Nummer 46. Zondag 9 Juni 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, öl industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A I) o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90, Brieveningebonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U I T G E V E 11 WAALWIJK, Advretkntië.v 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot e letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3maal ter plaatsing opgrg-ven worden finaal berekend. Voor plaatsir g van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten, Reclames 15 cent per regel Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. UITTREKSEL uit het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Algemcene beschouwingen. Wanneer men den bloei en den vooruitgang- eener plaats kon afmeten naar de vermeerdering barer be volking en het oprichten van nieuwe of het uitbreiden van reeds bestaande gebouwen en inrichtingen, dan voorzeker zou men beslist mogen getuigen, dat onze gemeente gedurende 1900 in een gunstig stadium heeft verkeerd en handel en nijverheid een hoogere vlucht hebben genomen. Edoch deze maatstaf ter beoordee ling van den oeconomischen toestand eener plaats of streek is herhaaldelijk gebleken niet de juiste te zijn, daar het tot stand komen van machinale schoenfabrie ken en van stoomleerlooierijen, welke aanvankelijk nog al veel werkkrachten van buiten betrekken, veeleer het bewijs levert dat de malaise op het gebied der schoe nen- en lederindustrie nog immer voortduurt en zelfs iecler jaar nog blijkt toe te nemen. Waalwijk, wij durven het beweren zonder vrees voor tegenspraak, wordt van lieverlede eene fabrieksplaats. Het reeds geringe aantal zoogenaamde kleine bazen neemt nog voortdurend af. Velen, die een ieder gaarne een zelf standig bestaan, een eigen zaak, zij het er dan ook eene van bescheiden omvang gunnen, zullen dit betreu ren, enwij betreuren het met hen, doch wij moe ten, om der waarheid wille, van den anderen kant ook zeggen, dat het in ieder geval veel beter is een goede knecht te zijn tegen een flink weekloon, dan een kleine baas, die, geprest door eene voor hem verpletterende concurrentie, zich genoodzaakt ziet haast onmogelijken arbeid te verrichten, fournituren te verwerken van twij felachtig allooi en in ruil voor dat tobben en worstelen eene winst maakt, die hem van dag tot dag verarmt. De groote schoenfabrikanten voor handwerk verkee- ren door hun ruimeren omzet nog in betere conditie toch blijven ook voor hen de winsten uiterst gering. Wel hadden zij het geheele jaar door te werken, zoo dat zij geen arbeiders behoefden te ontslaan of de loonen te verlagen, doch de bestellingen waren niet zoo groot en talrijk als in 1899. Ook leden velen hunner verliezen door faillissementen in Hol land en elders en hadden nagenoeg allen te klagen over het willekeurige rekken van het crediet door de afnemers. Wat wij hier omtrent de Schoenmakerijen voor hand werk vermeldden, kan ook in hoofdzaak voor die klei nere leerlooierijen gelden, welke nog geheel aan het oude systeem van looien blijven vasthouden. Ook deze zien hun bedrijf langzamerhand door stoomleerlooierijen overvleugelen. Maar toch zijn nog steeds eenige oude gerenommeerde zoolleerlooierijen, geheel of gedeeltelijk- volgens oud systeem, met succes werkende. Het al gemeen oordeel is, dat er altijd behoefte aan dit fa brikaat zal blijven bestaan, maar in mindere mate. Daarom is het'een verblijdend verschijnsel, dat ge noemde stoomleerlooierijen, zoowel als de schoenfa brieken zich in bestendigen bloei en vooruitgang mo gen verheugen en een groot aantal werklieden daar een flink loon verdienen. De hier gevestigde schoenfabrieken en stoomleer looierijen, welke mede een krachtige getuigenis leveren van de energie en het doorzicht der ondernemers, zijn vare modellen, waarvan men de wedergade moeilijk vinden zal. De verhouding tusschen werkgever en arbeider blijkt °ver het geheel uitmuntend te zijn. Wanneer het door Jen minister voorgestelde tarief van invoerrechten ook °p leder en schoenwerk zal zijn aangenomen, vooral als de Regeering daarbij rekening heeft gehouden met Je bescheiden wenschen van den »Bond van Neder- landsche Lederfabrikanten", neergelegd in zijn adres aan de Tweede Kamer, bestaat er gegronde hoop, dat onze beide hoofdindustriën weer zullen gaan herleven cn de buitenlandsche concurrentie met vrucht bestreden kan worden. Dat de kwaliteit van het hand-schoenwerk en het ">er gefabriceerde leder veilig met het Buitenland kan wedijveren, bewijzen de hooge bekroningen, die velen onzer voornaamste industriëelen verleden jaar op de arijsche Tentoonstelling mochten verwerven. Als een rechtstreeks gevolg dier bekroning knoopten sommige exposanten voordeelige handelsrelatiën met buitenland sche huizen en afnemers aan en zagen anderen hun export nog beduidend vermeerderen. In de bouwkundige vakken heerschte het geheele jaar door groote bedrijvigheid. De openbare school, voor welker uitbreiding het hoofd der gemeente zoo kracht dadig- geijverd heeft, kreeg met haar nieuwe bovenver dieping en torens een monumentaal voorkomen, zoodat zij een waar sieraad der gemeente genoemd mag wor den een groote schoenfabriek volgens de laatste eischen ingericht, leerlooierijen met en zonder mechanische toestellen, benevens een aantal winkelhuizen en arbei derswoningen 'kwamen tot stand, terwijl reeds bestaande inrichtingen, zooals b.v. de stoomleerlooierijen en eene Schoenfabriek aanmerkelijk werden uitgebreid. Ook dit jaar zal op bouwkundig gebied alhier arbeid genoeg wezen, daar eene nieuwe Parochiekerk aan de tweede Zeine, nieuwe schoollokalen bij de Eerw. Zusters, een groote looierij, de gebouwen der waterleiding en ver scheidene nieuwe huizen reeds in aanbouw zijn of wel dra zullen komen. Gegronde hoop bestaat, dat door het stichten van genoemde kerk, de gemeente in die buurt zich aan merkelijk zal uitbreiden, te meer, wijl de gebouwen der waterleiding, welker aanleg uit een sanitair oogpunt beschouwd, niet genoeg kan worden toegejuicht, zich mede langs den publieken weg en niet ver over de Zeine bevinden. De firma Van Gend Loos had door de mindere commissies der Schoenfabrikanten van hier en uit de aangrenzende gemeenten voluit niët zooveel verzendin gen als in vorige jaren. De beweging bij het Corres pondentschap der Nederlandsche Bank, alsmede de drukte op het Post- en Telegraafkantoor en het verkeer en goederenvervoer oj» de Staatsspoor namen weer in omvang toe. Verscheidene rubrieken geven dan ook weer aanmerkelijk verhoogde cijfers te aanschouwen. Eene belangrijke toeneming in het personen- en goederenvervoer valt mede te constateeren op de tram lijnen 's-BoschHeusden, grens Waalwijk Tilburg; Waalwijk, geëxploiteerd door de Maatschappij icinau: Hollandais". Met den dag blijkt al duidelijker, welken voorn; ui factor voor Waalwijk's welvaart deze tramlijnen uitma ken, en welke grootere voordeelen voor onze ge: en c zij nog zullen afwerpen, wanneer de verbinding door de Groote straat tot stand gekomen zal zijn, vooral nu onze haven, welke zoo pingen tijd in betreurenswaardi- gen toestand verkeert, binnenkort voor de Scheep- en Stoombootvaart in beteren toestand zal gebracht zijn. De Kamer van Koophandel blijft in deze zaak haar vroeger standpunt handhaven en wenscht dat de Ge meenteraad en de Gedeputeerde Staten, bij welk laatste College thans door genoemde Maatschappij concessie is aangevraagd, weldra tot eene minnelijke schikking zullen komen en de tram met inachtneming der ge- wenschte veiligheidsmaatregelen en op voor de ge meente voordeelige conditiën spoedig door de Groote straat zal rijden. Dan alleen bestaat er ook groote hoop dat onze week- en jaarmarkten weer in haar ouden bloei en levendigheid zullen hersteld worden. De toestand van den landbouw en de veeteelt was dit jaar niet zoo gunstig als het vorige. Door guur en nat weder in het begin van den zomer kwamen verscheidene gewassen, als hooi, aardappelen, graan, enz. niet tot hun recht, zoodat deze producten over het geheel duur waren en de kwaliteit slechts middel matig. De veeuitvocr naar België en elders was ongeveer even groot als in 1899. Veel vee wordt hier tegen woordig gewogen op de gemeentewaag, zoodat deze inrichting bepaald in eene sinds lang gevoelde behoefte voorziet. Nog kwam hier tot stand eene St. Paulusverecniging ter bestrijding van drankmisbruik. Deze vereeniging, welke reeds een zeer groot aantal leden telt, over een eigen gehuurd lokaal beschikt en voor de leden een Spaarbank houdt, zal, naar wij hopen, veel bijdragen tot verheffing van het maatschappelijk en zedelijk peil onzer arbeiders. Verder zouden wij nog kunnen gewagen over den Bond van Lederfabrikanten, dien van Schoenfabrikanten en de Kamers van Arbeid, welke laatste hier eerlang tot stand zullen komen, doch daar over de twee Bon den nog in het vervolg van dit Verslag gesproken wordt en de Kamers van Arbeid nog opgericht moeten worden, meenen wij onze beschouwingen hieromtrent te moeten uitstellen tot het volgend jaarverslag. Van harte hoopt de Kamer, dat zij dan reeds op vele goede vruchten van deze instelling zal kunnen wijzen. Rijksnormaallessen. Uit het verslag omtrent den toestand der Rijksnor maallessen alhier gedurende het afgeloopen schooljaar 19001901 zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. De cursus ving aan op 1 April 1900 met 29 manne lijke en 9 vrouwelijke kweekelingen. In den loop van het jaar werd de cursus verlaten door 11 kweekelingen: 3 van hen kregen de akte als onderwijzer(es) en twee dezer tevens de aanteekening voor de vrije- en orde oefeningen in de gymnastiek, terwijl een reeds vroeger met gunstig gevolg het examen voor nuttige handwer ken had afgelegd 2 slaagden respectievelijk voor gym nasium en hoogere burgerschool te 's-Bosch en zetten hunne studie in die richting voort; de overigen ver anderden van loopbaan. De aan de normaallessen toegevoegde voorbereidende klasse telde aanvankelijk 9 leerlingen, van wie 2 de inrichting in den loop van het schooljaar verlieten. Aan de oproeping tot inschrijving van kweekelingen voor den cursus 1901—1902 werd gevolg gegeven door 8 mannelijke en 4 vrouwelijke tot de normaallessen en 7 voor de voorbereidende klasse. Van de eerste wer den 7 m. en 3 vr. toegelaten de 2 anderen met 6 der laatsten voor de voorbereidende klasse aangenomen. De nieuwe cursus werd alzoo geopend met 31 m. en 8 vr. leerlingen, de voorbereidende klasse met 8 leerlingen. liet aantal leerlingen bleef dus gelijk aan dat van 1899. Het is de Kamer aangenaam wederom te mogen constateeren, dat deze inrichting zich in toenemenden bloei mag verheugen. Terecht wordt haar onderwijs als uitstekend onder alle opzichten geroemd en vindt het steeds meer eene welverdiende waardeering. Teekenschool te Waalwijk, Betreffende de gemeentelijke teekenschool kunnen wij, voorgelicht door het Bestuur, het volgende mede- deelen Over het geheel werden deze, zoo bij uitstek nuttige lessen trouw en met veel vrucht gevolgd. Het aantal leerlingen bedroeg voor dezen cursus 79 bestaande uit 60 voor handteekenen 14 bouwkunde 5 't schoenmakersvak. jammer en onbegrijpelijk tevens mag het genoemd worden, de cursus voor het schoenmakersvak zoo slecht bezocht wordt, temeer daar zoowel practisch als theoretisch onderwijs hier gegeven wordt en men de schoenmakerijen voor de hoofdbron van Waalwijks in komen, bloei en wèlvï ivaart mag nouden. ue commissie spreekt dan ook volmondig haren ensch g dat heeren schoenfabrikanten, ook in hun eigen zullen gaan begrijpen, hoe nuttig en voordeelig deze cursus is voor hen, die hem goed gevolgd hebben. Dank zij nieuwe maatregelen werd deze cursus trouwer bezocht dan de vorige, de orde was uitstekend en allen maakten goede vorderingen. De prijsuitdeeling, die gehouden werd in tegenwoor digheid van het Dagelijksch Bestuur, de Commissie en vele ingezetenen, was een nieuwe spoorslag voor H.H. Bestuursleden, leeraren en leerlingen om hunne taak in de toekomst met dezelfde ambitie en nauwgezetheid te vervullen. Toch zou de Commissie gaarne zien, dat bij eene volgende prijsuitdeeling Waalwijks publiek wat meer belang stelde in het bezichtigen der geleverde en be kroonde teekeningen en in het bijwonen der prijsuit deeling. Een woord van dank mag zeker niet onthouden worden aan het Bestuur, dat herhaalde malen en corps en afzonderlijk de school bezocht, en hierdoor zeer veel heeft bijgedragen tot den bloei en den vooruitgang onzer teekenschool. Fabrieks— en Ilandwerksnijverheid. SCHOENMAKERIJEN. het eindelijk over de algemeene prijsverhooging van het schoeisel eens en werd het percentage vast gesteld. Om de gewenschte eenheid en samenwerking tusschen de fa brikanten onderling te laten voort bestaan, werd tevens besloten een Bond van Schoenfabrikanten op te richten. Den 23sten April 1900 kwam die vereeniging onder den naam Alge meene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten1 in Waalwijk tot standhare statuten zag zij goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 27 Juli 1900. Deze Bond, welke bij het einde des jaars ongeveer 200 leden telde, stelt zich ten doel>Het behartigen der belangen van het Schoenma kersvak in den uitgebreidsten zin des woords." Door alle gewettigde middelen, als: het stichten van' af- deelingen, het houden van congres vergaderingen, het uitschrijven' van prijsvragen, het steunen van vakon derwijs, enz. tracht zij dit doel te bereiken. Voorzeker was de oprichting van zulk een Bond voor de schoenindu strie van zeer groote beteekenis en tevens een flinke stap op den weg, die tot vooruitgang of ver betering leidt. Doch wij vermel den het met innige spijt de Bond vond geen unanieme instem ming bij de fabrikanten en vele zijner leden bleven niet consequent in de handhaving der cenmnal ge nomen besluiten. De hoogere prij zen, die na veel strijd, eindelijk- van de groote afnemers in Holland c en werden, liepen van lie verlede terup* en toen eindclfik. De toestand der Schoenmakerijen was in het afgeloo pen jaar over het geheel niet zoo gunstig als in 1899. Door de voortdurende prijsverhooging der huiden in de tweede helft van 1899, zagen de leerlooiers zich verplicht hunne artikelen met 5, 10, ja zelfs 15 te verhoogen. De eersten, die den terugslag en de na tuurlijke gevolgen dier prijsverhooging moesten on dervinden, waren de schoenfabrikanten. Te meer moest die verhooging, hoe billijk en gewettigd overigens, hen pijnlijk aandoen, wijl ook bijna alle fournituren, die uit het Buitenland betrokken moeten worden, gelijktijdig aanzienlijk duurder werden. Hierdoor was het voortaan onmogelijk, vertrouwd Schoenwerk te leveren aan de prijzen van voorheen, welke toch reeds, om der concurrentie wille, zoo laag mogelijk gesteld waren. Om deze reden sloot 1899 voor de schoenindustrie, die in onze streek aan duizenden arbeiders werk en brood verschaft, niet zeer bemoedigend en met weinig hoop op verbetering voor 1900. Om aan den onhoudbaren toestand en de wanver houding tusschen den prijs der grondstoffen en dien van gefabriceerde waar een einde te maken, werd, op het voorbeeld der Nederlandsche leerlooiers, ook door de schoenfabrikanten in Januari 1900 te 's-Bosch eene vergadering gehouden. Na lange discussie werd men j tengevolge eener nog ai Dcciiuüencie daling in de buitenlandsche schocn- fournituren, eenige fabrikanten, voor namelijk diegene, welke in praktijk brengen van iJgedwon geil winkelnering" zich met kleinere winsten kunnen tevreden stellen, concessies begonnen te doen, zagen de overige fabrikanten, tot instandhouding van hun bedrijf, zich weldra verplicht, eveneens de prijzen aanmerkelijk te reduceeren, zoodat reeds in betrekkelijk korten tijd de aanvankelijk zoo toegejuichte prijsverhooging eene utopie bleek te zijn. Desniettegenstaande vertrouwen wij dat genoemde Bond onder zijnen ijverigen president, den heer W. Travaglino uit Dongen, goede vruch ten zal afwerpen. Tengevolge dier verhoogingen in het begin des jaars, betrokken de afnemers slechts in zeer kleine kwan- turns. In geen jaren dan ook zijn er, over het geheel, minder orders opgegeven en uitgevoerd dan in 1900. De winsten op het handwerk zijn thans zoo bijzonder klein, dat men zich af moet vragen, hoe het mogelijk is, dat zij, die op geen grooten voet werken, hun bedrijf nog kunnen handhaven. Men kan het haast niet gelooven en toch is het, helaas maar al te waar, dat door de meeste fabrikanten, op een paar fijne bottines gemiddeld niet eens ƒ0.25 zuiver verdiend wordt. Groote massa's maken dus alleen den arbeid nog eenigszins loonend, redenen, waarom de Schoenmake rijen steeds meer machinaal gaan werken. De kwaliteit van het hand werk gaat nog immer vooruit en dat onze fabrikanten wat netheid en soliditeit aangaat, met het Bui tenland kunnen concurreeren, be wijzen de hooge bekroningen, die verscheidene onzer voornaamste industrieelen op de Parijsche Ten toonstelling, dien vreedzamen we reldwedstrijd, mochten verwerven. Be Echo van het Zuiden en Courant,

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1