Nummer 67. Zondag 25 Augustus 1901. 24e Jaargang f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste blad. s m I0N0P0L - THEE i IIHI IE Diocesane Katholiekendag AITOOI T IEL EN, Theod. WESSELS, Dit nummer bestaat uit twee bladen. even geurig als waterhou dend. WAALWIJK. Bekendmaking. FEUILLETON. U I T G ;K V 1? K UITVOERINGEN. De Echo van he S8SJv.i2?a en Uiigstroftlsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag-" en Zaterdagavond. A. b o n n e m e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Advertenties 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot e letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden Zmanl berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale, zeer voordeelige contracten geslolen. Reclames 15 cent per regel ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij den Heer K A 31 E R S V A N A K li E I I) voor het leerlooiers bedrijf en het vervaardigen van schoenen te Waalwijk. Burgemeester cn Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat de op heden vast- eestelde kiezerslijsten voor de bovengenoemde Kamera van arbeid ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelcgd, er dat tegen betaling der kosten, afschriften daar van verkrijgbaar zijn. Bezworen tegen die lijsten kunnen binnen veertien dogen na lieden worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie. De bezwaren kunnen zijn ontleend aan het feit, dat de naam van den vei zoeker of van een ander, in strijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het Kiesreglement voor die Kamers, daarop voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kuDnen op ongczegeld papier worden gesteld. Waalwijk, den 15 Aug. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, J. TIMMERMANS Wzn., Wd. B. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Wie zegt dat VVie dat zegt Ik zeg, dat gij hem hebt gezien. Kan men dan zien wie er voorbijgaat als men slaapt Gij sliept niet, deugniet; de geweerschoten hadden u wakker gemaakt. Gelooft gij dan, neef, dat uw geweren zoo veel leven maken? Vaders geweer geeft heel wat harder knal. De duivel halc u, vervloekte schelm! Ik weet zeker, dat gij Gianetto gezien hebt. Misschien hebt gij hem zelfs wel verstopt. Komt, makkers, gaat het huis binnen en kijkt of de man er niet in is. Hij kon niet meer goed loopeu en de sclia- Tuit is veel te slim, dan dat hij getracht zou hebben hinkende het kreupelbosch te bereiken. Bovendien houden hier de bloedsporen op. En wat. zou vader er van zeggen? vroeg l'orturiato met een spottend lachje, wanneer bij wist, dat men zijn buis was binnengedrongen tijdens zijn afwezigheid Deugniet! riep Gamba uit, hem bij het oor Pakkend, weet gij wel, dut ik u een toontje hger kan laten zingen? Misschien wel door u twintig- slagen met het plat van de sabel te ge- 'en. Zoudt gij dan eigenlijk niet spreken Nog altijd bleef Fortunato spottend lachen. Mijn vader is Mateo Falcone 1 zeide hij trotsch. Weet gij wel, kleine snaak, dat ik u mee iou kunnen nemen naar Corte of Bastia. Ik zal i in een cel zetten met stroo, de boeien aan de toeten en ik zal u laten onthoofden, wanneer gij siet zegt, waar Gianetto Sanpiero is. De knaap barstte in een kreet uit, om deze bedreiging. Hij herhaalde Mijn vader is Mateo Falcone I üamba ontstelde zichtbaar. Hij onderhield zich ®et gedempte stem met de soldaten, die het huis reeds hadden doorzocht, wat geen moeielijk werk was geweest, want het huis van een Corsicaan le't slechts één vierkante kamer. Het ameublement Artikel 2 van het reglement der afdee- lingSTergaderingen van den diocesanen Ka tholiekendag in het Bisdom van 's-Herto- genbosch, die dit jaar te Tilburg op 29 September zal gehouden worden, luidt De inleiders of sprekers stellen aan het slot hunner rede conclusiën voor, die min stens een maand voor het houden van den Katholiekendag worden bekend gemaakt. Uiterlijk 1-t dagen v. or het houden van den Katholiekendag kan ieder Katholiek, behoorende tot het diocees van 's-Bosch, onder opgaaf van zijn naam en woonplaats en redenen daarop wijzigingen voorstellen aan den voorzitter der betrekkelijke afdeeling. Deze voorgestelde wijzigingen worden uiterlijk acht dagen voor het houden van den Katholiekendag bekend gemaakt, tenzij de voorzitter in overleg met het dagelijkscli bestuur de bekendmaking en behandeling onraadzaam acht. Alleen over de genoemde conclusiën en bekend gemaakte wijzigingen kun in de afdeelingsvergaderingen beraadslaagd en ge stemd worden. Slechts diocesanen van VBosch kunnen aan deze beraadslaging en stemming deelnemen. I Afdeeling. Godsdienstige vereeuigingen. President de heer J. F. Boex, Eindhoven. Vergadering te 2 uur in de Liedertafel Souvenir des Montagnards." Eerste Spreker: Kapelaan L. OfKrmats te Kuik. Conclusie: De eerste afdeeling van den te Tilburg gehouden Katholiekendag op 29 September 1901, overwegende, dat het van het hoogste belang is, de Katholieke mannen en jonge lingen, zoowel door vereeuigingen met zui ver godsdienstig doel, als door patronaten te vormen tut weldenkende Christenen, spreekt den wensch uit 1dat, waar de bevoegde overheid het dienstig en mogelijk acht, de II. Familie en de Congregatie voor jongelingen worde opgericht en bevorderd 2. dat, waar de omstandigheden het toe laten, vereenigingen of patronaten worden opgericht en bevorderd, waarbij den jonge lingen vooral de gelegenheid wordt aangc- bestaat uit een tafel, banken, ki9ten en jacht- en keukengereedschappen. Fortunato streelde ondertusschen zijn kat en scheen vermaak te 9cheppen in de verwarring der jagers en van zijn neef. Een der- soldaten kwum op den hooiberg toe- loopen. Hij keek naar de kat, stak achteloos zijn bajonet in het hooi en haalde de schouders op alsof hij zeggen wilde dat deze voorzorgsmaat regel eigenlijk belachelijk was. Niets verroerde zich, en het gelaat van den knaap verried zelfs niet de geringste ontroering. De luitenant en zijne soldaten verwenschten zichzelf en zij begonnen reeds aanstalten temaken om terug te gaan vanwaar zij gekomen waren, toen hun aanvoerder, overtuigd dat bedreigingen zonder eenigen invloed bleven op de zoon van Falcone, een luatste poging wilde wagen om den knaap door zoete woordjes en mooie beloften tut spreken te krijgen. Neefje, zeide hij, gij schijnt mij een uitge slapen snuiter te zijn Gij zult het nog vèr brengen in de wereld. Maar tocli speelt gij gevaarlijk spel met mij en p.ls ik niet bang was met uw vader Mateo in moeielijk heden te komen, zou ik u wel met mij meenemen. Kom 1 Maar nis hij terugkomt, zal ik hem de ge heele geschiedenis vertellen cn voor uw straf zal hij met de zweep uw rug aan bloed ranselen. Hoe weet gij dat? Gij zult zien... maar, kom... wees een brave jongen, dan zal ik u iets geven. En laat ik u, waarde neef, een raad geven. Als gij nog langer wacht zal Gianetto het kreu pelbosch hebben bereikt en dan zult gij heel wat meer mannetjes moeten hebben om hem te pak ken te krijgen. De luitenant haalde een zilveren horloge uit den zak; en, ziende dat de oogen van den kleinen Fortunato schitterden, hield hij het hem voor, hangende aan zijn stalen ketting. Ventje, gij zoudt zeker wel zulk een horloge willen hebben om er mee door de straten van Porto Vecchio te wandelen? Als ik groot ben krijg ik er een van mijn oom. Ja, maar de zoon van uw oom heeft er al eenwel zoo mooi niet als dit, dat is waar,... maar hij is jonger dan gij. De knaap zuchtte. boden zich in eigen lokalen en eigen ter reinen op gepaste wijze te vermaken met uitsluiting van het gebruik van sterken drank 3. dat een ce itrale commisde worde sa- raengest.ld waar inlichtingen zijn te beko men omtrent alles wat voor de oprichting en den bloei van zoodanige vereeuigingen of patronaten noodig of nuttig is 4. dat deze vereenigingen of patronaten den stoffel ijken en den zedelijken steun vooral der ouders en der Katholieken van hoogeren stand mogen ontvangen, Tweede spreker: de heer Vincent Van den Heuvel te Geldrop. Conclusie: De eerste afdeeling van den tweeden diocesanen Katholiekendag gehou den Ie Tilburg den 29 Sept. 1991, overwegende, dat herhaaldelijk door de geestelijke over heid de uitdrukkelijke wensch werd geuit, de eenheid en het herstel van den kerke- lijken zang te bevorderen dat onder den kerkelijken zang niet al ben moet begrepen worden do Gregori- aansche, doch ook de meerstemmige kerkzang, gebouwd hetzij op den kerktonen, hetzij op de majeur of mineur toonladders, mits door drongen van den kerkelijken geest dat het kerkelijk volkslied (d. w. z. de liederen op niet liturgischen tekst, welke gebruikt worden in Congregatie, LI. Familie enzals slaande in nauw verband met onze kerkelijke godsdienstoefeningen, eenzelfde karakter moet dragen j dat een uitdrukkelijke wensch van onze geestelijke overheid voor ons moet zijn een gebod komt tot de volgende conclusiën 1. liet is voor elk goedgeloovig Katho liek, waar de LI. Sloel het verlangen uit- d;ukt, de eenheid en het herstel van den kerkelijken zang te bevorderen, plicht, hieraan zooveel mogelijk mede te werken a. door in zijne parochie voor zooverre zijn physieke aanleg zulks medebrengt, zijne krachten te leen en-, om de beoefening en de goede uitvoering van den Gregoriaan- schen en den meerstemmigen zang, gecom poneerd volgens den geest der Kerk ie be vorderen b. door, wanneer hem die physieke aan leg ontbreekt, propaganda te maken voor den kerkzang en de kerktonen zoo noodig door moreelen en geldelijken steun bij te staan. 2. De verbetering van het kerkelijk Welnu, wilt gij dit horloge hebben, neefje Foriunato keek het mooie glimmende uurwerk met een schuin oog aan als een kat, wie een geheel kippenboutje wordt voortgezet. Ilij scheen het zaakje niet goed te vertrouwen en durfde zijn hand niet naar het horloge uitsteken. Waarom neemt gij een loopje met mij, vroeg hij op verwijtenden toon. Ik neem geen loopje met u. Zeg mij alleen waar Gianetto is en gij krijgt het horloge. Fortunato lnclilo ongeloovig. Hij zag den adju dant in do oogen alsol hij daarin de bevestiging van zijn woorden hoopte te lezen. Ik zal mijn epauletten verliezen, schreeuwde hij, wanneer ik u op die voorwaarde het horloge niet ge-vf. Miju kameraden zijn er getuigen van, dut ik mij aan mijn belofte moet houden. Terwijl hij dit zeide hield hij telkens het hor loge dichter bij Fortunato, zoodat het bijna de bleeke wang van den knaap aanraakte. Het was den jongen aan te zien, welk ten strijd er in zijn binnenste gestreden werd tusschen de begeerte i.aar het horloge en de achting, die hij der gast vrijheid verschuldigd was. Zijn ontbloote borst hijgde. Onderius8chen liet Gamba het horloge aan den ketting bengelen. Het glinsterde, draaide en raakte een paar malen den top van zijn neus aan. Langzamerhand kwam zijn rechterhand er dichter bij hij raakte het aan met de toppen zijner vingerseindelijk had hij het. geheel in zijn hand, maar, de adjudant hield nog altijd het eind vu li den ketting vastDe wijzerplaat was prachtig blauw,... de least was nieuw gepo lijstze schitterde in het zonlicht. De verleiding werd hem te sterk. Fortunato hief de linkerhand op en wees met den duim over zijn schouder heen den hooiberg aan, waar hij met den rug naar toe gekeerd stond. Dadelijk begreep Gamba hem. Hij liet het eind van den ketting los en Fortunato was nu eigenaar van het horloge. Met groote sprongen liep hij weg van de hooischelf, die de soldaten reeds begonnen waren onderstboven te gooien. Weldra zag men het hooi bewegen en kwam er een bebloede man met den dolk in de hand uit to voorschijn. Maar toen de ongelukkige probeerde tc loopen, bemerkte hij eerst, dat zijn wond hem dit onmogelijk maakte en hij stortte neer. Gamba wierp zich op hem en rukte hein volkslied moet de aanhoudende zorg uit maken van hem, die in deze iets er toe kan bijdragen, II Afdeeling. Sociaal vraagstuk voor de werkgevers. President de lieer J. Van Besouw, Goorle. Vergadering te 12 uur in de Philharmonic. Eerste sprekerKapelaan L. Poell, te Woensel. Conclusie: De tweede afdeeling van den Katholiekendag van het diocees van Vller- togenbosch, te Tilburg, overwegende de wenschen en verlangens van Z. II. Paus Leo XIII, zooals die uitgesproken zijn in de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Graves de Communi re", willende gaan in de richting door die Encyclieken aangegeven. besluit: 1. dat de Katholieke werkgevers den ouafwijsbaren plicht hebben, op krachtda dige wijze deel te nemen aan de Katholieke sociale actie 2. dat zij in het bijzonder moeten wed ijveren in het maken van sociale regelingen en instellingen ten behoeve hunner werk lieden, en spreekt den wensch uit dat alom Katho lieke patroons-vereenigingen worden opge richt onder geestelijke leiding in gehoor zaamheid. aan den Bisschop. Tweede spreker: de heer Aug. Van Spaendonck te Tilburg. Conclusie ADe tweede afdeeling van den diocesanen Katholiekendag voor het Bisdom van VHertogenbosch, gehouden te Tilburg overwegende, dat de noodzakelijke verbe tering der sociale toestanden niet zal be reikt worden, indien niet de jeugdige werk lieden vroegtijdig cn voortdurend worden opgevoed tot orde en spaarzaamheiddat liet achterhonden van een gedeelte van het loon door jeugdige personen deze opvoe ding verijdelt en tevens uiteenrukt de familiebanden, welke in het arbeidersgezin zoowel uit zedelijk als stoffelijk oogpunt moeten worden versterkt dat eindelijk tot de beroepsplichten van den werkgever behoort de behartiging van stofft lijke en zedelijke belangen der werk lieden spreekt den wensch uit dat het loon van den dolk uit de hand, waarop men den vluchteling, ondanks zijn tegenspartelen, stevig vastbond. Op den grond liggende en zich door zijn boeien niet kunnende verroeren, keelde Gianetto het hoofd naar Fortunato om, die op eenigen afstand stond. Een uitdrukking van de grofste minachting kwam over zijn lippen. De knaap wieip hein het geldstuk, dat hij van hem gekregen had, voorde voeten, wel begrijpend, dat heiu dit niet toe kwam maar de vluchteling lette er niet op. Kalm verzocht hij den luitenant: Waarde Gamba, ik kan niet meer loopen; wees zoo goed mij naar de stad te laten dragen. En daarstiaks kondt gij wel loopen als een haaa, merkte de ander spottend op maar, wce9 gerust, ik ben zoo blij u in handen gekregen tc hebben, dat ik wel een mijl met u op den rug zon kunnen loopen zonder vermoeid te worden. Overigens, kameraad, zullen wij een draagbaar van takken voor u maken en op de hoeve van Crespoli zullen wij paarden kunnen krijgen. Goed, antwoordde de gevangene; leg ook wat stroo op de draagbaar, want ik wil gemak kelijk liggen. Terwijl de soldaten zich onledig hielden, ge deeltelijk met het maken van een soort draagbaar van de takken van een ka-tanjeboom. gedeeltelijk met het verbinden van Gianetlo's wonden, ver- schen plotseling bij een kromming van den weg, die naar het kreupelbosch leide, MiUo Falcone en zijr. vróuw. De vrouw liep gebogen onder een enorm giooien zak kastanjes, terwijl haai man rechtop, in trotsch e hou iii g, naast haar voortstupte, met niets anders dan een geweer in de eene en een patioougordel met geweer in de andere hand, want op Corsica is het een man onwaardig andere dingen te dragen dan zijn wapenen. Op het zien der soldaten was Matco's eerste gedachte, dat zij gekomen waren om hem te nrresteeren. Maar welke reden bestond daarvoor? Had Mateo dan een schuld met de justitie te vereffenen Neen. Hij verheugde zich in een goeden naam op het geheele eiland. Maar toch, hij was Corsicaan, hij was een bewoner der ber gen, en er zijn maar weinig Corsicaansche berg bewoners, die, wanneer zij r.auwkeuiig hun heiinncringen bij elkaar sein apen, niet de een of de andere pekelzonde vinden, een geweerschot een stoot met een dolk of andere kleinigheden personen onder de 18 jaar worde uitgekeerd aan ouders of voogden, en besluit om reeds terstond tot een practisch resultaat te komen, dat. daar, waar tegen een dergelijke regeling vooralsnog bezwaren bestaan, een geschikt middel worde toegepast om ouders of voogden voortdurend op de hoogte te houden van het bedrag, door hunne kinderen of pupil len ontvangen. Conclusie B: De tweede afdeeling van den diocesanen Katholiekendag voor het Bisdom van 's-llerlogenbosch te Tilburg: overwegende, dat tegenover de toene mende verspreiding van slechte lectuur in onzen tijd kan geacht worden als het beste middel het verspreiden van, en propaganda voor goede lectuur. besluit, dat door iedereen maar vooral door werkgevers ten opzichte hunner werk lieden, zoove°l mogelijk gezorgd worde voor verspreiding van goede volkslectuur en wel voornamelijk door het steunen van, en pro paganda maken voor die bladen en tijd schriften, welke daartoe in ieder opzicht de aangewezene en de geschikste zijn, spreekt den wensch uit, dat, om terstond tot een practisch resultaat te komen, de werkgevers gratis voor hunne werklieden beschikbaar stellen de „gele boekjes" der W illibrordus-verceniging maandelijks ver schijnend, abonnement 36 cents per jaar. (Wordt vervolgd.) WAALWIJK. Zondag 25 Aug. a.s. nam. ten 12 uur, zal door de Liederlafel „Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen op de zaal »Mit- sis Sacrum» te Waalwijk worden uitgevoerd: De Avond, Jacobs. Omhoog, Heinze. Psalm VIII, R. Hol. BESOIJEN. Soitce door hct«Mannenkoor „Voo; uitgang zij ons doel«, van Waalwijk en Besoijen, op Maandag 20 Augustus 190], in de zaal van den heer Denis van der Zaken, te Be soijen, met welwillende medewerking van Mej. A. Smit, pianiste. Aanvang 's avonds 8 uur. (Zie programma's o Concert te geven door de harir.o >ie „l'Es pérance" in den tuin van den heer Stans van Dongen te Besoijen, op Maandag 26 Augustus 1901. Aanvang 7 uur ij. m. (Zie programma's Matco's geweten was wellicht zuiverder dan van ieouand anders in den omtrek, want in geen tien jaar had li ij zijn geweer tegen een mensch gericht maar toch was hij voorzichtig en hij maakte zich, voor iiet geval zulks noodig zou zijn, tot verdediging gereed. Vrouw, zeide hij tot Giuseppa, zet uw zak op den grond en houd u gereed. Zij gehoorzaamde oogenblikkeüjk, waarop hij hnar een zijner geweren gaf. Het andere laadde hij cn langzaam schreed hij nu voorwaarts, zich verdekt houdende achter de hoornen langs den weg, en bereid, om op de minst vijandige houding der soldaten, zich achter een dikken boomstam op te stellen om vuur te kunnen geven. Zijn vrouw volgden hein op de hielen, liet andere ge weer en de patroonlasch achter hem aan dragende, liet is dc 'aak van een goede Gorsicaansche huisvrouw, wanneer haar n an in gevecht is ge wikkeld, zijn geweren tc laden. Ondertusschen was de luitenant door dc nade ring van Mateo op deze manier niet weinig in verlegenheid gebracht. Als bij geval, dacht hij, Mateo eens in familiebetrekking stond tot Gia netto, of wanneer hij diens viiend was en hem wilde bijspringen kon hij er zeker van zijn, dat twee welgerichte kogels een paar zijner soldaten en hem zelt wellicht naar de andcie wereld zouden zenden, niettegenstaande de bloed verwant schap tusschen licrn en Mateo In dit moeielijke geval nam hij liet koene besluit Mateo geheel alleen tegemoet te gaan oin hem de geschiedenis te vertellen en hem als een ouden kennis te begroeten; alleen scheen hein de afstand, die hem van Mateo scheidde, hoe klein hij inderdaad was, wel wat groot toe voir deze gewaugde onderneming. Hola! Hé! oude kameraad! schreeuwde hij, wat is er aan de hand? Ik ben het, ik ben Gamba, uw neef. Zonder een woord te zeggen stond Mateo stil, en nuurmatc de ander «prak hief hij den loop van zijn geweer meer en meer in de hoogte, zoo dat hij bijna rechtstandig naar boven gericht was, toen de luitenant hem de hand drukte. Bonjour I zeide hij. Ik heb u in langen tijd niet gezien. Bonjour, waarde Gamba. (Slot volgt). I

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 1