Oe Zuid-Afrikaansche oorlog, BINNENLAND. Kolonel de Wit schrijft aan de N. R. Ct. Wanneer men nog niet heeft gewanhoopt aan de eindelijke zegepraal van de Boeren, wan neer men nog steeds het gevoelen is toege daan, dat wanneer zij den weerstand blijven volhouden, Engeland, hoe machtig en hoe .'i rijk ook, op den duur den strijd zal moeten opgeven, dan leest men met bijzondere vol— j doening, dat Sir Alfred Milner ronduit ver— i klaart, dat in het laatste halljaar de toestand ten nadeele van zijne landgenooten is ver anderd. Met zijne overige beschouwingen zijn wij het geheel eens, en onze lezers zullen zich misschien herinneren, dat wij het steeds voorwaarts rukken van het leger van Lord Roberts, terwijl de verbinding met zijn ope 1 ratiebasis niet voldoende verzekerd was, altijd 1 hebben afgekeurd. De handelwijze door den tegenwoordige opperbevelhebber in Egypte gevolgd, had hem als voorbeeld moeten die— neo. Ook deze werd herhaaldelijk uit Engeland tot spued aangemaand, maar in het volle be wustzijn van de veiantwoordellijkheid, die op 1zijne schouders rustte, hadden dergelijke brieven of telegrammen niet den minsten in vloed op zijne handelwijze. >Ik heb geen lust om een tweede Baratieri te worden", i merkte hij kalm op, en geen stap doende als hij niet zeker wist den voet gerust te kunnen nederzet'en, duurde het twee jaren voor hij Khartoem bereikte, maar toen was ook aan het rijk van den Mahdi met één slag een einde gemaakt, eu wel op zoo af doende wijze, dat, toen na zijn vertrek de vlam van het verzet weer opflikkerde, slechts een geringe macht voldoende was om er i voor goed een einde aan te maken. De groote fout van de Engelschc oorlogs- i:'voering van het begin af aan is geweest, dat te veel een nevendoel betracht en het hoofddoel uit het oog verloreu werd. i Eerst het blinde voorwaarts stormen van Methuen om de diamantnijverheid van Kim- berley te redden, en toen Roberts had aan getoond, dat dit doel veel eenvoudiger kou worden bereikt, door op eeu van de vijandelijke hoofdsleden aan te lukken, waren het de goudmijnen van Johannesburg, die met vernieling dreigden, i En noordwaarts ging het. Zeer terecht .weken de Boeien steeds terug voor de ont— zagelijke overmacht de goudstad werd be zet, eveneens Pretoria, eu toen verklaarde Lord Roberts De oorlog is uit Wel is waar maakte nog «enkele stroopende benden" het i land onveilig xnaar ^daarmede zoude spoedig geheel worden afgerekend, i En nu wordt door een, zeer zeker alles— i zins bevoegde autoriteit verklaard, dat in het laatste halljaar de toestand ten gunste ,der Boeren gewijzigd is, en dat niet'.egen— staande alle offers in menschenlevens en geld, i die, door de regeering gevraagd, steeds door de Volks-vertegenwoordiging toegestaan zijn. Had Roberts weerstand kunnen bieden aan i. de magnetische werking vau de goudmijnen, ware hij, na Bloemfontein te hebben bezet, iriet dan slap voor stap vooruitgegaan, ware hij de Vaal niet overgetrokken voor de Vrij staat niet in naam, maar inderdaad onder worpen was, dan had hij misschien een jaar later Pretoria bereikt dan nu het geval is 'geweest, maar dan was de wereld ook geen .getuige geweest van het feit, dat een leger ivau bijna een kwart millioen Britsche onder danen feitelijk tot onmacht gedoemd is, door .hoogstens 20.000 Boeren, die door hunne weergalooze onverschrokkenheid en vastbe radenheid den overmachligen vijand nood zaken achter muren eu wallen zijn toevlucht te zoeken, en zelfs zoover brengeD, dat hij zich eerst in zijn hoofdveste zeker gevoelt nu deze door de aangebrachte vesterkingen ^onueembaar is geworden. En, niettegenstaande hunne numerieke minderheid zijn de gehate en geminachte Boeren niet binnen de landpalen geble ven, maar zijn nogmaals de Kaapkolonie binnengevallen en schijnen voorloopig nog i niet het minste plan te hebbeu om die te verlaten, hoe dikwijls hun ook dit voornemen is toegeschreven. Bij Molteno, een station van den van Oosi—Londen komende spoorweg is 18 dezer j een met kolen, vee en voeder beladen trein in hunne handen gevallen. Troepen door de locomotief uit Stormberg gehaald, kwamen te laat, vonden den trein in vlammen en de Boeren met hunne buit verdwenen. Dit geeft ons een denkbeeld van de veiligheid 1van het vervoer langs de in het Engelsen grondgebied gelegen lijnen. Wij behoeven dus niet te vragen, hoe het gesteld is met de veiligheid langs de door de republieken ^loopende lijnen. Overigens vernamen wij iu de laatste da- gen niets van de iuvallers, waaruit wij dus zeker kunnen afleiden, dat wanneer er al 1eenige verauderingeu in den toestand is ge- 1 komen, deze zeker niet ten gunste van de i Engelschen is geweest. 11 Hetzelfde kan worden gezegd van den Oranje Vrijstraat en wij kunuen gerust aan- 1 nemen, dat nog altijd de Boeren er meester zijn, behalve in de laugs de spoorlijn gele gen plaatsen. Het meeste nieuws komt tot ons uit Transvaal. Met het oosten beginnende wordt het hoe duidelijker, dat de gecombineerde 1 beweging van de zeven colonnes van French 1tot niets heeft geleid Ermelo is weer dooi de Boeren bezet eu de tocht kan opnieuw beginnen. i In het westen zijn de Boeren volkomen meester eu de aan Methuen verleende on— detscheiding dunkt ons dan ook maar half i verdiend, want niettegenstaande al zijne zui- veringstochten, zijn rusteloos heen en weer trekken en ziju gecombineerd handelen met Babington is Zeerust nog steeds ingesloten en is bij Krugersdorp, zoowat 50 K. M. ten 1 zuidwesten vau Pretoria het 9de regiment lansiers in een hinderlaag gevallen. Zooals uit Kaapstad wordt gemeld trekken er Boe i ren van Zeerust in de richting van Tilands- btru in het Rustenburgsche. Waarschijnlijk i is de naam verkeerd overgeseiud en wordt bedoeld Pilaudsberg, dat zon wat 100 K.M. ten noordoosten van Zeerust en evenveel ten zuidwesten van Warmbad is gelegen, zoodat het ons het waarschijnlijkst voorkomt, dat een gedeelte van de insluirers het op de lijn PretoriaPietersburg heeft gemunt. De Zandrivierbergen en met name het oostelijk ste hiervan bieden eeu goede gelegenheid aan om de lijn te naderen, totdat zich een gunstig oogenblik voordoet de bezettingen te overvallen. Zoover wij uit de verschillende berichten meenen te mogen opmaken, heeft Plumer, na een bezetting in Pietersburg te hebben gelegd, deze plaats verlaten, en is hij in zuidoostelijke richting getrokken. Met welke bedoelit.g kunnen wij zelfs niet gissen mis schien wil hij trachten Roossenekal te berei ken, maar welke krachten kan hij nog ter zijner beschikking hebben, als ten minste bovengenoemde lijn behoorlijk bezet is Al het manoeuvreereu van Plurner dunkt ons een doelloos heen en weer getrek. En nu zal Transvaal verdeeld worden in drie politiedistricten onder militaire bevel hebbers, die zoo spoedig mogelijk (sic door burgerlijke ambtenaren zullen worden ver vangen. De huid van den beer wordt hier weder verdeeld voordat de beer is geschoten Het uitgebreid grondgebied van Transvaal, voor verreweg het grootste gedeelte in handen van de Boeren, veideeld in drie militaire districten Hoe sterk is de macht, die ter beschikking van de bevelhebbers zal worden gesteld, om lien in staat te stellen hun ge zag te handhaven En wat betreft hunne vervanging door burgerlijke ambtenaren, hoeveel water zal er nog door de Vaal ge gaan zijn, alvorens hieraan zelfs gedacht zal kunnen worden De hevige agitatie, welke het Engebche volk sedert eenige dageu beroert en die ge richt is tegen de door den minister van fi nanciën ingediende eu door het Lagerhuis in beginsel aangenomen belastingontwerpen ter besnijding van de kosten van den oorlog tegen de Boeren, maakt een droevig con trast met de stoïcijnsche gelatenheid waar mede indertijd de nederlagen aandeToege- la, Modderrivier en bij Colesberg werden gedragen. ToeiK het bloed van duizenden landszoi.en werd vergoten, zwegen de jingo's in hel Vereenigd Koninkrijk, nu de zooge naamde overwinningen der Britsche troepen in Zuid Afrika betaald moeten worden, schreeuwen zij als magere varkeos. En wat moet het leger zich gevleid ge voelen, als het verneemt, dat het Engelsche volk, dat zijn kalmte en zijn geduld wist te bewaren in dc dagen der bloedige nederla gen, huilt en tandenknarst vau woede, als het iu de portemonnaie getroffen wordt 1 Vooral de beweging tegen de belasting op den uitvoer van steeukolen is hevig, vooral in de mijndislricten en verder van belasting op suiker. Deo geheelen dag, stroomden te legrammen naar het departement vau finan cien, om de aankomst van een deputatie, of de vei zending vau een protest adres aau te kondigen. Ja, lezers, geld is er noodig, moet er zijn, want, schrik niet, volgens de verklaring van de regeering zelf in het Lagerhuis afgelegd, bedragen de kosten van den oorlog, D/j millioen ponden sterlingper week, is 18 millioen gulden per week 1 WAALWIJK, 24 April 1901. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, Afd Waahvijk. In de Maandagavond gehouden eerste ver gadering van de „Afdeeling Waalwijk, Baard wijk en Besoijen van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten', werd het huishou delijk reglement vastgesteld en het bestuur gekozen als volgt De beer E. W. Klijberg-Pernot, Waalwijk, President. De lieer Jos. Groenen, Besoijen Vice- President. De heer Adr. Pulles-üumoulin, Baardwijk, le Secretaris. De lieer Johan Leijtens, Waalwijk, 2e Secretaris. De lieer A. H. van Schijndel, Waalwijk. De heer Klerx-Dekkers, Baardwijk. De heer E. de Bakker, Besoijen. Bestuursleden. Tevens werden de statuten der afdeeling goedgekeurd, die wij iu een volgend nummer in extenso zullen opnemen. Besloten is nog de volgende vergadering te Baardwijk en de daaropvolgende te Besoijen te houden, beide binnen een niet te ver verwijderd tijdstip. Op die vergaderingen zullen dan de be- angen van het schoenmakersvak breedvoerig worden besproken en beschouwd, om zoo door onderlinge waardeering en eendrachtige samenwerking tot betere teestanden en ver houdingen in de schoenmakerij te geraken. De steun van allen is hier gewenscht, ja zelfs dringend noodig eu nu reeds ver schillende voorname fabrikanten van Waal wijk, Baardwijk en Besoijen het voorbeeld hebben gegeven, moet niemand hier in onze streek meer achterblijven maar allen zich aansluiten bij de afdeeling. Verschillende voorname fabrikanten, zoo zeggen wij, zijn reeds toegetreden en hebben daardoor ge toond open oor en oog voor hunne belan gen te hebben, zij hebben begrepen dat het hoog noodig is, dat vereeniging onder de schoei fabrikanten tot stand komt, dat door de onderlinge verdeeldheid en somtijds al te groote naijver toestanden zijn ontstaan, die niet andets dan schadelijk ziju voorden schoenfabrikant in 't bijzonder en ten slotte doodend voor de geheele industrie in deze streek, dat die toestanden nimmer met goed gevolg, door ieder afzon derlijk kunnen worden bestreden doch dat alleen door vereende kracht het mogelijk is den strijd aan te binden aan die wan toestanden en die tot een goed einde te voeren dat door eendrachtige samenwer king, onderlingen steun en waardeering, het algemeen belang ten zeerste zal en moet worden bevorderd en dus welvaart zal brengen. Ieder schoenfabrikant kan lid worden, de contributie van het lidmaatschap van de afdeeling is gesteld op f l die Yan den Alg. Bond op 0.50, terwijl donateurs en buitengewone leden kunnen zijn, leerhande laars, leerlooiers en andere belangstellenden ia de schoenindustrie; ook deze laatsten zullen een goed werk doen deze nuttige vereeniging te steunen en daarbij tevens handelen iu hun welbegrepen eigenbelang. Wij spreken dan nogmaals de hoop uil, dat het de afd. „Waalwijk, Baardwijk en Besoijen' van den Alg. Boud van Schoen fabrikanten, onder leiding van den heer E. W. KlijbergPernot, goed ga en haar den noodigen steun van alle zijden ruim zal worden verleend. Tramzaken. Men schrijft aan de N. R. Ct. Door burgemeester en wethouders van Waalwijk is andermaal beslist op een ver zoek van de Société Anonyine Beige des Vici- naux Hollandais, om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg door de Groote Straat, ter verbinding barer reeds in exploitatie zijnde lijnen Til burgWaalwijk en BaardwijkHeusden 's Hertogenbosch. Blijkens de beslissing verklaren burge meester en wethouders zich onbevoegd de concessie te verleenen en verwijzen belang hebbende naar den gemeenteraad. Van die beslissing is door de belangheb bende in beroep gekomen bij Gedeputeerde Staten, wier uitspraak thans met belang stelling wordt tegemoet gezien. Onderwijzers vergadering. Gisteren werd alhier de eerste vergadering in dit jaar van de Onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk gehouden. Een vijftigtal ouderwijzers waren tegenwoordig. Besloten werd dit jaar geen feestvergnde- ring te houden om daardoor een volgenden keer eens eene grootere reis te kunnen doen. Behandeld werden Het schrijfonderwijs op de lagere school, door den heer Pulleus alhier. De Bond van Ned. Onderwijzers, door den heer v. d. Horst van Kaatsheuvel. Beide onderwerpen werden uitmuntend behandeld en lokten eene vruchtbare dis cussie uit. Nog werd besloten om, namens het ge heele arrondissement Waalwijk eene com missie te zenden naar den volksvertegen woordiger van het district Waalwijk, ten einde te verkrijgen, dat deze afgevaardigde gunstig zal stemmen voor de weldra in te dienen „Onderwijswet". Hiervoor werden aangewezen de heeren A. C. v. d. Heijden alhier en J. Ebels te Sprang. 25-jarig jubilé. Maandag j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer E. de Cortie het directeurschap der Liedertafel aanvaardde. Dien dag mocht de directeur een voor hem en de Liedertafel vleiend telegram van R. Hol ontvangen. Later hopen wij nog nader hierop terug te komen daar, naar wij zijdelings hooren, besloten is door do vereeniging, dit feest op nader te bepalen dag te vieren. Gouden bruiloft. Op Woensdag 8 Mei a. s. hopen de echtelieden A. v. Huiten en Cato v. Diem, in de 2e Zeine alhier hun 50-jarig huwe lijksfeest te vieren. Er worden reeds toe bereidselen gemaakt om dit zeldzaam feest naar behooren en zoo feestelijk mogelijk te doen slagen. De beide Harmoniën zijn naar men ons mededeelt, reeds bereid gevonden hunne medewerking te verleenen. Aan blijken van belangstelling zal het den braven, krassen lieden op dien gedenk- waardigen dag zeer zeker niet ontbreken. Stierenkeuring te Waalwijk. Op de rijksstierenkeuring alhier waren Zaterdag 1.1. aangevoerd vier 2-jarige stieren. Met den eersten prijs f 120 werd bekroond de Groniger blaarkop „Grunorus II* met 55 punten, eigenaars de gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Met den tweeden prijs f 100 de zwarte bonte stier van H. Vermeulen te Vlijmen- Haarsteeg, met SO8/* punten. Met den 3den prijs f 80 de zwarte bonte stier vau Doeduijns van Werkendam met 191/* punten. Een-jarige stieren waren aangevoerd 5. Met den eersten prijs f 120 werd be kroond de zwart bonte stier van H. Ver meulen te Vlijmen-Haarsteeg, met 488/4 punten. 2den prijs f 100 de Groninger blaarkop „Steijn" van de gebroeders Oerlemans van der Schans te Drongelen met 471/s punten. Aangenoteerd werd de zwart-bonte stier van A. J. Grevenbroek te Herpt met 45 punten. Ongeval. Zaterdagmiddag reed een heer in vollen draf de Stationsstraat door, toen het zoontje van zekere J. S., midden op de straat speelde. De bestuurder van het rijtuig had het niet bemerkt en ook de kleine was onbewust vau 't gevaar dat hem dreigde eu zonder twijfel zou het overreden zijn, had niet de heer J. Botermans het kind nog juist voor de pooten van het paard weggerukt en zoodoende een ongeluk voorkomen. Toen L. Mieot alhier zich Maandag middag even naar den dijk wilde begeven, zakte hij plotseling ineen. Na in zijne woning te zijn gebracht, moesten hem spoedig geneeskundige en geestelijke hulp worden verleend. Vergissing Zekere A. de R. alhier ontving dezer dagen een kennisgeving, om Maandag zich te komen voorzien van uniform etc. voor den schuttersdienst. Daar hij pas 21 jaar was ging hij eens informeeren en ja, er had in de schutterswereld eene vergis sing plaats gehad. Nog 4 jaar zal hij moeten wachten Benoemingen. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van '8 Bosch, heeft aan den weleerw. heer E. J. Dumoulin op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Hooge Mierde en heeft benoemd tot pastoor te Hooge Mierde den weleerw. heer M. van Ierseltot rector der Brigittinessen te Dden den weleerw. heer A. JL. van Gilstot kapelaan te Gestel en Blaarthem den weleerw. heer F. C. M. de Vochttot kapelaan te Boekei den weleerw. heer J. A. M. Poeterstot kapelaan te Haaren den weleerw. heer P. van de Pastot kapelaan to Boxtel den weleerw. zeergel. heer C. A. J. Peters tot professor aan het Seminarie te St. Michiels- Gestel C. J. C. van Oerle, en tot kapelaan te Moergestel den eerw. heer C. J. Snoeijs, de laatste twee priesters van het Seminarie. Een geschenk aan Prins üendrik. De Koningin heeft Haar Gemaal op zijn 25sten geboortedag een bijzonder geschenk gegeven. De Prins is nl. een groot lief hebber van boschcultuur en al wat daarmede in verband staat. Nu heeft de Koningin naar het Hbld. meldt, een uitgestrekt stuk heidegrond aangekocht onder de gemeente Apeldoorn en dit den Prins op zijn ver jaardag aangeboden. Hij kan daar de ont ginning naar eigen inzichten en met eigen arbeiders leiden. Hij rijdt er bijna dagelijks te paard heen. Uit de hofwereld. II. M. de Koningin heeft, behoudens het vroeger aangekondigde bezoek aan Schwerin, geen plan in het aanstaande seizoen een buitenland8che reis te maken. II. M. de Koningin heeft dezer dagen verschillende huwelijksgeschenken uit de koloniën ontvangen, die nog niet gereed waren tegen den tijd der voltrekking. De Soesoehoenau van Soerakarta liet o. a. een rijk en kostbaar geïchenk, een voort brengsel van de Javaanscha kunstvlijt, aan bieden, waarvan de handwerken vervaardigd zijn door prinsessen uit het geslacht van dezen Oosterschen Vorst. Droogmaking Zuiderzee. De indiening aan de Tweede Kamer van een wetsontwerp betreffende de gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee kan zeer spoedig, wellicht nog deze week verwacht worden. Naar de Bloembolleuvolden De Hollandsche Spoor liet Zondag naar Haarlem loopen 20 extra-treinen en ver voerde van Amsterdam naar die stad 12,000 passagiers. Atjeh. Uit Batavia wordt aan het Hbl. geseind: Het zevende bivak in Blang Pedir (gren zende aan Atjeh) is omsingeld geworden door 500 Gajoes. De troepen, onder luitenant Helb, deden driemaal een uitval, waarna de vijand vluchtte met verlies vau 53 dooden. Wij hadden een mindere licht gewond. Wat de Gajoes, die zich tot dusver zel den of nooit iu den strijd hebben gemengd, bewogen kan hebben om het bivak aau te vallen, (dat onder bevel staat van den leu luitenant a la suite H. Helb) is nog duister. Na de actie in Samalangan is de pretendent- sultan in de Gajoe-landen gevlucht en is daar door onze troepen achtervolgd. Toen is er op gewezen dat nu zou kunnen blijken hoe de gezindheid der Gajoes is. Mogelijk heeft ren gedeelte zich laten opstoken door de vluchtende Atjehers, maar uit het feit dat een 500-tal Gajoes een aanval doet, kan toch nog niet tot een partijkiezen van de gezamenlijke Gajoes worden geconcludeerd. Landverpachting. Bij de verpachting van hooi- en weilanden in 't Land van Altena worden dit seizoen zeer hooge prijzen besteedsommige per- ceelen loopen zelfs tot f 75 per H.A. Ten vorigen jare besteedde men hoogstens f 50 h. f60. De Schutters. Zij waren gedrild Maandagmiddag, de Bossche schutters, als waren zij Maartsche infanterie-recruten;de volgende week „spectie* voor welke feestelijke gelegenheid moest worden gerepeteerd. Twee uren lang waren zij gemilitairiseerd. Was 't wonder, dat zij zich militair begonnen te wanen Wonder ook, dat zij daarom genieten wilden van militaire voorrechten 't Gedril was ten einde, fluks de wapens in de kroeg gedeponeerd en naar Carré, „Half geld voor militairen", stond ge annonceerd. Maar jawel, schutters zijn geen militairen werd hun beduid. En daar moesten het de niet militaire schutters met 5 jaar dienst achter den rug, afleggen voor de miliciens oftewel „zuigelingen* die nog bezig zijn met het kop rechts, kop links en tegen half entrée toegang hadden. Foei, Carréwat minachting voor onze schutters. (Nbr.) Moord te Tilbnrg. Men schrijft uit Tilburg aan De Tijd De datum voor de behandeling der rechts zaak tegen den beschuldigde in zake den moord op het dochtertje van den heer Kes- sels is nog altijd niet vastgesteld, maar de schilder M. blijft in hechtenis, en uit de voortdurende werkzaamheid der justitie wordt natuurlijk opgemaakt, dat zij volledig beslagen ten ijs wil komen eu geen maasje laten slippen van het net, waarin zij den beschuldigde wil wikkelen. Behalve de vroegere ongunstige berichten uit Utrecht betreffende den van de misdaad verdachten A. is uit zijn verblijf in die stad nog een ongunstig bericht gekomen. Hij was daar bezig in den priestergrafkelder op het kerkhof, toen twee bejaarde dames zich aan den ingang vertoonden en een blik erin wierpen. Op zijn aanmoediging dat zij wel nader mochten komen zien, traden zij binnen, maar toen stelde hij zich tusschen haar en den ingang en deed zoo schrikkelijke bedreigingen, dat zij van angst beefden en hem niet durfden voor bijgaan, om zich te verwijderen. Er schijnt echter het een of ander te zijn gebeurd, b. v. de nadering van voetstappen, zoodat hij uit den weg ging eu zij den kelder konden uitgaan. Uit ontdaanheid en schaamte lieten zij aanvankelijk na erover te spreken na den moord echter hebben zij aan het geval ruchtbaarheid gegeven. Gestikt. Men schrijft uit Spekholzerheide aan de Limb. Koerier: Ter hofstede Ter Winselen werd Maan dagmorgen een allerdroevigst ongeluk ont dekt. Twee knechts, H. Beurkens van Baexem, oud 34 jaar, en Jos. Slembach, van Vijlen-Yaals, 20 jaar, die samen op een kamer sliepen, werden levenloos in hun bed gevonden. Bij onderzoek bleek dat de jongste, J. S., in eene oude fournaise vuur had aangelegd, om eenige kleedingstukken te drogen. Daar in die kamer geen afvoer voor rook was, was het vertrek spoedig met stikstof gevuld, zoodat dan de beide knechts iu die vergi ftigde gassen hun dood vonden. Een derde knecht, die mede dat vertrek be woonde, is bij toeval aan den dood ont komen, daar deze 's avonds naar huis was gegaan om den Zondag bij ziju familie door te brengen. Baardwijk, 22 April. De liedertafel gaf Zondagavond haar laatste wiutercoucert voor eeue vrij goed gevulde zaal. Zooals ze dat gewoon is zong ze hare koorstukkeD correct en met gevoel. De inzet met 't „Morgenlied" van L. v. C. pakte direct en „Schweigen der Nacht" waarin de solo gezongen werd door den Heer C. Thijssen voldeed uitmuntend dezelfde zong ook zeer verdienstelijk de Aria voor Bariton „Vondel" van R. Hol met glans de moeielijkhedeu van dit nummer overwin nende. De Heer Boom zong op de van hem bekende krachtige wijze het forssche „Noord en Zuid" in plaats van 't Lied voor tenor, dat niet gegeven kon worden wegens ou— gesteldheid van den Heer L. v. C. De Heeren J. B. en O. A. D. zorgden voor da noodige afwisseling en hadden veel succes vooral met „Eeu nacht iu het Cachot." Als steeds ging men voldaan huiswaarts en zeker zien allen met verlangen uit naar het vol gende concert, dat bij de goede leiding en de ijverige studie der leden, ongetwijfeld weer wat goeds zal geven. Dussen, 23 April. Door Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop vau 's-Bosch, zijn herbenoemd tot leden van het R. K. Paro chiaal armbestuur alhier de heeren Aqloon Nefkens en Augustinus van Beurden. Naar wij vernemen is besloten voor de beide R. K, parochie's alhier een processie op te richten ter bedevaart naar Brielle. Het plan bestaat des morgens omstreeks vijf uur van hier te vertrekken, na in beide pa rochiekerken eerst gelegenheid gehad te hebben eeue H. Mis bij te wonen en te communiceeren. Dat velen, die plan hebben dit jaar ter bedevaart op te gaan, zich mogeu aangespoord gevoelen deze processie mede te maken, om dit schoone plan te helpen verwezenlijken. Raamsdonksveer, 23 April. Met het plaatsen der palen voor den electrische geleiding is men reeds aan de Willemsbrug. De bouw van het station vordert goed. De drie groote stoomketels zijn reeds aangekomen. Aau genoemde brug heerscht eene aldaar onge wone bedrijvigheid, welke wel de moeite waard is, om te gaan zien. Gisteren kregen eenige Maandaghou— deude hoepelmakers verschil van meeuing over een of andere nietigheid, 't Gewone gevolg hiervan bleef niet uit en werd men dra handgemeen. Nadat ieder zijn portie muilperen uitgedeeld en ontvangen had, werd door de politie aan de herrie een einde gemaakt. trwten,

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2