Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. MONOPOL - THEE lp den Drempel van het Paradijs, De Zuid-Afrikaansche oorlog, ANTOON TIELEN, Theod. WESSELS, Uitgever: even voordeelig als smakelijk. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. BINNENLAND. WAALWIJK. ROTTERDAM Verkrijgbaar bij den Heer WAALWIJK. ci! Lugstnatsehe Courant, Dit 131 ad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o 11 n a m e n t s p r ij s per 8 maanden F 0.75. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. IJ-LLi'Ll.MHiJ i !L. Schutterij. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend Dat de Commissie, ingevolge art. 15 der wet, belast met het onderzoeken nopjiio de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der Schutterij zit ting zal houden op Maandag den 22 Juli eerst komende, des vooi middags om 11 uur, ten raad- huize alhier. De belanghebbenden worden uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet gevorderd, 3 dageu te voren, ter Secretarie alhier over te leggen. En opdat niemaud hiervan eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt wuar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, den 14 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DEll SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat, evenals voorgaande jaren, gedurende de kermisdagen aldaar, beginnende Zondag 14 Juli 1901 en eindigende Zondag daar aanvolgende, de kramen, spellen en tenten enz. moeten gesloten zijn des avonds om e 1 f u u r, met uitzondering van open mallemolens en schommels, die om tien uur gesloten moeten zijn dat al de genoemde inrichtingen moeten ge- iloten blijven van genoemd uur af, tot des mor gens zon sopgang; dat op de Zondageu bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn dan des n a- middags om 3'/2 uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het ver- bodeu is op de openbare straten en pleinen met geld of eenig basardspel te spelen, ulsmede iets te vertoouen of ten gehoore te brengen, wat tot rustverstooring aanleiding kan geven. Waalwijk, 12 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Inrichtingen welke ge vuur, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlugen van M. Visser te l'apendreclit en J. Smit te Oud-Beierland, strekkende ter beko ming van Vergunning om in gebouwen stBaude alhier op perceel, kadaster seclie B. no. 909 te plaatsen 4 stel porapmacliines welke gedreven zullen worden door stoom, waarvoor 2 stoom ketels zullen dienen respeciievelijk van 12 en 14 paardenkracht en zulks ten behoeve van eene aan te leggen drinkwaterleiding. Op Dinsdag, den 30 Juli 1Ü01, des voormiddags te elf uren, zal op het gemeente huis gelegen heid bestaan om bezwar en tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeenle kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 16 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de herbergen en tapperijen gedurende de kermisdagen, beginnende Z o n- d a g 14 J u 1 i 1901 en eindigende Zondug daar aanvolgende, voor het publiek kunnen geopend blijven tot 12 u u r d e s nachts. Waalwijk, 12 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Kitchener seinde Zaterdag uit Pretoria In de Kaapkolonie heeft Scheepers open bare gebouwen verbrand te Murraysburg, alsmede eenige hoeven in den omtrek. Twee afdeelingeu hebben Zeerust bereikt, na eeuigen tegenstand ontmoet te hebben. Zij bi achten buit mede. Onze verliezen waren één officier gesneuveld, 3 officieren en 26 man gewond. Afdeelingen zijn te Heiibron aangekomen uit het oosten. Broadwood's brigade heeft Reitz overrompeld, hij nam Steiju's broeder en anderen gevangen Steijn zelf is in zijn hemdsmouwen ontsnapt. Een nader telegram van Kitchener van denzelfden dag voeg er bij dat de zooge naamde regeering van de Oranjerivier en de staatspapieren in handen der Eugelscheu gevallen ziju alleen Steijn eu i.og één man ontsnapten. Uit Bloemfonteiu werd Zaterdag aan de Daily News gemeld, dat Broadwood te Reitz Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2manl berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel 45. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Komt er aan het bezoek op het kasteel nog steeds geen einde Mevrouw Burkhart scheen weer in hooge mate opgewonden. ,Die muziek boor ik nu al den geheelsn avond. Vrouw Heinermann, laat juffrouw Ritter weten, dat ik baar wenscli te spreken." »Zij heeft geen oogenblik tijd: zoojuist was 'k in het park, er moest een nieuwe bowle bij worden gemaakt, omdat de eerste niet voldoende *as. Nu het is ook een voornaam gezelschap, "e halve stad is er. Juffrouw Ritter moet daar 'oor eerst nog blijven, zij kan onmogelijk weg. Zei ik u wat voorlezen, dan zal ik de lamp ^insteken.» Laat dat maar blijven, uit uw voorlezen kan ik niets wijs worden en het is een heldere avond, 'k kan zoo beter in het park zien. Wat beduidt die vuurgloed daar tusschen de boomen 'Dat zijn fakkels, mevrouw. Zoo mooi hebben *>j hier op Woltersdorf nog nooit gehad Smoest het gezelschap eens nabij zien.. dat bikkert en fonkelt van goud. De dame3 drageu onbeschrijflijk mooie toiletten.* 'Welzeker, zeer aanzienlijke en voorname.' 'Hoe zien zij er uit?' Vrouw Heiuemanu was aan mevrouw Burk- hardts eigenaardigheden gewoon en zag in hare 'raag riets bijzonders. Zij begon, in brcede 'rekken, de lieeren, die zij had gezien, te schetsen en verwonderde zich in stilte niet weinig, dat lli, zooveel belangstelling genoot. /Jj gebruikte een tamelijken omhaal van /oorden, maar het geduld van mevrouw Burk- arl scheen onuitputtelijk. ,Is juffrouw Ritter ook onder het gezelschap «Beware, zij staat op een afstand, achter het «eimprovisetrde buffet, bout het toezicht over de bedieuden en maakt de vcrverschingen gereed,* merkte vrouw Heinneraann op. #Zoudt u of miss Brouw dat ook niet kunnen doen?" bracht mevrouw Burkhardt iu het mid den. »Ik Ik ben daarvoor veel te grof en te on handig en miss Brown is veel te stijf." /Bevinden de kiuderen zich ook bij liet ge zelschap ,Zeker, dio spelen heel vergenoegd inet elkaar.' Gekheid, de kinderen moesten reeds lang te bed liggen ik zul mijzelve daurvoor spannen en mijne dochter de les lezen. Ga nu onruidjiel- lijk naar de barones en zeg baar, dat ik juffrouw Ritter hier bij mij wil hebben, dadelijk, op staanden voet.' Vrouw Heinemann beproefde nog op bedeesde wijze, haur van dit voornemen af en door het park naar het gezelschap, dat zich, bij het slot, op een# ronde, met grint bedekte, plaats had verzameld Manon leunde tegen bet buffet, hierdoor en door een groep siorstruiken gedekt. Hare wan gen waren bleok, hare oogen dof en droog, i en donkere schawl lag over hare schouders, alsof zij het koud had. Buiten adem verrichtte vrouw Heinnemann hare boodschap. Zij heeft het weer leelijk te pakken, liet een of undere moet hare zintuigen hebben aangegrepen zal ik naar de baronesse gaan Manon keek behoedzaam oen den hoek en liet hare oogeu over de aanwezige gasten glijden, die ongedwongen keuvelden eu schertsten enden parelenden wijn dronken. ,Daar zit zij, naast dien bleeken, ernitigen lieer, met een bril op." Vrouw Heinemann wees met hare hand naar een hoek. ,Ei, ei, onze ba ronesse ziet er uit als een bloem en zoo vroolijk, alsof zij midden in het paradijs zit nu mag ik haar misschien niet storen ,VVacht nog een paar minuten.' De stem stokte Manon in de keel, de heer met deu bril, die met de baronesse sprak, was niemand anders dan Bronneck. Het geduld van de beide vrouwen werd op een zware proef gesteldhet gesprek van de barones met den advocaat was niet zoo spoedig 29 gevangenen gemaakt heeft, onder wie generaal Blomie, Wessels en commandaut de Waal. Men gelooft dat de Wet bij hen was zoo ja, dan moeten de Engelschen hem nu dicht op de hielen zitten. Te Cambdeboo is een Boerenlager genomen de Boeren verloren 31 gevange nen en 60 paarden. Scheepers is ontsnapt. Volgens een bericht dat de Times uit Pretoria ontvangt, heeft men daar bevestiging van het bericht dat Fourie door de Wet en de la Rc-y van zijn post ontzet is, na voor een krijgsraad te Parijs geweest te zijn Fourie had de Boeren aangespoord, zich te onderwerpen. Ziehier nog eenige bijzonderheden over deu aanval op Scheeper's kamp De troepeu van Scobell, Crewe, Wyndham en Doran hebben den 12en een gezamenlijken aanval gedaan op het verschanste kamp dat door de Boeien onder bevel van Scheepers bezet was, op 50 KM van Graaff Reinet, in dc bergen. Scheepers had te kennen gege ven dat hij voornemens was, daar ziju win terkwartier op te slaan. De krijgsverrichtin gen werden geleid door generaal French, van eene hoogte bij Graaff—ReinettScobell's kolor.ne deed den hoofdaanval. Kolonel Crabbe vervolgt Kritzinger en ko lonel Gorringer van Reenen, terwijl com mandant Munro Fouché iu het oog houdt. Fr is een inval van vier colonnes in Cam- deboo voorbereid. In de laatste veertien dagen hebben de colonnes schijnbewegingen uitgevoerd in verschillende richtingen, totdat op het beslissende oogenblik ouder leiding van kolonel Scobell tot een aanval werd overgegaan. De Kaapsche bereden infanterie had in last de stelling uit het oosten aan te tasten, terwijl kolonel Scobell zelf met de 9e Lar.ciers en eenige yeomanry uit het westen de stelling omrok. Scheepers oulsnapte langs steil hellende paden met zijn hoofd— troep, maar Scobell maakte zich van het laager meester, nam 25 Boeren gevangen en maakte 65 paarden en 25 geweren met de munitie er bij, en de voorraden buit. De Engelschen hadden geen verliezen. Nage noeg alle gevangenen blekeu Kaapsche op Mandelingen te zijn. De adjudant van Scheepers, Liebeuberg, en een adjudaut (Luy) werden gevangen genomen. Generaal Broadwood, die al zoo meuigen keer „ongelukkig" geweest is, schijnt ditmaal een goeden slag geslagen te hebben. Dat er ouder de te Reilz, iu het noorden van den Oranj —Vrijstaat, gevangen genomen Boereu verscheiden aanvoerders waren, is nog niet officieel, maar Kitchener zelf seint dat buitgemaakt ziju veel staatspapieren van „de zoogenaamde Oranje-rivier-regeering", en dat president Steyn ternauwernood ontsnapt is. We kunnen natuurlijk nog niet beoordeelen afgeloopen, het werd steeds zachter en vertrou welijker. Zij klonken met elkaar en lachtan eu dronken even vroolijk en luchtliaitig als de overigen. »Zou dat nu de mijnheer zijn, over wien Jacques het had Hij moet tot over de ooren op baronesse verliefd zijn en dikwijls in de week, te voet of per rijtuig hi«r komen en in alles, wat in het slot hier voorvalt, een levendig be lang stellen Juffrouw Ritter, hebt u dien blik gezien dien hij hierheen wierp Manon was teruggetreden. Het atond te be twijfelen of Brunneck haar gezien, en zoo ja, of hij haar herkend h&d. ,Nu neemt hij afscheid, ik zal mij haatten.' Vrouw Heinemann holde naar de plek, waar zij de barones had gezien, maar hoe groot was hare verbazing, toen zij reeds een ander jong- mensch aau hare zijde trof, met wien zij ook reeds in een schertsend onderhoud was gewik keld. ,VVat is er, vrouw Heinemann?' Barones Lisa had de oude gedienstige opgemerkt. Mevrouw Burkhardt wenscht dringend juf frouw Ritter bij zich te hebben, zij zendt mij, met dit verzoek, naar mevvrouw de baro nesse,* »In orde, ga maar terug, ik zal juffrouw Ritter laten aflossen. Wilt u mij daar het buffet ge leiden, assessor? Ik zal u mij het program ma vertellen, dat ik, ter gelegenheid mijner verjaring heb ontworpen.' «Het zal mij een waar genoegen zijn' haastte zich Buchhall te autwoorden. Hij bleef aan de zijde der jonge vrouw, toen deze de plaats schuin overstak. Manon was meer dood dan levend, toen de barones met den assessor voor haar stond. Zijn oog bleef op haar rusten en hij herkende haar oogenblikkelijk met alle macht onderdrukte hij een uitroep van verbazing en met snelle tegenwoordigheid van geest ging hij .Manon voorbij naar het buffet en bekeek aandachtig de zich daarmede gereed, toen Manon, zonder om te zien, in de richting van het paviljoen verdwenen. (Wordt vervolgd.) hoe erg de Vrijstaat door deze gebeurtenis getroffen wordt, maar wèl brengt dit in den grond der zaak misschieu niet zoo belangrijke feit ons weer levendig de mogelijkheid voor tien geest, dat op een ongelukkigen dag hetzij president Steyn, hetzij Chrisiiaan de Wet of andere leiders van de Boeren sneu velen of in handen van hunne vijanden val len. Hoe langer dc oorlog duurt en hoe meer de Boerenmacht inkrimpt tot de >kern van onverzoenlijker)", hoe grooter ook de kans wordt dat de Engelschen trachten, door verraad of andere onbehoorlijke middelen de aanvoerders onschadelijk te maken. Men denke aan de onlangs loopende geruchten over de reden van de oneenigheid tusschen Kitchener en Baden-Powell. Het is. wel beschouwd, een wonder dat juist De Wet tot dusver altijd aan ziju tallooze vijanden heeft weteu te outkomen. En wie durft schatten, wat het verlies van de Wet zijde lings en rechtstreeks beteekenen zou voor de Boereozaak Wij kunnen ons intusscheu nog troosten met de overweging dat zooiets erg wel bijna gebeurd is maar bijgevolg niet gebeurd. President Steyn in menig opzicht de ziel vau den oorlog, beviudt zich nog op vrije voeten, Christiaau de Wet evenzoo, en er bestaat geen reden om ons in dit geval bij zonder ongerust over hen te makeu. En het oorlogsnieuws is alles behalve be moedigend voor de Engelschcu. In den om trek van Zcerust, dien men door het éénige succes van Mcthnen, dezer dagen behaald, wel tot rust gebracht kon wanen, hebben een paar Britschc kolonues nog „eenig" ver zet ontmoet, d. w. z. eeu verlies geleden van 4 officieren en 26 man. Als de Boeien met eenig verzet de Engelschen zulke klap pen geveu, staan wc toch verwonderd dat er niet vele houderden Engelschen vallen waar ernstig gevochten wordt, zooals in den laatsten tijd nu eu dan 't geval is geweest De verwoesting van Murraysburg in de Kaap kolonie door Scheepers is nu officieel, tot nog toe berustte onze kennis van die ge beurtenis slechts op krantenberichten. Het telegram vau de Daily New schijnt er op aangelegd om den indruk te maken dat het gros van de Britschc strijdmacht nu, volgeus Kitchener, wel naar huis kan gaan omdat dc voornaamste krijgsverrichtingen af geloopen zijn. In verband met de geruchten van deu laatsten tijd en de in 't oog sprin gende onbekwaamheid van het Britsche leger om de Boereu een beslissende nederlaag toe te brengen, of zelfs de commando's uit de Kaapkolonie te verdrijven, heeft men ook recht, dat telegram zóó op te vatten dat Kiicheuer een groot deel van ziju infanterie liever wegzendt, ondat ze ongeschikt gewor den is, en door versche troepen, zij 't iu minder groot aantal, vervangen moet worden. Ten slotte kau aan het uiterst schaarsche oorlogsnieuws iu de bladen het bericht ont leend wordeu dat de Boeren op de meest brutale wijze vee weggenomen hebben uit den omtrek van Pretoria, maar na eeu scherp gevecht verdreven zijn. Het is echter niet zeker dat dit telegram, den 13en uit Kaap stad verzonden, op een nog niet vermelde gebeurtenis betrekking heeft. DONDERDAG 18 Juli. Bal van de Liedertafel Oefening en Ver maak* in de zaal „Musis Sacrum*. Aanvang b1/^ uur. Des avonds 8Ys uur, Buitengewoon Soirée Amusante te geven door het specialiteiten gezelschap onder leiding en medewerking van A. de Winter, op de zaal van den'^er Chr. v. d. Werff. Tegen entréc toegl' .ke— lijk voor iedereen. VRIJDAG 19 Juli 1901. Bal van de W. G. V. en T.A.V.E.N.U in de zaal »Musus Sacrum. Aanvang blJ3 uur. ZATERDAG 23 Juli. Het van oudsbekende Bal der Kon. Oranje Doelen in de zaal «Musis Sacrum." Aanvang 7 uur. ENZ. DINSDAG 16 Juli. Des avonds ten S1/* uur zal de tooneel— vcreeniging der Sl. Paulusvereeniging „On derling kunstgenot eene uitvoering geven voor de leden op haar outspanuingslokaul bij deu heer van Dun. WOENSDAG 17 Juli. Bal van dc Kon. Doelen Recht door Zee in de zaal van den J. Fransen, met strijk muziek der d. d. Schutterij uit 's Bosch. Des avonds ten 8J/s uur. Buitengewoon Soirée Amusante op de haimoniezaal van den heer Chr. v. d. Werft' uitsluitend voor H.H. Hon. leden en Vreemdelingen. Optreden van een specialitïeiterigezelschap onder leiding eu met medewerking van Abraham de Winter. Des avonds ten 81/2 uur, Concert te ge ven door de Liedertafcl der St. Paulusveree niging „Oefening baart Kunst", voor de leden der verceuiging, op de zaal van den heer van Duo. WAALWIJK, 16 Juli 1901. Wualwijksche Kermis. Onze kermis is thans in vollen gang, hoewel het bezoek en de drukte eenigzins minder ziju dan andere jaren. Hiervoor weten we de juiste oorzaak niet to vinden, want het weder toch, bij dergelijke ge legenheden de hoofdzaak, werkt prachtig mede. Zondag werd de kermis door tamelijk vele vreemdelingen bezocht ofschoon die aan gename, gezellige drukte van kermisZondag op het terrein thans niet heerschte. Maar de grootste drukte kan nog komen, we zijn pas aan 't begin. De volksinatiuée's Zondagmorgen door de Liedertafel en de beide harmoniën en de Jongenszangvereeniging der Paulusvereeni ging» gegeven werden druk bezocht en brach ten eene vroolijke stemming onder de ker- misvierenden. Het groot concert der Liedertafel „Oefe ning en Vermaak' met medewerking van Mejuffrouw Emmy Kruyt, sopraan uit Parijs en de heer W. van Son, tenor 's Bosch mag als uitstekend geslaagd beschouwd worden en was zeer druk bezocht. Mejuffrouw Ernmy Kruyt, welke voor het eerst hier optrad, beschikt over een zeer fraai sopraan geluid, dat, naar men hooren kan, nog veel met de jaren in kracht eu expressie winnen zal. Met de groote Aria uit „Don Juan' v. Mozart, alsmede met hare liederen had zij telkens groot succes. Toch waren deze liedereu, hoe verdienstelijk ook gezongeD, niet bij uitstek geschikt om hare groote talenten volledig te doen uit komen. De heer v. Son uit Bosch veroverde weder stormerhand den bijval van het pu bliek. Zijn solo in Floris V, Van Ver hulst, alsmede zijne liederen brachten het talrijk publiek letterlijk in verrukking, zoo dat aan het applaus somtijds geen einde scheen tekomen. De Liedertafel bracht behalve het genoemde Floris V nog een vijftal koren ten gehoore waarvan Zondag op het Meer, v. HeiuzeSur les Rem part, Saintis en De Nornen v. Gevaert, ons het best bevallen mochten. De WelEd. heer Zeegers, vice-president der vcreeniging, bood onder hartleijke woorden Mej. Emmy Kruyt een prachtigen bloernen- tak en den heer W. v. Son een schoonen lauwerkrans aan, welke geschenken wel willend aanvaard werden en waarop Mej. Kruyt ten beste gaf de bekende Aria uit Mignon Connais-tu le pays en de heer v. Sou het Speeluianslied v. Nicolaï. Nog overreikte de weled. heer Zeegers prachtige geëncadreerde diploma's met insignes als lid van verdienste aan de heeren oud-leden L. Hurkmans, P. Snijders, C. v. Helvoirt, H. Plateel van Capelle, C. de Cortie, ter wijl hij tevens zijn hartelijken dank betuigde aan den heer Maas, musicus te 's Bosch voor zijn keurig accompagnement en ook aan het publiek van Waalwijk voor hun steun aan de Jjiedertafel. Eu hier mede eindigde dit schoone concert, dat zeker bij allen de beste herinneringen zal achterlaten. Een woord van lof mag ook

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1