Zondag 24 Maart 1901. VAN BRIEVEN BINNENLAND. UITVOERINGEN. Tweede Blad Maandag 25 Maart zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen op de zaal »Musis Sacrum" te Waalwijk worden uitgevoerd De Avond Jacobs. Opwaarts Hol Psalm VIII Hol. Ontvangst van den "WelEd.Aehtb. Heer BESOUW, Burgemeester der gemeente Loon-op-Zand. DINSDAG' i9 MAART. Maart roert zijn staart. Zoo iemand, dan hebben de inwoners van Loon-op-Zand de waarheid van dit gezegde tot hun verdriet ondervonden. I)e Maandag trachtte door zijn guurheid liet maken van toebereidselen voor 't feest van den volgenden dag zooveel mogelijk te verhinderen de Dinsdagmorgen scheen alle plannen der feestvierenden den bodem in te slaan. In huppeldans dwarrelend door de lucht schenen de sneeuwvlokken den spot te drijven met allen, die, rekenend op de grilligheid der natuur, den vorigen dag nog hoopten op een plotselinge» om mekeer ten goede. Eindelijk om acht uur scheen de hemel zich over onze gemeente te erbarmen en hield zijne witte plaaggeestjes binnen. De laatste hand werd nu aan de versieringen gelegd, de vlaggen werden ontrold en liet wapperend Rood Wit en Blauw wekte de neergedrukte stemming weder een weinig op. De rijtuigen rolden aan voor 't raadhuis en dc gemeenteraad met den secretaris en den gemeente-ontvanger bega ven zich naar Loon om daar met de ver schillende corporatiefs den burgemeester tot den Udenhout tegemoet te gaan ln Loon was bij de aankomst der autoriteiten de stoet reeds opgesteld en deze trok nu in geregelde volgorde naar de Molenstraat. Omstreeks elf uur arriveerde hier de Wel Ed. Achtb. Heer burgemeester Besouw. Na eene korte begroeting keerde nu de stoet en trok in deze volgorde naar Loon terug Garde d'honneur. St. Aiiibrosiusgilde. Ambachtswagen. Muziekgezelschap „Echo der Duinen.* Gilde „St. Huberlus" naet praalwagen. Het dagelijksch bestuur der gemeente Loon-op-Zand. De feestcommissie van Loon. De schoolkinderen van de bijzondere school der Eerw. Zusiers. De WelEd.Achtb. Heer burgemeester. De raad der gemeente. De schoolkinderen der O. L. School. De leden van den kruisboogdoelen. De Postduivenvereenigiiig #De Lucht- bode^" Een praalwagen, voorstellende het bak kersbedrijf. Bij het klooster der Eerw. Zusters traden een viertal bruidjes voor 't rijtuig van den burgemeester en bestrooiden den weg uit VAN Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. I)e Misssionaris gaat voort ons op onder houdenden toon zijn wedervaren op Colombo te verhalen. Ziet, daar is de school juist uit en de Katholieke Cingaleesche jeugd schaarde zich heel vertrouwelijk en vrij rondom ons Mis sionarissen. Zij zagen er wezenlijk aardig uit met hunne zwarte gezichtjes, witte tanden en donkere kijkers, die ons zoo open en vertrouwvol aanblikten. Een glans van genoegen en voldoening lag op hun blij gelaat, zij schenen gelukkig op het gezicht zooveler Missionarissen, die aan andere kindertjes, Heiden nog gelijk eertijds zij, hetzelfde heil gingen brengen, dat zij reeds genoten. Ik bemerkte, dat ook zij hunne aandacht op mijn toestel gevtstigd hielden. Om eens te beproeven of zij ook zoo bang waren, deed ik, of ik hen wilde photogra- pheeren. Maar ja wel, in een oogenblik hadden zij de schoonste groep gevormd, die uien verlangen kon. Wat stonden zij daar fier, allen in een volledig wit pukje, de borst kloek vooruit en de pink op den naad van de broek. Mijne confraters gingen achter hen staan en zoo heb ik ze genomen. Die Belgische Pater vertelde veel goeds van de inboorlingen. Zij zijn erg vlug om iets te leeren en te begrijpen. De Paters Oblaten van het H. Hart van Jezus, die deze Missie van Ceylon bedienden, bezitten twee bisdommen, Colombo en Jafne. Honderd zeventig hunner Missionarissen zijn er werkzaam. In Colombo is het grootste deel der inboorlingen reeds Katholiek en zeven Katholieke kerken zijn er. De be volking is daar groot 200.000, één derde hunne fijne mandjes. Bij het huis van den WelEd. Heer Cools, wethouder -voor Loon, hield de stoet halt. De burgemeester steeg uit en trad binnen. Hier werd ZijnEdelAchtb. door de hoofden der verschillende corporatie's gecomplimen teerd. De WelEd. Heer van der Mëeren, hoofd der school, sprak den burgemeester ongeveer aldus toe WelEd.Achtb. Heer! Als voorzitter der feestcommissie rust op mij de plicht UEdelAchtbnre eeuige woorden toe te spreken. Een zoete plicht noem ik het, want wij begroeten in den voorstan der van godsdienst, deugd en billijkheid, den man van moed en wilskracht, die, waar hét noodig mocht zijn, aan misstanden een einde zou maken. Dit kan Putten getuigen. Wees dan overtuigd, WelEd.Achtb. lieer, dat de inwoners van Loon-op-Zand steeds aan Uwe zijde zullen staan dat zij, als spruiten van den ouden stam, U steeds zullen eerbiedigen als hun Hoofd. Dat dan steeds een weinig warmte ook ons )estrale, ons die zoo ver van den haard zitten. Dit hopen en vertrouwen wij Daarom Leve de WelEd.Achtb. Heer Be souw Leve onze burgemeester De burgemeester dankt met eenige korte woorden. Hij zegt, dat hij zoowel de bur gemeester is van Loon-op-Zand als van Kaatsheuvel, dat hij daarom de belangen van beide plaatsen zooveel mogelijk zal behartigen. Rijke of arme, patroon of werkman, allen zal hij helpen, waar hij slechts kan. Hij hoopt dan ook op de medewerking van allen en eindigt met Leve de gemeente Loon-op-Zand Leve de inwoners van Loon Nu zongen de schoolkinderen der beide scholen, onder leiding van de heeren Horn- man en Schoenmakers, den burgemeester eenige lieve liedjes toe. Ook de fanfare en de liedertafel voerden een paar nummers uit ter verwelkoming. Daarna vergezelde de stoet den EdelAchtb. Heer Burgemeester een eind weegs buiten Loon op-Zand tot waar de feestcommissie van Kaatsheuvel, vergezeld van de Eere- wacht en Eietsclub, de vereereude taak op zich nam Z.E.A. verder te begeleiden. Loon heeft zijn burgemeester waarlijk feestelijk ontvangen. De stoet was vol afwisseling rn uitstekend geregeld. Alleen vonden we het voor de enkele bruidjes op den praalwagen van St. Hubertns wel wal te koud, maar het zachte weder van j.l. Zondag zal den organiseerden hiervan wel parten gespeeld hebben. De eerebogen van sparrengroen, kenschetsend de omstreken van 't plaatsje, voldeden als naar gewoonte zeer goed en de verschillende opschriften, hier en daar aangebracht, getuigden van warme belangstelling. Een woord van hulde en dank daarvoor aan allen, die tot dit fetst hebben bijgedragen en aan de feest commissie in 't bijzonder. Halfweg Loon- op-Zand-Kaatsheuvel werd, zooals we gezegd hebben, den E.A. Heer Burgemeester met het Dagelijksch Bestuur en de leden van den Raad opgewacht door de feestcommissie van Kaatsheuvel, de Eerewacbt en de Fiets club. Bij den Nieuwen Weg stond de stoet van de Kaatsheuvelsche corporatie'» opgesteld. De volgorde van den optocht, georgani seerd tot het inhalen van den jubilaris, was hier als volgt 1. Herauten te paard, met vaandel. 2. Fietsclub op versierde velo's. 3. Harmonie Apollo*. 4. St. Jansgild. 5. Vereeniging Vriendschapsbond.* 6. St. Crispijnsgild. 7. Olympia. 8. Handboogdoelen „Amoenitas.* 9. Eerewacbt te paard. 10. E.A. Heer Burgemeester. 11. II H. Wethouders, Secretaris en leden van den Raad. 12. Feestcommissie. 13. Harmonie „Euphouia 14. Vereeniging „Onderling Genoegen.* 15. St. Jorisgild. 16. Vereeniging Loterijclub. (Berkdijk.) 17. Vereeniging „Initia.* 18. Vereeniging „Oranje Boven.* 19. Vereeniging #De Olijftak.* Uil*) 20. Vereeniging Weerbaarheidsbond, Ons Genoegen.* (Straatje.) 21. Herauten te paard met vaandel. De stoet volgde dezen neg Provincialen Weg tot Sprangsche Vaart, Varkrnseind, Dorpsstraat langs de Kerk, voorbij htt Raadhuis tot aan de Kruisstraat, waar ge keerd werd, terug Dorpsstraat langs het Raadhuis, Peperstraat, Vaartkant tot den Heer P. van Woensel, waar gekeerd werd, terug Vaartkant, Peperstraat naar het Raadhuis, waar de stoet werd ontbonden. De optocht slaagde uitstekend. De verschillende vereènigingen hadden hun beste beentje vooruitgezet en allen werkten mede tot een goede orde. De fietsen der wielrijders waren mooi versierd en de meesten getuigden van een goeden smaak vooral het rijwiel van den commandant, den heer J. van Buul, was keurig. Aardig ook was een kleine drie wieler van het zoontje van den heer Th. van Dortrnond. Deze fiets was geheel in een sierlijk bootje herschapen met slanke masten en lange wimpels. Dé eerewacbt hield zich kranig. De schutters van St. Joris vormden eene flinke, stoere groep. Bij het passeeren van 't raadhuis losten dezen telkens een salvo in de lucht. Ondanks het slechte weder vielen ook de versieringen mee. De eere.boog, ontworpen door en gezet onder leiding van den heer Winkel alhier, werd door deskundigen ge roemd. Het raadhuis was netjes. Het huis van den burgemeester en enkele parti culiere gebouwen waren eveneens smaakvol versierd. Het paltngroen, waarmede de eerebogen waren versierd, was geleverd door den bloemist C. Snoeren te Kaatsheuvel, die ook gezorgd had voor de smaakvolle groenver- siering van de raadzaal op het gemeentehuis De versiering en de arapeering van de. eerebogi n was geschied door de schilders G. Smit en van Roermund te Kaatsheuvel, die met hunne wakkere zonen ook zorgden voor de verlichting van de eerebogen deé avonds. Het fraaie effect dat de boogversiering zoowel bij dag als bij avond opleverde was voor een groot deel te danken aan de goede zorgen en ijverige werkzaamheden dier be is Katholiek. Geheel Ceylon heeft 2 mil- lioen inwoners, 200.000 zijn er Katholiek. De Protestanten zijn er ook werkzaam Maar met alle eerbied voor de overtui ging van andersdenkenden, schrijf ik op getuigenis van een Missionaris der Oblaten, die elf jaar te Ceylon aan 't zielenheil werkt, zij werken tamelijk zonder succes. Zoolang de Protestantse!ie zendelingen met vrouw en kinderen ten zielenoogst gaan, begrijpt gij dat hun de toewijding en zelfopoffering zullen ontbreken, die van de inboorlingen zooveel liefde en eerbied afdwingen. Maar verondersteld, dat het anders ware, dan nog ik schrijf het om mijne vaste overtuiging, zonder onze broeders te willen kwetsen zullen zij te rekenen hebben met Hem, die geboren is en in de wereld gekomen, om getuigenis der waar heid te geven en die alleen meester is van der menschen harten. De weinige Protes tanten, die er nu bekeerd zijn uit het Heidei dom, zijn geene geloovige Protestan ten, zij zijn een soort van rationalisten, die allen weer hun eigen godsdienst volgen, en halve ongeloovigen. U begrijpt deze zijn voor de Missionaris veel moeilijker te be- keeren, dan de heidenen zeiven. Voor zulke rusteloos zoekenden of koude onverschilligen rest ons slechts ten plicht eens vurig en hartelijk tot God te bidden trouwens het gebed is op slot van rekening toch ons, aller grootste kracht. Mochten dezulken in eenvoud en ootmoed en bereidwilligheid hunne oogen des verstands openen, om de waarheid te zoeken, zij zouden datgene vinden en erkennen, wat Christus op de wereld bracht, want dkt is de waarheid, en wie uit de waarheid is luistèrt naar zijne stem. Van de Cathedraal reden wij naar het St. Jozefs-college. Van het platdak van dit college (een kolossale hoogte) hebben wy de stad ge zien. De huizen bieden weinig bezienswaardigs het volk is flink, niet leëlijk, maar de kleeding is uiterst primitief, zelfs kleine kinderen beschouwen soms een kleed als overtollige weelde; maar die ongekende plantengroeideze maakt "van geheel de stad een onmetelijk park, men ziet bijna geen huizen, overal een frisch groen en bladeren, 't was er daarboven of ge midden in een groot bosch stond. U die ver scheidene boomen en planten opnoemen zal ik maar niet beginnen, want bij ons in Waalwijk heb ik dezulken toch nooit gezien, tenzij enkelen in miniatuur als de palmen en de varens. Boven allen stak steeds de kokospalm zijn waaiervormige kruin ten hemel. Op onze rit daarheen zagen wij een menigte wagens met koeien bespannen, 't Zijn plompe zware bakken, overspannen met eene huif van gevlochten palmbladen. De kocitjes (want zij zijn uitermate klein) hebben bijzonder lange, ongebogene horens, die in schuine richting omhoog steken. Op den schoft boven de voorpooteu hebben zij een grooten höogen bult. Van dien bult nu maken de Indianen gebruik om de beestjes in te spannen. Zij leggen namelijk een dwarsbalk op den nek van een koppel koeien, daaraan verbinden zij de brengen en zoo moeten de beestjes trekken, de balk blijft namelijk voor den bult vastzitten. Waar een bult toch al niét goed voor kan zijn Het college der Oblaten is zoo flink, als men het in Europa maar wenschen kan. Er zijn 500 studenten, 50 internen. Na de bezichtiging wilden wij naar het hospitaal der Franciscanessen. Doch jawel, de koetsiers weigerden vlak weg. Zij waren het rijden moede en wilde ons nergens heenbrengen, dan naar de haven. De Oblaat, die ona geleidde, had mooi belangstellende en flinke werklieden. Doch laten wij naar ZijnE Achtbare zelf terugkeeren. Toen de stoet het raadhuis voorbijtrok, werd Z.Ed Achtb. door twee in liet wit gekleede meisje» een bouquet aangeboden, hetwelk de EdelAchtb heer dankbaar en met zichtbaar genoegen aannam. Terwijl de stoet voorbij de pastorie trok, stond een breede schaar eerw. heeren gees telijken met de pastoors der drie parochiën, aan de pastorie en hieven allen eenparig een lang leve de burgemeester aan. Toen de feeststoet op zijn terugtocht het gemeentebuis genaderd was stegen de Edel Achtb. lieer burgemeester, feestcommissie, gemeenteraad enz. uit en schreden twee lieve bruidjes den burgemeester tegemoet en leidde Z.Ed.Achlb. strooiende de raad zaal binnen. Daarop nam de president der feestcom missie den WEd heer notaris Mulié het woord en heette in naam der ingezetenen van Kaatsheuvel Z Ed. Ab. hartelijk welkom. Hij deed dit in zulke gloed- en talent volle rede, dat men gerust hiervan zeggen mag dat is mannentaal hij herdacht hierbij ook op waardige wijze den oud-burgemees ter, den Ed.Achtb. heer van Dortmund en riep den beer Besouw een hartelijk, aller hartelijkst welkom toe, hopende dat het aan diens wijs beleid zonde moge gelukken de- klove die helaas tusschen db afdeelingen der gemeente bestaat, uit den weg te ruimen door een goede overbrugging. De Ed Achtb heer Besouw dankte hierna den geachten spreker en hoopte in vereemgde krachten datgene tot stand te brengen, wat eensge zindheid vermag. Daarna las de heer An ten, secretaris, het kon. besluit der benoe ming voor en nam <le Wethouder, de heer Teurlings, het woord en heette namens den raad Z.Ed,Achtb. welkom en installeerde den heer Besouw als burgemeester van Loon-op-Zand, waarna de burgemeester in gepaste taal een hulde bracht aan allen waaronder op de eerste plaats H. M. onze geëerbiedigde Koningin, Z.Exc. den Minister en onzen eminenten Commissarisder Koningin. Daarna sprak hij van het bordes de me nigte toe in denzelf'den geest als te Loon en eindigde met de kreet Leve de gemeente Loon-op Zand Leve Kaatsheuvel Hierop antwoordde het volk met Leve's en Hoera's voor den burgemeester. Nu had in de raadzaal de plechtige in stallatie plaats. De eerste wethouder, de WelEd. Heer Teurlings, overhandigde Zijn Edel Achtbare de teekens zijner waardigheid en bood hem den eerewijn aan. Hierna werden door den burgemeester een aantal notabelen ontvangen. Des avonds bood de raad Z E.A. een diner aan. Tegelijkertijd bracht „Apollo* hem eene serenade en voerde „Euphouia" eenige muzieknummers uit op de kiosk. Jammer was het, dat door het slechte weder de illuminatie bijna overal mislukte. De toebereidselen beloofden veel. Ondanks de koude bleef er den gelieelen avond voel volk op straat, dat in pleizierige drukte om en bij de muziek heen en weer drentelde. Zoo mag dan ook hier het feest uitstekend geslaagd heeten. Droegen velen het hunne daartoe bij, bijzondere hulde en dank daar voor komt toe aan de feestcommissie, die geen moeite te veel, geen opoffering te groot heeft 'geacht om de ontvangst van den E.A. Heer Besouw zoo feestelijk mogelijk te maken. Sluiten wij met de beste wenschen voor Z.E.A. en de gemeente Loon-op-Zand. Men schrijft ons nog hieromtrent uit praten, daar hielp niets aan, de kerels hielden ons eenvolidig voor de gek. Geen politie was er in de buurtWat gedaan Goed zeiden wij, wilt gij ons niet rijden, dan willen wij ook niet betalen. Het hielp niets. Wij stapten allen uit, zij bleven rustig op den bok zitten. Wat nu? loopen 't Was te ver. Ziet er waren twee kleine karretjes met menschen er voor in de buurt. De Pater zond er een karretje uit, oin nog wat meer dergelijke karretjes op te sporen, en weldra kwaaien er enkele aangesport. Een beetje later nog enkelen, maar meer dan zes of zeven Kwamen er niet opdagen Ik zou wel, ik weet niet wat, hebben ge geven, hadden wij eens voor ieder onzer een karretje kunnen krijgen ik had die brutale koetsiers eens graag eene leeizame les gegeven Maar of wij al wachten, het vereischte getal kwam niet. Ja zelfs, het een na het ander verdween heel heimelijk, uit schrik voor de geweldige bedreigingen onzer lieve voerlui, die van hunnen bek at in voor ons onverstaanbare taal doch met hen in gesprek waren enzoo moesten wij met hangende pootjes weer bij deze koetsiers terecht komen I Wij hielden ons echter zoo goed mogelijk en zeiden, dat wij het museum zouden opgeven, zij moesten ons dan ten minste, naar het hospitaal der Fianciscanessen brengen. Dit namen zij aan. Wij stapten weer in, maar zeg, ot ik het land had Toen wij uit het groote hospitaal weg reden was het reeds donker. Onderweg werden wij verrast door overal kleine lichtjes, die tegen het duistere gebladerte zweefden 't zijn glimwormpjes, kleine kevertjes, die in het donker licht van zich afgeven. Met duizenden zag uien er op en neer danzen.. Op zee ziet ruen zoo iets nog op grootere schaal. Soms zijn daar zelfs groote opper vlakten geheel verlicht, met zoo fel licht, dat men zou denken, dat er electriscke tiOun-op-Zand Een volledig verslag van 't burgemees tersfeest op j 1. Dinsdag zou te veel ruirnl vergen, ln liet kort zij gezegd, dat hi uitstekend goed geslaagd is. Jong en ou heeft den nieuwen burgervader geestdrift verwelkomd. Een viertal eerebogen en mei andere versieringen waren aangebracht, et kleurige, schoont: stoet haalde den feestelü in, meer dun eene speech weid afgestoken iedereen was heel den dug feestelijk gestem in één woord Loonopzand heeft den ede achtbaren heer Van Besouw waardig out vangen. De ingezetenen, met de feestcou missie aan het hoofd, hebben er eer vai WAALWIJK, 28 Maart 1901 Onze Burgemeester. Met genoegen vernemen we, dat c toestand van onzen geachten burgemeest die reeds gedurende meer dan een maai lijdende was aan rheumatiek, flink verbetei zoodat bij spoedig het raadhuis weer z kunnen bezoeken. Kiezerslijst. De gisteren door Burgemeester en Wel houders vastgestelde kiezerslijst voor on gemeente bevat de namen van 503 kiezer In een volgend nummer hopen we de ve deeling naar beroep, godsdienst enz. kunnen mededeëlen. Looiersvercciiiging. A.s. Donderdag 28 Maart, des namidda ten 7 uur, zal de WelEd. heer A. Wigai (Technoloog) in het lokaal „De Looiersbeur voor de leden der Looiersvereeniging v; Waalwijk, Besoijen en Omstreken eei lezing houden met het volgende onderwerj Kunstmatige huidontharingsmiddelen. Zwel middelen. Schors en looiextiacten. Teniae analyses enz. Daar dit de eerste lezing is, die in Ni derlaud op technisch gebied der looierij wor gehouden zullen zeker alle leden in hun eig' belang trouw opkomen. En ook de niet-leden kunnen tegen bi laling van i 1 van deze voor onze strei hoogst interessante lezing profiteered Ze zeker zal ook hiervan druk worden gebru gemaakt. Overleden De 82jarige C. Vermeer uit Baardwij wien 11. Dinsdag in den Baardwijksch' Overlaat het droevig ongeval overkwaï waarvan wij in ons vorig nummer ee beschrijving gaven, is Vrijdagmorgen in h R.K. Gasthuis alhier overleden. Ongeluk te Vlijmen. Te Vlijmen geraakte Donderdagnamidda tengevolge van het slecht bestieren van li voertuig, eene vrouw, op eene hondenk gezeten, onder de tram, waardoor hu beide beeneu werden verbrijzeld. Nietti genstaande de machinist al het mogelijl nog deed om de machine tijdig tot stai te krijgen, mocht hein dit niet gelukke De vrouw, vervoerd naar bare woonplan Heusden, is heden overleden. Baardwijk. 22 Maart. De heden do Buigcmeester en Wethouders vastgesteb kiezerslijst bevat 246 namen. Verdeeld na de godsdienstige gezindheid zijn er 234 K tholieke cn 12 Proiestantsche kiezers. Na de verschillende beroepen verdeeld, vertege woordigen de schoenfabrikanten en schoen makers het grootste deel nl. 124, dus ju één meer dan de helft: dan volgen de lan bouwers met 64 kiezers, dus ruim een vier' gedeelte en eindelijk de overigen met lampen waren. Nu namen wij ons verblijf weer op zt Na Ceylon was de zee woeiliger dan oo Het schommelde en stootte, dat het e lust was. Niemand onzer heeft er iets f geweteu. Allen zijn wij frisch en gezon 17 October, Maandag. Gisterenmorgen was ik reeds vroeg op h dek, daar wij het fameuze Atjch in 1 gezicht zouden hebben. Door de gro< vuren, die wij op de kust onderhielde zagen wij eenige dorpen liggen. Nu zijn wij weer naar het Zuiden tegt over dat gedeelte van Sumatra, waar* onze landgenooten het ongestoorde bei hebben. Het doet me wezenlijk goed aan in Hollandsch hart, hier op zooveel duizend mijlen afstands nog eene herinnering a het vaderlaud te vinden Morgen (Dinsdag) zullen wij waarschij lijk reeds zeer vroeg in Singapore zi; Daar blijven we waarschijnlijk 36 uren s liggen. I)us misschien een nacht op 't lan Nu, vaartwel dierbare Ouders tol o\ een paar dagen, want van Singapore Saigon is slechts twee dagen en daar ik trachten weer een brief gereed te1 hebbi maar zoolang als deze zal hij wel niet zi Vele groeten aan allén in 't bijzonde Ik ben zoo goed gezond als ooit en h niet de minste last van de. schommeli op het schip. Onze reis is inderdaad b> tengewoon gelukkig geweest. Wij dauk het voorzeker aan uwe goede gebeden die der familie. In Jezus II. Hart. Uw U lieth. zoou, ANDRÉ. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5