1111 MONOPOL - THEE Oe Zuid-Afrikaansche oorlog, Dp den Drempel van het Paradijs, robeert de lekkere Theod. WESSELS, S« A WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. China. BINNENLAND. ROTTERDAM Verkrijgbaar bij den Heer Verkiezing voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bekend, dat op Dinsdag den 25n Juni a. s. de verkiezing zal plaats hebben van 3 leden 'voor den gemeenteraad ter vervulling der plaatsen ivan hen, aie roet den volgenden eersten Dinsdag van September aan de beurt van aftreding zijn; dat de stemming en herstemming tor zake. zoo noodig, sullen plaats hebben op 2 en 10 'Juli eerstkomende; dut op den dag der verkiezing ter Secretarie dezer gemeente bij den Burgemeester, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur opgaven van candidaten kunnen worden in geleverd, en dat formulieren daarvoor ter Se- iretarie verkrijgbaar sijn dagelijks tusschen 9 ';n 12 uur voormiddag. Waalwijk, 8 Juri 1901. De Burgemeester voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN. Het Engelsch legerbestuur blijft steeds /oortgaan de zaken half of geheel onjuist /oor te stellen en de verslaggevers in het jorlogsgebied doen daarin recht hartelijk nee. De schuld schijnt bij Kitchener minder e schuilen dan bij de heeren van het War- Dffice te Londen Kitchener althans heeft nu veer tegengesproken het bericht vau waai iet komt is nu al zéér duister dat com naudant Beyers' convooi bij Warmbath is 'erslagen met verlies van 39 dooden en alle jrovisie. Een ander bericht 't kwam uit Stander- on meldt dat in den zak van een gesneu- /eldeu Boer een proclamatie van Botha was jcvonden, waarin deze mededeelt dat lij niet meer instaat voor elkeu Boer, die .ich vóór 10 Juni niet heeft overgegeven ran de Engelschen Zou nu werkelijk één behoorlijk Engelsch- nau zoo'n lompe leugen gelooven. In het Lagerhuis heeft de afgevaardigde tolonel Lee, denkelijk wat vau streek door le vele valsche berichten aan minister Irodrick gevraagd, wat er waar was van het jericht, dat de Boeren te Viakfoutein in oelen bloede twee officieren van de artillerie loodschoten, omdat deze weigerden hun de verking der kanonnen le toonen. In antwootd op de vraag las de minister :en telegram voor van lord Kitchener, vaarin deze het verhaal tot leugen stem- ilelt. Dadelijk stonden een aantal afgevaardig- len klaar, om den minister te vragen, wat iij voornemens was tegenover het versprei— Sen van dergelijke leugens te doen, maar zij varen niet aan het rechte kantoor. De hee- en Robertson, Roberts, Dillon en Labouchere leden viaag op viaag, om een bepaald ant- voord te veikrijgen, maar de heer Brodrick intwoordde met frasen en algemeenheden en lij al te zeer in het nauw werd gedreven, lam de minister vau het machtige rijk zijn oevlucht tot het gebruikelijke redmiddel der :inderen hij verklaarde, dat de Boeren ook eugens rondstrooien. En ziju aauhangers uichten hem toe. Generaal Frensch is in Kaapkolonie bezig net de leiding der werkzaamheden. Daar lebben, volgens de berichten, bij Diepfon— ein (N. W. van Baikly East) de Engelschen ;en convooi aangegrepen on 20 Boeren met 63 paarden gepakt enz. Hier voerde Kreut- 37. Voorwaar, het oordeel waa over haar uitge broken xij moest dit raedesleepen door haar verwelkt dor leven, al» straf daarvoor dat zij ien raad van de slang had gevolgd en een blik n het paradijs had geworpen, waarvaD de poorten Voor haar waren gesloten. Manon was er uit ■zeiaagd geen weg voerde er heen terug. Maar «at waren schande schaamte,in vergelijking met ie gedachte, dat zij Raimond Bruuneck had be drogen 1 Manon snikte en rilde koortsachtig. Maar nog kon zij iets goedmaken - zij was het aan hem, den streng aan de waarheid houden den man, verplicht zij schudde de n.chtmcr- rie die zich van haar brein trachtte op te werken van zich af en begon; „Ik ken den man niet maar ik heb hem eens gezien, het was op 'stem klonk vreemd, lederen klank was er uit geweken.^ niet zcggen dat u te M hebt gewoond De rechter scheen weinig geloof aan de geopperde bewering te slaan .Wat die mijnheer heeft gezegd is waar, woord ■voor woord waar.' Zij brak at' want er was iemand naast baar komen staan, die haar bij de •hand vatte en op gesmoorden to in zeidc: «U bent ziek en weet niet wat u zegt. U moet uitgeput zijn verzoek om uitstel.' Het was assesor Buchall, die tot haar had gesproken. Zii voelde den vriendenraad meer dan dat zij hem begreep maar zij volgde dezen niet op, doch herhaalde nog eens al les is waar.' I Heet u, zooals Schmidt beweert: Manon kilter? en draagt u uwen tegcuwoordigen naam °nrjahUook ^dat is waar slechts het geld, het /erroóedan omtrent dc herkomst van liet geld, 3 °AhYSMijnheer de president, misschien wilt u le'juffröaw dan wel vragen, waar zij dat ver- zinger de Boeren aan. Verder hebben de Engelschen bij Ruigvallei een Boerencom— mando aangevallen en 22 gevangenen ge maakt. De Boeren hadden 3 dooden en vele gewonden. Wat Kreutzinger betreft, zou eenjdeel van den buit uit hei door dien Boerenaanvoerder veroverde Jamestown afkomstig zijn. Het is vandaag 21 maanden geleden, dat de oorlog uitbrak, een oorlog, die we mor gen er heden nog wel eens aan herinneren volgens Engelsche berekening zoowat 9,000,000 zou kosten, 500 menschenleveus zoude eischen eu op Kerstdag 1899 zoude bekroond worden door een plumpudding- feest te Pretoria. Den feitelijken toestand, zoo als die heden is, behoeven we niet te schil deren iedereen mag geacht worden nu wel te welen hoeveel millioenen er zijn uitgegeven, hoeveel duizenden Engelschen er onder of op den Zuid—Afrikaanschen grond tot stof zijn wedergekeerd, en hoever de Engelschen van elke aanleiding tot feestvieren nog af zijn.' Met zekere virtuositeit en in elk geval zeldzame hardnekkigheid zorgen de Engelsche regeering en de Tory—pers, dat er steeds iets is, wat het publiek bezig houdt en wat geschikt is het toenemend wantrouweD, de eenige variant op de inderdaad merkwaardig groot geworden apathie van het Engelsche volk te s uiten. Nu en dan komt de regee— zelf met een officieele verklaring van groote Boerenveiliezen of Britsche zegepralen maar zijn dc vei halen te gewaagd, dan wordt de pers er voor gespannen, wier prestige er blijkbaai minder op aan komt dan dat van een Brodrick of een Chamberlain. Van de Wet heeft de telegraaf ons nu ook eindelijk weer een bericht gebracht en wel alleszins bemoedigend, u.l. dat hij met niet minder dan 1000 man zich in den Gaslrand heeft genesteld. Deze strekt zich, zooals het telegram zegt, teu zuiden van den spoorweg Potchefstioom uithij begint even ten noorden van Fredcrikstad en buigt zich den noord west waarts met een flauwen boog om te eindigen bij Eisburg, ten zuiden van Johan nesburg, v/aar aan de andere zijde van den spoorweg zich dc Suikerhoschrand, loopende in de richiing van Heidelberg, uitstrekt. De Gatsraml is eeu uitmuntend operatie—terrein voor de Boeren, waarop, na den overtocht van de Vaal door de Engelschen in Mei 1900, groote verwachtingen voor de verde diging weiden gebouwd in republikeinsche klingen verwachtingen, wier verijdeling minder aan overschatting van de militaire beteekenis van den Gatsratid waren toe te schrijven dan wel aan de desorganisatie der Boerencommando's in die dagende vrij algcmecne paniek en vele andere oorzaken, die bekend mogen wordeu geacht. De Wet's bezetting van deze uitmuuteude stelling met een flinke legermacht is van te meer belang omdat zij, door de la Rey's aanwezigheid ten noorden in de bergachtige streek tusschen den Watersraud en de Magaliesbergen, de Engelschen tusschen twee muren plaatst en deze moeite zullen hebben zich in westelijk Transvaal te handhaven. De Wet's overkomst uit O. V. S. ver leent bovenciien nog meer relief aan het succes bij Viakfoutein, door de Boeren ongetwijfeld zij het dan ook teu koste van vrij ernstige verliezen, behaald. BERLIJN, 10 Juni. Het bericht van een der ochtendbladen dat verschillende mogend heden, waaronder ook Duitschland, met goedkeuring van Koning Eduard haar be middeling in den Zuid Afrikaanschen oorlog zouden hebben aangeboden, wordt iu amb telijke klingen geheel onwaar genoemd. Met name is het verhaal dat Koning Eduard in een piivaat schrijven aan Keizer Wilhelm zijn wensch tot bemiddeling had kenbaar gemaakt, een verzinsel. Koning Eduard denkt er niet aan, dien wensch uit te spreken, en Duitschland zou alleen zijn bemiddeling aan bieden, indien de beide oorlogvoerende par tijen daaiom verzoeken. Lord Kitchener meldt uit Pretoria,van he den Maandag, dat het aantal Boeren gedu rende de vorige maand gedood, gevangenge-* nomen of onderworpen, 2640 bedraagt, ter wijl tusschen den lsten eu den 6en Juni gedood zijn 26 Boeren, gewond 4 en gevan gengenomen 409 terwijl er zich 33 hebben mogen vandaan heeft gehaald, als mijne ver moedens onjuist rijn geweest!» viel Schmidt in. /(Ik heb niets meer te verliezen en wil ook niets meer verbergen de vader van Lucy von Stamm heeft mij op den dag der begrafenis zijner tante, die ik tot aan haren dood heb opgepast, een klein kapitaal geschonken.v „Houd op, ik verzoek het u dringend», fluis- Buchhall ontroerd. Maar Manon zag niemand in de zaal, hare oogen waren door tranen verduisterd slechts |ieiü alleen, wiens hart zij had gestolen en die zich zoo plotseling en ruw van haar had utgewend, ulsof de veiachting hem dreigde te doen slikken. ,Ik wil niets veriwijgen,, ging zij hartstochtelijk voort, zij legde toch voor hem, den bleeken ernsligen man, de bekentenis af, voor niemand anders 1 En Brurineck Deze stond over de akten heen- gebogen, als ging hem de geheele zi3k geen zier aan slechts zijn hand, die schoone, bleeke hand, vatte den kant van de tafel en beefde koortsachtig. De rechter van instructie wendde zich af Het was hem niet duidelijk of Manon in verwarring of uit wederspannigheid zoo sprak. „Mijnheer de rijksadvocaat, ik ben gereed, doe uw plicht., „Door de bekentenis van mejuffrouw Manon Ritter is er een nieuw gezichtspunt in liet ge- tuigenverl oor gekomen, ik stel voor het verdere verhoor te verdagen, omdat de moeten beginnen identiteit van geuoemde dame vast te stellen.» Bruuneck streek met zijn hand over het voor hoofd. Wilt u ook deze dame niet in voorloopige hechtenis laten nemen „Neen," antwoordde Bruuneck, op harden toon Een algemeene uitroep vau schrik weerklonk in de huisgang. Emmy von Huber in hechtenis, beschuldigd van moord, met voorbedachten rade, op Arailie Wullbradtl ,'t Is ongehoord 1* jammerde de directrice. „Mijn huis staat nu voor altijd in een slechten naam dat overleef ik niet 1' Kitty bracht hare meesteres naar haar kamer, waar zij krampachtig snikkend, in elkaar zakte. Liliy en Daisy de Heeser. probeerden bij het algeinecne tumult, Manon de hand te drukken „Wij zullen, om opzien te vermijden en om den verachuldigden eerbied niet uit het oog te overgegeven en het aantal vermeesterde geweren 651 bedroeg, dat der pakken auimu nitie 115.500,dat der wagens 120 en dat der paarden 4000. Men zou zoo denken, dat generaal-veld maarschalk Vou Waldersee nu hij van het ooilogstooneel is weggereisd, weer een simpel Duitsch ceiebriteitje zou worden als voorheen. Zoo zal het nog niet geschieden Waldersee, die Zaterdagmiddag in de Ja— pansche haven van Kobe aangekomen en onmiddellijk doo>gereisd is naar Tokio, de hoofdstad van het i ijk van den mikado, die hij Maandag heeft bereik', schijnt volgens sommige Berlijnsche bladen bestemd te zijn, om, voor hij in Europa terugkeert, Duitschlaud vergoeding te verzekeren voor zijn moreele nederlaag in China. Het heet, dat de maarschalk in opdracht heeft gekre gen er Japan toe te brengen, het voor Duitschlauds belangen in Cluna op te ne men tegen alle mededinging, in ruil voor welk doen Duitschland aan Japau dan zekere voordeden zou verzekeren. De raadslieden van den mikado echter zijn voorzichtige en beraden mannen, die niet over ijs van één nacht gaan en zi' h dus niet zullen steken in een overeenkomst, die Japan openlijk met Rusland in onmin zou brengen. De jongste botsingen tusschen Fransche en Engelsche soldaten te Takoe zijn Maandag het onderwerp geweest van officieele ver klaringen in het Biitsche Lageihuis. Namens de regeering verklaarde lord Ham ltou op grond vau een rapport van generaal Gaselee, den bevelhebber der Engelsche troepen in China: „Een botsing is ontstaan met Fransche soldaten, die ontevreden waren over de sluiting, door de Engelsche militaire politic, van een slecht befaamd huis. Vijf Engelsche soldaten werden gewond, 3 Fransche solda ten gedood, 4 Fransche, 3 Duitsche en 2 Japansrhe soldaten gekwetst. De politie had veel geduld gehad en had eerst vuur gege ven, toen zij er tot eigen veiligheid toe ge noodzaakt werd. De Duitsche politie en de Japansche wacht verleende hu'p aan de En gelschen.* En da', zijn de beschavers WAALWIJK, 12 Juni 1901. Examen! Met genoegen kunnen we mededeelen, dat onze dorpsgenoot de -heer Jan van Gils gisteren II Juni met goed gevolg aan de stedelijke universiteit te Amsterdam, het candidaats-examen medicijnen, heeft afgelegd. Den geslaagde onze hartelijke felicitaties. Raadsvergadering. Donderdagavond, 13 Juni a. s openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, des nam. ten 68/4 uur. Aan de orde I. Vaststelling toelage aan de commissie tot wering van schoolverzuim. II. Vaststelling kohier van den Iloofde- lijken omslag over 1901. Afd. Waalwijk, Baardwijk en Bcsoijeti vau den Alg. Ned Bood vap Schoenfabrikanten. Maandagavond ten 9 uur werd op de zaal Musis Sacrum* alhier door bovengenoemde afdeeling ecne propaganda-vergadering ge houden. Waren dergelijke vergaderingen in Baard wijk en Besoijen goed bezocht, in Waalwijk- schitterde het giootste gedeelte der schoen fabrikanten weer door afwezigheid, de op komst was natuurlijk weer zoo treurig mo gelijk juist of 't hier hun belang heelemaal niet gold. Niettemin was de vergadering zeer geani meerd en het hoofdpunt was wederom, na een woord van den Voorzitter en de notulen der vorige vergadering, het tarief van invoerrechten. Het concept-adres dat opgezonden wordt aan het Hoofdbestuur van den Bond van Schoenfabrikanten en dat verliezen freule von Huber, hier tot nader order, in kamerarrest houden, totdat het onderzoek verder is gevorderd,» stelde de president voor. Brunneck knikte toestemmend. Buchhall droeg den politieagent op, die in de deur had post gevat, voor de deur van de in hechtenis genomen dame de wacht te houden. De assessor zelf geleidde de, thans in vertwijfeling geraakte Emmy daar heen. „Kan ik den handelsreiziger van den firma Lamprecht laten gaan?' vroeg de commissaris, terwijl hij iets dichter bij de tafel trad, waar achter Brunneck nog steeds stond, Vol welbehagen over zijn vollen baard strijkend, had de reiziger rustig de geheele verwarring aangezien, maar was toch n.eer en meer tot de deur genaderd, om daardoor te kunnen ver dwijnen. „Schmidt herhaalde Brunneck en detoornader zwol op zijn voorhoofd. Hij richtte zich in zijne volle lengte op en liep om de tafel heen. „Jörge von Seefeld in naam der wet, gij zijt mijn arrestant le Brunneck wenkte met de hand den gerechtsdienaar, om op zijn hoede te zijn en werkelijk wanneer de commissaris en Buchhall, die juist terugkeerde er niet bij hadden gestaan, dan zou de vermetele schurk toch noch zijn ontsnapt. Assessor Buchhall was sterk als een reus en scheen niet geneigd den geiueene vent te laten ontvluchten. Het was een waar gebrul, dat de vermomde, door Brunneck echter dadelijk herkende, Seefeld uitstiet hij vocht als een leeuw tegen de sterke mannenarmen, die hem omklemd hielden. „Heidaar wat is daar te doen?,, De rechters overstelpten elkaar met vragen, zij waren een en al verbazing, toen Brunneck hen, in vluch tige omtrekken, eeu beeld van den misdadigen man ontwierp: „De maat zijner zonden is einde lijk vol hij zelf staat hier op deze plaats onder een valschen naam; zoo woordelijk als hier, is wel nooit bewaarheid de spreuk wie voor een ander een kuil graaft valt er zelf in.' „Wat wilt u van mij schreeuwde de han delsreiziger terwijl hij woest in het rond sloeg. „Een oude rekening vereffenen, Jörge von Seefeld,* „En u wie bent u?' „Zon ik werkelijk geheel uit uw geheugen oen protest inhoudt tegen het voorstel vanj den Bond van Ned. Lederfabriknntcn, werd nogmaals besproken en algemeen goedge keurd. Nog werd door den Voorzitter erop gewezen, dat het hier gold het belang van alle schoenfabrikanten, de krachtige bestrijding van een voorstel dat hoogst nadeelig, ja zelfs doodend kan zijn voor de geheele schoenindustrie. Daarom vond hij het ook zoo onbegrijpelijk dat men dit allen niet begreep en allen zich in deze zsak niet rast aaneensloten om het doel te bereiken. Do afdeeling zal niettemin flink op den ingeslagen weg voortgaan, zich in 't geheel niet laten ontmoedigen. Verschillende punten als lage verdiensten voor maatwerk, verhouding tusschen patroon en werkman, kwamen nog ter tafel en zullen voor latere bespreking voorbereid worden, om tot dusdanige regeling te komen die en voor patroon maar ook voor de knechts tot meer voordeel* zal leiden. Nog werd besloten maandelijks Bestuurs vergadering te houden. Eerste Steenlegging Nieuwe Kerk. Morgen zal met groote pleohtigheid de eerste steenlegging geschieden aan de in aanbouw zijnde kerk van den II. Antouius, over 't spoor, door den ZeerEerw. heer Pastoor der nieuwe parochie. Om 9 uur eene plechtige H. Mis en daarna de steenlegging waarhij ook 't koor der nieuwe kerk eenige nummers zal doen hooren. Zeer zeker zullen vele belangstellenden de plechtigheid bijwonen. Dollandsehe Buurtspoorwegen. Belgische Naaml. Venn. Hollandsche Buurtspoorwegen, (42 KM.) Mei 1901 (aantal reizigers 31,467) op brengst f9515.49. Gevonden. Op het bureau der maréchaussee is ge deponeerd eenig zilvergeld, op de straat alhier gevonden en bij den wachtmeester door den eigenaar terug te bekomen. Ontvreemd. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben tot nog toe onbekenden bij den schoenmaker Frans Kipping alhier een par tijtje leder ontvreemd ter waarde van vier a vijf gulden. De politie is er mede iu kennis gesteld. Berichten Wij lezen iu de N. R. Ct. van Maandag Nader verneemt men, dat van de schade, door den brand te Waalwijk veroorzaakt, groot f 45.000, er zeker f 40.000 door assurantie is gedekt. Raden, raden, wat is dat Provinciale Staten, Friesland. De uitslag der stemming voor de Provin ciale Staten is dat voor alle vijf vacatures herstemming plaa's heeft tusschen 5 liberalen 4 antirevolutionairen en 1 Katholiek. Uit de Hofwereld. Uit Schwerin. Over het avondfeest, dat dc groothertog zijn gasten heeft aangeboden in den burcht- tuin, die terrasvormig het slot op het eiland omringt, schrijft de particnliere correspondent van het Handelsblad het volgende: „Bij het begin was het weder als geknipt, de hemel was bewolkt en de temperatuur zeer zacht, juist geschikt voor het verblijf in de open lucht en voor de verlichting. Reeds voor half negen verzamelden zich om het sloteiland de vele booten met lam pions en de stoomhooten, welker opvarenden wegens het feest een soort corso wilden houden en die een schitterende omraming vormden. In de boomgroepen, de boschjes de gorten en lanen van den tuin glansden weldra honderden lampions, die als schit- zijn verdwenen Het is waar de Heidelberger tijd licht ver achter ons.' „Brunneck werkelijk Brunneck P* Alle kleur week van het gelaat van den boosdoener. "Als ik dat had geweten;, mompelde hij grimmig. De gerechtsdienaar had een wagen gehaald: na kort beraad besloot men den intusschen geknevel- den Seefeld daarin naar de gevangenis te voeren. „Die gemeenheid schreeuwt om wraak,, riep de man, dol van woede, die het noodlot bereikte, juist terwijl hij over Manon triompheerde. Als een razende stiet hij om zich heen en verzette zich tegen zijne inhechtenisneming, doch de doch de meerderheid der politieagenten over meesterden zijn tegenstand, De nieuwsgierigen, die zich voor 't pension Wullbradt hadden verzameld, verstrooiden zich, toen d3 heeren van het gerecht in verschillende wagens wegreden. Brunneck en assessor Buch hall waren alleen achtergebleven, om da proto collen over de plaats gehad hebbende inhechte nisnemingen in orde te maken. Buchhall schreef en Brunneck dicteerde somtijds pauzeerde hij bijzonder lang, terwijl hij tegen het venster stond te leunen en naar buiten keek. De assessor zat wachtend op zijn pennenhouder te kauwen en beschouwde den in gedachten verzonken man, die er heden bijzonder ontsteld uitzag. „Assessor Buchhal, hebt u zich overtuigd, dat freule von Huber behoorlijk wordt bewaakt?' „Ja, zij bevind zich in hare kamer en de gen darme daar voor, zij kan met niemand spreken. Juffrouw Manon heb ik, half bewusteloos, op haar kamer gedragen, zij is Brunneck wenkte afwerend met de hand hij wilde niet» hooren. „Bent u klaar met het werk vroeg hij na een poos. „Nog niet ten volle.' „Werk dan, naar het schema van het andere protocol voort; ik wil juffrouwRitter op zoeken, om haar een vraag te stellen,* zeide hij op zwaarmoedigen toon. Buchhal keek tamelijk verwondeid, dat het niet aan hem werd opgedragen om die gewich tige vroog te doen. Manon had het kloppen op hare deur werk tuigelijk beantwoord zij had ieder ander eerder dan Brunneck verwacht, daarom staarde zij hem aan, alsof haar geest afwezig was, terende bloemen afstaken tegen het donkere groen, liet gezelschap kwam langzamerhand hijeen en hield zich op het groote terras voor h<-t breede perron op, van waar men op de. booten met Imn duizenden lantarens neerzag als op een lichtend bloemen meer. Ook de tegenover liggende oever van het schiereiland MarstalI en van Kalkwerlen straalden in het licht, vooral de booten. Huizen van de roeivereenigingen aan de stadzijde, vanwaar men het beste gezicht had op het panorama, waren door eer. kijk grage menigte dicht bezet. Ongeduldig zag men over het meer in de richting van Rabensteinfeld, vanwaar een hel schitterende ster gestadig naderde. Dit was het licht van de boot, die de Koningin en prins-gen aal en groothertogin Marie overbracht. Toen de boot ter hoogte vau de villa aan het meer was gekomen, werd aan de slottoren een teeken gegeven, en onmiddellijk sprongen uit het meer groene Beiigaalsche vlammen op, van de tinnen en de vele vele balkons lichtte helderrood, schilderachtig omlijnend de wonderschoonste omtrekken van het kunstig bouwwerk. De barkas van den groothertog, die tot dusver tusschen de booten had heen en weder gevaren, en overal levendig was toe gejuicht, was intusschen de Koningin tege moet gestoomd, en geleidde de boot naar Na de lading begaven zich de vorstelijke personen op het balkon boven de grot, die ver in het meer vooruitsteekt en genoten vandaar den aanblik van het bonte tooneèl beneden. Daar lagen de verlichte booten in groepen, groote platte rivierbooteu, in lage lijnen, getooid met guirlandes van lampions, en op den achtergrond straalde dc feestverlichting der bootenhuizen. Weldra steeg midden uit het meer een vuurpijl op, hen teeken dat het vuurwerk zou aanvangen. Dit werd afgestoken aan den oever van Kalkwerden, en was met bijzondereu smaak ineengezet. Het bestond uit zeventien nummers, waaronder zeer mooie, als een bowegend watervuurwerk met fluks rondzwemmende eenden,, een bij enzwerm, heerlijk schoone bloemenkorven. Japansche kogels, mozaïeken, staartsterren, rozetten, enz. Het slotnummer dat hijzon der werd toegejuicht, toonde een schitterend samenstel van kruis, anker en hart (geloof, hoop en liefde) met terzijde de letters W. en H. in violet, en een gouden kroon. Het publiek was over dit nummer verrukt, maar ongelukkig begon het toen te regeuen, waardoor de stemming spoedig werd afge koeld. Reuter seint uit Oldenburg Koningin Wilhelmina en prins Hendrik der Nederlanden zijn Maandagavond te half zeren te Oldenburg, aangekomen voor een bezoek aan het Hof aldaar, dat tweedagen zal duren. Na aan het station ontvangen te zijn door den Groothertog van Oldenburg, hebben de vorstelijke personen zich naar het paleis begeven. De kroonprins van Siam zal opzijn reis door Europa in het laatst dezer maand ook een bezoek aan Nederland brengen en alsdan door H. M. de Koningin wordeu ont vangen. H. M. de Koningin Moeder is Maandag avond kwart voor 9 aan de halte Soestdijk aangekomen, waar zij werd opgewacht door de burgemeesters van Soest en Baarn, door dr. Greidanus, hofarts te Baarn eu baron L R. Taets van Amerongen, kamerheer. H. M. was vergezeld door freule van de Poll en jhr. van Tets, kamerheer. Bij de aankomst op het Paleis werd de Koninklijke standaaid geheschen. Op het bordes werd de Koningin opge wacht door jhr. vau Weede, hofmaarschalk, en den heer Groeneveldt, intendant. Te Soest eu Soestdijk wapperde ove al de driekleur. Paul Krugcr. President Kruger is Maandagvoormiddag onveiwacht uit Hilversum in Den Haag aan gekomen. ui wm—m i im ■in t „Ik heb nog eenmaal de gelegenheid te baat genomen om u te spreken, het zal de laatste maal zijn.' Hij draalde, alsof hij hare toestem ming verwachtte. Zij bleef stom en liet, schuldbewust, haar hoofd diep op de borst zakken. „Ik wil, dat u vrij zult zijn daarom heb ik geweigerd u in hechtenis te laten uemen. Ik sla geen geloof aan Emmy's verklaring u hebt de waarheid gesproken niet waar?' „Even goed, alsof ik voor Gods rechterstoel stond.' „II kunt nog heden vertrekken. Wilt u mij beloven, om, wanneer uwe tegenwoordigheid som» noodig mocht zijn er kon »oms iets in den loop van het proces gebeuren, wat dia noodig maakt dadelijk aan de oproeping ge hoor te geven, zoodra u die ontvangt „Ja, dat belool ik u.» „Goed. Stel u met een advocaat in verbinding, die u vertegenwoordigt en voor uwe rechten optreedt fn die u met elke verandering op de hoogte brengt mogelijk is het, dat er in 't geheel geen aanklacht wordt ingedienddoor bemiddeling van dezen zult u eventueel ook de dagvaarding ontvangen.' Gedurende de laatsto woorden, was hij de deur genaderd. Met een zwakken gil, zonk zij op de knieën. „Ga niet niet zoo van mij heen ik smeek het u 1' Bange vertwijfeling lag op haar gelaat te lezen, hare stem streed met de tranen, die zij met geweld trachtte te weerhouden. „Sta op, juffrouw Manon, wat ik u verzoeken mag, sta op. Er val' niets meer goed te maken U hebt wreed jogens mij gehandeld, veel wreeder dan u denkt 1 En dat. is nooit weer te herstellen, wat u ook in het werk zoudt willen stellen om het weer goed te maken. Wanneer u vertrouwen in mij had gesteld wanneer u hadt gesprokengisteren nog of heden, in plaats van het besluit te vormen mij heimelijk te ver laten, hoeveel zou mij dan niet gespaard zijn gebleven 1 Ook hij scheen aangedaan toen hij sprak. „Het ging mijne kracht te boven ik bemin de u tot in het waanzinnige. Wees niet zoo on uitsprekelijk hard en meedoogenloos, is er nog niet een greintje gevoel in uwe borst, dat voor mij spreekt (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 2