D BINNENLAND. Telegrammen. or Bri 't genoemde resultaat. De cel was van ijzeren tralies voorzien, en werd 't leeuwen- hok geuoemd. Hausner werd er dadelijk in gezet, toen hij aan boord kwam, omdat hij niet wilde gehoorzamen en 't volkslied floot. Tot nu toe heet hij daarom nog „leeuwtje" bij zijn kameraden. In de cel werden ook de ziekeu opgesloten, wanneer zij weigerden de voorgeschreven medicijnen te slikken. Ziek waren ze allemaal aan boord, omdat zij 's nacht opgesloten waren in een ruim beneden in 't schip, waar luchtverversching onmogelijk was. Slapen kon in die atmospheer niemand. Een zekere van Rooijen, een Boer, bezweek in dat ruim aan luchtgebrek, toen zij voor Durban kwamen De G3jarige Hollander van der Linden weid door zijn kameraden naar boven gedragen. Hij werd gekweld en mishandeld, tot hij ten slotte den geest gaf. Toen men in volle zee was, mochten de gevangenen aan dek blijven overnachten, waar de ruin.te ook maar heel klein was, zoodat van liggen geen sprake was en de gevangenen tegen elkaar geleund sliepen. Ieder had 2 vierkante voet ruimte. Maar daar was ten minste lucht om van te leven. Zoo kwatn men dan in de baai van Colombo, en om den dag werd toen een partij van 150 Boeren aan land gebracht. Twee zulke partijen waren al geland, en er was wat meer ruimte gekomen op 't gedeelte van 't dek, dat voor de gevangenen bestemd was. 't Was een donkere, windige nacht. Een Fransch schip lag op korten afstand, een eind verder een Russisch, zooals zij overdag gezien hadden. Hausner en de jongste Steytler spraken af naar 't Russische schip te gaan, wanneer zij goed konden weg komen. De andere drie wilden den Franschman zien te bereiken, omdat die dichter bij was. Maar de Franschman had niet zoo 't uiterlijk van een oorlogsschip als 't Russische, dus was 't gevaar van evcntueele onderzoeking door Engelschen in Aden veel grootcr. Nog een andere broer van de Steyllers wilde ook mee, maar 't werd hem afgeraden, omdat hij niet zulk een goed zwemmer was. Er liepen zes wachten langs hen heen en weer en ook onder de gevangenen bevonden zich nog Engelsche spionnen. Met alle mogelijke voorzichtigheid hadden de vluchtelingen aan bakboordzij een touw neergelaten wel keken de wachten over boord, maar zij bemerkten niets. Dat was naast de waschplaats, waar de reeling wat naar buiten uitgebouwd is. Onder den waschbak hielden zij zich of zij daar lagen te slapen. Aan stuurboordzij hadden andere kameraden ook een reep neergelaten, 't geen de aandacht der wachten trok. die voortdurend dat boord in't oog hielden. Wanneer de wachten geen van allen naar bakboordzij keken, werd er gekucht, en dan ging er een als een slang over de reeling en liet zich langs de lijn neer. Telkens voor er weer een ging, werd er langs stuurboordzij door de andere ge vangenen valsch alarm gemaakt om de wachieu bezig te houden. Zoo kwamen allen in 't water, zij hadden zich van hun kleeren ontdaan en hadden niet anders dan een hemd aan. Nu kwam het er op aan, om niet bemerkt te worden door de barkassen, vier in getal, die om de Catalonia heen voeren, en voortdurend hun zoeklicht over 't water wierpen. Telkens als ze dicht in de buurt kwamen, doken zij ondtr, maar 't weer hielp hen de zee was tamelijk hol. 't Was een zwaar werk tegen den wind en tegen den vloed. Dat moet tegen 12 uur geweest zijn. De zwemmers verloren elkaar al gauw uit 't oog, ieder was op zijn eigen vlucht bedacht, en ook waren zij niet gelijk tijdig van boord gegaan. De Frausche boot zette zich juist tol vertrek in beweging, toen Steijn en de oudste Steyller vlak bij waren. Zij zwommen toen weer verder, ook op den Rus af. Na twee uur ongeveer in 't water en een paar maal 't verdrinken nabij te zijn geweest, kwam Hausner als eerste langszij van de Cherson. Een kleine praai lag langs boord, er werd thee geladen. Met zijn laatste krachten wist Hausner de aan dacht tot zich te trekken. De lus, waarmee de theebalen door middel van een stoom- kraan opgehaald werden, liet men in 'i water neer, hij zette zich erin, cu zoo werd de drenkeling aan boord getrokken, en naar beneden in veiligheid gebracht. En zoo werd de een na den ander bemerktdeze werd bij de statietrap opgehaald, een tweede bij 't achterschip. Toen allen bij elkaar waren, en na eenigen tijd de eerste officier hun kwam zeggen, dat zij aan boord mochten blijven, op dien ouvergetelijken 13deu Januari, toen de Russen juist hun Nieuwjaarsdag vierden, was hun blijdschap natuurlijk uitermate groot, en zij zeggen dan ook nog nooit zoo'n gelukkig gevoel gekend te hebben als toen. Slapen konden zij niet vau vreugde, dien eersten nacht. Zooals men op 't schip zei, waren 't wel twee mijlen geweest, die zij zwemmend hadden afgelegd. Den volgenden dag, nadat men hen voorzien had van kleeren, werden door den scheepsdokter hun handen verbon den, die door de lijn, waarlangs zij zich hadden neergelaten, zoo waren opengesneden, dat de litteekens daarvan nu nog duidelijk te zien zijn. De Cherson was nog denzelfden nacht vertrokken, juist om 4 uur 's morgens, het uur waarop zij aan wal zouden gebracht zijn. Hun vlucht moet toen eerst aan boord van de Catalonia bemerkt zijn. Op dc Cherson ondervonden zij van allen van de uit de China terugkeerende troepen, van de passagiers en van de bemanning, een zoo liefderijke behandeling en zoo'n hartelijke sympathie, dat het de eenvoudige kerels, die toch werkelijk anders geen zwakke zenuwen moeten hebben, aanpakt, als zij daarvan vertellen. De kapitein van 't schip vond 't beter in 't belang van hen zelf, niet persoonlijk met hen te zameu komeD, om te kunnen doen, of hij van hun aan wezigheid niets afwist. Toen men in Aden aankwam, "waren er natuurlijk dadelijk En gelschen aan boord, om 't schip te onder zoeken. De kapitein ken natuurlijk verklaren, dat de voortvluchtige gevangenen, volgens zijn weten niet aan boord waren, en stelde voor 't geval dat zij toch 't schip wilden doorzoekeu, een eisch van 10,000 pond, wanneer zij de gevangenen niet vonden. Dit schrikte de Engelschen af, en daar zij niet zeker wisten of de vluchtingen niet aan boord van 't Frausche schip opgenomen waren, dat in denzelfden nacht vau Colombo vertrok, gaven zij de onderzoeking op De gevangenen hadden intusschen acht uren in de schoorsteenpijp gezeten, die niet gebruikt werd. Zoo waren onze kranige jongens ge red, en zijn gezond en wel in Rusland aan gekomen. Zij zien cr, zooals zij zelf zeggen, nu heel wat beter uit, dan toen ze van de Catalonia ontvluchtten. Aan boord hebben zij een best leventje gehad, als tweede klasse passagiers. Zooals men weet, kwam Cherson met troe pen uit China terug. Om nu de voortvluch tige Boeren geen moeilijkheden in den weg te leggen, werden zij door den officier, die de manschappen begeleidde, in dc uni form van 't 18de regiment gestoken, en tusschen de Russische soldaten marcheerden zij ran boord af, en spoedig daarna vertrok ken zij als recruten in dikke pelzen gekleed met dezelfde manschappen naar Wilna, waar 't regiment thuisbehoort. Na 't derde stati on van Odessa af, werd hun een plaats in de 2de klasse aangeboden, en konden zij weer hun kleeren aantrekken, die zij aan boord van de scheepsofficieren gekregen hadden. In Wilna waren zij geadresseerd aan den militairen gouverneur, die als alle militairen in Rusland, levendig belang stelt in den Z.-Afrikaansc'nen oorlog, en een groot bewonderaar der Boeren is. Zij wer den daar zeer hartelijk ontvangen, trouwens overal waar men in hen de Boeten herkeu- den van wie men toch al gehoord had, want als een loopend vuurtje had zich 't nieuws van de ontvluchting verbreid daar gingen levendige hoera's voor hen op en ieder wilde wat voor hen doen en hen met 't een of ander van dienst zijn. De militaire gouverneur van Wilna stuurde de vijf man nen weer verdet naar den stadscommandant van Petersburg, en gaf hun een biief mee, dien zij slechts aan den gendarme aan 't Warschauerspoor in Petersburg hoefden te geven bij hun aankomst Zoo werden zij van t station weer verder gebracht naar den stadcommandant, die het voor het beste hield, heu naar den Hollandschen dominee te brengen, dien men hier al sinds 't be gin van den oorlog als den vertegen woordiger der republieken beschouwt. En dat zij bij onzen dominee aan 't goede adres zijn gekomen hebben de Z Afrikaan- sche heeren kunnen ondervinden. Van al 't noodige vooizien, aanvaarden zij nu de reis naar Holland, om daar aan hun respec tieve gezantschappen om raad ie vragen. Deze jongelieden zijn vol moed over den afloop van den oorlog. Er bestaat voor hen niets onmogelijks, vrij zullen ze zich toch vechten. Haussner heeft de Wet zelf hooren zeggen En als ik nog 25 man heb, zal ik blijven vechten. En we kunnen er gerust op vert ouwen, dat de Boeren deu oorlog niet zullen opgeven, want de kracht der Boeren in den gueriilla is grooter dan men zich in Europa kan vooistellen, de haat tegen de Engelschen vreeselijker dan men zich een haat ken den ken, en de vaderlandsliefde der Boeren sterker dan iemand ooit verwacht had. Toen Willy Steyn van 't telegram hoorde uit Kaap stad, dat de woorden van ds. Bosman in Pretoria overbracht, omtrent zijn onderzoek van de aanklachten tegen de Engelschen, werd hij opgewonden van verontwaardiging, en zei, dat als Bosman nog een droppel Afrikaan3ch bloed in 't hart had, hij niet meer in Pretoria zou zitten, maar al met de krijgsgevangenen zou zijn opgesloten. WAALWIJK, 20 Februari 1901 Nieuwe Parochie. Reeds sedert geruiuien tijd deden geruch ten de rondte, dat er ernstig sprake is van iet verdeelen onzer gemeente in 2 parochiën. Thans hebben deze geruchten vasten vorm aangenomen, daar door de Kerkelijke Over- dit denkbeeld is goedgekeurd en de Eerw. leer Kuipers, kapelaan alhier, als aanstaand Pastoor der nieuwe Parochie is aangewezen. Tot deze nieuwe parochie zal behooren het deel der gemeente gelegen ten zuiden van den spoorweg, De juiste plaats, waar de cerk zal verrijzen, is nog niet officieel aan gewezen. Men vermoedt echter, dat deze zal zijn in de Stationsstraat, ongeveer bij de tweede Zeine. Bestek en teekeningen zijn reeds gereed en het plan is gemaakt door den heer Cuy- pers te Roermond. Als een gevolg van de groote devotie, welke in deze gemeente bestaat voor den !i. Antonius, zal deze groofe Heilige in de nieuwe kerk op eene gansch bizondere wijze worden vereerd. Zal deze kerk voor de parochianen, waar onder er zijn die ruim anderhalf uur van de tegenwoordige parochiekerk 'verwijderd wo nen, e n groot gemak bieden in het uitoe fenen hunner godsdienstplichten, ook voor de ontwikkeling en de uitbreiding der ge meente, zal zij een machtige factor zijn. T. A. V. E N. U. Zondagavond gaf de Operette-vereeniging T. A. V. E. N. U. een buitengewoon con cert in de zaal Musis Sacrum alhier, dat in alle opzichten uitmuntend geslaagd mag heeten. De ruime zaal was overvol, zooals wij het in den laatsten tijd zelden hebben ge zien, ook vele dames waren aanwezig. Zeer zeker een bewijs dat de verwachtingen hoog waren gespannen maar deze werden niet alleen bevredigd, maar verre overtroffen. Ieder nummer van het welgekozen pro gramma werd uitstekend uitgevoerd, en het zou ons te ver voeren alle afzonderlijk te bespreken. Halen we hier even aan de soli Lohen grin's verklaring door den heer Jac. Sars en de Visschersbruid door den heer Jos. Wilmont en verder de duo ,/Bede voor Transvaal" woorden en muziek van onzen dorpsgenoot de heer Aug. v. d. Heijden. De hoofdschotel van den avond nl. de operette^Incognito" was lot 't laatst bewaard. Dit stuk werd op eene onverbeterlijke wijze uitgevoerd, zoowel wat zang, actie als dictie betreft. Men kon genieten van de heerlijke, zuivere stemmen, terwijl de lachspieren onophoude lijk in beweging werden gebracht door die leuke en gepaste voordracht vooral van den burgemeester. Ook de prachtige stem van den Vorst kwam hier uitstekend tot haar recht. Maar laaf ons niet in bijzonderheden treden, want allen hebben het hunne er toe bijge dragen, dat deze operette zoo juist werd uitgevoerd. Ook de costumes, geleverd door de firma Mulder te Utrecht, verhoogden aanmerkelijk het effect van het geheel. Een woord van lof en dank, moet hier zeker gericht worden aan den directeur-pre sident van T. A. V. E. N. U., den heer Jac. Sars, voor zijne degelijke leiding en zeer zeker ook aan den pianist den heer Ed. van Tilburg, aan wien door zijn juist accompagnement van soli, koren en vooral der operette, een groot deel van het zoo uiterst gunstig verloop van dit concert te danken is. Zij hebben zich uitstekend van hunne taak gekweten. Waarlijk, dit eerste concert, dat zoo druk bezocht werd en iedereen zoo goed heeft, voldaan, zal, hopen we, voor de leden van T. A V. E. N. U. een spoorslag zijn op den ingeslagen weg voort te gaan en voor het publiek van Waalwijk om deze jeugdige vereeniging bij voortduring te blijven steunen. Van harte verlangen wij weer spoedig naar zulk een aangename, genotvolle avond. Haren werken. Burgemeester en Wethouders onzer ge meente hebben de werken ter verbetering en vergrooting onzer haven, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op Donder dag 31 Januari 1.1. gegund aan den laagsten inschrijver den heer M. Visser te Drunen. Tevens werd door hen benoemd tol op zichter bij deze werken de beer W. H. N. van der Heijden te Arnhem. Hulde uan onze Koningin. Men schrijft ons Als bewijs hoe men ook in het buitenland hulde wenscht te brengen aan onze geliefde Koningin kan het volgende opmerkens waardige feit dienen. Onlang werd door den wereldbekender) trypfabrikant. August Schlüpers te Goch een schrijven gericht tot de directie der Mij. tot Expl. van S.S. hier te lande met verzoek hem te willen veroorloven op zijne kosten het Salonrijtuig van Hare Majest.it de Koningin der Nederlanden met tryp te mogen bekleeden en zulks als een geringe uiting van de sympathieke gevoelens welke door hem aan het Nederlandsche volk en speciaal aan het Nederlandsche Konings huis worden toegedragen. Noordbr. Mij. van Landbouw. De Noordbrabantsche Maatschappij van landbouw is voornemeus in verschillende afdeelingen door deskundigen te doen hou den a. cursussen in paardenkennisb. cursussen in runderkennisc. cursussen in hoefbeslagd. voordrachten over hoender teelt en daarmede in verband etaanden coöperatieven eierverkoop. Behalve moge lijk geringe uitgaven voor lokaal- of ter- reinhuur zijn voor de afdeelingen geen kosten daaraan verbonden. De cursussen zullen bestaan uit ongeveer 12 lessen (6 theoretische en 6 practische), terwijl aan eiken cursus hoogstens 20 personen gelijk tijdig kunnen deelnemen. De hoorders moeten den leeftijd van minsten 18 jaren bereikt hebben. Volkstelling. Door het centraal bureau voor de statistiek is het eerste deel uitgegeven van de uit komsten der 8ste volkstelling, welke op 31 Dec. 1899 werd gehouden (met uitzondering van de beroepstelling en de woningstati stiek). Dit deel bevat alleen de gegevens over de provincie Noord-Brabrant, en wel in 5 gedeelten voorafgegaan door een algemeen overzicht, dat van elke gemeente de bevol king, naar het geslacht en de dichtheid en de oppervlakte aangeeft. Breda heeft de kleinste oppervlakte, 268 hectaren, en de grootste dichtheid van bevolking 97.5 per hectare. Deurne c. a. heeft de grootste oppervlakte, 10,311 hectaren, 0.6 inwoners per hectare. De geringste dichtheid heeft Bakel c. a. n.l. 0.2. per hectare. De vijf gedeelten waarin de verdere ge gevens zijn gesplist, zijn lo. plaatselijke indeelingbewoonde en onbewoonde huizen, bewoonde schepen en wagens 2o. indeeling der werkelijke bevolking naar de wijze van samenwoning en de sa menstelling der gezins- (of gestichts) bevol king. 3o. id. naar de geboorteplaats en de nationaliteit. 4o. id. naar den leeftijd en den burgerlijken staat. 5o. id. naar de kerkelijke gezindten en tienjarige leeftijdsgroepen. De provincie Noord-Brabant had op 31 December 1899 een bevolking van 553,842 inwoners, waaronder slechts 30 meer vrou wen dan mannen De gemiddelde dichtheid der bevolking was 1. 1 per hectare. Bijna de helft der bevolking (273.114) was ge vestigd in de 118 gemeenten van 1001 tot 5000 inwoners; 28,277 in de 43 gemeen ten von 1001000 inwoners, en 252.451 in de 23 gemeenten boven 5000 inwoners. Slecht9 3 hadden een bevolking boven 20,000: Tilburg 10,628, VHertogenbosch 30.517 en Breda 26,026. nofnicuws. Niettegenstaande dc koude sneeuwjacht reden Zondagmiddag H. M. de Koningin en dc Prins-Gemaal in een open rijtuig van het Paleis Het Loo uit door liet dorp en de omstreken. H. M. de Koningin had een donker fluweelen mantel aan met bon ten kraag en grijs hoedje, en de Prins-Gemaal droeg een albertjas met bever kraag en la gen hoed. De Prins mende zelf zijn vu rige Mecklenbnrgsche appelschimmels. Men meldt uit Apeldoorn, dat de Prins- Gemaal op het Loo gèruimen tijd heeft ge poseerd voor den beeldhouwer A. Hesse— link, uit Amsterdam, die, naar men weet, een opdracht heeft voor het ontwerpen van een bronzen buste als huwelijksgeschenk aan de Koningin van verschillende officiers- korpsen der schutterij. De Prins-Gemaal, met drie. jachtopzieners op jacht zijnde, betrapte twee stroopers in het bosch achter het park van yHet Loo". Hij liet de geweren afnemen en proces verbaal opmaken. De banen van den groofen vijver in het Koninklijk park het Loo zijn Maandagmor gen in orde gemaakt. De Koningin met den Prins-Gemaal en het gevolg heb ben daar Dinsdagmiddag schaatsen ge reden. Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Ne derlanden is door het Portugeesche gou vernement begiftigd geworden met het grootkruis der Torre te Espada, een orde welke uitsluitend aan militairen wordt ge geven. Andere Portugeesche orden zijn wel militaire orden in naam, doch worden meestal aan civiele personen verleend. De correspondent der N. R. Ct. seint Dezelfde trein die Maandag, kort na het middernachtelijk uur, Z. M. Don Carlos naar zijn hoofdstad uit Londen terugbracht, voerde ook den Nederlandschen minister jhr. mr. von Weede weer naar Lissabon mede. Ik vernam dat Z. M. Don Carlos, gedurende een korte halte van den spoor trein ergens in Spanje, op zijn gewone minzame wijze den Nederlandschen gezant complimenteerde. De afwezigheid van de zen diplomaat een gevolg der Sint-Ni- kolaas verrassing van Senhor Arroyo heeft ruim twee maanden geduurd. Voor zooveel ik reeds nu kan oordeelen, heeft 's heeren von Weeden's onvrijwillige reis naar Nederland geen wijziging gebracht in de situtatie, gelijk die was vóór zijn ietwat opzienbarend vertrek uit Lissabon. Atjeh. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 18 dezer gedag- teekende telegram, van den gouverneur- ge neraal van Ned.-Iudië, betreffende de excursie naar het Atjesche landschap Sama- langa Expeditie is door Satnalanga naar Peu- sangan opgerukt zonder tegenstand te ont moeten. Pretendent-sultan, gevlucht in de richting van de Gajoe-lauden, wordt door de marchaussee opgespoord. Bevelhebber is met staf, hulpwapens en laudingsdivisie teruggekeerd. Infanterie blijft patrouillee ren." Vreemd Nieuws. Vreerad nieuws wordt er soms over ons land in buitenlandsche bladen verspreid. Zoo kan men in een Engelsch Zondagsblad lezen, dat Prins Hendrik van Mecklenburg een Nederlandsch onderdaan moet worden, en dat „Mijnheer Kramer, de Hollandsche Minister van Oorlog, een uniform voor hem zal ontwerpen. Het huwelijkscontract eischt, dat hij een gehoorzaam onderdaan zal worden, dat hij deu Staat zal dienen en dat hij de Koningin niet zal storen met zijn persoonlijke aange legenheden. Een raad van ernstige en gewichtige mijnheers zal over zijn gedrag waken en het Parlement zal macht hebben het huwelijk te ontbinden, als 't kinderloos blijft. De schriel heid der Nederlandsche Re— geering zal hem niet verzoenen met de waar digheid zijner nieuwer positie, 't It hard voor zakgeld van zijn echtgenoote afhanke lijk te zijn Hij is een eenig echtgenoot in het aantal schoonvaders, dat hij zal hebben. AI de Ministers eu leden der Staten Generaal hebben de macht zijn huwelijksaangelegen heden te regelen eu zijn dus in zeker op zicht zijn schoouvaders. Zij zijn reeds be zig de snit van zijn kleederen te regelen." Dan komt er een lijst van al de persouen, die caar de hand der Koningin dongen. De bij het Nederlandsche volk meest po pulaire candidaten waren Prins Harold van Denemarken eu prins Bernard van Sak sen-Weimer. Anderen waren Prins Nico— laas van Griekenland, prins Alexander van Baden. Iu hetzelfde blad wordt aan Holland ver weten, dat 't feestvierde tijdens den rouw van koningin Victoria, en ernstig leedwezen uitgedrukt, dat Holland op zulk een tijd de gevoeligheid verhoogde, die toch reeds in Engeland bestaat wegens de houding van zijn Regeering en volk gedurende den Zuid- Afrikaanschen oorlog. Door het huwelijk een week uit te stellen, zou Diet veel last zijn veroorzaakt en de gevoeligheid tegen over Nederland zijn vermiuderd. De beslissing om niets te verauderen aan het programma, versterkt de meening, dat 't slechts politieke dagti volgt machteloosheid was, die Nederland verhiu- derderde om Engeland nadeel te doen Geeft daarom voldoening, dat kouing Ed ward op onmiskenbare wijze zijn misnoegen te kennen gaf. met Het blad kan de houding van Nederland niet begrijpen, 't Is zegt het blad - verb' geen oveidrijving, te zeggen, dat 't aau voor Engeland niet allee» zijn onathankelijkheid ditie maar zijn bestaan dankt. Herhaaldelijk was om Engeland's actieve hulp niet alleen nuttig, maar zelfs een leveusqtiaeslie. De ondank— VUn baarheid loopt daardoor in liet oog. Eu de vei klaring is niet te vinden in den tegen, woordigen oorlog. Holland's eigen behan deling van de Boeren volken bij verschillende gelegenheden ligt te versch in het geheugen, om Engeland te doen gelooven, dat rassyin- pathieen daaraan ten grondslag liggen.... 't Is Holland alleen, dat de gevolgen de zer politiek zal gevoelen als de oogst wordt. Voor de verwezenlijking van Duitschland's politiek is de annexatie ran Nederland bij het teleg Duitsche Rijk noodzakelijk, 't Zou moge- oude lijk zijn geweest, dat Engeland, als de nood reidï aan den man kwam, alweder het Neder- 0I) Hodsche volk zou hebben beschermd en zoo j'ure noodig verdedigd, doch thans is 't meer dan D blad ere uu >e t oei, te b N merl le twijfelachtig, ot Engeland, na wat er gebeurd is, Duitschland's plannen wel iu den weg zou staan. Ghin aan Moordaanslag. De zuster vau den landbouwer van Om- Gast meren, wonende op de hofstede Biezenburg, aan te Echterveld wilde als gewoonlijk de koeien zal melken. Iu den stal gekomen, greep de g,!we knecht Smits haar eensklaps aan en wierp haar een koetouw om den hals, hetwelk hij met alle kracht dichttrok, blijkbaar met het doel haar te worgen. Toen het doodelijk verschrikte meisje zich verweerde eu om hulp riep, duwde de onverlaat haar tot gew< tweemaal met geweld een prop stroo iu Ri den mond. Toch wist het meisje zich nog los te rukken en naar binnen te vluchten. Terstond gaf zij bloed op eu een diepe erwt striem om haar hals bewees den huisgenoo- Or ten met welk een kracht de strop reeds run!* reeds was toegehaald. en Haar broeder wierp terstond den dader buiten de deur een half uur later had deze nog de onbeschaamdheid zijn loon te komen vragen, hetgeen hem natuurlijk werd geweigerd. Hij vertrok daarop in de richting van Tiel, weldra achtervolgd door den inmid dels gewaarschuwde gemeenteveldwachter eu van Ommeren zelf. Nauwelijks werd da vluchteling dit gewaar, of hij zette het op een loopen van Ommeren wist hem staande te houden door hem een geladen geweer te te toonen, met de bedreiging hem anders te zullen neerschieten. In de Medelsche straat, onder Tiel, werd hij met behulp van een politie-agent gegrepeu en naar het politie bureau gebracht. Na eeu voorloo- pig verhoor aldaar, is hij naar de gevange nis vervoerd. Smits is 32 jaar oud en afkomstig uit Avezaath. Hij heeft een ongunstig verle den en onderging reeds 5 jaren gevangenis straf, ook wegens aanranding van een boe renmeid nabij Geldermalsen. Uit den mi litairen stand was hij wegens wangedrag ontslagen. en le Ka Mt 2'/ Gi Pi: Gr Ni At por stak Af pen Ei Bc paar vettr kalv 69 Ri k wa Ki c Hi Puil Baardwijk, 19 Febr. Een zeer groot getal hoorders van hier en elders vulde de zaal van den Heer L. van Cromvoirt bij gelegenheid van het concert der Liedertafel op Zondagavond 1.1. En ze hebben zich hnn bezoek niet beklaagd. Recht gezellig ging het er toe. Eene mooie afwisseling van nummers, die voor de verschillende smaken op het gebied van muziek en zang wat gaf, zorgde voor eene blijvende, opge wekte belangstelling. Er is weer goed ge zongen. Ingezet met het eenvoudige, doch lieve koor vau Abt ffVertrouwen* eindigde het met „HollandsoU Glorie* van Hol. Dit nummer en de //Hymne" van de Vliegh werden geaccompagneerd door den Directeur terwijl de leiding dezer beide nummers aan de Directie van den Heer J. de Kort was opgedragen. Yeel bijvrd oogstten de Direc teur de Heer L. van Cromvoirt en de Heer Thijssen voor hunne solon urn uiers die ze beiden met veel uitdrukking vertolkten. De eerste werd hierbij geaccompagneerd door den Heer C. Schrijner, de laatste door den Heer L. van Cromvoirt. De scènei waren alweer goed. Ze zaten er goed in en de mimiek was ook bevredigend. Voor het eerst zagen we ffDe philosophische lantaarn aansteker". Hij is een #komiek* die veel belooft. De andere voordragers der scènes waren oude bekenden, die allen blijken van vooruitgang in dit soort van voordrachten geven. ffDe dronkaard en zijn liefje' pakte van dege uit. Laat men 't hem maar na doen. Hilariteit verwekte 't optreden van „den politieken Groenteboer", die heel wat aardigs wist te vertellen over zijne te ver- koopen artikelen. Aan 't slot van den avond sprak de Beschermheer, de Weled.Achtb. Heer Bur gemeester, een hartelijk woord in verband tuet het onlangs gesloten huwelijk van H. M. onze Koningin met den Prins Gemaal, waarna op zijn verzoek hun ter eere het volkslied werd gezongen. Met een hartelijk ff Zij leven lang eindigde deze prettige avond. Capelle, 18 Eebr. Mejuffrouw M. J. Quirijus alhier, slaagde Zaterdag 11. te Breda voor de acte fraaie handwerken. KEULEN, 18 Februari. De Kölnische Zeitung ontvangt een van eergisteren ge- N (Sti St s n tog op< onri 1 boe S met Old v koe 1 zijn ure der frai der aan

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2