De Zuid-Afrikaansche oorlog. Binnenland. ft 1 V- i,lc!.; II11 Si' i :i I 1i! i unct aan het kon. keizerlijk instituut voor lederindustrie te Weenen over 't water in gebruik bij den looier schrijft. "Verder worden verschillende looistoffen met hun gehalte door hem medegedeeld en komt tot de slotsom, dat alleen scheikundig onderzoek kan uitmaken het precies ge halte der looistoften elke andere garantie, 1 welke ook is niets waard. I De landbouwers hebben dat begrepen in hunne proefstations. Ik neem de vrijheid u hier roede te dee- len, dat mocht voldoende deelname ran uwen kant blijken, wij het plan hebben over te gaan tot de oprichting van een ehemisch- technisch bureau voor de looierij, dat onder mijn leiding komt, waar onderzoekingen kun oen worden gedaan en vragen gesteld tegen billijke prijs. Is er genoeg deelname dan zullen we daarbij nog een bekwaam man van de praktijk aanstellen. Ieder abonné kan dan voor f15 per jaar 5 onderzoekingen laten doen. We zullen «traks een lijst tot inteekening laten circu- leeren. Als u precies weet welke de beste looi stof is, zult ge die alleen nemen, dan hebt ge veel voordeelalle leden van den Bond zouden dan alleen kunnen koopen op gega randeerd gehalte. Een eerlijk leverancier kan hiertegen geen btzwaar hebben, want zoodoende moeten de bedriegers eronder. Want de verbruiker wordt thans de dupe der concurrentie. f 15 besteden voor de totstandkoming van 't bureau, behoedt U voor veel schade. Ik dank IJ voor uw aandacht en hoop nog maals 's avonds voor U op tc treden en een en ander met lichtbeelden te verduide- 1 lijken. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets te vragen naar aanleiding van ihet docr den heer Wigand gesprokene, zegt do heer Verhagen, dat hij bij de bespreking van de looistoften ook wederom Garouille gemist heeft. De heer Wigand antwoordt dat de Ga - rouille door hem in onderzoek is en hij den uitslag in 't vakblad zal meedeelen. De Voorzitter zegt den heer Wigand dank, hij heeft ons een klein kijkje gegeven in de looierij. i De heer W. boude mij ten goede, zoo gaat bij voort, dat hij ons met zijn plan heeft overvallen, wanneer hier op 't oogen- blik met een lijst zou worden gecirculeerd, zouden wij een officieel cachet daaraan ge ven en dat gaat op 't oogenblik niet. Wel willen we het in overweging houden. Nog- maals zeg ik allen dank en hierna sluit ik de vergadering. i ,1 i] l'r I 'I I ,1 M* ■ffi 1I Daar de Voorzitter tot ons dusdanig verzoek richtte, geven wij een niet uitge- i| breid verslag. Er wordt zoo weiuig van 't oorlogsveld vernomen, dat er of iets heel groots op til of iets heel ergs gebeurd moet zijn. Immers er moet, koste wat het koste, in Engeland goed oorlogsnieuws zijn, wegens de ontevreden Parlementsleden en de oute- vreden kolenmannen. Maar er komt niets dan een paar bericht jes, zoo armzalig, dat ze zelfs den vurigste» jingo niet zullen voldoen, i Het eene is een nader bericht over de zaak te Hartebeestfontein, waar de la Rey tegenover Babigton ligt. Er was gemeld, dat de Boereu uit hun stellingen waren verdreven en dat den volgenden dag een gevecht heeft plaats gehad. We veronderstelden toen, dat dit laatste gevecht noodlottig voor de Engelschen zou zijn geweest. 1 Nu komt een telegram, waarin de Boe— renmacht op vier a vijf duizend man wordt geschat, hun stellingeu sterk genoemd en Babingtous troepen te zwak om een aanval '1e wagen. Verder zijn er naar Babiogton versterkingen gezonden, onder den vermaarden Me— 1thuen. Maar over 't vroeger gebeurde wordt geen woord gerept, dus we mogen ons wel vleien i met de ouderstelling, dat onze uitleg van (Zaterdag juist was. Er zal nu wel spoedig een overwinnings- bericht koraeuMethuen is nu eenmaal I onoverwinnelijk. Maar daarna een verlies- opgaaf, die een deel der waarheid breDgt. i l I I f' i i De oorlog, welke nu reeds sedert ongeveer 19 maanden in Afrika's zuidelijk deel woedt, is vol mysterifin en alleen de toekomst zal den sluier, die alles, wat waarheid is in dezen, bedekt, vermogen op te heffen. Zonder i eenigerlei verklaring heeft men zoo gaandeweg verscheidene Britschp legeraanvoerders van het terrein van den strijd zien verdwijnen. Zoo bijvoorbeeld generaal Carrington, die over Portugeesch gebied Mafeking eventjes zou gaan ontzetten, welk doel hij nooit of i te nimmer bereikt heeft. Dan weet men nog altijd niet de ware redenen van de ongenade van generaal Colvile, Doch de juiste beweegredenen van den plotselingen terugkeer van generaal Freuch uit het oosten van Transvaal naar Pretoria, noch de oorzaak van diens ziekte. En sedert meer dan een 1 maand wordt er niets meer gehoord van generaal lord Methuen, die toch weer her steld gemeld is van zijn kortstondige ziekte en die voortdurend voeling hield met de strijdmacht van L)e la Rey in de streek van Klerksdorp, waar generaal Babiugton in zijne plaats opereert. I Weder verdwijnt nu eenige dageu geleden op raadselachtige wijze een Engclsche gen#- raai. Volgens bericht uit Durban heeft nl. generaal üartnell ontslag genomen en hij is naar Pietrr Maritzburg teruggekeerd. Zijn opvolger is kolonel Bullock. Dartnell, die tot de Briische strijdmacht in Natal be hoorde, ging door voor een echten ijzervreter en men verwachtte wonderen van hem, toen hij uit Natal geroepen werd, om in hel oo ten van Transvaal het bevel op zich te nen en van een der fameuze zeven colonnes, die onder opperleiding van generaal French de legermacht van Louis Botha wilden verpletteren. Maar nauwelijks is Dartnell in Transvaal aan het werk getogen, of hij gaat terug naar Natal. Zon ook op hem van toepassing zijn het gerucht, dat omtrent ge neraal French's gevangenneming door de Boeren geloopen heeft, en zou ook hij tegen invrijheidstelling hebben moeten beloven niet langer de wapenen te voeren tegen de republikeinen Want de gevangenneming van Briische generaals door de Boeren moet eigenlijk een hetl gewoon ding zijn, hoewel het departe ment van oorlog daaromtrent nog nimmer iets heeft losgelaten. Gelukkig komen er nog meuschen uit Afrika terug, die wat van de waarheid met betrekking lot den oorlog kunnen vertellen. Een Engelsche officier, die onlangs uit Transvaal is teruggekeerd en nu te Cannes herstel van gezondheid zoekt, schrijft aan een te Cannes verschijnend blad Alle Fransche en vreemde bladen mel den, dat de terugkeer van generaal French naar Engeland te wijten is aan het feit, dat hij door de Boeren gevangengenomen is en weer werd losgelaten op voorwaarde, dat hij niet meer tegen hen zou vechten. Maar men schijnt niet algemeen te welen, dat lord Roberts, sir Rcdvers Bulier, sir George White, de verdediger van Ladysmith, generaal Kelly—Kenny, geueraal Baden- Ponell, sir Alfred Milner, kolonel Ward, onderstaalsecretaris van oorlog, sir Aichibald Hunter, die een legerbevel heeft gekregen in Schotland, en generaal Ian Hamilton, die to' militairen secretaris benoemd is, allen in hetzelfde geval verkeeren. Allen, zonder uitzonde'ing, zijn door de Boeren krijgsgevangen gemaakt en weer vrijgelaten op voorwaarde, dat zij niet meer de wapens zouden voeren tegen de Repu blieken. De Engelsche regeering bewaart natuurlijk het zwijgen.4* De groote slag, die bij Hartebeestfontein, in het westen van Transvaal nabij de Klerks dorp met spanning verwacht werd tusschen de Boeien onder De la Rey en de ve; sterkte legermacht van generaal Babington, zal niet geleverd worden. Volgens bericht uit Klerksdorp hebben de Boeren op het laatste oogenblik, waarschijnlijk wegens ge brek aan een voldoend aautal kanonnen, de sterke stelling, welke zij bij Hartebeest-fon tcin bezet hielden, ontruimd en zijn zij in verschillende richtingen weggetrokken. Een commando met De la Rey zelf aan het hoofd, ging naar het Zuiden. De Boeren generaal heeft dus gemeend zijn strijdmacht, die 4 a 5000 man heete sterk te zijn, niet te moe ten wagen aan een grooten slag tegen een Overmacht, welke gevormd was uit de colou- nes- Babington, Methuen en Rawlinson. Voor het overige is het nieuws vat) het ooilogsterrein nog even schaarsch als voor deze. Uit de laatste, door het departement van oorlog te Londen gepubliceerde verlie- zenlijst blijkt, dat bij Roodekrans in Trans vaal een gevecht gevecht heeft plaats ge vonden, waarin de Brillen 2 dooden eti 8 gewonden, onder welke laatste 4 officieren, kregen. Voorts meldt een telegram uit Kaapstad, dat de Boeren bij Mortimer een trein, die volgepropt was met voorraden, hebben buit gemaakt en dat een troep verkenners onder kolonel Dendison met den aanvoerder incluis door de Boeren i» gevangengeno men. Bij Detnin, ten westen van Keuhart en op den Zwartkop, 24 K.M. zuidelijk van Brandvlei, alle in het westen van Kaapkolo nie, zijn Boerenlagers waargenomen. Majoor Crewe heeft bij Driefoutein gevochteu met Krit7ingcr's commando. De Boeren verlc— reu 5 gewonden en 28 paarden, trokken weg en verbrandden toen een trein met proviand bij Rcyner. En het nieuwste nieuwtje is, dat nu ook generaal SmithDorrien, de rechterhand van generaal French, waarschijnlijk Zuid— Afrika zal verlaten. Zou die ook al de ge vangene van de Boeren zijn geweest WAALWIJK, 8 Mei 1901. Uit „De Verzekeringsbodevan 4 Mei jl. nemen wij het volgende met ingenomenheid over Gisteren, 8 Mei, was het dertig jaren geleden, dat de heer Cornelis Oomens bij de Noord-Braband", Maatschappij van Le vensverzekering te Waalwijk, in betrekking trad. De heer Oomens heeft, na in zijn jeugd met vrucht het gewoon uitgebreid lager ouderwijs te hebben genoten, zich, ofschoon geheel geisoleerd, met hart en ziel, met volle borst, toegelegd op de studie der levens verzekeringwetenschap, daarin vooral aangemoedigd en gesteund door den hoer Corneille L. Laudré,* wiens oordeel hij vroe ger altijd inriep voor hij in „De Verzeke- tingsbode" zijne oplossingen en later zijne opstellen publiceerde. In 1889 uamen wij hem na daartoe door ons gedaan verzoek onder onze medewerkers op. Onlangs publiceerde hij eene reeks hoogst populaire artikelen over levensverzekering in „De Echo van het Zuiden De heer Oomens is een waar man der praktijk, en alleen zulke lieden zijn in staat populair te schrijven. Bij de Maatschappij zyNoord-Braband* klom hij op tot wiskundig adviseur en chef de Bureau. Moge het hem gegeven zijn nog lang voor zijne Maatschappij en voor ons vak nuttig werk zaam te wezen. Blijkens bovenstaand bericht behoort de lieer Corns. Oomens sedert 1889 tot de medewerkers van „De Verzekeringsbode" het. oudste en voornaamste vakblad van Nederland. De beteekenis dier onderscheiding mee- nen wij niet beter le kunnen doen uitko men dan hier te laten volgen de namen der medewerkers aan het hoofd van het blad vermeld. Hoofdredacteur M. Henriquez Pimentel correspondeerend lid van het British insti tute of actuaries, adviseur der regeering in zaken levensverzekering. MedewerkersH. P. G. Adan te Bru- sel, Mr. E. Bergsma, Mr. G. Bicker Caar- ten, Mr. Lodewijk Boa«, Prof Ernilio Brusa, te Turijn, Dr. J. Coert, Chapt-de Fontaine, te Brussel, Dr. A. J. Domela-Nieuwenhuis, te München, Dr. It. II. van Dorsten, Mr. Ph. Falkenburg, Mr. II. Goeman Borgesius, Mr. A. Heemskerk, Mr. H. P. van Heyst, Mr. L. S. Hollander, Mr. H. Louis Israels, te Parijs, Dr. J. P. Janse, Dr. II. P. Kapteyn, Dr. N. P. Kapfein. Dr. Ph Kooperherg, J. Kuijper, Corneille L. Land ré, G. F. Latorff, Prof. Dr. M. Lazarus, te Berlijn, Mevrouw W. F. H. Liefrink-Teupken, Jhr. Mr. Witsius H. de Savoruin Loll man, Prof. Dr. F. Lund- gren te Stockholm, J. C. van Marken Jr., C. Middelkoop, Prof. W. L P. It. Moiën- graalf, Dr. G. J. D. Mounier, Dr. H. On- nen, Corns. Oomens, Dr. M. 0. Paraira, Dr. J. H. Peek, Prof. B. H. Pekelharing, Dr. M. W. Pijnappel, A. S. van Iteesema, Dr. W. P. Ruysch, Prof. D. Simons, Mr. J. J. van Troostenburg de Bruijn, Jac. M. Vaz Dias, T. Wij lacker, Dr. J. Zeeman en vele andere specialiteiten. Rijksnormaallessen. De drie mannelijke kweekelingen der lt. N. L alhier, welke aan het examen voor on derwijzer te 's Bosch deelnamen, hadden het geluk de acte te verkrijgen. De gelukkigen zijn de hetren A. J. Klootwijk te Sprang, F. Marks te Waalwijk, en M. Stam te Vrijhoeven-Cappel. Eerste steenlegging. Bij geruchte vernemen wij dat de heer J. van Iersel, commissaris der in aanleg zijnde waterleiding, a. s. Maandag den eer sten steen zag leggen voor den te bouwen watertoren. Sehietverecniging Waalwijk. Naar wij vernemen is dezer dagen alhier een afschrift van het Kon.-besl. van 6 April j. 1. ontvangen waarbij toestem ming wordt gegeven tot oprichting eener schietvereeniging binnen de gemeente Waal wijk. Gouden bruiloft. Heden is voor het echtpaar A. van Ilul- ten en Cato van Diera den heugelijken dag aangebroken, waarop zij voor 50 jaar in 't huwelijk traden. De feestdag is hedenmorgen begonnen met eene plechtige II. mis te 9 ure. De buren v hebben voor eeue nette ver siering gezorgd, het ziet er zeer goed uit, de buurtschap heeft eer van haar werk, zij heeft eene gepaste hulde gebracht aan het geachte echtpaar en de familie. Van verschillende zijden ontvingen de jubilaris sen de hartelijkste felicitaties en andere bewijzen van belangstelling, terwijl de har moniën hedenavond eene serenade zullen brengen. Ook wij van onzen kant wensohen het gouden echtpaar en kinderen en de geheele familie van harte geluk op dezen zeldzamen dag, en hopen dat allen gezond en opgewekt en onder de gunstigste om standigheden eenmaal liet diamantenfeest mogen beleven. Wederom spoedig zaMn onze gemeente een gouden bruiloft gevierd worden, nl. op 15 Mei a. s. in het R. K. Gasthuis, door het echtpaar Adrianus Maguin en Eli sabeth van Wyck. Ook dezen krassen oudjes zal het dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Benoemingen. Z. D. FI. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot pastoor der nieuwe parochie in den Besterd te Til burg den weleerw. heer J. P. van den Heuvel tot kapelaan aldaar de weleerw. heeren P. J. van den Heuvel en J. F. J. Klijn; tot kapelaan te Berchem, den weleerw. heer A. A. Kamp; tot kapelaan te Zeelst den weleerw. heer L. H. J. F. Frenkentot kapelaan te Reuzel den eerw. heer. J. A. M. Paukenen tot kapelaan te Loon op Zand den eerw. heer C. J. A. M. Lübbers, de laatste twee priesters van het Seminarie. Arbeidersverzekering. De Tel. kan mededeelen dat thans door den Minister van Waterstaat ter advies aan de verschillende Kamers vau Arbeid gezon den is een wetsontwerp ter wettelijke ver zekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en invalidities Verzekerir.gsplichtig zullen zijn alle per sonen in een dienstbetrekking en kleine ondernemers, die niet meer dan f L2G0 per jaar verdienen; de verzekeringsplicht begint met het 16e en eindigt met 65ste jaar. Werkgevers en verzekerden zullen ieder de helft der premie betalen. De loonen zullen in vijf klassen verdeeld worden (beneden f240, f450, f 700, f950 en boven f 950 met premies van 20, 24, 32, 40 en 48 ct per week}* de rente sal be langrijk hooger zijn dan de doop de beken de Staatscommissie voorgestelde. De staat zal in de eer-te vijftig jaren jaarlijks twee millioen gulden bijdragen, De Prins te Seheveningcn. Maandag is het voor de eerste maal ge weest, dat Prins Hendrik zonder zijn ge- radin zich officieel in het openbaar heeft vertoond. Het was ter gelegenheid van de feestelijke openstelling van het wandel hoofd te Soheveningen. Met den aanleg van dit reuzenwerk, naar de oorspronkelijke teekening van den Brus selsehen ingenieur Wijbrowsky, die ook het plan van de pier te Blankenberghe heeft gemaakt, is de badplaats een ontspanning rijker geworden, welke Soheveningen in staat stelt met de voornaamste zeebadplaatsen van een land te wedijveren. Het wandelhoofd had een vroolijken, kleu- rigeu aanblik, door een bonte mengeling van vlaggen en wimpels van zeevarende en andere natiën van Europa en daarbuiten, lustig wapperende van de paviljoenen en het feestgebouw. Daa na werd nog meer levendigheid bij gezet dior de gezellige bedrijvigheid die heersehte op de promenade, waar 't wemelde van genoodigden, datnes en heeren. Al wat de residentie kent aan autoriteiten, officieele lichamen en instellingen van handel, nijver heid, bedrijf en verkeer was door de Maat schappij het Wandelhoofd genoodigd de feestelijke openstelling bij te wonen. Aan de pl. m. 600 uitooodigiugen was ruimschoots gevolg gegeven. Tegen 2 uur kwam de Prins met zijn adjudant per rijtuig voor den ingang van het wandelhoofd aan. Bij de entree werd Z. K. II. ontvangen door het bestuur van de Maatschappij Wan delhoofd. Deze commissie begeleidde den Prins over het plankier rechtstreeks naar het feest gebouw dat aan de achterzijde werd binnen getreden, waardoor Z. K. H. in een licht geel gestoffeerde, elegant met bloemen en wapens versierde loge verscheen. De Prins nam vervolgen» op een voor hem besteraden fauteuil plaats, omgeven door het meerge melde bestuur, tegenover de volle zaal met genoodigden. Een en ander ging vergezeld van eene begroeting door de muziek der koninklijke militaire kapel, die de orkestruimte boven 's Prinsen loge had ingenomenaan de tegenovergelegen balkonzalen speelde de Kurkapel. Nadat de Prins zijn zetel had ingenomen, richtte de president der com missie zich tot den Prins met eene toe spraak, waarop de Prins met weinige woor den antwoordde. Aan het slot daarvan doopte hij het grootsche werk met den naam Wandelhoofd Koningin Wilhelmina. Toen de Prins de zinsnede uitsprak waarin hij den naam gaf aan het werk, werd hij door levendige bravo's ouderbroken. De toespraak werd door den Prins in zeer zuiver hollandsch gehouden. Na het gebruik van den eerewijn verliet de Prins ouder dezelfde betuigen van eer biedige sympathie als waarmede hij in de zaal ontvangen was, de rotonde, om den aanlegsteiger voor stoombooten en zeilvaar- tuigen naast het eindplatvorm in oogeuschouw te nemen, en om op deti terugweg even nog een kijkje te nemen, bij het vermaak der mechauisch in zee gelaten vischnelten. Zoowel op de heen- als op de terugwan deling langs het plankier verklaarde Prins zeer bekoord te zijn door het schoone pa norama, dat zich naar alle zijden voor zijne oogen ontrolde. Ook de commissie bracht den vorstelijken gast tot aan zijn rijtuig terug. Het bezoek duurde ruim een half uur. Alvorens naar het Loo terug te keeren, maakte Z. K. II. nog een rijtoer in de stad en omstreken. Des avonds wierpen de electrischen boog lampen, gehangen aan armen van gekruld smeedwerk op slanke masten, stroomen licht over deze wandelplaats boven de golven der zee. Nationale Militie. De Tweede Kamer heeft Dinsdag de militie wet aangenomen met 59 tegen 38 stemmen, en de landweerwet met 85 tegen 9 stemmen. Uit de Hofwereld. Het Koninklijk Echtpaar zal 9 Mei te 12 uur 14 ra. te Scbwerin aankomen. Een escadron van het Mecklenburgsche Dragon der regiment No. 17 uit Ludwigslust is naar Scbwerin gecommandeerd, om het es corte te vormen der Hooge Gasten bij Hun intocht Aan de linkerzijde van het rijtuig van het jonge Paar rijdt de commandant van Scbwerin, overste Matthiesen. De troepeu zullen langs den intochtsweg en haie op gesteld worden. Als adjudant voor II. ,M is aangewezen geueraal Von Borvin voor den Prins-Ge in aal overste Von Paczensky und Texczin. Naar het Berl. Tageblatt meldt zullen de Koningin en de Prins-Gemaal op de reis naar Scbwerin den 8stcn Mei een dag te Berlijn blijven en daar een bezoek brengen aan den Duitschen keizer. Prins Henbrik moet voornemens zijn den beeldhouwer Hugo Verwald het raodel- leeren van zijn buste op te dragen. De kunstenaar zou met dit oogmirk reeds op het Loo aangekomen zijn. Vergiftigd Zaterdag zijn door mr. De Ranits, offii- tier van justitie bij de rechtbank te 's Her togenbosch, verschillende personen, o. a doctoren, Dnitsche broeders uit het geslicht waar de officier, le luitenant van het O. I. leger, A. M. P. Krijger enkele dagen is verpleegd, de stationscln f en andere spoor wegbeambten van Boxtel, de brigade-com mandant der maréchaussee aldaar, enz. ge hoord inzake het overlijden van genoemde officier, wiens lijk Zondag 27 April jl. op het kerkhof te Oithen, gemeente 's Herto genbosch is opgegraven, geschouwd en ge deeltelijk scheikundig onderzocht. Er schijnen vermoedens te bestaan dat vergiftiging heeft plaats gehad. De heer IC is niet in het gesticht der Duitsche Broeders, maar gelijk gemeld is, in het krankzinnigengesticht „Reinier van Arkel" te 's Hertogenbosch, overleden. Kiuinisdonksvccr, 7 Mei. Tot adspirant— kerkmeesters (collec anten) der parochie van O L V. Hemelvaart alhier zijn benoemd de Heeren; M. Si moiiis Ttiz., F. Si moois Thz J. G. Siinonis Gz., Joh. Zijlmans Sz., M. C Z'jlmans en Aot. v. Laarhoven. Zaterdagnacht is op het kantoor der recderij M. Verschure Zn. alhier ingebroken. Alhoewel de dieven hunnen weg hebben genomen door het goederenmagazijn, wordt van de voorradige expeditiegoederen niets vermist. Van het kantoor zijn ontvreemd een rijwiel en eenige sigaren. De zaak is in handen der politie. Zaterdag werd alhier eene vergadering gehouden voor de leden der Vereeniging „Vlijt en Spaarzaamheid" waarbij tevens de leden van het Ziekenfonds waren opgeroepen. Aan de orde was 1. Rekening en Verantwoordig van het Ziekenfonds uver 1900. Deze bedroeg aan Ontvangsten f 463 86. Uitgaven 208.88. Batig saldo f254 98. 2. Wijziging van eenige artikelen in het Zieken fondsreglcmeni. 3. Verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer Lutein, vroeger directeur v/h postkantoor te Geertruideuberg. Werd gekozen den Heer M. C. Zijlmans alhier. Het ziekenfonds is eene zeer nuttige instelling. Wij kunnen niet nalaten hierbij nog eens op de belangrijke voordeden te wijzen. Door betaling van 10 cis. per week, krijgt meu bij ziekte 6 weken lang een uit - keering a f4.— terwijl bij langdurige ziekten nog eenigen tijd f2.— per week genoten kan wotden. Kaatsheuvel, 7 Mei. Zondag gaf» Eupho nia" haai laatste winterconcert met vereerende medewerking van den heer A. Froklage, violist te Waalwijk. De rerschilleude nummers van „Euphonia,zoowel van de liedertafel als van de harmonie, werden als gewoonlijk uitgevoerd, d. w. z. correct en met gevoel. Het glanspunt van den avond was echter de uitvoering van „Ouverture des Marionettes" (voor viool en cello met acc. van Piano), „Cavalleria Rusticana" en „Pizzicatti" (beide laatste voor viool met acc. van Piano). Gedurende de uitvoering dezer uummers heersehte eene ademlooze stilte in de zaal, waarop echter een laverend applaus volgde, als dank voor het heerlijke en gevoelvolle spel. Wij betuigen bij deze „Euphonia" en vooral den Heer Fioklage ouzen hartelijkeu dank voor den genotvollen avond en hopen, dat „Euphonia" zich nog dikwijls van de medewerking des Heeren Froklage zal ver zekeren. Gisteren vierde de vereeniging „De Vriendenkring" haar vijftigjarig bestaan, 's Morgens om 81/a uur werd eene plechtige H. Mis opg dragen voor de overleden leden waarna allen zich vereenigden in de zaal van den heer Alph. Snoeren alhier, om 21/a uur weid den ledeu een feestelijk diner aangeboden. Daarop volgde eene wandeling, waarop elk lid voorzien was van de traditio- neele la.uge pijp. Des avonds brachten beide hatmonieen den feestvierenden eene serenade, welke atteutie beloond werd met een gul onthaal. Met den bouw der nieuwe pasto ie alhier zal spoedig een aanvang gemaakt worden. Reeds nu brengen de verschillende eigenaars van paard en kar gratis het noodige zand aan. Het is te begrijpen, dat deze bereidwilligheid den ZeerEcrw, Heer Pastoor zeer aangenaam is. Z.Eerw. verzuimt dan ook niet voor deze vriendschappelijke voerlui de noodige ververschingen gereed te houden. Dussen, 7 Mei. J.l. Zoudag te 5 uur had in de kerk alhier ouder leiding van den ZeerEerw. heer directeur der vereeniging, de eerste vergadering plaats van het pas opgerichte „Klein—Kruisverbond". Aan den ingang van het priesterkoor prijkte op een met bloemen versierd altaar een crucifix in volle licht. De vergadering werd met „Veni Creator» geopend. In een kernachtige toespraak wees de ZeerEerw. directeur op het hooge belang van deze vereeniging voor de parochie, vooral voor later, wanneer die kinderschaar zou zijn opgegroeid tot manuen eu vrouwcu. Na aflegging eener belofte voor drie maan den zich geheel en al te onthouden van sterke dranken en na plaatsing hunner haud- teekening in een daartoe bestemd register, ontvingen, ten teeken hunner lidmaatschap! uit handen vau den directeur 28 leden voor de Jongelingen eu 36 leden voor de Jonge- dochters-afdeeling, een prachtig klein kruis. De plechtigheid werd opgeluisterd door gezangen, waarbij de fanfare hare welwillende medewerking verleende. Aan het Klein—Kruisverbond is voor de leden tevens een spaarbank verbonden, waar zij huune geringste spaarpenningen steeds kunnen afdragen. Moge het goede zaad, door onzen ijver— vollen herder heden uitgezaaid, door den Gever aller gaven, een weligen wasdom ge schonken worden, dan zal onze parochie in de toekomst door de twee in onzeu tijd zoo zeer uoodzakelijke deugden matigheid

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2