Nummer 12. Zondag 10 Februari 1901. 24e Jaargan Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. ANTOON T IEL EN, EEN BRUILOFTSLIED Aan onze beminde Koningin. Levensverzekering. U i t gever: H. M. onze geliefde Koningin Wilhelmina Z.K.H. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Sehweriii. Dir. nummer bestaat uit twee bladen. bekendmaking. s V. Bekendmaking. 3% 4% De Echo van het Zuiden Wtilwükscke en Laiptraiterbe Coiiran Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden t' O 75. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden eins., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. AdvkrtentiËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven, worden finaal berekend. Voor plaatsing vnn een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel TER GELEGENHEID VAN IIET HUWELIJK VAN M E T Van Oost- en Westergrenzen Van Noord- en Zuiderstrand Slechts ééne blijde jubel Door héél ons Nederland De klokken luiden hoogtij, Het dundoek lokt zoo luid Een vreugde door heel de Langstraat, Om Neerland» lieve. B»uid. Er wuift van iedren toren Een zoete hemelvree, En kind en besje en grijsaard Zacht staamlen zij beur bee. En zie, de hemelzonue Zij straalt zoo mild en schoon, Als wilde God verhoogei Den blijden jubeltoon. Waarom dat juichen, juubleti Alom, van Noord tot Zuid Maar slaat dan niet één harte In Neêrlands volk en Bruid Wat christen ziel kan treuren, Als Draagster van gezag Een van haar schoonste dagen In blijheid vieren mag Een man van koningsbloede Staat fier aan Hare zij, Een man ja, waard te volgen Oranje's vorsteurij. Eu God vereent deez' dierb'ren In eeuw'gen huuwlijksband. En opent blijde een toekomst Voor 't minnend Nederland. Juicht edele Bataven Bedwingt uw jubel niet Geen vrees meer kan ons kwellen Ons wacht een schoon verschiet. Neen trouwelooze stemmen, Die smaadt op Gods gezag, Gij kunt de vreugd niet temmen Op Neêrlands vreugdedag. Het klinkt Oranje boven Oranje bovon 1' luid, #U God wij allen loven Om Bruigom en otn Bruid Één bruiloft zij uw leven In blijheid ongekend, Één bruiloft met ons allen, Één bruiloft zonder end. ARN. SU IJS. Wij juichen met U mee, geliefde Koningin En zingen opgewekt en blij van zin Lang leve Wilhelmien, lang leev' de Koningin Lang Leev' de PrinsgemaalNu staat Gij aan 't begin Van een nieuw leven, beminlijke Koningin, Nu gij zijt vereenigd naar Uw oprechten zin. Uw volk wil hem beminnen, gelijk het U bemint Wij allen zijn U beiden oprecht en trouw gezind. Wij wenschen U met hart e» ziel een leven vol geluk Dat kommer, zorg, noch leed U niet terneder druk. Dit wordt U toegewenscht door heel hetJSederlandsch volk Dat zich op Uw huwelijkspad vertoon' geen donkere wolk, Zonneschijn en vreugde, liefde en voorspoed Dat zij Uw deel en geve U een bl'j gemoed Dan zien wij steeds die blijde trek op 't lief en zacht gelaat Van onze Koningin, voor wie ons hart zoo luide slaat. KIESWET. Aankondiging volgens artt 11, 12 en 13. De Burgemeester van Waalwijk noodigt <ie mannelijke inwoners dezer gemeente, die den leeftijd van vijf en twintig jaren vóór of op den lë Mei van dit jaar hebben bereikt, uit, ten einde op de eerlang op te maken lijst van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Siaten- Generaal, van de Provinciale Stater, en va den Gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15 Februari aanstaande, ter gemeente-secretarie te doen blijken I. Voor bet geval zij in eene andere gemeente zijn aangeslagen: van hun aanslag over het lauistverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen, genoemd bij art. 1, letter a der kieswet, wal de grondbelasting betreft, in ééne andere gemeente of in meer gemeenten te zuiuen, tot een bedrag van ten minste éên gulden door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten. Bierbij wordt opgemerkt, dut de aanslag der vrouw geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen, wegens goederen, waarvan hun 'vader het vruchtgebruik heelt, voor hunnen vader. II. Voor het geval zij zijn medeëigenaren eener on vei deelde nalatenschap, en hunne namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld, dat hun aandeel in dien aanslag ten minste een gulden bedraagt. Bij de schriftelijke aanvrage, waaruit hun aandeel in den aanslag moet blijken, moeten worden overgelegd het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt kosteloos aftegeven du plicaat daarvan en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit. Onder aanslagen in de grondbelasting sub I en II worden verstaan de hoofdsom en de Rijks-opcenteti. III. Voor liet geval zij niet in deze gemeente overeenkomstig het bepaalde sub a van art. 1 der wet zijn aangeslagen, namelijk over liet laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste één gulden (hooldsom en Rijks opcenteu,) in de vermogens belasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of in de per9onccle belasting, door eene schriftelijke aangifte, dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 3lsten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond. krachtens huur, een huis of gedeelte van een lmis, waarvoor met of zonder bijbeboorenden ol in huur gebruikten grond of lokalen en bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de wer kelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente ol het gedeelte der gemeente, waar het huis gele gen is, vermeld in de bij de kieswet gevoegde label of wel achtereenvolgens in dezelfde ge meente twee zoodanige huizen ol gedeelten van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den Sisten Januari sedert deu lsten Januari van het laatstverloopen jaar ach tereenvolgens bij niet meer dan 2 personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellin gen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of liet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen, of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor lien, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking van bet vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen er. de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat rij op den lsten Feb. aari sedert een jaar den eigendom met recht vsn vrije beschik king hebben van ten minste f 100.(nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der nationale schuld of van ten minste f50.— ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank, of in eene spaarbank oeheerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende verceniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door ot krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel vau bestuur eu in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking ot voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte on noodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mit9 zij op 31 Janurel^ alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank 4o. aflegging van een examen. Duarcntegen is hernieuwde aangifte wel n o o- d i g voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzellde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 20. op genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Voorts wordt opgemerkt, dat zij die vallen onder eene der nommers 1-4 van no. Ill, om bevoegd te zijn tot het kiezen van leden van den gemeenteraad, over het laatstverloopen dienstjaar in deze gemeente moeten zijn aangeslagen in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor ten minste liet bedrag, vermeld in de 2e kolom der sub 1 b lo dei Kieswet bedoelde tabel cn dien aanslag op den 1 Maart ten volle hebben betaald. Ten slotte wordt aan belanghebbend.n mede gedeeld, dat voor het doen der aangiften van af heden ter secretarie dezer gemeente de ver eischte FORMULIEREN, kosteloos verkrijgbaar zijn. Waalwijk, 6 Februari 1901. I)e Burgemeester voornoemd. J. Timmermans Wz. 1. b. Beschouwen we in dit opstel de verschil lende bronnen, waaruit de winst bij Levens verzekering voortspruit. Eerstens heeft uien de natuurlijke winst bron in den opleg, dat is het deel der ta- riefpremiën, waarmede de netto premiën ver hoogd zijn om winst te scheppen. Gelijk we gezien hebben wordt eerst de premie berekend, die noodig zou zijn om de verzekerde som uit le betalen als sterfte en rente het aangenomen verloop hadden en elk contract tol het einde gehandhaafd werd, d. w. z. als geene polis door royement kwam te vervallen. Daarbij is niet gerekend op kosten of winst. De opleg dient gelijk in elk bedrijf gedeeltelijk tot dekking van kosten, gedeel telijk tot winstvorming. 2o. De netto premie is berekend op eene bepaalde sterftetafel en naar eenen vasten rentevoet. Gelijk wij reeds vroeger zeiden is hit noodig ter berekening van den last der verplichtingen, die eene Maatschappij op zich neemt, dat zij de sterfte kent der te verze keren lijven. De ondervinding van vele jaren leerde die sterfte kennen bijv. voor een geheel land, voor het platteland, voor de groote steden, voor ambtenaren, voor lijf reut etrek- kers, voor mannen, voor vrouwen, enz. Nu is het ieder duidelijk, dat de sterfte tafel voor het platteland niet past ter ver zekering van den stedeling, dat de sterfte tafel voor ambtenaren betere uitkomsten zal geven dan die voor het geheele land, dat eene vrouwelijke tafel niet dezelfde sterfte aanwijst als eene mannelijke, enz. Eéne Maatschappij verschillende sterfte- tafels gebruiken voor eenzelfde tarief gebeurt niet, dit zou al mooielijk toe te passen zijn en zeker zou men voor elke categorie van meuschen geene aparte tafel kuuuen aan wenden. Er moet dus eene keuze gemaakt worden en wat doet nu de Maatschappij Zij bepaalt zich ter berekening barer premiën tot twee tafels voor de twee ver schillende hoofdsoorten van verzekering. De hoofdsoorten zijn die waarbij de Maat schappij belang heeft bij het lange leven des verzekerden en die waarbij een spoedig overlijden haar tot voordeel is. Tot de eerste soort behoort de gewone verzekering bij overlijden, tot de tweede de Lijfrente verzekering. Voor beide neemt zij eene tafel, waarvan zij kan veronderstellen, dat deze zich het meest aan de werkelijkheid zal aansluiten maar voorzichtigheidshalve rekent zij eer wat naar zich toe, dit vordert de zekerheid, die zij haren deelnemers moet aanbieden. Het zou geene aanbeveling voor eene Maat schappij zijn als zij in haar jaarverslag het haaldelijk moest constateeren, dat de onde-r vonden sterfte grooter was geweest dun die bij de premieberekening verondersteld. De beste tafel zou eigenlijk zijn eone berustende op de ervaring der Levensver zekering-Maatschappijen zeiven, want elke andere, tafel geeft uit den aard der zaak minder juiste uitkomsten. Als ik eene tafel heb van Nederland steunende op de twee jongste volkstellingen en op de daartusschen waargenomen sti rfte, dan zijn daarin begrepen alle zwakken en zieken, die bij de volkstelling voorkwamen en staan de uitkomsten onder den invloed der in die tien jaren herhaaldelijk voorgeko men influenza. Zieken en bepaald zwakken wijst de Le vensverzekering af en ingrijpende besmette lijke ziekten blijven dikwijls lang uit. Ook zal meu bij de beste sterfte-ervaring nog altijd voorzichtig handelen de sterfte wat ruim te nemen, hij de tweede soort wat gunstig. Zoo geschiedt dan ook en daardoor vindt elke Maatschappij van Levensverzekering (tenzij wij het anders zeggen hebben wij het oog op de gewone verzekering bij overlijden) eene tweede bron van winst in voordeelige sterfte. De winst uit voordeelige sterfte voort spruitende is tweederlei omdat er langer geleefd wordt dan aangenomen was, wordt er meer premie betaald en omdat de dood later intreedt houdt de Maatschappij het verzekerd bedrag langer in kas, maakt zij dus meer rente. 3o. De tweede factor waarop de bere kening der premie berust, namelijk de ren tevoet is eveumin als de sterfte juist aan sluitend te nemen. De contracten van Levensverzekering kunnen over eene lange reeks van jaren, over 50, 60 j tar en zelfs langer loopen en hoe uiteenloopend kan in dien tijd de rente standaard zijn. Nam men bij de premieberekening 5 dat wil zeggen rekent men in een tijd, dat er 5°/0 gemaakt wordt er op, dat er altijd 5% zal te maken zijn, dan zou teleurstel ling niet uitblijven. De premiën zouden veel te laag zijn en de aldus rekenende Maatschappij zou al spoedig in hare grondvesten geschokt worden. Eene Maatschappij van Levensverzekering is verplicht om zeker te zijn en dus ze kerheid te kunnen bieden, voorzichtig te zijn in de keuze van den rentevoet en eer wat lager rente te rekenen dan zich bloot te stellen aan misrekening. Zoo gebeurt dan ook. Het gevolg is weder, dat de Maatschappij naar zich toe rekent, dat zij de premiën opzettelijk te hoog neemt. De beteekenis hiervan blijkt onmiddelijk uit liet volgende overzicht van premiën voor f 100 gebaseerd op eene zelfde sterftetafel (Déparcieux) maar naar verschillenden ren tevoet 10 jaar 20 30 40 50 f 1.29 1.59 1.95 2 58 3.76 f 1.21 1.51 1.85 2 4-6 3.63 f 1.15 1,1,3 1.76 2.35 3.51 Duidelijk wordt ook de beteekenis der rente als iuen bedeukt hoe groote kapitalen eene Levensverzekering in beheer heeft. Ieder percent geeft per ton reserve f 1000 per juar. De rentebron is dus geenszins de minste, waaruit de Levensverzekering hare winsten put. Ons volgend opstel zal aan hetzelfde on derwerp gewijd zijn. CORNs. OOM ENS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, maken bekend, dat aan hen'v« rgun- ning is gevraagd tot verkoop van sterken dronk iri het klein in een huis, staande aldaar aan den Stationsweg, wijk C, no. 95, door Adrian us van Vugt te Besoijen. Waalwijk, 31 Jan. 1901. Burgemeester en Welli uriers vnerrofrod K. DE VAN DER SCHUEKEN. De Secretaris. F. W. VAN LIE MPT.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1