Nummer 67. Zondag 25 Augustus 1901. 21* Jaargang. Tweede Blad. De Zuid-Afrikaansche oorlog, Turkije, BUITENLAND, Frankrijk. BINNENLAND. I til Tusschen de regels van het laatstonlvangen en, als immer, verregaand onduidelijke Engelsche telegrammen, leest men wel veel interressante waarheid. Opmerkelijk is het zeker, dat een Boerendetachement van 50, hoogstens 100 man, door de enorme Engel sche trocpenmassa's over de Oranjerivier is gedrongen, maar dat hun hoofdmacht in Kaapkolonie bleef en daar voortdurend wordt versterkt. Dr, Hendrik Muller, consul van den Vrijstaat heelt in een interview verklaard, dat hij besliste berichten heeft over den toe- slaud in de Kaapkolonie. De opstand breidt zich steeds uit de Engelschen zijn radeloos, ziedaar den korten inhoud van 's heeren Muller's bericht. En nu komt Reuter wel vertellen, dat Kritzinger in den Vrijstaat vrijwel is inge sloten, en nu geven de Engelsche kranten nog wel steeds gunstige berichten, het blijft niettemin zeer waarschijnlijk, dat het er voor de Engelschen hoe langer hoe slechter gaat uitzien. Het officieele orgaan de London Gazette publiceert een uitvoerig rapport van den oppei bevelhebber, dd. 8 Juli over de opera ties in Mei en Juni 11. Op 8 Juli schatte Kitchener het aantal Boerenstrijders op 13.500 waarvan er sedert, volgens zijn eigen latere telegrammen ongeveer 3000 buiten gevecht werden gesteld. Rekent men daarvan de helft af voor vrouwen, kinderen en grijsaards, die Kitchener bij zijn gevangenen meetelt dan zijn er nog 12.000 Boeren in het veld, ongerekend nog de zeer talrijke opstandelin gen, die zich in Kaapkolonie bij de com mando's aansloten. Botha alleen heelt er 4000 tot zijn be— schikkiug, denkelijk voor een inval in Natal. Van Walter Kitchener, die hem dit beletten moet, hoort men nog maar steeds niets. Eigenaardig is wat Kitchener van de in Eugeland met zooveel „succes" geworven Yeomanry zegt „Het was in den aauvaug onmogelijk een groot deel van de nieuwe Yeomar.ry-recruten in het veld te brengen, daar de meesten van hen noch rijden noch schieten konden en de noodzakelijkheid om hen te oefenen eu af te richten langen tijd het werk der mobiele collonnes belemmerde. Enkelen hunner zijn volkomen ongeschikt gebleken voor het werk dat van hen verwacht werd, maar zij zijn goed vooruitgegaan en gaan nog vooruit en krijgen langzamerhand ervaring in het veld." Van de South African Constabulary meldde lord Kitchener ongeveer hetzelfde." Het ernstigst bewijs van den bangen toe stand der Engelschen op het oorlogsterrein, waarop zij steeds meer goede strijders ver liezen, die volgens bovenstaande mededeeling door de yeomanry niet te vervangen zijn, is de officieele lijst van 12 tot 21 Augustus: „Gedood 32, gestorven aan ziekten 57, gewond 112, gevangen en vermist 103." In ruim een week verloor dus het Engelsche leger ruim 304 man, het is inderdaad zeer ernstig, méér, veel méér dan Kitchener, die niet-strijders en ook wel de paarden pleegt mee te tellen, van de Boeren kan opgeven. Omtrent het gevecht bij Bronkhorstspruit deelt de Standard nog het volgende mee Een commando van 600 of 700 Boereu, was genaderd tot 20 mijlen ten Oosten van Springs en had een lager betrokken aan den bovenloop van de Broukhorstspruit. Op Za terdag 17 Augustus werd het daar verrast door de Britsche strijdmacht, 120 man kon stabels en verkenners, die het lager aan diie zijden had ingesloten, voordat de Boeren iets hadden bemerkt. Voordat echter de vierde zijde gesloten was, werden de Boeren het gevaar gewaarzij sprougeu op hun paarden en galoppeerden weg. De Boeren kregen er geducht van langs, zij lieteu 23 lijken achter. Korten tijd later herstelde de vijand 2ich van zijn paniek en vo'gde het Britsche de tachement tien mijlen ver, totdat een tweede Boerenmacht vei scheen die o izen terugtocht nog meer bemoeilijkte. Wij waren ten slotte genoodzaakt tien van de elf gevangenen iu vrijheid te stellen en veertien man achter te laten, wier paarden doodgeschoten of uitge put waren door den langen rit. De Boeren stonden onder bevel van Tri- chardt. Eaffan's correspondent te Preloiia verhaalt de toedracht eeuigszins anders. Na het verhaal vau den overval en de vlucht der vertelt hij verder „Toen onze mannen terugtrokken, vonden zij hun terugtochtsweg versperd door een anderen troep Boeren. Er ontstond een gevecht van man tegen man. Drie Boeren vielen op kapitein Wood (den Britscheu be velhebber) 3an eu slaagden er in hem van z:jn paard te trekken. Kapitein Wood sloeg een hunner ruet zijn rijzweep in het gezicht, greep zijn geweer, steeg op en ontsnapte." Van Boerenzijde zal men later wel de juiste toedracht vernemen In een bericht uit Middelburg (Transvaal) van 2 Augustus, komen bizonderheden voor over een gevecht, dat Walter Kitchener en Campbell met Ben Viljoen hebben gehad in het dal van Selonarivier, dat zich over een 50 K.M. lengie in noordwestelijke richting uitstrekt. Aan beide zijden bevinden zich hooge, ruig begroeide bergen en bet dal is zoo nauw, dat men op sommige punten van de eene zijde op de andere mei schieter- trefkans heeft. De Boeren zaten verscholen in de bosschen even voorbij het dal en openden van daar een zwaar vuur op der. transporttrein der Engelschen, die over den weg beneden voorttrok. De Engelsche artillerie verdreef de Boeren uit hun schuil plaatsen, die daarop over de bergen begon r.en terug te trekken. De cavilerie en on geregelde troepen der Engelschen maakten echter de omtrekkende beweging, die lot gevolg had dat 37 personen gevangen wer den genomen, het Boerenlager verrast en een pompom werd buitgemaakt. Een andere pompon vernielden de Boeren. Deze pom pons waren dezelfde, die de Boeien twee maanden geleden van de Victorianen bij Witmansrusi hadden afgenomen. Toen latei- het bosch doorzocht werd, werd een „groot" aantal dooden en gewonden gevonden en naar het Engelsche kamp gebracht. Verder werden in de bosschen talrijke Boerenge zinnen ontdekt, die zich in de dalen ver borgen hadden, waar zij zich met de ijzeren dakplaten van omliggende huizen een soort van hutten hadden gebouwd, die door groen heel slim verborgen waren. Dit vinden der Boeren— schuilplaatsen wijst er evenwel ook al weer op hoe de gevangenen, den Engel schen volgens hun opgaaf in handen gevallen, hier waarschijnlijk weer non—combattanten zijn geweest bet is zelfs niet onmogelijk, dat bij de 37 gevangenen geen enkele strijdende Boer is geweest. Bij de Engelsche colonnes doen een aantal Boeren, die zich hebben overgegeven, als verkenners dienst, aan wie alle vrijheid van beweging wordt gelaten en die uitmuntend werk doen treurig werk, dunkt ons. het smaldeel van schout bij-nacht Aubty de de la Noë, bestaande uit de Charles Maitel, Bouvel, Jauréguiberty en G'ililée. Te Duinkerken, waar de Tsaar aan wal stapt, zal president Loubet hem een groot feesimnal aanbieden. Uit Duinkerken ver trekt Nikolaas II naar Compiègne, waar de Tsaritsa zich bij hem voegen zal, en den 19en gaan de Russische majesteiten naai Rheims, om hel slot bij te wonen van de gioote manoeuvres van het le. 2e, 6e en 20e legercorps de grootste wapenschou wing die nog ooit in Frankrijk gehouden is. Bijna 140,000 man zullen opgesteld worden langs drie zijden van een vierhoek, terwijl de vierde zijde door een reeks van groote tribunes ingenomen zal worden. Den 19en of 20en verlaten de Tsaar en de Tsaritsa den Franschcn bodem. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij noch Parijs, noch eenige andere groote steden bezoeken. vcrrYW.rarm In de zittingen der Fransche Algemceue Raden wordt begrijpelijkerwijs, telkens ge sproken over het aanslaande bezoek van den Tsaar, en verscheiden Algemeene Raden hebben motiën aangenomen, waarbij veelal een gelukwensch aan president Loubet ge voegd wordt. De Raad van Pas-de-Calais heeft Loubet verzocht, op weg naar Duinkerken, te Atrecht te willen stilhouden. De President heelt intusschen het program der feestelijkheden enz. nog niet bekrachtigd^ Meen houdt 't voor zeker, dat de Tsaar zijn intrek zal willen nemen te Compiègne, maar dat slot is dertig jaar lang aileen als museum gebruikt, eu er zal dus heel wat aau gewerkt moeten wordeu om het eenigszins in orde te brengen voor den Tsaar en de Tsaritsa. Reeds hebben Delcassé, Levgues en Mollard er een bezoek gebracht. Men denkt dat de Tsaar in de vertrekken van Napoleon I zijn intrek zal nemen, In Duinkerken begint men de stra'.eu reeds te versieren en te Compiègne zal dat ongetwijfeld ook geschieden. Bij de revue te Rheims zal het le en 2e legercorps onder de bevelen staau van ge neraal Duchesne terwijl het 6e en 20e corps door generaal Kesslen aangevoerd zulleu worden. Er zullen vier divisiën cavaleiie beschikbaar zijn voor de groote charge aan het slot van de wapenschouwing, die, naar men verwacht, van negen tot half een zal duren. De vlakte, voor de wapenschouwing uitgeko zen, moet uitnemend geschikt zijn voor zulk een militair schouwspel, en de wegen die er overheen leiden, worden verbeterd en ver breed. Na afloop van de revue geeft de President een lunch aan den Keizer en de voornaamste buitenlandsche officieren. Niets is nog vastgesteld ten aanzien van den duur van het bezoek. Terwijl sommige bladen oogenschijnlijk fantastische mededeelingen doen over de wijze waarop het bezoek van den Tsaar aan Frankrijk bepaald is, wordt het program van de feestelijkheden vastgesteld. De Tsaar wordt den 17en September te Duinketken verwacht, en zal vermoedelijk dienzelfden dag de vlootschouw houden. Het Noorder eskader slaat onder bevel van vice—admiraal Ménard en bestaat uit de linieschepen Masséna (admiraalschip), Formi dable, Courbet; de gepantserde kruisers Dupuy-de-Löme, Bruix, D'Assas, Surcouf.de torpedojagers Cassini, Yatagan, Durandal en Fauconnier. Voorts behoort tot het eskader de kustwacht-divisie, bestaande uil de Bou- vines, Amirol-Théouart, Jemmapes, Valmy onder bevel van deu schout—bij—nacht Pé- phau. Bij die vloot wordt dan nog gevoegd De Ager.ce I lavas geefi dit bericht uit Konstantinopel, dd. 21 Augustus: Ondanks dc formeele belofte van den mi nister van buitenlandsche zaken en de toe zegging op het eerewoord aan Constaus (den Fraoschen gezant bij de Porte) in de audiëntie vaD Donderdag door den Sultan gedaan, heeft deze laatste belofte en toezegging in zake de kadenkwestie eu de vorderingen dei- drie Fransche beschermelingen, ingetrokken. Tegenover deze woo'dbreuk, heeft de Fransche gezant den eersten secretaris van den Sultan medegedeeld, dat hij alle betrek kingen met de Ouomansche regeering afbreekt en dat hij de Fransche iegeering van dezen zijn stap zal verwittigen. De grootere en de als supplement aange voerde kleineie kwestie, die Constaus in eenige audiënties van langen duur persoonlijk bij den Sultan bepleit heeft en lot een be vredigende oplossing meende gebracht te hebben de Sultan had er toch met zijn woord goed voor willen zijn, brengen plotseling, door een echt Turksche achterwaartsche beweging,Frankrijk en Turkije in een conflict dat, alleen naar de uiterlijkheden te oordeelen een zeer ernstig aanzien heefl. Het afbieken van diplomatieke betrekkingen, met of zonder het stellen van een ultimatum, zou voor eiken anderen staat in Europa, onmiddellijk een oorlogsverklaring ten gevolge hebben. Maar de tradities der diplomatie hebben aan den Bosporus in den loop der tijden eene andere beteekenis en toepassing gekregen. De Sultan ligt altijd met den een of anderen gezan overhoop, nota's en protesten worden bij het Turksch ministerie van buitenlandsche zaken als gewone briefstukken getekend, en Abdul Hamid hooit telkenmale urenlange vctoogen van gezanten die hem aan zijne verplichtingen komen herinneren geduldig aan, waarop dan geiegeld eene belofte volgt die slechts in weinig gevallen in vervulling ga,at. Alleen door een gezamenlijk optreden van de gezanten laat hij zich iu een hoek drijven en dan ook alleen nadat eerst alle middelen om de zaak nog op de lange baan te schuiven uitgeput zijn de poststrijd en het conflict met den internationalen gezond heidsraad nu onlangs hebben weer eens aangetoond, wat de Turksche geslepenheid- en toegepaste idolentie alzoo kunnen uitrichten legen het vereenigd optreden van de verte genwoordigers van Europa. De nota van Havas die er zoo onrustbarend uitziet, het bericht dat den Tuikschen gezant te Parijs, die met verlof is, verzocht is niet op zijn post terug te keeren, het optoomen van een of meer pantserschepen uit Toulon, zal ook ditmaal niet beteekenen, dat de oude eu netelige Oostersche kwestie een tijd van crisis ingaat en veel minder, dat Turkije eeu oorlog met Frankrijk aandurft. De Frausche pers, op de Figaro na, die een weinig op de corlogstrompet toetert, bepaalt zich tot korte en droge nota's over het geval. Constans krijgt even gelijk, maar zonder veel lof voor zijn optreden. De vlootdemoustratie, die wel kan gebeuren, keurt meu in beginsel goed, het is een beproefd middel tegenover de draaierige politiek van Jildiz—kiosk. Misschien helpt Rusland mee aan de be- looging, die zijn bondgenoot gaal onderne men. De Petit Bleu heeft een telegram uit Galatz (Roemenie) dat 20 Russische totpedobooten en verscheidene adviesjachten in de haven van Isrnael (Dnjepr—delta) zijn aangekomen eu er een begin van concen tratic van Russische troepen aan de grenzen wordt waargenomen. bezoek van tijd tot tijd herhalen, om nosj andere inrichtingen der lederindustrie alhier en in den omtrek te bezichtigen. Aanbestedingen. Bij de door den heer Meulkens, archi tect alhier gehouden aanbesteding van het bouwen van 2 woonhuizen, werd ingeschre ven als volgt Corn. Vivic, li G. G. G. Waalwijk Bes dijen Waalwijk f 2974,— - 2899,— - 2897,— - 2799,— - 2680,— - 2535.— - 2463,— f2452,— - 2380,— - 2290,— - 2180, werd het een WAALWIJK, 24 Aug. 1901. Zooals wij in een vorig nummer mededeelden zijn dezer 'dagen twee hoofdotfleieren van administratie bij het corps Mariniers hier geweest, met het doel om zich op de hoogte te stellen van eenige inrichtingen der leder- fabricatie. Naar wij vernamen waren de heeren hoogstvoldaan over hetgeen zij hebben kun nen bezichtigen en beoordeelen, zoowel als over de welwillende ontvangst bij heeren lederfabrikanten ondervonden. Hoogstwaarschijnlijk zullen de heeren hun van der Meijs de Rooij, van Dijck P. van Kuiten Wed. A, Aarts G. A. v. Dommelen, Baardwijk Door den heer Chr. Klerx, architect te Besoijen, is voor den lieer Antoon de Groot, aldaar aanbesteed, het bouwen van eer. woonhuis. Inschrijvers waren C. G. van Huiten, Waalwijk G. van Dijk A. Treffers, Chr. J. Klerx Besoijen Aan den laagsten inschrijver werk gegund. Verkiezing Prov. Staten. Gedeputeerde Staten hebben heden be paald, dat de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Hens- den zal plaats hebben op 3 September. Stemming, zoo noodig. op 10 en herstem ming op 17 d. a. v. Benoeming. Pastoor Nielen te Kaatsheuvel is in trappistenklooster gegaan. In zijn plaats is kapelaan dr. Völker van de kerk van het H. Hart te Tilburg benoemd tot pastoor te Kaatsheuvel. (Centrum.) Processie. De processie van Heusden en omstreken naar Kevelaar vulde niet minder dan 38 waggons van het Staatsspoor. De verza melde bedevaartgangers, die Zondag en Maandag aldaar vertoefden, beliep circa 60,000 personen. Bond van industrieiWen. Op 2 September a.s. zal de Piovinciale Afdecling //Noordbrabant" van den Bond van Industrieëlon en Handelslieden eene Vergadering houden te Tilburg o a. tot be spreking van eenige provinciale handels- en nijverheids-aangelegenheden. Deze vergadering zal ook toegangelijk zijn voor fabrikanten en handelslieden, die nog geen lid van den Bond zijn, mits zij voorzien zijn van eene introductie-kaart, welke gratis verkrijgbaar is bij den Voor zitter der Prov. Afd. deu heer J. Frans van Oerle te Bokstel, en bij den Secretaris van het Hoofdbestuur, den heer Joh. H. Schoenmakers te Geertruideuberg. Paardenbelasting. De arrondissements-rechtbank te VHer- togenbosch, heden uitspraak doende in de bekende aanklacht, ingesteld tegen den heer J. Scheffers, stalhouder aldaar, wegens over treding der provinciale paardenbelasting, heeft beklaagde veroordeeld tot t 1 boete of 2 dagen hechtenis. (P. N.) II. M. de Koningin. Het 11. Nbl. meldt H. M. de Koningin is lieden niet naar Oldenburg vertrokken de lijfarts van H.M. dr. Van Tienhoveu uit Den Haag, is gister middag 'bij H.M. op het Loo ontboden en naar aanleiding van dit bezoek heelt H.M. van H. Dr. reis afgezien. Aangezien H.M. hoogst welvarende is en gistermiddag zelfs nog een rijtoer in open rijtuig maakte, staat een eu ander hoogst waarschijnlijk in verband met een voor ons vaderland eerstdaags te verwachten gewich tige en zeer heuglijke tijding. De grootineesteresse van H. M., barones Van Hardenbroek van Berg-Ambacht is gis teravond op het Loo aangekomen. Het Handelsblad echter meldt: H. M. de Koningin heeft, wegens eeu zware verkoudheid eu op advies van den lijfarts dr. Van Tienhoveu, moeten afzien van de reis naar Oldenburg. De Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant, luit.-ter-zee le klasse jlir. Hooft Graafland, vertrok hedenochtend derwaarts tot bijwoning der doopplechtigheid. Oiigcluk. Gisterenmiddag had op het Spaarne te Haarlem een even aangrijpend als diep treurig ongeval plaats. Een ongeveer 7-jarig knaapje zat met zijn vader in een schuitje toen dit door een Leidsche stoomboot werd aangevaren, met het gevolg, dat het knaapje door den schok uit het bootje sloeg. Ge- ruimen tijd duurde het voordat het knaapje uit het water gehaald werd met alle kracht werd getracht de levensgeesten weder op te wekken, doch helaas niets mocht mee baten, bet knaapje was reeds overleden Hel was vei schrikkelijk de wanhoop va den armen vader te zien, die snikkend ove het dek der Leidsche stoomhoot liep. Bookmakers. Men schrijft uit Vlissingen aan Ik N. v. d. D. Aangezien Engeland het wedden openbaa niet meer toestaat, hebben zich iti korte tijd hier zeven bookmakers gevestigd, Ier wijl er te Middelburg al negen wonen. 1' zijn dagen, dat er voor één bookmakt 1Ö0,0()U brieven aankomen. Er zijn o. n ook bedienden, die niet anders doen da brieven openen, adressen schrijven, postze gels opplakken enz. Menige goedkoop werkkracht is daardoor duur geworden. I Deserteurs. Vannacht heeft zich in 't garnizoen Gcei truidenberg aangemeld de sergeant Ldi vodr ongeveer 3 maanden deserteerde i gezelschap van 2 korporaals, en de wij 1 naar Frankrijk nain. Naar men verzekert, zijn ook zij op hu terugreis. Barnum 4 Bailey. E uige feiten over het groote Araerkaansch Vergenoegings instituut. Het is een gewichtig feil bij de Ameri- kaansche Tentoonstelling van Barnum e Bailey, de grootste Tenioonsielling der Aard dat het nemen van één biljet, tot welke 1 prijs dan ook, den bezoeker in slaat stelt oi alle aangekondigde bezienswaardigheden t bezichtigen. En dit is een kolosaal groc getal en omvat verscheidene groote scheeps ladingen kort en goed de geheele ongehoor de Tcntooustelling kan door ieder, die ee biljet neemt, zonder extra entree bezichtig worden. Zoo is het steeds de onveranderd gewoonte van de Directie van de Tentoon stelling gedurende een halve eeuw in Amer ka geweest en overal werd dit systee.n mi groote genoegdoening begroet Verder dier men te weten, dat desniettegenstaande di deze ongehoorde Tentoonstelling tot hede toe nooit verdeeld is geworden en dat zulk jok nimmer om welke rede ook zal geschiedei Velen zullen misschien meenen, dat het on geloof lijk is zulk een ongehoorde Tentoon stelling met het spoor in haar geheel t iransporteeren. Dit feit is echter in de Ver eenigde Staten zoo goed bekend, dat h< nimmer noodig was dit mede te dtelen.ma* de Nedei landers weten misschien nog nie dat in de kleinste stad precies dezelfde rertooi uing tot in de kleinste deails plaats z; hebben als in de groote steden Het over brengen van dit enorm aantal mannen, vrot wen, kunstenaars arbeiders dieren, lente kooien en materiaal geschiedt veelvuldig vb den ecnen dag op den andereu deu toe schouwer mag het ongelooflijk toescbijnei doch dit zoude niet het geval wezeu, wannet men nauwkeuiig bekend wate met de ver- eeuvoudigingen en hulpbronnen dit besta* in het volledigst systeem in vereeniging mr de leiding en dc reusachtige spoorweg inrich 'ing, die de tentoonstelling toebehoort. Or dit te bewerkstelligen maakt de Ten toonstelling gebruik van 67 spoorwegwagen: ieder zeker 20 meier lang. die speciaal voc dit doel uaar Amerikaansch model gebouw zijn. Toen deze ongehoorde Tentoonstelling i Londen voorstellingen gaf, behaalde het de boogsten triumf, welke ooit bekend was.. 1' pers, de arbeiders, de notabelen waren in hun lof eens, en velen hunner zeiden „Het was de giootste Tentoonstelling d ooit le dezer stede is geweest'* De aandach voor ieder nummer veieischt, overtreft veri iedere andere voorstelling, die immer i Eugelaud is geweest en zonder overdrijvin kan men zeggen, dat het tienmaal zoove< onderhouding en leerrijks bevatte. De voor stellingen worden onder meerdere specia: gemaakte teuten gegeven, die electrisch ver licht zijn. De hootdteiu is bijua 200 mett lang en kan ongeveer 15000 personen ber gen ze heeft 3 manéges, 2 tooneclen, renbaan en vele luchttoeslellen en hieri hebben de voorstellingen plaats. De daaro volgende teut is 150 nieter lang en dier voor dc menagerieën, vermakenafdeeling e curiositeiten. Wanneer de tenten opgeslage 1 en ingericht zijn, bieden ze een schooue aanblik aan Het geheel is met vlaggen de verschillende natiën versierd. Het geeft de iudruk, alsof een geheele stad onder d tenten is ouder gebracht eu dit alleen is bezienswaardig. De teuten beslaau meerder morgen land eu dienen behalve voor bCj,ipe genoemde doeleinde ook nog voor kleedka mers, smederijen, stallen, eetkamers, keuke barbierslocalen enz. Het is een Amerikaansch inrichting, volmaakt naar Amerikaanse model te zamen gesteld, getransporteerd e i ten toon gesteld en heeft in Amerika, Groo Britannie, Cannada, Australië, Nieuw Zeeiam Tasmanië, Zuid Amerika, Java en ander landen, waar ze geweest is, den naam ver worven van „grootste Tentoonstelling de aarde c. Franseüe Geestelijken. Het gebouw »Vredeoord te Oosterhoul tot heden gediend hebbende voor jongens- i' i I 4* ;,t| eti 2u i-

Echo van het Zuiden | 1901 | | pagina 5