Nummer 39. Donderdag 16 Mei 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. THEE - HONGPOL y. d. S/loDopol-Hiee-Ofidememing Op Oen Drempel van het Paradijs, AN TO ON TIELEM, Theod. WESSELS, Uitgever: is een delicatesse. WAALWIJK. Bekendmaking:. FEUILLETON. Afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. W erklieden verzekering. Verkrijgbaar bij den Heer De Echo van he! W»il%(jkxrlf en Laicxlrutsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A 1) o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f Ü.75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Uithoofde van den 'invallenden Feestdag (O, H. Hemelvaart) zal het volgend nummer iets latei dan gewoonlijk verschijnen. Advertentiën als anderszins voor dat nummer worden ingewacht ui terlijk Zaterdagmiddag 12 uur. ROTTERDAM, Verkiezing Tweede Kamer. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag 4 Juni 1901 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur ten raadhime deter gemeente opgaven van can- didaten kunnen worden ingeleverd voor de ver kiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het district Waalwijk. Waalwijk, 13 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCIIUEREN. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis dat lijsten voor opgaven van candidaten voor de verkiezing van een lid voor de tweede Kamer der StateD-Generaal ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar lijn. Wualwijk, 13 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Advertentiën* 1 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel ceel kadastraal bekend in Sectie C nos. 266 en 267. Op Maandag, den 20n Mei 1901. des voormiddags te eil uien, zal op het gemeentehuis gelegenheid Bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in to brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 4 Mei 19C1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretoris, F. VV. VAN LIEMPT. INRICHTINGEN welke Gevaar, Scbude of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Josephus Dekkersom vergunning tot het oprichten van eene slagerij in het per- 29) Hij begroette Manon met een harlelijken hard- druk en hield daarna zijn zwager een oogenblik terug, om hem op een zeldzamen vruchtboom op merkzaam te maken, dien hij bij wijze van proef in de onmiddelijke nabijheid van het huis had geplant; maar te midden van zijne uitleg ging en beschrijving bruk hij plotseling af met het oog op de kleine barones; de vrouwen kun nen bet nu eenmaal niet laten zich met alles te bemoeien,je moet nu haar vreugde daarover dat je eindelijk begint weer jezelf te worden,' aan liet tauen geraakt, nu ook nog verliefd worden op de dame, die hun welgevallig is. ik behoef je niet te waarschuwen, maar —wees op je hoede Itaimond I Toon den vrouwen dadelijk uit welken hoek de wind waait .Geloof jij ook dat ik verliefd ben op barones Manon? Ja, zeer zeker geloof ik dat. Jij kunt je oogen bijna niet van haar afhoudeu. Een glans van genoegen lag op Brunneck's ernstig gelaat; hij antwoordde niets. ,Je brengt ons Lucy spoedig eens terug, niet waar Raimoud fluisterde Leokadië bij het af scheid haren broeder in het oor. llij knikte. „En de baronos nietP' Welzeker, als je daar op gesteld bent, maar 'k gevoel voor Lucy meer sympathie. Arme, kleine Manon sprak hij op zachten toon. r Toen de wagen voor de deur stond en Leoka dië nog eenmaal hare moeder omhelsde fluister de hij«tracht Manon en Itaimond op een afstand Jan elkaar te houden; ik houd de verhouding tusschen hen voor niet pluis, houd daarom uwe oogen open en zorg, dat hij de arme, kleine Mauon' zoo weinig mogelijk ontmoet.' INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. van Loon Gz. aldaar, <>m vergunning tot het uitbreiden van zijne leerlooierij staande te Waalwijk, kadustraal bekend in Sectie B no. 1493, en het daarin plaatsen en in werking brengen van eene stoommachine vsn 15 paarden krachten. üp Maandag, den 20 dezer, des voormiddag* te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 4 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEllEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Bij de Tweede Kamer is, zooals wij reeds gemeld hebben, ingekomen het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuider zee. Op nader Yast te stellen wijze worden voor rekening van den Staat de werken uitgevoerd, noodig lo. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitsdijk, loopsnde van de Noordhol- landsche kust door het Ainsteldiep naar 't eiland Wieringen en van daar naar de Friesche kust bij Piaam ELFDE HOOFDSTUK. De schrandere, verstandige weduwe beproefde het werkelijk, ter wille van harer. eenigen, hard- beproefden zoon, Manon op een afstand te houden en langzamerhand van haar huis te vervreemden. Onder het voorwendsel in het schemeruurtje eene oude, ziekelijke vriendin te moeten bezoeken, begon zij hel aan beiden zoo dierbaar en onont beerlijk geworden theeuurtje, af te schaffen. In de laatste tijden had Raimond daaraan gere geld deelgenomen. Zoo verheugd alt de weduwe deze verandering in het doeu en luteu van haren zoon had begroet, even zwaar lag het haar nu op het hart, dat deze samekomst en dit onge dwongen samenzijn, waarschijnlijk den eersten band tusschen hem en Manon hadden gevlochten. De oude dame zette, in weerwil van ha»r on rustig kloppond hart, haar voornemen met volle energie door. Wat wist trouwe moederliefde al niet, voor het welzijn van haar kind te zinnen. Luey werd ongemerkt hoe langer zoo meer voorgetrokken, steeds in het voordeeligste licht geplaatst en altijd was er wel een kwartierije, voor een ongestoord gesprek tusschen Raimond en Lucy te vinden. Vreemd genoeg, scheen de eerste hiervan niet afkeerig, hij nam iedere gele genheid, die zich aanbood te baat om met Lucy te keuvelen. Amelie Wullbrudt beschouwde dit alles met argusoogen een enkele maal maakte zij een stekelige opmerking over de bezoeken bij de buren krulde verachtelijk hare lippen en wierp een bespiedenden blik op Manon. Doch Manon scheen Lucy's afwezigheid in het geheel niet op te merkennaarmate Lucy ineer naar de Brunnecks word getrokken, sloot zij zich dichter en inniger bij de twee wcezen aan. Slechts 's avonds vóór zij naar bed ging, trad zij menigmaal in den donkeren torenerkéi en drukte haar voorhoofd tegen de kille vensterruit en hare armen vielen slap lungs baar lichaam en een bange zucht ontsnapte aan hare borst. Het paradijs begon zich reeds voor haar te sluiten. De droom was uit. De herfst was reeds ver ge vorderd, de verdorde bladeren door den wind opgezweept, vlogen ruischend door den tuin en de koude nachtvorsten deden alles in de natuur verstijven. Spoedig zou hot ontwaken volgen hoe vree- 2o. voor de droogmaking van twee ge deelten der afgesloten Zuiderzee en wel a. een noordwestelijk gedeelte begrensd door de Noordhollandsche kust, den afsluit dijk door het Amsteldiep, het eiland Wie- ringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de NoordhollaniLche kust nabij Medemblik b. een zuidwestelijk gedeelte, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aan te leggen dijk, loopende van omtrent Blok kers hoek naar 't eiland Marken en van daar naar den noordelijken oever van het Monnikendammer Gat; 3o. tot voorziening in de belangen ran waterkeering, afwatering en scheepvaart, voor zoover deze door de afsluiting en de droogmaking geschaad worden 4o. tot voorziening in de belangen der landsverdediging, in verband met de sub. 1, 2 en 3 bedoelde werken. De Zuiderzee visschersbevolking zal, op bij algemcenen bestuursmaatregel te bepa len wijze, een tegemoetkoming ontvang.-n in de haar door de afsluiting berokkende schade. Twee voordeelen die sterk op den voor grond treden biedt de oplossing van het Zuiderzee vraagstukde verbetering van den waterstaatstoestand der om den zeeboe zem gelegen landstreek door de afsluiting en de vergrooting der bebouwbare opper vlakte des lands door de droogmaking. Het plan der Zuiderzee-vereeniging, zoó- als het door de Staatscommissie is aange vuld en gewijzigd, vormt den grondslag van dit ontwerp, dat eerst afsluiting en daarna geleidelijke droogmaking der Zuideree be oogt. De afsluiting met insluiting van den IJsel biedt verschillende voordeelen. Niet slechts wordt de tegen de zee te verdedigen kustlijn belangrijk verkort, doch midden in 't land in plaats van een met de Noordzee gemeen liggende zoutwaterpias een zoetwatermeer verkregen met veel meer standvastigen waterspiegel, laag genoeg voor een behoorlijke afwatering der omringde landstreek, uit welk binnenmeer Friesland en Noord-Holland, tot dusver steeds lijdend onder 3t gemis eener behoorlijke wuterver- ve: selling, op overvloedige wijze van zoet water kunnen worden voorzien. Aangenomen mag worden dat het water van het te winnen IJseltneer reeds korten tijd na de voltooiing van den afsluitdijk voldoende zal zijn ontzilt om te dienen tot boezemverversching van Friesland en Noord- selijk zou dat zijn I En toch, hoe goed was het dat zij de eerste voorbereidende schreden reeds achter dm rughad,de scheiding van mevrouw Brun neck 1 Wel is waar zocht zij deze nog wel eens een enkelen keer op, doch iuneriij was tr een breuk ontstaan, Manon voelde het schuwe uit wijken van de ge&chte darae, voelde, dat deze beangst was voor haren eenigsten zoon en zij schikte zich daarin. Hoe lang nog? Ten lungen laatste moest toch de tijd van scheiden komen. En toch, hoe gaarne zou zij voor de oude, waar dige dume zijn getreden en haar hebben gezegd: «Wees bedaard, zelfs wanneer ik liaimond's lief de zou winnen, ook dan nog zou ik van hem moeten afzien, gun mij toch dit korte lichtpunt iu mijn leven, spoedig verdwijn ik voor altijd in den nacht en de duisternis!. Eens op een morgen zat Manon, na het koffie drinken, voor den brandenden haard, een boek te Irzen. De winterstorm schudde en rukte aan alle deuren en vensters, hij raasde om den hoek van het huis en blies door alle spleten en scheu ren. Lilly en Duisy waren binnengekomen. „Wij hebben u bij het ontbijt erg gemist/ begon Lilly ietwet verlegen. „Wij hebben u iets zeer vreemds en bijzonders mede te deelen bent u vreesach tig van aard?' «Neen, niet bijzonder.' Manou schoof lachend, een paar stoelen bij het haardvuur. „Het spook heeft weer zijn ronde gedaan en heeft uwen gouden band gedragen verwon dert u dat in het geheel niet Dut is totaal onmogelijk, zoo er al niet van een vergissing sprake is.» «In geen geval. Freule von Huber heeft d» zonderlinge verschijning gezien en zij is de vaste meening toegedaan, dat h t uw gouden bai d is geweest,* verzekerden de zusters eenstem ming. ,Waar heeft zij de verschijning gezien?' „Merkwaardig genoeg, juist weer in de nabij heid van uwe kamerdeur, waar zij verdween. En nu moet u weten, dat freule von Huber, zon der er doekjes om te winden, uwen naam met dien van het spook in verband brengt.' Lilly lachte. ,Dus ik zou het spook zijn?* Manon scheen meer verschrikt, doch veitoornd. Holland en wat het zoutgehalte betreft, tot drinkwater voor mensch en vee, althans voor vee. De tegen de zee te verdedigen kust- lengte wordt door den afsluitdijk terug gebracht van 320 K M. tot ongeveer 40 K.M. zijnde de lengte voor de afsluidijk de met noordkust van Wieringen. Op het onderhoud der dijk en zee weringen en van de zee- en havenwerken langs de afgesloten Zuiderzee en de eilan den Schotland, Urk en M.irken wordt een aanzienlijke jaarlijksche besparing verkregen die zeker ver val overtreffen het bedrag der onderhoudskosten van den nieuwen af sluitdijk, met inbegrip voor de werken op Wieringen en liet kanaal HarlingenPiaam, door de Staatscommissie op ruim f 90,000 'sjaars geraamd. Ook verschillende ontworpen werken tot waterkeering, zooals de bedijking van Dron- then, de water-v rij making van Zwolle en omstreken en de verbetering van de be dijking langs den £era worden door de af sluiting der Zuiderzee onnoodig. Het grootste voordeel, waarvan de waarde niet onder cijfers te brengen, is de meerdere veiligheid bij stormvloeden van de om de Zuiderzee gelegen landstreek. In verband met de blijvende verlaging van den waterspiegel der Zuiderzee bij af sluiting dienen de binnen den afsluitdijk vallende havens zoodanig te worden ver diept, dat daarin onder 't peil van 't IJsel tneer dezelfde diepte wordt aangetroffen als thans bij dagclijksch hoog water aanwezig is, waardoor een voordeel voor de scheep vaart wordt verkregen daar die havens ophouden tijhavens te zijn en ten allen tijde een voor de scheepvaart bruikbare diepte zullen aanbieden. Ook een afdoende verbetering van 't Zwolsche diep wordt noodig, waarvan de kosten op ruiin 35 millioen zijn geraamd, doch waardoor een veel verder strekkende verbetering wordt verkregen dan reeds in 1878 voor dien waterweg was ontworpen. Voorts wordt de vaait veiliger bij deu meer standvastigen Materstand, na de af sluiting te wachten. Het landverkeer wordt gebaat door de gelegenheid voor den aanleg van een weg over den afsluitingsdijk en voor een recht- streeksche spoorwegverbinding tusschen Fries land en Noord-IIolland, den afstand langs den spoorweg tusschen Leeuwarden en Am sterdam met 50 K.M. verkortend en be langrijk minder kosten eischend dan een „Nu ja zij zei zoo iets als, dat u met het spook op een goeden voet moest staan. «En wat is uwe meening, dames?' «Wij gclooren dat een van de dames, hier in huis, zich de aardigheid veroorlooft bij nacht en ontijdeu wandelingen te maken het is alleen maar de vraag; wie van ons daartoe in staat zou zijn.' „Maar met welk doel?' „Misschien om ons schrik aan te jagen en de dames het huis te doen ontvluchten, misschien ook wel om andere geheimzinnige redenen wie kan het weten.' „Dat is nu juist riiet in het belang van me vrouw Wullbradt.» Zij heeft eerst heden bij monde van freule von Huber daarvan gehoord en verk-ieit iu een licht te begrijpen opgewonden toestand, zij wil n*ar een advocaat, n»ar de poli li te. kortom, naar alle mogelijke magistraatspersonen gaan, om hulp in te roepen tegen de, jegen9 haar huis, begane euveldaua! De goede vrouw heeft wraak gezwo ren, hevige wraak „Misschien is de geest nu verjaagd hij zal zich niet meer vertoonen, nu hij weet dat meo op hem loert. Waarom heeft freule von Huber hem niet vastgehoudon Anders is zij toch erg dapper.» „Het is een vreeselijk gezicht, ik zou er niet graag mee handgemeen willen worden „Hoe zou het echter op het idéé komen om een gouden haarband te dragen Dat xiet er verdacht mcuschelijk uit voor een spook.» Een kloppen op de deur maukte een einde aan M.mon's woorden. Hanna, de oude, ge trouwe dienstmaagd van do Biunnecks trad binnen. Zij werd een weinig verlegen, toen zij de vreemde dames bij de barones zag; buitendien bevond zij zicli niet iu de rozigste stemming, want op de trap had zij mevrouw Wullbradt ontmoet, die haar een doorborendeu blik had toe geworpen, omdat zij pantoffels droegen in den gang, vlak voor Maoon's deur, had zij juffrouw Amy getroffen, die in een gebogen houding stond en erg was verschrokken, toen de oude Hanna plotseling achter haar stond; deze had zoo iets als „oud, dom meubel' gebromd en was toen ijlings de trap afgevlogen. Even te voren had spoorweg waarvoor een aarden bann is aan gelegd, daar de berin van den afsluitdijk er voor zal kannen worden gebezigd. Iu het plan is opgenomen verhooging van den Frieschen zeedijk benoorden Piaam en van den Balgdijk in Noord-IIolland, voorts een kanaal van Harlingen langs de binnenzijde van den Frieschen zeedijk bij Piaam, uitmondende in de afgesloten Zui derzee. Op Wieringen zullen schutsluizen moeten gebouwd worden, het Zwolsche diep zal moeten worden verbeterd en de binnen den afsluitsdijk vallende Zuiderzeehavens verdiept. Voor voorziening in de risscherijbelangen is 4Vs millioen geraamd. De defensiebelat'gen zullen door de af sluiting in menig opzicht zeer worden be vorderd. Voor de inrichting der defensie in overeenstemming met de gewijzigde toe standen wordt 10 millioen geraamd. De tegenM'oordige wijze van verversching der grachten van Amsterdam zal moeten worden gewijzigd en 't Zuiderzeewater wor den opgepompt. De kosten van de afsluiting worden ge raamd op f 40.800.000, de verbetering van 't Zwolsche diep en de voorziening in de belangen voor visscherij, defensie en water- verversching op f 16.300.000, samen f 57.000.000. Voor de inpoldering van 46.520 II. A. vruchtbaar land in Wicringer Polder en Hoornschen Polder f 35.550 000. De totale kosten van 't beperkte plan worden alzoo gesteld op rond f95.000.000, waarvan f 57.000.000 voor alsluiten en f 38.000.000 voor droogmaking. De uitvoering kan geschieden in 18 jaar. De Regeering wenacht de 57 millioen voor de afsluiting te beschouwen als uit gaaf zonder meer, uit de gewone middelen te dekken en ze te, verdeelen over 60 jaar door leening, waardoor jaarlijks 2 millioen voor rente en aflossing zullen noodig zijn. Dat dientengevolge, geen versterking van inkomsten noodig zou zijn, kan bezwaarlijk worden voorgespiegeld. Zwaarder en pijn lijker offers zijn door volken gebracht om huu grondgebied uit te breiden. Het ontwerp van wet tot regeling vau de wettelijke verplichting van werklieden om zich te verzekeren tegen geldelijke ge volgen van invaliditeit of ouderdom tij een doordringenden blik op het biiefje gewor pen, dat Hanna in de hand hield, maar deze was haar te slim af geweest en had het briefje zoo spoedig omgedraaid, dat in plaats van de letters, haar breede, ruwe, gekorven duiui boven kwam te liggen. Dit alles spookte de oude Hanna ge weldig in het hoofd wel is waar had zij ge knikt, looals het hoorde, maar zij zette een zeer boos gezicht en monsterde de beide jonge dames op eene niet al te vriendelijke wijze. Manon bloosde, toeo zij het handschrift her- keude en de weinige regels op het visitekaartje las. «Schrijf u, als 't u blieft op, wat u te zeggen hebt, baronesse, de wanden hebben hierooren wanneer zulke fijne, jonge dames voor luister vink spelen. Maar ik heb het altijd wel ge- zigd, dat hier nlles van kletsen en luisteren hhii elkaar hangt. Ja, ja, dames, kijkt mij maar niet zoo verwonderd aan, zoo juist trof ik juffrouw Wullbradt, die aun de deur hier stond te luiste ren omdat mijne fatsoenlijke pantoffel» te veel lawaai maakten zij staan nu onder aan den trap ben ik op mijne kousen hierheen geko men!» gaf Hanna aan haren wrevel lucht. Manon had vlug eenige regelen op een blaadje papier geschreven. „Laat hen maar stil luisteren,» ep ak zij glimlachend. Nadat Lilly en Daisy nog oenige woor den mei Manon hadden gewisseld over het toilet, dat zij dien avond op het bal zou dragen, ver lieten zij haar om nog verschillende inkoopen te doeu. Manon wierp nog eens een blik op het briefje, van Brunnecks handteekening voorzien, waarin deze buar verzocht hem te willen opzoeken. Wat zou hij van haar willeu Zij maakte haastig haar toilet, om dadelijk aan zijn wensch te voldoen, maar, toen zij aar haar toileltafcllje ging, om den gouden band in het haar te doen, lag deie niet op zijne gewone plaats. Een niet te beschrijven schrik voer haar door de leden 1 Gisterenavond luat vóór zij ter ruste was gegaan, had zij hem dnar neergelegd zij wist het secuur en na dien tijd had zij haar kamer nog niet verlaten. Wie had hem of liever, wie had hem kunnen wegnemen? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1