Zondag 14 April 1901. De Zuid-Afrikaansche ooilog. VAN BRIEVEN Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. UITVOERINGEN. Propagandavergadeiing te W aalwijk. Den Eerw. Pater Andr. Zylmans. °Pi V Tweede Blad De Mo van het Zeiden WAALWIJK. Groot Concert te geven door liet Neder- landsch Open Concert, op Maandag 15 April 1901, in de. zaal „Musis Sacrum*. Aanvang 's avonds 71 /3 uur precies. (Zie Programma's.) KAATSHEUVEL. Soiree te geven door het Muziekgezelschap „Euphonia" op Zondag 14 April 1901. Aanvang 's avonds 7 uur. (Zie Programma's cjnn-ra totti Zooals wc in ons vorig nummer beloofden, zullen we thans nog even meer breedvoerig weergeven liet door den heer W. Trava- glino, Voorzitter van bovenstaanden bond, gesprokene, op de zoo treurig bezochte ver gadering van 1.1. Dinsdag, in de hoop dat nog taliijke schoenfabrikanten van Waal wijk, Baardwijk en Besoijen zullen door drongen worden van liet nut van den Bond en zich alsnog daarbij zullen aansluiten. Na een inleidend woord besprak de lieer T. de drie volgende punten, waartoe wij ons ook in hoofdzaak willen bepalen. lo. Welk nut is er verbonden aan 't lidnftatschep van den bond P 2o. Welke verplichtingen zijn er aan verbonden 3o. Waarom is het oprichten van plaat selijke afdeelingen noodzakelijk lo. Het nut van den Bond. Over dit punt is heel veel te zeggen de ondervinding toch leert dat alleen iets kan bloeien wanneer men zich vereenigt. Op alle gebied, op politiek, sociaal en godsdienstig gebied vereenigt men zich, en men plukt er de rijkste vruchten van zou het dan niet goed, ja zelfs noodzakelijk zijn, zich te vereenigen wat 't vak betreit De vooruitgang op alle gebied eischt de oprichting van vakvereenigingen, waarin de vakgenooten onderling hunne belangen be spreken, maar zich ook alleen hiertoe be palen, tot geen politiek. Wanneer we onderling over 't vak spreken, moet dat li ut doen, want allen kunnen we nog iets leeren en dit is reeds een groot motief want waar 't hart van vol is loopt de mond van over, dus als wij bij elkander komen spreken we over 't vak, de vereeniging dient dus tot behartiging der vakbelangen. Men kan gerust daarover met elkander spreken want vakgeheim bestaat niet. meer en mocht het eens zijn, dan zeker nog maar een korte wijle, want dank zij de pers wordt spoedig de noodige publiciteit aan alle nieuwigheden gegeven en ieder voldoende op de hoogte gehouden. Door onderling te bespreken heeft men verder allei lei voor- deelen, wat de een niet weet, weet de ander. B.v. omtrent de soliditeit van klanten, dat zeer zeker een groot voordeel is. Door veel van gevoelen te wisselen over 't vak, door tentoonstellingen enz. leert men van elkan der, men kan dit weer verder aan zijne VAN De Missionaris is ons nog aan 't verhalen over Saigon, de stad in Achter—Iudie, dat onder China is gelegeu. Na de diergaarde te hebben bezichtigd deden wij nog een tochije door de stad. De stad is schoon en zeer regelmatig aangelegd flinke, breede, rechte straten, allen met scha duwrijke boomen beplant. De stad zelf is bijna uilsluitend bewoond door Europeanen, de inboorlingen wonen er in 't rond, zoo ligt op een uurtje afstand eene geheele Chineesche stad van 70 A 80.000 inwoners. De kathedraal is weer een heerlijk en grootsch gebouw, eene kruiskerk, zij heeft twee flinke torens en zou in onze sleden een zeer goed figuur maken. Ook het Seminarie is ruim en luchtig en schoon. Er zijn 150 studenten, allen Aunanieten. Naar gewoonte werden wij daar weer allerhartelijkst ontvangen. Wat is men er aanstonds thuis Toch die priesters der vreemde Missiën van Parijs vooral zijn vroolijke, goede man nen. Wij leven aanstonds zoo te goeder trouw ouder elkauder, omtrent gelijk in Scheut. Na den middag ziju wij met een der professoren naar bet geslicht der Kindsheid geweest, vlak over het Seminarie, 't Is een luim en uitgebreid klooster met scholen voor Europeesche meisjes, voor inlandsche me'sjes enz. enz. Ook is er een noviciaat knechts vertellen, die daardoor meer leeren en waardoor de verhouding van patroon en knecht beter wordtwant weet wel gaat het den patroon goed, dan ook den knecht. We zullen ons eindelijk meer collega's dan concurrenten beschouwenwe profiteeren wederkeerig van elkander want er is altijd iets te leeren, iets nieuws te hooren, wat men naderhand zelf in toepassing kan brengen. We moeten ons nu niet voorstellen, dat iedere vergadering direct voordeel zal af werpen, neen, maar indirect zal ze werken in 't belang van de schoenmakerij, zoowel van patroon als van werkman. Dat eene dergelijke vereeniging als de bond noodzakelijk is, kan ik u door 2 feiten bewijzen. In '95 werd op particulier initiatief, evenals in 1900, eene vergadering bijeenge roepen, oen den prijs der schoenen te ver- hoogen iedereen was ervan oyertuigd dat die dringend noodzakelijk was, maar wie moest er zich voorspannen, de een achtte moeite en tijd verloren, de ander had het te druk en zoo werd die vergadering, evenals ook in 1900, in Januari en alzoo te laat ge houden, hetwelk m.i. November voorafgaande had moeten geschieden. Had er een bond bestaan dan was het bondsbestuur als vanzelf aangewezen om zulk eene algemeene vergadi ring tijdig bijeen te roepen. Dus daaruit blijkt ook weer 't nut van den bond, wanneer er iets gebeurt wat spoed vereischt. Na in deze dagen hebben we ook weer een geval thans staat ons te wachten de herziening der tariefwet. Deze kan en zal ook voor ons van belang zijn en die kan door talrijke adressen gewijzigd worden. De bond kan hier optreden; met request de zaak bijtijds steunen, want eene goed georganiseerde vereeniging heeft altijd in vloed en als zoo iets op particulier initiatief moest gebeuren, kwam men weer te laat. Uit deze 2 feiten blijkt duidelijk hoe noodzakelijk eene dergelijke vereeniging is. Men klaagt dikwijls dat de zaken achter uitgaan dat komt omdat niet bijtijds de koe bij de horens wordt gevat, want weet wel, stilstand is achteruitgang, dan moei bijtijds dieu toestand worden besproken. Er zijn nog veel verbeteringen aan te brengen in ons vak, door fouten te her zien, door 't beschouwen van buitenlandsch werk, door prijsvragen, tentoonstellingen enz., en dat kan alleen dour eene goed georganiseerde vereeniging geschieden. Dan verder .is zulk eene vereeniging nuttig voor reclame maken op tentoonstel lingen. In Parijs was ons vak mooi, maar gering verlegenwoordigt. Men schrikt te rug van exposeeren, dat toch voor eenieder zijn groot nut heeft nu of later, gewoonlijk om de groote kosten. De algemeene bond nu kan voor allen gezamenlijk zorgen en zoodoende zouden de kosten gering zijn. Wat vereenigen op dit gebied vermag, kan men het beste zien in het feit, hoe netjes Dongen collectief op de tentoonstel ling te 's-Bosch vertegenwoordigd was. De jaarlijksche \erplichte vergadering zal zoo interessant mogelijk worden gemaakt, er zal op 't gebied van 't vak of anderszin» een spreekbeurt worden vervuld wat zeer zeker aangenaam en nuttig zal zijn. Verdor is een voorstel gedaan en reeds een plan voor inlandsche zusters, dat zeker een veer tigtal postulanten en nounen telt. Verder de eigenlijke kindsheid. Wat lagen er nog verschillende van die heele kleine kindjes in de wieg, die door voedsters werden groot gebracht Men had er anders van alle grootte en ouderdom. De zusters vertelden ons, dat de Chineesche stad, waarvan ik u zooeven verhaalde, aan het klooster jaarlijks zeker 250 kindertjes bezorgt. De ouders komen ze veel zelf brengen, omdat zij weten, hoe goed de zusters voor de arme kleinen zijn. Rondom vier uur nog een rijtoertje. 't Is een lust de paardjes hier te zien loopen, zij zijn niet grooter dan een kleine pouey doch loopen tegen het beste paard aan eu dat den geheelen dag door met zulk een bran dende hitte. 't Deed goed op dien avond eens rond te rijden in de frissche, vrije natuurGeheel de beau monde van Saigon reed in prachtige equipages uit. 's Avonds hebben wij nog geruimen tijd met de goede Missionarissen zitten keuvelen. Wij vernamen daar ook treurige berichteD over een hunner Missieu in China. De pro viucie Seu—tel—ouan nl. ziet hare Missiën voor de helft vernield door de opstandelingen wat er van de andere helft is gewordeD weten zij nog niet. Zij zijn bang, dat deze opstand in China zich verder zal uitbreiden. Maar wat ouze Missie vau Mongolië betreft, volgens het oordeel onzer oversten, bestaat voor haar weinig gevaar. Indien gij dus in de toekomst uit de dagbladen dergelijke treuiige berichten uit China verneemt, be hoeft ge u daarover rog Diet ongerust te maken. U begrijpt immers wel, mocht het gevaar heel groot zijn, dan zouden wij voor in bewerking tot oprichting van een Bonds orgaan, dat alleen den leden van den bond maandelijks gratis zal worden toegezonden Het zal bevatten artikels of vertalingen over het vak enz. enz. terwijl tevens veel ruimte zal worden gelaten aan de leden tot het stellen van vragen, die of door het bestuur of de commissie vau redactie of door de leden zelf zullen worden beantwoord Verder zullen hierin adresssen voor binnen- en buitenland worden gegeven. Wanneer men meent dat der regeering in 't belang van ons vak een verzoek moet worden gericht, zal 't bestuur zulks natuurlijk direct doen en hoemeer leden er zijn, des te meer kracht heeft het en men zal er veel meer waarde aan hechten. De afzet van ons vak bepaalt zich thans nog voornamelijk tot het binnenland, waarom zouden we in den loop der tijden niet het buitenland ingaan de fabrikanten kunnen het advies van den bond inwinnen, die hieromtrent zijne bevindingen en adressen enz. in 't orgaan bekend zal maken eu zoo iedereen inlichten. En dan het in ons vak zoo wenschelijke vakonderwijs, dat zeer inoeielijk en kost baar is op particulier initiatief, maar dal door den hond op gemakkelijke wijze kan worden tot stand gebracht, b.v. een cursus laten geven dan eens hier en dan eens daar door denzelfden persoon, dan zullen de kosten gering zijn. Een en ander door mij hier in 't midden gebracht is ra. i. genoeg om het nut van den bond te bewijzen. 2o. De verplichtingen aan 't lidmaatschap verbonden. Dat is de contributie voor bond en af deeling. De contributie van den bond bond bedraagt f 0.50 voor de afdeelingen f 0.50 a fl. Verder rust op de leden een plicht, die men vooral niet moet wegcijferen en dat is om de vergaderingen der afdeelingen en vooral ook de jaarlijksche algemeene vergadering trouw bij te wonen. Zoomin als de bond kan bestaan zonder leden, kan hij dat ook niet, al zijn er nog zooveel leden, indien zij niet meewerken en belang iu de zaak stellen. Als de leden niet opkomen, gaal het behartigen der belangen en dus het doel van den bond verloren. tn onderlinge bespreking zit het groote nut van den bond, blijven de leden dan weg, dan zijn zij lid bij naam en niet bij de daad. De vergaderingen moeten dus trouw worden bezocht en er is trouwens maar ééne al gemeene vergadering per jaar. Verder is 't een plicht der leden om als 't bondsorgaan bestaat, zooveel mogelijk vragen te stellen van welken aard, daardoor wordt het orgaan belangrijkermen behoeft die vragen of mededeelingeu niet te onder- teekeneu. Als men iets wil vragen of meedeelen en men doet dat in het bondsorgaan, dan kan men daarop geschrijf uitlokken en daardoor wordt de zaak dikwijls helder. Men zal zeggen, ik wil graag iets mee deden, maar ik kan het niet schrijven, zooals 't behoortvoor «tijl zal de redactie wel zorgcu, dit tot geruststelling Ieder lid krijgt gratis de staten, gratis het maandelijkscli bondsorgaan en verdere mededeelingen De jaarlijksche vergadering moet men als verplichtend beschouwen dan moet men maar denken, kom, iedereen wil wel eens uitgaan en daar nog kan men het aange name met het nuttige vereenigen. Men is er onder collega's meti heeft er pleizier gehad en tevens wat geleerd. De contributie is laag gesteld, dus ieder moet lid of donateur worden en zooveel mogelijk ijveren die aan te werven. Veel kleinen maken één groot. Ik hoop dat vele leden zich wat moeite zullen geven om leden aan te werven. 3o. Noodzakelijkheid der plaatselijke afdeelingen. Om de verplichtingon der leden zoo gering mogelijk te maken, wordt jaarlijks eerst veilig en wel in SchaDg-hai blijven. We est dus gerust. Om negen uur 's avonds gingen wij wederom naar onzen Oceanifin. Deze zou 's morgens om vijf uur vertrekken. Bijna al de passa giers zijn er Saigon afgegaan, zoodat nu wij achter op den steven heel rustig kunnen zitten. Maar als vergoeding is er een heele ladiüg Chineezen ingelast, die naar Hongkong gaan, 't zijn er meest van de vierde, zij eten en slapen op het dek, een heele Chineesche wijk en vuil dat er is Echter zijn er nog verschillende deftige Chineezen bij gekomen, die tweede en zelfs eerste reizen, 't Zijn kooplieden uit Saigon. Een moet er bij zijn, die een fortuintje bezit van 2 millioen dollar. Wij zijn met hem in gesprek getreden, maar de Provinciaal en de Chinees verstonden elkaar niet, zoozeer verschilt de uitspraak van het Noorden met die van het Zuiden. Schrijven giug echter goed, zoodat zij te ramen eeo heel onderhoud konden voeren. De Chinees wist te vertellen, dat China niet lang meer een rijk zoude blijven, dat het vroeg of later zeker ging verdeeld worden. Gisterenavond kwam C. G. met een ge zicht stralende van vreugde bij ons 't was na het diner en wij zaten heel gezellig te keuvelen en een sigaar te rooken. Nu heb ik eene ontdekking gedaan, die gij nog niet weet, zeide hij. Wij werden natuurlijk al nieuwsgierig. En hij vertelde het ons en ik zal het ook vertellen, maar zegt het aan niemand Wat was het dan Hij had dan eindelijk achterhaald, hoe de structuur was vau de Chineesche broek. Breed, mijnheerniets dan een groote zak, die tot de ellebogen reikt en twee heel wijde pijpen en overal zorgvuldig dicht. slechts ééne algemeene vergadering gehouden, dit zou echter niet genoeg zijn, want hoe meer vergaderen, des te meer vruchten zal men plukken. Daarom worden plaatselijke afdeelingen gesticht, die om de maand of 2 maanden vergadering houden en d.,t is zeer nuttig. Elke afdeeling heeft zijn vertegenwoor diger en plaatsvervanger in het hoofdbestuur, dus iedere afdeeling houdt steeds voeling met liet bestuur van den Boud. Dien vertegenwoordiger worden door de afdeeling instructies en macht gegeven, hij kan daar optreden en zijn invloed is even groot als waren er alle leden zelf tegenwoordig en hij heeft naargelang de hoegrootheid van het ledental stommen in het hoofdbestuur. Daarom reeds ziju afdeelingen noodzakelijk. Iedere afdeeling heeft haar eigen reglement, en d. i. een groot voordeel, men kan het dan maken in den geest der plaats, maar natuurlijk niet in strijd met de statuten van den Bond. Zoo'n afdeeling kan een loonstandaard maken en als iedere plaats liet zééver kan brengen, dat zou en voor patroon en voor werkman uitstekend zijn. Men had dan dat groot voordeel, dat de beste werkmm 't meeste loon ontving, wat in ons vak dikwijls nog veel te wenschen overlaat. De afdeeling kan gezamenlijk inkoopen doen, ook een groot voordeel. Dan vakonderwijs in Dongen wordt reeds een cursus in 't patroon-teekenen gegeven. Dan b.v. onderlinge verbintenissen om geen knechts te onderhuren enz. Mij dunkt dat een en ander door mij opgesomd, wel degelijk het nut vau den bond doet uitkomen en tevens de noodza kelijkheid van het stichten van afdeelingen. Gaarne wil ik de hoeren verlangde inlich tingen verstrekken. Er zullen er misschien zijn, die zeggen er is te veel verschil in belangen tusschen handwerk en machinaal, die kunnen niet samengaan. Er zijn altijd punten van sa menkomst genoeg, zoodat dit voorloopig best zou gaan, wanneer men van weerszijden wat toegeeft. Mocht later blijken dat te veel wrijving bestaat en is er een flinke bond met groot aantal leden, waarom dan niet in 2 afdeelingen of 2 bonden. De tegenwoordige niet-leden traden toe en enkelen gaven zich als donateur op. Uit de discussie die volgde, bleek dat de aanwezigen het er over eens waren te stichteneene afdeeling van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, waartoe onmiddellijk werd overgegaan. De eerste vergadering' wordt gehouden op Maandag 22 April a s. des namiddags ten 8 uur in 't Hotel *De Twee Kolommen" Waalwijk. Na een wederzijdsch woord van dank werd de vergadering gesloten. Op 't oogeublik telt de bond reeds meer dan 200 leden. wgiMBHgg^eaa;eBgasgsggg|'5iiwj-.iLui>>1" Opnieuw doen in de Londensche bladen geruchten de ronde over vredesonderhan delingen tusschen Engelschen en Boeren waaraan voorshands niet veel geloof gehecht kan worden, daar zij de onmiskenbare tee— kenen dragen van hooggestemde Britsche tantaisie. En deze lanceert wel meer den wensch voor de werkelijkheid. Het nieuw» komt ditmaal uit Kaapstad en deelt mede, dat, „volgens de laatste berichten", de Doerenopperbevelhebber, generaal Louis Botha bereid is, als vertegen woordiger van de geheele Boerenstrijdmacht, over den vrede te onderhandelen. Om onbescheiden vragen naar De Wet's houding in dezeu te vermijden, discht het Kaapsche gerucht voorts het volgend sprookje Botha heeft een korte spanne tijds met De Wet over vredesvoorstellen beraadslaagd en in den loop vau het geiprek werd het den Boerengeneralissimus duidelijk dat De Wet zou weigeren, zich over te geven. Qe Geen wonder, dat een onzer coufraters de eerste maal, toen hij zulk ding aan had, er in een gegeven oogenblik geenen weg mede wist Doch 't is nu tijd, dat ik ga eindigen. Dezen middag komen wij iu Hongkong, onze voorlaatste landing. 't Is hier nu negen uur in den morgen, dus in Waalwijk half drie in den morgen, nog slaapt eu droomt gij rustig, de tijd verschilt zoowat 6Dg uur. De zee is woeliger dan elders. Toch voor haren doen is zij hier kalm. De zee ziekte heeft op ons geen vat. Amedée heeft er last van. In woelige omstandigheden, waagt hij zich dan ook niet aan tafel. Een Pater Jezuit heelt er ook veel last van, maar deze heeft er ook te zeer schrik voor. Aanstaanden Vrijdag zullen wij in Schang- hai zijn. Goddank 1 Want het leren op de boot is veel te lui, om te kunnen behagen. Dag Pa, Maen verder allemaal 1 Weest niet ongerust over mij, ik beu ge zond en vroolqk eu onder de hoede van den goeden God. Vele groeten aan de geheele familie 1 Bid maar goed voor mij, ik bid dagelijks voor allen. Uw U lieth. zoon, ANDRÉ. Chineesche zee, 25 Oct. 1898. Vandaag is 'v juist een maaud, dat wij op zee ons vei blijf hebben en rondzwalken. (Wordt vervolgd.) lukkig voor de Britten kwam Botha spoedi tot de overtuiging, dat De Wet moreel on toerekenbaar, m.a.w. gek is en dat hij tc dusverre eenige hinderpaal voor het totstan komen van den vrede is geweest, rede waarom Botha weder ouderhandelinge wei-scht aan te knoopen. „Men", d. i. d fabrikant van het sensatiegerucht, is va meening, dat, als Botha capituleert, lor Kitchener spoedig zal hebben afgereten i I met De Wet omdat diens strijdmacht me< en meer slinkt. De N R. Ct. schrijft hieromtrent Over het, voor zoover ons bekeud, h< 1 eerst in de M o r n i n g P o s t verscheoe bericht, dat Boiha opnieuw met de Engelsche i aan 't onderhandelen zoude zijn gegaan e 't welk nu in telegrammen uit Kaapsta herhaald wordt, hebben wij hedenmorge onze meening duidelijk genoeg medegedeelc Aangezien echter in het Morning Post- bericht gezinspeeld werd op een herkom: van de nu opgedoken geruchten uit officieel Traosvaalsche brou, hebben we ous ti bevoegder plaatse om inlichtingen gewent Het antwoord luidde, dat het berich althans voor zooverre het wordt vooigeslel als uit den mond van ambtelijke vertegen? woordigers der Zuid Afrikaansche republie komende, beslist onwaar is en dat hi overigens iu officieele „Traosvai quarters" als een der gewoneTendcnz lcugei van Engelsche dagbladcorrespondenten wore beschouwd. Het is zeer opmerkelijk, dat de Engelsch pers nagenoeg geen betuigingen va blijdschap of groote tevredenheid bevj over Plumer's bezetting van Pietersburg 't welk toch voor ongeveer 5 maanden d tijdelijke en ougestooide regeeringszetel dc Boeren is geweest. Daarentegen heerscht niet het minst in Zuid-Afrika zelf ee koortsachtige belangstelling voor Botha zoogenaamden wensch naar vrede eu vo< de vredesonderhandelingen, die daaru voortgesproten zouden zijn. De energie welke in 't bizonder de Kaapsche telegram men besteden aan instandhouding en ver* grooiing van de legende over de Wet gekrenkte geestvermogens, is een der sterks! bewijzen van de nog steeds hcerschend overtuiging aan Engelsche zijde, dat de Wc hel hoofd3truikelblok is voor een oplossin van het Zuid—Afrikaansche vraagstuk in ee voor Engeland aangenameu zio. Wannei straks de geruchten omtrent Botha's weusc naar vrede ook uit de lucht gegrepen blijkei zal hij vermoedelijk in de oogen der Engelse! amateur psychiaters echter ook spoedig tee kenen van verstandsverbijstering gaau ver toonen, Iutusschen is dc ijskoude kalmte van h Britsche publiek over de bezetting va Pietersburg niets plezierig voor Plume Noch zijn malle sprongcu naar het belegerd Maleking met ol zonder de hulp van Linchwe en andere kaffers, noch zijn hopelooze wed loop met de Wel langs de Oranjerivier hebbe hem naam kunnen doen maken. Eu nu h eindelijk eens een Traosvaalsche hoofdsta en een geheele spoorweglijn „verovert' bepaalt zich de waardeering der Engelsch bladen tot een pluimpje aan de 8 Imperi, Bushmen, die de IJzeren pas" bezet hebbe en aldus het oprukken naar Pietersbui mogelijk hebben gemaakt De onmiddellijk na de vermeestering va den spoorweg door de Britsche troepen in gewijde Boerenaanvallen op de lijn en d treinen zullen op zichzelf al in staat zijn c Engelschen tot nadenken over het behaald voordeel te stemmen. Maar zij voel« blijkbaar ook, dat de gevonden aramunit ecu parodie op een belangrijken oorlogsbu moet zijn, waar de boeren het niet noodi geacht hebben ook deze te vernielen, geli: zij met twee wagenladiugen wèl gedaa hebben. Hel blijkt voorts, dat de Engelsche gehoopt hadden in Pietersburg een groote voorraad levensmiddelen te vinden, ma; tot hun teleurstelling moesten ze ervari dat alles verdwenen was. Met blijkbare onbehagelijkheid deelt c Standard op gezag van haar Brussclsche correspondent mede, dat Leydsdorp, wa; nu vermoedelijk de Transvaalsche regeering zetel gevestigd is, een voor de Engelsche vrijwel onneembare stelling zal blijken. D natuurlijke sterkte der plaats en de weidt te verwachten rijzing van de Selati—rivit zullen het een onbegonnen werk maken c verovering van dit punt te willen beproevei De Morning Post maakt het uog erg* en zegt „Malaria, dyssenterie en tyfi woeden er en het district Zoutpansberg besmet met de gevreesde tsetse-vlieg. Gebrc aan spoorwegverbinding zal de bestaenc moeilijkheid om de Engelsche troepen l approviandeeren nog belangrijk vergrooten, Pluraer is niet de eerste Engelsche legei aanvoeder, welke een roeraloozon marsc met een schijnsucces bekroont. Maarjamm» voor zijn militaire toekomst staat het Engelse! publiek vaudaag niet meer in redeloos ent housiasme te juicheu over dergelijke wapen feiten. Het begint de waarde er van I wikken en te wegen met al de uauwgezethei van zijn zoo fijn ontwikkeld fioaucie instincthet ziet er, in plaats van ee bespoediging, een nieuwe oorzaak van ver lenging en verzwaring van deu eindeloo; oorlog iu. Het wendt zich met onverschill gelaat af van deu generaal, die toch c Uniou Jack eenige houderden mijlen verd< heeft gedragen op het vijandelijk gebied e het tuurt zich blind op Vrede, van wa; het zoo gaarne de vredesboodschap zoud zien komen. Alsjtóch die Boeren maar doi het poortje wilden binnenstappen dat zei de eens zoo heftige en onmeedoogenc Times bij het mislukken der onderhandelinge in Maart voor hen met onnavolgbare wel willendheid open heeft gehouden,.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5