Zondag 31 Maart 1901. De Zuid-Afiikaansche oorlog, VAN BRIEVEN binnenland. BUITENLAND. Duitschlaud. Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. Tweede De Echo ran het Zuiden. Zelfs de Loodensche jingo bladen, die hun lezers nu reeds meer dan een jaar onthalen op eigengemaakte overwinningsberichten, komen, na het mislukken der vredesonder handelingen tusschen lord Kitchener en generaal Louis Botha en de daarop gevolg de gebeurtenissen op het reusachtige oorlogsgebied, tot de erkenning dat het einde van den onzaÜgen krijg in Afrika's zuidelijk deel nog lang niet nabij is. Zoo bevat de Times verscheidene lang ademige telegrammen uit Bloemfontein en Pretoria, waarin de algemeene toestaud uit een militair oogpunt aan critiek wordt on derworpen. Alle Times correspondenten ziju het er roerend over eens, dat, hoewel de jongste krijgsoperatiön der Eogelschen niet volkomen mislukt zijn, zij toch niet een zoodanig resultaat hebben gehad, dat het vestigen van een burgerlijk bestuur wensche- lijk kan geacht worden. Hel stelsel, om de communicatie langs de spoorwegen te onderhouden en de mobiele colonnes naar verschillende zijden te laten optreden, heeft niet de resultaten opgeleverd, waarop men had gehoopt en er schiet tliaus niet anders over, dan terug te komen op het oorspron kelijk plan en dc verschillende districten achtereenvolgens te bezetten. Dat zal veel tijd, veel manschappen en veel geld kosten, maar zoolang men niet besluit, aldus te werk te gaan, zullen de Boeren zich blijven onttrekken aan achtervolgingen, zich weer verzamelen en zich dan weer naar believen verstrooien. De correspondent te Pretoria schrijft Tengevolge van den aard van het land en den toestaud, waarin de Boeren schijnen te verkeeren, mag men niet verwachten, dat een eenvoudige beweging of zelfs een gelukkig gevecht een einde zal maken aan den oorlog. Het is mogelijk, dat een commando zich individueel overgeeft, maar er zullen altijd een zeker aantal benden Boeren overblijven, die men onophoudelijk zal moeten achtervolgen en bevechten, tot er geen enkele meer overblijft. Laten wij bijvoorbeeld de operatien nemen van generaal French in het oosten van Transvaal, waarvan men zoo groote ver wachtingen heeft gehad. French heeft veel vee en gevangenen kunnen buitmaken en een vijandelijke strijdmacht van 5 a 6000 man kunnen verstrooien. Men geloofde toen, dat het land voortaan geheel gezui verd was en toch duren de aanvallen op de spoorwegen voort. Om blijvende resultaten te verkrijgen, zal men deze operatien verscheidene malen moeten herhalen. De Boeren zijn besloten, zich niet over te geven en gaan vo^rt zich voor de Engelsche troepen terug te trekken, waarbij zij gebruik maken van hun volledige bekendheid met het terrein, om te schieten op de troepen die naderen en de zwakke punten van den spoorweg aan te vallen. Men heeft opmarsch-zijude co lonnes 20 dagen achtereeo blootgesteld gezien aan het vuur der Boereu, zonder dat men dezen eeu enkele maal had waarge nomen. De vermoeienis voor de Britsche officieren en minderen in een veldtocht van dezen aard is ontzaglijk en, tengevolge van den waarschijnlijk langen duur er van, moet men dadelijk maatregelen werving van troepen nieuwe versterkingen regeering te Londen nemen, om de aan— eu het zenden van te verzekeren. De heeft besloten 30.000 man versterkingstroepen te zenden, doch men moet niet verwachten, <iat de oorlog VAN Thans vethaalt de Missionaris ons zijn wedervaren te Singapore, waar hij van Co lombo is aangekomen en zijne verdere zeereis door de Chineesche zee naar Saigon en Hongkong. Aan boord van den Oceanien. Donderdag 19 Oct. 1898. Dierbare Ouders. Gisteren, Woensdag, kwamen wij reeds in den vroegen morgen ie Singapore aan. Na den middag om half vijf reeds is de boot weer vertrokken naar Saigon, nadat het vertrek om half vier was aangekondigd. Nu ie.s over Singapore. Siugap»re heelt wel de schoonste haven, die men zich kan voorstellen. Eene haven geheel doot de natuur zelf gevormd. Verschil lende eilandjes houden de zee tegen en breken de golven eir zoodoende is er een ruim bekken, dat eene veilige ligplaats geeft aan ontelbare schepeo. In Singapore aangekomen verlieten de Hollandsche passagiers bijna allen de boot. Er waren er eeu twaalftal, behalve de twee Missionarissen. Zij waren allen Protestant. Met sommigen hunner heb ik menig keer heel gezellig gepraat, in 't bijzonder met een zekereD heer, die Notaris was in Indie. Deze had bij zone reis naar Holland, voor vijf maanden, voor reisgeuoot gehad onzei Pater Raymakers, dieu U in Scheut getroffen hebt. De goede man kon Diet uitgeroepen komen over de hartelijkheid en beminnelijk heid van Pater Raymakers. Hij zou me o; den duur nog bekeerd hebben, zei hi; Tegen den avond toen wij Singapore naderden, waren wij getuigen va. et", schouwspel, zoo grootsch en indrukwt als meu dit alleen slechts onder de c - daardoor spoedig geëindigd zal zijn en men heeft eer 50.000. dan 30 000 man noodig. Dit laatste cijfer zal alleen voldoende ziju, als men de manschappen en de officieren die sedert lang buiten staat zijn, het veld te houden, aflost. Men moet voor iederen soldaat, die in Af:ika land', een ander repatrieeren. Als de overheid hiertoe niet besluit, kan de oorlog nog jaren duren.M Het pub'iceeren van dergelijke telegram men door de Times is van groote beteekenis. Inmiddels is aan het departement van oorlog een telegram ontvangen van lord Kitchener, waarin hij nader terugkomt op den slag bij Vaalbank, in het zuidwesten van 1 ransvaaJ, in welk gevecht de Boeren generaal De la Rey heet verslagen te zijn door generaal Babing'on. Kitchener seint: ,De verliezen der Engelschen bij Vaal— band bedroegen slechts 2 dooden eu 7 gewonden. De Boeren lieten 22 dooden en 30 gewonden op het slagveld achter. Door rle operatien van 23 Maart zijn de Boeren teruggedreven ten noorden van «le stellingen, welke bij Kafferkraal (nabij Vaalbank) bezet gehouden worden. Den 24sten Maart is de achtervolging der Boe ren vooitgezet door bereden troepen. De achterhoede van de Boeren is teruggeslagen door een gecombineerde beweging op de beide flanken. De Engelschen kregen bij Leeuwfontein ten zuiden van Vaalbank en 8 K M, ten noordwesten van Hartebeestfontein) een Boerenconvooi in het gezicht en een Brit sche afdeeling rukte voorwaarts De Boeren tiachtten stelling te nemen, doch de Engel schen beletten het hun. Kort daarna vielen de Britten het convooi uit het oosten en uit het westen aan. De terugtocht der Boeren veranderde in een overhaaste vlucht en de vervolging werd voortgezet, tot de paarden der Engelschen waren uitgepu." Uit dit telegram blijkt, dat de Britten er niet in zijn geslaagd, zich meester te maken van het convooi der Boeren cn dat de nederlaag niet zoo groot is geweest als Kit chener in zijn eerste telegram liet voorkomen, toen hij meldde, dat een „groot aantal" Boeren gedood en gewond was. Uit de oflicicele Engelsche verliezenlijslen zal boven dien spoedig blijken, of de opgaaf van de verliezen der Engelschen wel overeenkomstig de werkelijkheid is. Uit den Vrijstaat komen slechts losse geruchten. Men zegt o, a. dat generaal De Wet op weg is naar Louis Botha, om met deze vereenigd, operatien te openen in de districten Pretoria, Johannesburg en Stan— dertoti. Het laatst is Maandag en Dinsdag ge vochten bij Dewetsdorp, waar de Boeren alle voorraden hebben weggehaald. De colonne-Bruce Hamilton bezette Maandag morgen Dewetsdorp, nadat de achterhoede der Boeren die plek Zondag in den Damid- dag had ontruimd, Maandagmiddag werd de achterhoede der Engelschen door de Boeren met geweerschoten aangevallen, waai door zij genoodzaakt werd, Dewetsdorp weer te ontruimen. Twee compagnien suel- deu te hulp en verjoegen de republikeinen met pompomschoten. Voorts wordt eemeld, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een troep van 30 Boeren nabij Thabanchu door een Engelsche colonne werd verrast. 4 Boeren zouden zijn gevangengenomen, terwijl 6 wagens en 34 paarden de Britten in -handeu zouden zijn gevallen. Een groot aantal Boeren bevinden zich thans in de midden-Kaapsche districten Tarka en Somerset-East. Bij Henningfontein tusschen Schomberg en Colesberg, is Zon dag gevochten. Een Engelsche luitenant werd gedood en 3 Britsche soldaten werden gewond. Een troep Boeren, ter sterkte van 450 man, i« op weg naar Middelburg. kringen kan genieten. Een vuurwerk, zoo heeilijk en grootsch, als voorzeker nog nooit door een menschenhand werd afgestookt. Heel in de verte, n.I, boven Sumatra woedde er zeker eeu schrikwekkend en vreeselijk onweer. Van den donder hoorden wij niets, maar de weerschijn van den bliksem zette geheel den gezichteinder in vuur Onophoudelijk en op drie, vier verschillende punten tegelijk, zag men de bliksems als gloeiende slangen de lucht doorklieven hemel en zee eindeloos verlichtende. Maar wat durf ik trachten zoo iets te be schrijven, slechts hij die er getuige van mag zijn, kan er zich eene voorstelling van schep pen. Wat ;s God iu zijne natuur ontzag wekkend In Singapore aangekomen, stapte reeds een bediende van Mr Courreur tot ons, die daar een Procuur houdt voor de vreemde Missiën van Parijs, waar alle Missionarissen een tehuis vinden. Hij was eeu Indiaan, hij kon niet met ons spreken, maar hij had een brief bij hem van den Procureur, zoo- dat wij met gerustheid hem konden volgen. 't Was een heele rit naar de Procuur, maar er was zooveel voor ons te zieu, dat de lijd ons kort scheen. Ik zou u dit alles zoo getrouw mogelijk beschrijven, maar boomen, planten, raenschcn, huizen, dieren is alles zoo vreemd en zoo geheel anders als bii ons, dat ik niet weet met wat te beginnen. Wie had ooit gedacht, dat hij nog zóóver vw! moeders thuis eens zou verwijderd zijn 1 Singapore behoort toe aan de Engelschen, maar veruit het grootste deel der bevolking bestaat uit Chineezeu. Acht tienden van dezen hebben zich ingedrougen in alles zor- wel in de karretjes, waar de ongelukkige wezens in loopen, als io de zwarte rokken en groote overhemden ucr fijuste gar^oos in 1 de hotels en in de vele kantoren met vlugge klerken aan de bank, 't zijn overal Chineezen. D< hitte in Singapore is verschrikkelijk, j het iigt slechts op l1/? graad van den eve—" Duitschlands keizer schijnt het praten maar niet te kunnen ol te willen laten, terwijl het toch in zijn eigen belang alles zins wenschelijk zou wezen, dat hij het afleggen van verklaringen als anderszins inaar rustig overliet *aan zijn ministers, die innners toch geen pretentiën kunnen doen gelden als mannen, verantwoordelijk voor hun woorden en daden Nog gansch en al onder den indruk van hptgeen de keizer de vorige week bij de ontvangst van de presidiums van Rijksdag en Huis van Afgevaardigden heeft ten bes- te gegeven, ten aanzien van de daad van Weiland te Bremen, waarbij de keizer den eersten plicht der vorsten uit hot oog heeft verloren (namelijk koninklijk te wezen in alles heeft men nu weer kunnen genieten van een toespraak van Wilhelm II tot de garde-grenadiers te Berlijn. De aanleiding tot een nieuw vertoog was spoedig gevondenliet keizer Alexander- regiment zou een nieuwe kazerne betrek ken en nam daarom gisteren in den voor middag positie in den Lustgartcn. De kei zer liet zich bewonderen te paard, passeer de het front, terwijl de trompetten klonken en de trommen roffelden en dan ging 't, met den keizer aan 't hoofd, op marsch naar het nieuwe verblijf, terwijl een talrijke menigte nieuwsgierigen langs den weg haar pleizier in zoo'u schouwspel uitbun dig deed blijken. Voordat de keizer in de nieuwe kazerne aanzat aan een déjeuner met de officieren hield hij een toespraak. Indien hij dat nu maar niet gedaan had, zou dit machtsver toon niet zoo erg geweest zijn, doch indien de sociale revolutie uitgebroken ware, in dien er in tie goede stad Berlijn barricaden opgeworpen waren, indien htt er op het moment aan de Spree zoo ongeveer uitzag als aan de Seine in 1789, zou de keizer niet erger te keer hebben kunnen gaan Wat precies zijn woorden zijn geweest, ligt natuurlijk weer in 't duister, doch in hoofdzaak moet Wilhelm II ongeveer het volgende betoogd hebben. a Als een vaste burcht verheft zich dit nieuwe mooie regimentshuis vlak bij mij» slot, dat gij in de eerste gelederen steeds bereid zult zijn te verdedigen. Gij zijt daarom in zekere mate de lijfwacht van den koning van Pruisen en moet bereid ziju, dag en nacht uw leven te wagen en uw bloed te geven voor den koning en zijn huis. Ik ben er vast van overtuigd en zeker van, dat gij overeenkomstig de traditie en de geschiedenis van het regi ment uwen plicht altijd getrouw zult ver vullen, en wanneer er ooit weder moeielijke tijden mochten komen, wanneer men in deze stad ooit weder in opstand legen het gezag van den koning mocht komen, dan zullen de bajonetten van de Alexander- grenadiers dat verzet aan banden leggen. Door moed, trouw en onvoorwaardelijke mijn heer, gehoorzaamheid moge het regiment tevredenheid, als van zijn koning ei zich verwerven.* Het verband tusschen den ongelukkigen aanslag te Bremen, de redevoering van de vorige week en deze nieuwe uitlatingen, ligt vrijwel voor de hand en nadrukkelijk herinnerde de keizer aan de daden van het regiment in 1848 De commandant van het regiment nam natuurlijk de fraaie gelegenheid waar om op hetzelfde pstroou voort te borduren hij sprak óók van de vloekwaardige misdaad te Bremen, van trouw en aanhankelijkheid en de soldaten lieten den keizer leven 1 WAALWIJK 30 Maart 1901. Rnnds\ergiidering De gisterenavond te 6s/4 uur gehouden Raadsvergadering werd wegens ongesteldheid van den Burgemeester gepresideerd door den oudsten wethouder, den^heer Jud. Timmer mans Wz en bijgewoond door alle leden. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en goedgekeurd werden de ingekomen stukken behandeld o. a. een Kon. besluit waarbij 't salaris van den ge meente ontvanger vastgesteld is op f 660, verder een adres van den ZeerEerw. heer Kuijpers om eene subsidio van f 5000 voor de nieuwe Kerk. Verder werd het concept huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim, na ecnige opmerkingen om trent de vergoeding als lid, goedgekeurd en werd eene commissie gekozen bestaande uit de heereu F. W. van Liempt, A. G. Rub- bens, J. F. Spijkerman, Jac. van Riel en O. v»n Tussenbroek. Een bedrag van f 343.277s voor ver schillende posten moest worden overgeschre ven en werd gevouden op den post van onvoorziene uitgaven. De Voorzitter deelt nog mede, dat eene nieuwe instructie voor den gemeente-architect in een volgeude vergadering zal worden ge bracht, opdat ze door den Burgemeester persoonlijk kan worden behandeld. De desbetreffende stukken liggen ter visie. Na nog eenige vragen wordt de verga dering gesloten. (Uitvoerig verslag in 't volgend nummer.) Rijksnormaallessen. Van de normaallessen alhier zijn vier der ouderwijzers als deskundigen bij de acte- examens, benoemd u. 1. de heereu Spijker man, Treffers, Breuer en Goosseus. Sluiting Tcekenschool. Gisterenavond ten 8 ure had op de Teekenschool alhier, op gebruikelijke wijze de sluiting plaats van den cursus 1900 1901. De nieuwe Kerk. De nieuwe Kerk der St. Anthonius Pa rochie komt in de Kloostersteeg over het poor, aan den rechterkant op het aange kochte terrein tusschen de twee groepen huizen in. De kerk zal in Roraeinschen stijl worden opgetrokken, doch niet volmaakt worden afgebouwd. tieldleening. Naar wij uit goede bron vernemen zal het R. K. kerk bestuur alhier eene 3V2 leening sluiten in obligatie^ van 500 tot een bedrag van 40 i 50.000 gulden. Schoolbouw. Met den bouw der scholen bij de Eerw. Zusters zal onmiddellijk door de firma Wed. A. Aarts Zonen alhier een aanvang wor den gemaakt. naar. Dit is hier het zuidelijkste punt onzer reis, voortaan gaat het nu naar het noorden. Op de Procuur werden wij allerhartelijkst ontvangen. 't Is een ruim en luchtig gebouw, geheel en al in den stijl van het land. Dc onderste verdieping n.I. heeft bijna geene muren, maar rust geheel, op kolommen, zoodat de wind langs alle kanten vrij spel heeft. De huizen verder der Chineezen zijn hier meest blauw geverfd,iets wat weinig bevalligheid er aan geeft, 't Zijn bijna uitsluitend winkeltjes, waar men van alles ka» krijgen en nog wat, en wagenhuizen, waar rijtuigen en karren stonden opgeborgen. De wegen zijn overal uitmuntend, allemaal mooie, harde grintwegen en goed onderhouden De plautengroei is hier weer onovertroffen het mooiste, wat ik wel gezien heb, is voor! zeker die waaierpalm, die zijn naam zoo ten volle verdient, 't Is een reusachtige waaiervorm, dc palm is bijna zoo hoog als een andere flinke boom, heeft eeu rechten gladden stam, die enkele meters hoog loopt ('t is als de steel van den waaier) en dan een begin vormt van eene regelmatige rij reusachtige bladen, die aan een langen steel zijn verbonden en boven in een brceden flos eindigen. De bladerkroon vorm» juist een halven cirkel en als men den b»oni van be zijden ziet, dan is de boom piet breeder dan ééu blad, wijl aller blideu in ééue regelma tige rij op elkander volgen. Vruchten vindt men er in menigte en al lerheerlijkst l aan tafel hadden wij ananassen, drie, vier maal zoo gioot als die welke men bij ons ooit te zien krijgt en eindeloos fijne eu sappige. Men kocht die daar voor een lijd nog vou; I cet'l, zegge één een'. per ituk, nu tengevolge van de buitengewone uitvoer, ziju z'j duurder en kosten zij van 10 tot 15 centiemen. Verder bananen, waarvan ik u te Ceylon reeds gesproker» heb en nog drie of vier audere vruchten met ro'kft vreemde namen, dat u er niet» wijzer mede rondt wo/^ieo, m"r uiêttemii eiju ze overheerlijk van smaak. In Singapore op ons zeekasteel hebben wij in de tweede, twaalf nieuwe passagiers bij gekregen, in de derde en vierde eene heele bezending Chineezeu en Indianen. Deze laatsten f liggen dag en nacht op het dek met hunne korven eu mauden, juist een hoop boeren en boerinnen, die bij ons ter Vrijdagsche markt gaan Zij zijn in de vierde, dat wil zeggen, dat zij op de boot niets hebben dan een klein plaatsje om te liggen en te slapen, voor de kost moeten zij zelf maar zorgen. Dit is echter voor hen zeer eenvoudig, wat bananen en voor de Chinee zeu wat rijst en klaar zijn ze. In de tweede hebben wij er drie Spaan— sche Priesters bij gekregen. Zij vluchten weg van de Philippijnsche eilanden teroor- zake van de barbaarsche vervolging der op standelingen tegen de Spanjaarden. Het zijn Paters van de orde der Augustijuen en alle drie waren zij op de Philippijnen ergens pastoor. Hun Provinciaal heeft hen last gegeven uit te wijken naar Hongkong, waar een klooster hunner orde is. Zij kennen niets dan Spaansch en Latijn, doch dit laatste spraken zij niet vlot en verstaanbaar genoeg om heel veel bijzonderheden van de eilander te vernemen. Ik was er echter op gespat en vroeg er naar. Alles bijna is er Katholiek, zeiden zj', maar er zijn zeer veel viijmet.«faars. De opstan delingen met Aguioalrrt) aan het boofd be— hooreu bijna allen tot de loge. Vandaar hun haat tegen de priesters. Een bisschop is reeds tot dwangarbeid veroordeeld, eeu priester heeft men een arm afgehakt enz. Er zijn zoowat 3 k 4000 priesters. Duizend zijn er reeds moeten vluchten. Er heerscheo vele misbruiken, cok onder de iulandscne geestelijkheid, zelden zij. Dat komt, omdat allés te zeer afhangt van het Spaansch gou vernement. De benoemingen van Bisschoppen eu pastoors, do Semic trie's ent zijn gehee' van gouvernement hank el ijk. is vej<j«|le!;fVe- dit: dat- Inbraak. In den nacht van 27 op 28 ben inbrekers ook onze geme bezoek vereerd. Op twee plaat zijn ze aan 't werk geweest, hoe volkomen naar hun wensch zulle slaagd. Eerst is ingebroken in het k toor van den heer J. B. Timmer Door het openschuiven van ee zijden in den dam, hebben ze 2 een der Amerikaansche blinden hangen met geweld te hebben en opgelicht, toegang verschaft tot toor. Alle bureaux en laden zijn opengebroken en de inhoud goed 11a maar totaal niets van hun gadi ze gevonden, daar alles van eei zelfs postzegels enz. was gebor brandkasten, waaraan zij ook nog pogingen hebben aangewend, bleken tegen dergelijke praktijk to ziju. Toen bier hunne moeite zoo loond werd, zijn ze langs een door de laan en verder langs dt en over een der driezen naar het den beer M. van Loon gegaan, door de sporen in de sneeuw j gaan. Hier werd iu den dam, een van 60 bij 40 cM. op een hoogte v door hen opengschoven en daardoor ze toegang tot het magazijn en Ook hier bleef geen luadje onaange geen stukje papier op zijn plaats en voor f 7 k f 8 aan postzegels en f 100 fijn leder medegenomen. Twee breekijzers werden a< laten en een kaars van den heer hier teruggevonden, wel een bewijs perceel het laatst werd bezocht. Op beide kantoren lag het vol verbrat; lucifers eu het kaarsvet op den grond gee de sporen aan. Geen der bewoners van beide perceel»» had het minste gerucht gehoord. Van deze brutale dieven is tot dusver geen spoor gevonden. De politie do» naarstig onderzoek. Attentie, Wij vestigen de aandacht ouzer lezers c de in ons le Blad voorkomende advertent der hMaatschappij Hermandad*, verzekerin tegen inbraak met en zonder diefstal, vestigd te Amsterdam. Milde gift. De oude mannen in het R. K. gasthui alhier ontvingen van de ,Vereeniging t( kostelooze tabaks verschaffing te Leiden' directeur van Zanten, gisteren twee groot balen tabak. Men kan zich ds blijdschap van die luitje voorstellen. Een woord van hulde aan bovenstaand nuttige vereeniging te Leiden. Deze tabak wordt verzameld uit puntje en stukjes sigaren. Op trams en boote enz., laat men de verzending daarvan meest» kosteloos geschieden. Dronken zijn Is voordeclig. Gisteren bezocht oen Zeeuwsche boer me visch onze gemeentede snaps scheen hen hier heel goed te smaken, zoodanig zelfs da hij weldra van de eene zijde der straat naa de andere zeulde onze schoenmakers aa den Hoek hadden dat spoedig bemerkt e begonnen toen na eenige grappen met he gemaakt te hebben, zijn kar met visch te koopen dat ging zoo vlot dat hij spoedi alles kwijt was, met; gevulde emmers zag me. de luitjes blij heenloopenmaar hoeveel hi er voor gebeurd had, dat laat zich wel ra den Zijne ontnuchtering zal niet aangenaam geweest zijn. ai Uit hetgeen zij ons mededeelden bieel duidelijk, dat het er helaas een slechte toe stand was. En het is misschien de volD waarheid, wat zij zeiden. De Amerikai hebben ons overwonnen, omdat God om volk daar voor zijne zouden heeft wille» straffen. Vreeselijke straf! een geheel volk beroofd van het beste gedeelte zijner priester en wie weet voor hoelang 1.... Dezen morgen zijn wij langs een groen eilandjes gevaren, op de kaart aangeduid als „de gebioeders". Een daarvan, het grootsie dient tot strafkolonie voor de inboorlingen uit de Frausche bezittingen. 't ls een groote naakte rots. Niet» dan wat mager struikgewas' ziet men er groeien. De levensmiddelen moeten daar geregeld gebracht worden van elders. Delen oorgen komen wij „>bij s Het grootste gedeelte der passagiers zal nn. daar verUten Goddank La La nu Las niet eens rustig op het dek wandelen. De »0d gaat nogal spoedig voorbij als men zrowat weet te lezen. J' De H- Mis hebben wij gelukkig in- toe nog bijna dagelijks gehad In onze hut lezen er dagelijks twee a twee «„deren dienen en kunnen dan to° de H. Tafel „aderen. Ui, i, v00r nu N;nr een groote troost terwijl wij zoolang 0n den Oceaan rondzwalken. En daarom treffen J;? het zoo goed, dat we tof nu toe eene buitengewone kalme zee gehad hebben w°- weten xelfs|niet, a/s ge Amedée uitzon 1 J wat eigenlijk zeeziekte is. "dondert, Vaartwel! dierbare ouders ea famj,ie Over een dag of drie schrijf ik van Hopg-Kof'r uit Bl.jft maar $bed too* gij tot nu toe gedaan Ik bid dagelijks vo< Io Jezus Ik Hart u weer r.bt. mtj bi

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5