:v r p r. buitenland. 'i Mi, België. anje. Duitschland. China. BINNENLAND. Telegrammen. 1 I ■1 ïfc W' 1 i Spj I I 1 1 I I. 1 1 1 i. 1 i 1 'I I I i i I 1 I I 1 i;: - I I i I •i I I 2 1 j C I i 1 ii C j a 11 l! ,ii 1 Ie I i] 8 e 'i 3 1 li 1 u ;i i 1 1 r loRstelegrammen en dientengevolge met de waarheid, blijven er steeds een aantal feiten over, aan wier juistheid zelfs door de groot sten scepticus niet te twijfelen valt. We wenschen ons voor heden niet meer te verdiepen in de gevolgen, welke eene, zij het dan ook voorwaardelijke overgave van Botha na zich zoude sleepen voor geheel Zuid—Afrika. Op 't oogeublik willen we slechts vragen of het nu waarschijnlijk is, dat Both*, sedert de aankondiging daarvan in de Weekly Dispatch verscheen, niet capitulatieplannen heeft rondgeloopen. En die vraag mag dunkt ons met ja beantwoord worden. Zooals men zich herinnert deelde de Weekly Dispatch mede op 24 Februari, dat Botha den 27sten dier maand (Amajoe- badag) op zijn verzoek een samenkomst door Kitchener was toegestaan. Telegrammen uit Pretoria en Johannes burg zeggen nu, dat die samenkomst toen inderdaad heeft plaats g^- aarvoc kon zulk een bijeenkomst anders dienen dan om over capitulatie te spreken loen kwam cr een tijdperk van stilzwijgen, al.een onderbroken door de hardnekkige geruchten, vooral van de Sun - die zelfs van officieele berichten sprak - en de Daily Chronicle. Dat Kitchener nimmer repte in een zijner rapporten van de aangekondigde samenkomst op 27 Febiuari, deed algemeen en, we erkennen het, ook ons besluiten, dat in elk geval, wat Botha's plannen ook waren, die samenkomst niet had plaats gehad. Intusschen scheen Kitchener s langgerekt verblijf te Middelburg wel op iets bisouders te wijzen. Daarop kwam plotseling Milner s reis naar Pretoria, te Bloemfontein onder broken door een onderhoud met den altijd heen en weer vliegende generalissimus, die hem weer te Vereeniging inhaalt na zijn vertrek en samen met hem te Pretoria aankomt. Maar met dat al ontbrak nog het onmis bare officieele tintje geheel en al aan de overgave—verhalen. Dat kwam Balfour echter Donderdag in het Engelsche parlement aan brengen. De minister verklaarde daar dat van gedachten was gewisseld met Botha. Mee kon de regeering niet zeggen voor t oogeu blik maar wal zij zeide lijkt ons voldoende om eiken twijfel op te heffen of er aan al de overgavegcruchten wel een schijn van waarheid ten grondslag lag en of B< tha werkelijk sedert een paar weken op fatsoen lijke manier een einde aan den strijd wil maken We hebben dan ook verder geen reden om te twijfelen aan de waarheid van het daarna reeds ontvangen telegram, dat Kitchener en Botha Zondagmorgen een tweede bijeenkomst hebben gehad zooals de Engelsche avondbladen ons weten le vertellen, vlak bij Pretoria. Botha reed ge heel alleen de plaats van samenkomst en Kitchener was slechts vergezeld van zijn particulieren secretaris. Wat er verhandeld is is nog niet uitgelekt. Doch dat is juist voor ons nu nog slechts de groote vraag. st. opbrengen. Hoewel dit bericht nog geeuszins officieel is, slaan de groote fabri kanten van suikerwerken, biscuits, confituren enz. reeds aanzienlijke hoeveelheden suiker in tegen de thans geldende prijzen waardoor zij een aardig voordeeltje hopen te maken. Brodrick's ontwerp tot legerreorgautsatie wordt over het geheel door de Londensche bladen gunstig, hoewel volstrekt niet geest driftig, besproken. Zij erkennen dat er een streven tot verbetering uit blijkt, maar twij felen er aan, of de plannen wel het verlangde resultaat zullen hebben en of zij in tijd van ernsiig geval voldoende zullen zijn voor Engeland's behoeften. Zaterdagavond heeft in de nabijheid van het station van Heule op de lijn van Kort- rijk een spoorwegongeluk plaats gehad. De personentrein, die om 9.43 naar Kortrijk vertrekt, snelde met volle kracht voort, toen hij tengevolge van het verkeerd stellen der wissels bij Heule op het wisselspoor liep, waar een vraohttrein stond. Een botsing was het gevolg, waarbij verscheidene wagens verbrijzeld, de machinist en twee reizigers gedood en talrijke reizigers gewond zijn. Te Mannellea bij Barcelona is het tot een ernstige botsing gekomen. Werklieden hebben de club der fabrikanten aangevallen en beschoten, tengevolge waarvan een groot aantal personen gekwetst werden, o.a. de kiende en zijn zoon. De oproerlingen staken twre huizen in brand en sneden de telegraaf naar Barcelona door. Er zijn troepen heen gezonden. De wond van den Keizer verloopt op nor male wijze, de oogleden zijn minder ge zwollen slaap en algemeene toestang goed. De wond van den Keizer geneest zoo goed dat hij Zondagmorgen weer in zijn werkkamer is geweest. De politie en schutterij waren spoedig ter plaatse en zetten het terrein flink af. Aan 't beleidvol optreden van den commandant der dd. Schutterij en van onzen wachtmees ter is 't dan ook voor een groot deel te danken dat geen enkel ongeluk heeft plaats gehad, wat allerwaarschijnlijkst wel het- geval zou zijn geweest, ware de afsluiting niet zoorer uitgebreid. Toen ill. de latten en binten van het dak geheel waren verbrand, zoodat ieder oogeublik de instorting daar van kon worden verwacht en aller oogen daarop waren gevestigd, viel plotseling zonder dat het publiek er 't minst vermoe den van had, de voorgevel naar voren en bedekte de geheele straat met een steen massa. Gelukkig bevond zich nu niemand in deze omgeving. In korten tijd was het geheele perceel tot den grond afgebrand. Begrijpelijkerwijze werd dit tooneel door eene groote menigte bijgewoond. Om on geveer half zes was men den brand meester. De oorzaak is onbekend. Van de heer V. d. H., waar niets werd gered, wordt een en ander door assurantie gedekt; terwijl van de bezijden wonende 4 huisgezinnen, 2 verzekerd waren, de an dere twee echter niet, zij hebben treurig genoeg niets kunnen redden en dus alles verloren. Naar men ons mededeelt zou voor dezeu eene collecte worden gehouden. Sollicitanten. Naar iuen ons mededeelt hebben ver schillende solicitanten, waaronder enkele postboden, zich bij den directeur der poste rijen alhier aangemeld, om do plaats in te nemen van W. Dekkers, die wordt overge plaatst naar Gorinchem. Uitslag Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding gehouden door mej. v. d. Sanden, is als volgt. In geschreven door de heeren G. van Dijk Waalwijk, f 3690. O. Mi- chels Loon op Zand. f 3680. G. van Hul len Waalwijk, t 3655. C. Smits Sprang, f 3510, G. de Teuling Besoijen, f 3500 H. v. d. Meijs Besoijen f 3379. Wed. Aarts en Zonen, Waalwijk, f 3215 en P. van Huiten Waalwijk, f 3070. waarts zenden van geoefenden) ook verworpen met 53 tegen 37 stemmen. Het araendement-Verhejr (verdeeling dienst tijd Yan opgeleiden tot rang ot graad) werd eveneens verworpen met 74 tegen 16 stem men. Art. 122 werd (zooals) het hierboven werd gewijzigd door aanneming van het amendement Van Gilse) aangenomen met 50 tegen 41 stemmen. De minister van oorlog vroeg namens de regeering schorsing der beraadslaging tot 2 uur om te overwegen, wat de regeering te doen staat. Na heropening der zitting is besloten Donderdag aan te vangen de behandeling der Woningwetten. Morgen is er vergadering in de sectiën De Kamer is verdaagd tot Donderdag. werd medegedeeld, dat de heeren wethouders zijn Ed.Achtb. aan de grens der gemeente zouden verwelkomen. De volgende gezel- schappen zeiden bij eene eventuecle feest viering hunne medewerking toede harmo— uien „Apollo" en „Euphonia", het tooneel- gezelschap „Olympia", «le handboogschutierij „Aroenitas", d e Vereeniging „De Vriend- schapsbond, de gilden St. Jan, St. Joris en St. Crispijn. Rnumsdonkseer, 12 Maart. De prachtige dekhengst Diamant" welke door den Heer C. M. Sagt, op de onlangs gehouden heng sten verkooping vanwege het Rijk, voor re kening der Assocriatie alhier is aangekocht zal geplaals worden bij Ant. Timmermaus. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dal de Heer J. de Borst alhier reeds einde Februari in het bezit was eene kloek- hen met vijftien kuikeus. Aan de Times werd den 9den Maart uil Aasvogelkop, 32 K.M. teu westen van Bloem fontein gemeld De Wet bij wie zich tweehonderd man onder Froueman hebben aangesloten, is er in geslaagd met vierhonderd man in noor delijke richting te ontsnappen. De kolonne trekt met geforceerde marschen terug. Haar doel schijnt Bultfonteiu en de spoorlijn in de buurt van Kroonstad te zijn. Pietorius, Brand, Hertzog en kolbe staan nog in het zuidwesten van den Vrijstaat, na hun strijdmacht in tallooze kleine afdeehngen versnipperd te hebben. Brand heeft de ach terhoede van kolonel Plunier aangevallen op het oogeublik dat deze Petrusburg verliet. Plumer verloor eeu doode en vijftien gevan genen, maar de gevangenen werden allen weer in vrijheid gesteld toen de voorhoede van kolonel Beihune aankwam. Zoolang de Wet de rol van ïuvaller speel de heeft hij een zeker verband gehandhaafd tus'schen de troepen die onder zijn bevel stonden maar nu hij in zijn eigen land te rug is is het bijna onmogelijk om tegen hem te opereeren. Zoodra hij van nabij be*tookt wordt, versnippert zich zijn geheele strijdmacht om zich een week later opnieuw te verzamelen en zich dan weer te verbrok kelen Tot het oogenblik waarop Froneman zich bij hem voegde en sedert zij van nabij bestookt werden door kolonel Bethune aan de Rietrivier, hadden de Wet en Steijn ter nauwernood dertig man bij zich. De eenige Boeren die nog in de kolonie zijn zijn eenige manschappen onder Krc-ut- zinger en Scheepers te Maraisburg en eenige auderen ten noorden van Steijnsburg. Vrijdag heeft Engeland's minister van oo'log. Brodrick, in het Lagerhuis ziju ont werp tot reorganisatie uiteengezet, dat feite lijk geen ingrijpende veranderingen in den bestaanden toestand brengt. Eigenlijk wordt door dit ontwerp, dat door het gedweeë Parlement zeker zal worden aangenomen, n;ets gereorganiseerd niets zal verdwijnen van de slechte lcgcrinrichting, die in haar volle gebrekkigheid bekend is geworden door den oorlog tegen de Boeren. De geheele reorganisatie kotnt in hoofdzaak hierop neer, dat de sterkte van het tegenwoordige leger wordt vermeerderd met 116 000 en opge voerd tot 680.000 inan en dan nog welke mannen! Slechts 10 procent van die 116.000 soldaten zullen geregelde troepen zijn de rest zijn militie, yeomen en vrijwilligers, welke allen zulk een treurig figuur hebbeo gemaakt in Zuid—Alrika. De versterking van het Britsche leger zal de militaire lasten in het Vereenigd Konin krijk met 3 milioen pond sterling (36 millioen "ulden) per jaar doen stijgen, d. w. z., dat teder der nieuwe soldaten de schatkist ruim 310 gulden per jaar zal kosten. De belastin gen zullen daarvoor moeten worden verhoogd of er zullen belastingen worden geheven van sommige artikelen van dagelijksch gebruik. Op het oogeublik wordt ook de suiker ge noemd onder de verbruiksartikelen, welke de Britsche regeering zal belasten, om de kosten van deu oorlog met de Boeren-repu- lieken en van de legerhervorming te dekken. —Volgens berichten uit Chineesche bron dringt de Russische gezant hier ter stede er op aan, dat de overeenkomst ten aanzien van Mantsjoerijen door China onderteekend zal worden. Geschiedt dat niet binnen den bepaalden lijd, dan zou Rusland geweld gebruiken. Graaf Waldersee seinde Zondag uit Pe king, dat Ledebpr's kolonne Vrijdag de loort van den grootcn muur ten westen van Pao-ting-toe, bestormd en vier kan nonnen veroverd heeft. De Standard verneemt uit Sjanghai dat volgens berichten, van de Chineesche hof- paitij afkomstig, generaal Toeng vast be sloten is, den terugkeer van het hof naar Peking te verhinderen. Hij verzamelt daar toe 20,000 man te Ning-hsia, bij Ordos ui Mongolië. De Daily Mail verneemt uit Jokohama dat de Japansche reg eering dringende orders gezonden heeft om den bouw^ van den Japanschen kruiser Hatsoese te Elswick te bespoedigenhet oorlogschip moet zoo spoedig mogelijk naar Japan gezonden worden Ook andere maatregelen van de Japansche marine duiden aan, dat de re geering haar oorlogstoebereidselen ver haast WAALWIJK, 13 Maart 1901. Benoeming Z D. H. Mgr. W. van de Ven, bis schop van V Hertogenbosch heeft heden benoemd tot pastoor der te stichten St. Antonius-parochie te Waalwijk, de Zeer- Eerw. heer A. Kuijpers thans kapelaan al- l"er- Onze hartelijke felicitaties aan den be noemde. Jubilé De oefeningen van het H. Jubilé in onze parochie, gegeven door vier Paters Redemp toristen, zijn Zaterdagavond begonnen. De verschillende dagelijksche predicatiën en verdere diensten worden steeds door een zeer groote schare geloovigen bijgewoond. De sluiting heeft plaats Dinsdag 19 Maart a. s. Ook in de naburige gemeenten Besoijen, Baardwijk en Drunen wordt op 't oogeublik missie gehouden. Brand. Maandagnacht te ruim half vier vierden de ingezetenen onzer gemeento uit hunnen ver- kwikkenden slaap gewekt door het signaal der brandweer. Spoedig stroomde eene groote menigte naar buiten en bleek het huis van den heer Adr. van der Heijden, voor de It. K. Kerk in brand te staan. Hetvnur greep snel om zich; weldra stond het gehee'e perceel in lichte laaie. Het achter gedeelte, waarin bezijden nog vier huishou dens woonden was spoedig geheel uitge brand en ook het voorste gedeelte kon niet behouden worden. Met meer en meer woede sloegen de vlammen uit en de brandweer moest zich dan ook bepalen om het naast- den heer Van Bavel Tweede Kamer. Militie wet. Bij de beraadslaging vraagt het lid Kuyper de heropening van het debat naar aanlei ding der jongste regeeringswijziging van art. 125. De Voorzitter heeft geen bezwaar dittos te staan alzoo wordt besloten. Het lid Kuyper vraagt inlichting, waaraan de regeering het recht ontleent voor te stellen de mogelijkheid te openen de dienstplichtigen als blijvend gedeelte in de wintermaanden op te roepen indien de lichting ter volledige oefening in November wordt ontslagen. Het lid Van Karnebeek constateert ook dat de minister ten aauzien der viermaan- ders op ziju oorspronkelijk voorstel terug komt en die viermaanders dus niet als geschikte strijders beschouwt, daar hij ze na de herhalings-oefeuingen voor blijvend gedeelte wil bestemmen. Het lid Tydenian beweert dat de regee ring het recht voor deze wijziging ontleent aan eene vroegere beslissing der Kamer. Het lid Seret bestrijdt ook de nieuwe wijziging. De minister van oorlog zegt dat er groot gevaar bestaat, dat door het amendement- Verhey en Kerdijk voor 15 Mei en na 15 September onvoldoend aantal mannen in dienst is. Dit kan hij niet toestaan, liever wil hij dat niets van de zaak terecht komt hij wil een stelsel, dat iu hoofdzaak miliciens 8 maanden blijven en bij uitzondering er viermaanders zullen komen. Hij kan zich geen viermaanders voor achtmaanders in deu zak laten stoppen. De Minister zal dus met de meest mo gelijke kracht op de wijziging van art. 125 'blijven aandringen, zonder welken een toestand geboren wordt dien hij niet wil. Na eenig debat wordt overgegaan tot stemming van het amendement- De Ras Van Vlijmen op art- 2 (contingent 16000 met voorjaars en najaarslichting) Dit araendement wordt verworpen met 61 tegen 30 stemmen. Art. 2 bepalende contingent 17500, waarvan 5200 voor korte oefening wordt goedgekeurd. Het amendemeut-Kuyper op art. 120 (getuigschrift van vooroefeningen) wordt ook verworpen met 69 tegen 22 stemmen. Het regeeringsart. 120 (voorrang voor geoefenden om tot korte oefening te worden toegelaten) wordt goedgekeurd. Het araendement-De Ras op 122 (dienst Naar wij vernemen is de minister van oorlog voornemens om, na intrekking der aanhangige legerwetten, zijne portefeuille ter beschikking te stellen van Hare Maje steit. Algemeen is men van oordeel, dat het Kamervotum van gisteren aan het ministerie in zijn geheel geen aanleiding zal geven tot aftreden. De belangstelling van het publiek in de stemmingen over de amendementen op de legerwet was gisteren in de vergadering van de Tweede Kamer buitengewoon groot. De loges waren bezet door verschillende generaals en andere hooggeplaatste militaire officieren en de gereserveerde tribune was overvuld met officieren Het burger element verdrong zich op de publieke tribune. In de loges merkte men o. a. op de generaals-inspecteurs Moorrees en Panthaleon van Eek. Zichtbaar met spanning verbeidde het publiek den uitslag. Een sumenzwcering Volgens een telegram van den correspondent van de K 1 n i s c li e Z e i t u n g te Boeka rest, dat wij geheel voor zijn rekening laten hebben de politie-autoriteiten te Jassy, op grond van een raededeeling van den minister van justitie te 's Gravenhage, last gegeven het oog te houden op enkele personen, die verdacht worden betrokken te zijn bij een samenzwering tegen onze Koningin en haren gemaal. Een lijk gevonden. Zaterdag hebben Miliingsche visschers bij Milliagen drijvenden gevonden en aan wal gebracht het lijk van een naar gissing 18 jarig jonkman, inet zwart haar en snor en gekleed in lichtgrijs fietscostuura, zwarte kousen en gele schoenen De drenkeling had bovendien een leeren riem om 't middel waaraan een leeg taschje. Geld ot andere zaken van waarde zijn niet op het lijk gevonden, dat op de algemeene begraaf plaats is ter aarde besteld. MiBsionnarissen van Scheut De missionarissen van de Congregatie van Scheut zullen binnen kort den terugweg naar China weer aanvaarden. Men herin nert zich dat 15 missionarissen van Zuid- West-Mongolië verdreven werden 7 hunner zullen zich tegen het einde deze maand inschepen. De overige zullen hen dan volgen. De Congregatie hoopt voor den Herfst 30 of 40 missionnarissen te zenden naar de verschillende raissie's die aan haar zijn toevertrouwd in Midder-Oost en West- Mongolië. Alhier is gevaukelijk binnen gebracht en verder naar Breda overgebracht, zekere v. d P. van Raamsdonk. Hem wordt ten laste gelegd de verduistering eener som gelds, toebehoorende aan eene minderjarige, welke hem in zijne hoedanigheid als voogd was toevertrouwd. Dnssen, 12 Maart. In de j.l, Zaterdagavond gehouden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier zijn respec* tievelijk tot voorzitter en secretaris dier commissie benoemd de heeren J. R. Rietra uotaris en L. M. M. De Vlam, h. «1. Wijle B. De heer A. Broeders, h. d. s. Wijk C. heeft zijn benoeming tot lid dier commissie niet aangenomen. Heeieu Ged. Staten dezer provincie hebben bij de algemeene vaststelling der jaarwedden van gemeente-ontvangers het salaiis van den gemeente-ontvanger alhier vastgesteld op f 350. tfjd onbereden 8'/a bereden 18 maanden maximum) werd verworpen met 67 tegen 24 steramen. Het amendement-Van Gilse (bevoegdheid om den diensttijd der onbereden wapens uit te breiden tot 12 maanden, door den minister onaannemelijk verklaard) avordt aangenomen met 47 tegen 44 stemmen. Het amendement-Kuyper 2 en V an Karnebeek-Tydeman ziju hierdoor vervallen. Het amendement-Verhey 4 (dadelijk ingaand verlot na inlijving geoefenden) wordt verworpen met 48 tegen 43 stemmen Het araendement-Van Karnebeek (dienst tijd bereden korpen 24 maanden) wordt eveneens verworpen met 68 tegen 22 stemmen. Generual van Ileutsz. Een gisteren door den minister van kolo niën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië luidt „Van Heutsz gevaar geheel geweken." H. M. de Koningin laat belangstellend inlichtingen vragen omtrent den toestand van den zieke. Offers van den drankduivel. Te Tilburg had een treurige begrafenis plaats van man en yrouw. Zekere V. kwam smoordronken thuis, hetgeen hem wel meer gebeurde. Hij legde zich gekleed en wel nevens zijn echtgenoote, die den laatsten tijd ook zeer verslaafd was aan den sterken drank. Volgens verklaring van den dokter moest zijn vrouw toen al dood geweest zijn. 's Morgens vonden de buren beiden dood, de man was gestikt in den drank. Hun zoon, een oppassende jongen, ligt zwaar ziek in 't gasthuis. De moord te Tilburg. Geruimen tijd zal nog voorbijgaan, eer de zaak Mutsaers voor de openbare terecht zitting zal komen. Het dossier is zeer om vangrijk. Naar gemeld wordt, zullen een 60-tal getuigen in deze zaak opgeroepen worden. Buurdwijk Bij de heden te Waalwijk gehoudeu aflevering voor de nat. militie, zijD van deze gemeente ingedeeld: Van Leent 2e Regt. Infanterie s Bosch. Van Drunen 6e Geertruidenberg. V. d. Hoven 6e Labordus 6e Mulders Grenadiers 's-Hage. Kaatsheuvel, 11 Maart. Benoemd tot leden der commissie tot wering van school verzuim voor Kaatsheuvel, de heeren Van Woerkum, Pulles, Van Bokstel-Soeter- boek, Th. van Dortraoud en Rous, Voor Loon-op-Zat»d de heeren Van der Meeren, Verschuren en Versterre. 12 Maait. Gisterenavond vergadeiden de verschillende gezelschappen dezer gemeen te in de zaal van de harmonie „Euphoou* om met de leden der gemeenteraad de wijze te besprekeu, waarop men den nieuwen bur- ingen. Den aanwezigen HET ZONDAARSKLOKJE. In stillen wintemachte, Als 't blanke sneeuwtapijt Zich spreidt op wei en velden, Dan klept de klok verblijd. En wekt de hemeleng'len, Die zingen niets dan vree: 't Is Kertmis héél het aardrijk Zingt stil dien jubel mee. Wat sombre, droeve xaclite En aarde èn hemel schreit, Wijl Jezus is gestorven En in de grafstee leit. Men hoort niet meer het klokje, Het schijnt van droefheid stom.,.. Maar stil! 't Klinkt „Alleluja" Eu „Gloria" alom. Nu kan de klok niet zwijgen, Zij jubelt heel blij uit: „De Heiland is verrezen „Trek aarde uw rouwkleed uit En thans, datzelfde klokje In stillen avondstond, Wat of het telkenmale Ons toch zoo trouw verkondt Het klaagt ons zoo weemoedig: „Gods Hart vol liefdegloed „Vindt niets dan groven oudank Bij veler koud gemoed Het noodigt dringend allen „Knielt, Christ'neu, needrig neer, „Om vuriglijk te bidden „Tot onzen Lieven Heer l" En jain elke woning Knielt vader, moeder neer Het kindje op moeders 9choot zelfs Vouwt ook de handjes teer. En beden stijgen opwaarts In dezen heiEgen stond Voor hen, die 't klokje hooreud, Niet knielen op den grond. „Och! Vader in den hemel Erbarming Hoof deez beê, „Schenk ook die arme zielen „Uw ongekenden vree Het klokje luidt zijn bim-bam Nog ruisschen beden zacht Ziet!.... Eng'len dalen neder Met heilgeriA bevracht. Als 's avonds 't zoudaarsklokje Zacht klept 't genadewoord. O zondaar, wil dan luistren Leeft niet in ondank voort. Arn. S LONDEN, 12 Maart. Kitchener f heden uit Pretoria De Wet is ten noorden van Brand Aanhoudende regens belemmert de bewe der Engelsche troepen. Gorriuge, Delisle, Greufell en Henn vervolgen de twee Boerenafdeeliugen u Kaapkolonie. De marinebegrooting stelt in uiti den aanbouw in 1901 en 1902 van pautserschepen, zes gepantserde krui twee kruisers derde klas, vijf torpedobo: tien torpedojagers, twee sloepen ei onderzeesche schepen type Hollaud. Vo het nieuwe plau worden 48 9chepen

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2