Blad De Zuid-ftfrikaansche oorlog. Zondag 17 Maart 1901. I i Landbouwbrieven over Bemesting 4 'I VAN ~BIII EV E N Bekendmaking. BLNNENLAiND. XXII. Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. <11 I Tweede waarnemenden staatpresideot onder zijn be- i State dezer dagen zijn uitvoerig advies reik heeft. over de plannen tot gedeeltelijke droogma- De Echo van het Zuiden De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend: dat hij ter secretarie van de gemeente gedu rende dertig dagen ter inzage van de belang hebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten (c) bedoeld in de artt. io, 23 en 43 der wet; dat van die nederlegging afkondiging is gedaan den 10 de Maart 1001. De verzoekschriften om hermeting of herschat ting ten koste van ongelijk, die om vernie- welke geacht worden te zijn verricht, de i V» IJ O. op des voormiddags ten elt tiging van schattingen, in strijd met de wet bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en var, onjuiste metingen en berekeningen, zoo mede de bezwaarschriften omtrent de onderwer pen, bedoeld in art. 43 d«r wet, behooren lin dens de artt. 16 no. 1, 19 no. '2, 23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, b i n n e n dertig dagen naden, dag der voormelde afkon diging. Waalwijk den 10 den Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, li. DE VAN DER SCHUEREN. Dc Burgemeester van Waalwijk; Gezien dc aanschrijving van de provinciale commissie tot ondersteuning van Rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant van den 23 Februari jl. No. 101; Brengt: ter kennis van belanghebbenden dat te W aal wijk op 20 April a. s. des voormiddags te elf uren, keuringen zullen worden gehouden: a. van éénjarige stieren, waaronder zijn te verstaan stieren, die de melktanden nog bezitten cn voldoende zijn ontwikkeld; b. van stieren met breede tanden en c van stieren, behoorende aan de veeiokver- eenigingen en dat daarbij de volgende onder houdsbijdragen worden uitgelootd a. voor éénjarige stiereneen bijdrage van f 120 en eene van 1' 100. b voor tweejarige of oudere stiereneene bijdrage van f 120, eene van f 100 en eene van f SO c stieren behoorende aan veefokvereenigingen voor aankoop en onderhoud eene bijdrage van van f 125. Waalwijk, 15 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gezien het provinciaal bijblad van 21 Februari 1901 No. 27. Brengen: ter kennis van belanghebbenden d^ lusBcheutijd- sche keuringen van sprmgstieren in 1901gullen plaats hebben te Waalwijk op 10 Mei, 2b i Juli 20 December, telkens uren. Waalwijk, 15 Maart '1901. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT: In den loop van mijn verschillende brieven heb ik zoo nu en dan wel eens een enkel woord gezegd over den tijd, waarin de verschillende handelsmeststoffen het best aan VAN Wat een opgeruimd gemoed spreekt uit zijne brieven! In de innige vereeniging met den algoeden God heeft hij rust en troost en vrede gevonden en in alle wisselvalligheden van zijn kortstondig maar veel bewogen leven geniet hij met volle teugen van die innige vereeniging met zijn Schepper. Hier komen mij de dichterlijke woorden van Com. Broere te binnen „O zoet genieten „Bij 't in— en uit— en overvlieten „EeDS strooms van innig zielvergieten „Waarin ontvangen geven is, „Eu wellust droefenis 1 Het geloof.de grootste daad des menschen, breekt voor hem het verborgene en hij schouwt God en bemint Hem en iu zijne liefde, brengt hij het moeilijkste offer. Wèl klaagt hij in zijne nederigheid, dat zijn offer in vergelijking met de zelfopoffering van dien Pater en die lietdezusters op Djibouti nog gering is maar kon hij dan den Heer meer gebracht hebben? Hij voelde zich dan ook gelukkig In de uitingen zijner liefde tot God vindt hij op het doornige pad des levens reeds het geDOt, dat aan gindsch paradijs doet den keu en hij kan het Broere nazeggen: „Haug' dan de sluier nog der zinnen j „Zij lijden, strijden, overwinnen „Ons immer wederkeerend lot Heil ons Wij kunnen Hem beminnen "Ons gloeit de Piemel reeds van binnen „Iu liefde 's zaligend genot.» Deze woorden klinken vreemd in de ooren van hen, die gewoon zijn, zich ter aarde te neigen tot hetgeen van omlaag komt. Voor zulke wijze meuscheo, die alle godsdienst voor een sprookje en alle godsdienstigeu voor ouuoozel houden, die zich te geleerd achten of te hoog verheven, orn God in ootmoed en eenvoud te dienen en daarom met een trotsch glimlachje neerzien op hen, die naar hun onfeilbaar denken nu eenmaal niet beter wetenvoor dezulken is het een raadsel, de voornaamste landbouwgewassen kunnen toegediend worden Ik wil in dezen brief over hetzelfde onderwerp nog eenige bijzon derheden mededeelen. De tijd van de aanwending der kunstmeststoffen hangt af van de meststof zelve eu van de plantensoort, die wij bemesten. Het Thomasphosphaat of ThiotnasslakJeenmeel kan aan alle zomervruch ten nog kort voor den zaai gegeven worden. Het is echter duidelijk, dat hoe vroeger men het uitstrooit, hoe beter het zich in den bodem verdeelt en hoe gemakkelijker het door alle wortels kan opgenomen worden. Het is dus raadzaam het Thomasphosphaat zoo vroeg mogelijk te geven, b.v. tusschen November en Maart. Het hooge gehalte van het Thomasphosphaat-meel aan kalk, dat 30 tot 60% zijn> is wel een der oorzaken, waarom het phosphorzuur dooi de plantenwortels betrekkelijk gemakkelijk wordt opgenomen. Op zeer veel kalkarme gronden is bovendien deze groote hoeveel heid kalk een zeer gewenschte toegift. Het eveneens hooge gehalte aan ijzerverbin- dingen is geheel onschadelijk. De ruwe Kali zout en, zooals Kaïniet, CarnallietSylvi niet brengt men het best iu den herfst of in den vroegen winter onder, in het uiterste geval in bet. vroege voorjaar. De andere gezuiverde zouten, de geconcentreerde Kali- zouten kunnen nog laat in het voorjaar en kort voor het zaaien uitgestrooid worden Men moet intusschen zoowel bij phos phorzuur als bij kalibemesting bedenken, dat de bodem voor deze twee stoffen zeer veel vasthoudingskracht heeft, dat zij niet, evenals salpeter naar den ondergrond spoelen en zoo verloren gaan. Wat van de phos phorzuur en kalibemesiiug niet aan den eersten oogst ten goede komt, wordt door volgende oogsten gebruikt. Chilisalpeter mag niet lang voor het zaad gegeven worden niet omdat daardoor de toestand van den grond achteruit gaat, doch omdat dc Chili- salpeter niet door de bouwvoor wordt vast gehouden, doch door den regen naar den benedengrond wordt gevoerd, waar de sal peter voor de planten verloren is. Het is daarom gewenscht, dat men de geheele beinesiing met Chilisalpeter in eenige par tijen geeft, b.v. een gedeelte voor den zaai, een gedeelte als de planten uit den grond te voorschijn komen en; te beooi deelen naar den stand van het gewas, de kleur dei bladeren donkergroene kleur verraadt rijkdom, lichte kleur gebrek aan stikstof als men het noodig acht, geve men later de rest. Men bedenke daarbij evenwel, dat men Chilisalpster niet zaait, als het regent. Bij regen gaat Chilisalpeter te spoedig naar den ondergrond. Ziedaar eenige duidelijke voorschriften voor het gebruik van de verschillende kunstmest stoffen, waaraan men zich in alle gevallen kan houden. Gelijk men eerst langzaam na een einde— looze reeks geruchten zekerheid heeft gekre gen, dat er inderdaad iets gaande was tusschen den Transvaalschen en den Engel- schen opperbevelhebber van onderhandelingen of gedacht en wisseling hoe men het dan ook noemen wil zoo krijgt men nu eerst neiging te gelooven, dat er inderdaad ook een wapenstilstand in oostelijk Transvaal is afgekondigd. Het eenige wat daar tegen zou pleiten, is de vernieling van een trein bij Balmoral, ongeveer 80 KL M. van Pretoria, aan den Delegoaspooi weg. Maar dit is zoo'n incidentje hoe hinderlijk en kostbaar overigens ook dat zich gemakkelijk laat verklaren door onbekendheid met, misschien zelfs wel opzettelijke niet erkenning van den wapenstilstand door een of andere verstrooide Boerenafdceling. Zoo iets zal aan Engelsche zijde na het afkondigtn van de schorsing der vijandelijkheden ook wel eens zijn voor gekomen en Kitchener zal zich door zulk een gebeurtenis, waaraan hij trouwens gewend is, niet laten verleiden om het zwaard weer te' trekken en de tot dusver bereikte of nog niet bereikte, maar gehoopte resultaten in gevaar te brengen. De affaire met den trein bij Balmoral dan zoude, zooals we zeiden, het eenige zijn wat tegen het bes aan van een wapenstilstand getuigt. Er tegenover staan verschillei berichten die het integendeel zeer aannemelijk maken. Daar is b.v. het Central News telegram uit Standcrton, dat de Engelsche generaals doorgaan met de Boerengevangcnen en huisgezinnen naar Sianderton, Utrecht en Vplksrust op te zenden, ofschoqn zij tenge volge van den wapenstilstand hun operaties oostwaarts hebben moeten staken. Een ander telegram, uit Pretoria aan het New Yoik Journal gezonden, begint ook met te zeggen, dat et een algemeene wapenstilstand in "oostelijk Transvaal is afgekondigd. En rJe pertinente verzekering uit deze belde bronnen, die reeds vele dagen door geruchten is voorafgegaan, wordt wel bevestigd door het ontbreken van elk oorlogsbericht uit oostelijk Transvaal, behalve het vernielen van den trein. We missen al sedert dagen French' buitinventaris, Smith Dorrien's veeg statistiek en de vruchten door de andere medewerkers aan de zeven-coloune-episode op het oorlogsveld geplukt. Iets anders is het met het aan de wapen— stilstandverhalen vastgeknoopte bericht, dat de Wet zich noordwaarts spoedt om zijn plaats te gaan innemeu aan de tafel, waar omheen nu altijd volgens het New York Journal-telegram Botha, Kitchener eu Milner al verscheiden dagen zitten te rede- ueeren, ieder op zijn manier voor Zuid— Afrika's toekomstig geluk wakende. Wan neer het wachten om tot eenig tastbaar re sultaat te komen op de Wet is, dan zou men mogen vragen, waarom deze dau met zijn troepen den geheelen langen weg doo den Vrijstraat te paard aflegt en niet onde de witte vlag per trein naai het noorden komt. Is het omdat de Wet in zijn Engel sche vrienden en hun respect voor de witte vlag geeu bijster grool vertrouwen stelt, dau gaat hij ook niet naar Pretoria, zooals de telegrammen zeggen, waar hem zelfs de aan wezigheid van al zijn commando's niet tegen verraad kan beschermen. Indien Botha dus eerst, alvorens verder te gaan, met de Wet wil conferceren, dan komt ons het te legram in dc Morning Post aannemelijker voor, dat Botha na zijn onmoetingen van de vorige week met Kitchener nu te Carolina is en daar of elders op ecu voor de En— gelschen minder betrouwbare plaats dan Pre toria de besprekingen zulleu plaats hebben Opmerkelijk is dat de naam van president Steijn, ons dunkt een onmisbare factor voor vruchtbare onderhandelingen, in 't geheel niet genoemd wordt. Iu elk geval zal hij de Wet zeker vergezellen, gelijk Botha zijn Ten slot'e nog deze indruk: De welwil lendheid, we zouden willen zeggen, de meik- aardige .geschiktheid", die de befaamde Soudan-vc roveraar in deze dagen openbaart, ijst die niet op een groo.e begccrie naar ist, li :fat naar een eervol einde aan den geheelen oorlog zijnerzijds? want dit is zeker, loe geheimzinnig de zaak ook door de Engelscheu behandeld wordt, den hoogen toon van weleer slaan ze ditmaal niet aau. Met angstvallige zorg wordt door de En gelsche pers ginds en hier elk nieuwtje, elk geruchtje, elk uifspraakje van eer. maar eenigszins officieel persoon nageplozen, ge wikt en dan rondgebazuind. De blooe erzekeringen, herhaaldelijk uit Pretoria en ol.au-.iesLurg geseind, (lat men vol hoop blijft, zeggen in hun eenvoud en naieviteit maar al te duidelijk welk een vurige wen3ch er aan die hoopvolle stemming ten grond slag l.gt. Het is nu slechts te wenschen, dat Botha's inzicht hem den waren zin dc Engelsche blijde hope zal doen verstaan. En wanneer hij dan tevens vasthoudt aan de hem toegeschreven begeerte om niets te dqen zonder de Wet, dan is Polen niet vet loten. Dc moreele steun van dc Wet's energie en vasthoudendheid aan zekere voo de Engelsche politici onaangename principe: toch zoude Botha onder alle omstandigheden voor een misschien later diep betreurde concessie bewaren. En hoe langer de on derhandelingen duren, des te grooter wordt de waarschijnlijkheid daaiop en dus het ge vaar voor de Afrikaner zaak minder. De firma Kreutzinger en Scheepers, die de repubükeinsche belangen in de Kaapko lonie behartigt, stoort zich inmiddels niet aan de huishoudelijke transacties in het verre noorden. Scheepers heeft nog een blijk ge geven van zijn plau om voorloopig niet te vertrekken uit's vijands land door Marrays- burg aan te vallen, waarbij hij 5 man zoude verloren hebben. (Voor de Engelsche ver liezen te wachten op de eerstvolgende verlie zenlijst. Na dezen mislukten aanval trok hij naar Graaff Reinet. En Kreutzinger, die altijd op de hielen „vervolgd" wordt, heeft de hem door de Engelscheu toegedichte be bedoeling om naar den Oranje—Vrijstraat terug te gaan gelogenstraft doorzuid waarts te trekken naar Bedford (ten Z. van Qradock), altijd andeis dan de Engelsche generaals wenschen en zeggen 1 WAALWIJK.. 16 Maart 1901. Nieuwe Kerk. Thans is definitief benoemd tot architect der te bouwen 11. K. Kerk alhier, de heer Bouwman te Tilburg. Dood get ouden. Dezer dagen werd de wed. v. B. alhier des morgens dood te bed gevonden. Attentie. Wij vestigen de aandacht van T lezend publiek, vooral van onze lezeressen op de in dit nummer voorkomende advertentie der firma Walstra Co. Beddenfabrikanten Groningen. Deze firma levert blijkens de vele dankbetuigingen, goede waar voor niet veel geld. Iu deze streken zijn ook reeds vele bedden door haar geleverd, een ieder doe zijn voordeel. liet Hof. H. M. de Koningiu eu prins Hendrik zijn voornemens Maandag naar de residentie te gaan en aan H. M. de Koningin Moeder een bezoek te brengea in haar nieuwe woning. Zuiderzee. heeft de Raad van hoe liefde tot God en de onsterfelijke zielen onzen jeugdigen Missionaris kouden bewegen het offer te brengen van zijne dierbaren, zijn vaderland, zijn leven en hun versland staat er voor stil, hoe er duizenden, wat zeg ik? millioenen onzer geestelijke broeders en zusters gevouden worden, die dezelfde of fers met hemelblijheid brachten, ofschoon den liefelijkste dageraad van weelde rijkdom grootheid en genieten hun met leutefrisch- hcid in de wereld opging, en ofschoon zij met volle teugen aan den aangeboden beker van wereldsch zingenot konden drinken. Voor hen, die Hem kennen is het geen raad sel. Na zelfs het ware, het goede en het schoone in God gevonden te hebben, voelen zij een innig medelijden met de wufte scha ren. „Wier schijnselen, eD spelen, eu hun droomen „Vervullen heel hun zin en hun gezicht," en die met kinderlijk vertrouwen de ver zadiging spellende wereld blijven naloopen, alsof deze nog niet gedurende meer dan zesduizend jaren bewezen had, dat hare heerlijke lusthoven „fata morgana" blijken. En dat innig medelijden wil ook anderen mede het genotene doen smaken. Ook onze jeugdige held, wiens edelmoedig hart luide spreekt in de brieven, waarin hij zich geheel en al geeft, heeft dat medelijden de- voelt en daarom ging hij om den hongerigen scharen het brood des levens te breken, zij moesten eens van gebrek omkomen Wij hebben hem iu zijue brieven vergezeld tot aan Ceylon. Ceylon herinnert ons het heer lijk proza van j. Haafner, dat ons in de school jaren door den professor met warme waar deering van zijn kant werd voorgelegd maar toen niet altoos dezelfde waardeering in onze jeugdige harten kan opwekkeu. De Missionaris zal zich wellicht de woorden her innert hebben Gij zijt schoon, Tapro- „banéboven andere eilanden, die deu ^Oceaan omgorden zijt gij schoon Maar laten wij hem weer aan 't woord. Aan boord van den Oceauien. Donderdag 13 Oct. 1891. Dierbare Ouders en Familie. Dezen nacht goed elf uur hebben wij het Naar men verneemt, king der Zuiderzee aan de regeering terug gezonden. Ondanks gewichtige finaneieele en andere bezwaren in het college tegen het plan gerezen, zou het advies van de meerder heid echter gunstig luiden. De Crisis. Aan beschouwingen over het votum van Dinsdag geen gebrek. Enkele grepen daaruit mogen hier plaats vinden. Het Handelsblad verwacht, dat alleen generaal Eland zal aftreden. „Intusschen behooren dan, gelijk reed: door de Kamer is goedgekeurd, de gezond heids- en woningwetten en wat nog meei voor afdoening gereed is, te worden beluu- deld. Het mislukken van één regeling hoe belangrijk ook, mag niet het gebeeh raderwerk doen stilstaan, en het is uie1 gebleken dat Kamer en regeering niet oves de genoemde regelingen 't eens kunner worden." De Arnli. Courant (hoofdredacteur mr. Vai Gil se) schrijft: „De verantwoordelijkheid van het eer gisteren gevalleu votum rust dan ook nie op de meerderheid, die zich voor het amen dement- van Gilse c. s. verklaarde, wan iu werkelijkheid was dit zoo aninisteriee mogelijk, maar op den minister van Oorlog die zonder eenig deugdelijk motief weigerd de consequentie te aanvaarden van zij; eigen sedert drie jaren ten aanzien van dei eerste-oefeningstijd aangenomen staudpunl waarvan de logica eischte dat, juist oiu de tegenstand der hoogtre bevelhebbers in lit leger, de korte eerste-oefeuing als regt iu de wet zou worden opgenomen. De Nederlander schrijft „Wederom ligt alles in duigen. „Al de arbeid aan de leger wetten bested is met onvruchtbaarheid geslagen. „Evenals indertijd de Ë.-Katholieke part alles gedaan hee ft om de legerwet-Bergansii ten val te brengen, heelt ook nu, omh leiding van de bevelhebbers van Vlij me en de Ras, die partij zich, ter vermoordin van de aanhangige wetsvoorstellen, nange sloten aan de rudicalen, geflankeerd dot socialisten waaronder er zijn die zich zondi slag of stoot willen overgeven aan de vijand!" De Standaard acht de toekomst donki „Iu officieele stukken staat, thans de ver klaring der regeering, dat ons land met t nu beschikbare weermiddelen niet te ver dedigen is. Toch zal die onvoldoende toe stand thans voortduren, en is niet recht i te zien, hoe we in de eerste jaren tot rt geling van onze mililaire macht geraki zullen. Dit jaar komt er in geen gev iets meer van, en ook iu de nieuwe vier jarige periode, die half September aanvang zal de regeering licht geneigd zijn, de; netelige zaak nogmaals naar het einc der nieuwe periode te verschuiven. Z< gaan allicht nogmaals vier jaren voorb zonder de minste zekerheid dat we ook dt slagen zullen." De Nieuwe Courant betreurt de gevalh beslissing niet, omdat zij de overtuigd heeft, dat de voorgestelde legerwetten oi dieper in het moeras hadden gebracht, ei duurder leger, grooter in aantal, minder gehalte zoudeu hebben gegeven. De N. Ct. zoekt de nederlaag van h ministerie in twee oorzakende zwakhe van de stelling en de slapheid, waarmei de minister zich in het mondeling deb i li iH prachtige Ceylpn verlaten. Dezen morgen hadden wij den parel van deu Oceaan nog een tijd lang in het gezicht, want wij haddeu het eilaud gedeeltelijk moeten omvaren. Nu zijn wij weer in volle zee en stevenen recht naar Atjeh, om langs dat fameus laudje, door de straat van Malakka, Singa pore te bereiken. Daar zullen wij waar schijnlijk Dinsdag a. s. 18 October aankomen en vandaar zult u dezen brief ontvangen. Doch laat mij u vertellen van ons weder varen te Colombo de hoofdstad van Ceylon. Woensdag om half een kregen wij het bekoorlijk gewest, het bloeiend land vol mannelijke schoonheid in 't gezicht. Ik stond boven op den voorstreven. Boven het dek is er immers nog eene heele hoogte, vaar des 's nachts een matroos altoos de wacht heeft, om uit te zien, of de baan veilig is daar nu stond ik. Heerlijk schoon zoo het land uit de zee te zien oprijzen Eerst de hooge ruwe bergtoppen, dan gewoonlijk wat torens, de vuurtorens, de kerktorens, de masten der schepen, eindelijk hoornen, huizen bosschen, rivieren enz. Wat wij op weg naar Ceylon heel in de verte opmerkteu dat was het woelen der zee voor de haven van Colombo, de golveu sloegen huizen hoog tegen de kade, die ver in zee vooruitspringend de aan ree liggende schepen tegen de golveu weet te vrijwaren. Binneu deze kade is dau ook de zee vol komen rustig en liggen de schepen veilig ten anker. Er waren toen wel twintig schepen. Een stoombootje kwam ons halen cn bracht ons aan wal. Wat doet het goed weer eens op vasten grond te staan 1 Opgeruimd gingen wij de stad Colombo in. Natuurlijk was de kade weer bezaaid met geldwisselaars, uitkraraers, bedelaars, scha- cheraars enz. Het eerste echter, waarop ons oog viel, was een groote plaat, waarop in 't Engelsch met grootte letters: „Wacht u voor een zonnesteek 1" En niet zonder redenen waarschuwt men. 't Is er heet, zelfs in dc schaduw moet men het hoofd bedekken, om door geen zonnesteek getroffen te worden. Bij het ingaan der stad zageu wij overal rijtuigen gereed staan. Colombo toch is te groote en uitgestrekte stad, dan dat men iets noemenswaardig zou kunnen zien zonder een rijtuig te nemen. Er vertoondeu zich rijtuigen met paarden, ezels, koeien zelfs en eindelijk ook met meuschen. Ik moet zeggen, dat het mij tegen de borst stiet, toen ik voor 't eerst een wa gentje met een mensch er voor bii zag rennen en op dat oogenblik zou ik er voor geen geld van de wereld een genomen hebben. Dat is uu een bedrijf, dat den mensch heelemaal op ééue lijn stelt met het dier. Men viudt het ook maar uitsluitend in de steden, waar het Christendom nog niet voldoende is doorgedrongen. Iu 't vervolg ti U i wij die wagentjes zien in alle landingsplaatsen Singapore, Saigon, Hong kong enz. In Colombo zagen wij er met honderden eu christenen ja zelfs de Missio narissen maken er gebruik vau zoowel als de anderen. Waarom dan ook die menschen, nu zij toch eenmaal uit viijen wil zulk een beroep gekozen hebben, de klaudisie niet evengoed gegund als aan wagentjes met paarden en koeien? De karretjes ziju bui tengewoon licht. In elk karretje -is slecht» plaats voor éénc persoon. Zij zijn veel goed- kooper, dan de andere, toch loopen de kerels tegen de paarden op. Wij waren al te talrijk om zulke karretjes te nemen eu zooals ik zeide, wij dedeu het ook niet graag. Later zijn wij echter op punt geweest er een te moeten nemen, straks vertel ik u dau, tengevolge van welke netelige omstaudigheden. Wij namen dan met ons twaalven plaats iu vier rijtuigen eu voort ging het naar de Kathedraal. Daar aangekomen, zeiden wij tegen de koetsiers, dat zij ons zouden wachten, om ons verdet te brengen. Zij verstonden ons wel, al spraken wij zoo al gebrekkig Engelsch, maar zij wilden ons niet verstaan en moesten aanstonds hun geld hebben. Wij zeiden, dat het nog niet gedaan was, dat wij nog verder reden, dat wij dan zouden betalen, maar altoos was het maar „pay I pay anders hoorden wij niets. Ten slotte waren wij het twisten moede, wij keerden hun de rug 10e en betraden de Kathedraal. Zoolang zij geeu geld hadden, was de praktische we) wachten. conclusie, zouden zij we) wachten. Om c handelwijze onzer zwarte koetsiers, te be grijpen dezen uitleg Een rijtuig kost vo een man één roepie d. i. zoo wat f 1.6 doch voor elk uur dat er bij komt slecl een vierde van een roepie. Dus wij zouih nog vier uren moeten rijden, ora weer roepie te verdienen. Hun tarief was zoo zij moesten, zoo wij het begeerden. Wij gingen de Kathedraal in, doch kws men terecht in het klooster van de Broedt der Christelijke scholeu, die in Colom eene uitgebreide inrichting hebben. Dc die inrichting geleidde ons een Broeder na het klooster der Paters Oblaten, waar o de Pastoor woonde der Kathedraal. Die goede Paters onivingeu ons alle: hartelijkst. Zij schenen allen nog al op jaren te z en het was opgevallen, dat zij allen zot sneeuwwitten baard hadden. Er was e Belg onder hen, maar hij was al zoovi jaren onder de Franschen, dat hij zij moedertaal zoo goed als verleerd was, dat ik niet mooi van hem vond. Na een weinig gekeuveld te hebbeu n de Paters, was dc koffie gereed en wij werd onthaald op een goed Waalwijksch bal koffiie, op brood, vruchten, gelei en bana neu. Deze laatsteu had ik nog nooit gezii Ik vond ze wezenlijk smakelijk. Deze b: nanen hebben den vorm van kleine kon kommer», zij ziju een vinger lang en zoo» drie dik en groeien in dichte trossen a den banaanboom, 's Avonds hebben zoo'n grooten tros gezien, dat men hem n een wagentje moest vervoeren. Niet alle dat bananen smakelijk zijn, zij zijn ook h< voedzaam. Er zitten zeer vele melkdcel in. Ook maken zij bijna de hoofdscho der Ciogaieezen uit. De boom draagt d> keer in 't jaar vruchten, zoodat er wezenl in overvloed zijn en dat uiterst goedkoc Na de koffie kregen wij nog een Cingaleesc sigaar, maar die was eenvoudig niet rooken zoo nat eu 200 slecht. (Wordt vervolgd.; i| i

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5