Nummer 60. Zondag 11 Augustus 1901. 2U Jaargang. Oe Zuid-Affikaansche oorlog BRIEVEN OhlendorfL BINNENLAND. ebi sdemoouEJ UITVOERINGEN. Den Eerw. Pater Andr. Zijlmans. WAALWIJK. Zondag 11 Aug. a.s. nam. ten 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen op de zaal Mu sis Sacrum» te Waalwijk worden uitgevoerd De Heidebloem, Schellekens. Sacrische Bas, Koschat. De Kots in zee, Hol. Dezen zomer was ik in een tamelijk groo- ten tuin, waarin alle vruchten buitengewoon goed stonden. Aardappelen, die men reeds aan het uit doen was, waren groot van stuk en zaten met groote hoeveelheden aan den struik. De verschillende soorten van sla, de koolsoorten -enz. alles stond wonderwel. Op mijne vraagA hoe men tot zulke resultaten gekomen was, gaf men mij ten antwoord, dat men in den hcelen tuin Ohlendorffsche Peru—Guano (zooals gij wee', uitwerpselen, lijken enz. van zeevogels, vermengd met over blijfselen van zeedieren, alles afkomstig vati Peru, de naburige Chincha's enz.) de eenige kunstmeststof was, die naast den stalmest gebruikt werd. Later is zij, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk verdrongen door de chemische meststoffen, zooals Chilisalpeter, Kalizouten enz. Voor sommige gewassen is zij echter altijd de gcwensckte meststof ge bleven, b.v. voor aardappeleo, en in som mige streken is zij altijd nog veel meer in gebruik dan andere kunstmeststoffen. Dat de Peru—Guano minder gebruikt wordt, dan vroeger is natuurlijk in de eers'o plaats te wijlen aan de coucurenlie, haar aangedaan, door andere, in deu laatsten tijd in zwang gekomene meststoffen,'maar ook voornamelijk aan hel feit, dat minderwaardige Guano in den handel is gebracht, dat de Guano als 'i ware vervalscht is. Zonder iets kwaads te willen zeggen van welke andere importeurs, is het toch zeker, dat de vroegere zooge naamde Ohlendorffsche guano zich ten allen tijde als echte guano heeft doen kennen. Er bestaat tegenwoordig één groote guano maat schappij de Anglo Continentale Guano Werke geheeten, die den meesten guano importeert en die der. vroegeren Peru Guano van Ohlendorff levert. De hoofdagent voor Nederland is de firma Rinneveld Schellen te Rotterdam, (Re alles levert onder toezicht van de Neder- landsche Rijkslandbouwproefstations» Mij was veel van het medegedeelde bc kend, maar niet alles, en daarom vertel ik het ook aan de lezers van dit blad. Wanneer wij de zaak van een theoretisch oogpunt beschouwen, dan is het ïeker, dat de opgeloste Peru Guano (wat opgeloste Peru Guano is, vertel ik wel eens een ander maal), zooals die in den handel komt, en wanneer zij van de gewenschte kwaliteit is, wat wij van de Ohlendorffsche mogen ver onderstellen, iets heeft, waardoor zij zich direct van elke andere gunstig onderscheidt. De Peru Guano is. namelijk een volledige meststof, dat wil, zeggen, zij beval alle be standeden, die voor den groei en het wel slagen van de plant noodzakelijk zijn n.l. stikstof, Phoshorus en Kalium, (Potasch.) De echte opgeloste Peru Guano van Ohlendorff wordt toch geleverd met een gewaarborgd gehalte van 7% gebonden, tegen vervliegen beveiligde stikstof, 10% in water onmiddellijk oplosbaar phosphorzuur en 2% watervrije Kali of Potasch. Verder is het een feit, dat in sommige streken, eenige gewassen, uitsluitend met Guano bemest, andere gedeeltelijk met Guano gedeeltelijk met andere meststoffen uitstekend slagen ook is het waar, dat de Guano voor sommige planten, zooals het vlas, de aard appelen, enz., eveneens voor tuinvruchten een zeer aanbevelenswaardige mests'of is. Er worden in den laatsten tijd ook met gu ano weer vergelijkende proeven gedaan. Nu en dan deel ik er wel ecus wat van mede. De 6L Eogelsche colonnes, die volgens den correspondent van de Times te Pretoria op het uitgestrekte oorlogsterrein tegen de Boeren opereeren, doch volgens den zegsman zonder succes, omdat haar krijgs bedrijven zich niet verder uitstrekken dan voorpostengevechten, of onbeduidende scher mutselingen die 61 colonnes zullen worden versterkt, waarschijnlijk hoofdzakelijk voor de Kaapkolonie, waar de opstand zich blijft uitbreiden. Vanwege het departement van oorlog is te kennen gegeven, dat een nieuwe werving zal worden ondernomen onder de yeomen, wier diensttijd verstreken is en die reeds in het Vereenigd Koninkrijk zijn te ruggekeerd. Het desbetreffende regeerings- besluit bepaalt, dat yeomen, die outslagen zijn uit den dienst op ongunstige gronden, niet weder aangenomen zullen worden, terwijl zij, die opnieuw dienst nemen, zich moeten verbinden voor den geheele» duur van den oorlog.Geen der nieuwe yeomen mag jonger dan 20 en ouder dan 30 jaar oud zijn en ge huwden worden alleen aangenomen op voorwaarde, dat zij er in toestemmen, dat de overheid een derde gedeelte van hun soklij uitkeert aan hun gezinnen. De soldij is zeer verleidelijk gemeene soldaten wordt 5 shillings, onderofficieren 9 shillings en zadelmakers en anderen, wier wetk het regiment nuttig kan zijn, 1 shilling extra toelage per dag beloofd. Hetzelfde is ook beloofd, toen de eerste yeomen zich voor den oorlog in Zuid-Afrika verbonden, maar de Britsche regeering is tegenover de meesten haar beloften niet nagekomen. Er zijn gerepatrieerde en inva lide yeomen, die meer dan 100 pond ster ling achterstallige soldij te vorderen hebben, zonder dat de regeering zich willig toont, ze hun te betalen. En onder die mannen zijn er die huisvader zijn zijn er, die een goede betrekking hebben opgegeven, om hun va derland te dienen zijn er, die ten pleziere van de knoeierijen der Chamberlain kliek voor hun leven verminkt, of ongeschikt tol werken geworden zijn door de kogels dei Boeren. Geen wonder, dat er met zulke voorbeel den voor oogen niet veel animo bestaat voor de nieuwe werving en dat deze waarschijn lijk mislukken zal, evenals die van Maart 11. mislukt is, toen Kitchener groote verster kingen had verzocht. VAN Een aardig gezicht zoo 'n Chineesche tafel Tafellakens kennen de Chineezen niet. Als pièce demilieu fungeert altijd en overal een schoteltje met allerlei ingemaakte groen- tens, allen netjes in vakjes afgedeeld. Daar omheen staan schoteltjes met vleesch, met een soort van witte kool enz. alles ziet er al even smakelijk uit Ieder ontvangt nu een kelin schoteltje en een paar stokjes. Wij echter hadden ge lukkig ons eigen tatelgerief bij ons. Voor tafeldrank schenkt men dien branden den Chineeschen jenever, die bovendien nog warm moet worden gedronken eu dien men schenkt in heele kleine kopjes iets grooter dan een vingerhoed. De maaltijd begint met die ingemaakte groenten, die zooveel als den eetlust moeten opwekken en tevens onder den maaltijd moeten dienst doen, voor zout, peper, mos terd euz. Van tijd tot tijd pikken de Chi neezen met hunne stokjes een paar stukjes uit die schoteltjes met inmaaksel. Veel niet, want die dingen zijn verschrikkelijk zoet. De oude Missionarissen maken er hier nog al gebruik van, maar wij verklaarden een stemmig, dat het niet om te eten was. Daarna komt de stevige kost. Ieder onzer ontving een kommetje heel fijn gehakt vleesch, dat men ons verzekerde schapenvleesch te zijn. Op eene Chineesche tafel zal men nooit een flink stuk vleesch opbrengen. Het is altijd heel fijn gesneden. Maar daarom juist geeft het aanleiding tot illerlei onsmakelijke veronderstellingen. Zoo moeten het de Chineezen wel doen, wil zij aan tafel geen mes maar stokjes ge- Dan kwam er gewoonlijk nog een kom metje met vleesch, dat minder fijn gesneden was. Verder nog meelkoeken met vleesch er in en dito zonder vleesch. Dan daarbij een soort witte kool. Dit laatst was nog het beste van allemaal en deed vooral goeden dienst om het vleesch er mee door te jagen. Ten slotte immers de Chineezen volgen altijd de verkeerde wereld soep zonder zout. Ik beloof u, dat wij ons hart ophaalden van al dien lekkeren kost Onze Piovinciaal at er van, dat het een lust was. Maar de goede man is nu ook al twintig jaar in China geweest. Boveudien hij moest ons door zijn voorbeeld moed inspreken. Och als men nu maar eenmaal aan dien kost gewoon is, dan is er iu Chineesche her bergen altijd genoeg te krijgen, om niet van honger van tafel op te staan. Daarenboven zijn er overal eieren en met deze kunnen zij toch niet knoeien. In het begin echter is niets van dien kost te eten. Wij hadden gelukkig kaas, brood eu ham mede genomen, zelfs hadden de goede Lazaristen nog enkele flesschen wijn voor ons ingepakt. Ik vergeet nog eene groente te melden, die in de herbergen op onze tafel, als zijude eene deftige tafel, niet mocht ontbreken, nl. het look. Mij dunkt ik zie u den Deus al optrekkeu en niet zonder rede. Ik ben er nu al gewoou aan, maar ik weet zeker, als gij op een Zon dagmorgen na de eerste H. Mis naar de parochiekerk van Sy—want—ze kwaamt om mijne H. Mis bij tc wonen, dat gij bij den geur die de heiligen gewelven vervult ter neer zoudt vallen. Er zijn zelfs Missionarissen die er volstrekt niet tegen kunnen en verbod moeten geven aan de Christenen om look te eten op den dag, dat zij te biechten gaan. De Chineezen geven echter ons een goed middel om er geen last mee te hebben. Eet Inmiddels blijkt uit de maaodelijksche verliezenlijst, welke door het departement van oorlog te Londen is gepubliceerd, welk een ontzaglijke offers aan menschenlevens de oorlog tot dusver van Engeland gevor derd heeft. Tot ultimo Juli 1.1. bedroegen de totale verliezen van het Britsche leger in Zuid-Afrika 71.383 man, van wie er 21.361 voor altijd voor het leger verloren ziju gegaan. Deze verliezen zijn verdeeld als volgtin gevechten gesneuveld 392 officieren 4.082 minderen aan wooden overleden: 178 officieren en 1 317 minderen; in gevangenschap gestorven 4 officieren en 93 minderen; aan ziekten overleden: 251 officieren en 9.9/6 minderen door ongeluk ken gedood: 12 officieren en 395 minderen; vermist of gevangen 8 officieren en 558 minderen wegens ziekte of invaliditeit gerepatrieerd2.270 officieren en 51.228 minderen, totaal 3.064 officieren en 68 319 minderen. En nog immer is er geen vooruitzicht, dat er bloed genoeg gevloeid heeft. Dage lijks meldt de officieele verliezenlijst nieuwe offers. Die van gisteren geeft op 3 doodeu en 6 ernstig gewonden, onder welke laatsten een ritmeester en een luitenant van het 18de reg. huzaren, in verscheidene kleine gevech ten tegen de Boeren onder Ben Viljoen ten noorden van den Delagoa-spoorweg. Dan is er gevochten bij Schietfontein, waar de Engelschen 2 dooden en 5 gewonden, onder wie een luitenant, kregen bij Zweerfontei» (in het O. van Kaapkolonie), waar kolonel Haig, de voornaamste onderaanvoerder van generaal French, eenige uren achtereen slaags was met een Boerencommando onder Theron Een telegram van lord Kitchener uit Pre toria meldt, dat ecu post van 25 man, be— hoorende tot Steinackers ruiterij, aan de Sabie-rivier, door de Boeien verrast en ge vangen genomen is. Een kennisgeving van de regeering aan het Parlement bevat den tekst van een proclamatie, door lord Kitchener eergisteren, Woensdag, afgekondigd, in verband inet tie instruetiën van de Britsche regeering, in overeenstemming met de gouvernementen van Kaapkolenie en Natal. In deze proclamatie wordt medegedeeld, dat allo commandanten, veldcornets en aanvoerders van gewapende benden, burgers zijnde van de vroegere Republieken, die voortgaan tegenstand te bieden aan de strijdmachten van Groot-Brittannië, betzij in Oranjerivier-kolonie, in Transvaal of in eenig ander deel van bet Britsche grondge bied ill Zuid-Afrika en alle leden der re geeringen van den vroegeren Oranje-Vrij staat en Transvaal, tenzij ze zich overgeven vooi de 15den September, voor immer ver bannen zullen worden uit Zuid-Afrika, terwijl de kosten van bet onderhoud van de buisgezinnen der burgers te velde, die zich niet overgegeven zullen hebben den loden September, ten laste komen van die burgers, wat verhaald zal worden op buu roerende en onroerende eigendommen in de beide kolo niën. Uit een vroeger schrijven blijkt dat de proclamatie in hoofdzaak bet uitvloeisel is ook look, priesters zeggen zij en dan denken zij er het hunne bij. 's Avonds hadden wij in de herberg hevige twist. Toen wij goed gegeten hadden kwam de waard met de rekening, 's Avonds vóór de afreis betaalt men hier altijd, 's Morgens krijgt gij niets meer dan thee, dit komt, omdat de gasten bijna allen weer voor het licht is op reis zijn. Hij vroeg dan liefst 31/2 ligatuur d. i. 5 gulden voor ons zeven, eten, slapen enz., terwijl voor hier ééne ligatuur genoeg zoude zijn. Hevig dispuut, wij verstonden er niet veel van. Bedreiging verder te zullen gaan zonder te betalen. Eindelijk toch twee ligatuur. Toen kondeu wij gaan slapen. Den volgenden morgen om half vier weer op de been, wij dronken in der haast een paar tassen thee uit, aten daarbij een stuk brood met kaas en ham, toen de ezels geza deld en 't ging weer verder. Om half elf te Nan—k'eou (Zuiderpoortmond). Een weinig voorbij Jeze stad, trekt men door eere poort van den z. g. kleinen Chi neeschen muur, eene vertakking van den grooten muur, minder kolossaal. Men zegt, dat deze Chineeschen muren dagteekeiri van 2000 jaar voor Christus. Hij is ontzaglijk te beoordeelen naar de punten die wij gezien hebben. Maar bet schijnt, dat hij overal zoo grootsch niet is, doch alleen op de plaatsen, die het meest aan de invallen der Mongolen bloot staan. 's Avonds om vijf uur halt te Teh' a-tao. Uit ondervinding eerst prijsopgave gevraagd. Nu zullen ze ons toch niet meer beet nemen. Maar jawel, de Chinees had nog wel iets gevonden. Voor het slapen vroeg hij nog twee ligatuur te veel. Maar onze Provinciaal gaf den Chinees zoo de volle laag, dat hij heen liep en niet meer terug durfde te komen. Hij zond zijn kuecht, deze bleef nog vorde ren. Wij pakten reeds in om elders veel goedkooper te gaan logeeren. Maar nu ver anderde het tooneel, voor denzelfden prijs van den gouverneur van Nalal, op voor dracht van de ministers van Natal, dateeren- de van den 24sten Juli. De. datum 15 September is aanbevolen door lord Milner Dus weer een hartelijke proclamatie die een storm van verontwaardiging zal doen opgaan, onder het geheele beschaafde Europa en de Boeren, die reeds zooveel hebben op geofferd, aanzetten zal hun verzet te ver dubbelen tot den laatsten man toe. WAALWIJK, 10 Aug 190l> Verkiezing Provinciale Staten. Mag men eenig geloof hechten aan de zoo talrijk hopende geruchten, dan zal het bij de a.s. verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten, in 't district Ileusden, waaronder ook Waalwijk ressorteert, ter ver vanging van minister J. A. Loeff, niet aan oandidaten ontbreken. Wij deelen de ons genoemde namen, onder alle voorbehoud, hier in alphabetische volgorde mede J. A. J. van Heijst, Baardwijk. Mr. P. Loeff, 's-Bosch K. A. M. ridder de van der Schueron, Waalwijk. J. Bernard Timmermans Wz., Hubert Verhoeven, Heusden. Henri Witlox, Waalwijk. Do candidatenlijsten voor de a s. verkiezing der Prov. Staten, zullen na af kondiging van den datum der verkiezing, gratis verkrijgb:.ar zijn ter secretarie te Ileusden en tegen betaling steeds bij iederen boekdrukker. Waterleiding. Zooals wij in ons eerste artikel over onze Waterleiding schreven, zouden we zoo spoedig mogelijk weer eens enkele bijzon derheden hieromtrent mededeelen. Aan deze be'ofte geven we thans gevolg. Op het terrein begint nu alles zijne voltooiing te naderen, de watertoren is op 't oogenblik hoog pl.m. 26.50 Meter, on derkant reservoir. Men is nu druk bezig de reservoir te klinken, die natuurlijk in stukken naar boven gehaald en daar vtrder in elkander gezet wordt. De twee ketels, met een capaciteit van 8 atmosfeer, een middellijn 1.40 M. en een lengte van 5.50 M. zijn reeds ingemetseld en de pompmachines zijn heden gearriveerd en zullen zoo spoedig mogelijk gesteld worden. Op 't oogenblik is er reeds gelegd 3000 M. buisleiding en men is reeds gevorderd door de Stationsstraat, Oostzijde Grootestraat, tot aan de grens van Waalwijk (Hoek). Nu is men begonnen van de markt, Havenwaarts, zoodat de uitvoerder zoo spoedig mogelijk, onze gemeente van den last, aan 't buizen leggen verbonden, wil bevrijden. Tot ons genoegen hebben we gezieti, dat aan den wenk in ons vorig nummer, gun- konden wij nu bij hem overnachten als bij dien anderen Chinees. 't Was al zoo laat, wij bleven toen maar. 's Morgens om drie uur op. Zoo vroeg reeds, om bijtijds in Ian—tschang te komen, waar verscheidene onzer mannen vandaan waren. De steden, die wij door trokken, waren allen mooier en fatsoenlijker dan de Keizerstad. Den volgenden morgen hadden wij de moeilijkste en langste dagreis. Wij wilden kost wat kost te Souan—koua—fou aankomen, daar was eene residentie van Lazaristen en wij zouden den volgenden Zondag zoo gaai ne de H. Mis gaan opdragen. Tegen den middag werd de weg allerellen digst, gevaarlijk zelfs. Hij liep langs hooge bergen en aar. den anderen kant langs eene rivier. Op zulk een weg, als men gevaar loopt, heb ik ondervonden, dat men veel beter bidt en dat is de goede zijde er vau. Om halt een kwamen wij in onze herberg (in Mongolië hebben wij onze vaste herbergen) vermoeid en hongerig aan. Maar daar was raad op. De Provinciaal bestelde behalve den gewonen maaltijd nog een schotel gekookte eieren. Toen ieder van ons er vier of vijf naar binnen had gespeeld was er geen gevaar meer. In den winter heeft men hier nog 3 eieren voor één cent, dat is wat anders dan 2 voor 4 duiten Des avonds kwamen wij bij Mgr. Gortz, Lazarist. Ontvangst allerhartelijkst. Natuurlijk moest ik vertellen wat ik wist vau Holland, het Seminarie enz. Mgr. Görtz ziet er flink ui:. Hij draagt eeu Chineeschen staart, maar natuurlijk is de staart wat dunner dan die der Chineezen. Prachtige kerk, twee Chinee sche priesters zijn zijne kapelaans. Den volgenden morgen waren wij zoo gelukkig de H. Mis te kunnen opdragen en toen met een blij hart al wederom verder Immers dien dag zouden wij eigenlijk ons Mongolië binnentrekken (Wordt vervolgd). tig gevolg is gegeven, zoodat thans alhs oo spoedig mogelijk wordt opgeruimd en bestraat. Onze waarnemende burgemeester had daartoe dan ook reeds bevel gegeven, wijl zooveel hinder veroorzaakt werd aan het drukke verkeer: aan welk bevel de uit voerder ook direct voldeed, zeer ten gerieve onzer inwoners en van 't verkeer. Leerplichtwet. Donderdag werden lal van overtredingen dei Leerplichtwet voor het kantongerecht alhier behandeld voor de gemeenten Waalwijk, Be soijen, Drunen en 's-Grevelduin-Capelle.j [n tegenstelling met hetgeen uit andere, plaatsen is bejricht over de lage opgelegde boeten, waarmede de gevonnisten den draa k staken, kunnen wij melden, dat de ambtenaar alhier de zaken flink aanpakt en boeten eischt van f 4.50 tot f 30, subsidiair zoo en zooveel dagen hechtenis. Verschillende beklaagden hebben beloofd voortaan trouw hunne kinderen ter school te zenden. i Lotcrijvcrecniging „«root door Eendracht." De alhier bestaande loterijverecnigina „Groot door Eendracht" vroeger gevestigd 1 bij den heer A. Verlegh is thans gevestigd bij den heer Chr. v. d. Werff. die een flink lokaal voor het gezelschap heeft afgestaar 1 en waar binnenkort een nieuwe naamlijst een plaatsje zal innemen, welke in schoon- beid den eerste ver zal overtreffen. Aangehouden. Heden is door de marechaussees te Loon opzand aangehouden en naar VHertogen- bosch overgebracht vrouw V., die twaali V dagen hechtenis moet ondergaan wegens wanbetaling van geldboete. Ongeval. Gisteren had een dochtertje van den heet A. de Br. alhier, het ongeluk uit een schommel te vallen, en zich nog al ernstig te bezeerenmen vreesde voor herseuann- doening. Honden tentoonstelling. Op de 16e Groote Internationale Honden- tentoonstelling, gehouden den Sen, 4en ei 5en Augustus jh, door de Nederlandschi Kennelclub „Cynophilia", werden aan Noord brabanters o. in. de volgende bekroningei toegekend. Dr. E. F. Romeling, Kennel „Heideheu vel", Kaatsheuvel, met Udaf, le prijs jeugd puppyklasse, 2c prijs met Udaf en Nicolai koppelklasse, zeer eervolle vermelding opat klasse met Udaf en Nicolai, beide Barzois S. A. J. Smits, Dongen, met Dara, bar- soi, zeer eervolle vermelding open klasse. Wielerbaan Tilburg. Men schrijft ons De directie der wielerbaan Tilburg is e, in geslaagd dc wereldkampioenen Jacquclin Parijs en Arend, Berlijn te engageeren voor de wedstrijden op den 1& Aug. a. s. Het voornemen was oorspronkelijk on tegen dit tweetal Jaap Eden te laten starten doch daarvan is men afgezien. In de plaat: van Jaap Eden zal nu rijden, Schilling die op het oogenblik in Berlijn is, kampioei van Nederland voor 1901 en de 3e aan komende met een half wielverschil me Jacquelin in de wereldkampioenschappen t< Berlijn over 1901, Volgens bekende sport bladen wordt beweerd dat Schilling op he oogenblik zoo snel i9 als Harie Meijers ver 1 leden jaar. Het is dus te verwachten dat er tusschei dit drietal een interessante en spannend*':, strijd zal ontstaan. Verder komt er op bi program nog voor een wedstrijd over 5( K. M. met motorgangmaking tusschei Booy uit Luik en v. d. Knoop uit Berlijn en daar deze twee rijders volgens verschil-1' lende bekende sportmannen bijna even stork1 zijn, zal ook deze race over 50 K.M. eer strijd te zien geven zooals wij nog nooit 0| eene Neder landsche baan hebben kunnei aanschouwen. Daarna dan nog een Diultiplet race, waar voor reeds de beste tandemparen hrbbei ingeschreven, zoodat het te verwachten i dat het publiek zeer voldaan huiswaarts za keeren, daar het op den korten zoowel al: op den langen afstand het puikje van dr wereldrenners heeft kunnen zien kampen. Bakker en .Mulder In een paar omliggende dorpen is eet strijd ontbrand tusschen broodbakkers ei; de korenmolenaars. De korenmolenaars vai Vlijmen en Nieuwkuik hebben het maalloot met 5 cent verhoogd. De bakkers hebben ii een vergadering besloten daarin niet toe t'i stemmen, doch zoo mogelijk een stoom- korenmolen te bouwen. i

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5