oeleid, gat de prefect aan de agenten een wenk zich te verwijderen. Deze verlieten het bureau en posteerden zich zoor de deur, om bij even- tueele gevallen terstond bij de hand te zijn. Johan Studen", ving de prefect van politie aan, „hoe komt het, dat gij u den naam van baron van Haudra wederrechtelijk hebt toege ëigend „Ik weet niet wat u bedoeld, en ik weet ook niet, waarom u mij aanspreekt met een naam, die mij geheel onbekend ie." „Dat zullen we later zien. Antwoordt op mijne vragen.... Waarom hebt gij zoo over ijld de spiritistische zitting verlaten?» „Ik kon het niet verdragen, dat men mijn goeden oom, waar ik alles aan to danken heb, ook nog aan gene zijde des grafs in zijne rust stoorde.' „Juist moest dit voor u eene aansporing ge weest zijn, om nadere bijzonderheden over den misdaad, welke op hem begaan is. te vernemen." „Daarvoor had ik geene nadere bijzonderheden noodig; het is klaar en duidelijk bewezen, wie de moordenaar is. Ik geloof dat de procureur generaal van Grandchamp zich duidelijk genoeg heeft uitgedrukt en de overige rechters waren er zoo vast van overtuigd, dat, zij den moorde naar naar O-yenne hebben verbannen.' .Gij vergeet, dat Urban Kerdren, tot het einde toe* heeft ontkend, den moordenaar te zijn, maar genoeg' vervolgde de prefect ongeduldig. „U zult u daarover verder bij de rechters hebben verantwoorden. Nu moet ik u nog eene vraag stellen. „Waarom hebt gij Germain, uw kamerdienaar, pillen gegeven om den baron Louis de Chancy te vergiftigen fk geloof', antwoordde van Ilaudra, »dat ae prelect roet roÜ gekscheert. Ik zou ann mijn kamerdienaar pillen hebben cegevcn, op mijn beste vriend te vergiftigen. Maar hoe komt u aan al die onzinnige vragen. Het schijnt, flat zich een geheim complot gevormd heeft, om mij in het verderf te storten is het niet genoeg dat ik door gerechtdienaars als een gemeen misda diger ben behandeldraen heeft mij geboeid, mijt baron Emil van Haudra 1maar genoeg ik zal mij bij mijn aanstaanden schoonvader van Grundchamp over deze behandeling beklagen en zal de vrijheid nemen, verder op deze onzinnige vragen niet meer te antwoorden.' Tot nu toe had Lucien Ramoussot zich niet in het gesprek gemengd. Thans kon hij de onbe schaamdheid van den ellendeling niet langer verdragen. Hij plaatste zich vlak voor den valschen baron, zijne oogen sphoten vonken en met van woede sidderende stem, beet lnj hem deze woorden toe i Denk aan de diamanten v..n prinses anika De prefect schelde, de gerechtsdienaars ver schenen en na een wenk van hun chef bekomen te hebben, voerden zij den valschen baron weder naar zijne cel terug. Wij voeren den lezer nogmaals naar het paleis van justitie. Wederom is de zaal stampvol. Er zou een proces gevoerd worden, dat geheel Parijs ia de laatste weken in spanning had gehouden. Namelijk de herziening van het vonnis, waarbij Urban Kerdren, wegens moord op den heer Monnier naar Cayenne was verbanuen. Deze herzienning hadden de leden van den Rond van Geleerden en Kunstenaars' verkregen, door roet de doorslaandste bewijzen van zijne onschuld voor den dag te komen. De leden van de Beschermers van den werkroanskost' waren dan ook allen tegenwoordig. Ook merken wij op Nathalie Marigné, zuster Gonsalva, Lodewijk Taden, Blanca met haar teruggevonden zoon en de kleine Alice. Toen de klok eenige minuten na tien aanwees, traden de gezworenen binnen. Eer heerschte een diepe stilte. De Voorzitter opende de zitting en gaf bevel den bascnuldigde voor te brengen. De zijdeur werd geopend en daar verscheen baron Emil va* Haudra, of liever Stadeu. Hij zag onbeschaamd rond en knikte zelfs tegen eenige hem bekende personen, die zich onder de toeschouwers bevonden, Toen hij op de ba"k der besohuldigden had plaats genomen, las de officier van justitie zijn lequisiloir voor, waarin Johan Stpden beschuldigd werd vftn poging tot moord op Emil van Haudra welke hij van zijne indentiteits-bewijzen had geroofd, om zich voor baron van Haudra te kunnen' uitgeven. Daarna werd hij beschuldigd van aansporing tot moord op baron Louis de Chancy, door aan zijn kamerdienaar vergiftige pillen te verstrekken. Ten slotte werd hij nog beschuldigd van moord op mijnheer Monnier. Op de vraag van den president der rechtbank wat hij daarop te antwoorden hud, gof (le be- scnuldigde te kennen d»t |iij hoegenaamd niets van deze beschuldigingep begreep en ook niet \yist wat hij dparup moest antwoorden. JVij zullen duidelijker moeten zijn en u met bewijzen moeten overstelpen,' sprak de rechter. „Vooreerst verzoek ik mijnheer Emil van Haudra vour de rechtbank te verschijnen,' pe zoogenaamde Lodewijk Taden stapte uit de bank der getuigen tot voor de rechters. Op den wensch van den president om zijne verklaring af te leggen, deed hij het verhaal der gebeur tenissen, welke hij in het hospitaal aan zuster Gonsalva had gedaan en dat on»e lezers reed» bekend is. Hij gaf ook liet bewijs over, dat de dqkters en overheidspersonen aan hem hadden overhandigd, „Beschuldigde, wat hebt gij hierop te ant woorden vroeg de president, „Dut deze zoogenaamde Emil van ll»udra een waanzinnige of een bedrieger is,' was het onbe schaamde antwoord, „Wat hebt ge op punt 2 der acte van be schuldiging te antwoorden,' vroeg de president wrevelig, daar hem de hardnekkigheid van den booswicht hinderde. „Dat het een verzinsel is van mijne vijanden, dear de geheele wereld overtuigd is, dat baron de Chancy tengevolge van de bekomen wonden bij het duel overleden is ook nimmer vergiftige pillen in mijn, bezit heb gehad.' „Leidt den tweede beschuldigde binnen", sprak de president. De. .deur werd geopend en d»ar verscheen An- toon Gersant, of fersop, Qf liever Germain, üp het zien van ztjn kamerdienaar verbleekte Johan Studen zichtbaar. Hij wist niet dat Germain zich in hechtenis bevond. Zijn vertrouwen op den goe den afloop van het proces bekwam een gevoe- ligen schok. Germain vertelde voor de rechters het verhaal dat wij reeds gehoord hebben bij de spiritisti- schen zitting. „Beschuldigde, wat hebt gij hierop te ant woorden?' vroeg de rechter streng. „Ik weet niet.... heerenmijne zinnen zijn verward... Hij.... dien ik zooveel wel daden bewezen heb Hij die mij moest verdedigengetuigt tegen mij! neen, het is ongehoord I" „Bus gij bekent P" vroeg de rechter „Neen duizendmaal neen I Ik heb giftige pillen in mijn bezit gehad „Daarvan kan ik u overtuigen. It* waarvan gij bij uwe fouilleering den u had, bevonden zich nog 3 pillen g arsenicum.' De beschuldigde zweeg, het zweet zijn voorhoofd en hij moest zich nan der bank vasthouder., om niet to valle „Gaan wij thans over tut het de'rd beschuldiging,' spiak de president, aan den rechter van instructie verklaa de nacht v«n den moord op raijnhee buitenshuis hebt doorgebracht en aoo lijk de verdenking op Kerdren gels gewezen kamerdienaar echter verklaa van u een wasafdruk van het slot de heeft ontvangen met bevel, dit op de Urban Kerdren te brengen, zonder da noemde dit bemerkte; daarbij zijn voetsporen gemeten en komen ook jui met de maat uwer schoenen. De wasa de rechters op een veikeerd spoor gel dit is nog niet alles, zelfs de verslage nog na aijn dood tegen u... Ja, bc vaardig 1.... Ik verzoek den heer Jei het eoipus delecti van uwe schul leggen.' üp het hooren van zijn naam wi opgestaan, had eene gruole por'.efenill en was voor de rechters verschenen. Johan Studen zat als wezenloos H kracht wa9 gebroken bij de verpletterd Toen de rechters de portefeuille hadd en daaruit een levensgroot portret vai leden Monnier hadden genomen, dit op de tafel hadden geplaatst, zoodi den beschuldigde als ook door allen gerechtszaal waren, kon gezien w Johan Studen opgesprongen en staa wijd opengespalkte oogen zijn slacht' .Doet dut portret weg.... weg! Ik k zien. Ziiet ge iLn niet hoe hij mij Geef hier, dat ik het vernietigt'., en waanzin grenzenden schrik liep hij op toe, staarde het vlak in het gelaat dan opeens terug. Hij had in het oog van zijn slac eigen beeldtenis ontwaard. Met een doffen slag viel hij ter aan door de gerechtsdienaars buiten dragen. Marigné bad zijne geheele kunst in neergelegd. Maanden had hij er ro nacht aan gewerkt. Door verschillen dens waren de leden van den Geleerd toegekomen, Johan Studen den vals van Haudra, als den moordenaar te b Hij had de sprekende gelijkenis van denaar in het oog van het slachtoffer Barbesius had een wassenbeeld v hetwelk wij bij de spiritistische zit hebben en dat Johan Studeu op de gedreven.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5