Nummer 31. Donderdag 18 April 1901. 24e Jaargang I Toegewijd aan Handel? Industrie en Gemeentebelangen. MONOPOLTHEE a m a lp den Drempel van het Paradijs, ANTOON TIELEN, Theod. WESSELS, De Zuid-Afrikaansche oorlog, Uitgever: door waterhoudendheid voordeelig in gebruik. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. MILITIEWET. WAALWIJK. Verkrijgbaar bij den Heer De Echo van het Zuiden en Ungstriatsekt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.G0 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel I n s e h r ij v i n g. SCHUTTERIJ. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk roept bij deze op zoodanige Ingezetenen, die op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, namelijk die geboren lijn in 1876, benevens de zoodanigen, die zich vau buitenlands binnen deze Gemeente gevestigd hebben, voor zoo verre zij nog in eene der Klassen van de Schutterij vallen, zich tusschen den loan eu den 30en Mei aanstaande, ter Se cretarie ven het Gemeentebestuur te Waalwijk roor den dienst der Schutterij te doen inschrijven, iullep.de tot aangifte dagelijks, gedurende den voormiddag van 9 tot 12 uur gelegenheid bestaan, de invallende Zon- en Feestdagen hiervan uit gezonderd. Tot naricht der belanghebbenden dient: Dat ale ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf lioudtDde, en alle vreemdelingen binnen het llijk woonachtig, die hun voornemen om zich aldaar te vestigen, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogeu of de hoofdmiddelen van hun bestaan, voor zoo verre zij in de voorrechten van Ne derlanders kunnen deelen. Dat de aangifte tot de insehrijving in allen gevalle, door de ingezetenen van den hierboven bsdoelden ouderdom, behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende ver- raeenen mocht, tot de vrijgestelden of uitgeslo- tenen van den schutterlijken dienst te behooren. Dat zii, die in meer dan eene gemeente hun verblijf honden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht lijn binnen die gemeente, alwaar eene Dienst doende Schutterij aanwezig is, en dat, bijaldien,' in de verschillende Gemeenten, waar iemand verblijf houdt, of den zetel van zijn vermogen heeft gevestigd, alleen Dienstdoende-, of alleen Rustenae Schutterijen bestaan, hij zich moet doen inschrijven in die Gemeente, alwaar hij voor de Personeele Belasting is aangeslagen moetende de Ambtenaren zich doen inschrijven in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht tijn hun verblijf te houden. Dat zij, die bevonden zullen worden zich niet vóór den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijver, door het Plaatselijk Bestuur ambts- 19) De Vrijheer had, door de noodzakelijkheid gedwongen, Manon voor een poosje raoeteu laten ichieten eenige bekenden hadden hem aange sproken en hij moest dezen volgen, om zich aan eenige families to laten voorstellen, die op het terras zaten. Manon maakte zich dit oogeublik ten nutte om zich iets verder in het woud te begeveD, dat zich ioo aanlokkend voor haar uitstrekte. De Vrij heer haar hoofdje begon te duizelen als zij daaraan dacht had zich op zulk een opvallende wijze met haar bezig gehouden, dat eindelijk lijne bedoelingen in net helderste licht vóórhaar verschenen. Hij dong naar hare hand, naar hare liefdeofschoon hij over dat punt, nog geen wrord tot haar had gesproken, verried het iedere blik, die, uit zijne oogen, op haar werd geworpen. Maar, was zij daarmede gebaat Neen het mocht r.iet *ijii, hij dong naar .barones Karger" en wie was zij Het zou hartverscheurende ondank jtgens den ouden Vrijheer zijn, wanneer zij diens geld daartoe aanwendde, om hem den eenigsten «oon te ontrooven I En hij zou nooit toestaan, dat Dagobert verkeering had met een arme dienst maagd die hier onder een geborgen naam was binnengeslopen en de tol van sprookjesprinces bad gespeeld. Het was een heerlijke droom ge weest, meer niets. Spoedig moest zij haar rol neerleggen en er iiR er haar alles aan gelegen, op een fatsoenlijke wijze het tooneel te verlaten en spoorloos te verdwijnen. Manon had, in gepeins verzonken, het andere «inde van het woud reeds bijna bereikt, toen een lievigen donderslag de aarde deed dreunen. Ver- Plat bleef zij staan. Eensklaps doorkliefden ver bindende bliksemschichten zigzagsgewijze de lucht boven de wiegelende kruinen der boomen, nu brak een storm los, een orkaan gelijk, die >u*t verschrikkelijk geweld in de woudreuzen halve zullen worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim, in eene geldboete vervallen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrij ving, geen redenen tot uitsluiting ol vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aange maand, om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien en zich alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiedt, en zij niet komen te ver vallen in straffen bij de Wet bepaald. Waalwijk den 12 April 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Uit de thans door de RegeeriDg gegeven toelichting op hare vijfde nota van wijziging en aanvulling van de wet betrekkelijk de Nationale Militie en van daarmede in verband staande wetten, blijkt dat eene zinsnede is ingevoegd, waarbij wordt vastgesteld, dat de Commissaris der Koningin in de Provin cie tot uitvaardiging van den oproepings brief voor den loteling ook beeft in acht te nemen of de loteling voldoet aan de eiscben van militaire bekwaamheid en licha melijke geoefendheid. Tot eene richtige uitvoering van dit voor schrift zal uit den aard der zaak eerst moeten worden samengesteld bet gedeelte ter volledige oefening in te lijven, daarna dat ter korte oefening in te lijven. Tevens wordt in de nieuwe, zinenede voorgeschreven, dat de tijd moet worden bepaald, binnen welken de loteling het bewijs, tot staving dat bij aan die eiscben voldoet, beeft in te leveren bij den Commissaris der Koningin der provincie. Eene regeling, waardoor de tijd voor de eerste oefening van ben, die ter korte oefe ning worden ingelijfd, eindigt tegelijk met dien van de manoeuvres of van de groote. legeroefeningen, wordt wenscbelijk geacht. Daarom wordt voorgesteld de aflevering van de lotelingen dezer categorie te doen plaats hebben in Mei. Met de bepaling van de 3e zinsnede van bet voorgestelde art. 112 wordt beoogd, de ingelijfden bij de militie na afloop van den eersten oefeningstijd, voor zoover zij tot eenzelfde categorie behooren en niet uit anderen hoofde onder de wapenen worden gehouden allen tegelijk, d. i. op denzelfden dag met verlof te doen vertrekken, zulks ongeacht den dag hunner inlijving in Maart of Mei. Bij de aanvankelijk voorgestelde regeling lag het in de bedoeling de nakomers in speelde, zoodat de takken begonnen te kraken, knetteren en splijten. Manon was. door den onyerwachten slag tegen den grond geslingerd. Bange vrees bekroop haar hart, xuo onbevreesd als zij anders ook was. Waar zich in te redden, waarheen, te gaan P Niet in het woud terug, waarin de onbeteugelde ele menten hun vernielingswerk voortzetten en al les door elkaar wierpen, om hun woede te koe len. üp het open veld het woeden van den natuur af te wachten, was niet raadzaam eu toch waarheen moest zij vluchten? Een gierende windvlaag, waarin duizend hellestemmen sche nen te spreken, wierp haar ter zijde, naar het woud toe, waarbinnen de vrecsclijke verdelgings- strijd aanhield; een verschrikkelijke, laaie gloed ontbrandde, vurige vlammentongen lekten de stammen rondom haar ontkomen scheen on mogelijk. Zij stiet een hartverscheurenden gil uit en tuimelde nog verder terug een vreese- lijk gerommel was het eenige antwoord. E«n pikzwarte duisternis was plotseling ingevallen, de bliksemfitsen volgden elkaar, bijna zonder tusschenpoozen, op, donderslagen deden da lucht, bijna zonder ophouden dreunen. Zand, hagel en steeoen vlogen, door een onzichtbare hand geslingerd tegen huar voorhoofd. Met een angst schreeuw, zonk zij, bewusteloos ter aarde. De storm huilde, floot en gierde haar in de oogen. Was werkelijk de dag van het vergaan der we reld aangebroken en moest zij eenzaam verlaten te gronde gaan Maar, daar was het geen zins begoocheling riep een mannenstem .Manon, Barones Manon.' Ach, deze stem, Manon had haar zelfs in deze ure herkend an riep: «Rai- mond Brunneck,' als in ten jubel en toch klampte zij zich, vol angst, aan zijn arm vast het was haar te moede, alsof zij het hoongelach van alle booze geesten vernamdeze man, ja deze man I Hij nam den mantel van zijn schouders en hulde er haar geheel en al in, hij trok den kraag over haar boold en suste haar, ïooals men dat een kind doet. «Er is niet het minste gevaar, leun maar met al uwe macht op mij en probeer op uwe voeten te gaan staan,' klonk het met afgebroken woorden aan haar oor. En zij beproefde het, door zijne arme om strengeld met het hoofd op zijn borst het zoete gevoel van goed geborgen te zijn bekroop dienst te stellen tusschen 1 eu 10 Novem ber te gelijk met de lotelingen die ter korte oefening waren afgeleverd. Nu wordt het wenscbelijk geaebt de nakomers te doen afleveren en in dienst te stellen in het volgend jaar, hetzij in Maart, betzij in Mei, naar gelang zij ter volledige oefening, dan wel ter korte oefening worden ingelijfd. Bij de nieuwe regeling is de eerste oefe ning van hen, die ter korte oefening worden ingelijfd, reeds lang afgeloopen wanneer de nakomers worden in dienst gesteld, op dien grond is afgezien van een vroeger voorge stelden overgang van den ter korte oefening ingelijfden loteling bij de ter volledige oefe- niog ingelijfden. Bij de aanvankelijk voorgestelde regeling was het de bedoeling om de ter korte oefening in te lijven lotelingen te bestemmen voor de diensten, welke tot nog toe worden vervuld door de manschappen dientengevolge der artt. 123 en 124 der Militiewet onder de wapenen zijn. Nu eerstbedoelde lotelingen in Mei worden geoefend en dus wordt afgezien van hunne bestemming voor het zoogenaamde blijvende gedeelte, dient hierin te worden voorzien en wel door het doen voortleven van het blijvend gedeelte. Thans wordt omschrevenin de nieuw voorgestelde artikelen 128 en 124, waarvoor de bier bedoelde lotelingen onder de wapenen kunnen worden gehouden of geroepen, wordt een juist omschreven grens gesteld voor den tijd gedurende welken de bier bedoelde lotelingen onder de wapenen mogen worden gehouden, tengevolge waarvan zij niet meer zoo lang ouder de wapenen kunnen worden gehouden als thans het geval iswordt in stede van de vroegere rekenkundige formule van /reen zevende van het geheele bedrag der jongste vijf lichtingen van militie te land* het juiste getal afgerond genoemd; en wordt aan art. 124 een bepaling toe gevoegd, waardoor de voor het blijvend gedeelte aangewezenen, indien zij zich voor kadervorming hebben aangemeld, of daar voor zijn aangewezen, in het belang hunner opleiding steeds tot het eerst onder de wapenen blijvende of het eerst onder de wapenen komende gedeelte der lichting zullen behooren. Bij nadere overweging is bet wenscbelijk voorgekomen, de bevoegdheid te hebben om ook de ter korte oefening ingelijfden voor herhalingsoefeningen te kunnen oproepen, niet in twee, doch in drie perioden, en tevens om de lotelingen van de bereden korpsen voor die oefeningen onder de wa penen te kunnen doen komen, niet eenmaal voor 6 weken, doch in twee perioden voor niet langer dan 8 weken zoowel om de ge legenheid te hebben, gedurende den loop van 2 of 6 jaren het vroeger beoefende eenmaal meeer te herbalen, als om afdeelingen gedurende de verschillende oefeningsperioden een voor de oefeningen gewensehte eenigszins grootere sterkte te kunnen geven. Ook wordt bet wenscbelijk geacht in ver band met bet herstel van bet blijvend ge deelte bij de onbereden corpsen, geen be voegdheid tot vermindering van den duur en van bet aantal der herhalingsoefeningen voor te schrijven ten aanzien van de tot deze korpsen beboorende lotelingen, die voor bet blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden of geroepen. Nu door aanneming van het ameudement van de heeren Van Gilse c.s. de eerste oefeningstijd voor de ter volledige oefening ingelijfde dienstplichtigen tc land bij de onbereden wapens bepaald wordt op 81/s maand, komt 't gewensebt voor, ook voor de zeemilitie 81/s maand voor eeisten oefe ningstijd in de wet op te nemen. Het komt dan echter noodig voor te bepalen, dat de eerste oefeningstijd der zeemiliciens tot hoogstens 12 maanden kan worden verlengd bij gebleken niet voldoende geoefeudkeid, terwijl bet verder wanneer de wet geen beletsel meer is om de zee miliciens hun dienst in de kolonieën te laten vervullen noodig is om voor on voorziene omstandigheden of gevallen van orermacht, eene bepaling in de wet op te nemen, die vergunt hen~tot ten hoogste 12 maanden in dienst te houden. haar hart de storm wierp hen heen en weer, doch desniettegenstaande hield zij zich op de been en deed eenige schreden in de richting, die hij haar aanwees. «Ik kan niet meer,* klaagde «ij, mat eu moedeloosde schrik deed haar de woorden nog bevend uitspreken. «Dan wachten wij nog, totdat het onweer is tger den uitgeraasd. Niet waar nog, totc u blij't met mij volhar- Zij klampte zich vaster aan zijn arm. «üp het eiland Hela, laatst, was het een der gelijk onweer niet waar?' «En toen bevonden wij ons op zee,' vulde zij aan. «Nu hebben wij echter vasten grond onder de voeten. Bent u toen erg bang geweest?' «Niet bijzonder.' «En thans?' «In het geheel niet.» Hij antwoordde niet meer. Nu een poosje sprak zij «in uwe nabijheid bevangt mij altijd een gevoel van veiligheid, daarom is ook nu, bij uwe komst, alle vrees van mij geweken. Waar zijn de anderen «Zij zullen zich, bij het uitbreken van den storm, wel spoedig uit de voeten hebben ge maakt. De wagens zullen al wel dicht bij de stad zijn.' «Hoe komt u echter op deze plek?» Ik ben u gevolgd, om u voor het onweer te waarschuwen en ben er zelf door overval len.' Manon beurde een tipje van den mantel op. De lucht was een weinig opgeklaard en zij zag zeer duidelijk dat, zijne donkere, peinzende oogen, vol bezorgdheid in de verte staarden. «Het woeden van den storm neemt af; zullen wij niet trachten het boerenhuisje te bereiken, dat, daar ginds, v)ak bij het bosch, ligt vroeg hij. «Ja,' lispelde zij zacht. Eenige dagen later ging Manon, op het gewoon schemeruurtje naar het huis harer buurvrouw. De lucht wns met grauwe wolken bezet en de regen kletterde tegen de groote spiegelruiten. Het was alsof de koude, vochtige herfst met geweld in het land trok. Tengevolge van het Volgens de jingopers zal de oorlog in Zuid-Afrika over 2 maanden geëindigd zijn, omdatde Engelsche regeering het uit rusten van transportschepen voor de over brenging van versterkingstroepen naar Zuid- Afrika heeft gestaakt. Waarom juist die termijn van 2 maanden wordt genoemd Dat is zeer eenvoudig, De nieuwe oor- logscredielen, welke de reg. te Louden aan deVolksvertegenwoordiging heeft aangevraagd moeten de oorlogskosten dekken tot aan het einde van het eerste kwartaal der begrooting dat 1 April 1.1. is begonnen, dus tot eiude Juni. Het is er dus Chamberlain en zijn pers met de verklaring, dat de oorlog over 2 maanden uit zal zijn blijkbaar om te doen het Parlement en het volk in den waan te brengen, dat de nieuwe offers, die a. s. slechte weer. hing de avondschaduw dieper dan gewoonlijk over de meubels van de behogelijk gestoffeerde woonkamer. Advocaat Brunneck verhief zich uit den ge- makkelijken stoel bij het venster, waarin hij gezeten had en begroette Manon op zijne gewone, bizonder hoffelijke wijze. «Mijne moeder zelve heeft mij om u te ont vangen hier doen plaats nemenzij moest nood zakelijk een bezoek bij eene zieke in de stad afleggen en is daarvan nog niet teruggekeerd,' schertste hij en «choof een tweeden stoel bij de breede vensternis, waarin Manon wilde plaats nemen. «Dat is zeer vriendelijk van u, vroeger heb ik u zelden om dezen tijd tehuis getroffen,' «Zelden Hebt u mij dan gemist?' «Ja, zeker.' «Mijne tegenwoordigheid heeft toch voor u niet veel te beteekenen wel, barones Manon?* Zij wendde het hoofd naar hem toe, de laatste stralen van het daglicht, dat door de ruiten brak, bleven daarop rusten en overgoten haar met een eenigszins vaien tint, terwijl zij glimlachend, vroeg: «En u bent heden tegen uw zin gebleven, niet waar?" Hij keek haar een koitepoos opmerkzaam aan. rja> ik ontken het niet doch niet, omdat mijne moeder met u hud afgesproken hier te komen, maar omdat tot mijn niet geringen spijt, door mijn wegblijven, de afgesproken conferentie met professor Schweiher wordt verijdeld.* «Maar wat verhindert u om deze conferentie tot 'morgen of overmorgen uit te stellen «Niets, ik zie het al, u argumenteert precies zooals mijne moeder. Daarom heb ik toegege ven en den professor door Hanna mijn excuses laten aanbieden.' «Haha en nu betreurt u den vermorsten tijd «O, ik heb betrekkelijk veel vrijen tijd, maar als ik mij, behalve in de visite uurtjes, die zich al'ijd door een rekere gedwongenheid kenmer ken, uit eigen vrije beweging met een menscb bemoei, dan moet ik daar altijd een doel mede op het oog hebben." «En bij mij is dit niet het geval; ik ben in uwe oogen te onbeteekenend, om eenige uwer kostbare ooger.blikken aan mij te wijden Het blonde, bekoorlijke meisje lachte op betooverende Donderdag iu de eerste Parlementszitling zullen worden gevraagd in deu vorm van belastingen en leeningen, de laatste zullen zijn en ze dus gemakkelijker machtig te worden. Uit deze omstandigheid is ook te verkla ren, waarom de officieele berichten, die af en toe van het terrein van den strijd wor den openbaar gemaakt, sedert eenigen tijd altijd door zoo gunstig luiden voor de Brit— sche wapenen. De laatst uit Z.-A. ontvan gen mail echter geeft een heel anderen kijk op den staat van zaken. Uit brieven en couranten blijkt, dat zich twee verschijnselen voordoen, die tot dusver niet >officieel" zijn medegedeeld. Het eerste en voornaamste is, dat terwijl de pest te Kaapstad verwoestingen aanricht, een kwaadaardige koorts het Engelsche gar nizoen te Bloemfontein vreeselijk doet lijden. Het andere is, dat voor de rechtbanken in Zuid—Afrika evenveel Hollandsche opstande lingen uit Natal als uit Kaapkolonie terecht staan, waaruit dus volgt, dat het Holland sche clement in Natal evenmin betrouwbaar is als dat iu de Kolonie. Volgens sommige berichten zou onder de zwarte bevolking iu Zuid-Afrika sedert eeni gen tijd een krachtige agitatie merkbaar zijn tegen de blauken, onverschillig of dezen Hollanders of Engelschen zijn. De leiders der beweging wekken in fanatieke, eenigszins religieuse redevoeringen de inboorlingen tot den oorlog tegen de blauken op, vooral in Natal, met de leus ,/Afrika voor de zwar ten Reeds voor het uitbreken van den oorlog werd van Boerenzijde voorspeld, dat een strijd tusschen Engelschen en Hollanders zou uitloopen op eeu opstand der inboorlingen. Van het oorlogsterrein weinig nieuws Dinsdag der vorige week is een gevecht geleverd op de grens van Kaapkolonie en den Vrijstaat, tusschen Jacobsdal (bij Kim— berley) en Koffyfontein, doch de uitslag is □iet bekend. Woensdag hebben de Boeren bij Springs, nabij Johannesburg, 6 Engel schen gedood en 2, onder wie eeu officier, gewond. Er zijn een paar beschrijvingen van Schee pers treffen met de Engelschen te Blauw— krans bij Janseuville, maar deze zijn dezelfde als we voor drie weken al in de Engelsche bladen hebben gevonden. Aangaande de vernieling van spoorlijnen vinden we het volgend bericht over deu aanslag op den trein bij Vlaklaagte nabij Sanderion op 16 Maart, 't welk wij wegens de bijgevoegde beschrijving hoe de Boeren treinen in de lucht laten springen willen overnemen Een voorloopertrei», die voor den mail- trein uitging, deed hedenmorgen om 6 uur een dynamiet ontploffen, nadat Vlaklaagte gepasseerd was. Gelukkig werd slechts de voorste goederenwagen beschadigd. De rest wijze. «Bij de jeugdige vriendin mijnor moeder, moet ik iets door de vingers zieo.' «Door de vingers zien Daarvan wil ik niets hooren zou mijn persoou alleeu bij u niet ge noeg belangstelling kunnen opwekken, om u voor eenige minuten te boeien Zij sprak ontegen zeggelijk op schertsende toon, maar liet scheen, alsof hij hare woorden anders en up de hem eigene wijze had opgevat, want hij antwoordde, Da een geruimen tusschenpoos, zeer ernstig «Uw wezen biedt mij juist mij, zeer vele raadsels en verrassingen, zoodat u, wanneer u deze alle kendet deze vraag niet tot mij zoudt richten.' Daarop ging hij op een meer opgewek- ten toon, voort: «Maar zeg mij, of u gaarne het half uurtje, dat mijne moeder mogelijk nog weg kan blijven, koutend met mij wilt door brengen." «Welzeker ik spreek gaarne met den ern- stigen en gevreesden rechtsgeleerde, maar ik wil u ronduit bekennen, dat mij een kleine vrees bekruipt, telkens wanneer ik aaD u denk.' «Omdat ik moordenaars, dieven en bedriegers aan het gerecht overlever? Kent u niet het oude spreekwoord: «oen gerust geweten is het beste hootdkussen «Jawel maar steeds bekruipt mij het voor gevoel, dat u eens als aanklager zult optreden God weet, in welke zaak,' Manon wendde lang zaam haar hoofd af, de doordringende, vaste blik van den ervaren man deed haar onnoammelijk veel pijn. «Hebt u een dergelijk voorgevoel vroeg hij zacht, bijna toonloos. Zij knikte. «Welnu, ook ik heb een dergelijk voorgevoel gekregen en wel dadelijk bij onze eerste ont moeting. Wees voorzichtig, barones, voorzich tig tegenover mij, want waarlijk het zou on verantwoordelijk van u zijn, indien ik werkelijk als uw aanklager zou moeten optreden 1' Een diepe ontroering sprak uit zijn stem en ook Manon was aangedaan. «Ik hoop, dat u daartoe nooit gelegenheid zult hebben,' begon zij, eveneens zacht sprekend. «Spoedig ga ik voor altijd van hier! Misschien stel ik de zee als scheidsmuur tusschen ons." «U wil6 over de zee en waarom (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1