Zondag 11 Augustus 1901. 24e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I lüi IONOPOL THEE i m Gemeenteraad van Waalwijk. Ip den Drempel van het Paradijs, jfimer 63. ANTOON TIELEN, Theod. WESSELS, Uitgever: Bewezen is dat de beste is. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. ROTTERDAM. Verkrijgbaar by den Heer OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 6 Augustus 1901, 's namid- 6'/« uur. Aau de orde I. Ingekomen stukken. II. Benoeming van een stembureau voor de K. v. A. III. Overeenkomst met het Buitenpolder bestuur omtrent een stukje grond gelegen aan het einde der haven. Voorstel tot aanvaarding der erfenis van Cooth. Onderzoek der geloofsbrieven der 3 nieuwbenoemde raadsledeu. Voorzitter: de heer Jud. Timmermans ffz. 1. B. Afwezig de heeren van Dooren, Mulders f»n Sohijndel, Timmermans van Turenhout en van Tilburg. De Voorzitter Door bekende afwezig- IV. V. Advertenties 1 i regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel heid van den Burgemeester, is mij de taak opgedragen deze vergadering te presideeren. Ik open de vergadering en verzoek den secretaris de notulen voor te lezendeze worden daarna ongewijzigd vastgesteld.* Aan de orde I. Ingekomen stukkeu. a. Een schrijven van de heeren Mulders en Timmermans van Turenhout, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. b. Een bericht van Gedeputeerde Staten, houdende de goedkeuring van bet kohier van den Hoofdelijken omslag groot f 5090.8372. c. Sinds de laatste vergadering beeft bet Dag. Bestuur bij den gemeente-ontvanger de kas opgenomen en die in orde bevonden op een som van f 1382.85Yj. Aangenomen voor kennisgeving. II. Benoeming van een stembureau voor de K. v. A. De Voorzitter „Krachtens Kon. besl. van 20 Mei 1.1. zijn alhier opgericht 2 kamers van Arbeid, een voor het looiers- en een voor bet schoenmakersbedrijf. Art 16 dier wet vordert de benoeming van leden van een stembureau en plaatsvervangende leden uit den raad, en art. 28 van het kiesregle ment op de K. v. A. zegt dat dat bureau moet bestaan uit 3 leden, de eerstgenoemde als voorzitter. Voor goedmaking der onvermijdelijke kosten voor de uitvoering der wet, vraagt bet Dag. Bestuur eene zoo noodige uitgave tot f 50 is hiertegen geen bezwaar, dan is dat aangenomen en zullen we overgaan tot de benoeming van een stembureau.* De beer Quirijns „Waar worden die f50 op gevonden, worden die niet vergoed door 't Rijk.* De Voorzitter„Neen, dat komt op rekening der gemeente, maar natuurlijk als er minder noodig, wordt minder genomen bet schrijven der kiezerslijsten enzwordt allemaal biervan betaald.* Benoeming stembureau. Gekozen de heeren Hoffmans, Voorzitter. Baijens, )T J n' Leden, van Dooren, j De twee aanwezigen nemen de benoeming aan, het afwezige lid zal van zijne benoe ming worden kennis gegeven. Benoeming plaatsvervangende leden. Gekozen de heeren Mombers, Timmer mans van Turenhout en Quirijns, die zoover tegenwoordig de benoeming bewusteloos lag, raapte het geld van den grond en met de woorden: «dat meisje schijnt mij altijd en eeuwig te moeten ergeren," verdween htj uit de kamer. aannemen, met kennisgeving daarvan aan bet afwezige lid. De Voorzitter feliciteert de beeren met hunne benoeming. III. Overeenkomst met bet buitenpolder bestuur omtrent een stukje grond aan bet einde der haven. De Voorzitter„Zooals de heeren weten, beeft 't vorig jaar in de kade een door braak plaats gehad en is er land wegge spoeld, het gevolg ervan is geweest, dat van bet stuk grond der gemeente, een zeer klein stukje overblijft, wat van geen be- teekenis meer blijkt. Het polderbestuur stelt nu voor, zooals U dadelijk door den Secretaris zal worden voorgelezen, dit stukje gronds met goed keuring van Gedeputeerde Staten, over te nemen, en daarvoor in ruil eene hoogte, achteraan in de haven, die gevaarlijk is voor de scheepvaart, weg te nemen.* De secretaris leest daarna bedoeld voor stel van bet Buitenpolderbestuur voor, waarin o. m. staat, dat bet hierbedoelde perceeltje hooiland der gemeente vroeger groot 19 aren, 20 c.A. door de doorbraak bijna geheel is weggespoeld, zoodat het Ihans niet grooter is dan 100 M2 en voor de gemeente als 't ware. geen waarde meer bezit. Zijn voor stel is nu dit stukje over te doen aan bet polderbestuur, hetwelk dit op haar beurt over kan dragen aan den booilandeigenaar Schots uit Udenhout, die schade geleden heeft met de doorbraak, en biermede dan eenigszins zou wordeu schadeloos gesteld. In ruil daarvoor zou bet polderbestuur een hoogte achteraan in de haven, welke zeer gevaarlijk is voor de scheepvaart doen opruimen, dat zeer nuttig is voor de veiligheid der haven en dat zou kosten f120. De waarde van bet stukje grond is slechts f 15 f20.* De Voorzitter: „Het Dag. Bestuur beeft de zaak onderzocht en acht bet in 't belang der gemeente dit voorstel aan te nemen.* De beer Hoffmans „Dat stukje gronc wil het polderbestuur overnemeu van de gemeente, om bet over te dragen aan den eigenaar van bet land om hem eenigszins voor de geleden schade bij de doorbraak, schadeloos te stellen. Bij de doorbraak is ook land der gemeente weggespoeld, heeft die ook schadevergoeding gekregen.* De Voorzitter „Dat is eene zaak tus- schen 't polderbestuur en den eigenaar. Waar land in water veranderd, is moeielijk schadevergoeding te vragen, d. i. een bij zonder geval, waarvoor niemand kan instaan, beenen van het slot kwam aanslenteren, had dit gevraagd. voor boogere maebt moet men wijken. Wij hebben bier alleen de vraag te be antwoorden, of die overdracht aan 't pol derbestuur, die ruil bier voorgesteld in 't belang der gemeente is, en dat meent het Dag. Bestuur beves'.igend te moeten beant woorden.* De Heer Hoffmans „Met die overdracht van grond ben ik het eens, maareigenaar Scbols krijgt schadevergoeding, en de kade is ook over gemeentegrond verlegd, en nu is mijn vraag of de gemeente schadevergoeding krijgt. Nadat de beer Baijens er nog op heeft gewezen, dat de kaa over den grond van Schots uit Udenhout loopt en na aanwijzing op de kaarten en eenige voor ons niet goed verstaanbare discussie, wordt bet voorstel vau het Dagelijksch Bestuur aangenomen. IV. Voorstel tot aanvaarding der erf stelling van Cooth. De Voorzitter„Thans is aan de orde bet voorstel van bet Dag. Bestuur, tot aanvaarding der erfstelling van Mr. van Cooth. De stukken hebben ter inzage gelegen, en de beeren hebben daar zeker bij bevon den, bet geschreven concept-voorstel, dat de secretaris even zal voorlezen. De secretaris leest het concept-voorstel tot aanvaarding voor, waarin het o. m. beet A. De rasd der gemeente Waalwijk, in kennis gesteld zijnde, dat hem bij laatste wilsbeschikking van wijlen Mr. van Cooth te 's-Bosch is vermaakt. a. Vio van zijn nalatenschap na aftrek van legaten, kuisschulden, enz. b. een legaat van f 40.000, c. een legaat van zijne vaste goederen gelegen onder Ammerzoden, te zamen groot 9,89.80. gelet op bet desbetreffend artikel der ge meentewet, aesluittot aanvaarding dezer erf stelling op de voorwaarden in zijne wils beschikking vervat. B. Machtigt Burgemeester en Wethouders tot bet doen van die stappen noodig om ze in bezit te krijgen, a. openbare verkoop der onroerende goederen voor zoover die niet zijn vermaakt b. de onderhandsche verkoop van effecten, als die van N. W. S., aandeelen i. d. Ned. Bank, Haudelsvereeniging e. m. a. De Voorzitter „er zal bij de beeren zeer zeker wel geen bezwaar zijn tegen deze aanvaarding.* De beer Hoffmans„we zullen natuurlijk niets anders kunnen doen aanvaarden, maar op deu duur aan zal het blijken een last post te zijn voor de gemeente. Het publiek verwacht er .leel veel, te veel van, het denkt dat alles opgericht kan worden, een ambachtsschool enz. enz.* De Voorzitter „ik antwoord u, dat het Dag. Bestuur uwe bezwaren niet deelt; ik behoef u niet aan te moedigen deze edele erfstelling te aanvaarden, maar mag toch niet zwijgen op de door u aangehaalde be zwaren we achten daarentegen deze erfenis zeer in 't belang der gemeente, dat zeer zeker later ook wel zal blijken. Ik stel dus voor het concept-besluit van aanvaarding aan te nemen.* Met applaus aangenomen. De Voorzitter: „alvorens af te stappen van dit belangrijk nummer van de agenda, meen ik ondanks de zoo even gehoorde bedenking, de tolk te zijn van den ltaad, wanneer ik eerbiedig hulde breng aan den nagedachtenis van den edelen schenker die op zoo onbekrompen wijze Waalwijk in staat stelt uitbreiding aan het onderwijs te geven. De edele erflater heeft blijkbaar op het oog gehad die gemeenten te bevoordeelen. waar onderwijs wordt op prijs gesteld en wij mogen er eer in stellen daartoe te be lmoren. Laat ons trachten bij de uitvoering van de wilsbeschikking van den schenker zoo veel mogelijk in diens geest te handelen. In afwachting van den tijd daartoe, stelt het Dag. Bestuur u voor, het portret aan geboden door den heer Van der Ileijde u Bokstel, in olieverf geschilderd, aan te schaffen en in deze zaal te plaatsen, opdat Waalwijks burgerij den naam en persoon van deu edelen en humanen Van Cooth steeds moge houden m pieuse, dankbare en vereerende memorie.* (Applaus.) De heer Mombers „me duukt in zoo'n groot schenker, zal Waalwijk veel belang blijven stellen zou het niet goed zijn, de schoolkinderen een feestje te geven als aandenken aan dien machtigen bevorderaar van het onderwijs.'' De Voorzitter: „ik twijfel er aan of we aldus in den geest der bescheiden levens wijze van den edelen gever zullen werken ik meen dat we niet beter hulde zullen brengen aan zijne nagedachtenis, dan door zooveel mogelijk in zijnen geest te hande len." De heer Mombers„ik vind dat het heel aardig was geweest een kinderfeestje, 't was steeds een herinnering. Op vraag van den Voorzitter of de heer Mombers stemming verlangt, antwoordt hij ontkennend. V. Onderzoek der geloofsbrieven der drie benoemde raadsleden. De Voorzitter//mag ik de heeren Hoff mans en Baijens verzoeken, deze te onder zoeken en rapport daarover uit te brengen." Na langdurig onderzoek brengt de heer Bakens rapport uit, dat zo in orde zijn bevonden en adviseert de commissie tot toelating der leden. Aldus besloten. Ve Voorzitter„verlangt nog een der beeren 't woord De heer Mombers„zooals ik gemerkt heb zijn de werken aan de Haven reeds ver gevorderd en naderen zij de voltooiing. Nu wou ik den raad voorstellen, een des kundige de zaken te laten nakijken, of dat alles gemaakt is volgens bestek, met het Dag. Bestuur natuurlijk, 't Komt mij b. v. voor dat de kade niet goed behandeld is. Als er water komt, dan zal die veel hebben te lijden 't is incest zand en ik meende, dat het zand en dan keien moesten zijn. Als wij 't ongeluk eens hadden van door braak, valt alles in de haven. Als het niet is uitgevoerd volgens bestek, zou ik het van de aannemer inhouden." De Voorziiter„de aannemers moeten er voor instaan tot 15 November De heer Mombers //mijn voorstel is om te onderzoeken of 't uitgevoerd is volgens bestek en wel voor den afloop van den op leveringstermijn. De Voorzitter„dus een deskundige met het Dag. Bestuur het werk opnemen." De Echo van het Zuiden VaalwQbsehc en Langstraatsclie Courant, De Burgemeester der gemeente Waalwijk, roept bij deie op de na te noemen milicien-verlofgangers dezer gemeente, van de lichting ]898, om op de dagen en plaatsen achter ieders naam vermeld onder de wapenen te komen. J. van Kregten, 6e Reg. Int. 29 Aug. 1901 te Breda. L. J. Oomens. idem. idem. idem. A. Hensen, idem. idem. idem. J. F. J. Knepflé, idem. idem. idem. G. Werkman 3e lieg. veldart. 30 Aug. 1901 idem. Waalwijk, 29 Juli 1901. De Burgemeester voornd., J. TIMMERMANS Wz. Wd. B. 50. Üe vinchera toch waren getuige geweest, dat uj Mn natuurlijken dood was gestorven op deze *ijie bevrijdde ik mij van haar, zonder met de overheid in aanraking te komen." Seefeld was 'oitje voor voetje de tafel genaderd en wilde, één sprong, de muntbiljetten bemachtigen, j&aar de oude vrouw was hem voor, zij wieipde brieventasch snel als de gedachte in de brand ed terug, gooide de deur in het slot en trok 1»d sleutel er uit. ,»Uw verhaal is nog niet ten einde, Seefeld, het fmd ontbreekt nog." «Hel en duivelriep hij, tandenknarsend. Zijne 'gen schoten vonken. 'Ga voort; waar is het lijk van Helena ge bleven 'Het werd nog dicnzeltden nacht gevonden en 5.,8r.Zgebracht, waar het werd geschouwd. f8' i» alles, alleen weet ik nog, dat zij daar werd ^graven." «Goddelooze kerel.... meer wilde ik niet, dan TlJ je eigen lippen hooren, wat voor een schurk je Gerit hier is je loon 1" Ue deur der brandkast knarste en de brieven- ch met de banknoten vloog Seefeld voor de 'oeten. Met de zelfbeheerschirg van den schurk was ;e' ten einde, als een tijger wierp hij zich op ■6. oude vrouw, kneep zijne banden om haren en wierp haar op den grond. •lanon stiet een kreet uit en holde de kamer ö&cht0' P' k*9Pschreeuwde zij uit alle Seefeld keek wild in het rondtoen hii echter door een sprong naar de deur had j/gewiBcht, Hat er buiten niemand op hem stond oeren, greep hij, ruw lachend, Manon bij den C ®eheurde het schellekoord van den wand en vie ??.rmeHe hare handen op den rug, daarna rP hij haar naast de oude vrouw, die daar Toen Manon uit eene langdurige beiwijming ontwaakte, had zij een gevoel, alsof xij op de pijubank lag. Zij had een raaenda hoofdpijn en zij was niet in staat een lid te verroeren. Een verstikkenden walm benauwde hare longen en voor hare oogen dansten lichtjes. Met geweld schudde zij het dommelige gevoel van zich af en opende de oogen toen zag zij, dat de kamer vol rook stond en vlammen om de deur lekten. «Barmhartige God 1" steunde zij smartelijk en be proefde op te staan, maar het was haar niet mogelijk. «Mevrouw Burkbartl" riep zij.... «wij verbranden, ziet u dan de vlammen niet me vrouw Burkhartl" Een zwakke zucht was het eenige antwoord, dat zij kreeg. Nog eenmaal wilde Manon roepen... opslaan, hare poging mislukte. Verdoofd zonk haar hoofd op den bodera terug en zij bleef roerloos liggen. De vlammen knetterden lustig voort, in het oude, vermolmde houten gebouwen sloegen reeds met een feilen gloed ten hemel, toen er plotseling leven ontstond in het paviljoen en in het park. Uitroepen van angst en kreten klonken verward dooreenbijlslagen dreunden op de gesloten huisdeur en toen deze week, drong er een ver stikkenden rook naar buiten, den trap stond in lichte laaie, het was totaal onmogelijk die op te gaan. Alle feestgenoten van het slot kwamen aanloo ien en de schrik en angst waren ontzettend. Vrouw Heinemann had den brand het eerst ge zien hevig schreiend was zij naar het slot geloopen, hare jammerklachten hadden alles in rep en roer gebracht. Het geheele paviljoen was in vlammen gehuld. Op verren afstand was den schrillen vuurgloed zichtbaar. Het werk van den schurkachtigen Seefeld was gelukt; als hij op zijne vlucht bleef staan en omkeek, kon hij op uren afstands den vuurgloed waarnemen. De boomen van het park schenen in gloed te staan, de bladeren van de naa9tbijstaanden werden door de hitte verzengd het knetterende branden ging den van tafel op geschrikte teestgenooten door merg en been. «Zijn mevrouw Burkhart en juffrouw Ritter hier?" Jacques, die nu eerst met zijne lange Niemand van de aanwezigen had aan die beiden gedacht. Aan tafel had man de oude dame wel gemist, maar niet in het bijzonder op haar ver dwijnen acht geslagen, omdat zij zich om gezond heidsredenen had verontschuldigd. Hevige schrik beving allen. Een haastig been en weer loopen volgde, het zoeken, roepen en vragen naar de vermisten deed de verwarring nog toenemen. Barones Woltersdorf liep, handenwringend, in het park rond. «Mijne moeder,.... mijne arme moeder I" riep zij, weenend. De verwarring was tot het hoogste punt gestegen, omdat men op al het roepen en schreeuwen in het brandende huis geen antwoord kreeg. Nadat men alle hoeken van het slot had afge zocht, kreeg men de onomstootelijke zekerheid, dat de beide dames zich in het brandende pavil joen moesten bevinden, dat op onverklaarbare wijze in brand was geraakt. Niemand dacht er aan, redding te verleenen en hoe zou die ook gebracht kunnen worden Het geheele huis stond in brandalleen Ja- ques bleef bij zijne bewering, dat mevrouw Burk hart en mejuffrouw Ritter daarbinnen moesten zijn. Wie zou zijn leven willen wagen? Zou buiten dien de poging, om in den brandenden vuurgloed te gaan, niet vruchteloos zijn? Voor zoover menschelijke berekening reikte, zou niemand ooit weer levend daaruit te voorschijn komen. Alle oogen waren op de machtige voorzuilen gericht, die het paviljoen omhulden de dood scheen zeker en niet te verhinderen. Eensklaps een veelstemmig geschreeuw deed de lucht da veren verscheen aan het balkon venster, welks ruiten waren gesprongen, mevrouw Burkhart met loshangende, grijzen haren en wenkte met de hand. Aller armen werden naar haar uitgestoken, een veelstemmig geroep gaf haar den raad, naar beneden te springen, men zou haar wel opvangen bedden en matrassen werden aangesleept. Maar de oude vrouw bebield hare koelbloedig heid en tegenwoordigheid van geest. Men zag in den daghelderen vlammengloed, hoe zij met de hand wenkte. Daarna verdween zij voor een oogen- blik van het venster, en toen men haar terugzag, sleepte zij iets in hare armen, dat zij met groote krachtinspanning vasthield. Zij stiet het venster open eu trilde haren last op, die zij in de ven •terbar.k wilde zetten. Nu werden blonde lokken boven de vensterbank zichtbaar«D»t is juf frouw Ritter.... zij schijnt bewusteloos te zijn." Het was wederom J&cques, die haar het eerst had gezien, omdat hij, door zijne lange beenen, boven allen uitstak. Hij probeerde op e#n lange ladder, die intusschen was aangesleept, naar boveD te klimmen maar halfweg moest hij weer terug- keeren, zijn haren en kleederen hadden vuur ge vat. Hij sprong van eene aanzienlijke hoogte weer naar beneden. «Het is to vergeefsch, zij zijn ver loren!" riep hij. «Wil niemand het meer wagen?' Barones Woltorsdorf zwom in tranen. «Ik zal het wagen," klonk eene rustige stem in hare nabijheid. »U Brunneck.u Neen, u niet, dat beteekent zooveel als uw ondergang," mompelde zij verschrikt en legde de hand op zijn arm. Maar Brunneck luisterde naar bidden noch smeekeo hij gaf Jacques, op zachten toon, eenige aanwijzingen en sprong toen met zijn fijn zwart ekleed pak in de gevulde waterton, die men voor ergelijke gevallen in het slot gereed had staan en die men, om te blusschen had aangesleept. Nadat hij zich daarin tot over zijn hoofd had gedompeld, liet hij zich door Jaque9 een van het water druipenden zak over het hoofd werpen cn klom, snel al9 de wind, langs den branden trap in het paviljoen. De barones had een doordrirgenden gil uit- gestooten en wilde hem na, maar zij werd door de andere dames daarin verhinderd. Met donderend geraas stortten den brandenden trap in elkaar. Een gapenden afgrond, die tot aan de bovenverdieping reikte, was op de plaats, waar zij zich had bevouden, te zien. De spanning hield de aanwezigen in een diep zwijgen verzonken, geen geluid werd er in de eerste minuut gehoord, totdat eindelijk een luid gejubel losbrak. Brunueck verscheen boven aan iet brandende venster en beurde een omvangrijk pakket, in der haast omwikkeld, op den rand van het balkon. «Opvangen I" riep hij zóó, dat het op verren afstand verstaanbaar was. Vijftig armen werden uitgestoken... het werd allen dadelijk duidelijk, dat Branneck door de beschermende omhulling met stukken beddegoed, het geweld van den val wilde breken. (Slot volgt.)

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1