Zondag' 21 April 1901. Landbouwbrieven over Bemesting. De Zuid-Afrikaansche oorlog,' VAM Bekendmaking. BUITENLAND. Duitschlaiid. China. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Tweede Blad De Echo vin het Zuiden. Zondag 21 April a.s. nam. eu 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen op de zaal Mu sis Sacrum» te Waalwijk worden uitgevoerd: PROGRAMMA AI) LIBITUM. LOON OPZ AND. Concert te geven door de Liedertafel „Echo der duinen" te Loonopzand op Zon dag 21 dezer in de zaal van den heer Th Pijnenburg. Aanvang 6 uur. (Zie programma's). Inschrijviii g. SCHUTTERIJ. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk roept bij deze op zoodanige Ingezetenen, die op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in 1876, benevens de zoodanigen, (lie zich van buitenlands binnen deze Gemeente gevestigd hebben, voor zoo verre zij nog in eene rier- Klassen van de Schutterij vallen, zich tusschen den 15en en den 30en Mei aanstaande ter Se cretarie van het Gemeentebestuur te Waalwijk voor den dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot aangifte dagelijks, gedurende den voormiddag van tot 12 uur gelegenheid bestaan, de invallende Zon- en Feestdagen hiervan uit gezonderd. Tot naricht dér belanghebbenden dient: Dat ale ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende, cn alle vreemdelingen binnen het Rijk woonachtig, die hun voornemen otn zich aldaar' te vestigen, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan, voor zoo verre zij in de voorrechten van Ne derlanders kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving m ailen gevalle, door de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom, behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende ver meenen mocht, tot de vrijgestelden of mtgealo lenen van den schutterlijken dienst te belmoren- Dat zii, die in meer dan eene gemeente hun verblijf honden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene Dienst doende Schutterij aanwezig is, en dat, bij aldien, in de verschillende Gemeenten, waar iemand verblijf houdt, of den zetel van zijn vermogen heeft gevestigd, alleen Dienstdoende-, ot alleen Rustende Schutterijen bestaan, hij zich moet doen inschrijven in die Gemeente, alwaar hij voor de Personeele Belasting is aangeslagen moeiende de Ambtenaren zich doen inschrijven in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zij, die bevonden zullen worden zich niet vóór den eersten Juni dezes jaars tc hebben doen inschrijver, door liet Plaatselijk Bestuur amb s- lialve 'zullen worden ingeschieven, en ter zake van hun verzuim, in eene geldboete vervallen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien hel zal blijken, dat er tijdens de verzuimde ïnschrij- ving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten°hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aange maand, oin zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien cn zich alzoo van hunnen pusten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiede, er zij niet komen te ver vallen in straffen bij de Wet bepaald. Waalwijk den 12 April 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgem. en Weth. der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van J. Fransen aldaar, om vergunning tot het oprichten eener schietinrichting met boog en pijl op een perceel tuin gelegen te Waalwijk, kadastraal bekend in Sectie 13, No lo39. Op Zaterdag, den 4 Mei 1901, des voormiddags te elf uren. zal op het gemeentehuis gelegenheid beslaan om bezwa -en tegen dit verzoek ,n te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te 111 Zoowol de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente ker.nis neinen van de ter zake ingekomen echrilturen. Waalwijk, den 19 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, maken btkend, dat bij hun college zijn ingeko men verzoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein van C. J. Oliviers in perceel wijk C no. 261. A. van Gils A no. 377. II. van Drunen A no. 397. J. van llelvoirt u A no. 436. M. de Leeuw n B no. 181. H. W. van Schijndel A no. 365 L. Keetels in de Veldtent. Waalwijk, 19 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. XXIV. Alhoewel de uien als landbouwgewas slechts op kleigronden geteeld worden, ziet men tocli op kleinere schaal en in kleine hoeveelheden bijna in alle streken deze vrucht verbouwen. Zij bebooren dan ook meer tot de tuinbouw- dan tot de landbouwge wassen, doch in Holland en Zeeland kunnen zij zeker tot de laatste gerekend worden. Eigenlijk groeien de uien overal en op eiken, mits niet onvruchtbaren en drogen grond, doch de uitkomsten zijn zeer verschillend. Op zwaren en lichten kleigrond, zooals die in Noord-Brabants Westelijk deel, in Zeeland en Holland gevonden worden, groeien de vroegste en grootste uien op zware kleigronden worden ze duurzamer en vaster. Op zandgronden teelt men de kleinste. De grond, waarop uien geteeld moeten worden, kan niet te vruchtbaar zijn, maar op sterke, vooral verseh bemeste akkers, waarop de uien zich zeer welig ontwikkelen, worden zij los en deze zijn in 't geheel niet ge schikt om lang bewaard te worden, daar zij licht aan schimmel en vroeg rotten on derhevig zijn. Zeer geschikt voor uien is de zwarte teel aarde, een hurausrijke grond, zooals die in sommige streken van ons land voor uienteelt gebruikt wordt Het best doet men dus geen versohen stalmest te geven eti de plant liever te zetten op grond, die vroeger met stalmest bemest is verder geve men in het najaar of zeer vroeg in het voorjaar 800 Kg. Thomasslakkenmeel, die men tot 1000 Kg. kan uitbreiden en 200 it 400 Kg. ge zuiverde Kalizouten, terwijl men op de lichtere gronden deze laatste meststof kan vervangen door 1000 Kg. Kaïniet. Daar voor de uienteelt de bouwgrond vooral los moet zijn, is de werking van de kalk, die in het Tomasphosphaat is, zeer heilzaam. Verder geve men voor de zaaiing 100 K.G. Chilisalpéter per H.A., die men goed onderegt. Twee weken na het opschieten der planten herhale men deze bemesting, zoodat men dan weder 100 K G. per H.A. geeft. Al naar den stand van het gewas kan men deze bemesting herhalen. Doch na Juli zaait men geen Chilisalpeter meer, daar anders de uien niet meer rijp worden. En dat is een zaak van groot gewicht, want onze zoiuei'9 zijn maar juist lang genoeg om de uien te doen rijpen en het is ook daarom, dat men dit gewas zoo vroeg mogelijk zaait. Zoodra mogelijk, wordt het land voorzichtig gewied, en indien het korstig is, een weinig losgekrabd later, als de plantjes goed te onderscheiden zijn, worden zij uitgedund, welke laatste bewerking minstens nog eenmaal herhaald moet worden, steeds bij droog weer. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secrelarie ter ir zage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. J. Verhulst wonende alhier, om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een gasmotor van Z'/s paardenkracht in haar smederijgebouw, slaande te Waalwijk, kadastraal bekend in Sectie G, No. 1687. Op Zaterdag, den 4 Mei 1901, des voormiddags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 19 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, **SfiM93555S Men zou bijna geneigd worden met een schrij ver zijn gevoel lucht te geven in een jube lend „Vivent les fous 1" als men dag aan dag in Engelsche dagbladen leest dat „de barbaarsche De Wet krankzinnig is gewor den Dal militaire genie krankzinnig, die man van stalen wilskracht, slapelooze waakzaam heid, die de Engelsche troepen uitput en verzwakt door het meest zeldzame vinding rijke beleid. De Wet krankzinnig Neen, De Wet is alleen krankzinnig, indien geniaal beleid, jubelende doodsverachting, dweepzieke liefde voor het vermoorde va derland, bewijzen van waanziu zijn. Maar gesteld eens dat ze de waarheid ver telden, die Engelsche correspondenten en redacteurs van groole Engelsche dagbladen, eu dat het merkwaardigste genie dat deze oorlog heeft aan het licht gebracht, waarlijk verbijsterd geworden was door eindeiooze smart over zijn gemarteld vaderland, dan zou men van een edelmoediger! vijand uit drukkingen van diep medelijden verwachten. Dau zou hij dien eerbied hem toonen welke zelfs wilden gevoelen voor hem wiens ver stand beneveld werd. Maar de Britsche journalisten doen anders. Zij verklaren hem kraukzinuig, zonder ander bewijs dan dat hij al huu generaals en hun 250,000 man te slim en te vlug en te knap is. Als hij dol is dan ware het gelijk de Daily News opmerkre, te wenschen, dat hij een paar Engelsche generaals beet. Ze zou den iets van die dolheid, welke Victor Hugo genie noemde, zoo buitengewoon goed kun ncn gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat het bericht, dat sir Alfied Milner om gezondheidsredenen Zuid-Afrika verlaten zal en eeuigen tijd in Engeland zal komen uitrusten, besproken wordt met al de zorg, welke de belangrijke gebeurtenis verdient, door de voornaamste politieke organen in en buiten het Vereenigd Koninkrijk. De Times zegt, dat sir Alfred 2 of 3 maanden in Europa zal blijven. Feitelijk zou tijdens zijn afwezigheid lord Kitchener belast moeten worden met de lijdelijke waarneming van Milner's functiön, d. i. voor het oogenblik de reorganisatie van Zaid- Afrika. Maar betoogt het Cityblad daar Kitchener tot over de co en in zijn militaire plichten zit, zal men als vervanger van Mil ner in de Boeren republieken een bekwaam bestuurder moeien kiezen. De Figaro, de terugkomst van Milner besprekende, meent, dat in de 3 maanden van diens afwezigheid uit Zuid Afrika heel wat kan gebeuren de oorlog kan eindigen en eveulueelc onderhandelingen of onder werping der Boeren zouden kunnen plaats vinden tijdens de afwezigheid van Milner, die zelf van meening kan zijn, dat zijn ge zondheidstoestand een langduriger verblijf in Engeland noodzakelijk maakt. „Men heeft ons dikwijls gezegd gaat het Parijsche blad voort dat sir Alfred Milner, die door de Engelschen in Kaapko lonie wordt beschouwd als hun stevigste houvast, door de Afrikaanders en de Boe ren wordt gehouden voor hun vijand en dat zijn tegenwoordigheid de ernstigs'e hinder paal was voor de pacificatie van Zuid Afrika. Het spreekt vanzelf, dat de Britsche re— geering hem niet zou kunnen terugroepen, zonder de Engelsche kolonisten te kwetsen zonder deu schijn op zich te laden, hem op te offeren aan de Afrikaanders en de Boe ren. Maar als Milner ziek is, is het heel natuurlijk, dat hij in Engeland herstel komt zoeken en als in zijn afwezigheid de zaken worden geschikt, onder de leiding van zijn vervanger, kan het geteureo, dat een zeer delicate quaestie wordt geregeld zonder prestige—nadeel voor de regeering, die uit de verlegenheid zal raken zonder de Engel sche kolonisten te kwetsen en zonder den schijn op zich te laden voor de Afrikaanders te zwichten. De ziekte vau sir Alfred Milner is mis schien een geluk bij een ongeluk." En de Temps, die van dezelfde meeuing is voegt er aan toe, dat, als de regeering te Londen een vervanger voor Milner weet te vinden, die de rassengevoelens der Boeren niet noodeloos kwetst, er kans is, dat over eenstemming verkregen wordt tusschen Boe ren en Britten. Nadat eerst in de Engelsche telegrammen eeo aantal plaatsen in het noorden van Transvaal als hoofdstad der Zuid Afrikaan- sche republiek zijn genoemd sedert Pieters burg door Plumer bezet werd, is het bericht, dat Ermelo nu weer eensklaps tot hoofdstad is gekozen als een ware verrassing gekomen. Niet zoozeer wegens het groote belang, dal er in gelegen is waar de Boeren tijdelijk hun regeeringszetel vestigden als wel om het merkwaardige feit, dat deze door French in Februari bezette plaats in een vervolgens „kaal geveegd" district nu weer gewoonweg in handen dér Transvalers is. Dit bevestigt voor de zooveelste maal hoe uitmuntend nog steeds de Boerentactiek werkt om voor de Engelsche legermachten „pad le geven", zich te verspreiden cn achter de Britsche kolon nes weer samen te vloeien. Het bericht strookt overigens volkomen met het aan Botha, Meijer en andere Transvaalsche aan voerders toegeschreven voornemen om io samenwerking met de Wet een krachtige actie te hervatten in het oosten en midden van Transvaal en niet iu het Zou'.pansberg sche. In zooverre hebben Plumer's bewe gingen in de nabijheid van Pietersburg dan ook niet de minste beteekenis. Noordelijker dan genoemde plaats waagt hij zich niet, maar hij werkt nu in zuidoostelijke richting met de bedoeliug daardoor een verwachten algemeeueu terugtocht der Boeren naar het uoorden te beletten. Willen de Boeren ech ter met het oog op het naderende seizoen zich terugtrekken naar de warmere streken in Zoutpansberg om de strenge winterkoude op hel Hoogeveld le ontvlieden, dan zal Plumer met zijn handjevol Australiërs en andere troepen hen daarin zeker niet belem meren. Temeer waar het in Lijdenburg ook voor de Engelschen blijkbaar nog ver van veilig is. Het reeds door eeuige correspon denten te Londen geseinde bericht van de overrompeling van Majoor Twyford op weg naar Witklip, waarbij diens troep gevangen genomeu werd, een bericht aan de ver— liezenlijst ontleend wordt nu aangevuld door de raededeeling, dat op den 13den de Boeren deze Engelsche afdeeling overvallen hebben bij Badfontein tn het district Lijden- burg. Zij bestond uit Royal Scots ten ge tale van 50 man. Zooals men weet is de majoor gesneuveld en zijn de gevangenen na van hun uitrusting ontlast te zijn in vrij heid gesteld. Uit Lorengo Marques komt bericht, dat verschillende Boercncommaodo's een geza menlijke beweging op de grenzen van Natal in den zin hebben. Er is dus nog leven genoeg in de Transvaalsche brouwerij. Onder die omstandigheden is het zeer verklaarbaar, dat de Engelsche zich afvragen waar hun gevaarlijkste tegenstander zich in middels ophoudt, m. a. w. wat de Wet uit haalt of in 't schild voert. Met verrassende snelheid laten zij hem heen en weer vliegen iü den oostelijken Vrijstaat. Nu eens zit hij te Senekal, dan te Heilbron, dan weer te Witkopjes. Het laatste bericht, 't welk na tuurlijk evenveel waard is als alle andere, localiseert Oom Chrisliaan te Frankfort, of liever ten noorden daarvan. In zooverre stemmen alle echter overeen, dat hij zich in den noordoosthoek van zijn vaderland ophoudt. Dit is, zooals we boven reeds ge zegd hebben, van belang met het oog op de aan Botha en de zijnen toegeschreven krijgs plannen in 't algemeen, maar een aanval op French in 't bizonder. Een gevecht bij Greylingstad, waar de Johannesburg Moun ted Rifles den llden een paar gewonden kregen, levert weer bewijs, dat alle Britsche operaties in Z.-O. Vrijstaat volkomen in republikeinsche handen schijnt te zijn. Donderdagavond om halfzeven is de keizer met Prins Adalbert uit Berlijn te Kiel aan gekomen en aan het station waren de keizerin en prins en prinses Heinrich ter ontvangst aanwezig. De keizer ging niet gevolg aan buord van het linieschip „Kaiser Wilhelm II» en later naar het kasteel. Den volgenden voormiddag vond de plech tige indiensttreding van prins Adalbert iu de marine plaats, in tegenwoordigheid van den keizer, de keizerin, de leden der keizerlijke familie en die der admiraliteit. Na afloop van de godsdienstoefening legde de Prins den eed op het vaandel af en meldde hij zich bij den keizer en zijn supérieuren. Aan Wolffs Bureau wordt uit Peking van Donderdag gemeld, dat het door generaal— veldmaarschalk Voo Waldersee bewoonde gedeelte van het keizerlijk paleis, met iobe grip van het asbesthuis geheel is afgebrand. Von Waldersee is ternauwernood door een raam van het asbesthuis gered. Gene raal Von Schwarzhoff wordt vermist, waar schijnlijk is hij, door zich weder op het terrein van den brand te begeven, omgekomen, nadat hij reeds aan het gevaar ontkomen was. Van verdere ongelukken is tot dusver niets bekend. De brand moet in de woning van den afwezigen majoor Lauenstein ont staan zijn. Er wordt brandstichting vermoed. Generaal Von Schwarzhoff's lijk is verkoold teruggevonden. MBC WAALWIJK, 20 April 1901. 's Prinsen verjaardag. Gisteren ter gelegenheid van den eersten verjaardag van L. K. H. Pains Hendrik der Nederlanden in zijn nieuw vaderland, wap perde vau de openbare gebouwen in onze gemeente de nationale driekleur. De leerlingen der openbare lagere school hebben dien dag vrijaf gekregen. Te 's Hage, Apeldoorn en andere sleden is dit feest met groote opgewektheid gevierd. Vergadering. A s. Maandag 22 dezer, vergadering der afdeeling „Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den „Algemeenen Nederlandschen Bond van schoenfabrikanten*, des namiddags ten 8 uur in het hotel „de Twee Kolommen" alhier. Nog steeds bestaat er gelegenheid zich bij deze afdeeling aan te sluiten. Ongeval. Toen gisterenmorgen de voerman V. alhier aan 't zand rijden was voor de verbouwing der zusterscholen, schrok het paard van een op liet terrein staand raastboschje en geraakten zoodoende paard en kar in de fundamenten, die op een waterpoel geleken. Het paard wat spoedig op het droge, maar met groote moeite moest de kar uit de diepte wordeD gehaald. St. Paulusvcreenigiug. Maandagavond 11. zijn tot bestuursleden der St. Paulusvereeniging alhier gekozen de heeren Adr. de Bree en G. Coppetis. Kamerverkiezingen. Het voorloopig plan is voor de aanstaande Kaïnerverkiezingen te stellen eandidaat- stellingeu op 11 of 13 Juni en herstem mingen op 25 Juni. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft gisteren de Woningwet met 72 tegen 4 stemmen aan genomen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp tot aanvulling van art. 26 der Drankwet met 57 tegen 24 stemmen aan genomen, nadat de Regeering had overge nomen liet amendement van de heeren Marchant en Meesters. Tot 1904 zal dus wel stilzwijgende verlenging maar niet meer overdracht der vergunningen bedoeld in art. 26 b der wet kunnen plaats vinden. De tot 1 Mei 1901 bestaande toestand zal dus nog voor enkele jaren worden bestendigd en de oplossing van de twistvraag is ver schoven tot het tijdstip, dat tevens de Drank wet zal kunnen worden herzien. Lcgerorganisatie. De minister van oorlog heeft in zijn rede in de Kamer, ter beantwoording der sprekers onder meer verklaard, dat de re- geering niet wenscht verdere behandeling van de lcgerorganisatie, omdat zij eerst wil afwachten de werking van de uitbreiding van het leger, waaraan de regeering hecht. Nederland en Engeland. Bij het aanstaand verblijf van den oudsten zoon van den -koning van Engeland met zijn gemalin te Singapore zal een oorlogschip der Nederlandsch-Indische zeemacht ge zonden worden, als bewijs der vriendschap pelijke betrekkingen. De Telegraaf schrijft: Ons nationaal eergevoel is nog niet ge noeg gekwetst. De gouverneur-generaal te Buitenzorg en met hem de Nederlandsche regeering, hebben goedgevonden ons volk een nieuwe en daardoor nog bitterder ver nedering op te leggen. Men heeft 't in ons blad kunnen lezen Behalve naar Mel bourne, zal ook bij gelegenheid van het aanstaand verblijf van den oudsten zoon van den koning van Engeland mei zijn ge malin te Singapore een oorlogsschip der Ned.-Indische zeemacht naar de Britsche havenplaats worden gezonden, als een bewijs der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de koloniën. Volgens de Birmingham Post zal de Ne- landsche regeering aan de Engelsche vragen of heeft zij al gevraagd of Engeland bereid is na afloop van den oorlog, de ge vangen Boeren van St. Helena en Ceylon, die naar Nederlandsch-Indië willen verhuizen, daarheen te vervoeren. De Nederlandsche regeering zou niet ongeneigd zijn aan de Boeren in Nederlandsch-Indië land aan te wijzen en in dit opzicht het eens zijn met Kruger en zijn kring. Wij kunnen haast niet aannemen, dat onze regeering dermaten op den uiteinde lijken afloop van den krijg zou vooruitloopeu. Moordaanslag. Dinsdagmiddag werd gevankelijk te Haar lem binnengebracht door den inspecteur van politie van Zandvoort, Hiebendaal, en door een veldwachter zekere Jan Keur, die Maandagavond mej. N. Driehuis, die de verkeering met hem had afgebroken, met een scheermes zeer hevige verwondingen had toegebracht. Nadat hij haar Maandagavond omstreeks 9 uur te spreken had gevraagd, trok hij onverwacht het mes en bracht haar een diepe snede van 15 cM. over het gelaal toe en twee sneden over de polsen, waar door de slagaderen werden doorgesneden. In hoogst bedenkelijken toestand werd het slachtoffer opgenomen, terwijl de laf- hartigen dader het hazenpad had gekozen. Evenwel gelukte het der politie hem Woens dagnacht van zijn bed te lichten en werd hij middags voor den rechter-commissaris te Haarlem gebracht. Nader meldt men, dat mej. Driehuis niei minder dan 13 wonden op armen en aan gezicht zijn toegebracht. De geneesheer vond in liet aangezicht een paar stukjes van het mes. Waarschijnlijk verkeerde de dader ondei den invloed van sterken drank. Baardwijk, 18 April. De commissie tol wering van schoolverzuim, beslaande uil de heeren H. M. van Deursen, W. van Woensel. A. van Heesbeen, Jac. Klerx en II. II Breuer hield gisterenavond eene vergadering. Io deze vergadering werden benoemd tol voorzitter de heer W. vau Woensel en tot secretaris de heer H. M. van Deursen. Kaatsheuvel, 17 April. Heden vergader den eeoige onderwijzers in de O. L. school alhier ter oprichtiug eener afdeeling der Nederlandsche Onderwijzers Propaganda- Club voor drankbestrijding. Het doel der vereeniging is vooral bij kinderen het ge bruik van alcoholische dranken tegen te gaan. Gedurende de vergadering werd een regie ment samengesteld en van de toegetreden leden de heereu B. B. Neutenboom, Th. de Bij en II. Verwiel respectievelijk benoemd tot voorzitter, secretaris en penuingmeester De afdeeling zal de naam dragen van „De Langstraat." Allen, die belang stellen in het welzijc der jeugd, zullen voorzeker der afdeeliuj hunnen steun niet onhouden. Capelle. De zoon van de wed. R. alhiei had Woensdag op de Zevenbergsche markt een paard gekocht. Hij leidde het dier des namiddags huiswaarts en zette het op stal Toen hij den volgeuden morgen eens kwam zien, hoe de nieuweling het maakte was bruintje gevlogen. Niets was stuk ge beten of geslagen de grendel heel netjes vau de deur geschoven en bruin was 's nachts op weg gegaan naar zijn vroegeren meester te Klundert. Te Waspik (Boven) werd hij echter reeds aangehouden. Ruuuisdonksveer, 19 April. Heden werder. dc candidaatlijsten voor een lid van der gemeenteraad verkrijgbaar gesteld, zij moetet worden ingeleverd voor of op 9 Mei a. s terwijl eene eveutuéele stemming op der 22slen dier maand zal plaats hebben. Bussen, 19 April. Eindelijk, eene maanc later dan 't vorig jaar, hebben de land bouwers wegens het uitzicht op gunstiger weer, toch kunnen besluiten hun vee, zoc wel het jonge als de melkkoeien, in de weide te doen, 't geen met het oog op den hooivoorraad zeker zeer gewenscht is. •vj 1 'i'i 1 r. i "gggl WAALWIJK, 18 April 1901 Op de jaarmarkt was veel aanvoer van hoorn veede handel was vlug en de prijzen vooral voor weivee hooger. Kalfbeesten f 145 k f205. Dito vaarzen f130 k f 175. Woilammeren aangevoerd 155 stuks, verkochi van f 4.25 a f 8. Jonge varkens aangevoerd 215 stuks, vér kocht van f8.25 a f 13.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 703 kg van 10.98 k f 1.12 per kg. Eieren 2'/i i 3 cent per stuk. Het mooie weder heeft eensklaps eent gunstige verandering op de weilanden teweeg gebracht Bloem-, sier- en vruchtplanteu en boomen ontluiken weelderig of staau geheel of gedeelt Tijk in knop en bloesem. Landbouwers bearbeiden hunne akkers en veehouders scharen hun vee in, da vroolijk tiert iu liet jeugdige gras.

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5