Nummer 60. Zondag 4 Augustus 1901. 24e Jaargang. De Zuid-Afrikaansche oorlog, BRIEVE Rij kspostspaarbank* UITVOERINGEN. Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. b. c. cl. -a.- 2. 1. M—IIIIIIIWIIIIillMIIIWIIPIIIIIIllllHIHI IIIHIIIII 'III Aujmtmuvuum. BESOIJN. Concert te geven door Harmonie l'Les- pérance, in den tuin van den heer Stans van Dongen te Besoijen, op Zondag 4 Aug. 1901, Aanvang des avonds 5l/2 uur. Kolonel de Wit schrijft in de N. R. Ct. Van de verschillende, in den regel, kleine gevechten, waarvan in de laatste dagen, meest door particuliere berichten wordt ge waagd, dunkt ons alleen dat van 2S Juli j 1. van eenige beteekenis, en uit de onvolledige omschrijving, zoowel van de plaats waar het is voorgevallen als van de geleden verliezen aan Boerenzijde, meenet) wij te mogen be sluiten, dat de overwinning ook aan deze zijde is geweest. Nqoetoe is het meest westelijke en tevens meest noordelijke district van Zoeloeland. Het loopt in het noorden met een driehoek in het gebied van Transvaal) waarvan het in het westen door de Bloedrivier en in het oosten door de Umyanyenc—rivier is geschei den. Meer zuidwaarts vormt de Buffelrivier de grens tusschen dit district en Natal. De plaats Nqoetoe volgens sommige kaarten Nieuw-Nqoetoe ligt ongeveer 20 K.M. ten zuidwesten van de oostelijke zijde van bovengenoemden driehoek en daar de plaats waar gestreden is, aangegeven wordt door de bepaling, 23 IC M. ten noordoosten van Nqoetoe, is het duidelijk, dat het gevecht heeft plaats gehad niet in Zoeloeland maar in het zuiden van Transvaal, in het district Vrijheid, ongeveer 3(1 IC.M. ten zuidoosten van de hoofdplaats, die denzelfden naam voert. Waarom Zoeloeland er bij moest worden gehaald is niet duidelijk en geeft aanleiding tot verwarring, omdat oppervlakkige lezers allicht er toe zouden worden gebracht te on derstellen, dat de Boeren alweer in Zoeloeland waren gevallen. Dit wat dc plaatsbepaling aangaat. Maar nu verdei Een klein Enge:— sche colonne werd aangevallen door 400 Boeren, die, nadat het gevecht bijna den geheeleti dag had geduurd, werden terugge slagen. De Engelsche oorlogscorrespondenten hebben er bijzonder den slag van om de vijandelijke strijders te tellen, en vormen een groote tegenstelling met de militairen van beroep, die herhaaldelijk constateeren, dat de Boeren gedurende het gevecht zich, om zoo Ie zeggen, nooit blootgeven, zoodal inen dikwijls niet weet of men 100 dan wel 1000 vijanden tegenover zich heeft, Wij willen nu wel eens aannemen, dat cr werkelijk 400 Boeren aanwezig waren, maar waarom ont houdt men ons de wetenschap uit hoeveel of wil men, uit hoe weinig manschappen dis- kleine Engelsche colonne bestond? En nu wat de verliezen aangaat. Wij weten, dal aan Engelsche zijde één kanonnier sneuvelde en dat zich onder de overige ge sneuvelden en gewonden een officier en 4 onderofficieren bevonden, maar met juistheid worden de verliezen niet gemeld. En wat de Boeren betreft, vijf van hen werden ge vangen genomen, waarschijnlijk gewonden overigens zijn de door hen geleden verliezen niet bekend. Eventueele gesneuvelden waren VAN Wij hadden de geheele reis prachtig weder, 's Morgens en 's avonds was het flink houd en midden op den dag bekoor de ons liet prachtigste zomerweer, dat wij wenschen konden. Verveelde ons het geschok op den ezel of liet geschominel en gerammel in den draag stoel, dan stapten wij den ezel af of liet bakje uit eu wij wandelden samen een paar uur. Langzaam moesten wij dun gaan om den stoet niet ver voor te geraken. Ge woonlijk legden wij gemiddeld 100 li's of 10 uren op een dag af. 's Morgens om half vijf of vijf uur gingen wij op pad en trokken voort tot elf uur, half twaalf. Pan 's middags halt in een Chineesche herberg. Een stevige maaltijd werd besteld en ons best gedaan om niettegenstaande al die Chineesche lekkernijen toch met zoo weinig mogelijk honger van tafel op te staan. Onze Chineezen stopten hunne ma gen zoo vol als zij konden met meel en met rijst. Nu geen wonder, want voor lien was het den eersten maal op den dag dat zij iets gebruikten, zij gaan altijd nuchter op weS Na een uur of anderhalf gingen wij weer verder tot half vijf of vijf uur. Kwaui men dan aan een dorp of stad dan bleet men daar overnachten. Ziedaar in algemeen,e trekken de manier, waarop wij onze reis maakten. Maar ik denk, dat gij hiermede nog niet tevreden toch gemakkelijk te lellen geweest En ten slolte het fantastisch verhaal van een kauon waarop de Boeren het meer bepaald gemunt hadden, en dat op zeker oogenblik 5 K M. in galop aflegde om niet in hunne handen te vallen! Deze zeer snelle achterwaartsche be— weging doet weinig aan een overwinning den ken het geheele verhaal maakt ons op den indruk, dat een Engelsche colonne in de buurt van Vrijheid door de Boeren aangeval len cn teruggedreven is, en dal het den En- schcn slechts met veel moeite gelukte een siuk uit de handen hunner vijand te redden. Gaan wij verder na hoe de stand van zaken is in de verschillende deelen van het oorlogs- tooneel, dan is, wat de Kaapkolonie aangaat, de verklaring van Kitchener zoo duidelijk mogelijk. De toestand is onveranderd, seint de opperbevelhebber, dat wil zeggende verschillende commando's, die zich in die kolonie bevinden, blijven het veld houden, vinden gelegenheid te over om zich in de verschillende niet van bezetting voorziene plaatsen van voorraad van allerlei aard te voorzien, en d Engelschen moeten óf met inspanning van alle krachten trachten de invallers over de Oranjerivier te drijven, of alle bewoonde plaatsen versterken en van een blijvende bezetting voorzien. In beide gevallen moet de krijgsmacht in de kolonie aanzienlijk versterkt worden, en dit kan slechts geschieden door vermindering van het aantal troepen in Transvaal en de Oranje Vrijstaat of door nieuwen toevoer uit Engeland en de koloniën. liet eerste zoude vrijwel gelijk staan met het prijsgeven van de behaalde voordeden en wat hei laa'ste betreft, zoo wordt het hoe langer hoe duidelijker, dat de animo om in Zuid—Afrika lauweren te gaan plukken, met den dag minder wordt. Wanneer wij nu lezen, dat een Briische cavalier—afdeeling van ruim 1000 ruiters gedurende tien dagen ten zuiden van Mid delburg heeft gepatrouilleerd, zonder in aan raking met deu vijand te zijn geweest, dan rijst bij ons twijfel of wel de ernstige wil heelt voortgezeten om die aanraking te vin den, en daartegenover stellende den aanval, al is die afgeslagen, door een afdeeling der Boeren op het vluchtelingenkamp te AÜwal Noord, blijkt het dat de Engelschen minder offensief optreden dan hunne vijanden, een tegenstelling, die waarschijnlijk nog duide lijkcr uit zal komen wanneer, over ongeveer vier weken, de koudste dagen achter den rug zullen zijn. Begeven wij ons van het zuidelijkste naar liet noordelijkste gedeelte van het oorlogs— tooneel, dan zien wij dat kolonel Gr en feil van uit Nijs'.rooin rapporteert nergens een geoiganis.eiden vijand te hebben ontmoet Ook hier zouden wij willen vragen, is er dan wel goed gezocht? Het commando van Bc-yers is toch niet in den grond verzonken Zoude er ook te veel tijd zijn besteed aan het doorzoeken van de verschillende spelon ken. die waarschijnlijk door de Boeren als voorraadschuren worden genut In het oosten van den Vrijstaat, waar zij vrij zeker konden zijn geene gewapende vijanden te ontmoeien, is generaal Knox aan het schoonvegen geweest, in zuidelijke richting tot aan de Oranjerivier, zonder te genstand te ontmoeten jammer dat hij de rivier niet is overgetrokken, waarschijnlijk zoude zijne bevinding dan anders zijn geweest. Overigens is het altijd hetzelfde veihaal zult zijn. En te recht. Daarom nog enkele bijzonderheden zal ik aanstippen. Wat wij liet meest zagen waren bergen, steenen en kameeleu. Bergen en steenen zagen wij voortdurend en kameelen bijna voortdurend. 't Is kolossaal wat een drukte en verkeer er op die weg van Peking naar Mongolië is. Geheel de handel tusschen Mongolië en China moet langs dezen weg gedreven worden en alles wordt vervoerd op den rug van kameelen, paarden, muilezels of kleine ezeltjes. De kameelen reizen bij voorkeur 's nachts, overdag rusten zij in de herberg. Zoodra de hitte voorbij, is tegen 4 i\ 5 uur trekken zij in lange rijen uit. Wij zagen er rijen van over de honderd. Een kameel is aan den last dien zijn voorloopcr torst of ook aan diéns staart verbonden, zoodat He eene achter den andereu sjokt. Hun last is eigenlijk niet in verhouding met de grootte van liet dier (een muilezel draagt omtrent evenveel), maar met hun last gaan zij dertig, veertig dagen ver. Wanneer wij des 's morgens vóór zons- opgang op reis waren, dan was het ten eigenaardig schouwspel zulk eene karavaan kameelen tegen te komen. Op hunne breede voetzooien stappen zij onhoorbaar vooruit met «en langzamen, af gemeten, ik zou haast zeggen, deftigeu stap. In de verte ziet men den eene na den andere uit het schemerduister opdoemen. Men hoort dan niets dan het bonsen van een stuk ijzer in een blikken bus, wat de laatste der afdeeling bij wijze van bel om den nek draagt. Die bel is niet zeer wel luidend, maar hier klinkt zij schoon, omdat zij harmonieert met, de omgeving; geheel dat schouwspel nl verplaatst u op eens te mid- de verschillende colonnes trekken het land door, brengen gevangenen, paarden, vee, wagens enz. mede, maar de rijdende com mando's, die van gecne onderwerping willen welen, blijven zoo goed als ongedeerd, en als straks het zachtere jaargetijde aanbreekt en het gras de velden gaat bedekken, zal de oude roerigheid wel weer levendig onder hen wo'den, en zal de censor weer moeite heb ben om de verschillende berichten zoo te fatsoeneeren, dat niets dan overwinningen kenbaar kunnen worden gemaakt. R K. Vakorganisatie. Men verzoekt ons opname van 't vol gende Aan de R. K. Vakmannen van Nederland. Eene krachtige Nederlandsehe It. K. Vak organisatie is noodzakelijk. Door eenieder wordt dit erkend. Moeilijkheden deden zicli echter van alle kanten voor. Lang ook heeft het geduurd, vóór eene behoorlijke oplossing gevonden werd. De ondergeteekeiiden nu, als vertegen woordigers der verschillende bisdommen, vleien zich met dc hoop, dat wat zij U aanbieden, het middel zal blijken, om te komen tot de noodzakelijke R. K. Vakor ganisatie. De ondergeteekeiiden zijn tevens gemach tigd t.e verklaren, dat do ontworpen Statuten de hooge goedkeuring wegdragen van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland. Eene Nederlandsehe R. Iv. Vakorganisatie op dezen grondslag gevestigd, zal steeds z:ch mogen verheugen in de vaderlijke be scherming van de Bisschoppen van Nederland. De commissie bestond uit de heeren W. C. J. Passtoors, Centraal Pres. v. d. Ned. 11 K. Volksbond te Amsterdam B. Lammers, Amsterdam. W. C. Menlink, Breda. II. A. v. d. Ploeg, Breda. Jos. Gemen, 's Bosch. C. Verbeetan, Nijmegen. M. Van Wijk, Zwolle, Pres, v. d. Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht. A. M. Kersting, Arnhem. Mgr. G. Kor.ings, Past. Amsterdam. C. C. Prinsen, Past. 's Bosch. Dr. W. II. A. Bauduin. Prof. Roermond P. Wageraakers, Kap. Breda. P. X. W. Bult, Rector, Utrecht. Deze Commissie heeft de eor U deze Statuten ter kennismaking aan te bieden P.S. Bij de voornoemde leden der Com missie moeten nog gerekend worden Jos. Thissen, Roermond. W. Clemens, Maastricht. Statuten van het Nederl. 11. K.* secretariaat. I. Er bestaat een Ned. R. Keecretariaat Tot dit. secretariaat kunnen toetreden It. K. vereenigingen en correspondentschappen, wier leden hetvak uitoefen. Dit secretariaat wordt gesteld onder patronaat van en houdt zijn zetel te II. Tot het secretariaat kunnen toetreden alle ^aeegx.-JiaeMgpe.?:..-—lana'WWiiifWWiwgB—m den der steppen in Mongolië en daar zou eene bel met glashelder geluid misplaatst zijn De omstreken van Peking zijn tamelijk vlak, maar zoodra men vertrekt, heeft men de bergen in 't gezicht, ofschoon men eerst op den namiddag van den vijfden dag het eigenlijk Mongolië bereikt en binnentrekt. De wegen waren in 't algemeen slecht, dikwijls zeer slecht, ja op sommige punten was het zeer raadzaam een akte van berouw te verwekken wijl het te duchten was met ezel en al naar beneden te zullen tuimelen. De streek leverde niet heel veel verscheiden op; welke kleur men overal en altijd zag De gele, gele grond, gele veusters, gele menschen, gele huizen. Want de huizen zijn gemaakt van den grond, waarop zij staan, lot zelf het dak is met eene dikke laag aarde bedekt en 't is een zeer eigenaardig gezicht, hon den, menschen, kippen, varkens enz. over het dak te zien loopen evenals over den gewonen grond. De daken zijn allen dan ook plat, zoo zelfs ziet men huizen, waar brandhout boven op het dak geladen wordt, tot zelfs een mesthoop toe. Peking verlaten hebbende trokken wij immer in de Noord-Westelijke richting vooruit. Den eersten avond kwamen wij om half vijf te Cba-he (zandrivier) een klein stadje vijf uren van Peking. Hier maakten wij eerst kennis met eene Chineesche herberg, die ik u toch eens moet beschrijven. Deze beschrijving kan dienen voor alle volgende herbergen, want evenals inet de Chineesche steden en huizen is het ook met de herbergen, als men er een gezien heeft dan heeft men ze allen gezien. door den Bisschop goedgekeurde vereenigingen en de leden van correspondentschappen, die voor zien zijn van een getuigschrift van godsdienstig cn zedelijk gediag, afgegeven door hun pastoor. Ouder correspondentschappen worden verstaan één of meerdere personen, die geen vereeniging kunnen vormen. Tien personen moeten eene vereeniging vormen III. fletsecretariaat stelt zich ten doel de zedelijke en stofl'elijke belangen van de vak- genoo'en te bevorderen cn door eenheid van handelen kracht te ontwikkelen ook tegen de in het vak bestaande misbruiken. Hetsecretariaat mag zicli alléén met vakzaken bezighouden. IV. Het secretariaat tracht dit doel te bereiken door a. don bond tusschen de vereenigingen en groepen van R. Kte versterken b. liet houden van algmieene congressen c. tijdelijke samenwerking met andere groote lichamen van hetzelfde vale, die liet bovengestel de duel met dezelfde of soortgelijke middelen tiachten te bereiken d. Door de verstandhouding tusschen patroons en werklieden te bevorderen; te trachten langs vredeliever.den weg grieven en geschillen uit den weg te ruimen; c. het oprichten van een voorzorgskas om de aangesloten bij te slaan bij werkloosheid en gedwongen werkstaking f. het oprichten van een arbeidsbeurs; g. dc regeling van het leerlingstelsel; li. behartiging van de belangen van de ouden van dagen, weduwen en weezen i. de oprichting van een vakblad. V. OoQgresbesluiton hebben bindende kiacht. Het secretariaat is verplicht te zorgen, dat deze Insluiten behoorlijk worden uitgevoerd. In andere gevallen heeft het secretariaat een adviseerend oordcel over algemccne vakzaken uit te spreken. Bovendien heoft het secretariaat liet recht en de plicht, na ingesteld onderzoek steun te ver- leenen. Nooit echter mag liet secretariaat de aangesloten vereenigingen verplichten tot buiten gewone bijdragen. VI. Aan het hoofd van hetsecretariaat staat een bestuur van minstens zeven leden, ter algemeene vergadering door de stemgerechtigden gekozen. De funcliën van het bestuur zijn Voorzitter, le en 2e secretaris, penningmeester en commissarissen. De verdeeling der functiëo geschiedt door de bestuursleden; nochthans dient er op gelet le worden, dat zooveel mogelijk de verschillende diocesen vertegenwoordigd zijn. VII. Het Dagelijkich Bestuur bestaat uit voor zitter, secretaris en penningmeester. VIII. Elke vereeniging zendt één afgevaardigde. Bestaat de vereeniging uit meer dan 50 leden, dan voor elk 50ial of gedeelte daarvan één afge vaardigde meer. Correspondentschappen hebben geen recht af gevaardigden te zenden. IX. Het Bestuur treedt om de twee jaren af. De nflredenden zijn herkiesbaar. De voorzitter, 2e Secretaris, 2e penningmeester en de helft der commtssarisen treden af iiet eerste jaar na gekozen le zijn, de overigeu liet tweede janr en vervolgens om de twee jaar. Houdt een der Bestuursleden op lid te zijn van zijn plaatselijke vereeniging dan vervalt ook zijn lidmaatschap in het bestuur van liet secretariaat X. Het Bestuur wordt ter zijde gestaan door een R. K. Priester, die als adviseur wordt aan gewezen door den Bisschop van liet diocees, waar lietsecretariaat zijn zetel heelt. Het Bestuur is verplicht zijne besluiten vóór de uitvoering aan den adviseur mede te deelen. Dc adviseur heelt hot recht een besluit aan de nadere goedkeuring van zijn bisschop te onder werpen. Hangmdo dit beroep, treedt dit besluit niet in werking. XI. Eens in het juar zal een congres van het secretariaat gehouden worden. XII. Nadere bepalingen omtrent de inrichting en de werking van hetsecretariuat, over de bestuursvergaderingen en ulgemeene vergade, ringen, over de contributie en over de wijze- wuurop do vereenigingen en correspondentschap pen of leden worden toegelaten of afgewezen A. Is tie ingang. Daardoor komt men op eene binnenplaats, aan liet einde daarvan is immer en altoos het hoofdgebouw, (b Hierin vindt men gereserveerde kamers voor de mandarijnen en deftige menschen. C cn D. zijn de zijgebouwen, waarin de kamers voor de andere gasten, voor het gezin van den hospes enz. Bezijden de poort heeft men links (1) de keukeu en rechts (2) een vertrek waar de knechts slapen. Is de herberg groot dan heeft men twee of drie zulke binnenplaatsen, maar de vorm blijft onveranderlijk. De paarden enz. staan achter het hoofdgebouw onder den blooten hemel of hoogstens onder een klein afdakje. Afgesloten'e stallen zijn hier onbekend. In het strengste van den winter staan paarden en al het vee onder zulk afdakje in sneeuw en slijk. Als deftige menschen en ook als zoodanig beschouwd namen wij altijd de gereserveerde kamers in beslag. Wij hadden daar steeds eene kamer voor ons vijven en eene andere voor onze twee Christenen. door het bestuur, worden nader vastgesteld b huishoudelijk reglement, mils niet in strijd zijnd met het in deze statuten bepaalde. Wijzigingen in het huishoudelijk rcgleraen behoeven twee derden vnn de stemmen de stemgerechtigde afgevaardigden op eenenlgemee no vergadering cn de goedkeuring van Z. D. F den Bisschop van het Diocees waar het secretarial! gevestigd is. XIII. Het secretariaat is opgericli voor den tijd van negen en twintig jaren, t rekenen van den dag, waarop hel is opgericli zijnde Wijzigingen in de statuten kunnen niet gemaal worden, dan met drie vierden der stemmen va de stemgerechtigde afgevaardigden op eene ui drnkkelijk daartoe bijeengeroepen algemeene ve gadering of congres. Veranderingen treden niet eerder in werking dan nadat daarop de Bisschoppelijke en Xoninb lijke goedkeuring is verkregen. XIV. Hetsecretariaat kan worde ontbonden, wanneer op eene uitdrukkelijk daartc bijeengeroepen algemeene vergadering ofcongre met drie vierden der stemmen van de stemgerecl tigde afgevuardigden aldus wordt besloten. De fondsen, eigendommen en bezittingen zulle dan, nadat overeenkomstig het bij Art. 17 B. W. bepaalde dc schalden zullen zijn voldaar besteed worden tot een liefdudig doel, door hi dan nog aanzijnd bestuur te bepalen. ♦In te vullen de naam van het vak. De vak vereenigingen en gilden, die zie 1 bij de vakorganisatie, in bovengenoemde zin bedoeld, wenschen aan te sluiten, worde beleefd verzocht vóór 1 September a.s. hu verlangen schriftelijk te kennen te geve aan één dezer drie adressen, t. w. B. Lammers, Jacob van Lennepskade 26 Amsterdam. Jos. Gemen, Gildenstraat 164 's Bosc Rector F. Bult, St. Gregoriuslutis Utrech Na den leti September zullen de dri belast met bet ontvangen der aanvragen t< aansluiting, in overleg met de andere con missieleden, beslissen, wanneer en waar i vakmannen bijeenkomen om tot de definiliev stichting der verschillende vaksecretariaU over te gaan. De commissie voornoemd spreekt als hat stellige verwachting uit, dat allen zic'i t deze Nederlandsehe R. K. Vakorganisat zullen aansluiten. De Commissie als boven. Aan het postkantoor te Waalwijk en daaronder ressorteerende hulpkantoren wei gedurende de maand Juli ingelegd f 11701.06 terugbetaald - 7917 84 Het laatste, door dat kantoor uitgegevi boekje draagt hel nummer 3313 Zoodra wij in eene herberg aankwam was het eerste werk van tien hospes t thee te brengen en ons eerste werk wasc water te vragen voor ons te ontdoen v eene dikke laag stof en vuil, waarmede onderweg bedekt werden. In 't bijzijn v talloos vele nieuwsgierigen waschten wij c dan geducht. Onze twee Christenen brachten intussch ons beddegoed binnen en spreidde het den h'ang uit. In China gaat niemand reis of hij neemt zijn eigen beddegoed met In de herbergen vindt men dan ook nil dan den tradilioneelen h'ang. Dit noem ik een zeer loffelijk gebru want het zou minder aan te bevelen z onder de deken te kruipen, waar reeds z menige Chinees onder gelegen heeft. Ons beddegoed was zeer eenvoudig en to voldoende. Voor matras een deken, die tw vingers dik is eu met watten is opgevu Uw sprei, beddelakens enz. een dito dekt Onze opgerolde reisdeken diende dan vt oorkussen. Het bed was wel wat hard, nu meer dan warm genoeg en wij sliepen alt opperbest. Onder al deze bedrijven was het dit besteld en opgebracht. Den thee hadden al gedronken. Wij zetten ons dus aan ta en de slag ging beginnen na een vurig bed, dat diende niet alleen om den goed God voor zijne weldaden te bedanken, in: ook om kracht en sterkte te vragen v de spijzen een voldoend gebruik te kunr maken. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5